fiatt in 't flati H, (ftmte Jhijs aan Zandaaohtr VRIJDAG 2 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 8 i Hot „gland-treatment" zal in Engeland eerlang worden verboden De voetballers behoeven zich er niet meer aan te onderwerpen Wordt de continentale tour van het Engel- sche elftal tot één wedstrijd beperk?Wijziging van het waterpolo-reglement gewenschtOnze studenten en de athletiek. Men kan er zeker van zijn, dat binnenkort op de algemeene vergadering van F. A. en League-afgevaardigden in Engeland het be sluit zal worden genomen, waarbij het zooge naamde ..gland treatment" van spelers zal worden verboden. Wij vernamen dit bericht, dat nog slechts in bepaalde kringen bekend is. uit de allerbeste bron en men deelde ons tevens de wijze mede, waarop het besluit zal worden uitgevoerd. Dat gaat heel simpel, doch daarom niet minder doeltreffend. De clubs zullen worden verplicht in hun kleedlokalen een mededee- ling aan de spelers op te hangen, waarin deze worden verzocht, zich niet meer aan de be handeling met klierstof-injecties te onder werpen. De motieven, die tot het nemen van dit be sluit hebben geleid, zijn velerlei; in de eerste plaats de vrees, dat op de door de behande ling verkregen verhoogde actie bij de spelers een reactie zou kunnen volgen, die nadeel voor de betrokkenen zou kunnen veroorzaken waarvan de omvang niet te overzien is. Voorts de overweging, dat steegs grootere hoeveel heden van deze klierstof zouden moeten wor den gebruikt, om het beoogde effect te ver krijgen en slotte de overtuiging, dat het niet de juiste manier is, om de capaciteiten van het menscheüjk lichaam door kunstma tige middelen te verhoogen teneinde een betere sportprestaties te verkrijgen. Ook de financieele factor speelde een rol; de minder gefortuneerde clubs en die vormen de meerderheid waren niet in staat de noodige gelden voor de behandeling be schikbaar te stellen en zij zouden dus, indien het „gland treatment" inderdaad nog een ander dan een psychologisch effect op de spelers had, niet met de beter gesitueerde vereenigingen op het speelveld kunnen con- curreeren. Reeds in vorige jaren zijn er in Engelsche voetbalkringen stemmen opgegaan, om het programma van het nationale elftal op het Continent, na afloop van het competitiesei zoen, tot één enkelen interland-wedstrijd te beperken. Thans zijn die stemmen krachtiger dan ooit; deskundigen, die wel eens zulk een continentale tour hebben meegemaakt, voeren als argument aan, dat de spelers, die juist een zwaar seizoen achter den rug hebben, reeds op de helft van den tour zoo vermoeid en dermate uit hun gewone doen zijn, dat ze hun topvorm op geen stukken na kunnen be naderen. Men zegt voorts, dat het zoo juist terugge keerde Engelsche elftal als een bijna perfecte voetbalmachine onder normale omstandig heden kan worden beschouwd, doch zelfs een machine heeft zijn grenzen. Daarbij komt. dat de Brit nog altijd een groote sportreputatie heeft op te houdenen men moet die niet on- noodig in de waagschaal stellen tegen landen, die niets te verliezen, doch alles te winnen hebben. Die landseftallen spelen slechts één wed strijd in een bekend milieu en zij kunnen in ?ulk een match alles geven, terwijl de Engel- schen, onder voor hen geheel vreemde om standigheden, zooals op een leem terrein in Roemenië, reeds dagenlange reizen en meer dere matches achter den rug hebben. Eenigen tijd geleden schreven we over plannen tot wijziging en tot verbetering van het waterpolo-wedstrijdreglement, plannen, die in Engeland reeds zoover uitgewerkt wa ren, dat men proefwedstrijden onder de nieuwe regels wilde spelen. In hoofdzaak beoogde men met die wijziging t,e bereiken, dat de methode van verdediging, die thans wordt toegepast om een voorwaarde het scoren te beletten, te weten, het onder water drukken, voor de speler in het bezit van den bal is, uit te roeien dan wel strenger te straffen dan nu het geval is. Onder de bestaande regels krijgt de bena deelde voorwaarts een vrijen worp te nemen, waaruit hij niet ineens mag doelpunten, ergo moet hij den bal naar een verder van het doel gelegen teamgenoot terug spelen, wat in de meeste gevallen eerder een voordeel voor de overtredende partij is. omdat die tijd krijgt zich te herstellen. Van dat voordeel zijn de verdedigers zich wel bewust; dit bleek ten overvloede weer eens in den eersten wedstrijd voor de zomer competitie. de plaatselijke ontmoeting tus- schen H.P.C. en D.W.R. Dit werd een parodie op waterpolo, waarin de fluitsolo van den scheidsrechter den boventoon voerde. Er werd van de lacune in het reglement druk gebruik gemaakt om eiken aanval van de tegenpartij in de kiem te smoren, met als ge volg een groot aantal vrije worpen. Een dergelijke match is waarlijk geen pro paganda voor het waterpolo en men vraagt zich af, of het spel op deze wijze nog waard is, in competitie-verband te worden gespeeld. Zoolang het reglement niet gewijzigd wordt, is de eenige remedie: strenger scheidsrechters van het type Gerard Blitz, doch die zijn met een lantaarntje te zoeken Zaterdag en Zondag a.s. speelt Rood en Wit aan de Spanjaardslaan een tweedaagschen wedstrijd tegen de Antwerp British Cricket Club, wier elftal, zooals de naam aanduidt, bijna geheel uit in België wonende Engelschen bestaat. Vorig jaar speelde dit team tegen het Ne- derlandsch B-elftal te Tilburg en won na spannenden strijd, waarmede we maar willen zoggen, dat onze stadgenooten geen walk-over zullen krijgen. De bekende Bridges is nog altijd de beste .speler, doch ook de meer dan 60- jarige wicketkeepcr Alpen is zijn plaats ach ter de palen nog altijd dubbel en dwars waard, terwijl hij het vorig seizoen in België tegen onze landgenooten nog 80 runs maakte. We kunnen eiken cricketliefhebber aan raden, deze match bij te wonen, want als de weersomstandigheden gunstig zijn, kan men van interessant spel verzekerd zijn. En het yerblijf op het fraai gelegen terrein aan de Spanjaardslaan Is op zichzelf al een genoegen. Het is prettig te kunnen oonstateeren. dat de Nederlandsche studenten eindelijk op serieuze wijze de athletiek gaan beoefenen, zooals hun buitenlandsche collega's dat sinds vele jaren doen. Onlangs werden er bij de studenten-kam pioenschappen geen bizondere, doch wel veel betere resultaten dan bij vorige gelegenheden bereikt en thans staat Zaterdagmiddag de eerste officieele Ianden-wedstrijd voor studen ten tusschen Nederland en België op het pro gramma. Deze ontmoeting, waarvoor de heer Willem Muiier een beker heeft beschikbaar gesteld, mag als een mijlpaal in de geschie denis der althletiek worden beschouwd, om dat, gelijk in andere landen het geval is. nu de groote mogelijkheid bestaat, dat de stu denten binnen niet al te langen tijd, een vooraanstaande rol op de sintelbaan zullen gaan vervullen. En dat kan de athletiek en de belangstelling daarvoor in ons land slechts ten goede komen. Sète is door een 50 overwinning op de Ra cing Club de Paris voetbal-kampioen van Frankrijk geworden, met 42 punten uit 30 wedstrijden. Marseille werd runner-up met 40 punten vóór de R.C. de Paris met 38 pun ten. BILJARTEN. „INSULINDE" TIEN JAAR. Het bestuur van de Haarlemsche Biljart vereniging „Insulinde" houdt Dinsdagavond 6 Juni ter gelegenheid van het tienjarig be staan der club een receptie in het clublokaal aan de Paul Krugerstraat 11. POSTDUIVEN. COLUMBIA. Bovengenoemde vereenïging hield een wed vlucht van Ciney. 1, 3, 20, 42, 43, 46. 47 H. J. Handgraaf: 2. 33. 49 J. Pieke; 4. 13. 22 A. Zeg- waart; 5. 10. 17, 28 J. T. Koedijk; 6, 31, 35, 37, 48 J. Roodselaar; 7, 8, 19, 21, 3i W. v. d. Blam; 9, 18, 25, 29, 30, 22 H, Everts; 11, 27, 40 C. v. 't Ende; 12 H. Bouwens; 14, 38 A. in 't Veldt; 15, 45 C. Alders; 23 P. J. Kok; 24, 26, 41 J. Brendel; 34, 39, 44 K. Koster. Eerst geconstateerde duif 11.43.8; laatst ge constateerde duif 11.26.55. MOTORSPORT. MOTOR TOURINGCLUB „SPAARNESTAD" Woensdag hield deze club in verband met haar éénjarig bestaan een oudejaarsavond in Restaurant „Bolwerk". Nadat deze avond door den voorzitter was ge opend, die tevens memoreerde wat er in dat jaar was gepasseerd, werd een begin gemaakt met het afwerken van het programma onder leiding van een der leden. Ook werd een film vertoond van de ritten in het afgeloopen jaar, welke zeer in den smaak viel. Nadat het nieuwe jaar met een toespraak en gongslagen was ingeluid, werden de traditioneele oliebollen geserveerd. Verschillende leden, die zich verdienstelijk hadden gemaakt, werden door den voorzitter, onder dankzegging hartelijk toegesproken. Met prijsdansen en komische spelen bleef men tot 2 uur gezellig bijeen. WATERPOLO. DE ZIJL—H. V. G. B. (0—1). HVGB heeft het seizoen goed ingezet, door Donderdagavond in Leiden een verdiende over winning te behalen. De Haarlemsche ploeg bleek veel beter ge oefend: zij was voortdurend in den aanval; kee per Haverschmidt kreeg geen enkel moeilijk schot te verwerken. Reeds spoedig scoorde P. Rol met een fraai schot, doch dit doelpunt werd geannuleerd. Kort hierop zwom K. Bongertman op en gaf met een schot van dichtbij aan HVGB de leiding (01). Vervolgens werd een speler van De Zijl uit het water gestuurd. Daar P. Rol zich binnen twee meter opstelde, werd ook hij er uitgezonden. HVGB bleef verder den geheelen wedstrijd sterk in de meerderheid, doch wist het doel niet meer te vinden. HONKBAL. OM DEN ZILVEREN BAL. De H. C. Haarlem viert Zondag 4 Juni a.s. haar zestienden verjaardag met de bekende wedstrijden voor tweede klasse negentallen om den Zilveren Bal. Het programma luidt als volgt: 9.15 uur: a. H. H. C. II—Haarlem II b. KinheimZeeburgia 10.15 uur: c. V. V. G. A. II—Schoten I d. Spartaan ICatchers I 11.15 uur: e. A. F. C. II—Quick I f. R. C. H. I—Blauw Wit II Hilversum I is vrij geloot. 12.15 uur: g. Winaar bHilversum I h. Winnaar aWinnaar d 1.15 uur: i. Winnaar eWinnaar f j. Winnaar chet negetal dat in de eerste ronde verliest met het kleinste aantal runs tegen. 2.15 uur: k. Winnaar iWinnaar h 1. Winnaar gWinnaar j 3.15 uur: Finale: Winnaar kWinnaar 1. De wedstrijden duren elk 55 minuten. De finale echter anderhalf uur. Zij vinden plaats op het Gem. Sportterrein aan de Mr. Jan Ger- ritszlaan. SCHAKEN. „HET OOSTEN". De wintercompetitie van „Het Oosten" werd Donderdag 1 Juni besloten met een geanimeer- den gongwedstrijd, waarvoor fraaie prijzen be schikbaar waren gesteld. Tijdens dezen gong wedstrijd had tevens de prijsuitreiking plaats aan de winnaars van de wintercompetitie. P. A. Hoogendoorn wist wederom het club kampioenschap te winnen na een spannenden herkamp met R. J. Bijl. De voorzitter, de heer C. Frijn, reikte nadat hij het spannend verloop van deze wintercom petitie had gememoreerd, de bekers en medailles uit. De volledige uitslag van den wintercompeti tie luidt als volgt: Groep I: 1. P. A. Hoogendoorn, 2. R. J. Bijl. Groep II: 1. C. Hovingh, 2. J. Prosee. Groep III: 1. S. Herfst, 2. B. Bolens. Groep IV: 1. W. H. v. Wel, 2. C. L. Overbeeke. GOLF. DAMESCOMPETITIE KENNEMER—DEN HAAG 7—1. Voor de A-competitie dames is Donderdag de wedstrijd De Kennemer GolfclubHaagsche Golfclub gespeeld en door de Kennemers met 7—1 gewonnen. Van de drie foursomes won de thuisclub er twee en van de zes singles vijf. De uitslagen luiden: Foursomes; Mevrouw Buma en mevrouw Van Riemsdijk winnen van mevrouw Dor hout Mees en mevrouw Schiff met 2 en 1. Mej. E. Veltman en mevrouw Diemer Kool winnen van mevrouw Furnée en mevrouw Laurillard met 8 en 7. Mevrouw Rothbarth en mevrouw De Vlugt verliezen van mevrouw Renkhuyzen en me vrouw Colenbrander met twee down. Singles: Mevrouw Buma wint van mevrouw Dorhout Mees met 6 en 5. Mevrouw Van Riemsdijk wint van mevrouw Schiff met 1 up. Mej. E. Veltman speelt all square met me vrouw Furnée. Mevouw Diemer Kool wint van mevrouw Lourillard met 3 en 2. Mevrouw Rothbarth wint van mevrouw Van Renkhuyzen met 5 en 4. Mevrouw De Vlugt wint van mevrouw Colen brander met 3 en 2. HONKBAL. HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: A.F.C. I—H.H.C I. Blauw Wit I—V.V.G.A. I. 3e klasse: Haarlem IIIE.D.O. Hl. Schoten II—H.H.C. III. Zondag: 3e klasse: Spaamevogels IT.H.B. I. Spaarnevogels IIT.H.B. II. E.D.O. IV—R.C.H. III. E.D.O. V—R.C.H. IV. Schoten HI—EH.S II. Doordat Zondag de wedstrijden om den Zilveren Ba: gespeeld worden, is het program ma wat klein. Voor de tweede klasse is slechts een enkele wedstrijd vastgesteld, daar bijna alle tweede klasse negentallen aan bovenge noemde seriewedstrijden deelnemen. H.H.C. brengt een bezoek aan A.F.C. en brengt zonder twijfel de punten mee naar Haarlem. A.F.C. is al het zwakste negental uit de eerste klasse en zal het bovendien voortaan zonder één harer beste spelers moeten stellen, daar Cserno naar het buitenland is vertrok ken. De winnaar van den Zilveren Bal was ver leden jaar Schoten I en we geven dit negen tal een goede kans om den Bal nog een jaar in bezit te houden, ofschoon we in Zeeburgia een ernstigen concurrent' zien. De sport blijft, maar de sportmode verandert voortdurend. Het verschil tusschen tennis- kleeding uit 1S89 en 1939 is weer eens duidelijk gedemonstreerd op een tournament te Londen. De eerste wagens op het Circuit te Zandvoort. VOETBAL. BLOEMENDAAL—WEST FRISIA. Het bestuur van Bloemendaal schrijft ons: Deze wedstrijd, die a.s. Zondag op het Bloe- mendaal-veld gespeeld wordt, zal moeten be wijzen, dat de theoretische kans op promotie naar de tweede klasse, door de Or an je-Witten tot een goede kan worden gemaakt. Wordt er ge speeld door de Bloemendalers, zooals aan het eind van de competitie, dan zijn wij er van over tuigd, dat zij deze gelegenheid om het punten- aantal tot 4 uit te breiden, niet voorbij zullen laten gaan. Immers Zaandijk zal er in Enkhuizen wel voor zorgen, met de twee punten te gaan strijken, waartoe de Zaankanters zeer zeker in staat zijn. Wel meot er dan opnieuw begonnen worden, maar dan zijn we er zeker van, dat Bloemendaal niet zoo veel ongunstige factoren te bestrijden zal hebben, zooals in deze compe titie. Het zal Zondag dus een buitengewoon be langwekkende wedstrijd worden. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 3 JUNI 1939. Finale Kennemerland-beker. WIJJohez (terrein Bloemendaal), 4 uur, R. Honijk (grensrechters: S. Koning en J. Steffens). KORFBAL HAARL KORFBALBOND DE ADSPIRANTENWEDSTRIJBEN VOOR ZATERDAG. De resteerende wedstrijden voor de adspi- ran'ten nemen nog de geheele maand Juni in beslag. Voor Zaterdag zijn vastgesteld: 2e klasse: O.K. bHaarlem b, welke ont moeting tevens voor de nacompetitie geldt. 3e klasse: Meerlebosch b—Sport Vereent b. Nacompetitie: O.K. aHaarlem a, T.H.B.— S.V. a, O.K. bHaarlem b en Aurora b— Animo Ready. Seniorenwedstrijden. Hedenavond ontmoet O.K. 4 het tweede N. Flora voor den beker. Zaterdagavond ontmoeten elkaar voor de competitie 3e klasse: S. V. 4T. H. B. 3 en Aurora 2Palvu I voor den beker. WIELRIJDEN. DE RONDE VAN DLTTSCHLAND G. Schulte wint de eerste étappe. Uit Stettin: De Ronde van Duitschland is Don derdag begonnen met de étappe BerlijnStet tin over 252 K.M. Winnaar werd onze landge noot Gerrit Schulte in 6 uur 41 min. 58 sec., met een halve minuut voorsprong op den Belg Moe renhout en vijf andere renners. Middelkamp werd negende in 6 uur 43 min. 3 sec. „EXCELSIOR" Bovengenoemde vereeniging hield voor de A en B klasse een pelotonwedstrijd. Het volgende peloton wist de overwinning te behalen met een tijd van 1 uur 21 min. over 52 K.M. 1. B. Matzen, Taverne, J. Lasschuit, B. Fen- nis, H. v. Dijk, De Jun. reden een handicap peloton-wedstrijd. De C kl. reden een koppel wedstrijd record over. 52 K.M. De uitslag werd als volgt: 1. B. KleinhoutG. v. Dijk, 1 uur 29 min. 41 sec.; 2. K. VerbeekW. Kleef 1 uur, 31 m. 59 sec.; 3. BaakB. Boersma 1 uur 38 min. Woensdag hield Excelsior een trainigsrit over 52 K.M. Het volgende peloton wist te zegevieren met een tijd van 1 uur 28 min. J. Walgien, B. de Gier, H. v. Dijk. De Juniores reden een handicap koppel wed strijd. De uitslag werd 1 Bron-Jas; 2. Van Wo ningen-Kleef. HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN A.s. Zondag hebben de uitgestelde wedstrijden van tweeden Pinksterdag te Heemstede plaats; hoewel eenige renners contractueel ergens anders moeten starten is de directie er toch in geslaagd, eenige andere goede renners te engageeren. In een koppel Omnium, zijnde een sprint, tijdrit en achtervolging, komen aan den start de kop pels Herbershof en J. Bos tegen H. Hoek en de Hagenaar M. de Reyer. Verder starten in een persoonlijke achtervol ging voor den Kuiper-brassard Valkman, Drog- trop en Th. Drost-Eldik. Een klassementwedstrijd over 40 ronden met 4 klassementen brengt o.a. aan den start Hekken, Muller, Grootes. Bos, Scheffer, Hilleman, Krol, Floor Pittorius. Banen, Drogtrop en Eldik. Het programma wordt beslo ten met een koppelwedstrijd 40 K.M. 200 ronden 4 klassementen, waarvoor de volgende koppels aan den start komen: H. Hoek-J. v. Hekken; A. Muller-D. Grootes; J. Bos-S. Bos; B. Scheffer- Th. Drost; M. de Reyer-J. Hillenaar, P. Krol-A. Floor; F. Herbershof-C. Pistorius en H. Banen. J. Valkman. PAARDENSPORT. TNT. CONCOURS-HIPPIQUE TE BUSSUM. Zooals te verwachten was, bestaat voor het Internationaal concours-hippique, dat 8, 9 en 10 Juni ter gelegenheid van het 20-jarig-be- staan van de Gooische Landbouw-Sportver- eeniging te Bussum, zal worden gehouden, groote belangstelling. Niet minder dan 10 Belgische, 3 Deensche, 7 Duitsche en 6 Fransche ruiters lieten zich voor het geheele concours Inschrijven. De beste Nederlandsche ruiters zullen alle dagen tegenwoordig zijn. Wij noemen slechts kapitein De Bruine; kapitein Greter; de heer Kahn; ritmeester De Kruyff, baron Sirtema van Grovestins, kapitein Tonnet enz. Kapitein Greter zal op Vrijdag 9 en Zater dag 10 Juni een demonstratie geven met een 4-span troepenpaarden. AUTOMOBILISME Geen verrassingen op eersten trainingsdag. Snelste ronde door Piet Nortier met B. M. W. De trainingsritten van Donderdag op het Circuit van Zandvoort hebben geen bijzondere verrassingen opgeleverd. Want dat Piet Nortier met zijn twee liter B. M. W. de snelste ronde van den dag maakte met een gemiddelde van 85 K.M. kan toch bezwaarlijk als een verrassing worden beschouwd. Dat de open sport B. M. W.'s snel, ja zelfs zeer snel zijn wist men reeds voor dat er nog sprake was van den Grooten Prijs van Zandvoort. Ongetwijfeld behoort Nortier tot de groote favoric'cn van Zaterdag. Hoe Gatsonides zich met zijn Mercury met speciale sportcarrosserie zal houden dienen we slechts af te wachten. Ongetwijfeld zal het in de sportklasse geducht spannen. Verschillende rijders hadden nog met pech te kampen. Zoo vloog een Citroën de bocht uit en kwam tegen de stroozakken terecht; draaide een M. G. om zijn eigen as en kreeg een Ford een lekke band. Alles liep echter goed af en de rijders toonden over het algemeen veel tegenwoordigheid van geest. Vooral de Ford-bestuurder slaagde er wonderwel in zijn wagen met lekken band in het rechte spoor te houden. Hedenmiddag begint de training te half vier en naar alle waarschijnlijkheid zullen dan ook Manfred von Brauchitsch met zijn Mercedes en Hans Stuck met de Auto-Union race wagen aanwezig zijn. Men is zeer benieuwd hoe deze cracks het circuit zullen beoordeelen. Overzicht van het circuit. CRICKET IN ENGELAND. WALTER HAMMOND SCOORT 302 RUNS VOOR GLOUCESTERSHIRE Derbyshire behaalde Donderdag reeds een 5- wickets-overwinning op Kent. De fastbowler Copson is wel een der meest succesvolle bowlers van het oogenblik. Hij had met zijn 9 wickets geducht de hand in de snelle zege. Het was ove rigens een echte bowlerswedstrijd. Derbyshire scoorde 112 en 134-5 (Todd 4-61) tegen Kent 143 en 99 (Copson 4-30). Walter Hammond sloeg te gen Glamorgan (196) niet minder dan 302 uit 505-5 bijeen, op welk totaal Hammond de in nings sloot. Glamorgan herstelde zich in de 2de innings door zonder wicket-verlies 131 te scoren. De stand van de overige wedstrijden is: Lan cashire 488-6 tegen Hampshire 290 (Bailey 100) en 17-1. Notts 290 en 126-2 tegen Leicestershire 252 (Woodhead 5-51). Surrey 345 en 314-6 (Squi res 107 not out) tegen Sussex 208 (John Lang- ridge 108, Gover 6-60). Warwickshire 219 en 9-01 tegen Yorkshire 417 (Hutton 158, Hollies De West-Indiërs behaalden nog juist voor het verstrijken van den speeltijd op den tweeden dag een 2-wickets-overwinning op Essex, hoewel het spel van de toeristen ook in deze ontmoeting geen grootschen indruk achterliet. Essex scoorde 158 en 194 (Constantine 6-42) tegen West-Indië 219 en 134-8. Alleen Constantine imponeerde door zijn prachtig bowlen, vol afwisseling. Hij veroverde alleen 12 van de 20 wickets, die te nemen vielen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14