Uit Haarlem's Gemeenteraad. ARRID f. 1.- per pot. DONDERDAG 15 JUNI 1039 HA'A RE EM'S DAGBEAD 5 Hoe krijgen jongens werkplaats-praktijk? f 2000.— beschikbaar gesteld voor de September feesten. De geheele Ged. Oude Grachht krijgt een wegdek van klinker-keien op een onderbed. Weer een debat over de vraag: werkverschaffing of nor maal werk? Het woonwagenkamp zal verplaatst worden van den Ouden Weg naar den Waard er- polder. De pachtsom van het Gent. Concert gebouw werdin afwijking van het voorstel van B. en W., verhoogd van f 18.000.— tot f 21.000.—. Woensdagmiddag vergaderde de raad van de gemeente Haarlem onder voorzitterschap van Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. G. Bollebakker vroeg eervol ontslag als on derwijzer aan de school voor U.L.O. letter A. en als leeraar aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Werd verleend. Hamerstukken. Zonder discussie werden de volgende voor stellen goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening over 1938 van de Commissie voor kindervoeding. Voorstel van B. en W. inzake het sluiten van een geldleening voor Centraal Woningbe- heer. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van banken en leermiddelen voor de bijzondere school Groot Heiligland 10. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan den Vondelweg. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Oudaenstraat aan de N.V. „Vondel kwartier". Voorstel van B. en W. tot onteigening van gedeelten grond in den geprojecteerden Von delweg. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de uitbreidingsplannen Noord en Zuid-Oost en vaststelling van het bestemmingsplan in hoofdzaak. Voorstel van B. en W. tot wijziging van uit breidingsplannen: a. Zuid-West (wijziging no. 10)., b. Noord (blad No. 9) en C. Noord (wijziging No. 20.) Voorstel van B. en W. tot wijziging van de bijdrage voor de kosten van openbare werken van verschillende grondcomplexen. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Vrouwe- hekstraat. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) De luchtbescherming. De heer Klein (r.k.) besprak een adres van een vrouwen-vredes-organisatie om aan te dringen op verbetering van de luchtbescher ming te Haarlem. Spreker wees er op, dat de dames kunnen medewerken aan de gevormde wijkcomités. De heer Noordewier (communist) ver heugde zich er over dat uit de burgerij een stem komt om betere maatregelen te nemen voor de luchtbescherming. Voor de beveiliging der burgerbevolking is nog weinig gedaan om dat er geen geld voor beschikbaar gesteld wordt. In Spanje is gebleken dat het parool „blijft in de huizen bij een luchtaanval", dat blijkbaar in ons land zal gegeven worden, niet goed is. want het beteekent massa-moord. B. en W. moeten voor Haarlem meer afdoende maat regelen nemen. De Voorzitter zei dat men twee dingen uit elkaar moet houden. De raad heeft onlangs gelden beschikbaar gesteld voor het beveiligen van openbare gebouwen. Daarnaast hebben wij de zelfbescherming der bevolking. Wat het laatste betreft zijn thans in de geheele stad de wijkbesturen gevormd op één na. Als dat er ook is, zal er een gecombineerde vergadering der wijkcomités gehouden en kunnen nadere maatregelen beraamd worden. Haarlem en de nieuwe belastingwetten. De heer Westerveld (s.d.a.p.) behandel de gevolgen voor de gemeente Haarlem van de invoering van de nationale inkomsten-, winst- en huurbelasting. B. enW. hebben voor de raadsleden 'n berekening ter inzage gplegd. Spreker is het met enkele details van die be rekening niet eens. Hij meent o.a. dat de wo ningbouwverenigingen ook 1.6 pCt. van de huur als huurbelasting zullen moeten op- bi-engen. Het is bovendien onjuist, dat B. en W. het als een voordeel aangeven, dat de gemeente enkele opcenten mag verhoogen. Haarlem kan het nadeel van f 140.000 voor de gemeentekas alleen opheffen door de belasting te verhoogen Het zal goed zijn. als B. en W. voortgaan de quaestie te bestudeeren. Eventueel kan het ge meentebestuur zich met bezwaren tot de Twee de Kamer wenden. Overlast voor omwonenden. De heer Peper (communist) vroeg aan dacht voor een adres van Kleverparkbewoners die klagen over overlast van een wasscherij- bedrijf. Als goede voorschriften gegeven wor den door B. en W. dan is deze overlast zeker te voorkomen. Mevrouw Scheltema (liberaal) vroeg of het niet mogelijk is te bereiken dat dit bedrijf, dat daar niet meer hoort, naar een andere wijk wordt verplaatst. De heer Reinalda (s.da.p.). wethouder, zei dat in verband met deze laatste opmerking het aan te bevelen is, dat het college van B. en W. praeadvies uitbrengt over dit adres. De Dubbele Buurt. Op vragen van den heer Peper (commu nist) over het opruimen van voor afbraak be stemde huizen in de Dubbele Buurt, ant woordde de heer Reinalda (s.d.a.p.), wet houder. dat in de volgende raadszitting een voorstel van B. en W. aan de orde zal komen om die huizen af te breken en ter plaatse een plantsoen aan te leggen. Werkplaatspractijk voor jongens. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het onderwijs op de avondvakteekenschool met lessen in werkplaatspraktijk. De heer Drilsma (s.d.a.p.) wees er op. dat dit een gevolg is van de inkrimping van het onderwijs op de Ambachtsscholen van 3 tot 2 jaar. Nu gaat men met lapmiddelen werken. Dat is verkeerd, de oorzaak van het kwaad moet worden aangetast. Het is waar, dat de raad niet kan bewerken, dat er weer 3 jaar onderwijs op de Ambachtsscholen zal worden egeven, maar men kan er toch bij de regee ring op aandringen. Het vruchtbaarste jaar van dit onderwijs is nu helaas verdwenen. Er is gevaar, dat nu het programma van de avondvakteekenschool wordt overladen. Het is vermoeiend als jongens die op den dag wer ken, 's avonds nog in een werkplaats gaan lee- ren om werkplaatspraktijk op te doen. Er is geen reden om tegen het voorstel van B. en W. te stemmen, maar er diende toch op gewezen te worden dat het niet met sympathie gebeurt. De heer Castricum (r.k.) vond het ook verkeerd, dat het onderwijs op de Ambachts scholen verslechterd is Wij moeten bij de re geering aandringen op het herstel van de 3 jaar onderwijs op die scholen. De heer Noord h off (s.d.a.p.) heeft ver nomen dat de regeering niet genegen is de drie jaar te herstellen. De heer We us tink (r.k.) vond het niet aan te nemen, dat jongens die overdag wer ken nog 10 uur per week gaan werken in de avonduren om werkplaatspraktijk op te doen. Mevrouw Schol tema (Liberaal) vroeg of het de bedoeling is alleen tot dezen cursus toe te laten jongens die al 2 jaar onderwezen zijn op de Ambachtsschool. Anders heeft het geen zin in dit verband te. klagen over het in krimpen van het onderwijs op de Ambachts scholen. Het is voor spreekster de vraag of het nu voorgestelde onderwijs past in het kader van het vakonderwijs. De heer Meyers (S.D.A.P.) wees er op. dat dit werkplaatsonderwijs als proef bedoeld is. De totaïe kosten zullen slechts f 7000 in het jaar bedragen, wat door rijk, provincie en ge meente gedragen zal worden. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei. dat de geheele raad betreurt dat het onderwijs op de Ambachtsschool is ingekrompen. Maar de cursus die men nu wil openen komt niet ter vervanging van het derde leerjaar op de Am bachtsschool. De cursus is opgezet voor jon gens die geen onderwijs krijgen op de Am bachtsschool, alleen kunnen jongens die de Ambachtsschool doorloopen hebben als toe hoorder den nieuwen cursus volgen. Het kan niet ontkend worden dat het een bezwaar is jongens die overdag werken ook nog in de avonduren aan het werk te zetten In andere jaren is dat bezwaar in de praktijk niet gegrond gebleken. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De Septemberfeesten. Voorstel van B. en W tot beschikbaarstel ling van f 2000 voor de viering van het eeuw feest van de verschijning van de Camera Ob- scura en van de ingebruikneming van den spoorweg HaarlemAmsterdam. De heer van der Storm (Middenstands partij) zou van B. en W. graag een uitvoerige uiteenzetting hooren van het geheele feest programma. Is het bijvoorbeeld juist, dat er een oud-Hollandsche kermis wordt georgani seerd. Dan moeten de Haarlemsche kermis exploitanten in het bijzonder een kans krijgen. De heer van L i e m t (R.K.wethouder, zei. dat het moeilijk is mededeelingen te doen over plannen die nog niet geheel vastgelegd zijn. Er komen 2 feestdagen te Haarlem die zullen klinken als een klok. Juist is. dat er een marktplaats komt met oud-Hollandsche ker mis; er zal gelet worden op de belangen van Haarlemsche exploitanten. De optocht wordt zeer grootsch opgezet. De heer van der Storm was niet vol daan omdat hij reeds vernomen heeft dat er onderhandeld wordt met exploitanten van kermisvermakelijkheden. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. 110.000 voor de verbou wing eener school. Voorstel van B. en w. tot verhooging van het crediet tot f 110.000 voor de verbouwing van het schoolgebouw Nassaulaan 37 a De heer We us tink (R.K.) vond f 110 000 voor een verbouwing zeer veel, ook als men in aanmerking neemt, dat daaronder uitgaven begrepen zijri voor de tijdelijke huisvesting van de kinderen tijdens het uitvoeren der ver bouwingswerken. f 10.000 is uitgetrokken voor de inrichting van de nieuwe school, sprekers overtuiging is, dat men daarvoor niet zooveel geld noodig heeft, want in de school zijn im mers al banken, kasten, enz. Er zal alleen aan vulling noodig zijn, terwijl het ook wel noodig zal zijn dat de meubelen wat opgeknapt zullen worden. De heer Klein Schiphorst (R.K.) zei. dat de school niet verbouwd wordt, het zal vrijwel de bouw van een nieuwe school worden. Er komt een practisch ingerichte school, die niet duur genoemd kan worden. De heer Boes (V.D), wethouder, zei, dat op de inrichting van de school zooveel moge lijk bezuinigd zal worden. Wegdek Ged. Oude Gracht en Raaks. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het wegdek van de Oude Gracht en de Raaks. De bedoeling is de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Kleine Houtstraat te asphaltee- ren en de Ged. Oude Gracht tusschen Ver wulft en de. Zijlstraat, evenals de Raaks, te voorzien van klinkerkeien op een onderbed. De heer van Kessel (R.Kvond het niet goed. dat er op de Ged. Oude Gracht tusschen Kleine Houtstraat en Verwulft een parkeer plaats voor auto's komt. Er wonen veel perso nen met een bedrijf aan dat deel van de Ged. Oude Gracht en die hebben het gedeelte van den weg voor hun perceelen wel noodig voor het parkeeren van eigen auto's. Spreker gaf in overweging ook op het deel van de Ged. Oude Gracht tusschen Kleine Houtstraat en Verwulft klinker-keien te leg gen en dus van asphalt af te zien. B. en W. willen die klinker-keien op een onderbed leg gen op de Ged. Oude Gracht tusschen Ver wulft en Zijlstraat, maar waarom dan nog vastgehouden aan het asphalt voor het overige deel? Klinkers zijn bij regen veel gauwer droog dan asphalt. Waar zal de markt gehouden worden tijdens de werkzaamheden aan de Ged. Oude Gracht? Spreker heeft gehoord, dat het plan is de Raamgracht en Voldersgracht aan t,e wijzen als tijdelijk marktterrein. Dat zou evenwel onjuist zijn, want dan vermoordt men de markt in korten tijd. Beter is dan nog de markt tijdelijk te verplaatsen naar de Nassaulaan. De heer Noordewier (communist) vond het ook aan te bevelen op de geheele Ged. Oude Gracht klinker-keien te leggen. De heer Van Dam (V.D.) betreurde het, dat de organisaties van marktkooplieden niet gehoord zijn over het tijdelijk marktterrein dat gekozen moet worden. De Raam- en Vol dersgracht achtte spreker ook niet geschikt. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder, was er van overtuigd, dat de bewoners van de Ged. Oude Gracht last ondervinden van de uitvoering van het rioleeringswerk. Het col lege van B. en W. is verheugd over de mede werking die de bewoners allerwege verleenen. Een tijdelijk marktterrein is nog niet aan gewezen. De drie instanties der gemeente die daarbij betrokken zijn overleggen nog over een keuze. Als die instanties een beslissing ge nomen hebben, zullen B. en W. dat advies bekijken en de organisaties van marktkoop lieden daarover hooren. Welke beslissing er ook genomen zal worden wij zijn er zeker van, dat er bezwaren aan verbonden zullen zijn, NieuwREUK WEREN DE CRÈME, die op veilige manier TRANSPIREEREN in de armholte STOPT. 1. Bederft Uw kleeding niet - tast de huid niet aan. 2. Is onmiddellijk droog. Kan zelfs direct na het ontharen worden gebruikt. 3. Houdt de armholte 1-3 dagen droog en vrij van reuk. 4. Witte, vetvrije crème met frisschen geur. 5. Beschermt Uw kleeding tegen trans piratie - vlekken,- maakt sous-bras overbodig. TIEN MILLIOEN gebruikers bevestigen de aangename en doeltreffende werking. (Adv. ingez. MedJ maar dan zullen wij na korten tijd een uit stekend marktterrein krijgen. Wat het parkeerterrein op de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Kleine Hout straat betreft, is mede te deelen, dat tusschen het Groot- en het Klein Heiligland weinig parkeerende auto's zullen komen te staan, zoo dat er voor de firma van Gend en Loos vol doende gelegenheid blijft om haar eigen auto's te parkeeren. B. en W. hebben voor het deel van de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Kleine Houtstraat asphalt gekozen, omdat het wat goedkooper is dan klinker-keien, terwijl het bovendien minder geruisch maakt. Persoon lijk zou spreker ook voor dat deel liever klin ker-keien kiezen, maar hij verdedigt het voor stel van het college. De voorzitter wees er op, dat asphalt 3000 goedkooper is, dat is toch geen kinder achtig bedrag. Bovendien sluit dit stuk asphalt aan bij de bestaande asphaltwegen. Bij mo dern asphalt behoeft men niet zoo bang te zijn voor slippen. De heer Reinalda zei dat nog niet te zeggen is wat op den duur goedkooper is: asphalt of klinker-keien op een onderbed, want er is nog geen ervaring van de laatste. De heer Drilsma (S.D.A.P.) diende op het voorstel van B. en W. een amendement in om uit te spreken, dat voor de geheele Ged. Oude Gracht klinker-keien op onderbed ge- wenseht worden. De raad nam dit amendement aan met 27 tegen 10 stemmen. Daarop werd het geheele voorstel van B. en W. aangenomen. Verplaatsing woon wagenkamp. Voor de verplaatsing van het Woonwa genkamp van den Ouden Weg naar den Waarderpolder vroegen B. en W. een crediet van f 42.500. De heer Visser (C.H.) vond het jammer dat B. en W. wat de uitvoering van het werk betreft niet het advies van den directeur van Openbare Werken hebben gevolgd, name lijk om het te behandelen als een werkver schaffingsobject. Spreker meent dat dit veel beter zou zijn, want het geldt hier geen nor maal werk. Onze schuld zal nu weer met 42.500 verzwaard worden en dat is verkeerd. Op den duur moet het spaak loopen. Uitvoe ring var dit object in werkverschaffing zal ongetwijfeld goedkooper worden. Daarom diende spreker een voorstel ln om daartoe te besluiten. De heer Peper (communist) wees er op, dat de bewoners van de woonschepen-haven nog een serie klachten hebben waaraan B. en W. nu eens hun aandacht moeten wijden. De heer Castricum (R.K.) bestreed het voorstel van den heer Visser. Objecten in werkverschaffing uitgevoerd worden soms duurder dan gewone werken. Het eenige mo tief van den heer Visser is om de menschen zoo weinig mogelijk te laten verdienen. Daar tegen moet geprotesteerd worden. De heer Klein Schiphorst (R.K.) was het voor een groot deel eens met den heer Cas tricum. Wij moeten voor de normale werken al thans, van de werkverschaffingswerken af. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) bestreed ook het voorstel van den heer Visser. Aanneming van zijn voorstel zou ook een groote vertraging tengevolge hebben en dat is niet gewenscht. Ook de heer Meijers (S.D.A.P.) bestreed het voorstel-Visser. De heer Wolzak (A.R.) begreep de bedoe ling van den heer Visser. Is het juist zoo vroeg spreker aan B. en W. dat het werk duurder wordt als het in werkverschaffing zou worden uitgevoerd? De heer We us tink (R.K.) vroeg of de ge meente ook het kerkje en het schoolgebouwtje, dat eigendom zijn van vereenigingen, zal laten overbrengen. De heer Sch'aafsma (C.D.U.) ontraadde het voorstel-Visser. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, erkende, dat voor geleend geld rente en aflos sing moeten worden betaald. Daarom komen B. en W. dan ook alleen met voorstellen tot den Raad als de werken economisch verantwoord zijn. Alle voorstellen zijn dan ook tot nu toe door het college van Ged. Staten, dat scherp toeziet steeds goedgekeurd. Het aantal werkloozen tc Haarlem, op zichzelf helaas nog groot, is thans ge daald tot beneden de 4500. Dat is in geen 5 jaar in Juni bereikt. Men moet niet de illusie krijgen, dat er nu geen werkverschaffingsobjecten te Haarlem meer uitgevoerd zullen worden, omdat nu voor taan alles als normale werken zal worden be schouwd. Dat zou ook niet goed zijn, want zon der werkverschaffingswerken zou een groot ge deelte der arbeiders immers nooit aan het werk komen. Maar de arbeidsmarkt moet daartoe aanleiding geven, terwijl bovendien het object er zich voor moet leenen. De verplaatsing van het woonwagenkamp is te beschouwen als een normaal werk. Er zijn nu eenmaal 30.000 no maden in ons land en de gemeenten moeten die In het dok, „Oranje bij aankomst in het dok van de Amsterdamscne Droogdok waarheen het gevaarte Woensdag gesleept werd (Adv. Ingez. Med.) herbergen. Haarlem heeft er zijn deel van ge kregen. In het crediet van f 42.500 zit f 13.500 aan loon. Als dit werk in werkverschaffing zou worden uitgevoerd, zou het voor de gemeente niet duurder worden, maar ook niet goedkoo per. De bedoeling is, dat de aannemer van het werk zich een deel van de arbeiders zal zien aangewezen door de Arbeidsbeurs- Het ver schijnsel is namelijk, dat sommige vakarbeiders nooit werk krijgen, terwijl vakgenooten vrij ge regeld door aannemers worden aangenomen. Het is nu de bedoeling ook die vakarbeiders die in den laatsten tijd nooit werken, eens een kans te geven. Deze uitvoering is een novum, het is aan te nemen, dat daarvoor het werk wel iets duurder zal worden, maar dat zal vermoedelijk niet veel zijn. In het crediet is begrepen de verplaatsing van het kerkje en de school. De heer Visser (S.H.) trok zijn voorstel in, o.a. uit de overweging, dat het niet goedkooper voor de gemeente zou worden om het object in werkverschaffing uit te voeren. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Haven- en industrie terrein. B. en W. deelden mede dat volgens de latere raming dc aanleg van de haven en het in dustriegebied in den Waarderpolder f 634.734 zal kosten. Het Werkfonds zal een gedeelte van dit crediet financieren, voorts zal So ciale Wei-ken een deel van de loonen betalen voor zoover het werk in Werkverschaffing wordt uitgevoerd, terwijl ook een subsidie der Provincie van f 50.000 is te verwachten. Dit voorstel werd zonder discussie aangeno men, alleen verklaarde de heer Castricum zich er tegen omdat hij bezwaren heeft tegen het systeem van werkverschaffing. Pachter Gem. Concertzaal. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van de pachtovereenkomst voor het Gem. Con certgebouw. Na een geheime raadszitting van een uur werd zonder discussie in stemming gebracht een voorstel van verschillende raadsleden om de pachtsom van f 18.000 tot f 21.000 te verhoogen. Dit werd aangenomen met 27 tegen 6 stemmen. De voorzitter: Het college van B. en W. zal nu nader met den pachter onderhandelen. Benoeming. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de school voor voorbereidend onderwijs No. 4 mej. C. G. Bottelier te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 16 JUNI Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Danmarks Radio of Diversen 4.20 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6.20 London Regional 7.20 Diversen of Gramofoonmuziek 8.20 Keulen 8.35 London Re gional pl.m. 9.20 Keulen 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Fransch Brussel 10.55 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio PTT Nord 9.50 Diversen 10.35 Londen Regional 12.50 Droitwich 1.20 London Regional 1.35 Droitwich 2.20 London Regional 5.20 Droit wich 8.20 Diversen of Gramofoonmuziek 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Kris kras door Europa. 1. Weekend in Scheveningen, Louis Davids. 2. The white cliffs of Dover, L. P. A. Band 3. Carry on London, Billy Cotton. 4. Paris Noël, Perron a. h. Argentines. 5. Die Miihle im Schwarzwald, Dajos Bela. 6. Rheinlander Potpourri, Groot Blaasorkest. 7. A waltz was born in Vienna, L. P. A. Band 8. Geschichten aus dem Wienerwald, ^erL Lehrer Gesang Ver. 9. Wiener Praterleben, Odeon Dansorkesit. 10. Spanish Love, Eldorado's Tango Band. 11. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania 12. Russische Potpourri, Oeral Kozakkenkoor. 13. Mandulinata di Napoli, Joseph Schmidt. 14. Bella Venezia, Richard Tauber 15. The Blue Danube Waltz, Reginald Foort. 16. In Volendam, Avro's Kinderkoor. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zij'n, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE*

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10