Haarlem's Dagblad DE GROOTE ERGERNIS Waarschuwingstelegram ingetrokken. ENTREE 25 cent Het Belangrijkste MET PINKSTEREN REGEN? Drievoudig verbond van defensief karakter. PINKSTEREN Pinksteren. De Regeering. 56e Jaargang No. 17158 Uïtgare Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724,14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 27 Mei 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiên; 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonuementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Lavater: Vertrouw hem weinig, die alles prijst, hem nog minder, die alles laakten hem in 't geheel niet, die omtrent alles onverschillig is. De reis van het Engelsche Koningspaar. BANFF 27 Mei (Reuter). De koning en de koningin zijn hier aangekomen, en zullen een dag volkomen rust nemen. Tijdens hun vooraf gaande korte bezoek aan Calgary is het konings paar verwelkomd door een groote menigte, waaronder cowboys en roodhuiden. WAT ZEGT MEN VAN Zie advertentie i/d blad (Adv. Ingez. Med.) Centrale Radio-Ontvangst Het beste uit den aether Billijker en beter. Haarlem, Telefoon 10010 (Adv. Ingez. Med.) DANCING „LA GAITE" RAAKS 1—3 - HAARLEM. ">ndag f, M,:' PINKSTER BAL van 8 tot 2 Na 12 uur geen toegang. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. De winsten der Heemstccdsche gemeentebe drijven over 1938. 2 BINNENLAND. Het waarschuwingstelegram, dat door den Minister van Defensie op 11 April j.l. is verzonden, is ingetrokken. 1 Generaal Snijders is Vrijdagavond over leden. 5 BUITENLAND. De onderteekening van hel Fransch-Britseh- Russische verdrag wordt thans spoedig ver wacht. 1 Van een bijzonderen correspondent te Rome: Het Duitsch-Italiaansche verdrag. 5 In het Lagerhuis is critiek geleverd op dc po litiek der Britsche rcgccring inzake het voormalige Tsjecho Slowakije. 5 SPORT. Damrubriek 6 Sportgesprek van de week 6 Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Regeering. 1 P. v. d. Hem: De Hooge Raad en de wilde bussen. 3 Vr. S.: In Engeland 3 H. St.: Het Pinksterwonder. 4 B. K.: Proeve tot oplossing van het dienst- bodenvraagstuk. 4 Bioscopen 8 J. H. V.: Luilak-impressie. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: Het aftreden van minister de Wilde. 9 J. B. Schuil over: Abie's Rose Mary en De ijzeren jonkvrouw. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13 Vermoedelijk zullen de Pinksterda gen wat regen brengen, doordat een storing van den Oceaan over Schot land naar het Noorden is getrokken en van IJsland koele luchtmassa's komen toestroomen. De Bilt heeft heden de weerver- wachting aldus geformuleerd voor het geheele land aanvankelijk betrokken tot zwaar be wolkt en eenige regen. Later brekende bewolking, iets koeler overdag. Matige, tijdelijk krachtige, Westelijke tot Noord-Westelijken wind. Overval op oon Pool. WARSCHAU 26 Mei (Havas-A N. P.) Een Pool uit Wolszyn in Posen, die door vier Duit- schers was aangevallen, is heden tengevolge van de bekomen slagen overleden. minister Colijn zijn ambtgenooten eenigen tijd heeft willen laten om de zaak opnieuw te over wegen, dat dus ook tusschen hem en eenige ministers kennelijk de R.K. leden der re geering verschil van inzicht zou bestaan en dat, als dit niet wordt weggenomen, een Kabi netscrisis zou kunnen uitbreken. Hierbij moet ook de strikt-objectieve waarnemer vaststellen dat de regeering door het uittreden van mi nister de Wilde, een harer krachtigste en be kwaamste leden, is verzwakt. Het samenstellen van een sluitende staats- begrooting is in deze tijden meer en meer een kunststuk geworden. Het is al sinds vele jaren niet meer gelukt zonder uitstel van verplich tingen en aanmerkelijke bezwaring van den kapitaaldienst, zoodat telkens beschouwingen over „het zichtbare en het onzichtbare tekort" gehouden moesten worden, die het onbehage lijke besef wekten dat de huidige generatie bezig was hooge lasten op komende geslach ten te schuiven. Zoowel minister Oud, in het vorige kabinet-Colijn, als minister de Wilde, die vooral niet minder openhartig bleek, heb ben ervoor gezorgd dat die onzichtbare tekor ten niet onbekend bleven. Overigens is tot dusver steeds een beleid gevoerd dat, ofschoon het met de term „sluitende begrooting" wel wat euphemistisch wordt aangeduid, ernaar streefde zooveel mogelijk door bezuiniging en voorzichtig beleid de financiën in evenwicht te houden. Het is meermalen gebleken dat tegen dit aanpassingsbeleid groote bezwaren bestonden. En inmiddels is het ook steeds moeilijker uit voerbaar geworden. Niet alleen omdat er al zooveel bezuinigd was maar ook omdat de uitgaven voor Defensie in versneld tempo gingen stijgen. Iedereen begrijpt dat dit in den laatsten tijd in ongekenden mate het geval is geweest. De bijzondere maatregelen tot be veiliging van 's lands grenzen vergen enorme uitgaven en nu worden bovendien plannen naar voren gebracht om slagkruisers voor Indië te bouwen, die fantastische sommen zouden verslindenniet alleen voor den aanbouw van vier zulke kruisers, die zooiets als 350 millioen zou kosten, maar ook voo hun „exploitatie" die alleen al tientallen mil- lioenen per jaar zou vorderen. Daar nevens blijft de werkloosheidsbestrijding enorme uit gaven eischen. Het is nog niet zeker of de regeering werke lijk met voorstellen tot het bouwen van slag kruisers zal koanen. Maar ook zonder dat is het financiëele beleid een zeer moeilijke en critieke zaak geworden, waarbij de vraag, of een klein land zich ooit kan veroorlooven zich evenals zoovele groote mogendheden hebben gedaan in een schier onbegrensde uitgaven-politiek te storten, opnieuw naar vo ren treedt. Men zal aan het ronduit stellen en beantwoorden van die vraag niet kunnen ontkomen. Ook in Den Haag niet. Onze finan ciëele medewerker stelt haar vandaag en be antwoordt haar niet in politieken, maar in fi- nanciëel-economischen zin ontkennend. Hij ziet hier een gevaar dat enen zal moeten ver mijden. Het is zeker dat de situatie al een moeilijke is zelfs als men alleen de noodzake lijke uitgaven doet en alle mogelijke zui nigheid toepast. Opheldering omtrent de in het kabinet heerschende meeningsverschillen schijnt intusschen zeer gewenscht en velen zien daar met groote belangstelling naar uit. Dit is een zaak die de directe en de toekomst- belangen van het geheele volk raakt. R. P. De doodslag te Hoensbroek. Vonnis luidt twaalf jaar. MAASTRICHT, 27 Mei. - De Maastrichtschc rechtbank veroordeelde hedenmorgen den 48- jarigen invaliden mijnwerker J. H. B., afkom stig uit Nieuwleuzen (Dr.), terzake doodslag op zijn kostbaas, den 53-jarigen mijnwerker H. J. Duisings en wegens poging tot doodslag op den 69-jarigen landbouwer C. J. Ruyters en den 26-jarigen zoon F. J. Duisings, zulks in den vroegen morgen van 7 Maart van dit jaar te Hoensbroek in zijn kosthuis aan de Zandstraat tot twaalf jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch van het O. M was vijftien jaar. Mr. H. F. Sanders te Maastricht was verdediger in deze zaak. Onderteekening spoedig verwacht. Juni overleg der militaire deskundigen LONDEN, 27 Mei. (Havas). Over het ontworpen drievoudige verbond tus schen Engeland, Frankrijk en Rusland, schrijft de „Times": het aceoord is vol komen defensief, en belichaamt de be ginselen van hel Volkenbondspact, met dat verschil, dat de wederzijdsche bij stand, in geval van nood, niet het oor deel van Genève behoeft. De regeering blijf in contact met de dominions en de andere betrokken Europeesche mogend- den, waaronder Turkije, Polen, Roeme nië en Griekenland. Worosjilof. De tot maarschalk Worosjilof gerichte uitnoo- diging, de Britsche vlootmanoeuvres te komen bijwonen, zoo schrijft de „Daily Herald", is een aanduiding voor de nieuwe betrekkingen van vriendschap tusschen Londen en Moskou. Het beteekent niet, dat de besprekingen van den generalen staf verdaagd worden. Het bezoek van den Russischen maarschalk is in de eerste plaats een bezoek van vriendschap, maar bij zijn aankomst dienen de technische besprekin gen op een punt geraakt te zijn. waarop recht- streeksche onderhandelingen tusschen de chefs der drie defensiediensten uiterst nuttig zijn. Volgens de „Jour-Echo de Paris" is men te Londen van meening, dat het drievoudig verbond tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland geteekend zal wor den voor den terugkeer van het parle ment op 5 Juni, en dat het overleg tus schen de militaire deskundigen voor het einde van Juni zal aanvangen. Men ge looft, dat de reis van Hore Belisha naar Moskou zal plaats vinden tijdens de a.s. najaarsmanoeuvres. De „Matin" meldt uit Londen: Volgens inlich tingen uit goede bron is het voornaamste der gisteren aan Moskou doorgestuurde Fransch-En- gelsche voorstellen als volgt gesteld: Elk land in Europa, dat met de macht van zijn eigen wa penen zich verzet tegen een bedreiging van zijn onafhankelijkheid, heeft het recht de hulp in te roepen van Frankrijk, Engeland en Rusland. In geval een der drie mogendheden den oproep zou beantwoorden, zouden de beide anderen automatisch er bij betrokken worden. Thans blijft nog den definitieven tekst vast te stellen van de overeenkomsten met Polen, Roemenië en Turkije. Het Fransch-Turksche pact zal waar schijnlijk gesloten worden aan het begin van de volgende week. Het blad merkt voorts op, dat de territoriale onschendbaarheid van Nederland en Zwitserland gewaarborgd is door Frankrijk en Engeland, al tijd op voorwaarde, dat deze twee neutrale sta ten, ingeval zij bedreigd zouden worden, er de voorkeur aan geven het risico te loopen bij al- gemeene vijandelijkheden betrokken te worden, liever dan af te zien van him onafhankelijkheid, hoewel de nieuwe garanties slechts van toepas sing zijn, wanneer de landen, waarop zij be trekking hebben, besluiten zichzelf tegen een daad van agresise te verdedigen. In verband met de Pinksterdagen verschijnt het volgend nummer van ons blad Dinsdag 30 Mei a.s. Militaire opleiding van de Duitsche jeugd op school. BERLIJN 27 Mei (Havas). Te Bayreuth is tusschen de vereeniging van nationaal socialis tische onderwijzers en den opperbevelhebber van het leger overeenstemming bereikt over de militaire opleiding van de jeugd op school. Besloten werd voor 1940 het onderwijs in ver band te brengen met de versterkingen in het westen, als symbool van den levensstrijd van het Duitsche volk. Luitenant-kolonel Hesse prees het Duitsche onderwijsstelsel, dat naar hij zeide de jeugd vormt in ideologischen en politieken geest, hun karakter sterkt door het plichtsbesef, en hun het gezag eener positieve houding geeft. Geen wijziging in grens- en kustbeveiliging. De Regeeringspersdienst meldt De Minister van Defensie heeft bepaald, dat het waarschuwings telegram, dat op 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog steeds van kracht is, met ingang van 27 Mei 1939 wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwings telegram werden genomen, zijn enkele gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minimum is beperkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waarschuwingen (in oranje-enve loppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobilisatie in werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schrifte lijke waarschuwing aan ieder der betrokkenen uitgereikt. Zij het ten overvloede, wordt hierbij vermeld, dat intrekking van dit waarschuwingstelegram niets verandert aan de getroffen maat regelen betreffende de grens- en kustbeveiliging. DE OPLOSSING VAN HET DIENSTBODENVRAAGSTUK. Leerlingen der 5de klasse van dc Meisjes H. B. S. maken op den laatsten schooldag een rit door de stad als dienstmeisjes verkleed. De stoet op het Santpoorterplein. Voor eenige bespiegelingen naar aanleiding van dezen tocht zie men pag. 4. „Oorlog of vrede hangt af van Londen en Parijs". „Relazioni Internationali" acht brcede koloniale herziening noodig. MILAAN, 27 Mei (D.N.B.) Schrijvend over de be teekenis van het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap, zegt de „Relazioni Interna- zionali", dat cm zich een voorstelling te maken van de strategische beteekenis der alliantie, het voldoende is erop te wijzen, dat Frankrijk tegenover de as een grens bezit van ruim 700 kilometer lengte. In oorlogstijd zouden Duitschland en Italië over meer dan 200 landdivisies en duizenden vliegtuigen kunnen beschikken. Modernste marine-een- heden zouden opwegen tegen die van Londen en Parijs. Of er vrede of oorlog zal heer- schen. zal uitsluitend van de houding van Londen en Parijs afhangen. Tegenover het Duitsch-Itahaansch blok kan men op papier het Engelsch-Fransch- Russische blok plaatsen, doch in werkelijkheid niet. Het Europeesche evenwicht der twintig ste eeuw moet, wil het duurzaam zijn. het resultaat worden van een breede koloniale herziening en van een vrije en spoedige vol tooiing van den opbouw der eenheid van Duitschland. Een regeling van de kwastie Dantzig en van de koloniale vraagstukken, dat dient men in Parijs en Londen te begrij pen :s de Europeesche vrede wel waard. Wanneer Londen en Parijs echter in hun oorlogspsychose volharden en bang worden voor een billijken eerlijken vrede, dan zal het wapenconflict zeker werkelijkheid worden. 'k Wil u even, beste menschen, Mooie Pinksterdagen wenschen. Mooi in ieder opzicht dan; Letterlijk en ook figuurlijk. Mooi op 't punt van weer natuurlijk, 't Mooiste dat men kan verwachten, Mooi in daden en gedachten, Mooi in ieder soort beleven, Mooi in zorgenvrijheid even, Mooi in vreugd en welbehagen, 'k Wensch u mooie Pinksterdagen En een rijk genot ervan 'k Wensch u mooie Pinksterdagen En ik wil u daarbij vragen, Gun ze ook uw medemensch; Streef ernaar bij autorijden, Ieder risico te mijden, Gun een ander ook het zijne. Bij de drukte in de treinen Laat hen, die hard moeten werken. Ook wat Pinkstervreugde sterken. Al dat geeft het feest meer waarde, Dat is, als gij 't wilt aanvaarden, Mijn oprechte Pinksterwensch. P. GASUS. Het aftreden van den minister van Financiën, mr. de Wilde, heeft duidelijk doen blijken dat in het kabinet-Colijn meeningsverschillen van beteekenis tot uiting zijn gekomen. Officiëele verklaringen en uitingen in de politieke pers hebben den aard dier meeningsverschillen wel niet nauwkeurig vastgesteld maar ze toch in groote lijn aangegeven. Er is gebleken dat bij de voorbereiding van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1940 de minister van Financiën niet tot overeenstemming kon komen met eenige van zijn ambtgenooten, die zijn inzich ten omtrent een sluitende begrooting niet deelden. Het komt er op neer dat zij een poli tiek van hooger uitgaven in elk geval ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding door het uitvoeren van groote openbare werken, en misschien ook ten aanzien van Defensie wilden voeren dan de minister van Financiën aanvaardbaar achtte. Derhalve trad hij af. Zijn partijgenoot minister Colijn beheert nu het departement van Financiën ad interim en natuurlijk is meteen de vraag gerezen of tus schen hem en minister de Wilde dan ook ver schil van inzicht zou zijn ontstaan. Blijkens de uitlatingen van de A.R. dagbladen is dat niet het geval. Men moet daaruit afleiden dat DE DRUKTE OP DE LUILAKMARKT. Overzicht van den Kampersingel.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1