Haarlem's Dagblad Japxum&ts Ul Swatau Colijn 70 jaar. ontschepen troepen Indië vluchten. l/etkietoikpsuUstofek Doodelijk ongeluk te Zandvoort. BERICHT 56e Jaargang No. 17178 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poetgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 21 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1 *5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Morgen hoopt de minister-president, dr. H. Colijn, den leeftijd van zeventig jaar te berei ken en ook wij bieden hem onze hartelijke ge- lukwenschen aan. Hij heeft zeer veel en zeer belangrijk werk voor Nederland en voor het Nederlandsche volk verricht en niet alleen zijn persoonlijke en politieke vrienden erkennen dat. Ons volk moge vele verdeeldheid kennen, op politiek en vooral op godsdienstig gebied, die overigens altijd overheerscht wordt door zijn eenheid-in-trouw aan het Koningshuis het weet toch ook, boven die geschillen uit, zijn groote mannen te erkennen. En zoo zullen er talloozen zijn die niet tot Colijn's geestesrich ting behooren en wier politiek inzicht tegen over het zijne staat, die hem toch hun welge meende hulde zullen brengen. Niet alleen als een soort sportieve erkenning, als een edel moedigheid tegenover den tegenstander, maar omdat zij weten dat hij zooveel gedaan heeft dat Nederland heeft gediend, dat boven partij geschil staat en die groote eenheid vertegen woordigt die haar belichaming vindt in H. M. de Koningin. Wij zifen allen in Colijn, in den zoon van ons polderland, den typischen Hollander, uit het sterke hout gesneden. Een kerel uit één stuk, die zijn loopbaan begon als een eenvoudige boerenjongen uit de Haarlemmermeer, zonder geld en zonder „relaties" en zich door zorgen, moeilijkheden en tegenslag heensloeg, zijn leven lang. Niet alleen door eigen zorgen en moeilijkheden, maar ook en dat in steeds stij gende mate, door de moeilijkheden die hij in het belang van anderen, tenslotte in ons aller belang, moest trachten op te lossen en over winnen. Dat is hem niet altijd gelukt en op dit moment zelf verkeert zijn bewind in zeer moeilijke omstandigheden die wellicht eerst daags tot een Kabinetscrisis zullen leiden. Maar hij heeft nooit versaagd en steeds zijn sterke natuur, zijn groote werkkracht en bijzondere begaafdheden in dienst van ons land gesteld. Handelend volgens zijn diepe overtuiging heeft hij daarbij immer het belang van Neder land tot richtsnoer gehad. Zijn geloof, zijn trouw en zijn moed verdienen niet minder onzen eerbied en erkenning dan zijn staats- mans-gaven en zijn energie. Er zijn maar zeer weinigen, die tot het regeeren waarlijk geroe pen zijn. Dat vereischt niet alleen de scherpte van verstand, de wilskracht en den arbeids- lust die vele menschen doen slagen in de maatschappij, maar bovendien enkele bijzon dere eigenschappen die niet alle zoo eenvoudig te definieeren zijn. Menschenkennis behoort daartoe in de eerste plaats. Zij is wel eens de belangrijkste aller, wetenschappen genoemd. Misschien is dat wat overdreven gezegd, wat eenzijdig voorgesteld, want het hangt dan toch ook wel af van de levenstaak die men te ver vullen heeft. Maar er zijn levenstaken waar voor het zeker geldt en daartoe behoort, ge loof ik, zonder eenigen twijfel die van den staatsman. Er zijn andere eigenschappen, die vereischt worden; een scherpte intuïtie, het scherp en snel aanvoelen van wisselende situaties, de durf om een snel besluit te nemen en daar tegenover hetgeen vooral niet minder be langrijk is de zelfbeheersching die weet te wachten op het goede oogenblik. Ik meen dat een man als Colijn tot de zeer zeldzamen be hoort die al die eigenschappen in zich vereeni gen en ik leid dat niet alleen uit zijn daden en redevoeringen af maar ook en vooral uit in drukken, opgedaan in verscheidene gesprekken met den minister-president. Zijn loopbaan, aan welker vele gebeurtenis sen en wisselingen in een ander artikel in dit nummer herinnerd wordt, is veelzijdig geweest. Na een korten „start" bij het onderwijs heeft hij zich als officier, als groot zakenman, als politicus, als staatsman onderscheiden. Die veel zijdigheid heeft natuurlijk sterk tot de ont wikkeling van zijn gaven bijgedragen. Hij heeft vele aspecten des levens, velerlei toestanden, tallooze menschen leeren kennen. Als kenner van Indië, waar hij zoovele jaren heeft doorge bracht, heeft hij een kennis vergaard, die men eigenlijk als onmisbaar voor een Neaerland- schen ministerpresident zou moeten beschou wen. Omdat de overzeesche gewesten zoo uit gestrekt zijn niet alleen, maar omdat zij recht hebben op zooveel zorg, belangstelling en be grip voor hun speciale levensvoorwaarden en moeilijkheden, die in menig opzicht zoozeer afwijken van die van het Europeesche Neder land. In zijn ministerschap heeft Colijn ongetwij feld zijn roeping gevonden en zijn beste krach ten kunnen ontplooien. Veel is hem gegeven: veel heeft hij ermee tot stand gebracht. Voor jonge menschen moet een energie als de zijne een schoon voorbeeld zijn: zij toont wat zelfs een eenvoudige boerenzoon bereiken kan als hij durft en aanpakt en geen moeilijkheden en tegenslagen schuwt. Hoevelen zijn er niet die met minder gaven dan een Colijn deelachtig zijn geworden het toch met zulk een levens moed op eenig gebied zeer ver zouden kunnen brengen. Natuurlijk zijn er dan ook inderdaad die dat hebben gedaan en werken er op dit oogenblik jonge menschen, die bezig zijn het te doen. Maar het moedige voorbeeld van een Colijn kan dat aantal "helpen verhoogen. Ook daarom is het goed dat bij het bereiken van een belangrijken mijlpaal in het leven van den minister-president aan zijn afkomst herinnerd wordt. Dat hij ook in het buitenland vele vrienden bezit en dat „regeeringskringen" in andere lan den hem sinds lang al3 een man van bijzondere Opmarsch naar het binnenland TOKIO, 20 Juni (Reuter/A. N. P.). Officieel wordt gemeld, dat Japansche oorlogsschepen van ochtend de haven van Swatau zijn binnengeloopen. De Japansche afdeelingen, die op twee plaatsen in de nabijheid van Swatau aan land gegaan zijn, rukken naar het binnenland op, den hardnekkigen tegenstand der Chineezen ten spijt. ZUID-OOST-CHINA "v/V /V-^.KIANGS; szetsjwan ©TSJENGTOE SJOENGK] -,HOEpe V HANKAg' 6. .s, ft? n '-«-tsjf- 5 MWTAIOI, tsjausJ. 5 iSjeHTSJOU u® UT5JAU» ~i KIANG, HOE NAN. -■ P.OK.-Ó HEu«aoU ,6 JKlEMU,„;* TOEJOEAB. S\,syjaam^?' foETsjou <\r kWAilawc», v A^J°U /FOEKIE, V -10-EJOEA» -3 Sjioejijoo '^GTSJAÖTSJOU VA FORMOSA FQ kAuLOE" IUDO- CUIWA ^KWANGSI -ZUID CHINEESCHE ZEE- United Pres verneemt uit Hongkong dat op instructies van het Chineesche garnizoen het grootste deel van de Chineesche bevolking naar het binnenland gevlucht is, zoodat Swa tau voor het grootste gedeelte verlaten is. Slechts de buitenlanders, de koelies die op de kaden werken en het Chineesche garnizoen zijn gebleven. De vrachtschepen van andere nationaliteit worden niet doorgelaten, terwijl te Swatau een groot aantal Japansche oor logsschepen geconcentreerd ligt. Wang Tsjing Wei. Bovendien liggen er een Britsche en Ameri- kaansche torpedojager. Bij de eerste landing werden 350 a 500 Japansche soldaten op twee punten, boven en beneden Swatau, aan land gezet. Deze eerste landingstroepen hadden om 9 uur hedenmorgen de oevers van de Hanrivier „gezuiverd", waarna de gemotoriseerde artil lerie en de infanterie aan land gezet werden. Ondertusschen landde de tweede troepenaf- deeling van de Namoa-eilanden ten noorden van Swatau blijkbaar met de bedoeling om Swatau te omsingelen en den spoorweg bij beteekenis erkennen, dat hij dan ook op inter nationaal gebied meermalen belangrijk werk te verrichten heeft gekregen, is algemeen be kend. Ook dat heeft ons land gediend en het Nederlandsche aanzien in het buitenland ver hoogd En het moge gezegd worden dat daarbij een eigenschap van Colijn, die in den Hol lander niet kenmerkend, ja nogal zeldzaam mag heeten zijn sterk gevoel voor humor, zijn groote „savoir-vivre" in gesprekken met menschen van velerlei soort -- hem zeker sterk heeft geholpen. Zijn persoonlijkheid is riet alleen belangwekkend maar ook boeiend en innemend, stugheid en gedwongenheid zijn hem vreemd en de vreemdeling of hij Fransch- man, Engelschman, Duitscher of wat dan ook is voelt zich evenzeer tot dezen mensch aan getrokken als de landgenoot. Wij hopen dat zijn levensavond hem nog vele en gelukkige jaren moge brengen. Of die ge lukkig zullen wezen zal voor hem ten nauwste verbonden zijn aan het welzijn van land en volk. R. P. Tsjaotjau, op 43 K.M. afstand van Swatau, af te snijden. De Japansche consul te Hongkong heeft de Japansche landing officieel medegedeeld en daaraan toegevoegd „dat sf.-dert den val van Kanton Swatau de belangrijkste haven is, waarlangs Tsjang Kai Sjek munitie ont vangt. De bezetting van deze stad zal dus een zware slag zijn voor de Chineezen. Een verklaring van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken inzake Swatau deelt, naar United Press verder meldt, mede dat „het een zuivere militaire actie geldt, die ten doel heeft om de operatiebasis van het Tsjang Kai Sjek-regime, dat tegen Japan ge richt is, te vernietigen. De politiek, die de Japansche regeering tot nu toe heeft nage streefd om de belangen van derde mogend heden te verzekeren, blijft onveranderd. Of schoon alle pogingen in het werk gesteld wor den om te voorkomen dat hen schade wordt berokkend, hopen de Japanners dat andere mogendheden de werkelijke bedoelingen van Japan zullen begrijpen en hun medewerking zullen verleenen opdat het daarbij niet tot incidenten moge komen". Er zijn op het oogenblik te Swatau ongeveer 150 vreemdelingen gevestigd. Onder hen zijn 30 Engelschen en 20 Amerikanen. Verder wo nen er Franschen, Duitschers en Portugeezen. De Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpedobootjager „Pills- bury" bevinden zich ter plaatse, ten einde den Britten en Amerikanen bescherming te verleenen. Japanners ia S.iaatau Hedenmiddag werd uit Tokio aan United Press gemeld dat de Japansche troepen Swatau waren binnengerukt. In den loop van den morgen hebben Japan sche vliegtuigen de stad gebombardeerd. Er werd ernstige schade aangericht. Wang Tsjing Wei achter de schermen? HONGKONG. 20 Juni (Havas). Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen dat Wang Tsjing Wei, de vroegere ondervoorzitter van den uitvoerenden Joean, de Japansche regeering onlangs heeft voorgesteld vier pun ten van zijn programma ten uitvoer te leggen. Japan zou de steden Swatau en Pakhoi moe ten nemen om voorziening van de Chineesche troepen uit het zuid-westen te verhinderen. Het zou het vierde „roode leger" van het gros der Chineesche troepen moeten afsnijden door een nieuwen aanval in het Jangtsegebied. Het zou Sianfoe en de communistische hoofd stad Jennan moeten bezetten om ravitaillee ring van Rusland uit te voorkomen. Wang zou dan bereid zijn. een nieuwe regeering te vormen en toe te treden tot het anti-komin tern verdrag met de bedoeling, aan de zijde der spilmogendheden te staan in geval van een wereldconflict. In politieke kringen te Hongkong acht men den Japanscnen aanval op Swatau ernstig, omdat het een aanwijzing is voor een nieuw offensief tegen de Westersche mogendheden Een krachtige houding dezer mogendheden aldus zegt men. zou thans beslissend zijn. als zij haar positie in het Verre Oosten willen behouden. (Zonder ophef is Dinsdag de 750ste K L.M.-vlucht van Schiphol naar Indië begonnen. In totaal zijn reeds meer dan 20 millioen KM. afgelegd.) Twintig millioen kilometers. Zevenhonderd vijftig keer. Wat een kilometer vreters. Wat een vluchten heen en weer. Weinig jaren zijn verstreken. Sinds men 't eerst het ondernam, En het duurde vele weken, Voor men toen op Java kwam. Wij beschouwden en met reden, Dat toen als een heldenfeit, En hoe kort is het geleden. Met het vliegtuig vliegt de tijd. Als het nu wordt ondernomen, Vinden wij het heel banaal, Stiekum is 't. zoover gekomen: Zevenhonderdvijftig maal. 't Is een dienst, die als sensatie Jarenlang al niet meer geldt, Ook al is dan de prestatie, Kalm tot driemaal 's weeks versneld, En het zal daar niet bij blijven, Steeds maar korter wordt de duur, Men durft nu zelfs al te schrijven Over achtenveertig uur. Zevenhonderd vijftig keeren, Er 's geen feestje aan gewijd, Maar 'k wou even constateeren: 't Is toch Tnaar geen kleinigheid. Hedenavond is het verloop van het binnenkomen van de stembus uitslagen der Haarlemsche Raads verkiezingen voor onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 te volgen. Vermoedelijk zullen de eerste standen even na 7 uur gegeven worden. Ook worden aan onze bureaux de uitslagen bekend gemaakt van de verkiezing te Bloemendaal, als ook van de groote gemeenten in ons land. Met pols tusschen machine bekneld geraakt. Ongeval in bakkerij. Dinsdag is in de bakkerij van „Vooruit gang" in de Byzantiumstraat een 18-jarige bakkersknecht met zijn rechterpols bekneld geraakt tusschen het vliegwiel van een weeg machine. De jongen stak zijn hand door het vliegwiel van de stilstaande machine om een stukje gevallen deeg op te rapen Op hetzelfde oogenblik schakelde de machinedrijver de machine in zoodat de bakkerknecht met zijn pols bekneld raakte. De machinedrijver scha kelde weliswaar de machine onmiddellijk weer uit daar de knecht natuurlijk begon te schreeuwen van pijn, doch de machine moest geheel gedemonteerd worden om den knecht te bevrijden. Hij werd door een dokter en O.D. behandeld en naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd waar hij ter verpleging werd opge nomen. De machinedrijver had niet kunnen zien, dat den jongen zijn hand door het vlieg wiel had gestoken zoodat hem dus geen schuld treft. Lord Inchcape overleden. LONDEN 20 Juni (Reuter). Lord Inchcape, directeur van de P. and O. Shipping Company, is vanochtend plotseling overleden. De Krakatan werkt nog. Veel asch neergekomen. BANDOENG, 21 Juni. (Aneta-A.N.P.) De ..Krakatau'' werkt nog steeds. Gisteren zijn van des morgens zes tot des avonds zeven uur 615 erupties geregistreerd, waarbij vast materiaal tot 1500 Meter omhoog werd geslingerd. De eruptiewolk zelve steeg tot 6000 Meter. Er is veel asch gevallen. Meisje door trein gegrepen. Zij wilde een bal halen Op den bewaakten spoorwegovergang aan den Noorderduinweg te Zandvoort is Dinsdagavond omstreeks half zeven 'n ongeluk gebeurd, dat aan een zeven jarig meisje het leven heeft gekost. Het kind. Elsje de Nijs, was op dat tijdstip met enkele vriendinne tjes aan het ballen nabij den over weg. Plotseling schoot de bal onder de neergelaten boomen door. liet meisje tilde de boom omhoog, en rende naar de rails, waar de bal terecht was gekomen. Op dat moment naderde de trein, die om 18.27 uur het station te Zandvoort verlaten had. Het kind kreeg de tree plank van een der wagons tegen het hoofd en bleef hoogst ernstig gewond liggen. Toen een geneesheer arriveerde, bleek het kind reeds overleden te zijn. De treinbestuurder, die onmiddellijk stopte, kon na eenige minuten oponthoud, de reis naar Amsterdam vervolgen. Het stoffelijk overschot van het jeugdige slachtoffer is naar de ouderlijke woning aan de Helmerstraat te Zandvoort overgebracht. Zijn vader met messteken gedood. Slager tot anderhalf jaar veroordeeld. LEEUWARDEN 21 Juni. Heden heeft de rechtbank te Leeuwarden den 30-jarigen slager T. E. M. te Huizum, die begin Maart zijn vader, D. M., na een ruzie, met messteken in hals, rug en borst zoodanig verwondde, dat deze tenge volge hiervan overleed, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Bedrieglijke bankbreuk. Bejaarde commissionnair veroordeeld. s GRAVENHAGE 21 Juni. Het Haagsche gerechtshof bevestigde heden het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij de 71-jarige commissionnair in effecten J. J. V wegens be- driegehjke bankbreuk veroordeeld is tqt een gevangenisstraf van een jaar. Het woord is aan La Bruyère: Hoe meer men groote men schen benadert des te meer beseft men dat zij menschen zijn. Bejaarde dame lette niet op het verkeer. Ernstig gewond in het ziekenhuis. Een 64-jarige dame uit Den Haag stak Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur den Rijks straatweg over ter hoogte van den Overton- weg. Zij lette niet op het verkeer en zag niet dat een personenauto haar al dicht genaderd was. Een aanrijding was dan ook niet meer te vermijden. De dame brak haar linkerdijbeen en haar rechterpols. Zij is ter plaatse voorloopig door den O. D. behandeld en daarna per ziekenauto naar het Diaconessenhlis gebracht Er is geen levensgevaar. Den autobestuur der treft geen schuld. Het ongeluk op den Grossglocknerweg. Aantal slachtoffers tot 17 gestegen. WEENEN 21 Juni (Havas). Het aantal men schen, dat om het leven is gekomen len gevolge van het auto-ongeluk op den Grossglocknerweg bij Heiligenblut, is gestegen tot 17. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Haarlemsche M. T. S. wordt uitgebreid. 6 BINNENLAND. Dr. H. Colijn wordt morgen "0 jaar. 3 De Tweede Kamer is niet eensgezind voor kinderbijslag. 3 Philips maakte ongeveer evenveel winst als vorig jaar. 7 BUITENLAND. De Japanners zijn in Swatau geland. 1 Te Tientsin is het Engelsche vrijwilligers corps gereed voor mobilisatie. 5 Amerika heeft een waarschuwing tot Tokio gericht. 5 Moskou heeft bij de onderhandelingen met Engeland niet om garantie der oostelijke grenzen gevraagd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Colijn 70 jaar. i J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 H. D. Vertelling: Goud! 4 A. J. D.: Onderzoekt alle dingen. fi B. A.: Elfde autotocht voor ouden van dagen 6 Van onzen Boedapester correspondent: Bij den componist van „Hary Janos". 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1