ARRID komen JUNI resp. JULI a.s. in de vaart SPOORWEGEN hadden het zeer druk. Jonge Talenten. BEVEROL LUIK 1939 AGENDA. DINSDA'G 30 MEI 1939 HX'AEEEM'S DAGBEAD Ecu raadsel opgelost. Waar 300 woningen te Haarlem bleven. Reeds eenige keeren hebben wij de aandacht gevestigd op onnauwkeurigheden in de Statis tische Gegevens die de gemeente Haarlem uit geeft. Statistieken zijn van belang, mits ze goed zijn! De woningvoorraad der gemeente Haarlem wordt opgegeven als volgt: Totaal aantal woningen te Haarlem: 31 December 1938 37359 31 December 1937 36858 Vermeerdering in 1938 501 Maar op een andere pagina vindt men de volgende statistiek: Woningen in 1938 gebouwd 863 Woningen in 1938 gesloopt 47 Vermeerdering in 1938 816 Volgens de eene statistiek is het aantal wo ningen te Haarlem dus met 816 vermeerderd en volgens een andere met slechts 501. Het zonderlingste is. dat beide statistieken in één boekje vereenigd zijn! Bij onderzoek bij Bouw- en Woningtoezicht bleek ons. dat bij het woningtotaal van 31 Dec. 1937 nog geen rekening gehouden was met de resultaten van de in dat' jaar gehouden woningtelling. Bij die telling is gebleken dat het aantal woningen in werkelijkheid ongeveer 300 minder was, dan volgens de officieele aan- teekeningen genoteerd stond. Woningtellingen brengen altijd zulke verschillen aan het licht, soms wordt een huis zonder dat daarvan op gaaf gedaan wordt, in een pakhuis veranderd, wordt van een boven- en benedenhuis één woning gemaakt, enz. De statistiek wil ons wijsmaken dat het aantal woningen van 36858 op 31 December 1937 tot 36593 op 31 Januari 1938 verminderd is, terwijl in werkelijkheid in die maand 39 nieuwe wo ningen voltooid werden en geen enkele ge sloopt is. Bouw- en Woningtoezicht heeft de verkla ring in een noot aangeteekend op de Statistiek die naar het Stadhuis gezonden is, maar door onverklaarbare wijze is die aanteekening niet op de gedrukte statistiek overgenomen. Dat is natuurlijk een fout. want nu heeft men de kans, dat iemand die later deze sta tistiek onder oogen krijgt zich het hoofd gaat breken of die 300 woningen verdwenen zijn door een aardbeving, brand, of iets anders. Hij zal vermoedelijk niet allereerst denken aan deze administratieve vergissing. Nieuw... REUKWERENDE CRÈME, die op veilige manier TRANSPIREEREN in de armholtt STOPT. 1. Bederft Uw kleeding niet - tast de huid niet aan. 2. Is onmiddellijk droog. Kan zelfs direct na het ontharen worden gebruikt. 3. Houdt de armholte 1-3 dagen droog en vrij van reuk. 4. Witte, vetvrije crème met frisschen geur. 5. Beschermt Uw kleeding tegen trans piratie- vlekken maakt sous-bras overbodig. TIEN MILLIOEN gebruikers bevestigen de aangename en doeltreffende werking. f. 1.- per pot. De nieuwe motorschepen „Koningin Cmma"Bn „Prinses 7bea.trix" voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (Adv. ingez Med.t Twee factoren zijn oorzaak geweest, dat de Nederlandsehe Spoorwegen het tijdens de Pinksterdagen extra-druk hebben gehad. De eene factor is het weer geweest, dat heel wat beter bleek te zijn dan de Bilt voorspeld had; de andere het uitschakelen van de wilde bussen. Deze beide factoren hebben meegewerkt, dat het op alle groote stations ongekend druk is geweest. Zaterdagochtend is het al begonnen, maar Zaterdagmiddag kreeg de stroom pas maxi mum-sterkte. Op het C.S. in Amsterdam waren tweemaal zooveel loketten in gebruik als an ders en nog kon men nauwelijks de massa verwerken. Begrijpelijkerwijze hadden verschillende trei nen vertraging, ook op het traject Den Haag- Amsterdam, doch daar stond tegenover, dat er ook een flink aantal z.g. voortreinen liep. Zoo kon het duizendkoppige publiek toch goed be diend worden. Bovendien waren de treinen veel langer dan normaal. Hoe druk het op verschillende stations ge weest is, kan b.v. blijken uit het feit. dat op Pinkster-Maandag op het Amersfoortsche sta tion 50 extra-treinen arriveerden of passeer den. In een trein, die om ongeveer kwart voor tien arriveerde, waren zelfs de bagagewagen en het postrijtuig geheel met reizigers gevuld. In Arnhem, waar het Kon. Ned. Gymn. Ver bond bondsfeesten had georganiseerd, heeft men het tijdens de Pinksterdagen enorm druk gehad. Men moest zelfs een noodloket bijbou wen. Deze groote drukte werd echter niet al leen door het aanzienlijke aantal gymnasten veroorzaakt. Het trambedrijf moest alle trams en bussen, waarover men beschikte, in ge bruik stellen om aan de aanvraag naar plaatsruimte te kunnen voldoen. De electrische centrale moest zelfs een extra machine aan het werk zetten om het trambedrijf voldoende stroom te kunnen leveren. Het drama in de Caninefaten- straat. Begrafenis der slachtoffers. Maandag, op den stralenden morgen van den tweeden Pinksterdag, werden op de be graafplaats aan den Vergierdeweg de beide slachtoffers van het drama in de Caninefaten straat, de jonge mceder met haar kind. aan den schoot der aarde toevertrouwd.. Reeds geruimen tijd van te voren hadden eenige honderden belangstellenden zich bij de groeve verzameld. De talloos velen die zich langs den weg bij den stoet hadden aangesloten, konden niel meer op de begraafplaats worden toegelaten en bleven vóór het hek wachten op de terug komst van de volgauto's. De plechtigheid zelf droeg een zeer sobei karakter. Het kistje met het stoffelijk over schot van het kind werd op de kist van de moeder geplaatst. Familieleden legden diep ontroerd bloemen op de kisten, die reeds dooi' eenige bloemstukken o.a. een van de buurtgenooten, waren gedekt, Toen daarna de kisten langzaam in de donkere groeve daalden, moeder en kind ook in den dood niet gescheiden, konden vele vrouwen haar ont roering niet bedwingen. De ondernemer van de begrafenis dankte namens de familie met een kort woord voor de belangstelling. HET TOONEEL Het Eindexamen van de Tooneelschool. Wanneer de leden van het Nederlandsch Tooneelverbond wisten hoe interessant het eindexamen van de tooneelschool kan zijn, dan zouden zeker nog veel meer Haarlem mers Zaterdagmiddag de voorstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam hebben bij gewoond. Er gaat altijd weer een sterke be koring uit van zoo'n opvoering door enkel jeugd. Het is als een ontdekkingsreis, waarbij wij op zoek zijn naai' nieuwe jonge krachten, die eens den steun, misschien zelfs de glorie van ons tooneel beloven te zullen worden. Nu nog denk ik dikwijls, wanneer ik Mary Dresselhuys, Georgette Hagedoorn, Ank van der Moer, Tatia Wyma. Adri van Hees, Joan Remmelts, Jan Retel en anderen zie spelen, aan den tijd, toen ik hen voor het eerst als leerlingen van „de school" zag optreden en altijd zit ik op zoo'n tooneelschool-voorstel- ling in spanning, of ik nieuwe talenten zal ontdekken. O natuurlijk, niet alle hout is tim merhout en er zijn er velen, van wie wij wei nig of niets meer merken, als zij naar het groote tooneel zijn overgegaan, maar het zou ftiij al heel erg verwonderen, wanneer de namen van enkelen der leerlingen, die Zater dagmiddag hun eindexamen deden, niet eens een zeer goeden klank in onze tooneelwereld zullen krijgen. Het was een verblijdende middag, een der beste slotvoorste Hingen van de tooneelschool welke wij in den loop der jaren hebben bij gewoond en het was duidelijk, dat ook het publiek het zoo veelde. Al was de kwantiteit niet groot slechts vier de kwaliteit was des te beter, zoodat dit eindexamen een rijken oogst gaf. In jaren heb ik niet een meisje eindexamen zien doen, dat zoo de „vonk" had, als Mies Buillab. Het was nu en dan nog wat onge breideld. maar ik denk aan het gezegde van mevrouw MannBouwmeester, dat te veel temperament beter is dan te weinig. Wie reeds als leerling zoo weet te boeien als Cleopatra in Shakespeare's „Antonius en Cleopatra" in een der zwaarste scènes uit deze tragedie, heeft ongetwijfeld niet een gewoon talent. O zeker, het was nog niet geheel beheerscht, maar men vergete niet, dat deze debutanten nog niet in jaren aan zulke groote dramatische rollen toe zijn. Maar het feit alleen reeds, dat haar leermeester Jules Verstraete haar op het eindexamen zoo'n scène durfde te laten spelen was reeds het bewjjs, hoe groot zijn vertrouwen in dit jonge talent is. Haar Rita in Allerzielen was eveneens een verrassing, OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) £be Jtlcine Zeemeermin H.C.ANDERS EU De groote Internationale Water- Tentoonstelling biedt U lensatio- neele attracties: wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen enz... Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. Bezoekt de INTERNATIONALE W ATERTENTOONSTELLING MEI-NOVEMBER (Adv. Ingez. Med.) omdat het brandde van temperament. Ook in het guitige, echt jonge, gaf Mies Buillab. zoo wel in het moderne als klassieke repertoire bewijzen van een zeer natuurlijk speeltalent. En laten wij ook den naam van Jenny van Maerlant onthouden! Zij is een actrice met een zeer mooi, donker getimbreerd stemge luid, dat ook voortreffelijk geschoold is. Een vreugde was het naar haar dictie waarvan geen woord verloren ging te luisteren. Jenny Maerlant heeft daarbij een mooi tooneelfiguur en maakte een uitstekenden indruk zoowel in de rol van Ann Whitman Murry in „Neen, dochter, neen" als in Vonders Adonias, waarin zij Bersaba met waardigheid speelde en de alexandrijnen met veel begrip zei. Ook Elly Weller hebben wij met genoegen gezien. Geestig speelde zij de verliefde, ge ëxalteerde Constance in „Neen, dochter, neen" en zij trof mij met haar zuivere voordracht van Mariefcen van Nieumeghen. Carel Briels was dit jaar de eenige manne lijke leerling die eindxamen deed. Hij heeft een goede tooneelfiguur en ook zijn dictie viel te prijzen, maar hij trof het niet. dat hij eindexamen moest doen naast meisjes met uit gesproken talent. Voor ons is hij nog een on beschreven blad. Mies Buillab en Elly Weller hebben reeds een engagement voor het volgend seizoenbij Het Centraal Tooneel, terwijl Cor van der Lugt Melsert Jenny van Maerlant. aan zijn gezel schap heeft verbonden. Zij zullen de eerste ja ren nog wel niet tot rollen als Cleopatra, Ber saba of Mariefcen van Nieumeghen toekomen, maar wij zullen haar vol belangstelling in haar carrière volgen. Ik heb er na dezen Zaterdag middag alle vertrouwen in. J. B. SCHUIL. EXAMENS. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het cand, examen rechten de heer J. Kramer, te Heemstede. (Adv. Ingez. Med.) Academische opleiding. PROGRAMMA VAN DE FIAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 31 MEI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 10.50 Radio PTT-Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Droitwïch. 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 London Regional. 7.20 Ned. Brussel of Diversen. 7.35 Keulen. 8.35 Straats burg of Diversen. 8.50 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pa rijs Radio. 9.30 Radio PTT-Nord. 9.50 Div. of gr. muziek. 10.35 Londen Regional. 12.20 Droitwich. 1.35 London Regional 4.20 Droitwich 6.35 Parijs Radio. 7.00 Droitwich. 8.05 Lon don Regional 8.35 Droitwich. 9.30 London Re gional. 10.35 Droitwich. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. Dansmuziek. 1. Keep a twinkle in your eye, Billy Cotton. 2. On Linger Longer Island. Billy Thornburn 3. Got Gratitude, Nat Gonella. 4. Blue skies are round the corner, Jay Wilbur. 5. Im Park sang die Nachtigall. Adalbert Lutter. 6. How dja'like to love me, Phil Green. 7. Sweethearts for ever Sydney Lipton. 8. The Whisper Waltz, L.P.A. Band. 9. Says my heart. Tommy Dorsey. 10. Manhattan Shuffle. The Ramblers. 11. Your heart, and mine. Billy Cotton. 12. There's a goldmine in the sky. Billy Thornburn. 13. On the sunny side om the street, Nat Gonella. 14. Heart and soul, Jay Wilbur. 15. Madeira Carloca, Adalbert Lutter. 16. Sweet as a song, Phil Green. 17. Three Is a crowd, Sydney Lipton. 18. You couldn't be cuter, Tommy Dorsey 19. Duke's Holy day. The Ramblers. 20. Tonight, L.P.A. Band. 8.00—12.00 Diversen. PERSONALIA. Van de Radio Technische School te Haar lem slaagden de vorjaars-examens voor radio technicus en -monteur te Den Haag onze plaatsgenooten A. van Boeckel,~F. de Haan en Jos. Sormani. „ST. MICHAEL". HEEMSTEDE Maandag. Tweeden Pinksterdag behaalde de R.K. Har monie „St. Michaël", directeur de heer H. W. Hofmeester, op het nationale muziekconcours te Soestdijk een eersten prijs met 358 punten. Het corps kwam uit in de afd. Uitmuntendheid, harmonie. Inden eere-wedstrijd werd des avonds met 168 punten nog een 3en prijs behaald. (Adv. Ingez. Med.) Geen der prinsesjes verlangde er 200 naar om 15 jaar te apn ale de jongste, die het langst moeet wachten. Meermalen stond aij 's nachts voor het open raam en keek omhoog in het donkerblauwe water, waarin de visschen zich door middel van hun vinnen en staarten voortbewogen. De maan en de sterren zag zij eveneens, alhoewel hun schijnsel bleeker leek dan het in werkelijkheid was. Toen zij terugkwam had zg verschrikkelijk veel te vertellen. Maar de groote stad, die in de verte zichtbaar was, omdat daar zoo vele 't allerfijnste was voor haar het liggen op een zandbank in den lichten brandden. Zij had naar de muziek en het gedruisch van maneschijn geweest, terwijl de golven steeds maar weer om haar wagens en menschen en het lulden van de klokken liggen luisteren, heen spoelden. Zoo had zjj rustig liggen kijken naar de kust met Juist, omdat zij d&ér niet komen mocht, had zij er zoo naar ver langd de stad van vlak bij te kunnen zien. .(Wordt vervolgd). Heden: DINSDAG 30 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Penny brengt uit komst" en „Als de maan schijnt in Kentucky" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Je kimt 't toch niet meenemen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Nina, het Indianenkind". 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur. be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 31 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's: Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags1» van 35 en 79 uur likwol^ Daarentegen toonden zq g-rooter, san zij waren. Wanneer er nu een zwarte wolk voor hen heen gleed, dan wist zij, dat er misschien een walvisch voorbq zwom of dat een schip voorbij voer. De men schen op 't schip wisten niet, dat er ver beneden hen een mooi zee meerminnetje stond, dat de handen naar 't sehip uitstrekte. Tenslotte kwam de dag, waarop de oudste prinses 15 jaar was ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 10 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen? (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6