Haarlems Dagblad Het Nieuws. Zomer. Uitvoer naar Duitschland wordt beperkt. Raadsverkiezingen te Haarlem. BERICHT Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17177 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 20 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL RegelabonnemenUtarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» xie rubriek. Er gebeurt nog al wat in deze dagen. De Engelschen zitten opgesloten in hun con cessie te Tientsin, vanwege de opvattingen van het Japansche militairendom. Het is niet duidelijk het is eigenlijk nooit duidelijk in hoeverre die gedeald worden door de Japan sche regeering. Maar de Amerikanen, die de bemiddeling van hun consul-generaal hebben aangeboden, verklaren officiéél dat zij bezorgd zijn over de ontwikkeling van het incident. Zij hebben ook concessies in China. Tokio voelt blijkbaar niets voor een conflict met Amerika. Wat gaat er intusschen gebeuren? Het zal hopelijk meevallen. In Dantzig heerscht nieuwe onrust na de jongste rede van dr. Jcsef Goebbels. Er zijn nieuwe Duitsche manifestaties aangekondigd en het officieel bezoek van een kruiser. Herin neringen aan wereldvermaarde incidenten uit het verleden: aan Agadir, Tanger, Fashoda, doemen op maar verdwijnen weer. Dat was het verleden. Wij zijn nu wel aan andere dingen gewend. Meneer Jansen leest het met vage aandacht bij zijn ontbijt, meneer Willemsen slaat het over omdat het hem meer boeit dat Philips weer elf procent uitkeert en meneer Muller constateert zonder eenige verwonde ring dat „New-York vaster is". Welja, waarom niet? De leidende effectenbeurs der wereld is vaster. Het publiek kan tegen een stootje. Het raakt steeds mee? gehard tegen schokkend nieuws. Het kan ook niet in opwinding raken om dat het vliegtuig „Ville de Rouen" van de Air France te Le Bourget is geland met acht tien Amerikaansche journalisten die aan boord van het vliegtuig „Atlantic Clipper" van New York via de Azoren en Lissabon naar Marseille waren gevlogen. New-York—Parijs in achten veertig uur met achttien passagiers. Een nieu we vaste luchtverbinding. Nu ja, daar is al zooveel aan gewerkt en over gepraat en ge schreven. Er gebeurt wel het een en ander, maar een dag van bijzonder nieuws mag dit toch eigen lijk niet heeten. In onzen tijd tenminste niet. Londen heeft zich weer eens moeten schik ken in een kwartiertje gefingeerden lucht aanval. Dat de Nederlandsche regeering in deze week waarin de minister-president zijn zeventig sten verjaardag hoopt te vieren of in den loop van de volgende waarschijnlijk ten val ge bracht zal worden wisten we al. „Wat zegt de Bilt?" vraagt mevrouw Jansen haar echtge noot, die het laatste nieuws over het kabinet juist wou gaan lezen, maar er nu maar van afziet en De Bilt's profetischen geest consul teert. Ik sla een Engelsch dagblad op. Groote kop pen trekken mijn aandacht. De athleet Woo- derson, die erg hard loopt over één mijl, heeft ditmaal minder hard geloopen te Princeton in de Vereenig de Staten. Vier Amerikanen hebben hem geklopt. En één hunner heeft hem bij ongeluk een duw gegeven. Of was het niet bij ongeluk? Was het een „foul?" Het Engelsche blad is aardig tegen de Amerikanen en gelooft van niet. Maar dit is nu toch werkelijk wel een ge beurtenis, want de halve wereldpers is ont roerd over Wooderson, die één stap buiten de baan heeft moeten doen. Verschrikkelijk. Een Amsterdamsch blad heeft er ook een groot stuk over ten beste gegeven en meneer Willemsen leest het met vage verwondering, waarom hij dit eigenlijk belangrijk moet vinden. Krasse tegenstellingen biedt het nieuws in derdaad ook. Sir Henri Deterding's Engelsche nalaten schap is V/2 millioen gulden. Zijn er ook een Duitsche en een Nederlandsche nalatenschap? Hoeveel zou het totaal wel zijn? Dat komt men niet te weten. Maar het is zeker dat het geld nog altijd ongelijk verdeeld is in deze wereld. Het is wel interessant, nietwaar, zoo eens even die schilderachtige afwisseling van nieuws door te loopen en erbij te bedenken dat in zoo'n fel-bewogen tijd de nieuwsgierigheid van den gewonen mensch, zijn behoefte aan iets onge woons, nog steeds boven de belangrijkheid dei- gebeurtenissen blijft domineeren. En dat hij zoo gehard is geraakt tegen dreigende toe komst-mogelijkheden. Maar als ge dit alles leest moet ge toch wel eens even denken, met mij: Hoe zouden die kranten er toch wel over vijfentwintig jaar uit zien? Wat zal dan nog interessant zijn? En wat zal er allemaal wel uit dit rare Heden zijn ge brouwen? Dit is ook weer nieuwsgierigheid. En het is in elk geval maar beter dat we het geen van allen weten. Of zelfs maar bij benadering kun nen voorspellen. Tochwat een tijd! R. P. De werkloosheid te Haarlem. Thans ook beneden 1933 en 1934. Het blijft gelukkig goed gaan op de Haarlem- sche arbeidsmarkt. Al is het nog langzaam, het aantal werkloozen verminderd toch. In de afgeloopen week was de daling 31. Er zijn nu nog 4469 werkloozen. Dat zijn er minder dan in 1938: 535, 1937: 718, 1936: 1532, 1935: 792, 1934: 90, 1933: 44. Het is thans voor het eerst dat wij ook weer onder het aantal werkloozen van 1933 en 1934 zijn. Alleen het jaar 1932 is in de statistiek nog niet gepasseerd, wij zijn nog ongeveer 350 boven het aantal van 1932. Het aantal werkloozen is dus vergeleken bij Juni 1936 met ruim een kwart verminderd. De zomertijd is vele weken Geleden aiweer ingegaan, Maar thans vangt, officiéél bekeken, Toch pas de echte zomer aan. De zomer met zijn lichte blijheid. Zijn bosch- en hei- en strandgeneugt, De zomer met zijn tijdje vrijheid Van zorgen, in vacan tie vreugd. De zomer met zijn rijke weelde Van vollen groei in de natuur. Zijn trillend warme middagbeelden, Zijn mild en vredig avond uur. De zomer met zijn heete dagen. Onder een strakke blauwe lucht. De zomer met zijn onweersvlagen. Gevierd met donderend gerucht.... Wij gaan den zomer weer beleven, En hopen dat hij ons, humaan, Niet te veel nattigheid zal geven En ons niet in de kou laat staan. P. GASUS. Binnen matige grenzen**. De Nederlandsche en de Duitsche regeeringscommissies hebben tijdens hun bijeenkomst in Den Haag besprekingen gevoerd over de vaststelling van de be talingscontingenten voor den uitvoer van Nederlandsche en Nederlandsch- Indische producten naar Duitschland. Bij deze besprekingen heeft men, even als bij vorige gelegenheden, bijzondere aandacht geschonken aan den stand van de clearing-rekenïng. Een vermindering van de betalingscontingenten is ten gevolge van den stand dezer rekening onvermijdelijk. Het bleek echter mogelijk te zijn de beperking der uitvoercontingenten bin nen matige grenzen te houden. Er zal n.I. een bedrag naar de algemeene clearing-rekening kunnen worden over geboekt, afkomstig van stortingen uit hoofde van den invoer, die in de eerste plaats bestemd zijn om daaruit den rentetransfer te dekken. Deze stortin gen blijken namelijk de bedragen, welke krachtens de bestaande overeenkomst benoodigd zijn voor den rentetransfer, te overtreffen. De beide commissies zetten haar be sprekingen over andere onderwerpen voort. Rangeerder onder locomotief. Gistermiddag 5 uur heeft op de ter reinen van de Hoogovens een ongeluk plaats gehad dat aan den 44-jarigen ran geerder A. Jaspers uit IJmuiden-Oost het leven heeft gekost. Tengevolge van een val van een ijzerwagen kwam Jaspers voor een rijdende locomotief te recht. Hij kreeg zulke ernstige inwendige kwet suren, dat de dood kort na het ongeluk moet zijn ingetreden. Den machinist van de locomotief treft geen schuld. De eerste hulp werd verleend door de genees- heeren Fierstra en Terborg, die binnen zeer korten tijd na het ongeluk op het terrein aan wezig waren, alsmede door den verbanddienst van het bedrijf. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. De Fransche duikboot „Phénix". die met 71 opvarenden aan de kust van Indo-China vergaan is. Woensdag stemmen. Morgen, Woensdag, gaan de Haarlemmers ter stembus om te beslissen welke 39 dames en hee- ren in de volgende 4 jaar de zaken op het Prin senhof zullen beslissen. Er zijn nu 12 lijsten ingediend wat bij de vorige raadsverkiezing vergeleken een vermin dering van 3 is, want toen waren er 15. Eenige kleine groepen die toen slechts eenige honder den stemmen haalden hebben nu van een eigen lijst afgezien. De Katholiek-Democratische Partij is opgeheven. Maar de kiezers hebben toch nog veel keus, want de lijsten tezamen ver melden niet minder dan 140 namen van dames en hecren die zich verkies baar hebben gesteld. 's Avonds zullen wij als gewoonlijk aan onze bureaux (Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37) den uitslag der verkiezingen bekend maken. Doordat geregeld standen gegeven worden als de uitslagen van stembureaux binnen komen, zal men het verloop gemakkelijk kunnen volgen. Ter vergelijking geven wij het aantal stem men dat in 1935 op de verschillende lijsten is uitgebracht: Aantal Percentage Aantal stemmen zetels S.D.A.P. 18.864 31.75 14 R.-K. Staatspartij 15.184 25.56 11 Christelijk Hist. Unie 4.819 8.11 3 Communisten 3789 6.38 2 Vrijzinnig-Democraten 3707 6.24 2 Anti-Revolutionnaiven' 3666 6.17 2 Vrije Kiezers (v.d.Storm) 1399 2.36 1 Gemeenschapsbelangen (Plantjé) 412 0.69 0 R.S.A.P. 659 1.11 0 Onaf. Werkloozen Liberale Staatspartij 2601 4.38 2 C.D.U. 1640 2.76 1 Wij hebben deze lijsten geplaatst in de volg orde die nu voor de lijsten is vastgesteld. De Onafhankelijke Werkloozen namen in 1935 niet aan de verkiezing deel. De pai'tijen die in 1935 wel en nu geen can- didatenlijsten ingediend hebben zijn de vol gende: K.D.P. 1446 2.43 1 Onafh. Eenheidsparty 497 0.83 0 Welvaartspartij 424 0.71 0 Staatk. Geref. Partij 309 0.52 0 In 1935 was het aantal kiezers 69456. nu zijn er 79.572. Het aantal geldige stemmen bedroeg in 1935 59416. terwijl de kiesdeeler 1523 19/39 was. Het vermoeden bestaat dat er nu meer stemmen zullen worden uitgebracht., waardoor dus ook de kiesdeeler hooger zal worden. Op onze nieuwe borden zullen wij ook gere geld vermelden welk percentage van de getelde stemmen op de verschillende lijsten zijn uitge bracht, zoodat daaraan te zien is welke partij 'op winst of verlies kans maakt. Op den Provincialen verkeersweg HaarlemUtrecht is gisteravond omstreeks half acht ter hoogte van het .stoomgemaal ..De Cruquius" een ernstig ongeluk gebeurd. De bestuurder van een auto komende uit de richting Hoofddorp, wilcle linksaf den Spicringweg inrijden. Juist op dat oogenblik trachtte de heer C. Freriks, uit Hillegom, met zijn nieuwe auto den anderen wagen te passeeren. Zijn wagen raakte de andere auto tegen het Unker-spatbord en kwam daarna in de Kruisvaart terecht, met de wielen naar boven. De bestuurder kon met veel moeite worden gered, daar de wagen, nadat hij er uit was geklommen, nog eens omsloeg, waardoor de heer F. weer in het water terecht kwam. Hij kreeg een lichte snijwond aan zijn gelaat, terwijl de heer C.. de bestuurder van de andere auto, met den schrik vrijkwam. Tegen Heide bestuurders is procesverbaal op gemaakt. daar de heer F. den richtingaanwijzer niet had opgemerkt cu de heer C. bij het linksaf slaan, niet had gekeken of er een auto aehter hem reed. De auto van den heer F., een splinternieuwe ..La Salie", werd des avonds te kwart over tien geheel vernield uit het water opgehaald. Geheim zinnig sterfgeval. Engelsch vliegtuigbouwer stervend op straat aangetroffen. In het Engelsche stadje Hythe heeft zich een geheimzinnig sterfgeval voorgedaan. De vlieg tuigbouwer Compev, die hier vertoefde, had Za terdag zijn hotel verlaten, vermoedelijk om een korte wandeling te maken. Tien minuten later werd hij stervend op straat gevonden en zonder bij kennis te zijn gekomen is hij in het zieken huis overleden. De politie heeft een werkman gearresteerd, die wordt beschuldigd van moord, doch nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. DE INCIDENTEN IN DANTZIG De persdienst van den senaat van Dantzig deelt mede: „Op 16 Juni is de koffiehuishouder Brenk uit Kohling. burger van de Vrije Stad, op doorreis door den Corridor te Dirschau om on bekende redenen gearresteerd. Tevens werd de vrouw van den hulpwachtmeester bij de douane. Muller, in hechtenis genomen. Zij werd echter na een uitvoerig verhoor op vrije voeten gesteld en kwam na 12 uur terug te Kohling, waar zij het gebeurde vertelde." GERUCHTEN INZAKE SLOWAKIJE TEGENGESPROKEN. Het Slowaaksche telegraaf-agentschap publi ceert een communiqué, waarin de buitenland- sche berichten, als zouden 20.000 Duitsche sol daten over Slowaakschen grond naar de Pool- sche grens gemarcheerd zijn, worden tegenge sproken. Ook de berichten over een aanstaan de deeling van Slowakije en de inrichting van een militair hoofdkwartier te Bratislava worden tegengesproken. Graf van Egyptisch opperpriester ontdekt. KAIRO, 20 Juni. (Reuter). Te Tumal el Gahal (West Hermopolis) is bij opgravingen onder lei ding van de Foead Awal Universiteit het graf van een prins en opperpriester van Hermopolis ontdekt. De sarcophaag stond in een onder- grondsch vertrek ,dat deel uitmaakt van een reeks gangen en vertrekken, bekend onder den naam van de „groote balustrade". De sarcophaag bevatte een houten kist in den vorm van een menschelijk lichaam, waarin de mummie lag. Zoowel de houten kist als de mummie hebben veel door vocht geleden. De grafkamer bevatte verder verscheidene voorwerpen, o.a. vier albasten vazen, fraai be werkt. ongeveer vierhonderd blauw porceleinen beeldjes en een aantal blauw porceleinen va zen. De mummie droeg een masker van verguld zilver en op de borst een band van verguld leer. Aan beide zijden van het lichaam lagen twee verguld bronzen platen, waarop in relief de vier zonen van Horus waren aangebracht. Noodlottige autotocht. Acht dooden. MARTINEZ. (Californië). 20 Juni. (Reuter). Acht personen, die in een auto van een picnic terugkeerden, zijn verdronken doordat de auto in de San Joaquin is gereden. Britsche bommenwerper neergestort. Parachute weigerde. LONDEN. 20 Juni (Havas). Tijdens een nach telijke oefening is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht tijdens het vliegen in brand geraakt en bij Salisbury omlaag ge stort. Twee inzittenden wisten zich door middel van hun parachute te redden, de derde inzittende is. doordat zijn parachute weigerde, te pletter ge vallen. Doodelijk verkeersongeluk voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Autobestuurder veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM, 20 Juni Het gerechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen een commissionnair in effecten uit Hilversum, die in den nacht van 1 op 2 October van het vorige jaar op den Rijksstraatweg tusschen Diemen en Muiden met een auto in volle vaart tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande vrachtauto met trailer gebotst is. Een der inzittenden, de heer Schölvink uit Baarn, kwam om het leven en twee dames werden vrij ernstig gewond. Het hof veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Het hof overwoog, dat bij de strafzaak aard en ernst van het feit in aanmerking genomen moeten worden, dat anderzijds rekening gehouden moet worden met de omstandigheden, waaronder het onge luk gebeurde, namelijk dat deze omstandig heden ongewoon waren door het groote ob stakel. dat aan den rechterkant van den weg stond. Het woord is aan Charles Dickens Voor de waarlijk grooten van geest is niets klein. Ultimatum van Ibn Saoed aan Engeland? Gedreigd zou zijn met afbreken der onderhandelingen. BERLIJN. 20 Juni (Havas) De Duitsche pers maakt melding van een ultimatum, dat volgens de Italiaan- sche pers door Emir Faisal namens zijn vader, koning Ibn Saoed. zou zijn ge richt tot de Britsche regeering en waarin zou worden gedreigd met het afbreken van de onderhandelingen tusschen Arabia Saoedia en Groot- Brittannië, wanneer de Palestljnsche kwestie niet wordt geregeld op een wijze, welke de Arabieren verlangen. De Duitsche pers merkt verder op, dat men in Italiaansc.he politieke kringen groot belang hecht aan de thans aan den gang zijnde be sprekingen tusschen den Fiihrer en den afge zant van Ibn Saoed over de politiek in het nabije Oosten. De „Börsenzeitung" schrijft over deze zaak onder het opschrift: „De beweging breidt zich uit tot het nabije Oosten": Rome neemt stel ling ten aanzien van het Arabische bezoek aan den Fiihrer. Een ultimatum van Faisal aan Engeland. Het blad citeert de „Lavoro Fascista", welke heeft geschreven, dat het bezoek van een afgezant van Ibn Saoed aan den Fiihrer toont, dat deze het nuttig oordeelt met de as te onderhandelen. Met een zeiljacht naar Honoloeloe. De ..Kamiloa" van Cannes vertrokken. CANNES, 20 Juni (Havas). De nieuwe eigenaars van het jacht „Kamiloa". de 28-ja- rige Amerikaan Albert Welsh en de 25-jarige Duitscher Klaus Wacker. zijn aan boord van het jacht naar Honoloeloe vertrokken. De eer ste étappe van de reis zal zijn tot Gibraltar of Tanger. Men zal zich herinneren, dat de vorige eige naars van het jacht, Eric de Bischop en Tati- bouet met het vaartuig een reis om de wereld hebben gemaakt, welke op 22 Mei 1938 werd voltooid. Kerkelijke weldadigheidsvereeni- gingen in Duitschland worden „gelijkgeschakeld". Wet in voorbereiding. BERLIJN, 20 Juni. Uit goedingelichte kerke lijke kringen vernemen wii dat op het ministe rie van Binnenlandsche Zaken een wet in voor bereiding is voor de secularisatie van de katho lieke weldadigheidsvereenigingen het ..Caritas Verband". Tevens zullen hieronder vallen de Amerikaansche St. Vincentius de Paolovereeni- sing. de Evangelische binnenlandsche zending. Al deze vereenigingen zullen ingeschakeld wor den in de nationaal-socialistische weldadig- heidsorganisatie. Men verzekert dat Goebbels en Himmler de voornaamste voorstanders van deze wet zijn. Zij zouden tevens wenschen dat de kerk ge plaatst werd onder de jurisdictie van den mi nister van Binnenlandsche Zaken krachtens de we op vereenigingen en het lidmaatscahp van organisaties. In dit verband wordt gemeld dat hooge autoriteiten reeds contact hebben gezocht met de verschillende kerkleiders. (United Press). Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Er zijn thans te Haarlem 4469 werkloozen, dat is het laagste aantal sinds 1933 be reikt. 1 BINNENLAND. De uitvoer naar Duitschland wordt beperkt 1 De 750ste Indiëvlucht is begonnen. 2 BUITENLAND. Volgens berichten uit Londen is er eenige hoop dat het conflict te Tientsin op vreed zame wijze geregeld wordt. 5 Engeland zal te Praag een consul-generaal benoemen. 5 SPORT. Schaakrubriek 11 ARTIKELEN, enz. R. P.: Ilet Nieuws. l Dr. P. H. Schroder: De Eed in de kaatsbaan. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika 3 Philips keert elf procent uit. 3 H. D. Vertelling: Het laatste nieuws. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Air ways House. 5 Van onzen correspondent te Brussel: Dë vrermdrlingen in België. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen od 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1