Neem méér zon! SANOSTOL $be J&eineZeemeermin H. 0. ANDERSEN H.D.*V ertelling WOENSDAG 31 MEI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Ook 's zomers straalt de zon maar zelden intens genoeg. Neem dus Sanostol, het natuurlijke levertraan product, ryk aan vitaminen A, D, B en C. Bovendien smakelijk gemaakt met het vitamine C-houdende sap van door de zon getypte sinaasap pelen Speciaal ten voordeele van het geheele gezin is er nu de Sanostol „familieverpakking" a f. 2.75, inhou dende 2'/2 x zooveel als de vanouds bekende flacon k f. 1.40. Hel lekkere levertraan-product!" BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Adv. ingez. Medj Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging „De Eendracht" U.A. Kosten van Armenzorg te Haarlem. Het 35-jarig bestaan. Vergelijkingen met andere gemeenten. Men schrijft ons: Onder het vele goede dat door wijlen den be kenden philantroop den heer A. Stoop te Bloe- mendaal gedurende zijn welbesteed leven werd bevorderd, is de financieele steun aan „De Eendracht" gegeven gedurende den eer sten tijd van haar bestaan, zeker niet het minst gewaardeerd en met succes bekroond. Het waren de heeren L. Modoo, C. J. Pijpers G. Zweers, J. S. Holster en J. F. van Emme rik, die door hun enthousiasme, hun werk kracht en hun toewijding de fundeering leg den van wat thans is bereikt. Met hun nog geen 100 gulden, door wekelijk- sche betaling van een kwartje bijeenge bracht, was niet veel te beginnen, maar door de hulp van den heer Stoop en door het juiste inzicht der eerste bestuurders is het mogelijk gebleken „De Eendracht" steen voor steen op te bouwen. Het forsche gebouwencomplex aan het Donkere Spaarne, welks inrichting ande ren coöperaties en bakkers meermalen ten voorbeeld heeft gestrekt, en de winkels in de verschillende deelen der stad zijn hiervan de welgeslaagde en overtuigende bewijzen. Was aanvankelijk de bakkerij met een grondoppervlak van pl.m. 110 M2 onder ge bracht in een perceel in een poort uitkomende op de Klerksteeg nu is door uitbreiding en verbouwing de bedrijfsoppervlakte bijna 2200 M2, terwijl de ligging aan het Spaarne zeer gunstig is. Thans bestaat „De Eendracht" 35 jaar. Haar ledental steeg in dien tijd van 80 tot 3300. De omzet, die bijv. in 1906 ruim 13000 gulden bedroeg, was in 1938 40-maal zoo groot en is dus het half milüoen ver gepasseerd. Reeds in de eerste jaren van het bestaan werd voor hen, die door den nood der tijden worden getroffen, een Hulpfonds opgericht. Dit fonds, dat in stand gehouden wordt enkel door vrijwillige gaven der leden, verricht op delicate wijze zijn gezegend werk. Het fonds wordt beheerd door de heeren J. H. Bregonje, J. M. J. Vintges en P. Kluit. De Coöperatie mag zich beroemen op een behoorlijke zorg voor haar personeel, waar van verscheidene reeds meer dan 25 dienst jaren hebben, terwijl de chef-bakker, de heer A. van der Vecht, reeds van de oprichting in dienst is. Nachtarbeid en Zondagsarbeid zijn van den beginne af als uit den booze be schouwd. In 1918, toen haast overal nog werktijden van 55 a 60 uur bestonden, werd door „De Eendracht" de 48-urige werkweek ingevoerd. Voor het personeel bestaat een zie kenfonds, een Pensioenfonds en een Wedu- wenfonds. terwijl de loonen van het bakkerij- personeel nog immer hooger zijn dan die van de best bezoldigde werknemers in particuliere bedrijven. Het 7e Lustrum wordt deze week herdacht op de dagen, waarop het Congres der Groot - handelsvereeniging de Handelskamer „Haka" te Haarlem plaats vindt, nl. op 1, 2 en 3 Juni. Naar wij vernemen is het personeel voorne mens op Zaterdag a.s. aan het bestuur een Naar wij vernemen is het personeel voor nemens op Zaterdag a.s. aan het bestuur een kostbaar geschenk aan te bieden uit waar deering voor de goede arbeidsvoorwaarden. Behalve de bestuursleden met hun dames zul len daarbij ook tegenwoordig zijn de direc teur en de president-commissaris der „Haka", alsmede Commissarissen van „De Eendracht" en eenige genoodigden. Op deze samenkomst zal tevens een door den heer G. Luiting ont worpen oorkonde worden ondex-teekend. waar in het feit der herdenking is vastgelegd. Dat ook Coöperaties buiten Haarlem en diverse particulieren van hun belangstelling zullen doen blijken, is te verwachten. De verschillende winkels van „De Een dracht" hebben feest-etalages, terwijl het hoofdgebouw aan 't Donkere Spaarne fees telijk is versierd. Het huidige bestuur, bestaande uit de hee ren J. H. J. Hulsman. L. J. Raaderama. A. Koomen. J. H. Bregonje, H. Plant, J. M. J. Vintges en P. Kluit kan met voldoening op den door hen op voorbeeld der pioniers ver richten arbeid terugzien. Het College van Commissarissen bestaat uit de heeren J. Retzema, C. E. van Eijkern en G. W. H. de Korte. Er is zeker reden om het 7e Lustnim van „De Eendracht" ondanks den slechten econo- mischen toestand, met vreugde te herdenken. Het is het koninklijk woord „geestelijke en moreele herbewapening" in praktijk gebracht. Tentoonstelling „Jonge" Neder- landsche Reclamekunst. Tot- de vele dingen in het bedrijfsleven van ons land. die de laatste jaren met groote schre den vooruit zijn gegaan, behoort ongetwijfeld de reclame. Het is velen bekend dat wij, Hollanders, op dit gebied momenteel zeer goed de toets der vergelijking met het buitenland kunnen door staan. Dat er desondanks nog veel zakenmenschen zijn, die zweren bij de reclame der Amerikanen, Engelschen en Franschen is grootendeels te wijten aan het feit, dat er betrekkelijk weinig wordt gedaan om deze menschen onder het oog te brengen dat ons landje, kwalitatief gespro ken, met zeer veel goeds voor den dag kan komen. Eenige jaren geleden werd er wel over ge klaagd, dat het zoo moeilijk was om iemand voor een vak als b.v. reclameteekenaar op te leiden. Tegenwoordig echter bestaan er ver schillende instellingen, die daarvoor uitstekend geschikt zijn. Dat dit echter nog niet geheel tot onze landgenooten is doorgedrongen blijkt wel degelijk uit het feit, dat een leeraar aan een Amsterdamsch Instituut voor Kunstnijver heidsonderwijs zijn leerlingen moet aanraden om eerst in Parijs te gaan wonen en dan bij een Nederlandsche zaak te solliciteeren. Geleid door deze overwegingen en als gevolg van het groote succes der Tentoonstelling van Fransche Reclamekunst, heeft het Reclame- Advies-Bureau Meerkotter Co. te Amsterdam het initiatief genomen om een tentoonstelling te organiseeren voor de leerlingen van de ver schillende instellingen in Nederland, die de menschen voor het reclamevak bekwamen. Medewei-king werd reeds toegezegd door: De Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, Het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, de Amsterdamsche Grafische School, de Ko ninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's-Hertogenbosch, de Academie v. Beeldende kunsten en Technische Weten schappen te Rotterdam, Rec's Teekeninstituut, Vogue's Studio Etc. De tentoonstelling zal worden gehouden in het Polmanshuis, Warmoesstraat 197-199 te Amsterdam, recht tegenover het Koninklijk Paleis en wel van 1 tot en met 14 Juni a.s. des morgens van 11—1 uur en des namiddags van 24 uur. Zaterdags alleen van 11—1 uur. De toegang is geheel gratis voor iederen belang stellende Mevrouw Jansen glimlachte een beetje spot tend. Zij kon het zich niet erg goed voorstel len, dat de dikke Lammers, die het liefst na kantoortijd in „De Groene Den" bij zijn bit tertje zat, zulke „ontroerende" gedichten schreef. „Mijn man" zoo zei ze daarom „heeft wel heel biizondei-e eigenschappen. We waren ver leden jaar nog in Zwitserland, hè? En toen heeft hij bijna den eersten prijs gewonnen met ski-loopen. En met tennissen heeft hij zóó ontzettend veel prijzen gewonnen Op zooiets kon Mevrouw Pijpenring echt niet nalaten te antwoorden, dat haar man, tenge volge van zijn phenomenale talenten, over een poos naar de hoofdstad zou woi-den gei-oepen. De directeur van de Nationale Bank voor In ternationale Geldzaken en andere Financiën moest daarin beslist hebben. „Die mijnheer Pijpenring" had die directeur al een heelen tijd gezegd „Diè moeten we hier hebben an ders komt er niets van terecht." Met roode hoofden prezen de vrouwen hun respectievelijke echtgenooten en jokten er een klein beetje bij, omdat de anderen het toch ook deden. Geen enkele der dames was er tenslotte, die niet vond, dat het jammer was. dat zij in zoo'n „gat" woonden, want een juweel als haar man toch was, had veel grooter kansen in een betere stad. Alleen een der dames, een klein, blond vrouwtje, zat stil aan het einde der tafel en breidde aan een rose baby-truitje. „En mevrouw Manssen" vroeg men verwon derd „Heeft Uw man dan geen bijzonder heden? „Ik weet niet nee, heusch ik kan niets bijzonders noemen. Mijn man heeft zijn werk en zijn familie hij zingt wel eens met de kinderen oude schoolliedjes. Dat is dan heel aardit; ik hoor zooiets wel graag...." „Zingen leert men al op school", zei me vrouw Lammers en ze nam het laatste slag room-taartje ..Nou ja, tenslotte kan ook niet élke man iets bijzonders hebben Toen de eerste der dames 's avonds de straatdeur opende, riep zij verschrikt „Gut nee. kijk het eens gieten. En ik heb geen para- pi uie bij me!" „Ik ook niet" jammerde een ander. „Wie zou dat nou verwacht hebben. Dat het weer zóó zou omslaan", zei weer een derde. Als een troep opgejaagde kippen, stoven de dames over het grintpaadje van den voortuin, wachtten rillerig bij het tuinhekje. „Wat nou?" Dicht bij hen stond een druipnatte man. Hij groette beleefd en glimlachte verteederd toen mevrouw Manssen kwam aan trippelen. „Hier lieveling" hoorden de dames hem met klankvolle stem tegen mevrouw Manssen zeg gen „ik heb je parapluie maar even gebracht. 't Regent zooik ben rechtdoor gekomen van kantoor, Arm in arm liepen de twee naar huis. Maar heelemaal niet gehaast. Des te harder liepen de andere dames en ieder dacht: „Die man heeft tóch we: ^en bijzondei'e eigenschap!" (Nadruk verboden. Wordt vervolgd). Auteursrechten voorbehouden^» Het jaar daarop mocht de derde zuster, de brutaalste van allemaal, naar boven. Deze zwom een breede rivier in, die in zee uitliep. Zy" zag, eenmaal boven water, heerlijke groene heuvels, met wijn ranken begroeid. Z(j zag ook kasteelen en boerderijen, omringd door prachtige bosschen. Zy hoorde de vogels zingen en de zon scheen zóó warm, dat zjj telkens onder water duiken moest om een beetje af te koelen. In een bocht van de rivier zag zy een troepje kinderen, die in het water plasten. Toen zy echter met hen wilde spelen, liepen zy verschrikt weg. Daarna was er een klein zwart beest gekomen, dat allerverschrikkelijkst tegen te keer ging. Later bleek, dat dit een hond was geweest. Die had zoo hard geblaft, dat zij er bang van was geworden en weer snel de open zee op ging zoeken. Toch zou zy nooit de prachtige bosschen ver geten, evenmin als de kinderen, die in het water waren, zonder te bezitten. De Lighal-uilvoering. 2750 gymnasten werken mede. De jaarlijksche gymnastiek-uitvoering ten bate van het Haarlemsche Lignalfonds zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 24 Juni op het Haarlemterrein, welk terrein belangeloos ter beschikking wordt gesteld. Het belooft weer een mooie demonstratie op gymnastiek gebied te worden ten voordeele van een doel waarmede een ieder zal instem men, nl. de verpleging van patiënten mogelijk maken in het bekende „Brederodeduin", de lighallen der Haarlemsche Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Aan de uitvoering wordt medegewerkt door pl.m. 2500 leerlingen van verschillende open bare en bijzondere scholen voor L.O. en U.L.O. en den Kennemer Turnkring met 7 gymnastiek vereenigingen. Aan de oefeningen van den Kennemer Turnkring wordt door. pl.m. 250 dames en heeren deelgenomen. De uitvoering wordt weer opgeluisterd door muziek, uitgevoerd door de Haarlemsche mu ziekvereniging „Harmonie Crescendo", dus ook dit gedeelte is wat men noemt „af". De heer Meijerink heeft zich weer belast met de financiën der uitvoering en doet door middel van circulaires een beroep op alle in woners van Haarlem en Omstreken om het financieele resultaat der uitvoering op een even hoog peil te brengen als de uitvoering zelve. Om het doel te bereiken heeft hij ook de hulp gekregen van een aantal dames-gvmnas- ten en leerlingen van de U.L.O.-scholen. die met inteekenlijsten werken. Een gunstig resultaat kan op deze wijze niet uitblijven. Er bestaat echter een mogelijkheid dat deze of gene vergeten is en toch een bij drage wil zenden, voor diegene willen wij even het gironummer van den heer Meijerink ver melden, dat is 100681. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Komt vrienden, past toch aan, De vredesgang is wêer gedaan. Wilt nu thans uw daad ons schenken, Nooddruftigen meer en meer gedenken. Telefoon 12255 Postgiro 212793. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 1 JUNI. Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Radio PTT Nord; 11.20 Droitwich; 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen; 3.20 Diversen of Gram. muziek; 4.20 Keulen; 5.20 Pauze; 5.25 Parijs Radio; 6.05 Radio PTT Nord; 6.35 Fr. Brussel; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 Parijs Radio; 8.20 Keulen; 8.30 Fransch Brussel; 8.50 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Parijs Ra dio; 9.30 Radio PTT Nord; 10.35 London Regio nal; 1.15 Droitwich; 2.40 London Regional; 3.35 Droitwich: 5.05 London Regional: 5.20 Droitwich; 8.05 London Regional; 8.20 Droit wich, Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert: „Van alles wat". 1. Marching along together, L. P. A. Band. 2. Let op het jaartal, A. de Laat. 3. Ma una Loa, Kanui en Lula. 4. Dan Dan the yodelling man, Harry Tor- rani. 5. Heil Europa, Hannonieorkest. 6. I heard, Mills Brothers. 7. Aloha Oe, Eddy Dunstedter;. 8. A gipsy sing song, Zigeunerorkest. 9. Piano Medley no. 12, Charley Kunz. 10. Sally, Joe Petei'sen. 11. Pal of my dreams, L.P.A. Band. 12. Havenmuziek. A. de Laat. 13. My little grass shack. Kanui en Lula. 14. Sitting in a jail house, Harry Torrani. 15. Soldatenblut, Harmonieorkest. 16. How I'm doin'. Mills Brothers. 17. Song of the Islands, Eddy Dunstedter. 18. Pato, Adalbert Lutter. 8.0012.00 Diversen. WIE REKENT koopt zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.per week, bij De Kleeding Verkoop Centrale ■iCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slager'* Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) DE WATERVERVUILING TN NOORD HOLLAND. De Nederlandsche vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging houdt Vrijdag 2 Juin in restaurant Boschlust, te 's-Gravenhage haar algemeene vergadering. Mevrouw Dr: N. L. Wibaut-Isebree Moens zal een beschouwing houden naar aanleiding van het rapport over de watervervuiling in Noord- Holland. Ook Mr. Dr. Th. T. J. A. Dolk en Ir. P. de Gruyter zullen inleidingen houden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De eerste gewone zitting der Provinciale Sta ten van Noord-Holland zal Dinsdagmorgen 4 Juli te half twaalf in het Gouvernementsgebouw worden gehouden. PERSONALIA. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot verificateur der invoerrechten en accijnzen de commies-verificateur de heer J. Brouwer te Haai-lem. Parapluie en Liefde, door T. VAN MUNSTER. D1JZ JN keer was het theekransje bij mevrouw Pol. Een lieflijke geur van koek hing in de kamer. Voor de deel neemsters was zulk een theekransje iederen keer opnieuw een ware gebeurtenis. Men sprak over de vreugden en het lijden der huisvrouw, van de wondermooie film met Zarah Leander, men verdiepte zich in be schouwingen waarom de rokken weer korter werden gedragen en de nieuwste „doddige" hoed bij Maison Teemutz en waarom die zoo ontzettend duur kon zijn. Het was een koude, ongezellige namiddag in het begin van de lente. Des te gemoedelijker zaten de dames bijeen in de knusse, warme kamer. Toen kwam het gesprek op de mannen. Met gloeiende koontjes en enthousiaste blikken trachtte ieder haar eigen echtgenoot op een troon te zetten. De kleine mevrouw Hedenrijk, wier man bij zijn laatste opkomst in rang was verhoogd, was er mee begonnen. Met het ophemelen. Al lang had het op haar tong gebrand, dit groote nieuwtje te vertellen. Dat zou haar vriendinnen toch móéten interesseeren beslist! En niet alleen dat van die verhooging in graad, haar Jan had bovendien nog een woord van lof gekregen. Zulk een militair genie ais haar Jan, moest wel heel gauw generaal zijn. „Oh" verklaarde mevrouw Lammers met plechtigen oogopslag „Ook mijn man is een zeer bijzonder man. Hij is heelemaal niet de droge bureaucraat. De schoonste tocneelstuk- ken schrijft hij. dames, en gedichtenge dichten! Werkelijk ontroerend van schoon heid!" (Adv. Ingez. Med.) In het le kwartaal van 1939 werden uit hoofde van Armenzorg te Haarlem gesteund: Gezinnen: Januari 2209, Februari 2215 en Maart 2160. Alleenstaande personen: Januari 981, Fe- binari 978 en Maart 950. De uitgaven bedroegen f 412.021'. Het gemid delde bedrag per ondersteunde per week was f 10.03. Per 1000 inwoners waren de kosten f 2996 per kwartaal. Ter vergelijking geven wij de cijfers van de 7 groote gemeenten in ons land, die verzameld zijn door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Uitgaven Gemiddeld Gemeente: Per 1000 inw. steunbedr. p. w. Amsterdam 4519 10.57 Rotterdam 's-Gravenhage ƒ4060 9.83 ƒ3073 10.07 Utrecht 2523 8.95 Haarlem ƒ2996 10.03 Groningen ƒ2110 650 Eindhoven 1081' 9.26 Daaruit blijkt dus dat wat de uitgaven om geslagen over het aantal inwoners betreft de kosten het hoogst zijn te Amsterdam en Rot terdam Den Haag is slechts iets hooger dan Haarlem. Lager dan Haarlem zijn Utrecht, Groningen en Eindhoven. Wat het gemiddelde steunbedrag aangaat, was Amsterdam het hoogst. 's-Gravenhage en Haarlem waren vrijwel gelijk. Rotterdam was iets lager dan Haai-lem. Daarna komen Eind hoven. Utrecht en Groningen. De kosten per 1000 inwoners waren voor Velsen f1148 (gemiddeld steunbedrag f7.50), voor Haarlemmermeer f 1009 (steunbedrag f4.67), voor Beverwijk f2063 (steunbedrag f7.34). O, wat luisterde het jongste prinsesje! Toen zy 's nachts weer voor 't open raam stond en door 't donkerblauwe water naar boven keek, toen dacht zij aan de groote stad met haar beweging en gedruisch. En het leek haar, of zy de klokken hoorde luiden. Het volgend jaar kreeg het op één na oudste prinsesje verlof om naar boven te en boven water een kijkje te nemen. Zij dook Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen op, juist toen de zon onderging en dat trof haar als 't aller-, aller mooiste. De hemel had er als goud uitgezien, vertelde zij. en d6 wolken, ja, dat was zoo iets prachtigs geweest, dat zij het niet mooi genoeg kon beschrijven. Rood en violet trokken de wolken over haar heen, in fel contrast met een troep vliegende, witte

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6