REDSKIN BEVEROL In twee weken ging meer natuurschoon verloren dan in heel 1938. fPRIJ 4711 Eaude Cologne Kwaliteits Zeepen NIEUWS IN 'T KORT MAANDAG 5 JUNI 1939 HAAELE M'S DAGBDAD 3 Zaterdag en Zondag Noord Brabant en Veluwe weer geteisterd. DEN afgeloopen Zaterdag en Zondag hebben verscheidene bosch- en heidebranden gewoed, waardoor vele hectaren natuurschoon verloren zijn gegaan. Gelderland werd zwaar ge troffen, maar ook Noord-Brabant. De verwoestingen zijn in vele gevallen veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een bran dende sigaar of sigaret. Hoe gevaarlijk tengevolge van het droge weer de situatie op het oogenblik is geworden, kan daaruit blijken, dat in de afgeloopen veertien dagen alleen in Oost-Noord-Brabant meer bosch- en heidegrond door brand is verwoest, dan in 1938 in het geheele land. Wie zich dus in bosch of heidPe bevindt, zij uitermate voor zichtig. Want men brengt niet alleen veel natuurschoon en vele dieren in gevaar, maar ook het eigen leven loopt risico, want in een oogenblik kan een gloeiende luciferskop maken, dat men zich in een laaiende vuurzee bevindt. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van toeristen ontstond Zondagmiddag omstreeks half vijf brand aan den bekenden weg door de heide van Arnhem naar Apeldoorn, dicht bij de uitspanning „Het Veluwsche eiland", tus- schen Woeste Hoeve en Beekbergen. Er stond een vrij sterke noordoosten wind, die het vuur, dat spoedig hoog oplaaide, snel voor zich uit dreef. Het vuur was ontstaan tusschen twee wegen, die loodrecht op den Arnhemschen weg staan, n.l. de Spoekweg en de Krimweg. De wind dreef het in de richting van den Krimweg. Dit was te gevaarlijker, omdat aan de overzijde van Deze twee militairen startten voor een prestatierit. Na 40 K.M. breekt de poulie van de dynamo, zoodat de ventilator niet meer werkt. Opgeven? „Weineen, we smeren immers met Beverol!" Met 100 K.M. snelheid, rijden zij nog 965 K.M. met stilstaanden ventilator. Beverol maakt Uw motor onverwoestbaar OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. ingez. Med.) den Krimweg het bosch begint. Dit bosch, be staande uit ongeveer 30-jarige dennen, strekt zich tien kilometer zuidwaarts in de richting van Arnhem uit. Als dit in brand was geraakt, zouden honderden hectaren bosch verloren zijn gegaan, hetgeen honderdduizenden guldens schade zou hebben beteekend. De heer A. Rozenboom, opzichter der Neder- landsche Heidemaatschappij te Beekbergen, liet daarom onmiddellijk langs den Krimweg twee tegenvuren aanleggen, waarin hij het vuur, dat kwam aanjagen, wist op te vangen en zoo, naar men het noemt, „dood te drukken". Dat geschiedde juist op tijd. De vonken sloe gen al over naar het bosch en hadden de eerste dennen reeds aangetast. Maar met groote krachtsinspanning en moed slaagde men er in het vuur in het bosch meester te worden, hoe wel de mannen hier een oogenblik aan alle kanten door de vlammen waren ingesloten. Nu gingen ongeveer dertig a veertig h.a. hei de en verspreid staande dennen verloren. Dit was reeds de derde brand welke binnen korten tijd op de Veluwe woedde, want Zater dagmiddag was ook reeds tweemaal alarm geslagen voor een heidebrand. Omstreeks 1 uur werd brand ontdekt in de de helde bij hoog' Buurlo. Dank zij krachtig ingrijpen was men spoedig het vuur meester. Slechts enkele hectaren heide gingen in vlam men op. Militairen van het garnizoen te Apel doorn verleenden assistentie. Nauwelijks was het vuur bedwongen of een tweede heidbrand werd gemeld in het natuurreservaat „De Ger- ritsflesch", eigendom van het staatsboschbe- heer. Aangewakkerd door den Noord-Oosten wind breidde het vuur zich snel uit. Militairen van de legerplaats Harskamp verleenden bij de blussching assistentie. Ongeveer 40 hec taren heide en een complex dennen werden een prooi der vlammen. Omstreeks 7 uur des avonds was men het vuur meester. Natuurmonument in Zuid-Oost Brabant verwoest. Zaterdagmiddag omstreeks half één ontdek ten arbeiders, die uit de werkverschaffing naar huis keerden nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabij de bosschen, welke met renteloos voor schot van den staat zijn aangelegd. Zij trachtten eerst zelf het vuur te blus- schen, doch toen zij hierin niet spoedig slaag den waarschuwden zij in allerijl de brandweer die met de brandspuit en verder blusch- cnateriaal onmiddellijk derwaarts ging, Er wer den meer arbeiders gerequireerd en met nog een aantal vrijwilligers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebla- derde takken te slaan, het vuur tot staan te brengen. Eerst om half vijf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, aangewakkerd door den Noord oostelijken wind, in de richting van den provincialen weg SomerenHeeze voortgevreten, zoodat een oppervlakte van honderd H.A. welke begroeid was met heide en vliegdennen, verbrandde. Een kostbaar natuurmonument is hiermede verloren gegaan. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke watervogels, die in dit ven hun nesten hadden gemaakt. Een groot aantal moet in den verstikkenden rook zijn omgekomen. Tweemaal in één week heeft in deze streek brand gewoed. Donderdag j.l. werd een hectare denne- bosch door brand vernield. Thans heeft het vuur veel grooter omvang aangenomen waar door het verlies van fraai natuurschoon is te betreuren. Uit het feit, dat de brand bij een pad is begonnen leidt men af, dat ook hier weer onvoorzichtigheid met een brandende lucifer of brandend rookmateriaal de ooi-zaak van den brand is. Zondagmiddag om ongeveer half vier brak onder de gemeente Bakel brand uit in een complex boschterrein in de nabijheid van den weg Helmond—Bakel. De Helmondsche brand weer werd gerequireerd, terwijl uit Bakel een aantal militairen te hulp werden geroepen. Het vuur had intusschen grooten omvang aan genomen en enkele zomerhuisjes liepen ern stig gevaar. Men wist het vuur evenwel mees ter te worden en om ongeveer half zes was de brand bedwongen. Circa tien H.A. hoog op gaand dennenbosch, toebehoorende aan par ticulieren te Helmond, is in vlammen op gegaan. Zondagavond om half acht brak een felle brand uit in de nabijheid van het militaire pioniersterrein op de Leusderheide. Brandweer en militairen, die in allerijl met vrachtauto's uit Soesterberg waren aangerukt, wisten de vlammen vrij spoedig te dooven. Een aanzienlijke oppervlakte heide met laag struikgewas werd door het vuur vernield. Vriendjes waarschuwden te laat. Jongen sprong te water en verdronk. Een aantal jongens was Zaterdagmiddag om streeks vier uur aan het spelen op het terrein van het zwemstadion te Naarden, welk zwem bad thans is gesloten omdat de exploitatie- maatschappij in staat van faillissement ver keert. Tot het clubje behoorde ook een elfjarig zoontje van den veehouder Keijer uit Naarden, die hoewel hij niet kon zwemmen in het water van het buitenbad sprong. Waarschijn lijk heeft hij gedacht, dat het water op die plaats niet diep was, waarin het kind zich een ter heeft vergist met het noodlottige gevolg dat het ventje voor de oogen van zijn speelka meraadjes is verdronken. Deze waren zoo van streek, dat ze eerst een uur later een politie-agent waarschuwden. De politie heeft het jongetje daarop onmiddellijk uit het water gehaald. Geneeskundige hulp mocht toen echter niet meer baten. j|Ü& AC.-J ,5» vAsiai Terecht is "4711" beroemd om de onovertroffen kwaliteit harer Eau de Cologne. In even hooge mate geldt dit ook voor de nieuwe toiletzeepen van "4711". Indien ge een gevoelige huid hebt en aarzelt zeep voor Uw gezicht te gebruiken, neem dan deze nieuwe "4711"-zeep. Door haar bijzondere mildheid en kwaliteit zal ze voor Uw huid en teint een weldaad zijn. Boven dien is deze nieuwe "4711"- kwaliteitszeep voor den prijs van 25 ct. zeer voordeelig, want U doet er verrassend lang mee! Chypre Eau de Cologne Lavendel 0.25 (Adv. Ingez. Med.) Duizend gulden van zijn kost ganger erdoor gejaagd. Kostbaas te Rotterdam aangehouden. Op verzoek van de Leidsche politie is te Rotterdam aangehouden de 35-jarige werk- looze chauffeur F. H. uit de Alvelaan te Lei den, die eenige dagen geleden was verdwenen met medeneming van een bedrag van dui zend gulden aan bankbiljetten, welke toebe hoorden aan zijn 83-jarigen kostganger P. R. H. heeft van dit geld eenige schulden be taald en voorts in den Haag, Rotterdam en Antwerpen tal van cafés bezocht. Bij zijn aan houding waren van het geld nog slechts twee rijksdaalders over. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. ST. WILLIBRORDUSHERDENKING TE BAKEL (N.-B.) In het kleine dorpje Bakel, onder den rook van Helmond is Zondag het twaalfde eeuw feest van het afsterven" van St. Willibrordus gevierd en duizenden vreemdelingen waren hierheen getogen om deze feestelijkheden bij te wonen. De Coöperatie „Vooruitgang" U.A. vierde Zaterdag haar 40-jarig jubileum. Het bestuur en commissarissen tijdens de receptie. V.l.n:r. de heeren S. P. Doek, C. Maarschall, C. Spier dijk commissarissenJ. A. Schol, 2de voor zitter, D. Leguitbestuurslid, S. H. Evelijn, secretaris, P. van Gessel, voorzitter, d. Klay, 2de secretaris, D. J. A. Westerveld, penning meester, G. A. Groeneveld, bedrijfsleider en mevr. H. WeberGroeneveld, bestuurslid. Noj een parlementaire enquête in de zaak-Oss? De Tweede Kamer zal op 13 Juli a.s. bij eenkomen. Dan zullen o.m. in behandeling komen het wetsontwerp inzake een kinderbijslagregeling en dat tot wijziging van de Diensplichtwet. In parlementaire kringen verwacht men. volgens de Tel., dat mogelijkerwijze om streeks dien tijd ook het rapport van de Ka mercommissie-Schouten inzake Oss gereed zal zijn, althans houdt men ernstig rekening er mede, dat dit rapport zoo tijdig kan ver schijnen, dat de Kamer nog vóór het zomer reces de gedachtenwisseling met minister Go- seling zal kunnen hervatten. „De Standaard" meldt hieromtrent nog: Gezien de omstandigheden, waaronder dit vraagstuk zich heeft ontwikkeld, mede ten gevolge van de starre houding van den mi nister van Justitie, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de commissie zal voor stellen over te gaan tot het instellen van een parlementaire enquête. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVEL- BOND (F. N. Z.). Blijkens het jaarverslag van den F. N. Z. waren op 31 December 1938 bij de vereeni- ging aangesloten 8 provinciale bonden met 420 leden-fabrieken (vorig jaar 423). verwer kende 2.586.281.948 k.g. melk, tegen 2.588.349.180 k.g. in 1937. De gemiddeld per fabriek verwerk te melk steeg van 6.1 millioen k.g. tot 6.2 mil- lioen k.g. per jaar. De proefnemingen inzake de duurzaamheid der boter werden, na het bereiken van een gunstig resultaat, beëindigd; de desbetreffende commissie werd omgezet in een commissie voor kwaliteitsverbetering. De geldelijke omzet der afdeeling centrale aankoop steeg van f 1.727.000.— in 1937 tot bijna f 1.856.000— in 1938. terwijl het bedrag der opdrachten van den technischen dienst steeg van f480.000— tot f590.290— In het slotwoord van het jaarverslag wordt er op gewezen dat, terwijl het jaar 1937 een gerechtvaardigde hoop op herstel van het maatschappelijk leven te zien gaf. deze hoop in 1938 weer teloor gegaan is en daarmede te vens de kans, dat langzamerhand de crisis maatregelen meer en meer vereenvoudigd en afgeschaft zouden kunnen worden. Het vraagstuk, hoe men verder met de maatregelen voor den landbouw aan moet, is nog lang niet opgelost. De regeering staat op het standpunt, dat de belanghebbenden hier bij meer en meer moeten worden ingeschakeld, doch onder de belanghebbenden zelf is daar omtrent nog groote aarzeling. 20-JARIG BESTAAN GEWESTELIJKE LANDSTORMCOMMISSIE ZUID HOLLAND-WEST. Op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk is Za terdagmiddag onder zeer groote belangstelling het 20-jarig bestaan herdacht van de gewes telijke landstormcommissie Zuid-Holland- West. Uit alle 67 afdeeiingen waren de vrijwil ligers naar Ypenburg getrokken-. Het was een vroolijk gezicht daar in groote afwisseling van kleuren de afdeelingsvaandels te zien, van zwart en Nassau-blauw af tot heel licht oranje Naast de officieele gasten waren zeer veel hoofd- en subalterne officieren aanwezig. Koempoelan der R.-K. Pad vinders. Door Prins Bernhard bijgewoond. Op het fraaie buiten, waarop Filmstad te Wassenaar is gevestigd, hebben Zondag de R.K. verkennersleiders onder leiding van hun hoofdcommissaris, mr. R. Höppener, hun negenden Koempoelan gehouden. Des middags werd deze bijgewoond door Prins Bernhard. die per auto van Soestdijk was gekomen. De Prins was in padvinders uniform en was vergezeld door den hoofd commissaris der Nederlandsche Padvinders, den heer A. Oosterlee. Voorts was aanwezig de Bisschop van Haarlem, mgr. P. Huibers. Nadat Prins Bernhard en mgr Huibers met een luide ovatie waren begroet, heeft de hoofd commissaris, mr. Höppener een rede gehouden over „Verkennen en katholieke actie" De Bisschop van Haarlem heeft er zijn vol doening over uitgesproken, dat het leger der katholieke verkenners klaar staat voor de ka tholieke actie, waarop de Paus en alle geeste lijken bouwen. Spr. zeide veel te verwachten van den strijd, die de jeugd in de toekomst nog wacht voor God en kerk, voor Vorstin en va derland. Ten slotte dankte mgr. Huibers den Prins voor zijn daadwerkelijke belangstelling in het werk der verkenners, waarop de Bis schop alle aanwezigen zijn zegen gaf. Op het demonstratieterrein hebben vervol gens de verkenners uit het diocees Haar'em op allerlei gebied hun vaardigheid getoond Een aardig moment was het toen Prins Bernhard zijn zetel verliet en met het door de jongens vervaardigde vlot den breeden vijver overstak en bij het terugkeeren daadwerkelijk het vlot hielp voortbewegen. Prins Bernhard heeft voorts de vlaggen- parade afgenomen, waarna de Prins te onee- veer zes uur, vergezeld door den heer Ooster lee, naar Soestdijk terugkeerde. Nieuwe spellingmaatregel. te wachten. De „N" weer in eere hersteld? Naar wij vernemen, is binnenkort een wij ziging te verwachten van de spellingbesluiten 1934 en 1936. welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minister van Onder wijs heeft aangekondigd in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m verklaard, dat de regels van De Vries en Te Wiukel inzake geslacht- en voornaamwoor delijke aanduiding zouden worden hersteld en dat de commissie-Fockema Andreae de vraag zou onderzoeken in hoeverre wijziging van deze regels in de toekomst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der spel lingbesluiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieuwe voorschriften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het Koninklijk Besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezigen, dan wel de tot standkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taa' zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de examens van dezen zomer niet van toepassing zijn. ^ZwATfBN fPEL.DAT If DE •DE^DE SOAL - EIK" fCHOT VAN HENI^ If QAAK!" Ook voor U is het beter, nog heden over te gaan op Redskin, de onvcrvalschte Amen- kaanschc sigaret, die U kwaliteit biedt tegen lagen prijs. Rook dus heerlijk, voordeelig en gezondrook Redskin! ~Thun 20 voor 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) J ongeil op onhewaakten overweg gedood. De zestienjarige J. Hazelhof, wonende te Almelo, was Zaterdag met zijn vader op be zoek geweest bij kennissen in de ouurtschap Dc Woesten op enkele kilometers van Almelo. Op den terugweg moesten zij den or.bewaak- ten overweg passeeren. Op dat oogenblik na derde een locaaltrein, dien vader en zoon lieten voorbijgaan. De jongen wilde onmiddellijk achter dezen trein den overweg oversteken, doch had niet gemerkt, dat een Diesel trein in volle vaart uit de tegenovergestelde richting naderde. De ongelukkige werd gegrepen en voor de oogen van zijn vader vermorzeld. Kantoorbediende met knuppel neergeslagen. Bandiet nam op hulpgeroep echter de vlucht. Zaterdagmiddag halfdrie stapte een flink gebouwd man het wisselkantoor van den heer Fisscher in de Willemstraat te Heerlen binnen. De man had blijkbaar zoo lang buiten het kan toor. waar veel vreemd geld gewisseld wordt, staan te wachten, tot er geen klanten meer aanwezig waren. Hij telde een tweemarkstuk en twee stuk ken van één rijksmark op de toonbank neer, waarvoor hij Nederlandsch geld vroeg. Toen de bediende, de achttien jarige H.. zich om keerde om een gulden uit de kassa te nemen, kreeg hij met een zwaren knuppel een harden slag op het hoofd, waardoor hij bloedend aan den hals gewond werd. De man liep achter de toonbank, om zijn slachtoffer neer te slaan. De jongeman wist echter de slagen te ontwij ken. Een der slagen trof den schakelaar aan den muur, die finaal werd afgerukt. Op het hulpgeroep van den jongen man ging de ban diet er vandoor. Hij werd terstond achtervolgd door den toegesnelden eigenaar van de zaak, den heer Fisscher. Buitengekomen hield deze een pas- seerende auto aan. waarmede hij een achter volging wilde instellen. Inmiddels was de man over een overweg gevlucht, waar hij een zijweg insloeg. Hier had hij blijkbaar even te voren een fiets neergezet, waarmede hij in de rich ting Schaesberg op de vlucht sloeg. De autobe stuurder reed dezen zijweg voorbij naar de marechaussee kazerne, waar hij de mare chaussee van het voorgevallen op de hoogte stelde. Inmiddels was ook de hoofdinspecteur van politie, de heer v d. Dolder, van het geval op de hoogte gebracht. Het geheele politiecorps stelde een achtervolging is. Tot nu toe evenwel zonder resultaat. Het stuk hout, waarmede de man geslagen had, alsmede de achtergelaten vier marken zijn in beslag genomen. Motorrijder raakte de macht over het stuur kwijt. Doodelijk ongeluk te Voorschoten. Zaterdagavond omstreeks negen uur reed de heer J. M. Brusse met een motorrijwiel in de Schoolstraat te Voorschoten en geraakte door onverklaarbare oorzaak de macht over zijn stuur kwijt. De man werd tegen den muur van een woning geslingerd en bleef zwaar gewond op den grond liggen. Onder leiding van een geneesheer werd het slachtoffer bij omwonenden binnengedragen en vervolgens naar het ziekenhuis té Leiden overgebracht. Onderweg is hij aan de opge- loopen verwondingen overleden. CHR. GEREFORMEERDE GEMEENTE. De kerkeraaö van de Chr. Gereformeerde ge meente van Haarlem-Centrum heeft in de vaca ture die is ontstaan door het overlijden van ds. Wa Bijleveld het volgende drietal opgesteld: t Ds. J. G. van Minnen te Huizen; 2 Ds. W. F. Laman tc Middelharnis; 3 Ds C. Smits te Sliedrecht De beeldenfabriek van de firma H. van Meer—Geerts te Dongen is door het vuur verwoest. De veertienjarige dochter van den land bouwer van Bussel kwam Zaterdagavond per fiets van rechts uit een zijstraat de Vaarsel- st.raat te Soeren binnen rijden, toen zij werd gegrepen door een auto. bestuurd door mevr. V. uit Asten. De ongelukkige werd ongeveer dertig meter meegesleurd. Zij was op slag dood. - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Peize de arbeiderswoning van A. K. door brand vernield. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen van drie jaar en acht maan den moesten in allerijl in nachtgewaad het brandende perceel verlaten. Zaterdagmiddag heeft het parket uit Groningen een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat K., verdacht van brandstichting werd aangehouden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5