Waar komt het vandaan? BURGERLIJKE STAND. V R IJ D A G 2 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 14 HEEMSTEDE Christ.-Hist. Kiesvereeniging. Drie sprekers aan liet woord. Donderdagavond hield de afd. Heemstede van de Chr, Hist. Kiesvereeniglng een open bare vergadering in Boekenroode, die vrij goed bezocht was en door mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter, met gebed werd geopend. Eerste spreker was jhr. A. v. d. Poli, wet houder van Heemstede over „Heemsteedsch beleid". Spr. wees op de uitspraak van dr. Huizinga. dat wij leven in een bezeten wereld. Hij zou haar ten opzichte van dezen tijd willen wij zigen en zeggen, dat wij leven in een periode, waarin bij zeer velen het uitzicht op een be hoorlijke toekomst ontbreekt. Nog steeds zijn daar die enorme werkloos heid en teruggang van vermogens en inkomens. Voor een betere toekomst ziet spr. een taak voor de jeugd voor verbetering op economisch gebied. In verband hiermede behandelde de heer v. d. Poll drie verschijnselen: het idealisme, simplicisme en separatisme. Hij keurt idealisme dat niet voor verwezen lijking vatbaar is en niet de bronnen aanwijst, af en aanvaardt alleen practisch idealisme dat rekening houdt met wat mogelijk is. Met het simplicisme bedoelde spr. die men- schen. die het bestuur van gemeente of staat te eenvoudig zien. Het separatisme eindelijk is het verschijnsel der onderlinge verdeeld heid en te geringe waardeering voor anders denkenden. Spr. schetste den toestand van Heemstede na 22 jaren, toen hij Raadslid werd tijdens den crisistijd en wees er op, dat Heemstede langzamerhand forensengemeente werd, een goede gemeente, en de grondlegger hiervan is de vorige burgemeester Van Lennep. Gedurende de 20 jaren, dat spr. wethouder is, heerschte in het dagelijksch bestuur een geest van onderlinge waardeering. Het beleid werd een beleid van veilige koers nJ. lage belastingen, gezonde financiën en zuinig beheer. Wat de volkshuisvesting betrof verdedigde spr. de dure arbeiderswoningen van „de Haemstede", die noodig waren. Nieuwe plan nen zijn in voorbereiding. Uitgebreid behandelde spr. de tarieven van gas, electriciteit en water en toonde aan, dat die inderdaad niet hoog zijn en dat critische opmerkingen vaak te wijten zijn aan ondes kundigheid. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de voornaamste werken, welke in Heemstede tot stand zijn gebracht, behandelde den arbeid en verdedigde het bestaan der Schoonheids commissie en sportparken en besloot met den wensch, dat door onderlinge samenwerking blijvend kan gezegd worden dat Heemstede, de schoone parel in Kennemerland haar charme heeft behouden, dank zij de spontane medewerking van de kiezers en gekozenen. Het raadslid de heer H J. Voors was de tweede spreker over „Vooruitzichten van Heemstede". Allereerst toonde hij aan, dat werkzaamheid en godsvrucht bevorderd moe ten worden in een maatschappij, waar het bedrilfsleven en het individu zich vrij kunnen ontwikkelen. Tot de taak der overheid behoort het treffen van sociale voorzieningen voor de economisch zwakken. Spr. keerde zich tegen inkrimping van de bevoegdheid der plaatselijke overheid op het terrein waar deze deskundig is. De autonomie der gemeenten is reeds te zeer beperkt. Heemstede is nog financieel onafhankelijk en moet en kan dat blijven met inspanning van alle krachten. Heemstede is aantrekkelijk zoolang het aan trekkingskracht uitoefent. Democratisch beleid is niet het uitvoeren van partij-programma's en het algemeen be lang gaat steeds boven het groepsbelang. De beginselen van de C.D.U. b.v. geven voor gemeentebeleid geen grondslag. Spr. wees er op hoe vrijzinnigen van 1935 zich nu verbonden hebben met den Vrijheids bond. Eindelijk vatte spr. de vooruitzichten, die er z.i. zijn voor Heemstede samen in de vol gende punten: 1 Behoud van finaneieele onafhankelijk heid. 2. Doelbewuste op nieuwe vestiging gerichte gemeentepolitiek, ten bate van de huidige in woners. 3. Samenwerking met omringende gemeenten op gemeenschappelijk terrein. 4. Behoud van landelijk schoon, goede ver keerswegen en middelen, rustige wegen en een eigen karakter. 5. Het zich doen instellen van de openbare bedrijven op de eischen van moderne bewo ning. 6. Het behoud van goed onderwijs in natio- nalen geest en verzorging van hot bijzonder onderwijs alsof het openbaar onderwijs ware. 7. Steun voor organisaties, die de organische en harmonische samenleving in onze ge meente willen bevorderen. (Applaus). De derde spreker mr. Van Bruggen legde het verband uit tusschen de gemeentepolitiek en het Chr. Historisch beginsel en gaf tal van voorbeelden waaruit bleek hoeveel geestelijke en sociale waarden de overheid kan bescher men en verzorgen. Het is evenwel een kortzichtige politiek, door bepaalde wenschen scherp te accentuee- ren de gemeente Heemstede te dringen in een richting, die tot ingrijpen van de Centrale overheid zou noodzaken. Tegen deze eenzijdig heid hebben de aftredende raadsleden ge streden en met succes. Spr. wekte daarom op. de Chr. Hist. Candidaten te steunen. Dit beteekent varen op veilig kompas. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. HAARLEMMERMEER IIET WANDELBOSCH FN DE PROVINCIALE FRIITTUIN Voor velen is te Hoofddorp het wandelbosch met zijn hertenkamp en andere aantrekkelijk heden reeds een waar genot geworden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling een aan dit boSCh grenzend terrein aan de zijde waar het theehuis zal worden gebouwd te reserveeren voor de stichting van het Tehuis voor ouden van dagen. Nu de verzorging van den aangelegden provin cialen fruittuin meer arbeid gaat vragen, zal spoedig worden begonnen aan den bouw van een magazijn met woonhuis voor den chef van dit demonstratiebedrijf. H. CHRISTIAANS MET PENSIOEN De heer J. H. Christiaans, agent van politie der gemeente Haarlemmermeer ter standplaats Zwa nenburg. gaat met ingang van 1 Juli a.s. den po litiedienst met pensioen verlaten. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. In verband met de ajs. gemeenteraadsver kiezingen zal de afd. Bloemendaal van de Christen Democratische Unie op Dinsdagavond 6 Juni een openbare vergadering houden in 't Jeugdhuis. De heer H. Steketee uit Den Haag zal spreken over het onderwerp „In de branding". Afdeeling Haarlem IV van de R.K. Staats partij houdt dienzelfden avond (6 Juni) een politieke vergadering in 't gebouw „Domi". Sprekers zullen zijn de gemeenteraadsleden J. G. van Kessel en mr. dr. F. A. Bijvoet en PaterPeters O.E.S.A. Onderwerp van behan deling: De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. W. G. van den HeuvelHeg ge z., M. KrooderSchaap z., N. M. Ritman— de Vries z.. T. M. Smit—Klok d. Getrouwd: N. A. M. Plowright en W. A. van Bueren; c. M. Hoogkamer en J. M. War merdam: A. M. Nauta en M. D. Kroon. Overleden: H. A. Reumann echtgen. van M. Henneman 61 j.. K. Stroband 58 j., P. H. Rothé 35 j G. H. Roosen 72 j., R. J. Pelganta 4 j„ overleden te Haarlem: H. N. Prins 51 j., J. N. Burger 71 j., wonende te Amsterdam. Toen Christiaans, komende uit de Bilt, 19 ja^ ren geleden zijn benoeming bij de politie alhier aanvaardde, werd hem eerst Nieuwvennep ais standplaats aangewezen. Na deze betrekking al daar een 4 tal jaren te hebben vervuld, volgde zijn overplaatsing naar Zwanenburg, alwaar hij nu 15 jaren onafgebroken is werkzaam geweest BLOEMENDAAL SPAARNDAM DE SPAARNDAM-JUNI ORES NAAR DEN OLYMPISCHEN DAG. Doordat de juniores van de voetbalver- eeniging ..Spaamdam" het kampioenschap van hun afdeeling verwierven, wordt hun door het bestuur een uitstapje aangeboden naar Amsterdam ter bijwoning van den Olympi- ïchen Dag op 11 Juni HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. Heemsbergen en E. van 't Zelfde. Jac. Snijder en G. van der Putte. Geboren: Antoon, zoon van P. B. van ScherpenzeelSmit. Getrouwd: H. E. A. Scheltinga en A. W. Poelgeest; M. dc de Boer en J. B. Kalf; A. M. D. van Os en O. van den Bogaard. Overlijden: A. C. Leich 64 j.. C. M. van Elk 34 j., M. van Nieuwenhuijzen 71 j., wed. van Jan van der Weele. HILLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had de verkooping bij afslag plaats van een burgerwoonhuis met erf en tuin aan de Weeresteinstraat no. 73, groot 1 A 54 cA. en in bod staande op f 3125. Het perceel werd gemijnd op f 375 door J. Veenman q.q. alhier. ZANDVOORT DE S.D.A.P EN DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De afdeeling Zandvoort van de S.D.A.P. belegde Donderdagavond in Ons Huis een openbare vergadering waar de heer M. A. Reinalda sprak over de a.s. gemeenteraads verkiezingen. De voorzitter, de heer A. J. van der Moolen opende de vergadering met een korte inlei ding. Nadat de heer Frans Nienhuys het Ridder kruis van Barbusse had voorgedragen, kreeg de heer Reinalda het woord. We leven in een waanzinnige wereld, zoo begon spreker, met zeer schrille tegenstel lingen. Doch wij kunnen hier nog rustig samen praten over de gemeenteraadsverkie zingen Weliswaar is dit klein werk, doch voor de arbeidende klasse zijn deze verkiezingen toch van de grootste beteeken is. 't Gaat er niet om. wie er in den raad zitten, doch om de gedachten, die naar voren worden ge bracht. Spreker ging hierna uitvoerig het verkie zingsprogramma na van de S.D.A.P. Spr. eindigde met een opwekking de 12 da gen voor de verkiezingen te gebruiken om ook anderen van de groote beteekenis der ver kiezingen te overtuigen. De heer Nienhuys gaf hierna nog enkele aardige voordrachten ten beste, waarmede hij veel succes oogstte. JEUGDGEMEENSCH A PPFNBONB. De bijeenkomst van den Jeugdgemeenschap pen bond in gebouw Brugstraat 15 zal in ver band met auto-races en de daarmee gepaard gaande drukte in Zandvoort niet gehouden worden op Zaterdag-, doch op Vrijdagavond. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Etalagewedstrijd. Op de laatstgehouden algemeene vergade ring van de Z.II.V werd besloten een étalage wedstrijd te houden gedurende het tijdvak van 12 tot en met 18 Juni. In dezen tijd wordt het congres van de vereeniging Ons Belang te Zandvoort gehouden en men rekent hierbij op een z^er druk bezoek, zoodat het wensche- lijk is. dat het dorp een cenigszins feestelijk aanzien krijgt door goed verzorgde étalages en het uisteken van vlaggen. De deelnemers aan dezen wedstrijd ontvan gen een blijvende herinnering iin den vorm van een mooie medaille. De keuring der étaages geschiedt door het bestuur van de Z.H.V. dat zelf buiten mede dinging blijft. ARCADE-BOUW. Eenige dagen geleden kocht de gemeente Zandvoort twee winkelhuizen en enkele per- ceelen grond van de directie van het Groot- Badhuis. op voorwaarde dat de directie een arcade zou laten make onder den Zuidelijken vleugel van het Groot-Badhuis. Het ligt in de bedoeling het voetgangersverkeer hieronder door te leiden Met den meesten spoed is men aan dit werk begonnen en binnen enkele da gen kan men reeds een idee krijgen hoe het Ln de toekomst zal worden. IJMUIDEN ZWITSERS ZULLEN DE SLUIZEN BEZOEKEN De Zwitsersche Reisvereeniging organiseert dezen zomer een 15-riaagsche reis naar België en Nederland. Woensdag 8 Augustus zal dit Zwit- sersch reisgezelschap IJmuiden aandoen voor een bezoek aan de sluizen. MARKTBERICHT. (Versche visch.) IJmuiden, 2 Juni. Tarbot 61—57 ct. per K.G. Tong 96—88 ct. per KG. Heilbot 18 ct. per KG. Kleinschol 2011.50 per 50 KG. Bot 1512 idem. Schar 5.603.80 idem. Kleine gul 7.505 idem. BEVERWIJK De export van bloembollen. De Vereeniging tot Behoud van het Bloem bollenvak in Nedejrland (Anti-Saneering) deelt ons mede, dat, met het oog op de dit jaar te verleenen importvergunningen voor bloembollen in Denemarken, in dit land mo menteel een telling wordt gehouden over den te verwachten eigen oogst aan bloembollen. Van de uitkomst dezer telling zal afhangen welk bedrag aan importvergunning voor Ne- derlandsche Bloembollen in dit jaar zal wor den afgegeven. SANTPOORT „SANTPOORTS BLOEI"-BANKEN. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" heeft van het gemeentebestuur toestemming gehad banken te mogen plaatsen aan den wandel weg langs de Willem de Zwijgerlaan en aan de Fransch Netscherlaan bij het begin van den autodienst naar Haarlem. NAAR NOORD-BRABANT. Op Woensdag 14 Juni a.s. organiseert Santpoort's Bloei" een excursie, die gedeel telijk per trein, gedeeltelijk per touring-car zal géschieden. De tocht gaat naar het hartje van het aan natuurschoon zoo rijke Noord- Brabant. (Is reeds tn een deel eener vorige oplage opgenomen.) Landarbeiders moeten werk trachten te vinden. en Werkverschaffing worden tijdelijk stopgezet. De Rijksinspectie voor Werkverschaffing in Noord- en Zuid-Holland heeft aan de gemeen tebesturen in haar rayon een rondschrijven doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat de Minister van Sociale zaken het wenschelijk acht. gedurende den tijd, dat er werkgelegen heid in het landbouwbedrijf is op de landarbei ders eenige pressie uit te oefenen tot het zoe ken naar werk. Naar aanleiding van een daartoe ingesteld onderzoek bericht de In spectie namens den Minister, dat de steun verlening en de werkverschaffing voor de landarbeiders in de maanden Juni en Septem ber worden stopgezet. Gedurende de maanden Juli en Augustus mogen slechts zooveel personen in den steun worden opgenomen, als door de bovengenoem de Inspectie voor elke gemeente is vastgesteld. Indien de weersomstandigheden een verschui ving van den geheelen termijn naar een vroe- geren of lateien datum noodzakelijk maken, dan bestaat hiertegen in principe geen be zwaar, mits B. en W. hieromtrent de Rijks inspectie tijdig berichten. Het is de wensch van den Minister, dat de regeling met de noodige soepelheid wordt toegepast. Indien B. en W. de overtuiging hebben, dat geen passend werk tegen redelijk loon beschikbaar is, kan door tusschenkomst van de Inspectie een aan den Minister gericht verzoek tot ontheffing worden ingediend. Het kan voorkomen dat een arbeider gedu rende meerdere weken in het vrije bedrijf heeft gewerkt en door bijzondere omstandigheden juist in een periode van stopzetting ontslagen wordt. Voor een dergelijken arbeid kan in spe ciale gevallen een kleine opschuiving van de regeling gewenscht zijn. Een min of meer in- dividueele beoordeeling zal derhalve onont beerlijk zijn. Britsche militaire attaché door de Japanners vastgehouden. SJANGHAI, 1 Juni. (Reuter). Kolonel Spear, de Britsche militaire attaché in China, wordt door de Japanners te Kalgan (Binnen- Mongolië) vastgehouden. Toen Spear voor drie maanden een rondreis begon langs de commu nistische legers in het binnenland van China, was hij voornemens door de Japansche linies te dringen en tenslotte in Peking uit te komen. Blijkbaar is hij aangehouden, toen hij van de Chineesche naar de Japansche linies overging. Ruiltransacties met Amerika? 's GRAVENHAGE 1 Juni. Wij vernemen dat de heer P. W. Litchfield, president van de Goodyear Rubber Company, voor een kort ver blijf te 'sGravenhage heeft vertoefd. Het was de bedoeling van den heer Litchfield hier met officieele instanties inleidende bespre kingen te voeren omtrent de mogelijkheid van ruil-transacties tusschen Nederland en de Ver- eenigde Staten. De duur van zijn verblijf echter, nauwelijks één dag, was niet voldoende om aan dit plan uitvoering te geven. Echter mag verondersteld worden dat de heer Litchfield zijn denkbeelden omtrent ruil transacties heeft uiteengezet aan zijn vertegen woordigers hier te lande en aan hen die even tueel bij het totstand komen van contact kunnen werkzaam zijn. Fransche pers optimistisch na de rede van Molotof. PARIJS 1 Juni (Havas) De Fransche bla den blijven over het algemeen optimistisch ten aanzien van de onderhandelingen tusschen Londen, Parijs en Moskou. De „Matin" herinnert er aan, hoe Moskou in 1935 drie weken noodig gehad heeft om den tekst van het Fransch- Russische verdrag letter voor letter uit te plui zen. Men had bezwaren tegen den redactienee- len vorm van het ontwerp kunnen verwachten, hoewel, zooals men in officieele Fransche krin gen verzekert, Londen, Parijs en Moskou het volkomen eens zijn over de voorgenomen ver bintenissen. De „Petit Parisien" verwijt Molotof, dat hij verschillen, die niet van fundamenteele beteeke nis zijn, in overdreven afmetingen naar voren brengt. In de „Epoque" schrijft Kerillis: „Wij blijven een bondgenootschap met Rusland als de vol strekte noodzakelijkheid van het oogenblik be schouwen. Het is duidelijk, dat Hitier den laatsten tijd wanhopige pogingen in het werk stelt om Rusland en Turkije in zijn spel te be trekken. Als wij eenige aarzeling zouden gevoe len, zou Hitier ons den weg moeten wijzen." De „Populaire" heeft eenige critiek op de wijze, waarop Molotof de bestaande moeilijkhe den wereldkundig heeft gemaakt, doch blijft van meening, dat alles geregeld kan worden. Verbazing in Amerika. NEW-YORK. 1 Juni. (Reuter-A.N.P.) De eer ste reactie op de rede van Molotof is, volgens de „New York Times", verbazing en verwar ring. Het optreden der Sovjets, aldus het blad, kan geen andere uitwerking hebben, dan steun en aanmoediging voor de doeleinden van Duitschland en Italië. Het blad vraagt: Is deze Sovjet-bom werkelijk een verwerping van het voorgestelde verdrag, of is het een poging Enge land en Frankrijk bang te maken, opdat zij de eischen van Moskou inwilligen voor een allian tie zonder mogelijke achterdeuren? Frankrijk en Engeland moeten thans beslissen, in hoeverre zij willen of kunnen toegeven. In welingerichte kringen is men van meening, dat de ware reden voor de Russische aarzeling niet het vraagstuk der garanties aan de Oostzeestaten, maar de toestand in het Verre Oosten is. Zij gelooven, dat Rusland meer aan dacht schenkt aan zijn verhouding tot Japan. In tusschen blijft men van oordeel, dat een driezijdig verbond hoofdvoorwaarde voor een algemeen veiligheidsfront is. EN KINDER HERSTELLINGS- VACANTIEKOLONIES. Collectanten gevraagd. VOOR SFEEDJESVERKOOP OP 10 JUNI. De afdeeling Haarlem van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantie Kolonies za] Zaterdag 10 Juni a.s. van 95 uur een collecte met speldjesverkoop houden.Gehoopt en^ vertrouwd wordt op een groot succes, want wie zou niet voelen voor dit bijzonder sympathieke doel. het weer op kracht brengen van arme. zwakke kinderen uit eigen stad, wier ouders niet de middelen bezitten hun kinderen voldoende te doen aansterken? Vele van deze kinderen komen tegenwoordig uit gezinnen, die betere dagen gekend heb ben! Wil deze collecte slagen, dan moeten wij Bajonet. Tijdens een gevecht in de 16e eeuw, toen de Basken al hun patronen hadden verschoten, staken zij hun mes in den loop van hun musket en gingen daar mede den vijand te lijf. De Franschen namen deze ge woonte over en fabriceer den groote hoeveelheden van dit wapen in de stad Bayonne, waaraan het den naam „bajonet" ont leende. Vernis. De eer der uitvinding van vernis komt toe aan de Egyp- tenaren. Reeds in de 12e eeuw voor Chr ontdekten zij, dat bepaalde plantaardige harsen de eigenschap bezaten, hout bestand te maken tegen weersinvloeden en het fraai te doen glimmen zeer veel collectanten hebben Wij richten ons daarom tot allen, die sympathie voelen voor ons doel en ook de talloos velen, die in den loop der jaren aan onze Vereeniging zoo veel te danken hebben gehad en die hun dank baarheid niet beter kunnen toonen, dan door nu op hun beurt mee te helpen bij het geld inzamelen voor andere hulpbehoevende kin deren. Geeft U dus in grooten getale op voor col- lectant(e) (boven 14 jaar) aan een der vol gende adressen, met vermelding van den tijd, dien men beschikbaar stelt: mevr. A. J. van der Eist—Knip, Ged. Oude Gracht 87; mej. A. C. Ferf, Oostzanenlaan 20: mej. A. Melchior, Molijnstraat 16; mevr. M. R. RobbersTen Oever, Westerhoutpark 23; mevr. A. Steen huis—Polman, Kleverparkstraat 16 en mej. C. Westendorp, Kleverparkstraat 17. Er heeft zich voor deze collecte een Comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit: Mevr. J. W. Baronesse de Vos van Steen- wijkvan Royen, mevr. Westra—Baronesse Mackay, mej. J. Berdenis v. Berlekom, mej. Bienfait, mevr. A. Binnertsvan Calcar, J. S. de Boer, A G. Boes, S. Boonzaayer, mevr. G. E. Burdet—Carasco. mej. C. M. Burger, mevr. C. J. Cohen Tervaert^—Koch, mevr. A. Del- baereJiskoot. mevr. A. DekkerJonker, mevr. H. J. Droste—Savrij, mevr. Duyvendak. mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pals, A. H. Garrer, E. Geerts, mevr. Gelinck, mr. dr. A. M. Hazevoet—Renout, T. Hellinga, mevr. de wed. dr. J. A. Heymann, N. J. Hoeflake, C. M. Hoog—Guldensteeden Egeling, mr. C. M. J. de Jongh. dr. A. A. G. Land, W. J. B. van Liemt, mevr. C. C Maschhaupt—Vis, Ph. A. Mees, mevr. J. MouthaanZimmermann, mevr. J. A. Muller—Lefebvre, G. M. Nieuwenhuis, P. W. Peereboom, mevr. N. H. M. Pliesterde Vries, mej. M. J. Rebel, M. A. Reinalda, mevr. Reus Goudsmit, C. J. Rijkers, mej. A. C. van Schup- pen, dr. A. IE. S. Sluyterman. W. B. Smit, arts; mevr, J. L. VisserBrutel de la Rivière, M. Verwey, Mej. de Waal, E. v. d. Wall en mr. Th. A. Wesstra. Congres van de H. A. K. A. Ontvangst door het gemeentebestuur. HAARLEM Donderdag. Heden, Vrijdag en Zaterdag, houdt de Coöpe ratieve Groothandelsvereeniging „H.A.K.A." te Rotterdam haar jaarlijksch congres te Haar lem. Onze stad is daarvoor uitverkoren in ver band met de jubilea van eenige groote Haar- lemsche coöperaties. De aanvang van het congres was een offi cieele ontvangst door het Haarlemsche ge meentebestuur in de smaakvol met planten, bloemen en tapijten versierde hal van ons Stadhuis. De congressisten werden daar toegesproken door den burgemeester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die hen in Haarlem een harte lijk welkom toeriep. De Burgemeester wenschte het plaatselijke lid der Coöperatie „Vooruitgang", die het 40- jarig jubileum viert, geluk. Het verheugde spre ker dat daardoor het congres in Haarlem ge houden wordt. De moeilijkheden zijn overwon nen; hij wenschte het beste voor de toekomst. De coöperatieve gedachte kent vele aanhangers en bestrijders. B. en W. mogen zich geen partij stellen en doen dit dan ook niet. Namens de congressisten werd door den heer J. A. Kolkman voor deze hartelijke ontvangst bedankt. Aanwezig waren de wethouders Boes, Van Liemt, v. d. Wall en de gemeentesecretaris mr. Wesstra. 's Middags 4 uur zouden de vertegenwoordi gers der bevriende en uitgenoodigde organisa ties door den Raad van Commissarissen en de Directie ontvangen worden in het Gem. Con certgebouw, waar ook hedenavond de eigen lijke vergadering begint. Bij de „H.A.K.A." zijn aangesloten de vol gende Haarlemsche coöperaties met het daar achter vermelde ledental op 1 Jan. 1939: „Eigen Hulp" 1051. „de Eendracht" 3259, .Vooruitgang" 6776 en de .Dinervereeniging" 204. De omzet ten dezer coöperaties waren in 1938: .Eigen Hulp" 76.742, „de Eendracht" 346.322, „Voor uitgang" 543.017 en „Dinervereeniging" 1.868. Luchtlijn naar Oslo geopend. Korte plechtigheid op Schiphol. AMSTERDAM, 1 Juni. Vanochtend waren op het Schiphal-terras de Noorsche vlaggen geheschen ter eere van de opening van de nieuwe luchtlijn' AmsterdamOslo, die dezen zomer door de K.L.M., in samenwerking met de Noorsche luchtvaart maatschappij D.N.L., dagelijks zal worden gevlogen. Het eerste toestel, de D. C. 2 Haan, vertrok om kwart voor twaalf onder com mando van Smirnoff naar de Noorsche hoofd stad. nagewuifd door een talrijk gezelschap, dat voor deze gebeurtenis als gasten van de K.L.M. naar dc hoofdstedelijke luchthaven was gekomen. Tot de aanwezigen behoorden de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, de Noorsche zaakgelastigde te 's-Gravenhage, de heer J. R. J. Raeder, de consul-generaal van Noor wegen in Nederland, de heer J. Nikerk, direc teur der Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Amsterdam en vele leden van de Noorsche kolonie. Voordat het startsein werd gegeven, ver zamelden allen zich onder de zilveren Dou- glasvleugels voor een korte plechtigheid. De Noosche zaakgelastigde hield een toe spraak, waarin hij wees op de nauwe econo mische en cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Noor-wegen in den loop der geschiedenis. Spreker wenschte de K.L.M. geluk met deze nieuwe verbinding en hoopte, dat zij het hare zou bijdragen tot versterking van den band tusschen de beide volken. De heer Plesman dankte den zaakgelastigde voor zijn woorden. HAARLEM. 1 Juni. Ondertrouwd 1 Juni: J. van Veller en H. A. van Abs; N. Kaptein en C. A. Muschter; M. J. de Liefde en F. van Loenen; G. W. B. Hilbrink en F. Prop; N. J. R. Groos en W. F. Flurij; D. Bakker en A. M. A. Smit. Getrouwd 1 Juni: H. Greeuw en M. C. Mul; A. Hos en A. C. Ulrich; P. J. Bosch en A. P. E. van Driel. Bevallen 27 Mei: M. SplinterRoubos, d.; 28 Mei: R. van Dijk—Lijcklama a Nijeholt, z.; M. Geutskens—van Tongeren, d.; 30 Mei: M. J. Sintenie—Alders, d.: M. J. van Omme renDriessen, d.; 31 Mei: A. M. Kasteel Meijer. G. BorawitzWestra. z. Overleden 29 Mei: S. Andela, 55 j., Hazepa- terslaan; 31 Mei: A. C. E. Scholten—Wierta, 75 j., Byzantiumstraat; M. van Wijk, 48 J., Madoerastraat; J. Schuit—Kater, 82 j., Jans- weg; A. P. Schild, 47 j., Visscherseinde.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8