Haarlem's Dagblad Spoorwegen tarieven myuqjm «Ons Hcittsesje Coapi Het Circuit van Zandvoort. Heidebrand. Hlet Belangrijkste te 56e Jaargang No. 17161 Uitgave Lourens Co9tcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 1 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementstarieven op aanvrung. Vraag eu aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zaterdag zal de eerste voor dit doel in ons land aangelegde auto-renbaan, het Circuit van Zandvoort, haar eerste autoraces beleven. Het is een belangrijke gebeurtenis voor ons land en niet het minst voor onze streek. De vele bij zonderheden die wij omtrent den bouw van het circuit, die in merkwaardig korten tijd vol trokken is, hebben gemeld zullen veler waar deering hebben gewekt voor de energie waar mee deze zaak is aangepakt, niet het minst door het gemeentebestuur van Zandvoort, dat in burgemeester Van Alphen den leider bezit die vereischt wordt om van zulk een nieuwe onderneming een succes te maken. Zijn erva ring en die van zijn politie in het „verwerken" van groote menigten bezoekers komen daarbij ook wel heel goed te stade. In de dezer dagen gehouden persconferentie heeft de burge meester eraan herinnerd dat een badplaats als Zandvoort op dagen in het „hoogseizoen" meermalen door 125.000 a 150.000 menschen bezocht wordt. Dat zijn indrukwekkende getal len. De zomersche bezoeker zal er maar zelden aan denken hoeveel beleid en ondervinding er noodig zijn om zooiets goed te doen verloopen. Nu het een gebeurtenis geldt die bovendien de orderegeling en bewaking van een circuit vereischt waarop auto's in topsnelheid zullen rondrazen krijgt het Zandvoortsche politie korps, bescheiden van omvang, versterking met honderd rijksveldwachters plus de hulp van een honderdtal leden van Zandvoortsche spprtvereenigirigendie het verkeer zullen helpen regelen en op het wedstrijdterrein aan bezoekers inlichtingen verschaffen. Natuur lijk is een bijzondere verkeersregeling voor deze gebeurtenis ontworpen en de burge meester heeft al vol vertrouwen voorspeld, dat er cp 3 Juni geen ontevredenen zullen zijn; alles zal vlot verloopen. Het circuit zelf is prachtig gelegen en bij proefritten zijn met gewone auto's al snel heden ver boven de 100 K.M. erop bereikt. Het is een wegen-circuit en geen uitsluitend voor autoraces bestemde baan, zooals Brook- lands in Engeland en Monthléry in Frankrijk. Maar men zal er, al kunnen de top-snelheden van dergelijke banen met hun enorme opge hoogde bochten er niet op bereikt worden, niettemin merkwaardige demonstraties van kundig en moedig rijden op kunnen aan schouwen, waarbij zeer veel van de bestuur ders geëischt wordt. Zal het een succes blijken te zijn en zal de ongetwijfeld zeer groote belangstelling bij deze eerste races tot ontwikkeling van het auto rennen leiden? Ik verwacht van wel in een tijd als deze, die zoozeer verknocht aan de snelheid is. En ik hoop dat Zandvoort ermee gebaat zal zijn. Het heeft moeilijke jaren te doorworstelen gehad maar de ondernemings geest blijkt er niet onder geleden te hebben en dat is een feit dat op zichzelf al waardering en sympathie verdient. Dat de bekwaamheid des autobestuurders niet minder graden kent dan die van andere sportbeoefeningen zal de gewone rijder, die Zaterdag den strijd gaat aanschouwen, wel heel sterk beseffen. In zijn stoutste droomen verbeeldt hij zich misschien wel eens dat hij, omdat-ie wel eens „de 120" even op een kaars rechten stillen weg bereikt heeft, met wat oefening ook wel aan zoo'n race, of aan een Rallye Monte Carlo of andere bijzondere pres taties, zou kunnen meedoen. Het aanschouwen van een wedstrijd zal hem doen begrijpen dat bijzondere kunde en ook bijzondere begaafd heid, waartoe bliksemsnel reageeren behoort, ervoor worden gevergd. Wie races in het bui tenland heeft gezien weet dat uit ondervinding. Laat ons hopen dat het verloop van deze eerste autorennen in alle opzichten voortref felijk zal zijn en dat dus ook ongevallen mo gen uitblijven. Het ware dwaasheid te loo chenen dat zulke wedstrijden gevaar opleveren, op een bijzondere renbaan zoowel als op een tijdelijk afgesloten circuit. De voortreffelijk heid van het tegenwoordige materiaal heeft dat risico, vergeleken bij vroeger tijden, sterk verminderd. De bekwaamheid der rijders moet het overige doen om het uit te schakelen. R. P. De koers van hel nieuwe Spanje. „Onafhankelijke buitenlandsehe politiek". MADRID, 1 Juni. Nu de buitenlandsehe troepen Spanje hebben verlaten concentreert de belangstelling zich op de buitenlandsehe politiek, die door de regeering gevoerd zal worden. United Press heeft informaties inge wonnen in politieke en militaire kringen en is thans in staat mede te deelen dat de richt lijnen aan het buitenlandsehe beleid in de volgende zes punten kan worden samengevat: 1. Spanje zal een onafhankelijke buiten landsehe politiek voeren. 2. Spanje zal zich ontwikkelen tot een be langrijke Èuropeesche mogendheid. 3. De rol van moederland van Latijnsch Amerika zal hervat worden. 4. Vriendschappelijke betrekkingen zullen worden aangeknoopt met alle landen, die de „linksche tendenzen" bestrijden. 5. Elke verwikkeling in militair bondge nootschap zal worden voorkomen. 6. Spanje zal gereconstrueerd worden op zuiver Spaansche basis. (United Press) Vastrecht tarief op komst Weekend- en zomermaand retours worden ingevoerd Algeheele wijziging nog vóór de zomer-vacantie Naar wij vernemen zullen met in gang van Zaterdag 3 Juni 1939 ge wone retourkaarten, afgegeven op Zaterdag en Zondag voor de terug reis geldig zijn tot en met Maan dag. De gewone retours, afgegeverf in het tijdvak 1 Juli tot en met 4 September 1939 zullen voor de terugreis één maand geldig zijn, met dien verstande echter, dat deze geldigheid zich niet langer zal uitstrekken dan tot uiterlijk 5 September 1939. „Deze beide tariefswijzigingen moet men", al dus zeide de president-directeur der Nederland- sche Spoorwegen, prof. ir. J. Goudriaan in een persconferentie, waarin hij een nadere uiteen zetting gaf betreffende de tarievenpolitiek bij de Nederlandsche spoorwegen, „niet beschou wen als een vereenvoudiging waarmede wij vol komen bevredigd zijn. Zoóals het u bekend moet zijn, wordt naar een alge'- ~<*nvoudiging gestreefd, welke wij door eenige vlotte maat regelen als de onderhavige zoo spoedig moge lijk trachten te bereiken. Toch moeten deze wij zigingen meer beschouwd worden als tusschen- tijdsche maatregelen, als maatregelen ,.ad hoe". Spoedig vastrechttarief? „Nog vóór de zomervacantie een aan vang neemt, hoop ik u een nadere uit eenzetting te kunnen geven van een grondige wijziging in de thans bestaan de tarieven, waarbij dan ter sprake zal worden gebracht het vastrechttarief". Dat wij nu reeds met eenige tusschenmaat- regelen zijn gekomen vindt zijn oorzaak in de uitspraak van den I-Ioogen Raad inzake het bus- senvraagstuk, waarvan wij op Woensdag 22 Mei jl. uit de dagbladen kennis hebben kunnen ne men en waarbij wij verrassende resultaten heb ben kunnen constateeren ten opzichte van het vervoer. Terstond hebben wij dan ook maat regelen getroffen. Wij hebben ons gerealieserd, dat de bussen niet meer reden en hebben ons beraden, hoe wij daarop dienden te reageeren. Nu de laatste dagen bewezen hebben, dat het een en ander tot gevolg had een werkelijke stij ging van den omzet, hebben wij daarop gerea geerd door goedkoopere tarieven in te voeren. Dank zij den minister van Waterstaat, met wien een enkel telefoontje reeds de zoo nood zakelijke toestemming bracht hebben wij reeds de Pinksterretours kunnen invoeren, waarbij succes geenszins is uitgebleven. Over de ontvangsten tijdens de Pink sterdagen zijn wij bijzonder tevreden. „Moge daarom deze nieuwe maatregelen in het bijzonder het reizigersvervoer stimuieeren. Wij willen allemaal het vervoer zoo goedkoop mogelijk maken- Een zoo hoog mogelijk opgevoerde vervoers- dichtheid brengt een lagen kostprijs. Voor de grootst mogelijke economie van het vervoer is het van het grootste belang de hoogste verkeers dichtheid te concentreeren op het railbedrijf. dat bij eenig accres het goedkoopst kan wer ken". In dit opzicht bezien is prof. Goudriaan van oordeel, dat de belangen van het publiek het beste worden gediend door het railverkeer. Daar vindt men immers de grootste veiligheid en de beste verkeerszekerheid. Voor wat de kosten be treft, kan de economie dan pas goed beoordeeld worden, wanneer de massa wederom tot het railvervoer is teruggebracht. Lagere tarieven mogelijk. Wij kunnen onze tarieven nog meer gaan ver lagen wanneer de concurrentie zal zijn opgehe ven evenals bij het postbedrijf. In dit opzicht kan men een vergelijking trek ken tusschen het postbedrijf en het onze. Het postbedrijf wordt steeds goedkooper en kan meer uitbreiding geven aan de zoo noodzake lijke service. Dat kunnen wij zeker ook, als maar de con currentie van het tooneel verdwijnt. Het rail verkeer is en blijft het goedkoopste vervoermid del op de dichtste trajecten. Door de invoering van deze beide tusschen- tijdsche maatregelen zoo verklaarde de presi dent-directeur tenslotte, bereiken wij, dat nu eindelijk het particuliere vervoer, dat daarop toch feitelijk het eerste aanspraak kan maken, profijt zal kunnen trekken van goedkoopere ta rieven. Met forsche slagen willen wij tot een aanmerkelijke vereenvoudiging zien te komen. Het is evenwel nog lang niet eenvoudig genoeg. Zelfs in de retourbiljetten zien wij een nood oplossing. Wij moeten komen naar het goed koopere enkele reis-tarief, waarbij wij als na tionaal bedrijf het geheele land ook de inwo ners van de grensprovincies een dienst kunnen bewijzen, Mongoolsche troepen zouden zware verliezen geleden hebben, TOKIO 1 Juni (D. N. B.) De troepen van Buiten-Mongolië hebben bij hun poging in Mandsjoekwo binnen te dringen, zwarè verlie zen geleden. Deze week alleen hebben zij ruim 300 dooden achtergelaten. Nadat de vorige week talrijke Buiten Mongoolsche vliegtuigen konden worden neergehaald, is sinds eenige dagen geen vijandig vliegtuig meer in het grensgebied ver schenen. De Japanners zijn hier in de lucht weer vol komen de baas. \ïf OOR een Groentje in Haarlem's Dagblad behoeft U slechts heel wei nig te betalen en U hebt er heel veel profijt van. Een voofdeeliger combinatie is niet mogelijk. (Bij Hoenderlo zijn 500 H.A. heide door brand verwoest. Oorzaak waarschijnlijkeen achteloos weg geworpen sigaar of sigaret). Weer zijn honderden hectaren, Mooie hei in brand gezet, En als men 't zoekt te verklaren: Peuk sigaar of sigaret. Zal men het dan nimmer leeren, Dat w' ons kostlijk heiterrein, Moeten sparen en waardeeren, En 't geen aschbak hoort te zijn? Is er heusch na al die branden Van de heide, ieder jaar, Geen besef nog in den lande, Voor dit brandende gevaar? Zijn er zooveel harde koppen, Waar men zelfs na langen tijd, Dit benul niet in kan stoppen, Al wordt het er ingehei-d? Zijn er mogelijk nog velen. Die zoo bot zijn van gemoed. Dat het hun geen steek kan schelen. Ook al staat de hei in gloed? Als 't zoo is. wensch je die mènschen Naar de Mooker hei toe, maar. Ook dat mag je weer niet wenschen, Want dan dreigt daar weer gevaar. Maar ik kan dit niet aanvaarden. Menschen, die de hei opgaan. Vinden het vanzelf van waarde, Dat haar schoonheid blijft bestaan. Dus. al is 't ontelbre malen Reeds gezegd, ik zal het maar Voor de x-de maal herhalen: Denk om 't heide brandgevaar! P. GASUS. Tsjechische en Joodsche kinderen passeeren onze grens. Op doorreis naar Engeland. OLDENZAAL, 1 Juni Honderdvierentwintig Tsjechische en Joodsche kinderen, afkomstig uit Tsjecho Slowakije passeerden hedenmor gen met den D-trein van half acht het station Oldenzaal. Zij waren op weg naar Rotterdam, vanwaar zij naar Engeland zullen oversteken. Vier dooden bij ongeluk op Poolscb vaartuig. PUCK. 31 Mei (P.A.T.i - Vanavond heeft zich tijdens herstelwerkzaamheden aan een visschersvaartuig in de haven van Puck aan de Poolsche kust een benzine-ontplofflng voorge daan, tengevolge waarvan het vaartuig is ge zonken. Vier personen kwamen om het leven en ze ven zijn zwaar gewond. f3^ RINS Bernhard heeft een kleurenfilm ver- vaardigd van Prinses Beatrix, die van Vrijdag 2 Juni af gelijktijdig in de Cineac Thea ters te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zal worden vertoond. Overeenkomstig den wensch van Z. K. H. komt de opbrengst van deze film ten goede aan de ontspanningsgelegenheden voor militairen aan de grens en in de garnizoenen. Het is werkelijk alleraardigst, zooals deze film een kijk geeft op het leven van ons Kroonprinselijk Gezin op het paleis te Soestdijk, een leven, waarin de kleine Prinses Beatrix zoo vaak het middelpunt vormt. Talrijke tref fende tooneeltjes gaan aan ons oog voorbij. Wij zien het kleine Prinsesje, alleen staand, alleen loopend, nu en dan eens vallende, maar onvermoeid opstaande en ronddribbelende met de verbaasde belangstelling die het kind voor alle voorwerpen in zijn omgeving heeft. Wij zien haar aan de hand van Prinses Juliana, wij zien haar spelen de met haar speelgoed, spelende ook met de hondjes, waarvoor zij heele- maal geen vrees heeft. Wij zien haar binnen in het paleis en in het park, waar de eendjes haar jonge aandacht vragen. Het Nederlandsch publiek, dat reeds zoo'n belangstelling heeft getoond voor de foto's van onze kleine Prinses, zal deze film ongetwijfeld met groote sympathie ontvangen. Het woord is aan Wallis: Geef ieder oogenblik zijn recht, dat is het eerste ver- eischte om gelukkig te wor den. HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De spoorwegen voeren weekeind-retours en vacantie-maandretours in. 1 De grenstroepen krijgen, zoodra het moge lijk is. een maand verlof. 2 Bij een schippersgezin te Groningen heeft de typhus reeds drie slachtoffers geéischt 3 Amsterdam's raad wijkt bij de benoeming van een hoogleeraar van de voordracht af. 3 Door onvoorzichtigheid is een groot stuk na tuurschoon op de Veluwe verwoest 3 In de Arasterdamsche bankzwcndelzaak is vier- en anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eischt. 6 Minister Romme wil het verplichte karakter van de kinderbijslagregeling niet laten varen. 9 BUITENLAND. Blijkens de gisteren door Molotof gehouden rede is Moskou nog niet geheel voldaan over de Britsch-Fransclie voorstellen 5 Het Russische antwoord op de Britsch-Fran- sche voorstellen wordt morgen verwacht. 5 Hel Duitsch-Deenschc niet-aanvalspact is gisteren te Berlijn onderteekend. 5 SPORT. Sportgesprek van de week 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het circuit van Zandvoort. 1 Vr. S.: In Engeland. 3 H. D. Vertelling: Wimpie 4 Van onzen correspondent tc Genève: Uit den Volkenbondsraad. 6 K. de Jong: Muzikale voordrachtavond leer lingen Jcanettc Wüst. 6 Van een bijzondcren correspondent: Malta, schildwacht hij de as van de Middelland- schc Zee. 9 Voor de Vrouw 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Handelsverkeer Ne- derland-Ned. Oost-Indië. 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- op ■I ft* CL/ I f De eerste schreden van H. K. H, Prinses Beatrix. Prinses Juliana buigt zich over haar dochter. De kleine Prinses met haar speelkameraadje.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1