Haarlem's Dagblad Droevig ongeval te Heemstede. Zomerzegels. Ontzettend ongeluk Ochtendbeurs Amsterdam Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17176 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 19 Juni 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel* Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elks regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek* Jongetje onder het zand gestikt. Met vriendjes aan het kuilen graven. Zaterdagavond omstreeks half 9 waren 3 jon gens van 911 jaar aan het spelen in het zand van een in aanleg zijnde straat ten Noorden van de Zandvoortsche laan en ten Westen van de spoorlijn HaarlemLeiden. Zij hadden kuilen gegraven, met een z.g. onderaardsche gang tus- schen twee kuilen van ongeveer één meter lengte, pl.m. 40 c.M. diep en breed. Toen eerst de 11-jarige René Wiets er door gekropen was, ging ook de 9-jarige Arnoud de Groot er doorheen. Toen hij echter halverwege was, stortte het zand, dat opgebracht zand was, en dus vrij los, in, zoodat het knaapje onder het zand werd be dolven. Zijn beenen waren ongeveer tot zijn knieën zichtbaar. De jongens probeerden nog het knaapje aan zijn beenen, die nog bewogen, onder bet zand uit te trekken en toen dit niet gelukte zijn zij aan het graven gegaan tot zijn schouders bloot vJteren. Ziende dat het knaapje toen geen en kele beweging meer maakte, zijn zij angstig geworden en gevlucht naar de woning van de ouders van den knaap. Inmiddels was een bewoner van de Leidsclie vaart, die daar in de buurt was, ter hulp ge sneld en deze verwijderde het restje zand. Eenige padvinders pasten direct kunstmatige ademhaling toe en de politie, die spoedig arri veerde met een zuurstofapparaat, daarbij ge assisteerd door den heer Band, lid van den Eer sten hulpdienst en de doctoren Dippel uit Aer- denhout en Dr. Bregge uit Haarlem. Zij mochten er echter niet in slagen de levensgeesten op te wekken. Na een uur gaf men de pogingen op. Het lijkje is daarna naar de ouderlijke woning aan de Zandvoortsehelaan alhier, overgebracht. De crematie van het slachtoffer vindt plaats Woensdag 21 Juni te Driehuis Westerveld, na aankomst van trein 13.14 uur. Kordate dienstbode voorkomt brand. Huisvrouw vergat gas uit te draaien. In het Westerhoutpark is door het kordate optreden van een jeugdige dienstbode waar schijnlijk een brand voorkomen. In de keuken van een perceel aldaar sloeg de vlam in een pan met vet, zoodat zich een brand begon te ontwikkelen. De dienstbode van de buren klom over de schutting, draaide het gas uit en wierp de brandende pan met vet in den tuin. Eenige brandweerlieden kwamen nog met den materiaalwagen doch behoefden geen dienst meer te doen. Het bleek dat de bewoners van het bewuste perceel uit waren. Mevrouw had de pan met vet opgezet en verzuimd het gas uit te draaien. De Raaks is verbreed. Een groote verbetering. De door slooping van een vijftal huizen aan de Zuidzijde van de Raaks, vrij gekomen strook grond, is thans met een breedte van circa 4V2 M. aan den verkeersweg, die zeer smal was, toegevoegd. De bestrating van de aangehechte grondstrook is slechts provisorisch, omdat tege lijk met het vernieuwen van het wegdek van de Gedempte Oude Gracht, ook de verbreede Raaks een definitief nieuw wegdek krijgt. Op de nog afgerasterde grondstrook naast den ver breed en rijweg, kan reeds het trottoir worden aangelegd. De verbreeding van den rijweg beteekent een groote verbetering. MOT IN BRAND GERAAKT. Hedenmorgen geraakte in de meubelfabriek Lange Margarethastraat 6 een hoeveelheid mot, fijne zaagsel, in brand. De brandweer werd gealarmeerd doch hoefde geen dienst te doen aangezien men er inmiddels in ge slaagd was het vuur te blusschen door met de handen op het zaagsel te slaan. Auto tegen een boom gereden. Een doode en drie gewonden. DEERSUM, 19 Juni. Vermoedelijk tenge volge van het springen van een der banden is vanochtend omstreeks vier uur op den straatweg Sneek-Leeuwarden bij Deersum een personenauto tegen een boom gereden. In dezen wagen zaten vier personen: de heer K. Water lander en zijn twee zoons, aan nemers van waterbouwkundige werken te Oudehaske en de heer Jager uit St. Johan nesga. Men was op weg naar Broek op Lan- gendijk, waar zij een werk uitvoeren. De bestuurder, de heer Waterlan- der, was onmiddellijk dood. Zijn zoon A. Waterlander, werd zeer ernstig ge wond, terwijl ook de andere zoon en de heer Jager vrij ernstig gewond werden. Nadat ter plaatse de eerste geneeskundige hulp verleend was, werd de heer A. Water lander naar het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek vervoerd, waarheen ook het stoffelijk overschot overgebracht werd. De derde heer Waterlander werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden en de heer Jager naar dat te Hee renveen vervoerd. De burgemeester en de politie der gemeente Rauwerderhem en de marechaussee uit Sneek waren spoedig ter plaatse om een onderzoek m te stellen. De auto is ernstig beschadigd. Eiken zomer weer geregeld. Komt de vraag op het tapijt: Hebt u al gezomerzegeld? Het is zomerzegeltijd. Het mag droog zijn, het mag stormen, Desnoods ratelt hagel neer, Trouw, en steeds in nieuwe vormen, Bloeit het zomerzegel weer. Wie om die papiertjes vragen, Ze betalend met metaal, Hebben steentjes bijgedragen Voor een weldoend kapitaal. 't Is als offer onbeteeknend. Voor elk individueel. Al die kleintjes samen reeknend, Worden machtig als geheel. Maak het tot een vasten regel. Die u maar een schijntje kost, Koop uw portie zomerzegei. Passend voor uw zomerpost. De gewone zijn niet slechter. En die plakken even goed, Koop nu zomerzegels echter, Daar gij er goed werk mee doet. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. Haarlem. ROOMBOTER, per pond 77 ct. LIMONADE per flesch 33 ct. GAZEUSE per flesch 12 ct. PUDDINGSAUS per flesch 10 ct. HUISHOUDZEEP per staaf 10 ct. KOFFIE per V2 pond 10 Mi ct. JAVA THEE per ons 22 ct. TOMATENSOEP per liter blik 18 ct. MET DiVIDENDBONS. (Adv. ingez. MedJ Hitler's verlangens. Veronderstellingen van Engelsch blad. De diplomatieke redacteur van het Engel- sche blad „Sunday Dispatch" maakt melding van te Londen ontvangen berichten uit goede bron, volgens welke Hitier voornemens zou zijn, voor het einde van dit jaar zes eischen te stellen, welke op de volgende punten be trekking hebben: 1. Inlijving van Dantzig bij Duitschland. 2. Engeland moet afzien van elk politiek of economisch belang in Midden-Europa en op den Balkan, welk gebied „Lebensraum" van Duitschland wordt. 3. Terugkeer van Gibraltar naar Spanje. 4. Wijziging van het statuut van Djiboeti ten gunste van Italië. 5. Wijziging in het beheer over het Suez- kanaal. 6. Bestudeering van de Duitsche koloniale eischen. Om aan deze eischen kracht bij te zetten, aldus het blad, zou Duitschland de volgende plannen hebben: 1. Tenuitvoerlegging aan het einder der maand Juli van een „permanente" semi- mobilisatie. 2. Versterking van de Siegfriedlinie in het Westen. 3. Concentratie van Duitsche troepen in Oast-Moravië en Slowakije en verbetering van de Duitsche versterkingswerken in Slo wakije. 4. Voltooiing van de verdedigingslinies langs de Duitsch-Poolsche grens. Aanslag op Arabische groente- markt. Dertig dooden? HAIFA, 19 Juni (Reuter/A.N.P.l Van ochtend in de vroegte is op de Arabi sche groentenmarkt een zware tijdbom ontploft. Men gelooft dat dertig Ara bieren om het leven gekomen of ge wond zijn. Ook in de Joodsche buitenwijk Ha- darbacamel is een bom ontploft. Troe pen hebben strategische stellingen in de stad bezet en patrouilleeren door de straten om demonstraties van ver ontwaardigde Arabieren te verhinde ren. bij den Crossglockner Autobus in afgrond gestort WEENEN, 19 Juni (Reuter-A.N.P.) Op den Grossglocknerweg bij Heiligen- blut is een autobus, waarin Duitsche boeren hadden plaats genomen, in een dertig meter diepen afgrond gestort. Tien inzittenden werden gedood, zes tien zwaar gewond. Bom tijdens transport gevallen. Vijf dooden op Mexicaansch vliegveld. MEXICO STAD 19 Juni Gisteren zijn op het vliegveld alhier vijf personen om het leven ge komen, o.w. een vrouw en een kind, doordat een bom op het vliegveld ontplofte. Gedurende het transport van het eene militaire vliegtuig naar het andere ontglipte den dragers een zware vliegtuigbom van 100 kg., die met nitro glycerine gevuld was. De vijf personen werden letterlijk aan stukken gereten en verscheidene gebouwen in de omgeving werden zwaar be schadigd. De beide vliegtuigen liepen geen schade op. (United Press). De „Iosif Stalin" te Amsterdam te water gelaten. Schip voor Rusland bestemd. Zaterdagmiddag is bjj de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij ie Amsterdam door mejuffrouw E. M. van Walree, dochter van den heer E. D. van Walree, welbekend in verband met zijn vele handelsmissies naar Sovjet- Rusland, de doopplechtigheid verricht bij de goedgeslaagde te waterlating van het turbo- electrische passagiersschip „Iosif Stalin", het eerste der beide voor Russische rekening in aan bouw zijnde passagiersschepen, welke een inhoud hebben van circa 7500 bruto register ton en zullen behooren tot de snelste passagiers- en vrachtschepen. De „Iosif Stalin", die ontworpen is door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij en gebouwd wordt onder de hoogste klasse van het register of shipping of the USSR, zal plaats bie den aan 48 passagiers in de eerste klasse. 164 in de tweede klasse en 296 in de derde klasse, benevens aan een bemanning van 102 personen. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De 56-jarige heer K. uit Enschedé, die met een pleiziervaartuig zijn vacantie op de Frie- sche meren wilde doorbrengen, is bij Schar - sterbrug door onbekende oorzaak overboord geslagen en verdronken. Aan boord van het vaartuig, dat op dat moment in de Rien lag, bevonden zich nog twee vrienden van den heer K. en een schip per. Het lijk is nog niet gevonden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 364—V2. Vergde Vorstenl. 88Vfe9Vz. Amst. Rubber 188. Philips 198—202. Beth. Steel 41 1 8—14. U.S. Steel 34 3/4—5. Republic Steel 119/16—3 4 Anaconda 18 3 161/4. Shell 8 5/8. U VERGEET dat U een bril draagt als het een KEIP-bril is. GROOTE HOUTSTRAAT 157 (Adv. ingez. Med.) De vroegere Lngelsche minister .van buitenlandsche zaken. Anthony Eden, heeft te Parijs een voordracht gehouden, waarbij hij o.a. de Fransche ministers Reynaud (tweede van links) en Mandel (rechts) onder zijn gehoor had. De verplichte werkloosheids verzekering. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid. 's-GRAVENHAGE. 19 Juni. De Hoogc Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht over het voorontwerp wet telijke regelen inzake de verzekering te gen geldelijke gevolgen van werkloos heid. De raad heeft daarbij gebruik ge maakt van een praeadvies van een com missie uit den raad, onder voorzitter schap van mr. A. M. Joekes. De raad beantwoordt de vraag, of een regeling van de werkloosheidsverzeke ring bij de wet aanbeveling verdient, eenstemmig bevestigend. De werkloosheidsverzekering is een onder werp van zoodanig belang, zoowel wat betreft de voorziening in de middelen tot dekking van de kosten, als wat betreft de regeling van de verplichtingen van hen, die onder de verze kering vallen, zoomede van de aanspraken van de werkloozen op uitkeering. dat regeling bij de wet gewenscht moet worden geacht. Ook is de raad eenstemmig van oordeel, dat instelling van een verplichte werkloosheidsver zekering gewenscht is. Hoewel het stelsel van vrijwillige verzekering, zooals dit sinds 1917 in ons land bestaat, van groot nut is, wordt langs dien weg met dezen belangrijken tak van sociale verzekering slechts een deel der daarvoor in aanmerking komende arbeidskrachten bereikt en'mist het instituut ten onzent den breeden grondslag, die voor de verzekering gewenscht is. Het verdient daarom aanbeveling ook in Neder land, evenals in tal van andere landen reeds vroeger is geschied, en zooals bij de andere tak ken van sociale verzekering in ons land het ge val is, de deelneming aan de werkloosheidsver zekering verplicht te stellen. Ten aanzien van de vraag, of de kring der ver zekerden juist getrokken is, spreekt de raad zich eenstemmig er voor uit om het overheids- en spoorwegpersoneel, voor zoover dit niet uit an deren hoofde recht heeft op uitkeering bij werk loosheid, onder de verzekering te brengen. De groote meerderheid van den raad is van meening dat ook de provisie-reiziger, die voor meer dan één onderneming werkt, niet bij voorbaat van de, verzekex-ing behoort te wor den uitgesloten. Een meerderheid van den raad is van oor deel, dat eveneens een mogelijkheid moet wor den opengelaten om het huispersoneel onder de verzekering te brengen. Zij spreekt zich hiermede niet uit over de vraag of het wen- schelijk geacht moet worden deze groep reeds thans bij de verzekering te betrekken. Hoewel eenige leden van meening zijn dat de mogelijheid daai-toe in de toekomst geopend behoort te worden, staat de groote meerder heid van den raad op het standpunt, dat het niet gewenscht is de kleine zelfstandigen bij de werkloosheidsvei-zekering te betrekken. Het behoefte-element moet dan n.l. in aanmerking genomen worden, zoodat men op het gebied van den steun komt. Het verdient, naar de op vatting van enkele leden, aanbeveling in de mogelijkheid tot een facultatieve verzekering voor groepen van personen, die niet onder de verplichte verzekering vallen, te voorzien. Wat het vaststelleix van een loongrens be treft spreekt de meerderheid van den raad zich uit voor het trekken van een loongrens. Sommige leden staan daarbij op het stand punt, dat het stelsel van de ziektewet moet worden gevolgd, zoodat zij, wier salaris boven de 3000 ligt, buiten de verzekering zouden vallen, terwijl andere leden de voorkeur geven aan dat van de ongevallenwet, waarbij inzake de hoogte der uitkeering een bepaalde grens wordt in acht genomen. De Raad heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de vraag, of het grondbeginsel van het voorontwei-p. dat n.l. het voorwerp der verze kering gevormd wordt door de geldelijke ge volgen voor de werknemers verbonden aan"de normale werkloosheid, als juiste basis kan wor den overgenomen. De Raad is daarbij vrijwel eenstemmig tot de conclusie gekomen dat deze vraag ontken nend dient te worden beantwoord. De overgroote meerderheid van den Raad beantwoordt de vraag, of op grond van ae onderscheiding tusschen normale en abnor male werkloosheid een splitsing kan gemaakt worden tusschen de lasten, te dragen door het bedi-ijfsleven eenerzijds en de overheid ander zijds, in dien zin, dat het bedrijfsleven de volle kosten der normale werkloosheid heeft te dragen, ontkennend. De Raad spreekt zich in overgroote meerder heid uit voor een verdeeling van de lasten tus schen werkgevers, werknemers en overheid. Eenstemmig is de raad van oordeel, dat het vooi-ontwerp terecht de mogelijkheid open laat dat de helft van de premie voorzoover gedra gen door het bedrijfsleven, door de werkgevers op de arbeiders kan worden verhaald. Wat de uitvoering betreft spreekt de raad met 2511 stemmen zijn voox-keur uit voor een be- drijfsgewijze inrichting en uitvoering van de werkloosheidsverzekering. Ten aanzien van de uitvoeringsorganen over weegt de meerderheid van den raad, dat nog niet zoover voortgeschreden is dat men uit de drie voorgestelde organen, t.w. bedrijfsraad, er. kende bedrijfsvereeniging of rijksorgaan, een definitieve keuze kan doen van een orgaan, dat op bevredigende wijze voor het geheele bedrijfs leven en met behoud van de bedrijfsorganisa torische grondgedachte van het ontwerp, de uit voering der verzekering ter hand kan nemen. Bedrijfsorganen moeten niet opgelegd worden, doch groeien, willen zij levend blijven; daarom is voorshands een aanvullend orgaan nog on misbaar. Wat de organisatie van de uitvoering betreft, is de meerderheid van den raad van oordeel, dat de regeling van het voorontwerp, waarbij in ieder bedrijf, hetzij de bedrijfsraad, dan wel de bedrijfsvereeniging (c.q. de algemeene bedrijfs vereeniging) naast het rijksorgaan met de uit voering wordt belast, in het algemeen aanvaard baar is, zij het dat het ontwerp op enkele pun ten aanvulling behoeft. Het dient naar de meening der meerderheid in de wet te worden vastgelegd, dat de verschillende plaatselijke or ganen bevoegd zijn een zekere samenwerking tot stand te brengen. Draadversperring om Engelsche concessie onder stroom. TIENTSIN, 19 Juni. De Japansche militaire autoriteiten hebben aangekon digd. dat de 50 kilometer lange prikkel draadversperring om de Engelsche con cessie hedenavond onder stroom zal worden gezet. (United Press). I Het woord is aan La Rochefoucauld: Gewichtigdoenerij is een wonderlijk gedrag van het lichaam, uitgevonden om de gebreken van den geest te verbergen. Bartel jorisstraat-Vereeniging. Ledental nam in 1938 toe. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni- ging haar jaarlijksche algemeene vergadering in de vergaderzaal van café Metz. De waar nemende voorzitter, de heer C. ten Boom. herdacht in gevoelvolle woorden, die door de aanwezige leden staande werden aangehoord, het overlijden van den heer Joh. F. Lamp. die als voorzitter de belangen van de straat steeds op krachtige wijze heeft voorgestaan. In het jaarverslag werden de verschillende gebeurtenissen gememoreerd. Het ledental was wederom toegenomen, slechts 3 bewoners hielden zich nog afzijdig. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat een batig saldo aanwezig was, de boeken en bescheiden wer den door een controle-commissie nagezien en in orde bevonden. Als voorzitter werd de heer H. Ferd. Kui pers benoemd in wiens plaats de heer H. Lamp Jr. gekozen werd terwijl de beide af tredende leden herkozen werden. Den heer C. ten Boom werden hartelijke woorden van ge- lukwenschen toegesproken om uiting te geven aan het medeleven met de viering van zijn 80sten verjaardig en benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nadat de nieuwgekozen vooi-zitter de leiding van de vei-eadering overgenomen had, kwa men enkele straatbelangen ter sprake die de volle belangstelling hadden. O.a. bracht een lid van de "contactcommissie verslag uit. van haar besprekingen met de Stichting Haar lem's Bloei. Deze Stichting heeft nl. het ini tiatief genomen om te komen tot een uige breide gevelversiering met bloemen. Men was algemeen van oordeel dat dit plan moest sla gen en de deelneming in de straat algemeen moest zijn. Verschillende leden gaven zich op. Er werd verder besloten alle leden die nog geen lid van de Stichting Haarlem's Bloei zijn te bewegen toe te treden als lid van deze voor Haarlem zoo nuttige instelling. VOORBEURS TE.AMSTERDAM. De toestand na het weekeinde is vrijwel gelijk aan dien van de vorige week. De wisselmarkt liet vrijwel gelijke koersen zien als jl. Zater dag en werd door dezelfde factoren beheerscht. De Britsch-Japansche spanning in bet Verre Oosten, welke nog geen aanwijzingen voor een regeling van het conflict vertoont, oefent uiter aard een drukkenden invloed uit op de Bntsctie valuta, maar dank zij de interventie van de En gelsche controle viel hiervan m den koers van het pondsterling niets te bespeuren. Aanvankelijk bewoog het pond zich op circa 8.82, waarna het vei-nomen werd op 8.81 i/d a 15/16 De dollar lag opnieuw precies op den koers van afgifte van het Nederlandsche egali satiefonds, 1.88 3/8. De verstijfde prijs van het Amerikaansche devies maakte mogelijkheden voor affaires zeer beperkt en het gevolg daar van was dat de omzetten heel gering waren en ook het egalisatiefonds geen groote bedragen aan dollars omzette. Trouwens de geheele wis selmarkt droeg een kalm karakter gepaard gaande met groote terughoudendheid, zoowel met het oog op de genoemde buitenlandsche si tuatie als wegens de onzekerheid ten aanzien van de bekende binnenlandsche kwestie. De koersen der overige deviezen waren dientenge volge zonder eenige beteekenis. Pa"Js werd vernomen op 4.99 a 1/4. Brussel op 32.01 a 03. Zwitserland op 42.43 a 45. en de rijksmark op 75.52'/$ a 57>i. Het vooi-beurseffectenverkeer had een zeer stil verloop. Wat de locale waarden betreft, weken de koersen niet aanzienlijk van het niveau van Vrijdag af, en wat de Amerikaansche shares aangaat, hier heerschte eerder een vastere stem ming overeenkomstig het verloop van Wall- street, WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het monument voor mr. J. Gcrritsz is Zater dag onthuld. 4 BINNENLAND. De Spoorwegen konden alle wilde bus-pas sagiers zonder moeite vervoeren. 3 Op den Waterweg is een jol omgeslagen; de twee inzittenden zijn verdronken. 3 BUITENLAND. De blokkade der Engelsche concessie te Tientsin duurt voort. 9 Bh een bomontploffing tc Praag werd ccn groot aantal personen gewond. 9 SPORT. Acgir wint het hoofdnummer van de „Ko ninklijke" 5 Bobby Locke golfkampioen van Nederland 5 Haarlem en Rood en Wit verliezen 6 Hilversum wint den Wiersma beker 7 ARTIKELEN, enz. W. S.: Uit de jeugd van een honderdjarige 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Bedrijvenregister gewenscht. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op jj LAATSTE BERICHTEN n

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1