Haarlems Dagblad Engelsche duikboot gezonken K.N.A.C. RACES Vaccinatie>ieQe£UiQ uom kiudexm K.L.M.-toestellen Australië vliegen Nood der Orkesten. Veiligheid der bemanning tot nog toe niet in gevaar? Achterschip steekt boven water uit wvoqjw op Vischseizoen. Drang van overheidswege op de _ouders in wetsontwerp vastgelegd, Korting voor werkloozen op treintarief gaat heden in Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17162 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor SoendapleiD 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 11825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 2 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementstarieven op aanvraag. Vraag en uanbod 1-4 regels f 0.60. clko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dat het symphonie-orkest-in-nood volstrekt geen specifiek Haarlemsch verschijnsel is wordt weer eens bewezen door het rapport dat de gemeentelijke gedelegeerde bij het bestuur van het Residentie Orkest, jhr. van Beresteyn, aan den Haagschen Raad heeft uitgebracht. Evenals de andere orkesten ook het Con certgebouw Orkest is er niet florissant aan toe maakt de uitstekende Haagsche in stelling al sinds vele jaren groote tekorten. Het seizoen 1938—'39 is gesloten met een defi cit van bijna f 26.000, ofschoon de uitgaven, vergeleken met het vorige jaar, verminderd waren van f 219.340 tot f 214.857. En toch heeft het Residentie Orkest nog aanmerkelijk slech ter financieele jaren gekend: drie jaar gele den bedroeg het werkelijke tekort op de ex ploitatie meer dan f 40.000. De rapporteur geeft een heele reeks toe lichtingen en opmerkingen ten beste, die ik niet op den voet zal volgen maar er enkele punten uit halen. Zoo herinnert hij aan de vermindering van de sterkte van het orkest met „tien lessenaars" en vestigt hij de aan dacht op de zware concurrentie die van het Concertgebouw Orkest en van de in beteeke- nis toenemende Rotterdamsche Philharmonic wordt ondervonden. Natuurlijk raadt hij af het ensemble nog eens met tien strijkers te verminderen hetgeen overwogen schijnt te zijn want dan zou het een tweederangs orkest worden dat de concurrentie met Am sterdam volstrekt niet meer zou kunnen vol houden. M.a.w.: zulk een bezuiniging met f 20.000 zou een nieuwe daling van inkomsten tengevolge hebben en dus zichzelf weer onge daan maken. Hieruit blijkt dat tien strijkers gezamenlijk zoowat f 20.000 per jaar verdienen. Dat is f 2000 de man en een schrale bezoldiging voor menschen die er het heele jaar door hard voor moeten werken en een ontzaglijk aantal con certen geven. Ofschoon het, zelfs in verhouding tot de maand speeltijd van de H.O.V. nog heel wat beter is dan hetgeen de Haarlemsche orkestleden ontvangen. Maar de subsidies die het Residentie Orkest krijgt zijn dan ook prachtig in.vergelijking met hetgeen de H.O.V. ten deel valt. Jhr. van Beresteyn acht het hoog tijd te overleggen wat er gedaan moet worden als Den Haag zijn orkest wil behouden, waarvoor hij by den Raad niet behoeft te pleiten, zooals hij vol vertrouwen verzekert, omdat dit college al meermalen zijn overtuiging heeft uitgesproken dat het orkest niet kan worden gemist;. Maar als, er geen, raad wordt geschaft, en geen geld, zal geen enkel bestuurslid de verantwoording op zich nemen over een jaar dé contracten voor het dan komende seizoen af te sluiten. Want de gelden zouden er niet zijn om ze na te komen. Verhooging van dc gemeentesubsidie met een belangrijk bedrag acht de rapporteur onontkoombaar. Gelukkig Den Haag, waar men verhooging van een orkest-subsidie nog kan voorstellen niet alleen, maar zelfs toe passen ook en waar men nog het heele jaar door kan spelen Overigens bewijst deze Haagsche historie opnieuw dat men orkesten niet kan finan cieren uit hun recettes. Dat kon zelfs in tijden van welvaart niet. Deze zeer hooge uiting van muzikale kunst eischt een apparaat dat zoo veel geld kost dat alleen ruime overheidssteun het kan handhaven. Ik heb het gevoel dat het velen menschen moeite kost deze kern-moei lijkheid als vaststaand feit te aanvaarden. Het baat hem niets. Het helpt niet te zeggen een orkest moet zichzelf maar zien te redden net als een of andere handelsonderneming, net als een bioscoop of als een radio-omroep-vereeni- ging, die veel geld overhoudt. Want deze ver gelijkingen gaan mank. Als men naast de populaire kunst-uitingen de hoogere die altijd maar een beperkten aan hang hebben, wil handhaven en inziet dat dit moet, omdat zij een onmisbare cultureele waarde vertegenwoordigen evenals bijvoor beeld de dure universiteiten bij het onderwijs dan moet men daar geld voor over hebben. Want zij zullen nooit in staat zijn er met eigen financiëele middelen te komen. Zoo is het nu eenmaal. En er is meer noodig dan zakelijk heid van de nuchterste soort om het te erken nen. Ik hoop dat ook in dezen moeilijken tijd dat meerdere inzicht in ons land zal blijven bestaan. Ik hoop dat het ondanks alles zelfs zal groeien. Want ik ben begaan met het lot der orkestleden in een stad als de onze. En ik vrees een beetje voor de 2000 van het Haag sche orkestlid. Zal hij ze houden? R. P. Ernstige overstroomingen in Noord-Italië. MILAAN, 2 Juni. (D.N.B.) Door den hoogen waterstand is de spoorweg FlorenceFaenza over een afstand van 200 Meter opnieuw over stroomd. Door een aardverschuiving zijn de wa termassa's van de Sintria opgestuwd, zoodat vijf tig huizen ontruimd moesten worden. In de ge- heele streek zijn 240 huizen door de bewoners verlaten. Bij Ravenna zijn weer huizen ingestort. De meeste landwegen zijn onbegaanbaar. Bij Forli zijn twee meisjes om het leven gekomen tengevolge van het instorten van een huis. De Britsche Admiraliteit deelde gisteravond officieel mede dat de duikboot „Thetis", die buiten Birkenhead nabij Liverpool op proefvaart was, vermist werd. De „Thetis" was eenige malen onder gedoken en daarna niet meer gezien. Aan boord bevonden zich in totaal 79 personen vijf officieren, 48 minderen behoorende tot de bemanning, en bovendien een aantal deskundigen van de werf CammellLaird. Hedenmorgen deelde de admiraliteit mededat men de Thetisgevonden hadDe duikboot ligt 14 mijl van GreatormeS'Head nabij Llandudno in Wales. Achttien voet van het achterschip steekt boven het water uit. Hieraan werd toegevoegddat op dat oogenblik niets er op duiddedat de opvarenden van de Thetis99 zich in levens gevaar zouden bevinden. Reeds zijn vier man aan de oppervlakte gekomen met behulp van het Davis-reddingtoestel. (Nadere bijzonderheden zijn opgenomen op pag. 2.) Toestemming aan de K. N. I. L. M. verleend door de Australische regeering Vesuvius. NAPELS, 2 Juni (Reuter-A.N.P.) De Vesuvius vertoont op het oogenblik een hevige werking. Vannacht was de hemel verlicht door een gloed uit den krater. Wolken asch stijgen omhoog en stroomen lava vloeien berg-af- waarts. Men gelooft dat er geen direct gevaar aanwezig is, Directe dienst van de K.L.M. nog in beraad CANBERRA, 2 Juni (A.N.P.) De Australische minister van buiten- landsche zaken, Gullett, heeft mede gedeeld, dat de regeering van Austra lië heeft besloten toe te staan, dat vliegtuigen van de K. L. M. op Austra lië vliegen wanneer zij gecharterd zijn door de K. N. I. L. M. Inzake het verzoek van de Neder- landsche regeering om de K. L. M. toestemming te geven tot het onder houden van een directen dienst op Australië, waardoor een verbinding zou ontstaan, die men als een directe con currente voor de Imperial Airways beschouwt, is nog geen beslissing ge nomen, doch het verzoek wordt in be raad gehouden. Hiermede is dus de mogelijkheid voor de K. N. I. L. M., om K. L. M.-vliegtuigen te char teren voor haar dienst op Australië, waarom trent in den laatsten tijd zooveel tegenstrij dige berichten zijn verschenen, voor het eerst geopend. Het is waarschijnlijk, dat de K. N. 1. L. M. van deze mogelijkheid binnen korten tijd gebruik zal maken. Een beslissing hieromtrent is nog niet gevallen, doch men venvacht, dat de besprekingen, welke daarvoor nog noodig zijn. geen moeilijkheden zullen opleveren. Japanners bombardeeren een veerboot. 36 passagiers gedood. FOETSJAU, 1 Juni. Japansche vlieg tuigen hebben, naar het Chineesche Persbureau meldt, op 29 Mei te Foetsjau 'n veerboot, die den dienst over de rivier de Min onderhoudt, gebombardeerd. Toen de bommen geen doel troffen, werden de passagiers gedurende een half uur met mitrailleurs beschoten. Hierbij werden 36 menschen gedood en ruim 30 zwaar gewond. Slechts drie der varenden bleven ongedeerd. (ANP).. Holland-Amerika Lijn lieeft de Red-Star-Line overgenomen. Onderhandsche plaatsing van 4.500.000. aandeelen. ROTTERDAM 2 Juni. De directie van de Holland-Amerika-Lijn bevestigt thans de juistheid van liet reeds gepu bliceerde bericht, dat zij de Red-Star- Lin* heeft overgenomen. De Holland-Amerika-Lijn heeft zoowel de beide passagiers- en vrachtschepen „Pennland" en „Westernland" als de „Goodwill" der Red- Star-Line verworven. De bestaande dienst zal worden voortgezet als de Red-Star-Line-service der H. A. L. Van 3 Juni af zal iederen Zaterdag, zoowel van Antwerpen als van New York, een afvaart plaatsvinden. De schepen der Bernsteinlijn val len buiten deze transacties. Met het oog op de verdere financiering Nu de Meimaand is vergleden En de zomermaand is daar, Staat hij alweer aangetreden. Onze vrind de hengelaar In den nog zeer prillen morgen, Fietst hij naar een tragen vliet En slijt uren zonder zorgen Met zijn hengel tusschen 't riet. Menig arme kleine tobber. Vindt verstrooiing naar zijn zin. Menschen met den hardsten dobber, Leggen er hun dobber in. Uit benauwde steedsche straten Naar de wijdheid der natuur, Dat mag al in frissche mate Gelden als gezondheidskuur. Lieden, die met vreemde talen, Niet op goede voeten zijn. Komen thuis met vischverhalen. In het vlotste vischlatijn. Terwijl alle zorg en smarten Even waaien uit hun kop, Halen hengelaars hun harten En hun dobbers weder op. Het woord is aan Publilius Syrus: Hij heelt een iceldaad ont vangen, die er een beioezen heeft aan iemanddie het verdiende. ZANDVOORT. BELANGRIJK BERICHT!! Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat het „Noorderbad" vóór, gedurende en na de races te bereiken is via Bloemendaal en Zeeweg. Het Pav. „Zuiderbad" via Zandv.laan, Brederodestraat en Boulev. Paulus Loot. Beide zaken zijn Zaterdag tot 's nachts 4 uur geopend. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe vorst van Liechtenstein, Franz Josef II neemt te Vaduz de hulde van zijn volk in ontvangst. Links de weduwe van den overleden vorst Franz I. van den bouw der kortgeleden bestelde twee schepen voor den Pacificdienst en van de bovenvermelde transactie inzake de Red-Star-Line, hebben commissaris sen en directie der Holland-Amerika- Lijn besloten tot onderhandsche plaat sing a pari van 'n bedrag van 4.5000.000 gulden aandeelen, gerechtigd tot divi dend over het loopende boekjaar. EEN thans door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp beoogt de vaccinatiekwestie tot een oplossing te brengen. Deze oplossing wordt gezocht in een regeling, waarbij vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden hun kind, voor zoover daartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woon gemeente van het kind, in de maand waarin het kind den leeftijd van vier maanden bereikt. Laten de ouders hun kinderen vaccineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele andere formaliteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie heeft plaats gehad. Indien de vaccinatie op dat tijdstip niet is geschied, volgt een tweetal administratieve maatregelen. De vrijheid van de ouders om het kind al of niet te doen vaccineeren, blijft echter volkomen onaangetast. Verlaagde tarief geldt niet voor gezinsleden UTRECHT, 2 Juni. Zooals men weet heb ben de Nederlandsche Spoorwegen besloten om werkloozen, als zij moeten reizen, tegemoet te komen door hen in de gelegenheid te stel len dit te doen tegen betaling van den halven enkele-reis-prijs. Deze mogelijkheid is heden inge gaan. Zij geldt voor werkloozen. die in dc rijks- of gemeentelijke steun regeling voor werkloozen zijn opge nomen, voor hen. die in van overheids wege gesubsidieerde werk'verschaf fingen zijn geplaatst, die in de steun regeling voor tewerkgestelde klein- grondgebruikers zijn opgenomen en voor hen. die uitkeering uit een van overheidswege gesubsidieerde werk- loozenkas ontvangen. De werkloozen moeten voor elke reis een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door het betrokken steunverleenende or gaan verstrekt wordt. Het tarief geldt alleen voor de werkloozen zelf, dus niet voor ge zinsleden. HF.DEN ló PAGINA'S BINNENLAND. De regeerinjr wil dc inenting regelen. Het congres van de H. A. K. A. K. L. M.-vlicgtuigen mogen op Australië vliegen, mits zii door de K. N. I. L. M. ge charterd zijn. BUITENLAND. Prins-regent Paul Van Joego-.Slavic js te Berlijn aangekomen. Bij een treinongeluk in Engeland zijn drie personen gedood en acht gewond. In de Baltische landen is men ongerust naar aanleiding van dc rede van Molotof. ARTIKELEN, enz. R. P.: Nood der orkesten. Mr. E. F.lias: Monroeleer met vleugels. H. D. Vertelling: De weddenschap. Van een hijzonderen correspondent te Rome: Het oude en het nieuwe Rome. Voor de Jeugd. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1 en 3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1