Verkeer eischte vele slachtoffers iBPEEMEN P.VOLI Hf Cjehru* SUNLIGHT ZEEP UR0D0NAL ANTRACIET wee ongevallen op ONBEWAAKTE OVERWEGEN. DINSDAG 30 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Eén doode, verschillende ernstig gewonden. De zonnige feestdagen, die velen tot het maken van een tochtje hebben verleid, hebben als schaduwzijde gehad, dat er een vrij groot aantal verkeers ongelukken is gebeurd, waarbij één persoon is gedood en ver schillende ernstig zijn gewond. Zaterdagavond om acht uur is op den Rijks weg tusschen Nijkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken, een auto door tot nu toe niet bekende oorzaak aan de rechter zijde van den weg tegen een boom gereden. In de auto zat de familie Boezenkool uit Rot terdam. De heer Boezenkool, die de auto bestuurde, liep slechts eenige lichte verwondingen, doch HAARLEM - TELEFOON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Med.) N. S. B. hield een landdag te Lunteren Ir. Mussert sprak. Maandag heeft de N. S. B. op den Goudsberg te Lunteren haar jaarlijksche hagespraak ge houden, waarbij eenige tienduizenden natio- naal-socialisten aanwezig waren. Voor de middagpauze sprak allereerst de heer Roskam over „de stem van het land". Spr. zeide, dat het Pinksterfeest niet alleen getuigt van het nieuwe leven in de natuur, doch ook van het ontwaken en weder opstaan van ons volk. De volgende spreker was de heer Ten Hoorn, die sprak over den strijd van het nationaal- socialisme in de groote stad. Spr. noemde den strijd der nat ionaal-socialisten in de groote steden een zeer noodzakelijken doch zeer moei lijken strijd. Uit het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland, den eerbied voor den arbeid, zal de N. S. B. de kracht kunnen put ten dezen strijd tot een zegenrijk einde te brengen. De heer Van Geelkerken, sprekende over „een ontwakend volk", constateerde, dat de N. S. B. geenszins eigen volk en land kleineert. De felle afkeuring geldt slechts hen die eigen aard, karakter en geschiedenis van ons volk verloochenen. De N. S. B. bouwt op eigen volk, het heerschende stelsel op kiezers. Na de groote pauze werd het woord gevoerd door ir. A. A. Mussert. In den aanvang van zijn rede wees spr. er op, hoe de andere par tijen zich beijveren om het programma der N. S. B. punt voor punt over te nemen en het als product van eigen vinding den volke voor te houden. Spr. noemde o.a. de principieele wijziging in de buitenlandsche politiek van de „collectieve veiligheid" tot „zelfstandigheids- politiek" en de door de N. S. B. lang tever geefs bepleite versterking van weermacht ex vloot. Deze initiatiefpogingen zijn een ongewil de eerbetuiging. Niettemin pogingen, welke tot mislukking zijn gedoemd, aangezien de geest van het nationaal-socialisme ontbreekt bij hen, die nationaal-socialistische denkbeelden denken te kunnen uitvoeren met behoud van verouderde en verworden democratische me thoden. Ir. Mussert behandelde vervolgens de ge beurtenissen in Europa en elders. Hij moest vaststellen, dat zijn woord over de aanstaan de samenwerking tusschen de democratie en het bloedig regiem van het bolsjewisme than; werkelijkheid gaat worden. De democratische groote mogendheden, Engeland en Frankrijk hebben zich eng verbonden met Moskou, waar mede zij gemeene zaak maken tegen de nieuwe orde in Europa. Ook in Nederland, aldus spr., teekenen de beide werelden zich steeds scherper af. In ons land komt de hechte aaneensluiting van de Joodsche geldmacht, het Marxisme en het po litiek-katholicisme, volgens Spaansch model meer en meer tot uiting. Colijn heeft den weg daarvoor geëffend, doch het zal waarschijnlijk niet lang meer duren of hij zal van de Staatspartij zijn congé krijgen De twee strijdende machten in Nederland hebben elkander onderkend, zij staan lijn recht tegenover elkaar. Bij de laatste verkiezingen bleek de N. S B onwankelbaar vast te staan Ten slotte wekte spr. allen op den strijd vastberaden voort te zetten. Het is de moeite waard voor ons volk te vechten. De overwinning zal dan niet uit blijven. De bijeenkomst werd afgewisseld met het zingen van strijdliederen. De deelnemers defi leerden ten slotte voor den heer Mussert. zijn 73-jarige vader werd zoo zwaar gewond dat hij terwijl hem de eerste hulp werd ge boden door den juist passeerenden geneesheer dr. Melles, uit Groningen, den geest gaf. Beide inzittende dames kregen verschil lende hoofdwonden. Zij werden naar een na bijgelegen boerderij gebracht en daar door dr. Van Lent uit Nijkerk verbonden. Twee kinde ren kwamen met den schrik vrij. Wielrijdster ongelukkig komen te vallen. Zondagavond te half zeven is de 15-jarige wielrijdster De Vries uit Nietap (gem. Roden) op de tramrails komen te vallen. Zij liep een ernstige hersenschudding op en is in zorg- wekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Auto tegen boom gebotst. In den nacht van Zondag op Maandag te circa half drie reed een personenauto, waar in zes personen gezeten waren, in volle vaart in een bocht nabij het café Schoonoord te Terheyden tegen een langs den weg staanden boom. Van de zes inzittenden, die allen uit Breda afkomstig zijn, werden drie personen ernstig gewond, terwijl de overige drie, onder wie de bestuurder A., min of meer lichte kwetsuren opliepen. Van de drie ernstig gewonden moes ten twee, t.w. M. en K. per ziekenauto naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda worden vervoerd. M. had o.a. een schedelbasisfractuur gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. In het ziekenhuis is hij voorzien van de sacra menten. K. had de linkerarm gebroken. De vier overige inzittenden konden na ver bonden te zijn, naar hun diverse woningen terugkeeren. De auto, welke in Princenhage gehuurd was en waarmede de jonge mannen, hun leeftijden varieerden van omstreeks 17 tot 20 jaar, naar Rotterdam waren geweest, is totaai vernield. Motorrijder in aanrijding met voetganger. Maandagochtend omstreeks half negen is in de Dorpsstraat te Lunteren een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waardoor een mo torrijder zulke zware vemondingen opliep, dat hij in ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. De motorrijder, de ongeveer 26-jarige C. Engelen uit Lunteren, die zonder rijbewijs met een motor van zijn broer in de Dorpsstraat reed, kwam in aanrijding met den melkhan delaar G. van Eek, eveneens uit Lunteren, die de straat overstak om zich naar zijn melk wagen te begeven. De aanrijding was heviger, dan de omstandigheden deden vermoeden. Ongeveer twintig meter na de aanrijding sloeg de motorrijder tegen het plaveisel, waar bij hij den motor op het lichaam kreeg. Het slachtoffer werd ernstig aan het hoofd ge wond en verloor veel bloed. Ook aan ai-men en beenen liep hij kwetsuren op. In bewusteloozen toestand is hij opgenomen en terstond per ziekenautp naar het Diaconessenhuis te Arn hem vervoerd. De voetganger was er minder ernstig aan toe. Hij bleek aan hoofd en beenen bloedende verwondingen te hebben opgeloopen, doch kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Leeraren van H. B. S.-en vergaderden. UTRECHT, 28 Mei, De Vereeniging van leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen kwam Zaterdag in hotel Terminus te Utrecht in algemeene vergadering bijeen onder voor zitterschap van den heer A. de Lange uit Santpoort. In zijn openingsrede sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de aanwezigheid van den heer v. d. Ent, inspecteur van het M.O., als ver tegenwoordiger van den minister van Onder wijs. De belangrijkste gebeurtenis in het afge- loopen jaar voor ons middelbaar onderwijs in algemeenen zin is. aldus vervolgde spreker zijn openingsrede, de indiening van het wetsont werp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. De vraag ligt nu voor de hand, of aan een ge heel nieuwe wet de voorkeur dient te worden gegeven boven partieele herziening ten aan zien van punten, die wettelijke regeling be hoeven. Naar spr.'s meening was het juister geweest, de tweede weg in te slaan. De finan- cieele omstandigheden van het rijk en de voor zieningen, die ten aanzien van de defensie en werkloosheid getroffen moeten worden, heb ber er reeds meerdere malen toe geleid, dat maatregelen, die overigens ook door de regee ring nuttig worden geoordeeld, achterwege hebben moeten blijven. Een andere factor, die eveneens tot- een conclusie dwingt dat het beter was een algeheele regeling uit te stellen, vindt men ten deele in de memorie van toe lichting zelf terug. Spr. doelde hierbij op de heerschende onrust in paedagogisch en didac tisch opzicht in en om ons middelbaar onder wijs. Overziet spr. verder het afgeloopen jaar, dan moet hij, jammer genoeg, constateeren, dat vele wenschen, die ten aanzien van het onder wijs en van de positie der leeraren worden gekoesterd zelfs niet voor een deel in vervul ling zijn gegaan. Voor bepaalde vakken lijkt de werkloosheid aanzienlijk te zijn afgenomen. Men zou tot deze conclusie komen op grond van de geringe aanmelding voor vacatures, in het bijzonder voor die van tijdelijken aard. Zeker is echter, dat verscheidene van deze z.g. werklooze leeraren zich in zoo'n geval niet meer aan melden. Zij hebben een bescheiden inkomen, soms zelfs vast, hetwelk zij niet in de waagschaal kun nen stellen voor het aanvaarden van een on- derwijsbetrekking met dikwijls onvaste perspectieven. En zij hebben met hun geringe onderwijservaring slechts een kleine kans op betere betrekkingen. Het probleem van de werkloosheid is aldus omgezet in één van even ernstigen aard: het afdalen van hen, die een academische of daarmede gelijk gestelde op leiding genoten hebben tot een werkkring, die althans in salarieering ver beneden de posities staat, die zij op grond van die opleiding had den mogen verwachten. Aangenomen werd het- voorstel van de af- deeling Groningen: De algemeene vergadering draagt het hoofd bestuur op actie te voeren om voor de vakken handteekenen en rechtlijnig teekenen te ver krijgen, dat zij weder onder de vakken van het eingexamen der H.B.S.-B worden opgenomen, Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van de afdeeling Middelburg; De afdeeling Mid delburg der R.L.V. verzoekt het hoofdbestuur stappen te willen doen bij den minister tot werkverruiming voor de werklooze leeraren en leeraressen: door te propageeren, dat het de partement van sociale zaken een bedrag be schikbaar stelt voor het departement van on derwijs tot tewerkstelling van jonge werklooze leeraren en leeraressen. Voor de oudste docen ten zou de weektaak kunnen worden terugge bracht tot een geringer aantal uren met be houd van hun volle salaris. De overige uren zouden kunnen worden overgenomen door jonge krachten. Een man gedood. Door onoplettendheid en on voorzichtigheid zijn er tijdens de Pinksterdagen twee ongelukken op onbewaakte overwegen ge beurd, waarbij één doode en twee gewonden zijn te betreuren. Maandagmorgen omstreeks half elf is te Jellum een auto, bestuurd door C. Sijtsma uit Dronrijp, op den onbewaakten overweg, hoe wel het zicht ter plaatse goed is. door den sneltrein SneekLeeuwarden gegrepen. De auto, welke geheel vernield werd, kwarr. dertig meter verder in een sloot terecht. De bestuur der is na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Zijn vader P. Sijtsma. eveneens uit Dronrijp, die mede in den wagen zat. is met den sneltrein, welke een half uur vertraging had, eveneens naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar in het ziekenhuis te worden opge nomen. Hun toestand is vrij ernstig. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg bij het Loo. Maandagmiddag is de 45-jarige van der Knaap uit Apeldoorn op den onbewaakten overweg in de nabijheid van het Loo door den locaaltrein ZwolleApeldoorn overreden en gedood. De man kwam met zijn vrouw uit de Loo- laan fietsen. Aan het eind van deze laan be vindt zich een bewaakte overweg, waarvan de boomen gesloten waren. Ongeveer 150 meter verder ligt de onbewaakte overweg. De vrouw, die haar man vooruit was, passeerde hier de rails zonder ongelukken, doch van der Knaap kon niet meer weg komen en werd gegrepen, PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PRIJZEN (Adv. ingez Wied.) Vermist Indisch vrachtschip terecht. Het motorschip „Meeuw" is thans terecht. Het schip heeft motorstoring gehad en een toevlucht gezocht in een riviertje in de buurt van Straat Banka, terwijl de opvarenden per zeilsloep naar Pasar Ikan te Batavia werden gezonden om daar hulp te halen. Zij zijn daar in den afgeloopen nacht aangekomen. Met de opvarenden is alles wel I SMERING IS DE KUNST 1 O 31 DE RIJKOSTEM OP HET LAAGST E PEILTE HOUDEN! MOTOR OIL M (Adv. Ingez. Med.) JONGETJE VERDRONKEN. Maandagavond is de zesjarige Corstiaan Sjoukes. uit Vlaardingen. nabij de Prinses Ju- llanabrug bij het, spelen in het water gevallen Een meisje, dat bij hem was, snelde naar haar ouders, die de politie waarschuwden. Deze ging onmiddellijk dreggen en haalde om half tien V» avonds het lijkje op. Prinselijk Paar op het IJselmeer. Prinses Beatrix kwam Maandagmiddag aan boord. Nadat Zaterdagmiddag het Prinselijk Paar met de „Piet Hein" de jachthaven te Muiden was uitgevaren en gedurende den eersten Pinksterdag deze haven niet meer had aan gedaan. voer Maandagochtend het fraaie jacht genoemde haven weer binnen en de Muidenaren, die hiervan getuige waren, ver moedden reeds, dat dit geschiedde, om Prinses Beatrix aan boord te doen komen. Echter werd men hierin aanvankelijk teleurgesteld. Wel ar riveerde in den loop van den ochtend een hof- auto, doch deze kwam uit Den Haag en wel met gasten voor Prinselijk Paar, die zich aan boord van de „Piet Hein" begaven. Doch toen het jacht niettemin niet wederom de haven uit voer. begreep men, dat er toch nog iets an ders moest gebeuren. Het wachten der belangstellenden werd niet teleurgesteld, want ongeveer 12 uur reed een auto uit Soestdijk voor. waarin inderdaad het Prinsesje gezeten was, op den schoot van haar verpleegster. Zocdra laatstgenoemde met Prinses Beatrix de auto verliet, ging een luid gejuich op van de omstanders, waarop het Prinsesje lachend met haar handje wuifde. Tot 's avonds 9 uur heeft het publiek geduld moeten oefenen, alvorens het jacht weer de Muider haven binnenvoer. Op de Heerengracht had zich inmiddels een zeer groot aantal inwoners van Muiden verzameld, om getuige te zijn van het vertrek der Prinselijke familie Zoodra Prinses Beatrix, die door een der dames van het gevolg op den arm werd ge dragen, op den steiger van de jachthaven ver scheen, gingen luide hoera's uit de wachtende menigte op. Op Eersten Pinksterdag heeft het jacht Kampen aangedaan, waar dr. J. Eykman aan boord is gegaan voor het leiden van een Gods dienstoefening. Ongelukken op Bellamy-Landdag. Tribune zakte in. De internationale Vereeniging „Bellamy" had Maandag op het landgoed „De Zwaluwen berg" bij Hilversum een landdag georgani seerd. Even na de opening verzamelden zich onge veer 70 zangers en zangeressen op een stel lage. welker vloer ongeveer een meter boven den grond lag, eenige Bellamy-liederen uit te voeren. Op het oogenblik, dat de diligent het aanvangsteeken zou geven, zakte de tribune tot groote schrik van de duizenden toeschou wers in elkaar. Er ging een panische schrik door de groote massa, maar de leiding der bijeenkomst wist onmiddellijk door geruststellende mededeelin gen via den luidspreker de gemoederen te kal- meeren. Inderdaad bleek het ongeval wonder lijk goed afgeloopen te zijn. Slechts een dame. mej. L. de C. uit Amster dam had een diepe wond aan de dij opgeloo pen en liet zich na verbonden te zijn per taxi naar huis brengen De andere kwetsuren be stonden slechts uit niet ernstige schaafwon den. Een tweede ongeluk gebeurde in dezelfde bijeenkomst later op den middag, toen een dame. mej. M. S. D. uit Haarlem, struikelde en met een hand in een glasscherf viel. Zij kreeg een diepe snijwond en verloor zooveel bloed dat zij het bewustzijn verloor terwijl de E.H.B.O aan het verbinden was Per zieken auto is zij naar een der Hilversumsche zieken huizen vervoerd. OUDE VROUW DOOR GASVERSTIKKING OM «ET LEVEN GEKOMEN De 72-jarige ongehuwde mej. E. J. G., wo nende aan den Heereweg te Groningen, is door gasverstikking om het leven gekomen. Cvl o-trll cUu yOtodvt'UdL/ W, lt> ^QA\M\XSA.6\)L UKUVL VWT Y cy^Ll <!av X VTVAMU/VV ém o-ü-Vn. éA'w §jlr EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST (Adv. Ingez. Med.) Duitscli tankschip in beslag genomen. Met benzol uit Mexico geladen. Op de Waal voor Nijmegen heeft Maandag de rivierpolitie, in overleg met de inspectie voor invoer en accijnzen, beslag gelegd op een Duitsch tankschip van de maatschappij „Ko ningsbergen". Het schip was geladen met ben zol, welke waarschijnlijk uit Noorwegen aan gevoerd is en welke het schip in Antwerpen heeft ingenomen. Vermoedelijk is deze benzol uit Mexico afkomstig. De kapitein was niet in het bezit van geleldebrieven. Het schip is voor- loopig in beslag genomen. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ BOTSING Onvoorzichtig oversteken Op den nieuwen verkeersweg door de Haar lemmermeer ter hoogte van het viaduct bij Schiphol, stak Maandagmiddag te ongeveer 3 uur een vijftigjarige wielrijder uit Amsterdam onvoorzichtig den grooten verkeersweg over. Op het zelfde oogenblik naderde een motorrij der uit Den Haag, die de plotselinge manoeu vre van den wielrijder niet had verwacht en die een botsing niet meer kon voorkomen. Bei den werden tegen den grond gesmakt en ern stig aan het hoofd gewond. De onmiddellijk ge waarschuwde G. G. D. vervoerde de slachtof fers naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam, waar zij beiden met een schedelbasis fractuur zijn opgenomen Twee personen ernstig gewond Maandagmiddag omstreeks vijf uur is op den nieuwen verkeersweg Den Bosch-Utrecht, onder Kerkdriel, een ernstig ongeluk gebeurd waarbij twee personen ernstig werden gewond. De motorrijder Heuving uit Amsterdam wilde ter hoogte van café „De Lugt" naar links den weg oversteken, juist op het moment dat de motorrijder De Jong uit Haarlem hem met een vaart van tachtig k.m. achterop kwam. De heer De J. zag niet dat de heer H. van richting wil de veranderen. Het gevolg was, dat de heer De J. met een hevigen slag tegen de andere mo torfiets reed. De echtgenoote van den heer H. die op den duo was gezeten, sloeg tegen den jrond en bleef ernstig gewond liggen Ook df xeer De J. viel op den straatweg en liep ernsti ge verwondingen op. De heer H. bleef onge deerd. De beide slachtoffers zijn op last van een geneesheer naar het Groot Bommelsch Gast huis te Zaltbommel overgebracht. De beide motorrijwielen werden ernstig beschadigd Auto over den kop geslagen Op den nieuwen provincialen weg te Wees perkarspel is Maandagavond omstreeks half zeven een uit de richting van het Gooi komen de personenauto, welke een snelheid van on geveer 80 km. gehad zou hebben, tengevolge van het springen van een achterband enkele malen over den kop geslagen en gedeeltelijk aan de bovenzijde vernield. Van de zes inzit tenden werd een 54-jarig heer en diens 22- jarige zoon, beiden uit Amsterdam, vrij ernstig gewond, terwijl zij bovendien een zware her senschudding opliepen. De andere personen kwamen er met builen on sch-ammen af. steil U in staat thuis de kuur te doen, waarvan U zich wegens de kosten hebt moeten onthouden. Het zuivert Uw or ganisme van het urinezuur, dat zoo vaak de oorzaak van Uw rheumatiek is. B IM IIIUIIII[IIH (Adv. Ingez. Medj brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Prof. dr. J. O. F. Pitsch overleden. Te Wageningen is Maandag overleden dr. J. O. F. Pitsch, oud-hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool aidaar De overledene be reikte den leeftijd van 97 jaar. Dr. Pitsch werd op 20 November 1842 geboren op het landgoed „Der Rodenbeck" bij Minden In Westfalen. In 1871 werd hij benoemd tot leeraar aan de landbouwschool te Warffum en in 1873 aan de landbouwschool te Wageningen. Op 15 Juli 1918 gaf prof Pitsch zijn af- jcheidscollege aan de Wagenlngsche hooge- school, waaraan hij nog korten tijd als bui tengewoon hoogleeraar verbonden was ge weest sinds de landbouwschool tot hooge- school was verheven. In 1923 werd dr. Pitsch genaturaliseerd. VEREENIGING VOOR WATERLEIDINGS- BELANGEN IN NEDERLAND. De Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Nederland heeft te 's-Gravenhage haar 65ste algemeene vergadering gehouden, die zeer druk bezocht is geweest. Vier praeadvie- zen werden in bespreking genomen, te we ten over ,lood en loodalliages" door R. P. van Roijen, oud-directeur gèmeentewaterleldin- gen van Amsterdam; „Recente vorstervarin- gen", door ir. S. Kramer, adjunct-directeur N. V. Intercommunale Waterleiding gebied Leeywarden; „Beweegbare buisverbindingen", door ir. B. F van Nievelt, hoofd-ingenieur Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland en „het merk Nenorm". door ir. J. H. Schneider, ingenieur bij laatstgenoemd be drijf. Jan Hoving overleden. In zijn woning te Halfweg is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Hoving, voorzit ter van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad" De overledene was vele jaren achtereen redacteur van het weekblad „De Vrijdenker". Hij was een bekend publicist en schrijver van vele boeken en brochures op het gebied van de vriie gedachte en van het Nieuw Malthu sianisme De crematie van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Woensdag 31 Mei a.s. na aankomst van trein 15.14 te Driehuis- Westerveld. Einstein richt zich tot de Joden. Handhaving van Engcland's huidige positie een Joodsch belang. Albert Einstein heeft in een radiorede te New-York den Joden erop gewezen, „dat zij in hun gerechtvaardigde verbittering dienen te bedenken dat de tegenstanders van Enge land ook onze bitterste vijanden zijn en dat de handhaving van de tegenwoordige positie van Engeland van het grootste belang voor het Jodendom is" PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN. Op last van den Officier van Justitie te Amsterdam is een groot aantal pamfletten in beslag genomen, die werden verspreid door de stichting ter verdediging van de cultureeie en maatschappelijke rechten der joden. Tegen de verspreiders is proces verbaal op gemaakt. Ook in het kantoor der stichting, dat is doorzocht, zijn een paar pakken pamfletten in beslag genomen. De pamfletten waren ge schreven naar aanleiding van de vechtpartij in een ijssalon in de Rijnstraat te Amsterdam op Woensdagavond j.l. De inhoud bevatte o.a. critiek op de justitie en een aanval op de N. S. B. Poging tot ontvoering naar Spaansch gebied. Fransche herder gedood. Vier mannen, naar men gelooft Spaansche karabiniers, hebben Zondag geprobeerd twee Fransche herders naar Spaansch gebied over te brengen. Bij een woordenwisseling werden schoten gewisseld. Een der herders werd ge dood, de andere aan het dijbeen gewond. Men meent hier te doen te hebben met een repre saille. De herders, hadden een uit het kamp van Argelès ontsnapten Spanjaard geholpen, die later over de grens was gegaan, hoewel do herders hem dat hadden ontraden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5