L.W. J. K.Thomson H h&idacntr Een groot Nederlander rit Cngetand fa DO Sr D E RDX "0 T5 JUNI '1939 HAAREEM'S DAG EE AD door S. A. Reitsma ET is schier ongelooflijk wat Thomson in Albanië presteerde. Nu eens zat hij op Korfu om met den Griek Zografc^ te onderhandelen over een staking der invallen van Grieksche komitadji's en geregelde troepen bataillons sacrcs in Zuid-Albanië en over den daar in te voeren staatsvorm; zijn plan om daar een autonome provincie Noord- Epirus in te stellen kon echter de goedkeuring der regeering niet krijgen. Dan treffen we hem in Valona aan om de strandmoerassen malaria- vrij te maken, even later onderhandelt hij in Skutari met den Mirdietenhoofdman Prenk Bib Doda, een andermaal beraamt hij plannen om de Bojana bevaarbaar te maken en staat zelfs de aanleg van een spoorlijntje van Durazzo naar het binnenland op zijn programma. Overal is hij tegenwoordig om de gendarmerie te recru- teeren, te encadreeren en te oefenen, waarbij hij voortdurend met geldgebrek te worstelen heeft. Als men hem den wanhopig-anarchistischen toestand voor oogen houdt, antwoordt hij met verwijzing naar Bulgarije, waar vorst Alexander \'on Battenburg in 1878 nog veel verwarder toe stand aantrof Hij vergat daarbij dat Bulgarije althans in den beginne den vollen steun had van zijn Russische vrienden, terwijl hij ge heel op zichzelf aangewezen was; immers de buitenlandsche mogendheden verleenden weinig of geen hulp en grepen voortdurend storend in den gang van zaken in. Alleen Oostenrijk zond een paar snelvuurbatterijen systeem Skoda met een beperkte hoeveelheid munitie, echter zonder bedieningsmanschappen. De moeilijkhe den stapelden zich steeds meer op, vooral om dat lal van vooraanstaande Albaneezen niet te vertrouwen waren. Tijdens een verblijf van Thomson in Valona, besloot de M'bret zijn Eer sten Minister, tevens Minister van Oorlog, Es- sad Pascha Toptani, in Durazzo, wegens verraad te laten arresteeren; hiermede werd majoor Sluys belast. In den nacht van 19 Mei 1914 werd Essad Pascha gesommeerd zich over te geven. Hij weigerde, doch een paar kanonschoten brach ten hem tot rede. Aan den Italiaanschen gezant, baron Aliotti. had Essad het te danken, dat hij losgelaten werd en naar Italië mocht vertrekken. Hoewel Thomson dezen Essad Pascha geheel doorzag, keurde hij de arrestatie om haar poli tieke gevolgen op de bevolking toch niet goed, haar evenwel met zijn verantwoordelijkheid dekkende. Spoedig hierna werd Durazzo feitelijk bele gerd door Albaneezen. die door Turkije opge stookt waren. Een patrouille onder kapitein Sar werd den 25sten Mei bij Bazar Sjiak, een plaatsje even buiten Durazzo aan den weg naar Tirana, onder verlies van geschut teruggeslagen Bij die gelegenheid werden Sar, een Roemeen- sche prins Sturdza en eenige andere vrijwilli gers gevangen genomen. Majoor Roelfsema on derging den volgenden dag hetzelfde lot met Thomson's adjudant Melek Bey Frasheri. Tij dens een paniek op den 25stcn was de M'bret op raad van Aliotti op een Italiaanschen oor logsbodem gevlucht. Toen hij eenige dagen la ter terugkeerde, was het weinige gezag, dat hij nog bezat, geheel verdwenen. Thomson ijlde naar Durazzo terug, verbeterde de verdedigingswerken en besloot de opstande lingen uit het Noorden, Oosten en Zuiden te la ten aanvallen, terwijl De Waal en Sonne vanuit Valona bij Tepelini tegen de uit het Zuiden op dringende Grieken, die beestachtige wreedheden begingen, in Gjinokastre te strijden hadden. Het plan mislukte geheel. In het Noorden roerde Prenk Bib Doda zich niet en daardoor kon majoor Kroon ook geen vorderingen maken; De Iongh werd in het Zuiden door overmachtige troepen Albaneezen teruggeslagen; Verhulst en Reimers weiden in Elbassan gevangen geno men toen al hun onbetrouwbare gendarmes weg- geloopen waren; Snellen van Vollenhove en Doorman, die Korea bezet hadden, slaagden er nog in om met den Kroaat Ghilliardi, die in Barat zal, met veel moeite cn zonder troepen Valona te bereiken. Onderwijl wei-den de twee toegangen tot Durazzo door Sar en Roelfsema, die weer in vrijheid gesteld waren, verdedigd; Kapitein Fabius voerde daarbij het bevel over de artillerie, die door vrijwilligers bediend werd. Tijdens het beleg bleek, dat Italiaansche offi cieren en burgers in Durazzo lichtsignalen met de opstandelingen op de Rasboelheuvels wis selden. Kapitein Fabius, dit ontdekkende, rap porteerde het aan Thomson, die de schuldigen dadelijk door Fabius liet arresteeren. Teekenend voor den toestand is, dat de Italiaansche gezant baron Aliotti, die juist een diner gaf aan zijn aartsvijanden de Oostenrijkers, in avondtoilet toesnelde en de invrijheidstelling der gear resteerden eischte, op straffe anders Thomson en de zijnen door de landingstroepen der Ita liaansche oorlogsschepen te zullen laten gevan gen nemen. Aliotti beriep zich daarbij op de in Turksche landen geldende ..Capitulatiën", welke een zekere exterritorialiteit voor vreemde onder danen garandeerden. Thomson weigerde, ver wijzende naar den door hem als stndscomman- dant uit naam van den M'bret afgekondigden staat van beleg. Aliotti wist toen van den prins Von Wied gedaan te krijgen, dat de Italiaansche pionnen toch losgelaten moesten worden. Naar aanleiding hiervan diende Thomson bij den M'bret een verdediging in, waarin hij de partij opnam voor Fabius en het ingenomen standpunt volkomen handhaafde; voor den intrigant Aliotti ging hij geen stap op zij. Dit in het Fransch geschreven stuk, waarvan hij mij indertijd een copie stuurde, is een document, dat verdiende gepubliceerd te worden. Het teekent Thom son geheel als de man, die geen verantwoording schuwde en die rond voor zijn eigen meening uitkwam en voor zijn ondergeschikten optrad. Het incident met de Italianen had plaats op 5 Juni, de memorie aan den M'bret werd den flden ingediend. Een beslissing was hierop nog niet genomen, toen den 15den 's morgens Thomson, terwyl hij in de voorste loopgraaf stond, door een verdwaalden kogel getroffen werd. Dokter Reddingius constateerde dadelijk den dood, ook dat het schot van voren geko men was, dus niet van achteren, van Italiaan sche zijde, zooals wel eens beweerd is. Roelfse ma en Dr. Reddingius droegen hun gesneuvelden commandant naar een petroleumbewaarplaats in de nabijheid, vanwaar het lijk naar Durazzo gebracht werd. De verslagenheid in Durazzo was algemeen. Bij de voorloopige begrafenis bleek het mede leven van M'bret, van de diplomaten, van de internationale vloot, van de bevolking en de troepen, het meest wellicht van de bevolking, welke intuïtief voelde, welk een krachtige per soonlijkheid was heengegaan, iemand, die de Albaansche zaak ter harte genomen had. zooals een ander dit niet zou kunnen. De Nederlandsche regeering stuurde het oor logsschip „De Noord-Brabant" om het lijk van Thomson naar Nederland over te brengen. Met groot ceremonieel werd het stoffelijk overschot hier te lande ontvangen, waarna de definitieve bijzetting te Groningen, waar Thomson het laatst een commando gehad had, plaats vond. Van alle zijden werd de overledene geëerd. In Den Haag werd een plein naar hem genoemd, een bank met standbeeld werd hier opgericht, voor de kazerne in Groningen kan men een borstbeeld aantreffen. Het mooiste gedenkteeken is echter te vinden in de harten der Albaneezen, die leerden besef fen welk een goed vriend en best mensch zij in Thomson verloren hadden. In elke stad treft men een Thomsonstraat een Rruga Thomson aan. In Durazzo verrees een gedenknaald ge kroond door een adelaar, het voetstuk omgeven door drie kanonnen; het werd later naar de haven overgebracht. Elk jaar verzamelt zich hier op 15 Juni Durazzo's jeugd en wordt het sterven herdacht door een officieele rede van een der stadsautoriteiten. Het zal mij benieuwen of dit in 1939 weer plaats zal hebben; de Italia nen toch waren in 1914 Thomson's meest fana tieke tegenstanders. EEN ZEEREISJE NAAR PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" den eenen dag heen, den daaropvolgenden dag terug I HAARLEM-HARWICH en terug I KANT EN KLAAR TOER naar Condzn PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" eiken Donderdag in Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SPOORBILJETTEN Reiskosten VMssingen - Londen v.v twee nachten logies in goed hotel te Londen, maaltijden, sightseeing, ALLES INBEGREPEN: i ontbijt aan boord slechts 1 Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en Maatschappij „Zeelandte Vlissingen (Adv. Ingez. Med.) Er is een tekort aan scheeps macht nisten. Gages voor assistent-machinisten sterk opgeloopen. Het mag zeer merkwaardig genoemd worden, dat een stad als Rotterdam met haar groot aantal technische, bij de scheepvaart betrokken bedrij ven, een tekort heeft aan scheepsmachinisten Dit tekort is op het oogenblik werkelijk nijpend te noemen, hetgeen ten gevolge heeft dat door de scheepvaartmaatschappijen menigeen zonder behoorlijke opleiding wordt aangenomen. Daar deze menschen een stevige fundatie, waarop later de technische kennis verder moet worden ontplooid, missen, blijven voor hen teleurstel lingen bijna nimmer uit. Er zijn voor het ontstaan van dit tekort aan geschoolde menschen verscheidene redenen aan te voeren. Eén van de meest belangrijke facto- en is de omstandigheid, dat de techniek van de laatste jaren ook aan boord van het schip grooten vooruitgang gemaakt heeft. De schepen zijn grooter en sneller geworden, zoodat een .krach tige voortstuwingsinstallatie noodig is. Boven dien hebben de schepen door de electriciteit veel aan comfort gewonnen, doch ook het gebruik van deze electriciteit veroorzaakt groote instal laties. Deze installaties vragen op haar beurt een technisch en theoretisch goed geschoold en prac- tisch goed onderlegd machinekamerpersoneel De eischen aan de kennis van dit personeel ge steld zijn wel heel anders dan twintig jaar geleden. De tijd, dat men alleen met een goed verstand, een paar stevige vuisten en een sterk karakter tot de hoogste posten kon opklimmen is voorbij. Toch is er voor de jongelui op verschillende plaatsen in ons land gelegenheid om zich de noodige kennis te verwerven. Onvoldoende be kendheid hiermee schijnt echter oorzaak te zijn, dat hiervan niet voldoende gebruik gemaakt wordt. Als assistent-scheepvaartwerktuigkundige wordt begonnen op een gage, die normaal vijl cn zestig tot vijf en zeventig gulden bedraagt. Door het gebrek aan aanbod is deze gage op het oogenblik tot honderd gulden, buiten kost en inwoning, opgeloopen. Vorig jaar hebben in ons land ongeveer 350 personen het voorloopig ma chinisten-diploma behaald. Er waren echter 200 assistent-machinisten meer gevraagd. Voor velen is er op dit gebied dus zeker nog iets behoorlijks te bereiken. De Tuinboirwraad adresseert aan minister Steenberghe. Indien gecoördineerd moet worden acht hij zich voor den tuinbouw het aangewezen lichaam. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft naar aanleiding van het rapport inzake de overne ming der crisismaatregelen door de bedrijfsge- nooten een adres gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin opgemerkt wordt, dat de raad dit rapport niet heeft mogen ont vangen en bij den raad is in de eerste plaats de vraag gerezen, of, waar in dit rapport gesproken wordt over den landbouw, onder dit begrip ook de tuinbouw en de sierteelt zijn begrepen. Tot zijn genoegen heeft de raad nadien ver nomen, dat de gedachte uitgewerkt in dit rap port door den voorzitter der commissie niet werd uitgebreid tot den tuinbouw. De raad juicht dit toe, omdat hiermede een principieel bezwaar, dat aan landbouworganisa ties een coördineerende taaie ook op het gebied van den tuinbouw bij de samenstellers van dit rapport zou zijn gedacht, is komen te vervallen. Toch meent de raad zijn meening in zooverre te moeten kenbaar maken, dat hij een scheiding tusschen tuinbouw- en landbouwaangelegenhe- den ook in de toekomst zeer gaarne zou zien be vorderd, opdat de tuinbouw in zijn verschil lende onderdeelen naar zijn eigen behoefte worde beoordeeld en niet als onderdeel van den landbouw. De raad heeft het daarom juist geacht als bij lage van het adres een overzicht te geven van de ontwikkeling van het vereenigingsleven op het gebied van tuinbouw en sierteelt. Dit vereenigingsleven, dat culmineert in den tuinbouwraad, is zeer krachtig en zal ook voor de toekomst één van de belangrijkste middelen blijven om tuinbouw en sierteelt in stand te houden. Indien er in den geest van het rapport ook voor den tuinbouw behoefte zou zijn aan een coördi- neerend lichaam, dan zoude de tuinbouwraad daarvoor het aangewezen lichaam zijn en de raad vertrouwt, dat bij beschouwingen of plan nen den tuinbouw en de sierteelt betreffende, de regeering dit als uitgangspunt zal kunnen aan vaarden. De vraag, in hoeverre de beschouwingen in het rapport door den tuinbouw en sierteelt wor den gedeeld, kan, aldus de raad, in verband met het voorgaande onbesproken blijven. In het bij zonder ook de vraag, in hoeverre een breeder wettelijke basis wordt wensehelijk geacht, dan wel of op de bestaande landbouwcrisiswet kan worden voortgebouwd. De rekening der provincie Noord-Holland. Een batig saldo van bijna ZVi millioen gulden. Geö. Staten van Noord-Holland hebben aan de Prov. Staten ter goedkeuring aangebo den de rekening over het dienstjaar 1937. De gewone Inkomsten hebben f 33.074.816,52 bedragen en de gewone uitgaven f 30.586.231,54 zoodat er dus een batig saldo van f 2.488.494,98 EXAMENS Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift „Over het electrisch geleidings vermogen van electrolyten, opgelost in binaire mengsels van organische vloeistoffen", de heer J. E. Garssen, geb. te Haarlem; en op proef schrift: „Het verband tusschen het gehalte en de intensiteit bij vonkspecta van legeeringen", de heer F. de Boer, geb. tc Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen geologie: de heeren J. D. de Jong, en J. Heering en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (i) mej. J. J. S. Engeler en de heer J. G. de Gruyter. Bevorderd tot arts: mej. S. M. van Dijk, Am sterdam, en de heeren J. A. Tehupeiory (Blinjoe. N. O. I.) en A. P. van der Wey, Sneek. Ge slaagd voor het artsexamen le ged.: mej. A. de Jong, Boornbergum, en de heeren W. Th. M. van Iersel, Waalwijk en C. B. Boeke, Schoorl. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het voorbereidend kerkelijk examen der heer H. van Niel te Haarlem, voor het cand. ex. geneeskunde slaagde mej. J. M. P. van Aalst te Bennebroek. Eindexamen afdeeling Gymnasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem. Geslaagd voor diploma A de heeren M. J. J. Bonting, J. M. Brinse Bosgoed, G. J. Clay, D. H. van Daalen, J. H. van der Poel, J. W. M. van de Poll, J. F. van Woerden; voor diploma B mej. G. E. van Popta en de heeren A. Blom, J. D. Dengerir.k, C. D. Duyvendak. Verlengd examen 3. Afgewezen 4. R.K. Lyceum voor Meisjes. Van de afd. Middelbare Meisjesschool van het R.K. Lyceum voor Meisjes Sancta Maria werd het eindexamen met goed gevolg afgelegd door: Jopie van den Berg, Heemstede; Rie Bijman, Haarlem; Corrie v. Daatselaar, Overveen; Agnes Eldering, Sassenheim; Ine Francken, Aerden- hout; Mieke Harm, Heemstede; Kitty Hollander Overveen; Annie de Hoog, Haarlem; Maria Hoo- genbosch, Zandvoort; To Hoogenbosch, Zand- voort; Willy Huiting, Haarlem: To Loomans. Heemstede; Spzette de Loor, Haarlem; Emmy Matla, Aerdenhout; Bep van Ravensberg, Haar lem; Mien Roozen, Haarlem; Annie Rijnja, Am sterdam: Janie van Saase, Vogelenzang; Trees van Vlijmen, Overveen; Marietje Warmerdam, Haarlem; Carla Wilde, Overveen; Bep Wijte. Haarlem. Afgewezen 1. Eindexamen Rijkskweekschool voor Onderwijzers- (essen) Haarlem. Geëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd de da mes M. J. Tuxenius en G. J. H. Vos. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Gemeenschappelijke examens voor akten van voorbereidend onder wijs (kleuteronderwijs). Geslaagd voor akte a: de dames: W. M. v. d. Linde te Beverwijk, R. Querido te Santpoort, M. Belle, K. Douglas, Broers en N. Volk, te Haarlem en M. G. Baay, te Heemstede. Allen waren leerlingen van den opleidingscursus Kle verlaan 79, Bloemendaal. Visschcrij-examens. Geslaagd als stuurman op stoomzeevisschers- vaartuigen A. Bron van IJmuiden. Machinisten-examens. Voorjaarsexamens voor het diploma land- machinist. Voor het voorloopig diploma stoom- bedrijf slaagden de heeren D. Blok, Beverwijk G. Goedkoop, Haarlem, J. Sala, IJmuiden. Voor het diploma a stoombedrijf slaagden de heeren: J. U. H. Schrik, Beverwijk en J. A. Ko ningstem, IJmuiden. of de bus goed verzegeld is. Bona fide garagehouders wij zen daar trouwens meestal zelf op. Losse olie wordt nog geen Beverol als men ze in onze bussen doet. Zorg dat U Olie van Oliespecialisten krijgt. (Adv. Ingez Med.) H^AItMee' 's c'h oTTk u n s tg e b (Adv. ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 13 v. Bermuda. Burgersdijk 12 v. Rott. te Tampico. Nieuw Amsterdam 13 v. N. York n. Rott. Statendam Rotterdam n. New York 13 v. South. Drechtdijk, Rott. n. Vancvr. 10 v. S. Franc. Delftdijk, Rott. n. Vancvr. p._13 Prawle P. HALCYON LIJN. Stad Schiedam 14 v. Vlaard. n. Kirkenes. Stad Dordrecht, Immingh. n. Gefle p. 12 Holtenau. Stad Vlaardingen, Amst. n. Wabana 13, 120 mijl W. van Land's End. Rozenburg 14 van Wedalah te Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendskerk 13 v. Rott. te Bremen, vertr. 15 n. Hamburg en Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) p. 13 Perim. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (thuisr.) 14 Juni van Port Sudan. Zuiderkerk (uitr.) 13 te Tientsin. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisr.) 14 van Zanzibar. Springfontein (uitr.) 14 van Mombassa. Heemskerk (thuisr.) 13 van Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 13 van Dakar via Havre. Nigerstroom 14 van Hamburg te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Pygmalion 14 van Candia te Piraeus. Deucalion 14 van Stamboul te Bourgas. Nerieus 14 van Musel te Oporto. Irene 14 van Ceuta te Genua. Alkmaar Chili n. Delfzijl 14 van Antwerpen pass. (12.20 n.m.) Vlissingen. Titus 14 van Valencia te Rotterdam. Breda, Amsterdam n. Chili 11 van Callao. Fauna 13 van Piraeus naar Volo. Odysseus 13 van Amsterdam te Gdynia. Stella 13 van Tunis naar Gibraltar. Triton 13 van Limmi naar Izmir. Poseidon 14 van New York naar Maracaibo. Orpheus 14 van Rott. naar Amsterdam. Pluto 14 van Amst. naar Kopenhagen. Trajanus 14 van Amst. naar Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 14 v. Amsterdam n. Hamburg. KONINKLIJKE/SHELL. Agatha 10 van Singapore naar Bangkok. Mirza 9 van Gibraltar te Curasao. Chama 8 van Curagao naar Rotterdam. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Clytoneus, Batavia n. Amst. 13, 250 mijn Z. van Land's End. Agamemnon, Japan n. Rott. 13 v. Hongkong. Teucer, Rott. n. Japan 14 van Singapore. Philoctetes, Japan n. Rott. p. 14 B.-Head. Orestes, Amst n. Batavia 14 van Padang. Glenfinlas, Japan n. Rott. 13 van Kobe. Achilles, Japan n. Rott. 12 v. Chinwangtao. City of Pittsburg Japan n. Rott. 13 v. Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (uitreis) 13 v. Lissabon. Blitar (uitreis) p. 13 Point de Galle. Kedoe (thuisreis) p. 13 Ouessant. Sibajak (uitreis) p. 13 Suez. Dempo 14 v. Kopenhagen te Oslo 16 (v.m.) te Rotterdam verwacht. Garoet (thuisreis) 14 v. Padang. Weltevreden (thuisreis) p. 14 Perim. Japara (uitr.) p. 11 Finisterre. Indrapoera (thuisr.) 14 van Colombo. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alcyone 13 v. Rotterdam te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salawati 14 van Batavia te Amsterdam. Tjikandi 14 Juni van Hamburg te Amst. Joh. v. Oldenbarnevelt 14 v. Amst. n. Batavia Poelau Roebiah (uitr.) 14 te Sabang. Marnix 14 v. Batavia n. Amsterdam. Jonge Willem 13 v. Jaffa n. Port Sudan. IVEEZINEEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. NUSO-Dag. Nationale Feestdag voor de Speeltuinjeugd. Haarlem, 13 Juni 1939. Waarde Stadgenooten! In verband met het feit, dat bijna 40 aar geleden de eerste speeltuinvereeniging in den lande werd gesticht, geeft de Haarlemsche beweging in dezen haar blijdschap te kennen, door het organiseeren van een algemeenen ;peeltuindag op Zaterdag 17 Juni. Hiertoe zullen alle kinderen worden uitgenoo- digd, zich met sport en spel te vermaken in de verschillende speeltuinen. Bij deze gelegenheid vonden wij het gemeen tebestuur bereid vergunning te verlcenen voor het houden van een optocht door de buurt, als mede voor een collecte op dien dag langs de huizen. Uiteraard behoeven wij niet alleen uw offer- aardigheidszin, doch ook de daad. Deze kunt u toonen door u op te geven als collectant(trice) bij het secretariaat Smedestraat 11a. Teneinde u wat meer van ons streven te doen weten, vragen wij voor het onderstaande uw ge waardeerde aandacht. Het gebeurt niet al te vaak, dat de hulp van de pers wordt ingeroepen voor de gezonde jeugd. In den regel gaat het om zwakken, zieken, on- ,-olwaardigen, ja zelfs om de misdadige jeugd en nu zullen wij de laatsten zijn, die niet toe juichen dat het particulier initiatief aanvult, waar het noodig is te helpen. Thans willen wij door middel van dit blad bij u het pleit voeren voor onze gewone, gezonde, volksjeugd, inzonderheid die in den schoolplich- tigen leeftijd. Voor die jongens en meisjes, die er naar snakken hun behoefte aan beweging, aan spel. aan fantasie, aan avontuur uit te vieren en die daarin belemmerd worden door tal van fan- toren, die het moderne leven op hun weg brengt en waardoor ze voor hun drang naar opgewekt leven in de frissche lucht geen uitweg kunnen vinden. Daar hebt ge het snelverkeer met zijn ijzeren wetten van rechtshouden, zijn voorkeurswegen, lichtsignalen en verkeersregelaars. Dan de dicht- gesnoerde aarde met asphalt-, beton- en andere wegen, die zooveel oude kinderspelen practisch onmogelijk maken en onze „moeder" aarde als het ware hermetisch sluiten voor de aanraking met het opgroeiend geslacht, dat snakt naar gra ven en ploeteren in haar oppervlak. Dan is er de school, die onverbiddelijk be slag legt op een groot stuk van het leven der kinderen, ze dwingt in 't nauwe bestek van banken, zóó te zitten, als ze nu liefst heelemaal niet zouden willen zitten. Dan zijn er nog immer de veel te kleine wo ningen ondanks de vele verbeteringen uit de laatste jaren waar binnen de muren alles het kind als het ware tart: om het maar te beletten zich uit te leven, te spelen! En toch hoe noodig is dat spelen voor de kin deren voor de gezonde jeugd, of liever voor het kind, dat nog niet ziek, zwak, gebrekkig, balda dig, tuchteloos of misdadig is geworden. Wij zijn den tijd voorbij, dat. men dicteerde: de mensch, dus hier: het kind is product van de materieele omstandigheden. Zoo simpel is het vraagstuk niet. Wij weten dat afkomst, ka rakter en verstand mede een belangrijke rol. spelen in het menschelijk leven. De geestelijke achtergrond vormt de eene pool en de sociale toestanden de andere, die ons doen en laten, ons gezond of ziek zijn naar den geest, bepalen. Spel is er mogen wij wel zeggen, geweest zoo lang er kinderen zijn geboren. Een misverstand, dat vaak rijst, als men over baldadigheid der jeugd spreekt, moet evenwel voorkomen wor den. Het is toch een kapitale vergissing te den ken, dat het wangedrag van het jongere ge slacht alleen een gevolg is van het ontbreken der speelgelegenheid! De baldadigheid der jeugd is zoo oud als het spel. Het zou de moeite loo- nen hierover een studie te maken. Het bestek van ons betoog laat niet toe hier op dieper in te gaan, slechts mogen wij ter il lustratie er op wijzen, dat speelterreinen zonder toezicht en leiding geen oplossing zouden vor men voor het vraagstuk van spel en baldadig heid, in tegendeel een middel zouden zijn, erger dan de kwaal. En zoo komen wij langzamerhand tot de kern van het betoog: „Een noodkreet voor de gezonde jeugd." Het is de vraag voor ons opkomend geslacht naar het veilige bezit van goed en gunstig ge legen speeltuinen, waar, onder verstandige lei ding. het spel zich kan ontplooien, zonder dat de gedachte aan een „school" er aan te pas komt. Vrijheid om te spelen, zooals het kind maar wil. gebonden slechts aan regelen van orde en veiligheid. Er zijn wel haast 1.500.000 kinderen in den schoolplichtigen leeftijd in ons land. De gemid delde speeltuin is in staat om 500 kinderen op te nemen, tenminste al ze allen niet tegelijk ko men! We spreken dan nog niet van de kleuters van 3 tot 5 jaar en de 14 en 15 jarigen en oude ren, voor wie de speeltuin met zijn speelveld nog attracties genoeg bieden kan. Er zouden dus 3000 speeltuinen noodig zijn. Een ontstellend tekort is er dus, dat dringend om voorziening vraagt. Wij stappen nu van het „wensehelijke" af; vandaag hebben wij u noodig voor het „moge lijke" opdat ieder lezer(es) zonder veel moeite zijn, (haar) steentje zal kunnen bijdragen. U heeft misschien nog nooit aandacht besteed aan wat wij noemen „het Speeltuinwerk". In enkele woorden willen wij u weergeven, wat dat dan toch eigenlijk is. De „uitvinder" van het Nederlandsche speel tuinwerk is geweest U. J. Klaren, een Amster- damsch metaalarbeider, die in het laatst der vorige eeuw op de gedachte kwam de ouders zelf saam te brengen, om de jeugd, die ook toen in de eerste plaats door de woningtoestanden en de lange werkdagen der ouders tekort had aan spel en gezonde bezigheid onder voldoende toezicht. Op 17 Juni werd de eerste verceniging tot dit doel gesticht. De ouders zelf voor de jeugd, be- langlooze arbeid op den voorgrond. De herden kingsdag, die in 1939 precies op den stichtings dag valt, zal voor den grijzen voortrekker, thans 87 jaar, een blijde dag betcekenen. Deze dag heeft een drieledig karakter. le wordt in alle speeltuinen dien middag een eenvoudig feest gevierd, waaraan vooral zooveel mogelijk alle kinderen deel kunnen hebben aan spel, zang, muziek, volksdansen en wat dies meer zij. 2e wordt deze dag dienstbaar gemaakt aan propaganda voor het algemeene speeltuinwerk. 3e wordt in de gemeenten, waar hiertoe ver gunning werd verkregen een NUSO-speldje aan geboden, waarvan de opbrengst geheel aan het speeltuinwerk ten goede komt. Al wordt het speeltuinwerk belangloos geleid, het inrichten en onderhouden van een speeltuin gaat de financieele draagkracht der arbeidei-s verre te boven. Het is daarom, dat een beroep op den steun der bui-gerij als onmisbaar wordt aangevoeld. Het gemeentebestuur steunt het speeltuin werk met subsidie of op andere wijze, wij zijn hier zeer dankbaar voor. Maar zelfs dit is nog onvoldoende om het vele en velerlei wat op ons terrein valt te doen te financieren. Aan u geachte lezers(essen) deze moeilijkhe den te helpen oplossen. Wanneer Zaterdag het NUSO-speldje bij u aangeboden wordt, toont dan door uw gift in een der bussen dat dit werk uw warme belangstelling heeft. Mocht u niet in de gelegenheid daartoe wezen, dan kunt u het doen door een bijdrage te storten op post giro no. 349323 ten name van het Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen. Wij hopen tenslotte geachte burgerij, uw be langstelling te hebben gewekt of verlevendigd ten opzichte van ons speeltuinwerk. Steunt het speeltuinwerk. Wij danken u. Namens het Verbondsbestuur, J. J. C. OPHUIJSEN, secretaris Smedestraat 11a,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14