Haarlem's Dagblad „Thetis' 'ongunstiger Positie van de Zonnig weer begunstigt de wedstrijden om den Qwatenfiiiis uaa Zandaamir H' Naamloos. KLOPSIGNALEN DOEN DE HOOP ECHTER HERLEVEN Hikdetiiilc die zou? Heit Belangrijkste 56e Jaargang No. 17163 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 150o4 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 3 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. \AUTOMOBILlSME jfMm RIJSHOUWER wint in de lichte klasse Start der A-klasse 7 D.K.W.'s en een Fiat. - ET startschot heeft geklonken! De wedstrijden om den Groo- ten Prijs van Zandvoort zijn begonnen. Het is prachtig weer en de publieke belangstelling is enorm groot. Reeds vroeg in den morgen hebben talrijke automobiel-enthousiasten zich van een goede plaats verzekerd en nog steeds houdt de sroom van bezoekers aan. De luch is vervuld van het ge daver der motoren en dat geeft meteen de echte wedstrijdsfeer. Het zal onge twijfeld op den middag zeer warm wor den maar het zonnetje hoort er nu eenmaal bij en iedereen tracht maar het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Het is een drukte van belang op Zandvoort, maar alles heeft een vlot verloop en dat is voor de organisatoren een groote voldoening. De par keerterreinen zijn nog wel op eenigen afstand van de tribunes gelegen en vooral naar tribune A moet men nog geruimen tijd loopen. Dat alles zal echter met de jaren wel verbeteren en als we bedenken hoe bescheiden de T T races te Assen zijn begonnen dan hebben we ongetwijfeld alle reden om aan te nemen, dat ook om den Groote Prijs van Zandvoort over eenige jaren door coureurs van internationale faam zal worden gestreden. Zoo ver zijn we echter nog niet. Maar alle begin is moeilijk en dit geldt wel zeer zeker ook voor automobiel wedstrijden. Daarom is het zoo belangrijk, dat er alles is gedaan om een vlotte afwikkeling der wed strijden te verzekeren. Dat het daaraan niet ont breekt daar staat de goede naam van de K. N. A. C. borg voor. De eerste wedstrijden hadden een uitermate vlot verloop, terwijl het aan de noodige span ning niet ontbrak. Het waren uitsluitend lichte wagens die te precies half tien vertrokken. Er ontstond direct een aardige strijd tusschen den bekenden Ralley-rijder Cornelius en Rijshouwer uit Wassenaar. Aanvankelijk lag Rijshouwer aan den kop, maar spoedig wist Cornelius zich van de leiding te verzekeren, om die voorloopig niet meer af te staan. Qp f linken afstand volgden dan de D.K.W.'s van de Beaufort en de open Cabriolet van Vroom uit Nijmegen. Heelemaal achteraan draaide eenzaam de klei ne Fiat van Langelaan. Zoo gaat het ronde na ronde. In de gevaarlijke bocht, vlak bij de pers tribune probeert Rijshouwer herhaaldelijk Cor nelius te passeeren, doch deze geeft aanvanke lijk geen krimp. Eindelijk in de negende ronde schiet Rijshouwer in de bocht voorbij. Cor nelius kwam even met zijn wagen tegen het trottoir, waardoor zijn rechter ach terwiel krom trok. Natuurlijk profiteerde Rijshouwer hier onmiddellijk van en nam een flin- ken voorsprong. De Beaufort werd in dit gedeelte van den wedstrijd uiterst'snel en draaide rondjes van on geveer 73 K.M. De heer -Stoel uit Zandvoort met zijn open D.K.W. kon het tegen deze ervaren rijders niet bolwerken en raakte evenals Langelaan met Fiat, vele ronden achter. Na vijftien ronden in deze klasse worden er 25 gereden leidde Rijshouwer nog steeds gevolgd door Cornelius, die met zijn slingerend achterwiel dapper volhield. Vlak achter hem volgde De Beaufort, de gebroeders Smeets en Vroom. Dit viertal leverde een uiterst verbitterd gevecht en joeg Cornelius gestadig op, doch de Arnhemmer verdedigde zich krampachtig, on danks het feit dat de flarden aan zijn band hin gen. Even later ging deze groep hem echter toch voorbij De gebroeders Smeets haalden nu het uiterste uit hun wagen en wisten door gedurfd rijden en scherp bochtenwerk de tweede en derde piaats te bezetten. Zoo ging de laatste ronde in, en ook- deze bracht geen verandering meer. Rijshouwer uit Wassenaar won onbedreigd. De onfortuinlijke Cornelius die zoo moedig liad volgehouden werd door het publiek hartelijk toegejuicht. De officieele uitslag luidt: 1. C. J. Rijshouwer, Wassenaar, D.K.W., min. 35.6 sec.: 2. R. J. Smeets, Echt, D, K. W 49 min. 44.6 sec.; 3. P. M. Smeets, Echt, D. K. W. 49 min. 45 sec.; 4. A. A. de Beaufort, Den Haag. D.K.W.5. N. R. A. Vroom, Nijmegen; '6 C. Cor nelius, Arnhem D.K.W.; 7. A. Stoel, Zandvoort DK.W.; 8. J. Langelaan, Baarn, Fiat. De snelste ronde werd gemaakt door P. Smeets uit Echt, met een gemiddelde van 75 K.M. Onmiddellijk na het einde van de eerste race startten de B- en C-klassers. De vuurroode Lan cia Aprila van L. Bena nam dadelijk den kop, gevolgd door de M. G. van Baron van Boetselaar uit Heerden. Daarachter kwamen Verkamman van Keulen op Opel en de Bloemendaler W. van den Mandere, eveneens op M. G. In de C-klasse werd Bena winnaar. Tweede was Verkamman van Keulen en derde de Bloe mendaler W. van der IVIandere, die een goede race heeft gereden. Met een ronde achterstand volgde Baron van Boetselaar. De B-klasse werd gewonnen door den Delftenaar H. Richten met M. G., gevolgd door Krijt uit Schagen met Fiat. Na afloop van den wedstrijd der B- en C-klassers arriveerde om ongeveer kwart voor twaalf Prins Bernhard op het circuit. Het publiek juichte Z. K. H. harteljjk toe. Portretbuste van dr. K. J. L. Alberdingk Tliïjm (Lodewijk van Deyssel) gemodeleerd door de beeldhouwster Nol Bakema. in opdracht van het „Comité tot Huldiging van Lod. van Deyssel. De buste die bij de firma Binder te Bloemendaal in brons werd gegoten, wordt hedenmiddag onthuld. De werkloosheid te Haarlem. Uitbreiding der werkverschaffing. Met ingang van Maandag a.s. wordt het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaf fingen aanmerkelijk uitgebreid. Voor de werk verschaffing bij Wijk aan Zee is het aantal met 50 vermeerderd, de werkloozen zijn voor een termijn van gemiddeld 13 weken tewerk gesteld. Ook het aantal te Halfweg is eenigs- zins opgevoerd, doch niet met zoo'n groot aantal. Hoewel alsnog van gemeentezijde getracht is het vervoer van de tewerkgestelden naar Wijk aan Zee per autobus te doen geschieden heeft de Inspectie geweigerd haar goedkeuring hier aan te geven, zoodat de menschen dus gedurende de zomermaanden per fiets dienen te gaan, waarvoor per week een gulden ver goeding wordt verstrekt. ARBEIDERSWONINGEN TE HAARLEM. Vergelijkingen niet andere steden. OVER HUUR, WATERLEIDING EN BELASTINGEN. De Volksgezondheid heeft een onderzoek in gesteld naar de lasten die op Woningwet-wonin- gen in de verschillende gemeenten drukken. Te Haarlem waren 2490 Woningwet-huizen waarvan de gemiddelde huur f 5.10 per week was. Dit huurbedrag is hoog, want de gemid delde huur van 88.223 huizen in 30 gemeenten met meer dan 30.000 inwoners was slechts f 4.20. De gemiddelde huur in eenige andere steden was: Amsterdam f 4.90, 's-Gravenhage f 4.40, Groningen f 3.90, Eindhoven f 4.40. Rotterdam f 4.60. Utrecht f 5.10. De kosten van de waterleiding waren gemiddeld f 15 per jaar. Te Haarlem waren die slechts f 11.30. Gemiddeld werd f 22.20 aan grondbelasting en straatbelasting betaald, voor Haarlem was dit bedrag f 27.40. Brand in de Wouwermanstraat. Schilderswerkplaats verbrand. Gistermiddag ongeveer kwart over vier werd brand gemeld in de Wouwermanstraat. Toen de brandweer na korten tijd ter plaatse arriveerde, kwamen dichte rookwolken uit de schilderswerk plaats van den heer C. van den Bos, achter diens 'oning, perceel 44. Twee slangen werden op de waterleiding ge koppeld, en door de beladende perceelen naar den achterkant geleid. Bij het vlusschingswerk ondervond de brandweer echter zeer veel hin der van den rook, die niet alleen uit de werk plaats, maar ook uit het daarnaast gelegen schuurtje van perceel 42 kwam. De brandweer had het vuur spoedig onder de knie. Zij kon echter niet verhinderen dat de werkplaats en het schuurtje ernstig beschadigd werden. De opgeslagen schilriersmaterialen wer den door het vuur waardeloos gemaakt. De familie van den Bos was niet thuis, zoo dat men over de oorzaak van den brand nog in het duister tast. Vermoedelijk is een brandend petroleumtoestel in de werkplaats omgevallen. De brandweerauto die op weg was naar den brand had in de Damstraat een aanrijding met een autobus. De bus werd bij de linkerachterdeur ernstig beschadigd, de brandweerauto werd slechts licht beschadigd, zoodat zij haar weg naar den brand kon vervolgen. Onze bloembollen in Amerika. De Amerikaansclie planten-quarantainewet. Hier te lande zijn berichten ontvangen, vol gens welke het Amerikaansche Departement van Landbouw (dat op verzoek van de Land- bouw-commissie van het Congres, het Bank- head-Boyton- ontwerp plantenquarantamewet in onderzoek had), een rapport heeft uitge bracht. In dit rapport zou worden aanbevolen uit het ontwerp alle hepalingen te doen vervallen, die speciale regelingen ten aanzien van de toelating van bloembollen voorschrijven. Daardoor zou het wetsontwerp worden een algemeene quarantaine-wet. die geen artikel uitsluit, dat gezond is en zouden de bloem bollen er niet speciaal in vermeld worden als al dan niet (nog) toegelaten. Deze wijzigingen van Minister Wallace zou den, indien deze in het ontwerp zouden wor den aangebracht, de bloembollen gelijk stellen met andere planten en plantenproducten, waarvan de invoer afhankelijk is van htm gezondheidstoestand. Nadere inlichtingen zullen moeten aantoo- ner. of door deze stap van het Amer. Land bouw ministerie de voor ons goede weg is in geslagen zoo concludeert het Weekblad voor Bloembollencultuur. Het woord is aan La Rochefoucauld: (Dezer dagen overleed te Chicago een arts, Galewood genaamd, die nooit een voornaam heeft gehad, omdat zijn ouders de keuze aan hem wilden overlaten en hij er geen behoefte aan voelde). Het is het recht der ouders om Hun kind een naam te geven, Soms doen ze 't goed, soms doen ze 't dom. Het kind moet er mee leven. Soms krijgt het er een heele rij, Om zich op te beroemen. Dan zjjn er oma's, opa's bij, Naar wie men 't wou vernoemen. Soms houdt men een traditie aan, Die door een reeks geslachten. Reeds eeuwen eer is aangedaan En die men hoog blijft achten. Soms zoekt men ver over de grens, Naar extra wondermooie, Omdat men 't nieuwgeboren mensch, Met alle schoons wil tooien. Soms is men met één enklen klaar, Want meer is overbodig, Wat is een naam tenslotte, maar Het heeft er toch een noodig. Maar in een Amrikaansche stad Is iemand overleden, Die nooit een voornaam heeft gehad, Zijn leven lang tot heden. Die man had wel iets heel aparts, Hij was zeer achtenswaardig Hij maakte wel weer naam als arts, Want hij was knap en vaardig. Hoe vreemd men hem ook vinden kan, Hij heeft 't bewijs gegeven, Dan zonder vóórnaam toch een man. Nog voornaam kan leven. P. GASUS. Dr. E. Emmen, de opvolger van dr. K. H. Mis- kotte als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Auto met militairen gekanteld. MILL, 3 Juni. Gisteravond is een open auto, waarin vijf te Mill gelegen militairen za ten, op den rechten weg van Mill naar Escharen even voorbij het woonwagenkamp van den weg geraakt en eenige malen gekanteld. Een sergeant werd ernstig gewond en-is per ziekenauto naar het militair hospitaal te Arn hem vervoerd, terwijl de overigen slechts lichte verwondingen gekregen hadden. De militaire dokter verleende de eerste hulp. De auto werd niet erg beschadigd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.77. Berlijn 75. Parijs 4.96 14. Brussel 31.87. Zwitserland 42.28. New York 1.87 1/4 Dg in de Baai van Liverpool gezonken Engelsche duikboot „Theti.s." is in ongunstiger positie geraakt doordat ook het achterstuk thans onder het wateroppervlak verdwenen is. Gisteravond deelde de Admiraliteit mede dat er weinig hoop meer was de bemanning te redden, doch hedenmorgen vroeg was men wat optimistischer ge stemd, doordat opnieuw klopsignalen van de „Thetis" waren ver nomen, waarna de reddingspogingen met kracht werden voortgezet. Volgens de laatste berichten bevonden zich 88 man in den onderzeeër. (Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 5.) In den toon van de stem, in de oogen en in de houding ligt niet minder welsgrekend- heid dan in de keuze der woorden. Hittegolf maakt vele slachtoffers. ALLAHABAD, 3 Juni. In de geheele pro vincie heerscht een hittegolf. Reeds 19 perso nen zijn tengevolge van de hitte overleden, voor namelijk vrouwen en bedelaars, die langs den weg dood bleven. De "neete winden, die gedu rende den nacht geheerscht hebben, hebben honderden stuks vee en veel vogels gedood. (United Press). KLOKBEKERGRAF BIJ HOENDERLOO GEVONDEN. Dezer dagen heeft dr. F. C. Bursch, con servator van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, in de omgeving van Hoenderloo een merkwaardige vondst gedaan. Op het pla teau van „Schenkenshul" een heuvelrug tus schen Hoenderloo en Beekbergen heeft deze archeoloog een grafheuvel van 14 meter diameter en 1.20 meter hoogte, ontgra ven. De heuvel, welke twee klokbekers bevatte, was uit plaggen opgebouwd. Drie concentrische ringen toonden aan, dat het graf door drie rijen palissaden moet zijn omgeven. In den bodem ingegraven, ontdekte dr. Bursch een derde klein klokbeker; een grafgift bij het onverbrande lijk van een kind. Deze uiterst merkwaardige heuvel uit de klokbeker-cultuur wordt gedateerd om streeks 1800 v. Chr. SPORTDAG OPENBARE ULO-SCHOOL-B. JUNOPLANTSOEN Op Dinsdag 6 Juni 's morgens 9 15 uur, zullen door de leerlingen der Openbare ULO-school-B aan het Junoplantsoen sportdemonstraties en -wedstrijden worden gehouden op het terrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan (bii de Van Nes straat. Haarlem-Noord) onder leiding van den heer J. Admiraal. Zoowel door de ouders der leerlingen als door het personeel der school zijn talrijke fraaie en nuttige prijzen beschikbaar ge steld. Dat behoeft niet, koopt zoo'n flatteusc ZON- BRIL met GOEDE zonglazen waarvan U veel plezier zult hebben en die Uw oogen NIET bederven. De prijzen zijn zeer billijk, daar om behoeft U het niet te laten. Alleen KEIP, Gr. Houtstraat naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.j De ex-keizer van Duitscliland heeft gisteren eenige uren te Zandvoort doorgebracht. Het vertrek bij het huis van Baron Von Ileydt. HEDEN: 16 PAGTNA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Engelsche concurrenten voor de Nederland- sehe tulpentclers. 15 Meer Haarlemsche werkloozen naar de werkverschaffing 1 Bioscopen. 8 BUITENLAND. De gezonken Engelsche duikboot ..Thetis" is In ongunstiger positie geraakt. 5 Het Russische antwoord op de Britsch- Fransche voorstellen is gisteren te Mos kou aan de ambassadeurs overhandigd. 5 De gewijzigde Amerikaansche neutraliteits- wet heeft tot gevolg dat de kleine landen bij den aankoop van wapens niet uitslui tend op Duitschland aangewezen zijn. 5 ARTIKELEN, enz. ,1. R. Schuil: Het afgeloopen tooneclscizocn. 4 A. J. D.: Steenbreck, Saxlfraga. 4 v. II.: Van de tafel naar 't vliegveld. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningcn 7 A. H. Loeff-Bokma: Een rondgang door „Artis" 7 Mr. E. Elias: Papa Film, Mama Radio. Baby- Televisie. 8 Financieel Economisch Weekoverzicht: In flatievrees doet zich gelden. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op J3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1