Tragische gebeurtenis in het Noorder Soortoark DeOioudsfeestm te Arnhem Voor het tennistournament van de Haarlemsche Lawntennisclub aan de Spanjaardslaan bestond blijkens deze afbeelding een groote belangstelling. A THLETIEK. DE A. V. A. C.-WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Osendarp wint de 100 M. (Van onzen medewerker). Hoewel reeds eenige atletiekwedstrijden ge houden zijn, was de op eersten Pinksterdag te Amsterdam geoi'ganiseerde atletiekwedstrijd door de vereeniging A.V.A.C. de eerste natio nale wedstrijd van dit seizoen. Opmerkelijk was het daarom, dat verscheidene vooraanstaande atleten niet aanwezig waren, zoodat over hun vorm nog maar weinig te zeggen valt. Daaren tegen kwamen, hoewel het programma hun na men niet vermeldde, Osendarp en de gebroeders Baumgarten wel aan den start. Ze hebben ge toond, dat ze ook dit jaar voor goede prestaties zulleh zorg dragen. Osendarp won de 100 M. in 10.5 sec. vóór Ber ger en zijn clubgenoot H. Baumgarten. Eerstge- onemde liet hoewel natuurlijk niet meer van de oude kracht, toch een goede 100 M. zien. De tijden op de 100 M. zijn geflatteerd, daar er met een storm in den rug geloopen werd, die zóó krachtig was, dat b.v. de horden voortdu rend omwoeien, zoodat de 110 M. hordenloop niet geheel normaal verloopen kon worden. Haarlem was zoowel op de 100 M. kl. A als kl. B. vertegenwoordigd. De A-klasser A. Schaap bereikte de finale niet, maar de finale bij de B-klassers telde Schreu- der en Van der Putten onder haar deelnemers. lemmer Kluft zijn vooruitgang. Vooral zijn dis cuswerpen was goed. Hij bezette een tweede plaats met 37.15 M. In de finale deed hij een worp van bijna 40 M. die slechts even ongeldig was. De voornaamste uitslagen luiden: 110 M. horden kl. A: 1 Brasser A.A.C. 15, 2 Nelissen V. en L. 15.7. 400 M. kl. A: 1 K. Baumgarten, Trekvogels 50.1. 2 Nauta, idem, 52.9. 400 M. kl. B: 1 De Roode, Haarlem 53.9, 2 Elsinger A.V. '23 54.4. 400 M. kl. C: 1 Stuyvenberg, Holland 54.5, 2 Thomas A.V. '23 54.6. o 1000 M. kl. B: 1 De Bruyn. Trekvogels 2 m. 42.1 sec., 2 Ten Cate. Holland 2 min. 42.2 sec. Hoogspringen kl. A: 1 Carlier. De Algemeene 1.75 M., 2 Van den Klinkenberg, Haarlem 1.75 M. 100 M. kl. A: 1 Osendarp. Trekvogels. 10 5, 2 H. Baumgarten, idem 10.7, 3 Berger. A.A.C., 10.8 sec. 100 M. al. B: 1 Hein. A.V. '23 10.9, 2 Peters. idem 11.—. 3 Luteraan, idem. 11.1 Discuswerpen kl. A: 1 De Bruyn. V. en L., 44.25 M.. 2 De Graaf. Zaanland 42.031.- M. Discuswerpen kl. B: 1 Ten Bruggencate. Zaan land 40.47'. M.. 2 Kluft, Haarlem 37.15 M. 1500 M. kl. C: 1 Ruyven A.A.C., 4 m. 29 4 sec. 2 Wagemakers, De Adelaar 4 m. 29.6 sec. Polsstokhoogspringen kl. A: 1. Lamoree 3.60 Verspringen kl. A: 1 Van der Tolen, P.P. 6.67 M.. 2 Roest, Trekvogels 6.41 M. Verspringen kl. B: 1 Avis, Hoorn, 6.33 M., 2 Van Welsenes, Haarlem 6.29 M. 3000 M kl. A: 1 Meyer, Volewijckers 9 min. 31.9 sec., 2 Paap, Haarlem. 9 min. 38.8 sec. 3000 M. kl. B: 1 Bruyn, A.A.C. 9 m. 35.3, L Walther. Volewijckers 9 m. 36. Kogelstooten kl. A: 1 De Bruyn. V. en L. 14.80 M 2 Houtzager idem 13.83 M. 2 SS?1 WSS# HïSW* 1 2 "UnM 1 sec., 2 Haarlem 2 min. 7.2 sec., 3 Quick, z mm. 9.7 sec. het Nederlandsche handbal). Dat de Zwitsers zouiden winnen, stond vast. 't Ging er hier alleen maar om, of 't onze landgenooten zou gelukken de Zwitsers te beletten, meer dan 10 doelpunten te maken. De eindstand was 83, zoodat ook gelet op 't aantal door de Nederlan ders gemaakte punten, een voor hen bevredi gend resultaat werd verkregen. Inderdaad blijkt het spelpeil van onze landgenooten steeds stijgende. Na afloop was Musis natuurlijk weer stamp vol met feestelingen, die hun uithoudingsver mogen blijkbaar op de proef wenschten te stellen voor den laatsten dag. Maandag. Intusschen was het gymnastenleger aange groeid met enkele duizendtallen adspiranten, aan wie de Maandag was toegewezen voor wedstrijd en demonstratie. Maar ook de da- mes- en heerenleden hadden het dien dag druk. Alle wedstrijden moesten worden beëin digd. Volledige uitslagen daarvan zijn niet te gevenzij zouden kolommen druks vergen), en dus volstaan we met de vermelding, dat de volgende K. T. K.-vereenigingen Zondag en Maandag prijzen wonnen: O.S.S. (Zandvoort)gymnastiek-driekamp dames 3e prijs, dito meisjes le prijs, dito jon gens 2e prijs, athletiek-vierkamp meisjes 3e prijs. Turnlust (Haarlem)gymnastiek-driekamp dames 2e prijs, dito meisjes le prijs. Bloemendaalsche Gymn. Ver.: athletiek- driekamp dames 2e en 3e prijs, estafette 4x100 M. dames 3e prijs. Concordia: athletiek-vierkamp meisjes l'e prijs. Verschillende wedstrijden voor adspiranten werden op pleinen gehouden. Een groot aantal toeschouwers volgde deze kostelooze demon straties. Heel veel publiek trok de optocht door de stad van alle deelnemers met muziek, praalwagens en andere opluisteringen. En ook de uitvoering op de Sonsbeekweide het hoofdnummer van dezen dag had een ge weldige belangstelling. Als 't belangrijkste onderdeel van deze 27e Bondsuitvoering gold de door alle 7000 deel nemende jongens, meisjes, dames en heeren tegelijk uitgevoerde serie vrije oefeningen. Wel was voor elke van deze vier groepen de serie over 't algemeen verschillend, maar de bege leidende muziek was voor alle dezelfde. Aldus werd een machtig massaal effect verkregen, dat door het aantal de hoedanigheid in de schaduw stelde van de voorafgaande keur- nummers. Met een feestavond in „Musis Sacrum" wend dit Bondsfeest gesloten. POLITIE SPORTVEREENIGING HAARLEM. De derde jaarlijksche nationale rijwieltocht van de Politie Sportvereeniging „Haarlem" over 75 K.M. op Zaterdag 3 Juni belooft voor de or- ganiseerende vereeniging een aardig succes te worden. Vele inschrijvingen kwamen reeds bin nen, w.o. van de politie in Den Haag en Velsen. Nog slechts enkele dagen bestaat de gelegen heid, voor dezen tocht in te schrijven aan het secretariaat, Pleiadenstraat 34: Haarlem-Noord. De voetbalvereeniging „Schoten" hield op eersten Pinksterdag voor haar leden een sportdag. De deelnemers poseeren voor onzen fotograaf. De E.D. O. -speler GYMNASTIEK VOETBAL kampioenschap van nederland. Brasser. De 400 M. werd met grooten voorsprong ge wonnen door K. Baumgarten. Vooral zijn ener giek loopen tegen den sterken wind in dwong bewondering af. De Roode (Haarlem) loste zijn belofte, gedaan door zijn eertijds in het Sta dion zoo goed geloopen 600 M.. in, door het winnen van de 400 M. kl. B. Een zeer goede prestatie van dezen nog jeugdigen athleet. Ook in de Zweedsche estafette liep hij een goede 300 M. Dat hier de Trekvogelploeg in de opstelling K. Baumgarten (400). Osendarp (300), H. Baumgarten (200) en Roest (100) zou winnen, stond bij voorbaat vast. De strijd om de tweede en derde plaats zou gaan tusschen Quick en Haarlem. Kok (Haarlem) moest het hier opne men tegen Frits de Ruyler. Hoewel hij aanvankelijk de leiding nam, bleek De Ruyter toch sterker te zijn, zoodat De Roode op de 300 M eerst een achterstand in moest loopen en daarna nog kans zag, aan de Haar lem-ploeg zulk een voorsprong te bezorgen, dat Van Lier en A. Schaap zonder al te veel moeite de tweede plaats konden blijven bezetten. Van de veldnummers is weinig belangrijks te vermelden. Ook hier werd veel hinder van den wind ondervonden. Lamoree haalde 3.60 M. bij polsstokhoog springen. Een poging, om 3 80 M te halen, mislukte op het nippertje. Van den Klinkenberg sprong 1.75 M hoog: slechts na overspringen moest hij de eerste plaats aan Carlier laten. Niettemin kan hij te vreden zijn. Het verspringen was over het algemeen zeer matig. Na eenige jaren van afwezigheid ver scheen hier Van Welsenes (Haarlem) weer eens aan de springbak, waarbij bleek, dat zijn spring- techniek nog buitengewoon goed is. Alleen ziin aanloop was niet fel genoeg. Hij haalde nu 6.29 M., wat, gezien de moeilijke omstandigheden, ien zeer goede prestatie is. Bij de werpnummers zagen we den V en L - craek De Bruin weer eens aan het werk. Hij be reikte bij zijn eersten wedstrijd goede resulta ten. Kogelstooten won hij met een worp van 14.80 M. en discuswerpen met 44.25 M. Op beide nummers toonde wederom de Haar- DE SPANNING WORDT GROOT. De resultaten van de kampioenswedstrijden op tweeden Pinksterdag hebben de spanning m deze competitie nog vergroot. N.E.C. haalde het kunststukje uit, na eerst Ajax op eigen veld te hebben geslagen, ook van D.W.S. te winnen, zoo dat de Nijmeegsche club nu een fraaie P'a3t.s Inneemt. Maar N.E.C. moet nog op bezoek bij .DW.S., terwijl Ajax er nu ook met zoo slecht is komen voor te staan. Eindhoven bewees met een 5—1 zege over Achilles, dat de Zuidelijke kampioenen niet de z.waksten uit de kampioenscompetitie zijn. Het was overigens de eerste overwinning van Eind hoven. De stand luidt nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. 5 3 1 1 7 10—8 1.40 6 4 0 2 8 18—12 1.33 6 2 3 1 7 12—8 1.17 6 1 3 2 5 12—11 0.83 7 1 1 5 3 10—23 0.43 RANGLIJSTJES. PROMOTIE TWEEDE KLASSE. Ajax N.E.C. D.W.S. Eindhoven Achilles H. B. S. E. D. O Hilversum D. F. C. U. V. V. S. V. V. 9—3 1.67 4—2 1.50 1—9 0.— Af deeling I. gesp. gew. gel. verL pnt. v.-t. 3 2 1 0 5 2 110 3 3 0 0 3 0 Afdeeling II. 3 2 10 5 2 110 3 3 0 0 3 0 Ensch. Boys S. C. H. Z. A. C. Limburgia Bleijerheide Helmond Middelburg Afdeeling III. 3 2 0 1 5 3 1113 4 112 3 Afdeeling IV. 4 2 2 0 6 4 2 2 0 6 4 12 14 4 0 0 4 0 G. R C. (a) 4 W. V. V. (a) 4 F. V. C. 4 Afdeeling V. 7—2 1.67 2—1 1.50 3—9 0.— 7—7 1.33 6—6 1.— 9—9 0.75 8—4 1.50 9—7 1.50 5—5 1.— 5_11 o.— 7—4 1.25 5—4 1.25 5—9 0.50 (a) G. R. C. en W. V. V. moeten een beslissings wedstrijd om de eerste plaats spelen. PROMOTIE DERDE KLASSE. Afdeeling I. West Frisia 2 2 0 0 4 31 2.-» Zaandijk 3 1 0 2 2 4—2 0.67 Bloemendaal 3 1 0 2 2 2—6 Ó.67 Als weinigen leefde hij geheel met zijn club mee. Een paar maal werd hem verzocht, voor een andere vereeniging te spelen, maar hij bleef E.D.O. trouw. Het bestuur kon te allen tijde op den prettigen kameraad vertrouwen. Hij hield van E.D.O. en E.D.O. van hem. En ook in dit seizoen nu zijn club weer zulk een mooie pro motiekans maakte, heeft hij al zijn jeugdige krachten ingespannen. Niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd ge root hij op de voetbalvelden een groote popula riteit; een gevolg van zijn mooi karakter en groote sportiviteit: hij werd allengs een kracht, die gewaardeerd werd. O^k door de hoogere voetbalautoriteiten. Hij werd dan ook reeds eenige malen voor vertegenwoordigende elftal len gekozen, o.a. voor de Zwaluwen, de B-ploeg en voor het Nederlandsch jeugdelftal tegen België. Steeds schonk zijn spel bevrediging, vooral ook aan den Bondstrainer Glendenning. Voor E.D.O. is het heengaan van dezen veel- belovenden speler een groot verlies. K. Bas Timmerman door hartverlamming getroffen. (Van onzen medewerker) Zaterdag, Zondag en Maandag werden te Arnhem de driejaarlijksche Bondsfeesten van het K.N.G.V. gehouden, die geslaagd mogen worden genoemd. Op dit K.N.G.V.-feest werd aan de deelne mers meer dan vroeger vrije tijd gelaten, maar daartegenover stond, dat de afstanden en de verbindingen het de gymnasten niet ge makkelijk hebben gemaakt. Dit deed evenwel aan de stemming geen afbreuk, wat voor een belangrijk gedeelte te danken zal zijn aan 't bijzonder gunstige weer. Maandagmiddag heeft in het Noorder Sport park tijdens den promotiewedstrijd E.D.O. Hilversum een bijzonder treurige gebeurtenis plaats gehad. De wedstrijd liep al naar het einde; er moest nog slechts tien minuten gespeeld wor den en de stand was nog steeds 00. E.D.O. had de punten dringend noodig, wilde ïij nog een behoorlijke kans in haar laatsten wedstrijd tegen H.B.S. behouden. Toen zette de linksbinnen Bas Timmerman, die den ganschen wedstrijd enorm gezwoegd had, er nog eens al les op. En waarlijk, het mocht hem gelukken, een zeer fraai doelpunt te maken, waarmee hij practisch zijn club in veilige haven bracht. En juist toen de bal weer op een heel ander punt van het terrein was zagen de duizenden toeschouwers hem plotseling als een blok neer vallen. Aanvankelijk dacht men, dat het slechts een lichte flauwte was, maar de inmiddels toe gesnelde geneesheeren konden slechts den dood constateeren door hartverlamming. De jongen had zich blijkbaar te veel ingespannen. Toen de menigte de treurige tijding vernam, was zij diep terneergeslagen. Men had groote deernis met de ouders, die op het veld aanwe zig waren; die meegejuicht hadden toen Bas het zoo kostbare doelpunt scoorde en wier eenige zoon hij was. Hij had juist op eersten Pinkster dag zijn achttienden verjaardag gevierd. Natuurlijk werd de wedstrijd onmiddellijk gestaakt; het stoffelijk overschot werd naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Het bestuur van E.D.O. en alle spelers waren diep onder den indruk. Timmerman speelde al van zijn tiende jaar af bij E.D.O. Tot zijn 16e jaar was hij bij de ad spiranten, reeds toen vestigde hij door zijn han dig spel de aandacht op zich. Na slechts korten tijd bij de juniores te hebben gespeeld, keurde de elftalcommissie van E.D.O. hem reeds een plaats in het eerste elftal waardig. En onze voet ballezers hebben allen gezien, hoezeer deze keuze gerechtvaardigd is geweest! In het afgeloopen seizoen was hij met vijftien doelpunten de top scorer van zijn club. Zaterdag. De Zaterdag was te beschouwen als een aan loop voor het groote gebeuren. Wel werden allerlei bijeenkomsten gehouden zooals een of- ficieele ontvangst op het stadhuis en verschil lende technische vergaderingen, en bovendien vonden verschillende wedstrijden plaats, maar de turners-massa, stijgend tot een getal van 7000, zou eerst de volgende dagen verschijnen. 's Avonds 8 uur bracht een deputatie de Bondsvlag over naar de Theeschenkerij Sons- beek, waar de officieele begroeting plaats vond. O.a. voerden de burgemeester van Arnhem en de voorzitter van het K.N.G.V. het woord. Na deze plechtigheid werd een fakkel-op tocht gehouden naar Musis Sacrum, waar de groote zalen ingericht waren voor dans en cabaret en waar de tuin gevuld was met ker misvermakelijkheden. Intusschen was de jury gereed gekomen met de vaststelling van de uitslagen van de 's mid dags gehouden wedstrijden voor vereenigings- ploegen met oefeningen naar keuze. Vrijwel alle vereenigingen uit den Kennemer Turn kring hadden zich van deze wedstrijden afzij dig gehouden. Evenwel bleek O.S.S. (Zand voord een derden prijs te hebben behaald met rhythmische oefeningen voor dames. Zondag. Acht uur 's morgens werd Zondag begonnen met de afwerking van veertien soorten wed strijden op verschillende terreinen en in ver schillende zalen. Vooral was ingeschreven voor de gymnastiek-driekampen. In het Gemeentelijk Sportpark werd tevens de eerste helft verwerkt van den landenwed- strijd in gymnastiek tusschen België, Luxem burg en Nederland. Na de drie voor dezen ochtend bestemde onderdeelen (vrije oefening, ringen, paardsprmgen) was de stand: 1. Luxemburg 377.6 p., 2. Nederland 367.9 p., 3. België 367 p. Onze Zuiderburen begonnen zich no. 1 te plaatsen met vrije oefeningen, maar de volgende onderdeelen deden hen zakken tot de laatste plaats. Daai'entegen waren de Lu xemburgers door hun vrije oefeningen onmid dellijk achter, maar het verdere wedstrijd verloop bracht hen met een behoorlijken voor sprong op de eerste plaats. Het vermoeden was zelfs gewettigd, dat deze voorsprong zou wor den behouden. Het uiterst kleine verschil tus schen België en Nederland deed evenwel de spanning bewaren. 's Middags werd de wedstrijd beëindigd bij de Theeschenkerij Sonsbeek op een onmiddel lijk tegen het hooge geboomte gebouwd podium. Het paardturnen stond van velen op onvol doend peil. België geraakte er zelfs 10 punten op achter bij Nederland. Het brugwerk was beter, en hierna (op 't laatste onderdeel dus na) bleek de wedstrijd, gelet op de reeds be haalde totalen reeds beslist. Als slot kwam rek, en hierna was de eindstand: 1. Luxem burg 838.8 p., 2. Nederland 827 p., 3. België 798 p. In het persoonlijk klassement was de beste Hollander, J. de Keijzer, no. 4 achter drie Luxemburgers. 's Avonds was de hoofdschotel de handbal wedstrijd NederlandZwitserland (het K. N. G. V. is n.l. de officieele vertegenwoordiger van

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9