BH SHAG de Jtleine jZeemeerynin H.C. ANDERSEN Het oeectigjaxuf bestaan, van „Vooruitgang". MXAXDXG S TUX I 193a h a a r e e m's dagblad 4 Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, overlijden 400 verlies van een hand, voet of oog f 200, beide leden van een duim f 100, één lid van een duim f 50, alle leden van een wijsvinger f 60, één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een anderen vinger f 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk f 15. pols breuk f 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het. Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. HAARLEM TELEF. 10070. (Adv. Ingez. Med.) De rij van sprekers werd gesloten door den heer Koeman, het oudste lid, die o.a. het bestuur dankte voor de bijzondere attentie aan de „veertigjarige" leden bewezen. De heer Van G e s s e 1 beëindigde tenslotte de bijeenkomst met woorden van dank aan de sprekers en de overige aanwezigen. Nat. Verbond van Gemeente ambtenaren. In het vervolg kunnen ook anderen toetreden. Het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren heeft te Hilversum zijn 34ste Algemeene Vergadering gehouden. De 2e Bondsvoorzitter, de heer J. G. Lam- mers uit Enschede, die den Bondsvoorzitter wegens ziekte verving, sprak de openingsrede uit. waarin hij aandacht vroeg voor den eco- nomischen toestand van Nederland. De inwendige organisatie der vereeniging noemde hij kerngezond. Het ledental beweegt zich weer in stijgende lijn, terwijl de finan- cieele toestand in elk opzicht goed is. De jaarverslagen van Secretaris en Penning meester werden goedgekeurd. Het beleid van het Hoofdbestuur en dat der redactie van het orgaan, werden na eenige discussie goedge keurd. Ten aanzien van de op wachtgeld stelling van 60-jarigen. als maatregel ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd, stond de vergadering een facultatieve regeling voor, waarbij tevens de wensch werd uitgesproken over dit vraagstuk nog nader in overleg te treden met de centrale van Nederlandsch over heidspersoneel. Zeer langdurige beschouwingen werden ge wijd aan een rapport, uitgebracht door een commissie tot onderzoek van de wenschelijk- heid van de uitbreiding der grenzen van het verbond, dat met zeer groote meerderheid werd aangenomen. In .principe heeft het ver bond daardoor besloten andere ambtenaren dan uitsluitend gemeente-ambtenaren tot het lidmaatschap toe te laten. Vervolgens sprak het congres zich met na druk uit voor het verleenen van alle mede werking aan luchtbeschermingsoefeningen, met inachtneming van rechtmatige belangen van het personeel. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. G. Lammers te Enschedé. A. Lui- tinck te Den Haag en D. Knop te Zwolle wer den als hoofdbestuursleden herkozen, terwijl de heer J. W. van Geelen werd gekozen in de plaats van het aftredende lid, den heer H. J. Faure te Nijmegen die met algemeene stem men tot lid van verdienste werd benoemd. Als plaats van het volgende congres werd Amsterdam aangewezen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 6 JUNI 1939. Progr. I Jaarsveld en Hilversum I. Progr. n Hilversum II. Progr. III: Keulen 8.— Radio P.T.T. Nord 10.20, Droitwich of Diversen 11.20 Pauze 11.45—11.50. Radio P.T.T. Nord 11.50. Parijs Radio 12.15 Ned. Brfussel 12.35. Keulen 2.20 Droitwilh 3.20 Radio P.T.T. Nord 3.55, Keulen plm. 4.20 Ned. Brussel 5.20 Keulen 6.50, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, Fr. Brussel pl.m. 8.30, Keulen 9.20. Ned. Brussel 10.20, Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Parijs Radio 9.20. Radio P.T.T. Nord 9.30, Diversen pl.m. 10.05 London Regional 10.35, Droitwich 1.05, London Regional 1.20, Droitwich pl.m. 4.30 Keulen of diversen 5.50 Droitwich 6.20, Lon don Regional 7.50, Droitwich 8.20, London Regional 9.50, Droitwich 10.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatencon- cert. Hollandsch Cabaret. izi bet groote gebouw werden klokken geluid. Er kwamen jonge meisjes door den tuin. Toen zwom de zeemeermin wat verder, tot zij zich verbergen kon achter hooge steenen, die boven 't water uitstaken. Zij legde zeeschuim op haar hoofd en borst, zoodat nie mand haar zou kunnen zien en keek daarna, wie den armen prins zou ontdekken. Het duurde niet lang of er kwam een jong meisje bij hem. Eerst schrok zij hevig, maar een oogenbilk later haalde zy meer menschen. De kleine zeemeermin zag hoe de prins weer tot leven kwam en vriendelijk tegen Iedereen lachte. Alleen tegen haar lachte hij niet- Hij wist trouwens niet eens wie hem gered had. Dat stemde haar verdrietig en toen de prins in het groote gebouw verdween, dook zij stilletjes onder en zwom terug naar haar .(Wordt vervolgd). 1. Lambeth walk. August de Laat. 2. Twee oogen zoo blauw. Willy Derby. 3. Oome Pet, Louis Davids. 4. Een huisje bij de toren. Kees Pruis. 5. Stop even, Lou Bandy. 6. Het lied van de straat, August de Laat. 7. Laat de moed niet zakken. Bob Scholten 8. Ik zoek een meisje, Louis Noiret. 9. Standchen, Albert de Booy. 10. De jongens van de Radeldiedeldee, Bob Scholte. 11. Slaap zacht baby. August de Laat. 12. Het plekje bij de molen. Willy Derby. 13. Als je voor een dubbeltje geboren bent, Louis Davids. 14. Breng eens een zonnetje. Kees Pruis. 15. Als Je verliefd bent. Lou Bandy. 16. Een twee drie vier, ober een bier, August de Laat, 17. Als jij een tango speelt. Bob Scholte. 18. Juffrouw Sanders, Louis Noiret. 19. Roosje op de heide. Albert de Booy. 20. Haal op Manus, Bob Scholte- 8.0012.00 Diversen. 's Morgens was het slechte weer voorbij. Van 't schip was geen spoor meer te bekennen. Stralend kwam de zon op, tooverde kleur op de wangen van den jongen prins, wiens oogen gesloten bleven. De zeemeermin vond, dat hij op 't marmeren beeld leek in haar tuin. Vóór haar zag zij de kust opdoemen. Hooge bergen verhieven zich, beneden waren heerlijk groene bosschen. Vlak vooraan was een groot gebouw: een kerk of een klooster. De zee vormde hier een bocht, met heel diep water, dat tot aan een rots liep, waar het fijne, witte zand opgespoeld was. Daarheen bracht de zeemeermin den prins. Zij legde hem op 't zand, zorgde, dat zjjn hoofd in den kwam te liggen. Kastanjes hebben weer hun kaarsen aangestoken En ik mijn Ibis-pijp, die 'k dankbaar zit te rooken. Bkr Hv VOORDE Dl Jp Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) Zaterdagmiddag werd de in brons gegoten portretbuste van dr. K. J. L. Alberdingk Thijin 7?, n v?ll deyssel) door den 'neer H. F. Boot, voorzitter van het huldigingscomité onthuld. Rechts op de foto dr. K. j. L. Alber dingk Thijin en de beeldhouwster Nel Bakema, die de buste gemodeleerd heeft en links de heer H. F. Boot, voorzitter van het huldigings comité. Huldiging Lodewijk van Deyssel. Onthulling van een portretbuste. Zooals bekend is hier eenigen tijd geleden, op initiatief van den heer Heyme Vis. een Co mité tot huldiging van Lodewijk van Deyssel (Dr. K. J. L. Alberdingk Thijm) gevormd. Op uitnoodiging van dit Comité waren Za terdagmiddag in één der bovenzalen van café restaurant Brinkmann vele bewonderaars van den schrijver bijeen, teneinde de onthulling bij te wonen van een door de beeldhouwster Nel Bakema vervaardigde portretbuste van Lod. van Deyssel. Onder de aanwezigen waren on. de heeren J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk en voorzitter van de Alliance Francaise; G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Mu seum; H. van Borssum Buisman, conservator van Teylers Stichting; P. V. de Wit, directeur der Stadsbibliotheek en Leeszaal en vele an deren. Voorts waren bij de plechtigheid aan wezig mej. Alberdingk Thijm, dochter van Lod. van Deyssel en diens beide zoons. Een hartelijke brief was ingekomen van me vrouw T. van Looy—van Gelder; verder een telegram van Jeanne Kloos—Reyneke van Stu- we en een bos roode anjelieren van den heer en mevr. Eerens—Bouvy. De Commissaris der Koningin, mr. dr. A. baron Röell en de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, hadden bericht dat zij tot hun leedwezen verhinderd waren. Toen allen gezeten waren en dr. Alberdingk Thijm was binnengeleid, nam de voorzitter van het Comité, de heer H. F. Boot. het woord. Spr. las eerst eenige kenschetsende gedeelten voor uit opstellen van Lodewijk van Deyssel, dien hij in het vervolg van zijn toespraak den schrijver van de prille levenssentimenten noemde. Met zijn werken heeft hij ons een ge schenk van blijvende waarde gegeven. „Een Liefde" vindt spr. het schoonste werk van Van Deyssel, het zou een pleitrede voor het impres sionisme genoemd kunnen worden. „Gij nebt". aldus de heer Boot tot van Deyssel, „het hoog ste van de kunst tot ons gebracht. Wij hebben geleefd in uw zonlicht en in uw schaduw". Hierna bood spr. den heer Alberdingk Thijm een door den heer Mes gecalligrafeerd album aan met de namen der schenkers van de por tretbuste en ging over tot de onthulling van het borstbeeld. Vervolgens werd de thee rondgediend en kregen de aanwezigen de gelegenheid, het ge schenk van meer nabij te bezichtigen. Tenslotte sprak dr. Alberdingk Thijm een kort dankwoord. Spr. herinnerde er aan, dat hij te Amsterdam is geboren maar gedurende de laatste 20 jaar te Haarlem heeft gewoond, welke stad hem zeer lief is geworden. Hij heeft hier veel gene genheid ondervonden en vrienden gemaakt. Het is mij een groote voldoening hier zooveel waardeering voor mijn werk te ontmoeten". Evenals Nicolaas Beets stelt van Deyssel het wonen, het thuis blijven, boven het reizen en trekken. En zijn verblijf te Haarlem heeft hem in deze opvatting versterkt. Heeft het Flora park, terrein der dagelijksche wandelingen van den heer Alberdingk Thym. niet plekjes, die met de schoonste uit Nederland kunnen wed ijveren? Aan het eind van zijn toespraak dankte spr. voor alles wat het Comité, bestaande uit den heer H. F. Boot, mevr. H. Dingemans—Numans en de heeren Jac. P. van den Bosch, Herman Moerkerk, dr. P. H. Schroder, Heyme Vis en Jan D. Voskuil (in 't bijzonder den initiatiefnemer, den heer Heyme Vis en den voorzitter, den heer Boot) had gedaan en richtte ook woorden van dank tet mej. Bakema, de vervaardigster van de zoo goed geslaagde portretbuste. Hierna bleef men nog geruimen tijd bijeen. Op drukbezochte receptie vele GESCHENKEN AANGEBODEN. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Vooruitgang'' U.A. hield het bestuur Zaterdagmiddag receptie in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, onder groote belangstelling uit coöperatie kringen. De voorzitter, de heer P vanGessel. sprak een openingsrede, waarin hij de vele aanwezi gen welkom heette. In het bijzonder begroette spr. de vijftien leden van „Vooruitgang" die sedert de oprichting lid zijn en daarom ter gelegenheid van dit achtste lustrum op bijzondere wijze onthaald zijn en ter receptie genoodigd waren, den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur (den heer M. A.Reinalda) den president-commissaris en de directie van „De Handelskamer", het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties hier ter stede en van elders, die wegens het samenvallen van Haka-congres en receptie in grooten getale aanwezig waren, de delegatie van de plaatselijke bakkerij-commissie, het bestuur van de vakvereenigingen waarvan personeel der ,,Vooruitgang"-bedrijven lid is, het bestuur van den H.B.B., de delegatie van het personeel en de leden van den ledenraad. Hierna gaf spr. een kort overzicht van het ontstaan van „Vooruitgang" en van de ge beurtenissen der afgeloopen veertig jaren. De vereeniging bezit thans 15 gebouwen n.l. 2 bakkerijen en 13 kruidenierswinkels het ledental bedraagt 7268. Tenslotte herdacht spr. den oud-secretaris, wijlen den heer Joosten, en den oud-voorzitter, den heer Koppen, waarna hij dank bracht aan den bedrijfsleider, den heer Groenewoud. De voorzitter van de Coöp. Verbruiksvereen. „De Eendracht", de heer J H. J. Hulsman, bood namens die vereeniging het bestuur zijn gelukwenschen aan. Hij herinnerde aan de pogingen die zijn gedaan om een fusie tus- schen „De Eendracht" en „Vooruitgang" tot i stand te brengen. Die pogingen zijn mislukt, maar de samenwerking is den laatsten tijd uitstekend. Spr. bracht hulde aan de nage dachtenis van den heer Joosten. De heer Kolkman, president-commissaris van de Coöp. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer", wenschte namens directie en raad van commissarissen „Vooruitgang" geluk met de resultaten van haar arbeid die zij heeft mogen boeken en de intentie waarmee die resultaten werden bereikt. De wensch die aan de vereeniging haar naam gaf is in ver vulling gegaan. Spr. bood het bestuur een sche- merlanp en bureaubenoodigdheden aan en te vens voor de smaakvolle wijze waarop den laat sten tijd de etalages der winkels van „Vooruit gang" zijn verzorgd, voor elk der personeels groepen een diploma, met een bijzondere eer volle vermelding voor den heer Inneke. Wethouder M. A. R e i n a 1 d a sprak namens het gemeentebestuur, doch ook persoonlijk Spr. herinnerde eraan dat hij totdat de mobi lisatie in 1914 er een eind aan maakte, eenigen tijd secretaris van „Vooruitgang" is geweest Het inzicht in de noodzakelijkheid van sa menwerking aldus de heer Reinalda is nog slechts in zeer onvoldoende mate tot de bevolking, óók die van Haarlem, doorgedron gen. De beide Coöperaties „Vooruitgang" en „De Eendracht" bestrijken slechts een klein deel van het publiek. In het ordenen van het belangrijke vraagstuk van de levensmiddelen- voorziening is echter nog een belangrijke plaats voor de coöperaties weggelegd. „Het college van B. en W. verheugt zich in de resultaten die de coöperatie in veertig jaren heeft weten te bereiken en in het feit dat wij u op onzen weg vinden als een grooten steun om de onveilige tijden te boven te komen". Na zijn gelukwenschen uitte spr. de hoop en de overtuiging dat „Vooruitgang" het teeken des tijds zal verstaan om den opbouw tc bewerk stelligen van een nieuwe maatschappij waarin het goed zal zijn te leven. Namens het bestuur van den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties voerde de heer De Boer het woord. Hij herinnerde aan de belangrijke rol die „Vooruitgang" in de coö peratieve beweging in Nederland steeds heeft gespeeld, o.a. met betrekking tot de zelfstan- digmaking van „De Handelskamer". Spr. bood een reproductie naar een schilderij van Pieter Breughel aan. De heer Van der Sluis sprak namens be stuur en raad van commissarissen van de Coöperatieve Spaarbank. Spr. had groote waar deering voor de verbruikscoöperaties. Zij heb ben getoond dat zij de concurrentie der groote winkelbedrijven kunnen weerstaan en daarin ligt hun verdienste. Kleine geschenken onder houden de vriendschap. Daarom heeft de Coöp. Spaarbank gemeend een aandenken te moeten aanbieden als bewijs van waardeering voor de medewerking die „Vooruitging" niet alleen als aandeelhoudster, maar ook bij de oprichting van het bijkantoor heeft verleend. De heer Meyer vertolkte de gevoelens van het bestuur van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. De Coö peratie „Vooruitgang" werd door den bond als werkgeefster steeds gaarne ten voorbeeld gesteld. Wanneer het tot een fusie van de beide plaatselijke coöperaties mocht komen hoopte spr. dat de geest van „Vooruitgang" de geest van die nieuwe coöperatie zal zijn. Als woordvoerder voor de moderne vakbewe ging sprak de heer Timmer. De arbeidende klasse aldus spr. bezit in de coöperatie het middel om haar koopkracht te veroveren en te behouden. Spr- hoopte dat alle georgani seerde arbeiders zich bij een coöperatie zou den aansluiten. De heer L. Peper sprak namens het per soneel. Een betrekking bij „Vooruitgang" aldus spr. is een ideëel bezit van niet te overschatten be teekenis. De goede arbeids voorwaarden zijn niet alles. Belangrijker zijn de vrijheid van beweging, van meeningsuiting, binnen en buiten dienstverband, die men zich in elke andere verhouding niet denken kan. De heer Peper bood een album aan met de namen van 340 nieuwe leden en 72 nieuwe verbruikers, geschreven door een van de leden van het personeel, den heer S. G. van Es. en een raam in de bestuurskamer, ontworpen door Huib de Ru, dat hedenavond zal worden overgedragen. De heer Vonkenberg, namens den leden raad hield vervolgens een gloedvolle rede, waarin hij zijn dankbaarheid uitte voor het vele dat de coöperatie in het belang van haar leden heeft gedaan. Hij bood een electrische klok, bloemen en een tafelkleed voor de be stuurstafel aan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6