AGENDA. Nieuwe Uitgaven Du;: DERDAG 15 JUNI 1939 HA'ASEÏM'S DAGBC'A'D 2 Na de opheffing der busdiensten. ilde Poging tot sancering van het touringcar-bedrijf. Te Amsterdam is gisteren een bijeeniiomst gehouden van de voornaamste touringcar ondernemers uit Noord-Holland. Er waren 45 ondernemers, voornamelijk uit Amsterdam en Haarlem, aanwezig. De vergadering stond on der leiding van den heer N. J. M. Brugman, directeur van Cebuto. Deze besprak een plan, dat, naar hij verze kerde, de instemming van de verkeersinspec- tie had en derhalve op steun van overheids wege zou kunnen rekenen. Zijn voorstel hield o.a. in: Ten eerste alle tochten van langer dan één dag moeten z.g. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prijs inbe grepen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, hoewel ééndaagsche, dienen even eens verzorgd te zijn. teneinde de mogelijkheid dat hiervan een verkapte wilde busdienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden voor het arrest van den Hoogen Raad, dienen gehandhaafd te worden. Ten vierde, in den kortst mogelijken tijd zullen de touringcar-ondernemers de verkeersinspectie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrijf, dat in bedrijfskringen zelf is ontstaan. Na een uitvoerige discussie bleken veertig aanwezigen bereid hun medewerking aan de uitvoering van dit plan te geven en ondertee kenden zij een verklaring in dien zin, waarbij de vergadering het voorbehoud maakte, dat men dan ook rekende dat van overheidszijde maatregelen zouden worden getroffen om de genen die vrijwillig aan saneering van het be drijf wilden medewerken, te beschermen tegen unfaire concurrentie. Eén der aanwezigen stel de voor, in een eventueel te ontwerpen plan ook de arbeidsvoorwaarden der chauffeurs op te nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat in den geest van wat men hier wilde bereiken in Friesland reeds een regeling was tot stand ge komen met medewerking van de verkeers inspectie. Er zal in Noord-Holland voor de na dere uitwerking een contact-commissie worden gevormd, waartoe men dezer dagen ook in de provincie Zuid-Holland zal overgaan. Borgstelliiigsfonds voor Kennemerland. Hoe het in 1938 werkte. Aan het verslag over 1938 van het borgstel- lingsfonds voor Kennemerland, gevestigd te Haarlem is het volgende ontleend: Het aantal gemeenten, dat was aangeslo ten. bleef hetzelfde. Het totaal aantal ge meenten in het district bedraagt 13. Aan het einde van het verslagjaar waren besprekingen gaande met de gemeente Beverwijk. Het aantal in behandeling genomen schrif telijke aanvragen bedroeg 113 en is niet noe menswaard veranderd. Wel is het gehalte ver beterd Dit komt zeer sterk uit in het aantal ge vallen waarin credieten werden verleend. Be droeg dit in de 15 maanden van het vorige verslagjaar 13, in de 12 maanden van dit ver slagjaar werden er 28 verschaft. Het totaal ls daardoor op 46 gekomen. Het totaal der bedragen liep op van f 4681,70 op 1 Januari 1938 tot f 1180-1.87 op 1 Januari 1939. Werden 28 aanvragers geldelijk gesteund. 15 andere worden door saneering en po andere wijze geholpen De aanvragers kwamen door verschillende oorzaken in moeilijkheden bijv. door met hypotheek bezwaarde goederen (gewaar schuwd wordt dat kleine middenstanders niet door op winst beluste verkoopers zich moeten laten verleiden tot het koopen van huizen, zonder dat zij daarvoor een flink eigen kapi taal bezitten en door het sluiten van levens verzekeringen, terwijl men daartoe eigenlijk niet in staat is. De aanvragen waren over tal van beroepen verdeeld. Uit het uitvoerig overzicht in het verslag blijkt, dat de groenteboeren het nog fltijd zeer moeilijk hebben en ook het krui deniersvak zeer veel aanvragers leverde. Daarna komen de manufacturiers, een branche, die waarschijnlijk aan overbezetting lijdt. De verlies- en winstrekening over 1938 maakt molding van een batig saldo van f 2688.14. over te brengen naar inkomsten 1S39 zEen bedrag van f 6.127.69 staat nog uit. De achterstand in aflossing en rente be draagt f 461.93, welk bedrag niet als verloren kan worden g .^.houwd. WIE LIET HAAR FIETS STAAN? Op 20 Februari is in een rijwielstalling te Haarlem een in zeer goeden staat verkeerend damesrijwiel merk Burgers E. N. R., model „Standaard,, in bewaring gegeven. Tot nu toe is dit rijwiel nog niet afgehaald. Zij, die inlich tingen kunnen geven worden verzocht zich te melden bij het politiebureau, Smedestraat, af- deelïng Recherche. Heden: DONDERDAG 15 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Geb. voor Chr. Bel., Colensostraat: Openbare vergadering Chr. Hist. Unie, 8 uur. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10-5 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Rembrandt Theater: „De dans des doods" Tooneel: 5 Hotcha's. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Zit in de lucht", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jongensstad" geprolongeerd 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Havenkwartier" en „De school der misdaad". 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: „Drie blauwe jongens en een blond meisje". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's: Schotei-singel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur VRIJDAG 16 JUNT Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstellïng van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Bloem en daal: Hotel Roozendaal: Verga dering C. H. Unie. 8 uur. Haarlemmermeer: Raadsvergadering. H i 11 e g o m: Raadsvergadering, 8 uur. Beteekenis en wezen der Experimenteele-Chirurgie. (Adv. ingez Med - Haven- en industrieterrein te Haarlem. Spoedig begin van het werk. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag het voorstel van B. en W. aangeno men om f 634734 beschikbaar te stellen voor het graven en aanleggen van een haven en in dustriegebied in den Waarderpolder, aan het Noorder Buiten Spaarne. Het Werkfonds zal f 386.255 van dit crediet financieren. In het loonbedrag van f 198.478 dat n werkverschaffing verwerkt wordt zal het Werkloosheidssubsidiel'onds 75.8 pet. bijdragen. Tenslotte is van de Provincie Noord-Holland nog een bijdrage van f 50.000 te verwachten uit het fonds van werkverruiming. Tusschen het bestuur van het Werkfonds en de akorganisaties is reeds overeenstemming ver kregen omtrent de loonen en arbeidsvoorwaar den voor de met steun uit het fonds verrichte werkzaamheden. De uurloonen van hen die vallen onder de groepen vermeld in de landelijke collectieve overeenkomst voor water-, spoor- en wegenbouw bedragen 60, 56 en 54 cent en verder voor den straatmaker 60 cent, straatmaker-opperman 56 cent, heier 60 cent. De arbeiders zullen moeten worden betrok ken via de Arbeidsbeurs te Haarlem Arbeiders in deze gemeente gevestigd komen het eerst voor plaatsing in aanmerking. Voor het deel van het werk dat als werkver schaffing wordt uitgevoerd gelden de gewone be palingen die voor zulke werken zijn vastgesteld. Cijfers uit de Indische millioenen- nota. BATAVIA, 15 Juni (Aneta-A.N.P.) In aan sluiting op de rede, uitgesproken door den gouverneur-generaal bij de opening van de zitting van den nieuwen Volksraad, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden ge meld uit de financieele nota: Ten behoeve van de emigratie, waarvan de kosten tot dusverre werden vergoed uit de wel vaartsbij drage door Nederland verstrekt, is 2.500.000 opgebracht, waartegenover een ont vangst staat van 800.000.— als bijdrage uit het rubberfonds. De kosten voor onderwijs zijn met 2.900.000 gestegen, hetgeen,, naast het normale bezol digingsaccres, toe te schrijven is aan de finan cieele consequenties van den natuurlijken groei van de onderwijszorg. Voor zoover de middelen betreft kan worden 'zegd, dat bij de raming van de vennoot schapsbelasting rekening moest worden gehou den met de gewijzigde economische omstandig heden ten aanzien van enkele producten. In verband daarmede wordt geen hoogere taxatie dan 37.000.000 gemotiveerd geacht, hoewel de opbrengst over 1938 f 48.100.000 bedroeg. De netto-opbrengst van de opiumregie is geraamd op J 8.500.000. Het is de bedoeling met ingang' van 1939 de opbrengst uit dezen hoof de maximaal op 8.000.0(H) te stellen. De ontvangsten uit de bedrijven, welke val len onder de Indische bedrijvenwet, zijn 3.500.000 hooger geraamd. De uitkeering van de Banka-tin-winning aan den gewonen dienst is op 15.000.000 ge fixeerd. Daar het zuivere exploitatie-overschot deze uitkeering niet toelaat, zal een bedrag van 1.700.000.— aan de winstreserve moeten worden ontleend. De groep „diverse middelen" vertoont een daling van 800.000 ten opzichte van de ra ming- voor 1939. Deze teruggang is practised geheel te wijten aan de mindere opbrengst van 3.000.000.— uit het winstaandeel van cle N.V. gemeenschappelijke mijnbouw mij. Billi- ton, waartegenover het winstaandeel van de Ned.-Indische aardolie mij. op 2.000.0u0.— hooger kan worden gesteld. ZOETE BUIT. In het clubhuis van een kanovereeniging aan den Waarderpolder is ingebroken. De insluipers waarschijnlijk eenige jongelui maakten 60 reepen chocolade buit. LANDDAG VRIJZ. I)EM. JONGEREN ORGANISATIE. De jaarlijkschc landdag van de Vrijzinnig- Democratische Jongeren Organisatie wordt a.s. Zondag 18 Juni gehouden in het open- luchtheater Birkhoven bij Amersfoort. Er wordt door vrijwel alle afdeelingen uit het geheele land aan deelgenomen. Als sprekers treden op mr. P. J. Oud, bur gemeester van Rotterdam, Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Ir. S. A Posthumus, lid der V.D.J.O, te Den Haag Op het programma staan o.a. zang, rhyth- mische dans. declamatie door Frans Deinum en de opvoering van een politieke satyre „Een parlementszitting bij de Batavieren", welke zal worden opgevoerd door leden van de af- deeling Haarlem onder regie van Frans Hes berg. Dit stuk werd geschreven door den heer J. F. H. Pruschen Jr., lid der afdeeling Haar lem. De landdag wordt voorafgegaan door een optocht met vlaggen en muziek van 't station te Amersfoort af naar het openluchttheater. De bijeenkomst vangt aan om 11.30 uur. Een groot aantal leden der afdeeling Haar lem gaat Zondagmorgen per autocar naar Amersfoort. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaarbewolkt tot betrokken met plaat selijk ecnigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, tijdelijk krach tige Zuidelijke tot Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 52 F. Hoogste heden 56 F. De depressie-invloed breidt zich thans ver der over West-Europa uit. De hoofddepressie bij IJsland is wat opgevuld, maar op den Oceaan kwamen gisteren nieuwe storingen tot ontwikkeling, die den luchtdruk op de Brit-sche eilanden flink hebben doen dalen. Enkele storingsfronten passeerden de Brit- sche eilanden reeds zonder veel regen te bren gen, maar thans passeert een front Ierland, wat daar veel regen bracht (Blacksod 14 m.M.). De temperatuur is er gestegen, evenals in ons land, België, Frankrijk en Duitschland. In ons land heeft zij nu ongeveer de normale waarde weeer bereikt. In het Noorden van Scandinavië dalen de barometers vanmorgen. Overigens handhaaft het gebied van hoogen luchtdruk zich hier. evenals over Duitschland en Frankrijk. In dezen hoogen druk is het weer rustig, alleen in Zuid-Frankrijk waait een Noordwester storm, doordat de luchtdrukgradient hier zeer groot is al gevolg van een depressie die over Italië ligt. Deze veroorzaakte nóg zwaren regen in Centraal-Europa (Weenen en Budapest resp. 25 en 23 m.M.). BAROMETERSTAND: Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat'37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT. Vrijdag v.m. 2.34 uur; n.m. 14.56 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Nationaal Zangconcours „Proza en Poëzie". Medailles van het Vorstelijk Huis. Naast de vele blijken van medeleven (o.a. be toond door het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de Gemeente Haarlem, Vereenigingen en particulieren) in verband met het a.s. Nat. Concours van het Mannenkoor „Proza en Poëzie" ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan, heeft het bestuur van de Koningin alsmede van Prinses Juliana en Prins Bernhard een zilveren medaille gekregen. VOORBEURS TE AMSTERDAM Zoolang geen opheldering is gekomen in de binnenlandsche politieke onzekerheid, welke voor de Ams terdam-se he wisselmarkt op het oogenblik de overbeerschende factor is, valt moeilijk te verwachten, dat zich in de stem ming alhier eenige wijziging van beteekenis zal voordoen. Nadat gisteren het pond sterling ingevolge de gespannen verhouding in het Verre Oosten, waarbij Engeland in de allereerste plaats be t-rokken is, gedrukt geweest was, trad heden weer eenig herstel in, terwijl ook de dollar vandaag weer op hooger peil belandde. Hieruit viel dus af te leiden, dat de gulden, welke de laatste dagen aan wisselende of schoon weinig schokkende fluctuaties ten prooi is, thans weer internationaal zwakker lag. De wisselmarkt is in afwachting van de oplos sing der kwestie rondom het kabinet, en ziet derhalve uit naar de behandeling van het rapport Oss in de Tweede Kamer, welke be handeling voor het begin van komende week is aangekondigd. Het Britsche devies werd heden vernomen op 8.817/88.82 1 8 en bleef zich hierop be wegen. De dollar lag weer vlak tegen het peil aan, waarop het Nederlandsche egalisa tiefonds 't laatst heeft afgegeven t.w. 1.88 3/8. Er bestond evenwel nog geen aanleiding voor het fonds om op te treden. Bijzondere ken merken droeg de markt overigens niet en de stemming was uitermate rustig, In de andere bui ten land sc he wissels kwamen geen wijzi gingen van be-teekenis. Wederom lag Parijs op 4.99. De belga bewoog zich op circa 32.00— 32.02. De Zwitsersche franc was licht aange trokken op 42.4547. en de rijksmark werd vernomen op 75.5055, Op de termijnmarkt deden Fransche francs een disagio van V2 en 1 cents, de belga een disagio van 7 en 27 cents, resp. voor de 1ste en driemaandsch noteering. Het voorbeurseffectenverkeer kenmerkte zich door een ongeanimeerde tendens, waarbij de koersen meerendeels gedrukt waren, en sommige aandeeler. zelfs prijshoudend bleven. De affaire beperkte zich tot enkele stuks in Koninklijke Olie en Anaconda. Clearingverkeer met Duitschland. Openbare les door privaatdocent Dr. D. J. Kok. 'Woensdagmiddag heeft onder groote belang stelling dr. D. J. Kok. onlangs benoemd tot pri vaat-docent aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, zijn eerste (openbare) les gehouden in het Klein Auditorium der Universiteit. „Over de betee kenis en het wezen der experimenteele chirurgie" zoo luidde de titel van deze voor dracht, die o.m. werd bijgewoond door de hoogleeraren Noyons, Sillevis Smit, Van Oyei Krediet, Wester, v. d. Kaay; voorts door het bestuur der Veterinaire Faculteit, de vertegen woordigers van diverse studentengezelschappen en tal van studeerenden aan de Utrechtsche Universiteit. In het begin zijner rede wees dr. Kok op de toenemende belangstelling, welke er de laatste tientallen jaren bestaat voor de experimenteele chirurgie, die wèl te onderscheiden is van hare zusierwetenschap, de clinische chirurgie. Het doel van de experimenteele chirurgie is in de eerste plaats, door vergrooting van de technische bekwaamheid van den operateur de wetenschap te verrijken en de methodische mogelijkheden van wetenschappelijk onderzoek op het gebied der zusterwetenschappen. Dit is dus een zeer veelomvattende doelstelling. Zoo biedt de expe rimenteele chirurgie o.m. den chirurg de gele genheid zich te oefenen in een bepaalde voor hem nieuwe of sinds lang niet meer door hem uitgevoerde operatie, alvorens deze op zijn patient toe te passen, Nieuwe operatieve gedachten, die de chirurg beter niet rechtstreeks aan zijn patiënten kan toetsen, zijn te verwezenlijken langs den weg der experimenteele chirurgie; hoewel men beter doet de hier besproken punten vooralsnog als desiderata te beschrijven. Want in werkelijkheid wordt behalve wellicht voor de neurochirur gie nog veel te weinig van experimenteele chirurgie gebruik gemaakt. Toch is zij ook elders reeds in detailpunten toegepast en worden bijv. noviteiten op het gebied van hechtmateriaal regelmatig in operatieve experimenten beproefd alvorens ingang te vinden in de chirurgische praktijk. In de derde plaats geeft de experimenteele chirurgie den medicus de gelegenheid de gevol gen in den ruimsten zin te bestudeeren van allerlei operaties, elders dan bij zijn clinische patiënten. Geschiedt dit experiment op een ge zond proef-object, dan voorkomt men de kans, verschijnselen van de ziekte of die welke te wijten zijn aan lichamelijke zwakte te verwar ren met operatie-gevolgen. Eindelijk is men in de gelegenheid zijn materiaal homogeen te kie zen, hetgeen de vergelijking tusschen de resul taten van diverse operatie-technieken verge makkelijkt. Het nu hiervan is reeds in een aantal gevallen gebleken, o.a. bij het onderzoek der oorzaken van pernicieuse anaemie. Niet alleen de clinische chirurgen, doch ook de medische en veterinair-medische specialisten kunnen profiteeren van de resultaten der expe rimenteele chirurgie. Zoo ook de physiologen, biochemici, pharmacologen en pathologische physiologen. Zonder de experimenteele chirur gie ware een'groot gedeelte van de zenuw- physiologie braak terrein gebleven, en hiermee tevens de clinische neurologie. Mansfeldt's experimenten (uitschakeling van maag en schild klier) bleken van groot belang voor de pathologische physiologie. Toch hoede de experimenteel-chirurg zidh in 't algemeen er voor, de groote verschillen tus schen proefdier en patiënt over het hoofd te zien. Voor den medisch-student is de experimen teele chirurgie van enorm belang. Zij leert hem allereerst, zich het chirurgisch denken eigen te maken; verder, zich een groote technische be kwaamheid te verwerven, en zich meer ver trouwd te maken met de instrumenten en de sfeer van de operatiekamer; alles bijeen: een vlotte beheersching van de chirurgische tech niek. Verder leere zij hem ook jegens het proef dier de uiterste zorg te betrachten, zoowel vóór als na de operatie. Vele perspectieven opent de experimenteele chirurgie. Men denke o.a. aan de therapeutische orgaan-transplantatie, hetzij met homogeen, hetzij met heterogeen weefsel. Veel wat vroeger „onmogelijk" heette is hierdoor tenslotte toch mogelijk gebleken. Verder valt er o.a. op het gebied van kunstmatige zenuw-regeneratie nog veel van de experimenteele chirurgie te ver wachten. Het proefdier dient hierbij den ope rateur als proef-patiënt. Spr. keerde zich tegen het fanatiek en veelal onoordeelkundig ageeren van antivivisectionis- ten. Niet uit wreedheid of sadistische kwel-lust worden operatieproeven genomen, maar uitslui tend om resutlaten te verkrijgen, heilzaam voor mensch en dier: hieruit blijkt een idealisme, dat veel ruimer van geest is! Spr. is dan ook gekant tegen ieder streven naar wettelijke beperkingen van de experimenteele chirurgie, zooals die zich hier en daar in het buitenland reeds heb ben voorgedaan. Daar deze tak van wetenschap zich in Nederland tegen aanvallen van zekere zijde te verdedigen heeft, begrijpt men, dat, al ware het alleen al om redenen van welbegre pen eigen belang, de experimenteel-chirurg niets zal nalaten om zijn proefdieren met de uiterste zorgvuldigheid te behandelen. Het be staansrecht van de experimenteele chirurgie staat boven allen twijfel verheven. Het is dan ook zeker, dat de betreffende auto riteiten hunne concessies te haren aanzien niet aan onwaardigen zullen besteden. De leerstoel in experimenteele chirurgie moge verder den studenten leeren, de handen zelf uit de mouwen te steken. Tenslotte verheugde spr. zich er over, dat men „dezen jongsten tak van den Universitairen boom" heeft meenen te kunnen vertrouwen aan een leerling van den onvolprezen Habcrland, den grondlegger dezer wetenschap; hetwelk niet slechts spr. doch naar hij vertrouwt ook zijn leermeester zal verheugen. Na afloop dezer openbare les vond een re ceptie plaats waarbij de nieuwbenoemde hoog leeraar door tal van belangstellenden werd ge- lukgewenscht. Ruimer contingent voor export bloembollen gevraagd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier heeft zich met het volgende gewend tot den Minister van Economische Zaken: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft met bezorgdheid kennis genomen van de mogelijkheid, dat voor het 3de kwartaal 1939 een lager uitvoer-contin- gent naar Duitschland voor tal van producten zou worden vastgesteld dan in overeenkomstige periode van het vorige jaar. Enkele bedrijfstak ken in het district onzer Kamer zouden daar van de nadeelige gevolgen ondervinden. Met name geldt dat voor die bedrijven, welker pro ducten door het nieuwe handelsaccoord met Duitschland bij den export door een verhoogd invoerrecht zijn getroffen. Onze Kamer heeft daarbij in het bijzonder het oog op de bloembollen en meent voor de belang, hebbenden bij deze cultuur een bijzondere lans te moeten breken, aangezien zoovele honderdtal len beoefenaren dezer cultuur in haar district zijn gevestigd. Een verlaging van het uitvoer- contingent van bloembollen naar Duitschland zou den handel in deze producten op dit land zeer ernstig benadeelen. Bedenkt men daarbij, dat de Duitsche afnemers onze bloembollen gaarne betrekken en dat de betaling dezer pro ducten eerst geschiedt nadat de afnemer zelf op het product zijn verdienste heeft gemaakt, dan is een eventueele verlaging van het uitvoercon- tingent moeilijk verklaarbaar. Wellicht moet deze afgeleid worden uit het feit, dat de eontin- genten-verdeeling wel zeer ongelijk is en be paalde bedrijfstakken over aanmerkelijk groo- tere bedragen de beschikking krijgen dan andere. In dat verband moge gewezen worden op de z.g. „Diensten-rekening", welke tusschen 1935 en 1938 steeg van ruim 23 tot niet minder dan 82 millioen gulden. De onevenredigheid der bo venbedoelde verdeeling springt duidelijk in het oog, wanneer men voorts bedenkt, dat voor deze dienstrekening in 1938 15 millioen gulden meer ter beschikking gesteld moest worden, terwijl voor den totalen Nederlandschen export in 1938 minder ter beschikking gesteld kon worden dan in 1937. Een en ander heeft tengevolge, dat mede de uitvoer der bloembollen heeft te lijden onder de onjuiste betalingscontingenten, toege kend aan andere bedrijfstakken. Aangezien de export van bloembollen in het derde jaar-kwartaal plaats heeft, is het van overwegend belang, dat een ruimer contingent voor den export van bloembollen zoo spoedig mogelijk ter beschikking wordt gesteld. Onze Kamer verzoekt uwe Excellentie wel die maatregelen te helpen bevorderen, dat daar aan kan worden voldaan en zal het zeer op prijs stellen uw oordeel daaromtrent te mogen ver- ARROND. RECHTBANK. Geld aan faillissement onttrokken. In Februari van het vorige jaar werd een winkelier te Haarlem failliet verklaard. Zijn 52- jarige vrouw had bij herhaling aan den curator verzekerd, dat er geen geld in huis was. Ze had echter zelf een bedrag van f 380 opgespaard en dit niet aangegeven. Ze had dit geld in bewaring gegeven aan een buurvrouw. De winkelier was wegens een ander delict in verzekerde bewaring gesteld en zijn vrouw had zelf de bemiddeling van den curator ingeroepen om een ondersteu ning te krijgen van Maatschappelijk Hulp betoon. De officier meende, dat de verdachte wel degelijk geweten had, dat zij het geld aan het faillissement heeft onttrokken. De Officier requireerde daai'om twee maanden gevangenis straf. De verdediger mr. Pot merkte op, dat er bij faillissementen dikwijls verkeerde mededeelin- gen aan den curator worden gedaan. Men voelt dat niet aan als een vermogensdelict. Ook deze vrouw is zich zeker niet bewust geweest, dat zij een ernstig vergrijp heeft gepleegd. Pleiter drong daarom op uiterste clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. Sportdag Eerste H„ B. S. B. De sportdag van de eerste H. B. S. B, die ■hedenmorgen op het H. F. C.-terrein gehouden werd, droeg in verband met het 75-jarig be staan van de school een bijzonder feestelijk karakter. Dank zij de voortreffelijke organisatie van den gymnastiekleeraar, den heer M. Hout- kooper, hadden alle onderdeelen, van den drie kamp, die de jongens en meisjes te verwerken kregen een bijzonder vlot verloop. Alles ging precies volgens de vastgestelde tijden, zoodat reeds om 10 uur de eerste en tweede klassen aan de spel wedstrijden, die bestonden uit een halve competitie kastie, konden beginnen. On- dertusschen, traden de leerlingen van de hoo gere klassen aan om zich met elkaar te meten in verspringen, speerwerpen, hardloopen, slinger- balwerpen enz. In den loop van den middag zullen de klassen- estafettes geloopen worden. In afwijking met andere jaren wordt de ge heele middag gebruikt voor verschillende demonstraties, die gegeven zullen worden onder leidmg van mej. D. Roos en den heer M. Hout- kooper. Zoo worden demonstraties in polsstok hoogspringen, honkbalwerpen en speerwerpen gegeven en zal er onder leiding van mej. Roos een rythmische oefening worden gedemon streerd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Etui inh. schrijfgereedschap; Wichen, Vierster- renstraat 21, Fauteuil, Wezenbeek, Gen.Cronjé- straat 166. 6 foto's en kam, Weyers, Klooster straat 111. Gewicht; Puivelde, Laurierstraat 52. 2 hondjes. Asyl, R: Tstraat 11. Jongensjas, Gem. Concertzaal, .ijnestraat. Kat, Asyl, Ridderstraat 11, Achterlichtje, Bijster, Fabri- ciusstraat 4. Mondorgel, Kokkelkoren. Ko ninginneweg 93. Oorknop, v. Hoven, Oranestr. 55. Portemonnaie met inhoud, Weehuizen, Jan Haringstraat 84. Rijwielbelastingplaats, Bureau van Politie, Smedestraat. Actentasch met in houd. de Leeuw, Eindelaan 20, Heemstede, Da- mestasch met inhoud, Koning, Ged. Raam gracht 2. Vulpenhouder, Elverink. Beukenstr. 16. Vulpenhouder, Bureau van Politie, Smede straat. Dekzeil, v. Diest, Nagtzaamstraat 1 rd. Autodop, Bureau van Politie, Smedestraat; kinderarmband, Bijster, Nagtzaamstraat 2 rd., autoped, Spoor, Hagestraat 55; R.-K. kerkboekje Valbracht. Sterreboschstraat 54: bankbiljet, Postkantoor, Ged. Oude Gracht: broche. Poen, Seringenstraat 5; vleeschbon, Krol, IJdijk 71, Spaarndam; regencape. Schraal, Nassaulaan 3; postduif, Bark, Preangerstraat 10: hangertje, v. Blankenstein, Kleverparkweg 24; hondenhals band met penning, Verhagen. Wijde Geldelooze pad 14; kruk van autoportier, Krakemaker, Cre- merplein 30; 4 katten, Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt 24; rieten mand, Gerritsen, Zijlweg 106; medaillon, v. Delft, Olieslagerslaan 3 rd.; portemonnaie, Boeree, Kastanjestraat 39; portemonnaie met inhoud, Rog, Hofje, Ged. Vol- dersgrachl 21 F; pakje inh. schortje, Klein, Reitzstraat 125; portemonnaie met inhoud, Harmsen, Weltevredenstraat 8; rozenkrans, v. d. Vlerk, Schouwtjeslaan 70; rijwielbelastingplaat- je, De Vos, v. d. Meerstraat 35; rijwielbelasting- plaatje, v. Wort, Vrouwehekstraat 89; bood- schappentaseh met inhoud, Kenzen, Spionkop straat 23; knijptang, v. Zonneveld, Ternata- Een ratlio-cncyclopaedi*. J. J. L. van Zuylen heeft een encyclopaedia voor radioluisteraars samengesteld, waarin aller hande wetenswaardigs over hen, die di rect of indirect aan het radiowezen in ons land medewerken, vermeld zijn. De radioluisteraar bij wien ongetwijfeld vaak de lust opkomt om iets meer over de radiomedewerkers te weten te komen, zal in deze encyclopaedic veel van zijn gading vinden. Bovendien echter staan er veel bijzonderheden in over techni sche kanten van het radiowezen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2