Haarlemmers, 5 Siemt i Over lekker brood gesproken.... Van der Linden's Bakkerijen VRIJZINNIG 750ste vlucht naar Indië AGENDA. Stemt LIBERAAL WEERBERICHT Ochtendbeurs Amsterdam DEMOCRATEN 1. Mr. L. G. van Dam DINSDAG 20 JUNI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Vijf sprekers op (le bres voor liberalisme. Dr. P. H. Ritter Jr. beschouwt de huidige positie. Maandagavond hield de Liberale Staats partij afdeeling Haarlem een openbare ver gadering in „De Leeuwerik", waar vijf sprekers op de bres stonden voor liet liberalisme. Mr. A. Beets, de lijstaanvoerder, mevr. mr. E. A. J. Scheltema, C. Stapel Jr. en B. W. Lasschuit hielden korte redevoeringen terwijl dr. P. H. Ritter Jr. in den breede de positie van het liberalisme toelichtte. Mr. A. Beets begon met erop te wijzen dat men het goede in het liberalisme alleen ver dedigen kan wanneer men de geschiedenis ervan kent. In 1889 herdacht men de groote Fransche revolutie. In deze eeuw trok het libe ralisme zijn consequentie uit de grootste ont wikkeling aller eeuwen. Het liberalisme heeft gepoogd den zich sterk uitbreidenden handel in juiste banen te leiden. De Fransche revo lutie leerde dat er verandering moest komen en ook wat er gebeurt wanneer die verande ring door het volk wordt bewerkstelligd. In het begin der 19de eeuw stond men voor een moeilijke taak. Het liberalisme had tot ideaal alles door en voor het volk. Aan overhaasting heeft het liberalisme zelden meegedaan De liberale geest eischt, zijn vrijheid in het bedrijfsleven. Rustig wacht 't liberalisme het antwoord af op de vraag: Wanneer ging het 't land beter, toen het in opkomst was of in de periode toen het genoodzaakt was tijde lijk op de voetstappen terug te keeren? Mevrouw Mr. ScheltemaConradi noemde de versterking van de Haarlemsche Liberale Raadsfractie van buitengewoon belang. Deze fractie werkt als wig tusschcn de twee groote partijen de S.D.A.P. en de R.K. Staatspartij. Te rekenen van 1936 tot heden is het ge- meentetekort van 7 ton tot 14 ton gegroeid. De vooruitzichten zijn niet zoo dat verwacht mag worden dat het maximum tekort bereikt is. De oorzaken van den huldigen toestand worden hoofdzakelijk gevormd door de werk loosheid en haar gevolgen. De toestand is ernstig en voor optimisme is niet veel plaats. Op het oogenblik dreigt een lichtzinnige methode om druk op de munt te willen uit oefenen en meer bankbiljetten te willen druk ken weer mode te worden. Hoezeer gaat het echter Frankrijk beter, sedert het deze metho de heeft laten varen! In dit opzicht zijn wij liberalen het eens met de bedoelingen van ex- minister de Wilde. Wij zijn ervoor om te stre ven naar een sluitende begrooting voor het rijk. De overheid moet tegenover het bedrijfs leven de positie innemen van een scheidsrech ter jegens de elftallen in een voetbalwedstrijd. Aan de steunregeling kleven o.i. groote fouten. Wij willen goede openbare scholen in nationalen zin. Wij zijn ook voor gelijk stelling van openbaar- en bijzonder-onder- wijs. In plaats van de j'eugdregistratie, die naar ik verneem heel onbevredigend werkt, kon men beter de kweekelingen met acte door onderwijzers vervangen. Het liberalisme is een stad met vele poor ten, werkgever en werknemer, jong en oud kunnen er binnen komen, aldus spr. De heer C. Stapel Jr., bepleitte dat de ge meente zoo weinig mogelijk in werkverschaf fing moet uitvoeren. De 'gemeente schaffe die las'te'n af die niet algemeen zijn, en stelle een lage of geen ver makelijkheidsbelasting in. De Gemeente Haarlem is op den goeden weg want einde lijk zal een begin worden gemaakt met de uitvoering der havenplannen. De liberalen willen werken op een gezonden zakelijken grondslag. De heer B. W. Lasschuit zeide dat in dezen tijd de strm van een middenstander nuttig en nocdiz kan zijn. Hoe komt hef dat de middenstand zoo slecht vertegenwoordigd is ln de overheidsorganen? VAN DER LINDEN'S Bakkerijen d i e bakken lekker brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEFOON 13882 (Adv. Ingez. Med.) H e d e n: DINSDAG 20 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De zoon van Franken stein", 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Vemon and Irene Castle". Tooneel: The Kadex Four. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De gouden kooi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Pacific liner" en „Hotel Sacher", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Drie blauwe jongens en een meisje" geprolongeerd. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. WOENSDAG 21 JUNI N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken. Jaarl. alg. vergad. ten kantore, 3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a, Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Gemeenteraadsverkiezingen te Haarlem, Bloe- mendaal en Velsen. De £ibetale Voowitgang. moet worden voortgezet versterkt den Liberalen invloed ook in den gemeenteraad LIJST 11 In Haarlem: Mr. A. BEETS Ook op UW stem komt het aan Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis. Iets warmer. THERMOMETERSTAND (Adv. Ingez. Med.) Er is een vrees dat de middenstanders door hun cliëntèle benadeeld zullen worden wan neer hun politieke richting bekend is. Hoofd oorzaak is dat de Middenstander zich niet voldoende ervan bewust is aan wien hij zijn stem geeft. De vele misstanden met betrekking tot het markt- en ventwezen, het afbetalings stelsel, het probleem van de winst uit over heidsbedrijven, precarïo en straatbelasting, de hooge tarieven voor de electriciteït. voor den winkelier enz., bewijzen dat versterking van het middenstandselement in den Raad noodzakelijk is. Dr. P. H. Ritter Jr., voelde zich als vreemde eend in een gastvrije bijt, de algemeene libe rale gedachte vertegenwoordigend. Het liberalisme eischt een krachtige hand having van de gemeentelijke zelfstandigheid aldus spreker. Elke zelfstandigheid moet echter niet leiden tot ongebonden heid. Het nieuwe liberale gemeenteprogram is aangepast aan de eischen van den tijd. Het beginsel van gebonden vrijheid komt hier tot uiting en spreekt zich sterk uit voor een be perkte overheidsbemoeiing. Het program wijdt groote aandacht aan het bedrijfsleven; heffingen, die uitbreiding der werkgelegenheid tegengaan, worden afgewe zen. Een zuinige gemeente-huishouding wordt bepleit. Het is in dezen tijd zeer belangrijk om het bedrijfsleven weer op gang te krijgen. De verbodsbepaling tot vrije bedrijfsuitoefe ning verhoogt de werkloosheid Het openbaar onderwijs behoort den liberalen zeer bijzon der ter harte te gaan. Laat ons in dezen tijd op de bres staan voor de openbare schcol. De openbare school moet weer algemeen na tionaal bezit worden (applaus). Wat de volks huisvesting betreft eischen wij krachtige toe passing van de Woningwet, die van ons af komstig is. Het particulier initiatief moet voorop staan. De gemeente dient slechts aan te vullen. Tenslotte behandelde spr. de situatie van het liberalisme ln dezen tijd. Wij bevinden ons op een punt van kente ring in het politieke leven. Het coalitie kabinet, dat aan de regeering is. wordt zwaar beproefd. Het stoelen op een zelfden wortel des geloofs schijnt niet voldoende waarborgen te geven voor eenheid van opvatting ten aan zien van het financieel beleid. Het rapport van de commissie die de zaak-Oss heeft on derzocht, geeft den Minister van Justitie wei nig vreugde. Aan den anderen kant, nemen wij waar hoe de eigenlijke politieke belang stelling van ons volk over de grenzen van het oude partijwezen heen zich concentreert op de handhaving van de aloude vrijheids gedachte, die door een politiek extremisme van rechts wordt bedreigd. Indien ooit, dan heeft het liberalisme thans een taak. Te midden van regeeringsmoeilijk- heden en van de vervaging van het politieke beeld is het liberalisme egroepen om opnieuw zijn constructieve vastheid te geven aan onze nationale gemeenschap. Het heeft die roeping, omdat het beginsel van ons Staatswezen liberaal is. Het heeft die roeping, omdat de redding uit oeconomische moeilijkheden niet gelegen is in dwang van boven, in inperking van de volkskracht, in kneveling van het bedrijfsleven, maar in dat spel van vrije krachten. Het heeft die roeping vooral: omdat het niet opkomt voor bepaalde belangen, voor bepaalde klassen, maar uit beginsel het algemeen be lang en niets dan dat .als politiek ideaal stelt. Het is een onomstootelijk feit dat de na- tionaal-socialistische gedachte in stilte meer menschen beheerscht dan uiterlijk blijkt. De groote massa der werkloozen wordt door de gedachte der nationaal-soeialistïschen geest beïnvloed. Er zijn duizenden kanalen waar door het natlonaal-socialisme in ons Neder land binnendringt. Spr. citeerde Prof. Telders. waar deze over de liberalen zegt: „Wij zijn een oppositie-aprtij". Daarin ligt besloten dat het liberalisme in Nederland een zelfstan- digheidspcJitiek voert. Wij kunnen ons zelf zijn. Wij hebben niemand naar de oogen te kijken. Er is maar één tegenstelling in het Nederlandsche politieke leven: „liberaal of niet-liberaal". Mr. C. Blankeyoort, die de vergadering opende, zeide de verschillende sprekers dank. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.31 3/8. Berlijn 75.52'^. Parijs 4.98 7/8, Brussel 32.01. Zwitserland 42.43. New-York 1.88 1/4. 12 Londen 8.81 Berlijn 75.52'-. Parijs 4.98 7 8. Brussel 32.02. Zwitserland 42.43. Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.40. Oslo 44 30. New-York 1.88 1 4. Italië: a. vrije lire 9.94. b. reis lire 9. c. bankpapier 6.40. ZANGAVONDEN IN HET KOOR GROOTE KERK. Met het oog op de in gebruikneming van den nieuwen Liederenbundel der Ned. Herv. Kerk worden elke Woensdagavond van 8.159 uur zangoefeningen gehouden met alle belangstel lenden om de melodieën in te studeeren onder leiding van den heer Hülsmann. directeur van het Oosterkerkkoor en met medewerking van dit koor. De koorruimte van de Groote Kerk (ingang Klokhuisplein) is daartoe wel willend ter beschikking gesteld door heeren Kerkvoogden. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 64 F. 58 F. 60 F. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is nog in beteekenis toegenomen en heeft zich gisteren verder over de Britsche eilanden uitgebreid. In den afgeloopen nacht begon de luchtdruk in Frankrijk te dalen. Over de Noordzee ligt een vlakke depressie, die sedert gisteren wat is opgevuld. Deze brengt zwaren neerslag aan de Oostkust van Enge land en buiig weer aan onze Westkust (te Spurn Head viel in het afgeloopen etmaal niet minder dan 42 m.M.i. Ook in Centraal Europa ligt een vlakke depressie, die daar onweers- achtig weer veroorzaakt, hetgeen met plaatse lijk zwaren neerslag gepaard ging. Over West Duitschland ligt een rug van betrekkelijk hoogen luchtdruk, die de scheiding vormt tus- schen de beide genoemde vlakke minima. In Finland heeft de hooge druk stand ge houden. Het blijft hier en ook in de rand staten buitengewoon warm. vanmorgen worden binnen den Poolcirkel weer temperaturen boven 25 graden aangetroffen. De ondiepe de pressie, die gisteren bij Denemarken lag. ver plaatste zich Noordwestwaarts naar de Noor- sche kust en vulde daarbij op. Zij bracht daar nog plaatselijk veel regen (Lista had 30 m.M.). Ook in IJsland zijn de barometers geduren de de laatste dagen aanzienlijk gestegen. Hier heeft zich een afzonderlijke kern van hoogen druk ontwikkeld, die nog in beteekenis toe neemt. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 6.18 uur; n.m. 18.49 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Lieven Duvosels Aussöhnung. Wordt te Frankfort ten gehoore gebracht. Onze stadgenoot, de heer Lieven Duvosel, verblijft op het oogenblik te Frankfort a/M. waar, bij gelegenheid van het muziekfeest, georganiseerd door den Permanenten Raad voor Internationale samenwerking van compo nisten, werken worden ten gehoore gebracht van toondichters uit 18 verschillende landen. Op Woensdag 21 Juni wordt Duvosel's „Aussöbnung" voor sopraan, mannenkoor en giropt orkest, uitgevoerd. Het programma voor dien avond wordt per radio uitgezonden van. 8.30 uur tot 10.30 uur. Soliste is Marta Schil ling, het geheel staat onder leiding van den dirigent Otto Frickhöffer. „Aussöhnung" is het slotnummer van den avond. Dat dit prachtige werk, dat hier ter stede meermalen werd uitgevoerd, bij dit belangrijke muziek feest op het programma werd geplaatst, is voor onzen stadgenoot Lieven Duvosel een groote voldoening cn tevens een erkenning van zijn groote gaven als toonkunstenaar. EVANGELISATIEGEBOUW HAARLEM NOORD. Op een terrein aan het eind van de Mina- hassastraat zal een Evangelisatiegebouw wor den gebouwd voor het houden van Evangeli sche samenkomsten en vergaderingen voor Ohr. Belangen. Het werk is gegund aan den heer F. Hop, aannemer te Haarlem. Eerstdaags wordt met den bouw begonnen. EXAMENS Nuttige handwerken. Rijks Kweekschool voor Onderwijzers(essen) Haarlem. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: S. G. Neijsing, H. J. Ooms, S. C. Peetoom, S. H. Schuirman, A. M. v. d. Velde, G. J. H. Vos. Deze examens zijn hiermede geëindigd. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 306 3 4—71&. Vergde Vorstenl. 90. Amst. Rubber 192. Philips 206—9 A.K.U. 34 3 4—5. Unilever 134 1/4. Beth. Steel 42—1/8. U. S. Steel 36—1/4. Republic Steel 117/8—15/16. Anaconda 48 li/167/8. Na den ondergang van de „Phénix". Telegrammen van deelneming van alle kanten. Naar aanleiding van den ondergang van de „Phénix" heeft de president der Fransche republiek telegrammen van deelneming ont vangen van den koning van Engeland, rijks kanselier Hitler, de koningin der Nederlan den. den koning van Egypte, den rijksbestuur der van Hongarije cn de presidenten van Tur kije en Haïti. De koning van België heeft zijn deelneming betuigd door bemiddeling van zijn ambassadeur. Bovendien hebben de di plomatieke vertegenwoordigers van Nederland, Hongarije, Ierland, Egypte, Siam, Zuid-Arfika, de Vereenigde Staten en Luxemburg conho- !eantiebezoeken aan Bonnet gebracht. Ten slotte heeft de minister een schrijven van deelneming van Tatarescoe en Soeritz ont vangen. De socialistische fractieleider heeft in de Raadsvergadering van 25 Januari j. 1. (verslag bi. 30) verklaard, dat de socialisten de brede samenwerking tussen alle groepen in onze gemeente willen vervangen door een partijbewind van 2 socialistische en 2 Rooms- Katholieke wethouders en van het Dag. Bestuur der gemeente de Vrijzinnig- Democraten en Christelijk-Historischen willen uitsluiten. Tot voor kort hebben de Katholieken deze plannen afgewezen. Dezer dagen heeft echter de Rooms- Katholieke fractieleider in een verkie zingsvergadering verklaringen gedaan, welke er op wijzen, dat hij geneigd is in dezelfde richting te gaan. Haarlemmers, voorkomt, dat onze stad wordt be stuurd door een verbond van Rooms-Katholieken en Sociaal-Democraten, met uitsluiting van de anderen! daarom op hen, die het bestuur van land en ge meente willen gronden op de ruimst mogelijke samenwerking, op de 2. Dr. L. C. Kersbergen 3. Mevr. Mr. E. van Eck-Thicl 4. D. J. A. Geluk enz. Het belang van onze stad eist SAMENWERKING VAN ALLE GROEPEN DER BEVOLKING EN GÉÉN EENZIJDIG ROOMS-KATHOL1EK-SOCIALIST1SCH BEWIND (Adv. ingez. Med.) Jubileumvlucht trekt geert bijzondere aandacht Hedenochtend heeft de Indië-lijn der K. L. M. een jubileum gevierd. In allen eenvoud natuurlijk, want zonder feestelijk vertoon is Viruly van Schip hol vertrokken om de 750ste vlucht naar Indië uit te voeren. De regelmaat, waarmede drie maal per week de Indië-vliegtuigen hun verren tocht aam- gen, doet bijna vergeten hoe kort geleden het is, dat het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië werd opgebouwd. De geschiedenis van de Indië-lijn strekt zich uit over nauwelijks 15 jaren. In 1924 was de eerste vlucht met Van der Hoop en Van Weerden Poelman, 2'/- jaar later de tweede vlucht met Geysendorffer en Scholte den heer Van Lear Black als passagier, en dan volgden de vluchten elkaar steeds sneller op. Koppen met de „Postduif", de vier vluchten in 1928 om de toestellen der K. N. I. L. M. over te brengen en de aanvang van den gcregelden dienst. In 1930 vloog reeds éénmaal per 14 dagen een Fokker F 7 naar Indië en terug. Met een gemiddelde snelheid van 160 K.M./uur werd de reis in 12 dagen afgelegd. Pas in 1931 werd geleidelijk overgegaan tot het medenemen van een radio. De goedgevulde pantry van tegen woordig, waaruit de steward een uitgebreide lunch en tal van koele dranken weet te servee ren, was in eersten aanleg reeds aanwezig, d.w.z. wanneer het meeliep, was er koude kip of een tros bananen aan boord. In October 1931 werd de weekdienst inge voerd. De Fokker F 12 met een kruissnelheid van 185 K.M./uur kwam in dienst en werd in den daarop volgenden zomer vefvangen door de Fokker F 18, die plaats bood aan 4 pas sagiers bij een kruissnelheid van 285 K.M./uur. Gedurende drie jaren werd de Indië-lijn op deze wijze door de K. L. M. geëxploiteerd totdat in 1935 het nieuwe materieel, de Douglas DC-2. op deze route zijn intrede deed. Tegelijkertijd werd een tweemaal wekelijksche dienst inge voerd. De driemaal wekelijksche dienst zooals deze tegenwoordig bestaat, werd tenslotte in October 1937 ingesteld; tegelijk werden de DC-2 vliegtuigen vervangen door de grootere Douglas DC-3 machines. De reistijd is nu 5' dag; de gemiddelde snelheid is 260 K.M./uur, terwijl er plaats is voor 11 passagiers. De aanvang van de 500ste vlucht werd in den ochtend van 13 November 1937 op Schiphol feestelijk gevierd. De posterijen voorzagen daarenboven de brieven van een bij zonderen stempel. Wanneer de frequentie op deze lijn niet gewijzigd wordt, dan wordt in begin 1941 de duizendste vlucht gevierd. Een der belangrijkste dagen in de geschiedenis van de verbinding met Nederlandsch-Indië was 5 Juni 1937. Toen werd n.l. het luchtrecht voor brieven afgeschaft en kwam het groote voordeel van een snelle verbinding tusschen het moeder land en de koloniën eerst goed tot zijn recht. Sinds de eerste vlucht werd door de K. L. M. langs de Indic-route ruim 21'-• milliocn K.M. gevlogen, dat is 450 maal den aardomtrek. Het passagier- vervoer nam overal in de laatste jaren buitengewoon snel toe. Bijna 20.000 pas sagiers maakten van de verbinding gebruik, terwijl in totaal ruim 1 millioen K.G. post en goederen werden vervoerd. Joodsclie vluchtelingen in St. Nazaire aangekomen. De „Flandré" is gisteravond te St. Nazaire aangekomen met de 96 Joodsche vluchtelin gen uit Duitschland en Tsjecho-Slowakije, die op 16 Mei uit St. Nazaire waren uitgevaren naar Cuba, waar zij echter niet werden toe gelaten. omdat zij de cautie van verscheidene duizenden dollars, die geëischt werd, niet konden storten. KORPS MOTORD LENST. De sergeant-majoor-administrateur L. Staal is benoemd tot adjudant-ónderofficier- schrijver bij den Staf der Infanterie, en werkzaam gesteld bij het Militair Hospitaal te Amersfoort. Op 21 Juni zal door den commandant van het korps Motordienst aan den sergeant der le klasse G. J. F. Haaze het onderscheidings- teeken voor 24-jarigen dienst worden uitge reikt. Oprichtingsvergadering van den Haarlemschen Klaverjasbond. Donderdagavond 22 Juni wordt in gebouw Flora aan het Pretoriaplein de oprichtings vergadering gehouden van den Haarlemschen Klaverjasbond. Het initiatief hiertoe is geno men door de Haarlemsche Klaverjasvereeni- ging ..Troef Zeven" De landelijke bond geeft ook een officieel orgaan uit. „De Klaverjas- port" waarbij ook Haarlem niet vergeten is.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2