I De vreemdelingen in België. STEMT ANTI REVOLUTIONAIR G. WOLZAK HZN. DINSDAG 20 JUNI 1939 WXAREEM'S DAGB E AD Kwestie, die vele moeilijkheden heeft geschapen. Regeering neemt maatregelen tegen buitenlandsche inmenging. (Van onzen correspondent.) - ET klinkt als een Middeleeuwsche le gende: de ongeluksschepen, die over de oceanen varen en vergeefs trach ten hun menschelijke lading aan wal te zetten. Het menschelijke leed. dat zich de laat ste jaren steeds hooger om ons opstapelt, trekt steeds een nieuw kleed aan om ons medegevoel te treffen. De Belgische regeering heeft nu even als de Nederlandsche en de Fransche zich be-r reid verklaard een aantal passagiers van de „St. Louis" voorloopig te herbergen. Men is hier begaan met het lot van deze ongelukkigen, maar helaas ook het menschelijk medelijden is tegen woordig reeds tot politieke factor geworden. Zoo schrijft de Katholieke Luiksche senator Hanquet in zijn rapport over de begrooting van justitie dat zoo juist door den Senaat besproken werd: „Wij zijn van meening dat deze Duitschers, wat ook him ras is, recht hebben op leven en vrij heid en dat wij hen. wanneer zij trachten de grenzen te overschrijden, noch kunnen weigeren, noch kunnen terugsturen. Maar een naburige staat mag niet aan onzen kant het „gevoelige" punt vinden en naar eigen inzicht, ten nadeele van ons, haar emigratie regelen." België telde begin 1938 op een bevolking van de 8 millioen zielen pl.m. 340.000 vreemdelingen. Daar zijn sinds den „Anschluss" naar schatting ongeveer 22.000 vluchtelingen bijgekomen. En maandelijks zwelt dat getal met ca. 2000 aan d.w.z. de regeering verstrekt slechts weinig visa., maar aan weerszijden van de Duitsch-Belgische grenzen werken volgens den rapporteur passage- bureaux, die voor een bedrag van 35000 francs de immigranten door het net der gendarmen heenhelpen. De Commissie dringt er nu bij de regeering op aan dat zij een immigratiepolitiek moet voeren. Zij heeft slechts de keuze tusschen twee systemen: of de huidige wanorde laten be staan, óf na een accoord met de andere grens landen, Denemarken, Nederland, Frankrijk enz. een vast maandelijksch contingent vluchtelingen accepteeren, dus het systeem der visa's verrui men en de controle aan de grens versterken. Deze kwestie moet internationaal geregeld wor den en de rapporteur dringt erop aan dat België hiertoe het initiatief neme. ■jvr u heeft de liberale minister van justitie, de heer Janson, hier dezer dagen verteld wat de politiek van België ten opzichte der vluchte lingen is. Van Maart 1938 af mogen slechts die genen hier blijven, die door familieleden of co- mité's worden ondersteund, opdat zij niet de plaats der Belgische werkers innemen. De Jood- sche comité's in Antwerpen en Brussel onder steunen thans 11.000 vluchtelingen. Dat kost fr. 100.000 per dag en aangezien zij deze zorg niet alleen kunnen dragen, hebben zij de regee ring verzocht de zorg voor 3000 vluchtelingen over te nemen. Zij worden in de weldadigheids kolonies te Merxplas en elders in kampen on dergebracht, terwijl men 't mogelijke doet deze menschen een beroep te leeren dat zij elders kunnen uitoefenen, want het is de bedoeling dat zij slechts tijdelijk in België blijven. Het door minister Janson gevraagde crediet fr. 6 mil lioen ook al kwam er van conservatieve Ka tholieke zijde eenig protest „nu er voor eigen noodzakelijkheden zoo veel bezuinigd moet wor den", werd ten slotte toegestaan. "jnv e eigen noodzakelijkheden"de plaats der Belgische werkers". Daar is de andere grens van het medelijden. Iedere vreemdeling, die hier in loondienst werken wil, moet een ver gunning hebben. Er zijn hier thans ca. 87.000 vreemde arbeidskrachten, meerendeels afkom stig van landen, waarmede België een overeen komst heeft afgesloten. Gaan dus de buitenlan ders er hier uit, dan komen er represailles van het buitenland. Voorzoover er geen overeen komsten bestaan, moet men ze bovendien voor een groot deel in de mijnstreken zoeken. Die 24.000 vreemde mijnwerkers heeft men hier noodgedwongen naar toe moeten halen omdat de Belgische jeugd weinig zin heeft haar brood in de mijnen te verdienen. Het vreemdelingen vraagstuk spitst zich echter vooral toe in den middenstand. Eenmaal in het land, kunnen de vreemdelingen gemakkelijk overgaan naar de toch reeds overbevolkte middenstandsberoepen, waar geen vergunning vereischt wordt, ook al is er reeds lang een wetsontwerp voor de be drijfsorganisatie in portefeuille. Door de steeds wisselende regeeringen is, zooals bekend, de wetgevende arbeid hier echter ten zeerste ver traagd. Volgens de telling van 1930 is er in Bel gië één kleinhandel per 37 inwoners. Daar be hoeven geen nieuwe vreemdelingen meer te ko men om de „spoeling" te bederven. Maar hoe het ook zij, werkgever of werkne mer, „de vreemdeling als broodroover" is altijd een dankbaar onderwerp geweest voor een anti- semietische propaganda, die hier thans, geinspi- reerd en aangemoedigd door het buitenland, met veel ijver bedreven wordt. Men verzuimt daar bij te vermelden, dat er ook 450.000 Belgen in het buitenland hun broodverdienen, dat vele vreemdelingen nieuwe vakkennis en relaties meebrengen en een groot percentage er hun geld als verbruiker verteert. En men komt met sta tistieken aandragen, die geen objectief onder zoek doorstaan kunnen, maar desondanks de „haatcampagne" ondersteunen. De socialisten Piérard en oud-minister Balthasar hebben de regeering deze week over die anti-semietische propaganda en de nazi-propaganda in het alge meen geïnterpelleerd. (Laat ik er allereerst aan toevoegen dat België niet meer dan 60 a 80.000 Joden telt). De heer Piérard vertelde dat op ini tiatief van de Duitsche ambassade te Brussel een onderzoek wordt ingesteld naar het „ariërschap" van Belgische firma's en Duitsche agenten de Belgen verzoeken hun Joodsch personeel te ont slaan indien zij er prijs op stellen hun handels betrekkingen met Duitschland te handhaven. Het zijn bekende feiten, maar 't gaf minister Pierlot gelegenheid openlijk in het Belgische parlement te verklaren dat vreemde inmenging in aange legenheden van Belgische onderdanen hier niet geduld zal worden. Zij is in strijd met het be ginsel van de gewetensvrijheid die aan de Bel gische wetgeving ten grondslag ligt. De anti-semietische propaganda is bovendien nog slechts één der kanten van de „racistische" buitenlandsche propaganda die hier bedreven wordt en waarmede men. gelijk de heer Bal thasar verklaarde, een wig tusschen de Belgen onderling, tracht te drijven. Er werden hier volgens de interpellanten, lezingen gehouden, waarin de Vlaamsche strijd door de Duitschers in het licht der „Groot-Duitsche gedachte" besproken wordt. Een vloed van propaganda literatuur, afkomstig van de Fichte-Bund uit Hamburg, wordt over het land uitgegoten. Vele anti-semietische en pro-Duitsche blaad jes, waarvan men de herkomst der geldmidde len slechts raden kan, schieten als paddestoe len uit den grond op. Er zijn z.g. Duitsche reis- bureaux, die een groote politieke activiteit in België ontwikkelen, terwijl officieele nazi- propagandististen in Eupen en Limburg het woord voerden. De regeering heeft tot voor kort tegenover de inmenging van vreemdelingen in de Belgi sche politiek een vrij lankmoedige houding aangenomen. Pas na het optreden van het Katholiek-liberale ministerie Pierlot en met de stijgende nazi-propaganda begint daarin verandering te komen. Allereerst werd den vreemdelingen verboden aan politieke betoo gingen deel te nemen. Het was velen Belgen reeds lang een doorn in het oog dat aan de 1 Mei-optochten zooveel buitenlanders deel namen. Onder de regeering Spaak werd daar begrijpelijkerwijze niet tegen opgetreden. Het was echter niet een communist noch een so cialist, die het eerst werd uitgewezen, maar een Duitscher, die aan een politieke betooging van het „Deutsche Arbeitsfront" te Winterslag deelnam en zich daarbij zeer aanmatigend tegenover een Belgischen gendarme uitliet. Een op zichzelf onbeteekenend incident maar dat nog eens speciaal de aandacht vestigde op de politieke activiteit van de nationaal-socia- listen en ook van linksche elementen in het Limburgsche mijnbekken. Er werken daar ar beiders afkomstig uit Polen en Joego-Slavië en voorts Tsjechen, Italianen, Duitschers, Oos tenrijkers, enz. Sinds den „Anschluss" tracht men alle Groot-Duitschers te bewegen zich bij het „Deutsche Arbeitsfront" aan te sluiten, soms door een zachten dwang, door het ver strekken van extra-voordeelen, soms via de kinderen, die men de Duitsche scholen wil laten bezoeken, soms ook op andere wijzen. Dat alles brengt de noodige politieke beroering met zich, terwijl deze buitenlandsche organi saties onder de bevolking de schakels weten te vinden en ook daar zooveel mogelijk „geesten te annexeeren". Zooals gezegd, de regeering heeft lang ge aarzeld, voordat zij ingreep. De Belg houdt van zijn traditioneele vrijheid en hij vreesde het kind met het badwater weg te gooien. Thans ziet men echter dat er geen andere weg overblijft, wil men de rust handhaven en niet van binnen uit ondermijnd worden. Reeds is een wetsontwerp ingediend, waarin het ont vangen van buitenlandschen geldelijken steun ten behoeve van een politieke propaganda in België strafbaar wordt gesteld. Hen hoopt daarmede ook de geldmiddelen van de dagbla den te kunnen nagaan. Tevens schijnt men een verscherpte perscontröle te overwegen. VACANTIE1939 Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". Het Yeiligheidsmuseum jubileert. Ir. R. A. Gorter vertelt. Donderdag 22 Juni overmorgen dus is oor het Veiligheidsmuseum te Amsterdam een belangrijke dag. Dan is het 25 jaar geleden, dat deze permanente expositie van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten bij den arbeid en ter bevordering van de hygiene in het arbeidersgezin haar tegenwoordige gebouw in de Hobbemastraat betrok. Om meer dan één reden is het van belang bij dezen mijlpaal in de ge schiedenis van dit museum even stil te staan. Het veiligheidamuseum is een heel nuttige in stelling. Het laat zien hoevele arbeiders door on voorzichtigheid of gemakzucht het slachtoffer zijn geworden van hun beroep, werden gedood of voor het leven werden verminkt. Het waar schuwt den belangstellenden bezoeker voor de gevaren, die hem dagelijks bij de uitoefening van zijn werk omringen. Het Veiligheidsmuseum is een nuttige instel ling, omdat den arbeider hier niet alleen wordt getoond, welke gevaren hem omringen, doch ook, welke voorzorgsmaatregelen zijn of moeten wor den genomen, waardoor de kans op ongelukken tot een minimum wordt beperkt. Een nuttige in stelling niet alleen voor vakmenschen, omdat zij bij een rondgang door de zaal nog eens met na druk op de gevaren van hun beroep worden ge wezen. Ir. Gorter vertelt. Veel is er intusschen bereikt, een wandeling door de groote expositieruimte in het museum in de Hobbemastraat, welk gebouw overmorgen 25 jaar bestaat, laat op duidelijke en overzich telijke wijze zien, wat op het gebied van de vei ligheid bij den arbeid reeds is bereikt. Nog dage lijks gelukt het wetenschap en techniek om de gevaren tot nog kleinere proporties terug te brengen. Eenige uren lang kan men in dit mu seum rondwandelen en het is prettig daarbij voorlichting te krijgen van bij uitstek deskun digen. De directeur van het museum, ir. R. A. Gorter, vertelde het A. N. P. dezer dagen een en ander over zijn instelling. Als hoofd-inspect.eur van den arbeid, gedeta cheerd bij het Veiligheidsmuseum, heeft de heer Gorter zijn krachten aan het museum gegeven en het is niet overdreven te zeggen, dat het aan zijn ambitie en voortvarendheid is te danken, dat het museum in de rij der zusterinstellingen over de geheele wereld de eerste plaats inneemt. Nederland zoo vertelde ir. Gorter is het eerste land geweest, waar een dergelijke instel ling is opgericht. Twee Januari 1893 dus 46 jaar geleden werd het museum voor de eer ste maal voor het publiek opengesteld. Het was toen ondergebracht in het leelïjkste huis aan het mooiste grachtje van Amsterdam, de Groenburg wal en de oprichtster, de Vereeniging tot bevor dering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid xn Nederland, die later in de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is op gelost, had eer van haar zoo nuttig werk. Ook de i-egeering zag de beteekenis van het museum in en het was de toenmalige minister Talma, die in 1912 een som van f 60.000 beschikbaar stelde voor den bouw van een nieuw museum in de Hobbemastraat. Twee jaar later was dit gebouw klaar en op 22 Juni 1914 wei-d het geopend. Over het bezoek aan het museum uitte de heer Gorter zich zeer tevreden. Het varieert den laat- sten tijd zoo ongeveer om de 12.000 personen per jaar. Het vorige jaar werden 64 scholen en in totaal 200 groepen rondgeleid. Ook uit het bui tenland is er groote belangstelling. Algemeen staat het Nederlandsche Veiligheidsmuseum be kend als de best ingerichte expositie op dit zoo speciale gebied. Zoo kwamen onlangs nog enkele Poolsche autoriteiten poolshoogte nemen, omdat thans ook in Warschau plannen bestaan een der gelijk museum tot stand te brengen. Museum wordt uitgebreid. Juist dezer dagen zoo vertelde ir. Gorter tenslotte is een begin gemaakt met de wex-k- zaamheden tot uitbreiding van het bestaande gebouw. Er komt een nieuw gedeelte bij, waar door de expositieruimte met de helft van de be staande oppervlakte wordt vergroot. Het TLnclih, mwwfe %uJLUjU~ "M- dciui int nuiüJvi' -Zj£Cf1 twrï Jk TLUj' cJAljX %^Cehnwk SUNLIGHT ZEEP EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDER HERKOMST (Adv. ingez. MedJ N. S. N. A. P. staakt kaar actie. Dr. E. H. van Rappard heeft In een circu laire medegedeeld, dat hij „als protest tegen de willekeur van regeeringsinstanties" besloten heeft „het functioneeren der Nat. Soc. Ned. Arb. Partij met ingang van 16 Juni tot nader order te doen staken". Landdag van de V. D. J. O. te Amersfoort Mr. Oud spreekt. De V.D.J.O. heeft op Birkhoven bij Amers foort haar jaarlijkschen landdag gehouden. De bondsvoorzitter, de heer D. J. A. Geluk, sprak een openingswoord, waarin hij speciaal de ouderen, mr. Oud en mevrouw, mr. Joekes, prof. Van Embden, mr. Van Dam en de afge vaardigden van andere organisaties, welkom heette. De Jeugdorganisatie is dit afgeloopen jaar met 18 afdeelingen gegroeid en over de ge heele lijn ziet spr. groei der democratie. Hierna sprak ir. S. A. Posthumus over De Toekomst. Er is aarzeling en vrees, maar als de j0.-geren het niet met de toekomst wa gen, zegt spr., wie doet het dan wel? Ieder moet in eigen milieu zich sterk maken en ge loof in de toekomst hebben. We moeten er zware offers voor over hebben om de zaak verder te dragen. Uitbundig succes had de afd. Haarlem daar na met de Parlementszitting bij de Batavie ren, een politieke satyre tot op den dag bij gewerkt. Aan de nieuwe afdeelingen werd daarop een bondsvlag uitgereikt, waarna alle vlaggen- en vaandeldragers voor de jury defileerden. Namens het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond sprak mr. Slingenberg een kort woord. Vrijdheid en Eenheid was het onderwerp van mr. Oud, burgemeester van Rotterdam, die met daverend applaus werd begroet. Spr. ver heugde zch in de stijgende belangstelling. De jongeren kwamen tot de overtuiging, dat in moeilijke tijden tot de goede beginselen van vrijheid en democratie wordt teruggekeerd. Gaat alles voorspoedig, dan worden gauw de groote beginselen vergeten, maar dat wreekt zich steeds, hetgeen de wereldhistorie demon streert. In ons volk is een steeds sterker wor dende roep om eenheid. We moeten ons aan eensluiten tegen gevaren van buiten en van binnen. De eenheid is zeer goed bereikbaar zonder de vrijheid prijs te geven. Sterker nog, zegt spr., de eenheid is slechts te bereiken met vrijheid van spreken en schrijven. De eenheid van de harmonie is de ware eenheid. We moeten bereid zijn om offers te brengen om de vrijheid te handhaven. En in de vrij heid moeten we trachten te zoeken naar een heid. Spr. herinnerde aan de verkiezings campagne en de gunstige resultaten wijzen op vooruitgang. Mr. A. M. Joekes sprak hierna over Ver weer en Opbouw. Spreker vond het prettig, dat hij voor zijn vertrek naar West-Indië nog eens in deze omgeving van de V.D.J.O. mocht zijn en hij hoopte, dat het jonge geslacht in Nederland zich er van bewust is, dat de om standigheden dwingen tot behoud van wat we hebben. We moeten, zei spr., bereid zijn tot verweer en wat onze voorouders ons na lieten moeten we handhaven, omdat we ons bewust moeten zijn van de grondslagen, waar op onze cultuur is opgebouwd. Met een gezellig programma werd de restee- rende tijd gevuld. liet ongeluk bij tien Grossglockner Elf dooden. HEULIGENBLUT, 19 Juni. Het aantal dooden bij het auto-ongeluk op den Gross- glocknerweg is gestegen tot 11. Een en twintig zwaargewonden zijn in een ziekenhuis opge nomen. Men vermoedt, dat het ongeluk door het weigeren van remmen en koppelingen veroorzaakt is. (D.N.B.) Ondanks waarschuwingen toch overgestoken. Meubelmakersleerling door vrachtauto gedood. Maandagavond is de 15-jarige meubelma kersleerling R. van Veen, wonend te Steen- wijk, op den Rijksstraatweg te Steenwij ker- wold, nabij 't gehucht De Witte Paarden, door een vrachtauto overreden en gedood. De jongen wilde per fiets onverwachts den weg oversteken. Voorbijgangers maakten hem nog attent op de naderende vrachtauto doch dit heeft hij blijkbaar niet begrepen, met het vermelde noodlottig gevolg. ook voor den Raad en ge steunt een beleid beoogend sociale rechtvaardigheid en financieele verantwoordelijkheid Nummer één van lijst 6 (Adv. Ingez. MedJ Italiaansche vliegers, uit Spanje teruggekeerd, defileeren te Genua voor den koning-keizer en Mussolini. Nationale modeshow te Amsterdam. In Bellevue is gistermiddag onder groote be langstelling de nationale modeshow, georgani seerd door de Nederlandsche japonnen- en man telfabrikanten, teneinde te toonen hoe zeer zich in de laatste jaren de Nederlandsche damescon- fectie-industrie heeft ontplooid, officieel geopend namens het gemeentebestuur door den wethou der van financiën, Jac. Rustige. Er waren meer dan duizend bezoekers, van wie uit tal van Europeesche hoofdsteden doch ook uit Australië en Zuid-Afrika, aanwezig, die verwelkomd werden door den voorzitter van het uitvoerend comité den heer L. Troeder. De heer Ti'oeder herhaalde zijn welkomst woord in het Engelsch en in het Duitsch. Hierna heeft wethouder Rustige de show ge opend. Het is nog maar weinig jaren geleden, dat vrijwel alle dames-confectie in Nederland moest worden ingevoerd uit het buitenland, voornamelijk uit Berlijn en Weenen, waar zich het internationale centrum van deze in dustrie bevond, zoodat de Nederlandsche huizen hun vertegenwoordigers naar de jaar- lijksche shows in Berlijn of Weenen moesten sturen om daar de nieuwe modellen en stof fen te vinden, welke men in ons land noodig had. Nadat enkele Nederlandsche firma's reeds eerder met eigen bedrijven waren begonnen, heeft de damesconfectie-industrie de laatste paar jaren een zoodanige vlucht genomen, dat mede door de verschuivingen op de in ternationale markt, waardoor vele afnemers, o.a. in verband met de politieke gebeurtenis sen, zich wenschten te heroriënteeren thans in Amsterdam een ontwikkeling is bereikt, waardoor ook hier een internationaal centrum begint te ontstaan en zij, die in het buitenland bij wenschen te blijven, genood zaakt zijn, zich op de hoogte te komen tel len van wat Amsterdam op het gebied van dames-confectie aan nieuws heeft te bieden. Dat een dergelijke groei van een industrie een eminent economisch belang is voor het geheele land, behoeft geen betoog, en van den aanvang af heeft de overheid haar steun aan deze ontwikkeling gegeven. De show was in alle opzichten een succes, hoewel het zakelijke succes eerst latër zal blijken, Zóó overtuigd zijn de organisatoren echter van de toekomstmogelijkheden, dat de plannen, om de tijdelijke organisatie van deze show tot een permanente te maken, steeds vasteren vorm aannemen, in de stellige over tuiging, dat Amsterdam een der belangrijk ste centra dezer industrie kan worden. WEEK-ABO WEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdaa moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott. n. Havana 18 (12.52 n.) 80 m. WZW. v. Land's End. Lochgoil, Rott. n. Vanc. 18 v. Kingston (J.) Veendam 17 v. N.-York n. Rotterdam. Noordam 19 Juni v. Rott. te N.-York. Beemsterdijk, Rott. n. N.-York p. 18 Dungen. Dx-echtdijk, 16 v. Rott. te Vancouver. Volendam, Rott. n. N.-York p. 18 Lizard. Statendam, Rott. n. N.-York p. 18 K. Race. Zaandam, 19 Juni v. N.-Yox-k te Rotterdam. Bildex'dijk 18 Juni v. Rott. te Boston. Lochkatrine, Vancr. n. Rott. 16 v. Cristobal. Edam, 17 Jxxni van Tampa naar Rotterdam. Lochavon, Vancouver n. Rott. p. 18 Lizard. Delftdijk. Rott. n. Vanc. 17, 150 m. W. van Land's End. Boschdijk, New-Orleans n. Rotterdam 18, 20 mijl Z.W. van Niton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 17 van Port Said. Bloemfontein (thuisr.) 17 v. Mombassa. Nijkerk (thuisr.) p. 19 Ouessant via Duink. Jagersfontein 20 v. Amst. te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom (uitr.) 19 v. Antwerpen. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 19 v. Waban te Vlaardingen. Stad Zwolle. 18 v. Rott. n. Hamburg. Stad Maastricht, 20 te Hoek v. H. Rozenburg, Rotterdam n. Bordeaux, p. 17 Dungeness. Vredenburg, Vlaard. n. Wabana 16, 100 mijl Z.W. van Valentia. Stad Arnhem, Morphoubaai na Vlaardingen 18 te Algiers. Stad Maastricht, Wabana n. Rott. p. Prawle Point. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Algenib (uitr.) 18 Juni te Bombay. Meerkerk (thuisr.) 17 Juni van Dakar. HOLLAND—OOST-AZIÖ LIJN. Zuiderkerk 19 v. Rotterdam te Dairen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Zuiderkei'k 19 v. Rotterdam te Dairen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 18 Juni van Algiers. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Calypso 17 v. W.-Indië te N.-York. Bodegraven, Chili n. Amst. 16 v. Valparaiso. Telamon, 14 van Manaos naar Para. Helder, Amst. n. Chili, p. 17 Wight. Agamemnon, Rott. n. Algiers p. 18 Ouess. Ganymedes, Rott. n. Tunis p. 18 Ouessant. Oberon, Rott. n. Lissabon, p. 18 Ouessant Orestes, Caibarien n. Europa 17, 500 m. Z.W. van Valentia. Ariadne, 18 v. Amsterdam te Hamburg. Berenice 17 van Triest te Flume. Doros. Amst n. Kopenhagen p. 18 Holt Hermes 17 v. Alexandrië n. Jaffa. Hebe 17 v. Palermo te Malaga. Irene, 18 van Livomo te Civita Vecchia. Juno, 17 v. Piraeus te Thessaloniki. Mars, 17 v. Bari naar Amsterdam. Nereus, 17 van Vigo naar Amsterdam. Odysseus. 19 v. Kopenhagen te Amsterdam. Perseus. 19 v. Kopenhagen te Amsterdam. Pluto 18 v. Kopenhagen te Odense. Pygmalion. 17 v. Patras naar Amsterdam. Simon Bolivar 18 van Hamburg te Amsterd. Socrates, Barbados n. Amst 19 (n.m.) van Havre 20 (3 n.m.) venvaJit Stella, Stamboul n. Amst. 17 v. Gibraltar. Theseus, Stettin n. Amst. p. 19 Brunsb. Trajanus 18 v. Hamburg te Amsterdam. Ulysses, Bourgas n. Amst. 17 te Antwerpen. Vulcanus, 17 van Oran n. Barcelona. Euterpe, 19 v. Amst. te Gothenburg. Crijnssen, 17 v. Barbados te Paramaribo. Notos, 19 v. Bolnes te Amsterdam Juno, 19 v. Thessaloniki naar Izmir. Orpheus, 19 v. Amst. te Kopenhagen. Saturnus 19 v. Malta te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (uitr.) 19 Juni te Rio Janeiro. Zaanland (thuisr.) 17 v. Las Palmas. Ceres (thuisr.) 17 van Santos. Eemland 19 v. Santos te Amsterdam. MEYER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. City of Pittsburg, Japan n. Rott. 17 te Cebu. Benmacdhui, Japan n. Rott. 17 te Manilla. Glenap, Dairen n. Rott. p. 17 Gibraltar. Menelaus, Rott. n. Japan 19 v. Suez. Phronti, Batavia n. Amst. 19 te Suez. Benmacdhui, Japan n. Rott. 18 v. Manilla. Agamemnon, Japan n. Rott 18 te Singapore. Menestheus, Japan n. Rott. p. 19 Gibraltar. Prometheus. 17 v. Batavia n. Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bantam, 17 Juni v. Batavia n. Rotterdam. Buitenzorg, (uitr.) 17 Juni van Suez. Brastagi, 18 Juni v. Schiedam te Hamburg. Japara, (uitr.) pass. 18 Jxxni Pantellaria. Palembang (thuisr.) p. 18 Kaap del Armi. Tapanoeli (thuisr.) 18 van Port Sudan. Kota Radja (uitr.) 19 Juni van Port Said. Weltevreden (thuisr.) 24 (6 v.m.) te Genua verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Algorab 18 Juni van Santos n. Rotterdam. Alwaki (thuisr.) pass. 17 Fern. Noronha. Alhena 18 v. Buenos-Ayres n. Rotterdam. Aludra 20 v. B.-Ayres te Rott. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. Salabangka 17 v. N.-Orleans te Beira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebiah, 19 v. Amst. te Batavia. Christiaan Huygens (uitr.) 18 v. Sabang. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr.) 18 van Sa bang. Tjikandi (uitr.) 19 te Antwerpen. Poelau Laut (uitr.) 17 van Genua. Johan de Witt (thuisr.) p. 18 Gibraltar. WIJK LIJN. Winterswijk, Alexandrië n. Bougie n. 19 Malta. Jonge Johanna, 17 v. Bordeaux te Bilbao, Jonge Willem 18 y. Jaffa te Port Sudan,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11