I Waar komt het vandaan? BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 14 JU NT 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 9 UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL OPENBARE VERGADERING S. D. A. I* Dinsdagavond hield de afd. Bloenxcndaal van de S.D.A.P. een openbare vergadering in Rusthoek, waar als sprekers optraden dr. E. Boekman, wethouder te Amsterdam en W. Noorman, lid van den gemeenteraad. De heer Noorman sprak het eerst. Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen gaat het er om, ving spr. aan, hoe of Bloe mendaal in de volgende vier jaren bestuurd zal worden, óf in conservatieven geest, óf zooals wij dat wenschen in een vooruit strevende richting, voerend naar een betere maatschappij. Spr. gaf hierop een overzicht van het ge- menteleid in de laatste 4 jaren. In den ouden raad was het mogelijk om in 1935 uit de R.K., S.D.A.P. en VD. een demo cratisch college van Wethouders te vormen. Op verzoek van den afgevaardigde van de V.D. is een conferentie gehouden, later gevolgd door nog twee met de R.K. en in beginsel was overeenstemming verkregen voor een college van wethouders 1 R.K. en 1 S.D.A.P. Kort voor de stemming kwam bericht van de V.D. dat de zaak niet doorging en in September werd 1 C.H. en 1 R.K. wethouder gekozen. En ook later na den dood van den heer Hogen- birk kwam er geen verandering. Tweemaal was er dus gelegenheid om een college te vormen met democratischen inslag. Spr. gaf een overzicht van den gunstigen financieelen toestand in onze gemeente. Ter wijl alles in Bloemendaal zoo goed geregeld zou kunnen worden zijn er volgens onze in zichten vele tekortkomingen, aldus spr. Een twistpunt is de zorg voor de tewerkgestelden. Dit aantal is niet groot, ruim 100 in totaal. Bovendien is er werk genoeg, zoodat men zoo zeggen zou, dat er gemakkelijk een regeling te treffen ware, die allen bevredigt. Spreker toonde met cijfers aan hoe sinds 1926 steeds op de loonen is beknibbeld en dat nog in '38 de meening van wethouder Ouwe hand was dat de loonen aan den hoogen kant waren, daarbij voortgestuwd door den democraat Cassee, die een hooger loon econo misch niet verantwoord vond. Om werkverschaffingsobject te verkrijgen werd de Zeeweg als zoodanig gepromoveerd, ondanks ons heftig verzet en niettegenstaande groote sommen in de gemeentekas terug vloeien. m totaal 175.000 van de 275.000. Spr. achtte dit een groot schandaal en vreesde dat dit nog maar een begin is. Verder laakte spr. het dat P.W. een belang rijk tekort aan personeel heeft, en dat de te werkgestelden die dit aanvullen, een armoe dig bestaan hebben. Dit blijkt ook uit het rapport van de enquêtrice, waaruit men den indruk krijgt, dat in najaar '37 de grens reeds was bereikt. Velen leiden fatsoenlijke armoede. Verder besprak de heer Noorman de woning toestanden en constateerde dat er nog slechte woningen zijn (b.v. Dompvloedslaan) en dat er een behoefte is aan kleine woningen, zoodat velen, ook in gemeentedienst, buiten Bloe mendaal moeten wonen. Dr. E. Boekman zei dat de doeleinden van de SJD.A.P. overal dezelfde zijn- De behoeften der gemeenten zijn een richt snoer hoe de gemeentepolitiek gevoerd moet worden. De heer S. Polak sloot met een woord van dank de vergadering. SPORTDAG HARTENLUSTSCHOOL. Dinsdag heeft de Openb. School voor U.L.O. aan den Vijverweg haar jaarlijkschen sport dag gehouden op de Gemeentelijke Sport terreinen aan den Zeeweg, onder leiding van de leiders lich. oef. mej. A. Weeda en W. v. d. Laan, terwijl het personeel assisteerde. De stemming op het veld was uitstekend en er werden flinke prestaties geleverd. Na afloop sprak het Hoofd der School Dr. T Popma een woord van dank tot de leiders en het personeel en deelde de prijsjes uit. me dailles voor de jongens en luxe voorwerpen voor de meisjes. Totaaluitslagen: Snelloop meisjes 15 jaar en ouder 80 M.: 1. Beta Cochius 11.8 sec., 2. Jopie Bruin 11.9 sec. Id. meisjes 14 jaar en jonger: 1- Annie Jan sen 11.2 sec., 2. Geertje Slikker 11.4 sec. Id. jongens 14 jaar en jonger 100 M.: 1. Bram Weil 12.9 sec., 2. Hans Lanson 13.9 sec. Id. Jongens 15 j. en ouder: 1. Herbert Huy- ser 12 sec., 2. Wim Dissevelt 12.4 sec. Hoogspringen: Meisjes 15 j. en ouder: 1. Rie Pronk 1.30 M., 2. Tini Baggerman 1.30 M. Id. 14 j. en jonger: 1. Corrie v. Kersen 1.15 M., 2. Annie Jansen 1.10 M. Id. jongens 14 j. en jonger: 1. Roedi Stoffer 1.40 M.. 2. Jan Ballet 1.35 M ld. 15 j. en ouder; 1. Kees Reinalda 1.60 M., 2. Fred Gorter 1.55 M. Verspringen meisjes 15 j. en ouder: 1. Aaitje de Rek 3.75 M., 2. Betha Cochius 3.71 M. Id. 14 J. en jonger: 1. Annie Jansen 3.91 M., 2. Tini v. Vliet '3.18 M. Id. jongens 15 jaar en ouder: 1. Hans Ebe- ling 5.10 M., 2. Jan Stada 5 M. Id. 14 j. en jonger: 1. Jan Verkerk 4.34 M., 2. Maarten Jonker 4.24 M. Meisjes balwerpen groote bal: 1. Eva Hille- waard 20.15 M., 2. Rie Pronk 18.85 M. Meisjes kastiebalwerpen1. Corrie v. Kersen 52 30 M.. 2. Annie Jansen 42.75 M. Jongens Slingerball. W. de Waal 20.40 M., 2. Jan v. d. Ende 18.80 M. Jongens Kogelstooten1. Koos Erkelens 11.69 M., 2. Fred Gorter 9.99 M. Meisjes Hindernisloopen1. Annie Tijssen 14.9 sec.. 2. Gerda Dijk 15.1 sec. Estafette: Jongens 15 j. en ouder, tijd 42.9 sec. Ibe Jager, Koos Erkelens, Wim Ruyter, Kees Reinaida. Id. 14 j. en jonger: 46 sec., Bram Weil, Joh. Baljet. Han Lanson, Henk van Dalen. Id. Meisjes: 51 sec. Rie Pronk, M. Kuipers, W. v. Duin, Eliy Niehorster. GEEN KLEUTERSCHOOL AAN DE ACACIA LAAN? Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van de afdeeling Bloemendaal van de Vereen. „Volksonderwijs" om medewerking voor den bouw van een Kleuterschool aan de Acacia laan. B. en W. stellen voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken, aangezien de in erfpacht gevraagde grond noodig is voor eventueele uitbreiding van de Bornwaterschool. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND Getrouwd: C. P. Greijmans en H. M. Schelvr P. F. van Rooijen en C, W. J. Haverïnk; B. G. Kroon en tl. C. de Greef; W. Baartse en A. .1 Boschma, G. A. L. de Haan en C. A. Hompes, R. Blaak en J. M. Bakker. Bevallen: H. K. PasschierZwart, d., G. M. van HoutenJansen, d. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN HEERENWEG. Dinsdagavond had op den Heerenweg een vrij ernstige botsing plaats tusschen een auto en een motor. De motorrijder A. wonende te Rotterdam wil de, komende uit de Koedieflaan den Heerenweg oprijden in de richting Bennebroek. Uit de richting Bennebroek naderde terzelfder lijd een auto, bestuurd door W. F. M. B. uit Zandvoort. De bestuurder der auto, die even voor hij de Koedieflaan naderde, op eens den motorrijder zag, probeerde nog door sterk te remmen een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem echter niet gelukte. De motor werd aan de linkei-zijde gegrepen en nog enkele meters meegesleurd, terwijl de bestuurder van den motor tegen den grond werd geslingerd. Prof. Gorter uit Wassenaar, die daar juist per auto passeerde, verleende de eerste hulp, even later geassisteerd door Dr. de Groot die ter as sistentie was ontboden. Geconstateerd werd dat het slachtoffer een bovenbeenbreuk had gekregen. De motor werd ernstig beschadigd, terwijl de auto licht beschadigd werd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Goedhard, Zandvoortschelaan 59a, kinderarm band; P. C. Krijger, Korte Houtstraat 5b, Haar lem, badpak en handdoek; Willemse, Bosb. Toussaintstraat 58, broekje; G. Pennaks, v. Keu lenstraat 18, blauwe blazer; Van Wijk, Camp- laan 15, vulpen in étui; Schotman, Binnenweg 106, gewicht van 1 K.G.; A. J. Beek, Drie'neeren- laan 32. heerenhoed; P. Hupkens, Koediefslaan 51, zakje met waschdoeken en muts; A. Vroon, Bureau van politie, netje met tennisballen; De Boer, Bureau van politie, portemonnaie met in houd; A. Vroon, Bureau van politie, portemon naie met inhoud; W. Zorgen, Rustenburgerweg 18, te Bloemendaal, portemonnaie met inhoud; Slager, Lombokstraat 11, rijwielbelastingmerk; J. Eggers, J. v. d. Bergstraat 24, rijwielbelasting merk, Holdorp, Zandvoortschelaan 130, rijwiel belastingmerk; Koelemeijer, Zandvoortsche laan 159, damesrijwiel; Pompe, Hortensialaan 9, riem; E. v. Pel, Timorstraat 5, rijwielbelasting merk, Van Regteren, Const. Huijgenslaan 13, rijstvogeltje; Breeijen, Zandvoortschelaan 245, kinderrijwiel; H. L. Broekhof, Lombokstraat 26, vulpen, v. Kampen, Binnenweg 3, zakmes. PERSONALIA. Den heer W. H. Birkenhager, onderwijzer aan de Bronsteeschool voor U.L.O. alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor de benoeming van hoofd der Openbare U.L.O. school te Apel doorn. EEN LEGAAT Wijlen mevr. wed. C. Westerman-Klein, alhier, schonk een legaat, groot f 1000, aan de Ev. Luth. gemeente te Wageningen. HAARLEMMERMEER NA DEN BRAND Nabij de Cruquius alhier, is een begin ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden voor den herbouw van magazijnen voor graan- berging en plaatsing van machines, welke ge bouwen eenige maanden geleden door brand werden vernield. Het werk werd opgedragen aan den aannemer van Rijn te Zwanenburg. HILLECOM RAADSVERGADERING De gemeenteraad is tegen Vrijdag 16 Juni, des avonds te 8 uur in spoedeischende vergadering bijeengeroepen ter behandeling van de volgen de agenda: 1. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het verleend eervol ont slag aan mej. M. H. Brons. De voordracht luidt: 1. Mej. T. Burgy, Leiden. 2. Mej. A. A. Laverman, Leeuwarden. 3. Mej. A. W. van der Giessen, Delft. 2. Comptabiliteitsbesluiten. 3. Aanvraag voor het bouwen van een bioscoop op een terrein gelegen aan de Hoofdstraat tus schen de perceelen van de heeren Lampe en Broekes. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 465 Delft IJM. 17 f 2190 470 Utrecht IJM. 73 2300 435 Protinus IJM. 85 2400 160 Neptunus IJM. 87 1580 340 Zwarte Zee IJM. 94 1840 300 Poolzee IJM. 77 2000 240 Libra IJM. 98 1680 405 Maria van Hattem IJM. 1 2400 Loggers: RO 1 f 590, IJM. 204 f 440, KW 74 f 1700, 49 f 460, 51 f 1830, 130 f 670, 24 f 740, 114 f 900. Het jubileum van den lieer A. P. Tol. En het jubileum van den Rijks- vischafslag. A.s. Vrijdag 16 Juni zal de heer A. P. Tol, halchef van het Staatsvisschershavenbedrijf zijn 40-jarig dienstjubileum vieren. De heer Tol, die 16 Juni 1899 in dienst trad, een halve maand vóórdat de Rijksvischafslag het werk der particuliere afslagers overnam, of dit al thans trachtte te doen, heeft in den loop der jaren alle rangen, die voor hem open lagen doorloopen. Hij begon als leerling-afslager, werd afslager en onder-halchef totdat hem, toen de heer Heijkoop met pensioen ging, de vereerende benoeming tot halchef te beurt viel. De jubilaris. Van hem kan dus gezegd worden, dat hij met het bedrijf is opgegroeid en dat hij het bedrijf zich van een jong spruitje tot een f lin ken boom heeft zien ontwikkelen. Hij heeft den afslag zien groeien van een houten loods van ongeveer 70 M., tot een complex van bijna 600 M.. gevormd door de hallen A. B, C en D. En hij is tevens de laatste nog in dienst zijnde functionaris van hen, die 16 Juni 1899 met hem bij het bedrijf werden aangesteld n.l. de heeren F. J. A. Schneiders, J. D. Heijkoop, J. Koevoets, T. Doevendans, J. Merkus en F. de Kort. (De heer A. B. Visser trad ongeveer een jaar na de oprichting in dienst van het staatsbedrijf). De jubilaris, die zeer gezien is bij den han del, zal op zijn feestdag ongetwijfeld van vele zijden gelukwenschen in ontvangst mogen nemen- MARKTBERICHT Tarbot 4933 ct; per kg. Tong 9262 ct. per kg. Heilbot 8472 ct. per kg. Griet f 2811.50 per 50 kg. Groote schol f 2517 idem. Middel schol f 2119 idem Zetschol f 2217 idem. Kleinschol f 189.50 idem. Schar f 83.80 idem. Tongschar f 1814 idem Poontjes f 3.800.90 idem. Groote schelvisch f 1612.50 idem Middel schelvisch f 148.50 idem Kleinmiddel schelvisch f 106 idem. Kleine schelvisch f 6.203.90 idem Groote gul f 11.505.10 idem. Kleine gul f 83.10 idem Wijting f 4.102.10 idem. Makreel f 9.207.40 idem. Kabeljauw f 4616.50 per 125 kg. Vleet f 1.60—1.50 per stuk. Leng 8045 per stuk. Koolvisch 33 per stuk. Aangevoerd door den Helder 47 1 steur van 167 kg. a 1.0/30 per kg. SANTPOORT JAARVERGADERING PROT. DRAGERS- VEREENIGING. Onder leiding van Ds. R. H. Oldeman hield de Prot. Dragers Vereeniging in het Vereeni- gingsgebouw der Ned. I-Ierv. Gem. haar jaar vergadering. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Ds. Oldeman, H. D. Ouwerkerk en A. Kok. Allen Drama. De oude Grieken hadden hun „dansende vertel lers", wier bewegin gen en mimiek een aanschouwelijke voorstelling moesten geven van hetgeen zij ver haalden. Zij „deden" dus iets; van daar de naam „drama", afgeleid van het Grieksche woord „drao" (letterlijk: „ik doe"). Kunstzijde. Robert Hooke een Engelsch scheikundige, was de eerste die (reeds in 1664) op het denkbeeld kwam, dat men kunst zijde zou kunnen maken uit cel lulose van hout. In 1885 nam George Audemars te Lausanne het eerste patent op het gebruik van nitro cellulose voor de vervaardi ging van kunstzijde. werden bij acclamatie herkozen. Hoewel de heer Ouwerkerk in de plaats van den heer Peere boom aanspreker der vereeniging was gewor den, werd goed gevonden, dat hij tevens de functie van penningmeester bleef waarnemen. Tot leden van de commissie van bijstand wer den benoemd de heeren Jonker en Zuiderduin. POLITIEKE VERGADERING. In „Zomerlust" treedt Donderdag a.s. voor de plaatselijke afdeeling der R.-K. Staatspartij Pa ter Henricus op. VELSEN Aantal werkloozen flink gedaald. Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs op 10 Juni j.l. ingeschreven werkzoekenden be droeg 1749 tegen 1901 op 3 Juni. Daarvan wa ren geheel werkloos 1271 tegen 1360 de vorige week. Als werkzoekende waren ingeschreven 229 (287) bouwvakarbeiders, 163 (160) metaal bewerkers. 21 (21) houtbewerkers, 46 (39) landarbeiders. 123 (140) havenarbeiders, 248 (276) visschers, 36 (38) kantoorbedienden. 563 (625) losse arbeiders en 265 (256) in overige beroepen, totaal 1684 (1842) man nen boven 18 jaar. Verder 41 (36) mannen onder 18 jaar en 17 (19) vrouwen boven en 7 (4) vrouwen onder 16 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing wa ren geplaatst 109 (65) personen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. V. de Wit—Baak, z.. de Ruijter straat 70, IJmuiden; Th. Raspoort—Leijen, d., Willemsbeekweg 129, IJmuiden; D. Bakker van den Berg, d.; James Wattstraat 8, IJmui den: J. R. A. M. van GinnekenHeumakers, z., Gr. Houtweg 177, Velsen (N.); A. Visser- Koper. z., Pres. Krugerstraat 15, IJmuiden; M. Möckel—van Gelder, z., Schaepmanlaan 15, Velsen; G. Groen—Cramer, z.; Jac. van Heemskerkstraat 74. IJmuiden; M. Oldenburg Dekker, d„ van Wassenaerstraat 58, IJm. Overleden: G. A. Dekker, 9 maanden, z. v, G. Dekker, Schulpweg 45, Velsen (N.)J. Beentjes, 60 jaar, echtgenoot van F. M. Jansen, Wijkerstraatweg 183, Velsen (N.)H. Th. van der Wal, 58 jaar, echtgenoote van G. P. Th. v. d. Kort, Velserenderlaan 2. Santpoort. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) N.Y. Van Waver en's Graan handel. Heden had ten kantore der Vennootschap Van Waveren's Graanhandel de jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders plaats. De balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. Als commissaris werd Mr. W. E. van Waveren herkozen. De directie zegt in haar jaarverslag o.a. het volgende: De graanhandel was in het afgeloopen boek jaar teleurstellend. De prijzen van verschillende granen liepen sterk terug, in het bijzonder van tarwe, waarvan de prijzen met ongeveer 50 pet. daalden. Deze prijsdaling gaf de regeering aanleiding weer nieuwe maatregelen te treffen ter bescher ming van den landbouw hier te lande; de mono polieheffingen, welke aan het begin van het jaar voor alle granen f 1 per 100 kilo bedroegen, werden voor mais, tarwe en haver successieve lijk verhoogd tot f 3 per 100 kilo, voor gerst tot. f 3.50 per 100 kilo en voor rogge zelfs tot f 4.50 per 100 kilo. Deze abrupte -en ongelijkmatige verhoogingen hadden een funeste uitwerking op den binnen- landschen afzet van enkele artikelen, met name gerst en rogge; het verhoogd prijsniveau bleek veelal onbereikbaar en de handel had op zijn voorraden aanzienlijke verliezen te lijden. Aan het einde van het jaar kwam een rege ling tot stand, waardoor voorradige granen bij verhooging of verlaging van monopolieheffingen voortaan buiten aanmerking blijven. Door de gebeurtenissen in Centraal Europa werden de exportmogelijkheden voor zaden weer belangrijk verminderd. Schetsten wij in ons vorig jaarverslag reeds alle moeilijkheden, waarmede ons bedrijf te kampen heeft, uit het voorgaande blijkt, dat deze moeilijkheden in 1938 nog belangrijk toe namen. Dat onder dergelijke omstandigheden geen be hoorlijk bedrijfsresultaat kon worden bereikt, was te voorzien. Toch hebben wij gemeend, de mogelijkheid van eenige dividenduitkeerïng niet te moeten uitsluiten en daarom hebben wij in overleg met commissarissen een bedrag van f 100.000 van onze extra reserve naar de verlies- en winstre kening overgebracht, waardoor wij afsluiten met een winst van f 119.432.78. Hiervan hebben wij met machtiging van commissarissen een bedrag van f 45.000 aange wend ter versterking der interne positie onzer dochteronderneming te Buenos Aires. Voorts wendden wij een bedrag van f 22.224.09 voor afschrijving op vaste goederen aan, gelijk aan het bedrag der in 1938 plaats gevonden uit breidingen, zoodat de vaste goederen voor een onveranderd bedrag op nieuwe rekening over gaan. Tenslotte hebben wij het noodig geacht een bedrag van f 4.061.87 te bestemmen voor ver sterking der reserve dubieuse debiteuren. Er resteert dan een winstsaldo van f 48.146.82 hetwelk als volgt wordt verdeeld: Dividend preferente aandeelen 6 pet. f 14.160. Dividend prioriteits-aandeelen 6 pet. 1.212. Dividend gewone aandeelen 3 pet. 30.172.50 Dividendbelasting 456.04 Onverdeeld dividendsaldo 2.146.28 Javasche Bank keert 10 procent uit. AMSTERDAM, 13 Juni. In do heden te Batavia gehouden gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Javasche Bank werd medegedeeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1939 afgeloopen boekjaar 10 pCt. bedraagt. De heer jhr. E. Ploos van Amstel, die, aan de beurt van aftreden was, werd als commis saris herkozen Bij liet oversteken aangereden en gedood. De 54-jarige echtgenoote van den heer J. van Steenpaal is Maandagmiddag om vier uur op den rijksweg WouwRoosendaal bij het oversteken door een personenauto aan gereden. De vrouw brak een been en liep In wendige kneuzingen op. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Charitas-ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. Het slachtoffer was hardhoorend en»kon slecht zien. Vestigingswet zal aanzienlijk worden gewijzgd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Vestigingswet kleinbedrijf 1937. Aan de toelichting ontleenen wij: Bij het in werking treden der vestigingswet kleinbedrijf 1937 was nauwelijks te voorzien, dat zij reeds zoo spoedig op zóó ruime schaal toepas sing zou vinden: voor een achttal bedrijfstakken zijn thans reeds vestigingseischen afgekondigd, terwijl voor een vijftal andere takken een tijde lijk vestigingsverbod van kracht is. Uit deze spoedige toepassing blijkt wel, hoezeer genoemde wet in een dringende behoefte voorziet. Mede heeft die toepassing tot gevolg gehad, dat de minister van economische zaken reeds na kor ten tijd over ruime ervaring met betrekking tot de toepassing kon beschikken. Deze ervaring nu heeft verschillende punten in de wet aan het licht gebracht, waarvan ver betering gewenscht zou zijn, zoodat een herzie ning eerlang aan de orde zal moeten komen. Een dergelijke herziening, welke reeds een onderwerp van vooronderzoek aan het departement van economische zaken uitmaakt, zal waarschijnlijk van meer vèrstrekkenden aard zijn. Het onder havige wetsontwerp evenwel heeft in de aller eerste plaats ten doel, een aanvullende rege ling te treffen met betrekking tot de financieele gevolgen van de toepassing der wet. Artikel 12 van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 bevat de bepaling, dat de Kamers van. Koophandel en Fabrieken, ter bestrijding van de kosten, welke aan de uitvoering dezer wet zijn verbonden, ter zake van elke ingediende aanvrage een vergoeding kunnen heffen van ten hoogste tien gulden. Behalve bij de Ka mers worden echter ook vele aanvragen om vergunning ingediend bij het Departement van Economische Zaken. Het is naar de meening van den minister gewenscht, dat de betrokkenen, evenals met betrekking tot de door de Kamers van Koop handel en Fabrieken te verleenen vergun ningen het geval is, een billijke vergoeding van kosten betalen. De minister stelt voor. het bedrag, verschuldigd voor de behandeling van een aanvrage, te bepalen op ƒ5. Voor het instellen van beroep tegen be slissingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken zou. naar de minster meent, ook een bedrag van 5 ter bestrijding van de kosten kunnen worden geheven. Echter komt het hem voor, dat het billijk is, dat restitutie van vergoede kosten plaats heeft, wanneer de aanvrager in het gelijk gesteld en de beslissing van de" Kamer van Koophandel vernietigd wordt. Bij de toepassing van de wet heeft zich de behoefte doen gevoelen aan zekere over gangsmaatregelen, in het bijzonder voor hen, wier leeftijd het alsnog volgen van onderwijs en het afleggen van examens bezwaarlijk maakt, doch wier jarenlange ervaring een waarborg kan bieden voor deskundigheid. Tot dit doel zijn in het leven geroepen en wordt in de praktijk een nuttig gebruik ge maakt van de z.g. ministerieele verklaringen. Dit zijn bescheiden waarbij de minister van Econo mische Zaken verklaart, dat een aanvrager, hoe wel deze niet over de voorgeschreven diploma's beschikt, toch op grond van zijn leeftijd en er varing geacht kan worden te voldoen aan de ge stelde eischen van handelskennis of vakbe kwaamheid. Deze verklaringen, die eveneens al leen na grondig onderzoek worden verstrekt, hebben snel burgerrecht verkregen en hun on ontbeerlijkheid inmiddels bewezen; de minister stelt er prijs op, van deze gelegenheid gebruik te maken om deze praktijk op de wet te doen steunen. Dat ook voor de afgifte van deze voor belang hebbende gewichtige bescheiden, aan welke af gifte zooals gezegd vrij veel onderzoek en arbeid voorafgaat, betaling van een matig bedrag wordt verlangd, zal zeker niet onredelnk kunnen wor den geacht. De minister meent dit bedrag even eens op f 5 te moeten stellen. De Eugelsche koning dankt Roosevelt. WASHINGTON, 13 Juni (Havas). - Koning George van Engeland heeft president Roose velt een telegram doen toekomen, waarin hij zijn erkentelijkheid betuigt voor de vriendelijke ontvangst in de Vereenigde Staten. Maandag heeft de koninklijke trein, waar mede het Britsche vorstenpaar reist, bij Saint John in de provincie Quebec de grens tusschen de Vereenigde Staten en Canada overschreden. De koning en de koningin werden toegejuicht door naar schatting 20.000 menschen. M4IKT Illllim MARKTBERICHT. Purmerend, 13 Juni 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen wegende 94.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. 6 Kleine Boeren laagste prijs, 21, 1 volvette f 23. 2612 boter 1.30—1.37 per kilo. 40 runde ren, 190 vette koeien 64—70 per kilo, 89 gelde koeien 110170 perstuk; 800 melkkoeien 180 260 per stuk, 25 stieren 44—55 per kilo; matig; 30 paarden 70150 per stuk, 65 vette kalveren 7085 per kilo, stug; 685 nuchtere kalveren voor de slacht 411 per stuk, nuchtere kalveren voor de fok 1218 per stuk, matig; 257 vette varkens voor de zouterij, vette varkens voor de slacht 4446 per kilo, vlug: 39 magere varkens 2732 per stuk; 361 biggen 1317 per stuk; 651 schapen 1622 per stuk; 47 bokken 311 per stuk. 291 lammeren 45 per stuk, matig; kip eieren 3.203.50 per 100 st.; eendeieren 2.45 per 100 st.; 8200 piepkuikens 0.77)40.85 per kilo; 3700 oude kippen en hanen, witte en mode 35 42)4, blauwe 4045 per kilo; 30 konijnen 1.70 per stuk: 800 eenden 0.200.40 per stuk; duiven 0.40 per paar; jonge hanen 0.350.42)4 per stuk, uitzonderingsprijs 0.45. Afdeeling eieren. Aanvoer 90.000 eendeieren 2.552.70. 90.000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 2.95—f 3.30. HAARLEM, 13 Juni. Ondertrouwd 13 Juni: B. J. Boeziek en R. I. Weiner; J. A. Dijkhoff en T. M. Schaap. Getrouwd 13 Juni. F. J. van Kampen en N. C. Verdel. Bevallen 9 Juni: H. A. Blok—Morseld, z.; C. M KitserooKlanderman, d.; 11 Juni: B. Kruijswijk—Cohen Rodrigues, d.; 12 Juni: H. C. Albrichtde Zwart, z.; H. van Nunen Hooiveld, z.; J. I. H. Müller—Kluck, d.; 13 Juni: W. A. Nieuwenhuis—van Schooten, d.; H. van GemertReijnders, z.; W. G. Visser Zwetsloot, d.; J. van Deudekom— Schouten, d.; H. BandAssink, d. Overleden 11 Juni: J. M. Gosewehr—Wul- lems, 55 j., Kamperlaan; 12 Juni: H. Weke ling, 79 j., Gen. Joubertstraat; G. F. Bakker, 25 j., Linschotenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7