AKKERTJES H.D.-V ertelIiiM H.C. AN DER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE D I NSJD AG 20 JUNI 1939 HAXRL'EM'S DSGBCAD 4 Het gaat om hot beginsel. Pater Henri de Greevc voor de R.-K. Staatspartij. Maandagavond sprak ln het Gemeentelijk Concertgebouw de bekende radio-spreker pater Henri de Greeve voor de RK. Staats partij. Aan dezen propaganda-avond werkten verder nog mede het Gemengd Koor St. Caecilia en liet muziekensemble J. Nibbering. De voorzitter van de afd. Haarlem der R.K. Staatspartij dr. Th. Th. Koot. opende den avond met een korte toespraak waarin hij zijn vreugde over de groote opkomst uitsprak. Nadat het dameskoor van St. Caecilia ender leiding van den heer A Bak eenige liederen had gezongen, nam Pater Henri de Greeve het woord. Als men in het verleden Christelijk en na tionaal had gedacht, aldus spreker, dan was er nooit oorlog en crisis geweest. Wie Christe lijk denkt denkt nationaal en wie niet Chris telijk denkt, denkt niet nationaal. Het gaat hierbij om de objectieve waarheid, niet om het persoonlijk gevoelen. Velen, die niet Chris telijk denken gevoelen nationaal. Er is echter een verschil tusschen nationaal voelen en nationaal denken. Het Christelijk denken is het eenig mogelijke en het eenige zuivere na tionale denken. Deze gezonde beginselen moeten wen ons klaar voor oogen stellen. Juist in de politiek moet de Christelijke gedachte ons leiden. De Katholieken willen niet in de eerste plaats zakenmenschen of wat dan ook zijn. doch bovenal zijn zij kinderen van de*' boven natuur". Hier ligt het moment van den strijd en daarom staan de Katholieken tegen de communisten en de nationaal-socia- listen. Die beschouwen den menschals een be gaafd dier, een „denk beest". De leer van het Christendom daarentegen vernipügt de natuur niet, doch hervormt ze alleen en brengt ze op een hooger plan. Ook de maatschappij moet door het Katholieke leven geheiligd worden. Daardoor wordt de verkiezingsstrijd een principieel vraagstuk. De verkiezingen gaan niet in de eerste plaats om veeten. maar om het beginsel. Op deze wijze wordt de weg geëffend voor de een heid. de zuiverheid van bedoeling en het on feilbaar resultaat. Dit is cok de eenige weg om onder geloofsgenooten, dissidentisme en defaitisme te bestrijden. Critiek is gezond en werkt zuiverend, maar de persoonlijke grieven en wenschen mogen nooit boven het algemeen belang gesteld worden. Wanneer er oneenigheid is moet men nooit over de feiten twisten maar alleen op het be ginsel den nadruk leggen. Het gaat er in de politiek om iets te bereiken. Dat is alleen mogelijk door de eenheid. De samenbinding en het. samenwerken van alle krachten levert altijd mer op dan de verdeeldheid. Deze regel geldt ook voor de politiek en dat schijnt men nog al eens te vergeten. Als het gaat om geldverdienen is de eenheid altijd aanwezig: gaat het echter om God te dienen, dan is die eenheid dikwijls ver te zoeken. Het zuiver Christelijk denken leidt ook naar de zuivere bedoeling. Het is moeilijk om de politiek niet te misbruiken. Boven alle men- schelijke belangen is er echter God's belang ln de maatschappij. Politiek is geen materieel doch een moreel belang. De persoonlijke be- brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 21 JUNI 1939. Programma EU: 8.00 Keulen. 10.50 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 London Regional 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Londen Regional. 73.5 Keulen. S 30 Fransch Brussel. 10.20 Parijs Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pa rijs Radio. 9.30 Radio PTT-Nord. 9.5010.35 Diversen of gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.10 Droitwich. 2.20 London Re gional. 2.40 Radio P.T.T.-Nord. 3.35 Droit wich. 6.35 Fransch Brussel. 6.50 Ned. Brus sel. 7.05 Droitwich. Programma V. 8.007.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. Opnamen van Nat. Gonella en Victor Sylvester. Nat Gonella. 1. Tiger Rag. 2. Dipsey Doddle 3. Snake Charmer. 4. Flat Foot Floogee. 5. Tulip-Tulip-Time. 6. Nagasaki. 7. Jubilee. 8. Let'er go. 9. Skrontch. 10. Honey Chile. Victor Sylvester. 11. Cinderreila Sweethaert. 13. It's D'Lovely. 13. Moonlight. 14. I'll stand by. 15. Goodnight angel. 16. Is that the way to treat a sweetheart. 17. Sweetest song in the world. 18. Dear love my love. 19. Sweetheart let's grow old together. 20. Please be kind. 8.00—12.00 Diversen. langen worden toch in ieder geval het best behartigd ais het beginsel domineert. Wat verwacht God van de politiek? Daar gaat het om. Politiek is: „weten voor je land. voor je volk en je staat, wat het tot vrede strekt". In het laatste deel van zijn redevoering sprak pater de Greeve over den weg dien men moet bewandelen om tot het onfeilbare resultaat te komen. De rede van Pater de Greeve werd enkele malen onderbroken door zang xan de koren van St. Caecilia. Het Concertgebouw was geheel bezet. ELS KEEZER REGISSEERT IIET DANSSPEL ..DE VLAGGEDRAGER". Bewegingskoor en zangkoor gecombineerd. De danseres Eis Keezer, docente voor dans kunst aan de Academie voor Lichamelijke Op voeding te Amsterdam, is uitgenoodigd de regie te voeren over een dansspel, dat is samengesteld door den journalist Hans J. Tobi en waarvoor de componist-pianist Wolfgang Wijdeveld de muziek heeft geschreven. Dit spel, dat „De vlaggedrager" heet, belooft iets nieuws voor Nederland. Els Keezer heeft het namelijk aangedurfd, een bewegingskoor te combineeren met een zangkoor. De gedanste gedeelten, die bij dit experiment overheerschen, neemt het „Bewegingskoor Els Keezer" uit Haarlem voor haar rekening, terwijl de Haar- lemsche „Stem des Volks" voor het gezongene zorgt. Zoowel het bewegingskoor uit Haarlem onder regie van Els Keezer, als de Stem des Volks onder leiding van Anton Krelage zijn sinds een maand hard aan het werk om de opvoering ge heel te doen slagen. Door deze samenwerking ontstaat een dans- en muziekspel, waardoor men oog en oor hoopt te boeien. Dit werk zal zijn première begin Juli beleven in de openlucht op het landgoed Beeckensteyn, bij Velsen. STRAATPREDIKING. Heden (Dinsdag)avond te half negen zal er op het Teylerplein in Haarlem (Oost) door de Gereformeerde Evangelisatie straatprediking worden gehouden. Spreker: de heer Th. Swen, van Aerdenhout. Medewerking van het Evangelisatie-Zangkoor „Zuid-Oost". C. WIJDENES SPAANS GAAT HEEN ALS DIJKGRAAF VAN NOORD-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Op Maandag 26 Juni a.s. zal de vergadering van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats vervangers van het hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier, voor de laatste maal worden gepresideerd door den dijkgraaf, den heer C. Wijdenes Spaans Jr. Wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd zal de heer Wijdenes Spaans per 1 Juli a.s. aftreden en worden opgevolgd door den heer D. Kooiman, thans lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Met den heer Wijdenes Spaans verdwijnt een zeer belangrijke figuur uit het waterschapsleven. Een reeks van jaren was hij dijkgraaf en gedu rende zijn bestuursperiode ontwikkelde zich een nieuwe functie van het hoogheemraadschap, n.l. overname en onderhoud van het wegennet, op welk terrein, mede door de stuwende kracht van den heer Wijdenes Spaans zeer veel goed werk werd verricht. Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadh. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doob: 13 stuks 12 stuivers; 2stuks - 2stuivers. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand.examen rechten: mej. S. A. Brand en de heeren H. B. Koetsier en G. Th. J. Kaak. Voor het doct.-examen geneeskunde: de dames N. C. Margadant, M. Th. van Lonk- huyzen, M. Willink en de heer J. C. M. v. d. Ven, voor het candidaatsexamen Fransche taal en letterkunde: de dames J. G. Portielje, L. Hoog slag, C. M. Carvalho en A. M. Nieuwenhuysen en de heer W. J. Schuyt. (Adv. Ingez. Med.) .1 Het Laatste Nieuws door BERT LOVEN. K heb zooeven van Wyles een uit brander gehad," zei Mr. Morrisson. II op een toon, waaruit Ralph Dickson 7 27-1*- niet kon opmaken, oi het ernstig ge meend was. of dat de hoofdredacteur zich een ongepaste grap veroorloofde. Mr. Morrisson beet zenuwachtig op het stompje sigaar en wierp van achter zijn schrijf bureau een vernietigenden blik op zijn mede werker. „Je moet niet denken, dat ik grapjes maak, Dickson", vervolgde hij sarcastisch, „jij begrijpt er natuurlijk weer geen steek van. Wyles is maar een gewoon boekhoudertje en die is niet bevoegd, om zijn chef uitbranders te geven, nietwaar?" Ralph liet hem kalm uitrazen. „Als u mij nu eens zegt, op welke manier Wyles zijn brutaliteit motiveert, dan wordt het misschien wat duidelijker," zei Dickson. Mr. Morrisson richtte zich gewichtig van achter zijn schrijfbureau op en ging voor Ralph staan. „Wyles beklaagt zich erover, dat in een maand tijd het aantal abonné's met elfhon derd is teruggeloopen." „Dat is erg", mompelde Dickson. „De oor zaak?" „Oud nieuws!" zei Mr. Morrisson. „Wij bren gen geen actualiteiten. De berichten, die wij in ons blad publiceeren, weten de lezers al uit andere bladen. Kijk eens naar de Times; de London News; de Daily Mail. Lees de vetge drukte koppen in de Morning Post en zeg dan, of Wyles geen gelijk heeft. Het publiek wil het nieuwste van het nieuw stevooral sensatie, Dickson. Jij, als jour nalist moet toch weten, dat van actueel en vooral sensatienieuws alles afhangt. Hoe meer sensatie hoe meer abonné's.hoe meer abon né's des te meer advertentiecontracten en dus meer ponden, Dickson. Ga er uit! Zoek contact met buitenlandsche spionnenmet de gewiekste gauwdieven uit de onderwereld. Zoek Big Pete op en laat hij je wat uit zijn leven vertellen, tusschen dieven en moordenaars. Het geeft niet, wat hij je vertelt, als het maar goed en opwindend is." „O!"was alles, wat Dickson zei. „Het is nu drie uur", vervolgde Mr. Morris son. „Ik geef je tijd tot vannacht drie uur. Voldoende om een sensationeel artikel in el kaar te draaien. Maar het moet vooral nieuw zijngeen bakerpraatjes of andere goed- koope onzin. Nogmaals, Dicksonprobeer je collega's te overtroeven. Ik blijf vannacht hier door werken voor de kopij van de ochtendeditie. Ik verwacht je om drie uur." Hij wenkte met zijn hand. een duidelijk tee- ken voor Ralph, dat Mr. Morrisson het gesprek als geëindigd beschouwde. De jonge journalist was in den loop der tijden gewend geraakt aan de plotseling opkomende heftige uitvallen van zijn patroon en hij wist, dat alle tegenwerpin gen nutteloos zouden zijn. Bovendien kon hij Mr. Morrisson en Wyles geen ongelijk geven. Zijn blad „Morning and Evening News" kwam inderdaad steeds met de nieuwsberichten achteraan. Hij maakte zichzelf daar meer malen een verwijt van en toen Mr. Morrisson Copyright P. I. B. Box 6 Coptnhogan Zoo kwamen zij aan bet eendenhof. Daar heersehte op dat oogen- blik juist een hevig lawaai, want een tweetal familie's had hoog- loopende ruwe gekregen. De jonge eendjes keken verbaasd op, want de ruzie liep over een palingkop. Maar zij kregen toch ook gelegenheid om te lachen, want terwijl de wederzrjdsche leden der beide eendenfamiliea aan 't krakeel en waren, wie het meeste recht op den palingkop had, deed de kat een sprong en ging er mede vandoor „Zie, zóó gaat het nu in de wereld", zei de moedereend tot haar jongen en ze smakte met haar snavel, want zq had den palingkop ook graag willen opeten. „En nu moet je naar die oude eend gaan en als je bij haar bent je hals buigen. Zij is de voornaamste van ons allemaal. Zij heeft n.l. Spaansch bloed, daarom is ze zoo dik. En die roode lap om haar eene poot is de hoogste onderscheiding die een eend kan krijgen. Zoo, zet je voeten niet bij elkaar, want een goed opgevoede eend loopt met de beenen wijd uit eikaar." {Wordt vervolgd).. zich ln zijn werk verdiept had, begreep hij, dat hij ervoor te zorgen had, dien nacht om drie uur over een actueel en sensationeel artikel te beschikken. Zoo niet Voor een van de beruchte nachtkroegen in Hounsditch bleef Dickson staan. Hij wist, dat hij hier Big Pete kon vinden, als deze niet op karwei was. Even luisterde hij naar de sner pende dissonaten van een goedkoope neger band, toen stapte hij resoluut naar binnen. Bang behoefde hij niet te zijn, want Ralph Dickson was in de Londensche misdadigers- wereld bekend als de man die niemand kwaad zou doen. Het duurde niet lang. of hij had Big Pete ergens in een achterkamertje ontdekt. ..Wil je me wat vertellen uit je leven. Pete?" vroeg Ralph. „Mr. Morrisson is woedend op me, omdat ik altijd met oudbakken kost kom aandragen, Big Pete keek hem met zijn scheefstaande oogen wantrouwend aan, maar Dickson schudde lachend zijn hoofd. „Nee, Pete, je weet wel. dat je op me reke nen kunt. Heb je ooit over me te klagen ge had?" De misdadiger dronk met één teug zijn glas sherry leeg. „Je hebt gelijk, boy zei hij met een knipoogje. Jij bent de beroerdste nog niet. Goed beschouwd, heb je mij dikwijls een tip gegeven. Zonder dat je het wist natuurlijk. En wat wou je nou eigenlijk van me weten?" „Iets wat nog nooit door onze concurrenten is gepubliceerd, Pete," zei Ralph. „Sensatio- neele kopij uit je leven. Iets omtrent je nieuwe plannen of zooiets. Natuurlijk alleen bestemd voor Morning and Evening News. Mr Morrisson blijft van nacht op het bureau en hij verwacht me om drie uur met een stapel origineele nieuwtjes met koppen over de ge- heele breedte van een pagina van een duim of twee dik, anders. „Nou. anders?" vroeg Big Pete. Ralph haalde onwiliig z'n schouders op. „Het is tegenwoordig geen pretje, om zonder werk langs de straat te zwerven. Pete. Als jij mij de kopij geeft, dan ben ik gered Maar echt gebeurd hoor." Big Pete knipperde even veelbeteekenend met zijn kraaloogjes. „Jij drinkt een sherry voor mijn rekening, Dickson", zei hij. „Wat zei je ook weer?.... Vannacht om drie uur?" „Mr. Morrisson moet zijn politiek overzicht voor de ochtend-editie uitwerken. Hij zou tot drie uur op me wachten." zei Dickson. De kellner bracht twee glazen sherry en Pete zei tegen hem: „Moet je hooren, Jimmy. Deze heer komt vannacht om twee uur hier. Ik zal je een brief geven en dien geef jij aan Mr. Dickson, begrepen?" De kellner knikte en verdween. „Je neemt het me toch niet kwalijk, Dick son? Je weet wel, dat ik nooit te beroerd ben, om een toffen jongen als jij bent, uit de misère te helpen. Maar ik heb vannacht zelf nog een karweitje op te knappen. Als je me soms nog eens noodig hebt, dan ben ik je man, hoor. Maar verdermondje dicht." Ralph Dickson dronk zijn glas leeg en stond op. „Vooral sensationeel, Pete. En alleen voor ons!" zei hij ten afscheid. „Je zal over Big Pete geen klagen hebben, boy", zei de ander met een vreemd grijnslachje. Ralph Dickson legde triomfantelijk stuk voor stuk de vellen kopij op het bureau voor Mr. Morrisson neer. „Ik weet niet, of het sensationeel en actueel genoeg is," zei hij met een ingehouden lach. „In ieder geval is het van Big Pete afkomstig, dus origineel genoeg en wat het voornaamste isPete heeft mij beloofd, dat wij de eersten zijn met de publicatie. „Schitterend gedaan, Dickson!" prees Mr. Morrisson. „Laat eens zien, wat het is? Be roerd jongen, als je oogen slecht worden. Lees j-ij het maar liever voor." Ralph las: .Brutale inbraakOude dame uit haar bed gelicht en mishandeld. Inbreker maakt een buit van dertig duizend Pond Sterling. Voorbijgan ger redt de oude dame uit haar ne telige positie Hedennacht omstreeks drie uur is in een villa in een der voornaamste stadsdeelen een buitengewoon brutale inbraak gepleegd, welke misschien zeer ernstige gevolgen zou hebben gehad voor een oude dame, indien niet een toevallige voorbijganger met gevaar voor eigen leven had ingegrepen. Omstreeks dat uur ging de genoemde persoon huis waarts, toen hij uit het perceel angstkreten meende te hooren, die klaarblijkelijk van een vrouw afkomstig waren. Geen oogen - blik aarzelde hfj en ofschoon ongewapend, snelde hij kordaat naar de voordeur, die blijkbaar met een looper was geopend. Hij ontmoette althans geen tegenstand bij het openen. Op de slaapkamer van de bewoners de heer des huizes was dien nacht af wezig.... brandde licht en hij meende dat daar vandaan een bepaald geluld kwam. Onmiddellijk forceerde hij de deur en bij het binnentreden zag hij een dame van onge veer zestig jaar met een doek voor haar mond op een stoel gebonden. De brandkast stond open en volgens de verklaring van de dame, die weldra met behulp van "vlugzout uit haar onmacht was bijgekomen, had de brutale inbreker voor een waarde van dertig duizend pond sterling aan geld en sieraden medegenomen. De dader kon echter op het laatste oogenblik over het dak ontkomen. Mr. Morrisson had met dichtgeknepen oogen zitten luisteren en toen Ralph even "zweeg, zei hij enthousiast: „Schitterend. Dickson!.Dat is nu eens wat je noemt, actueel en sensatie. Wat zullen onze concurrenten opkijken, als ze dat lezen, ter wij] ze er zelf nog niets van weten." Dickson wenkte met zijn hand. „Er staat nog een onderschrift bij", zei hij zacht „ofschoon „Wat wou je zeggen. Dickson?" „Het komt me een beetje vreemd voor, of schoon dit onderschrift het sensationeelste is van alles." Hij las verder: Bij het ter perse gaan van dit bericht, be- reike ons nog de mededeeling, dat de per soon die zich zoo kordaat aLs een ridder zonder vrees of blaam gedragen heeft, en door wiens kloekmoedig optreden wellicht een gruwelijke misdaad voorkomen werd, niemand minder is dan de bekende Mr. Mor risson. de hoofdredacteur van „Morning and Evening News". Hij was tot laat in den nacht op zijn bureau gebleven wegens de regel matig binnenkomende berichten omtrent den toestand in Europa en hij passeerde toeval lig de villa in Cromwellstreet nummer 88, waar het misdrijf werd gepleegd en Ralph Dickson hield midden in den zin op, want een krachtterm klonk uit den mond van Mr. Morrisson. Met groote sprongen rende de hoofdredac teur de trap af en voordat Ralph goed begreep, wat er gebeurde, hoorde hij buiten een motor aanslaan en wegrijden. Met starenden blik keek hij naar de kapitale letters in den brief, tot ze voor zijn oogen gingen dansen. Telkens opnieuw herhaalde hij in zichzelf: .Cromwellstreet 88 Cromwellstreet 88 Toen wist hij het weer Cromwellstreet 88.. dat was het particuliere adres van Mr. Mor risson. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden^

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6