I I Een rijke oogst verwacht. Waar komt het vandaan WOEiMSDAG 21 JUNI 1939 HAAREEM'S D'A'GBEAC 9 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER. Gunstige stand der landbouwgewassen. Het is thans zoo schrijft men ons van be trouwbare zijde nog meer dan voorgaande jaren, die zich ten aanzien van den landbouw kenmerkten door bevredigende oogstresultaten, wel een zeer aangenaam werk om een overzicht te schrijven over den stand der verschillende landbouwgewassen in Haarlemmermeer. De honderden verbouwers in dezen polder hebben moeiten noch kosten gespaard om de teelt der gewassen weder zoo goed mogelijk tot haar recht te doen komen en zijn daarin uit nemend geslaagd. Het is thans een lust om te zien hoe prachtig en veelbelovend het koren en de andere produc ten er bij staan. De natuur heeft met veel zon newarmte en eenige regenbuien medegewerkt om een en ander zoo'n gunstig aanzien te geven. En al waren met het overzaaien o.a. van de bijna geheel door de strenge vorst in December 1938 verloren gegane wintertarwe en de extra-be mesting dan ook belangrijke offers gemoeid, deze meer kosten zullen wanneer verdere tegen slag achterwege blijft en de zoo onmisbare, met het weder, insectenbeschadiging enz. in ver band staande factoren medewerken door de te verwachten gunstige uitkomsten van den a.s. oogst weder ruimschoots goed gemaakt kunnen worden. De winter en ook het voorjaar zijn vrij geble ven van lange regenperioden., terwijl de weers gesteldheid verder ook ideaal is geweest voor de vrijwel zonder stagnatie tot stand gekomen bewerking van de duizenden akkers, waarvan de structuur mede door den gunstigen wa terstand in dezen polder en het op steeds groo- ter schaal toegepaste draineeringssysteem over 't algemeen bevredigend kan worden ge noemd. Door de strenge vorstperiode en de verdere koude weersgesteldheid ook nog in de maand Mei, werd de le generatie van sommige insecten voor een groot gedeelte in ontwikkeling gehin derd, zoodat men zich over de zoo gevreesde insectenbeschadiging nog niet al te ongerust zal behoeven te maken. Doordat veel moest worden overgezaaid, kwam de Haarlemmermeerpolder, wat de frisch groene landerijen betreft, dit jaar aanvankelijk wel wat ten achter bij voorgaande jaren, doch deze achterstand heeft zich betrekkelijk vroe ger dan verwacht werd, nagenoeg geheel her steld, zoodat de Haarlemmermeer thans met het reeds flink ontwikkelde graan en de bloeiende erwten koolzaad en boonenvelden een schoonen aanblik oplevert. Omtrent de uitkomsten van den a.s. oogst der verschillende gewassen worden over 't algemeen goede verwachtingen gekoesterd. Op sommige plaatsen laat de stand der ge wassen nog wel iets te wenschen over, doch hiervan kan met verdere medewerking der na tuur nog veel terecht komen. De meeste gewassen beloven een rijken oogst al kunnen zich nog wel allerlei ongunstige facto ren voordoen, waardoor men in de hoop op be vredigende resultaten min of meer wordt teleur gesteld. We willen in dit opzicht den verbouwers gaarne toewenschen dat een en ander t.z.t. in beste conditie zal kunnen worden binnengehaald en 1939 voor deze groote, welvarende land bouwstreek (pl.m. 18000 hectaren) in het teeken zal komen te staan van een rijk oogstjaar. Tarwe (het le weder veel verbouwde hoofd product). De veel tengevolge van de strenge vorstpe riode overgezaaide wintertarwe heeft zich behoudens een enkele uitzondering hier en daar prachtig ontwikkeld. Ook de stand van de zomertarwe is bevredigend. Haver. Ook veel uitgezaaid dit jaar. Staat met uit zondering van enkele dunne stukken goed te velde. Gerst. Wintergerst werd weinig verbouwd; de zo- mergerst staat er vrij goed bij. Erwten. De teelt van dit gewas heeft zich dit jaar we der tot een groot aantal hectaren bepaald. De stand is prachtig, zoowel door rijken bloei als goede ontwikkeling, terwijl de knopvorm,- die dit gewas dikwijls zoo ernstig kan teisteren tot heden nog weinig schade heeft aangericht. Boonen. Staan ook rijk bloeiend te velde. Karwij. Dit tweejarig, zoo speculatieve gewas heeft ondanks de geleden winterschade rijk ge bloeid en tot heden nog weinig van de rups te lijden gehad, zoodat een goed beschot verwacht wordt. Bieten (het 2e veel verbouwde hoofdproduct). Hoewel dit gewas ondanks de langdurige droogte zich op verschillende plaatsen reeds flink heeft ontwikkeld (er worden zelfs al bij uitstek mooie stukken gezien), is de stand hier en daar nog achterlijk, doch de natuur kan ook hier nog de gewenschte verbetering brengen. Spinazie. Met uitzondering van enkele du mie stukken, is de stand van dit nogal veel verbouwde ge was bevredigend. Oliezaden, radijs en mosterdzaad. De stand is over 't algemeen goed. Aardappelen. Dit jaar zijn in dezen polder weder vrij veel aardappelen uitgepoot. De „aardappelziekte" werd nog niet waargenomen en behoudens en kele uitzonderingen, is de stand goed. Er wordt een bevredigende opbrengst verwacht Graslanden en klavers. Nu de hooibouw reeds gedeeltelijk zijn beslag heeft gekregen een vroegertje dit jaar kon worden geconstateerd dat de opbrengst van de le snede belangrijk minder is dan verleden jaar; de strenge vorst en het droge voorjaar hebben aan het gras groote schade toegebracht, zoodat de verdere verwachtingen omtrent de re sultaten van den hooioogst niet hoog gespannen zijn. Het laat zich wel reeds aanzien, dat de voorraad gras voor het vee niet voldoende zal zijn en bijgevoerderd zal moeten worden. Vlas. komen en er nog geen vrees voor een slecht laat weinig te wenschen over. Boomgaarden. In Haarlemmermeer hebben de boomgaarden prachtig gebloeid en weinig van de nachtvor sten te lijden gehad, zoodat de vruchtzetting over 't algemeen goed is te noemen. Toch schijnt hier en daar door de droogte vooral aan de pe- renboomen nogal schade toegebracht te zijn Hoewel men er dan ook nog niet zeker van is dat 1939 een rijk appelen- en perenjaar zal zijn. wijzen de omstandigheden er toch wel reeds op. dat de opbrengst in vele gevallen nog wel be vredigend zal wezen. Tuingronden. Aanvankelijk stond het er met het oog op de langdurige droogte met de' tuinbouwgewassen niet zoo heel rooskleurig voor. Veel zonne warmte en een paar frissche buien kwamen daar in betrekkelijk nog spoedig verandering ten goede brengen, zoodat er nog veel terecht kan komen en er nog geegn vrees voor een slecht boonenjaar behoeft te bestaan. JB. DE GRAAF OVERLEDEN. In zijn woning aan den Sloterweg te Hoofd dorp, is op 68 jarigen leeftijd plotseling over leden de heer Jacob de Graaf, een algemeen geacht ingezetene dezer gemeente, die op de ontwikkeling van den hem lief geworden Haar le mme r m eerp older waarin hij van zijn geboorte af heeft gewoond grooten invloed heeft gehad en om zijn aangenaam karakter en prettige omgang veler sympathie en vriendschap had verworven. Hij was gedurende tal van jaren in Haar lemmermeer op landbouwgebied een bekende persoonlijkheid en is ook in het verenigings leven zoowel op kerkelijk als maatschappe lijk gebied met ijver en toewijding werk zaam geweest. De heer De Graaf zwager van den minis ter-president H. Colijn heeft als lid van het kerkbestuur van de Gerei'. Kerk te Hoofd dorp Maandagavond nog de Kerkeraadsver- gadering bezocht, is na zijn thuiskomst onwel geworden en kort daarop overleden. Hij was o.m. ook bestuurslid van de anti-rev. bondskiesvereeniging en heeft in de gelederen van de anti-rev. partij waarvoor hij met hart en ziel gestreden heeft steeds een vooraanstaande plaats ingenomen. De teraardebestelling is bepaald op Don derdagmiddag op de algem. begraafplaats te Hoofddorp. BOTSING TUSSCHEN MOTOREN. Op het hoekpunt Kruisweg-Rijksweg had Dinsdag een botsing plaats tusschen twee motorrijwielen. Een motorrijder komende uit de richting Hoofddorp week op genoemd hoekpunt uit voor een hondje, dat den weg overstak, juist op het oogenblik, dat van den Rijksweg uit de richting Den Haag een andere motorrijder naderde. Het gevolg was, dat beide motoren op elkaar inliepen. De motorrijders werden tegen den grond ge worpen doch beiden liepen slechts lichte schrammen op en kwamen met den schrik vrij. De motorrijwielen werden ernstig bescha digd. FAILLISSEMENT. Het weekblad Handelsbelangen neemt op de crediteurenlijst in het faillissement van C. J. Wennekers. landbouwer te Haarlemmer meer. Deze lijst telt 26 crediteuren waarvan 2 met betwiste vorderingen. Het totaal passief bedraagt f 81.683.66 waarvan preferent f 57.847.30 en betwist f 79,73. De baten be dragen f 40.000 plus een drietal promemoriepos ten bestaande uit roerende goederen, uit staande vorderingen en huuropbrengst onroe rende goederen. De voornaamste crediteuren zijn: Coöp. Boerenleenbank borgstelling, kosten en rente gedeeltelijk preferent f 12.195. Coöp. Raiffeisenbank borgstelling, 2e hypo theek en rente preferent f 10.042,92. Leidsche Spaarbank geldleening le hy potheek en rente preferent f 41.895.67. HEEMSTEDE VAARDIGH EID SPROE VEN. Dinsdagmiddag werden te Heemstede de vaar- digheidsproeven voor leerlingen van de hoogste klasse van de lagere scholen, onder leiding van den heer D. Beets, gehouden. 110 meisjes en 150 jongens toonden aan de juryleden in de zaal en op het veld haar (hun) vaardigheid in de li chaamsoefeningen. Het geheel had een vlot verloop. De presta ties van de leerlingen der diverse Heemsteed- sche scholen wezen er op, dat de onderdeelen van dezen vaardigheidsproef door de gymnastiek leeraren goed behandeld waren. De heer Schelling, hoofd van de afdeeling on derwijs te Heemstede, was mede aanwezig. De heer Beets en zijn medewerkers kunnen weer op een geslaagden middag terug zien. Het was de vierde maal, dat in Heemstede de jeugd bij het einde van de lagere school in staat ge steld wordt te toonen, wat zij naast geestelijke, aan lichamelijke vaardigheid kan presteeren. Wel moesten natuurlijk ook hier enkelen, b.v. voor klimmen worden afgewezen, maar er was geen sprake van dat, zooals bij de proeven in Haarlem, geheele' klassen te licht werden be vonden, wat dit onderdeel betreft. EEN HERT UIT WANDELEN. Dinsdag is Heemstede eenigszins onveilig gemaakt door de aanwezigheid van een hert, dat vermoedelijk uit een of andere herten kamp is ontsnapt. Van een villa aan de Mozartkadc werden door het dier 2 ruiten vernield terwijl ook 2 ramen van een broeikas aan de Wagnerkade het moesten ontgelden. EXAMEN THEOLOGIE. Onze plaatsgenoote, mej. M. Knot is, na ge houden examen, aangesteld tot proponente bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. CONCERT IN GROENENDAAL. Zondagmiddag van 3—5 uur geeft de Har monie Eensgezindheid, directeur de heer Ph. F. Vlessing een concert in het wandelbosch Groenendaal. Het programma luidt als volgt: 1. Sempre Avanti, marsch Nic. Gerharz. 2. Dans la Forge, wals 8-. Eilenberg. 3. Ballet Marion, 6 deelen S, Vlessing. 1. Prelude, 2. Rigardon, 3. Badinage, 4, In termezzo, 5. Gavotte, 6. Rondo Finale. 4. La Mascotte, ouverture F. Andriesse. Pauze. 5. Les Cadets dc Brabant, marsch, V. Turine 6. Au Golfe de Naples, wals, A. L. A. Guardia 7. Mendelssohn (18091847) Fantasie, A. Floris 8 Rose-Marie, ouverture S. Vlessing. 9. Spearmint, marsch V. Turine. Met de nummers 4 en 7 heeft Eensgezind heid een len prijs behaald in den concertwed strijd te Boskoop en met no. 9 een len prijs in den marschwedstrijd op dit concours. INDISCHE BUURTVEREENIGING Bovengenoemde Vereeniging, die zich ten doel stelt de kinderen van haar leden een uitstapje van een dag te bezorgen, hield Dinsdagavond in Café Wapen van Heemstede een ledenvergade ring, ter bespreking van dezen jaarlijkschen uit- In zijn openingswoord sprak de vice-voorzit- ter, de heer J. Loerakker die door verhindering door ambtsbezigheden van den voorzitter, den heer J. Neeskens, de vergadering leidde, den wensch uit. dat de besprekingen zoodanig zou den zijn, dat aan de kinderen tijdens de vacan tie tenminste één prettige dag gegeven kon worden. Den heeren Spoor en Hofstee werd dank ge bracht voor het werk, ter voorbereiding van den in den loop van den winter gehouden kienavond, welke een aardig batig saldo had opgeleverd, wat het jaarlijksch uitstapje ten goede komt. Uit het verslag der controlecommissie bleek dat de boeken en bescheiden van den penning meester in orde waren. Hierna volgde bespreking van het jaarlijksch uitstapje en vaststelling van den datum. Als da tum werd 2 Augustus vastgesteld. Besloten werd tot een tocht met een touring car naar Rotterdam, met een bezoek aan een nader te bepalen speeltuin. Er zal ook dit jaar weer gelegenheid zijn voor ouders en niet-leden den tocht mede te maken, mits aanmelding op uiterlijk 15 Juli a.s. geschiedt. VOOR WIE HET VISSCHEN GEVAARLIJK IS. Dinsdagavond omstreeks 9 uur was de 17- jarige A. K. uit Haarlem, 'die aan toevallen lijdt, aan het visschen in de Crayenestervaart in Heemstede Vermoedelijk heeft de knaap een toeval ge kregen, want plotseling sloeg hij voorover en kwam in de vaart terecht. Een zich in de buurt bevindende 15-jarige jongen zag het ongeval gebeuren en kon den jongen zonder veel inspanning uit het water halen, waarna hij versuft op den kant werd gelegd. Dr. Kaplan uit Heemstede, die door een der omwonenden was gewaarschuwd, heeft den knaap, na behandeling per auto naar zijn ouderlijke woning overgebracht. Een waar schuwing zeker voor hen die min of meer aan toevallen lijden, zich niet aan de verleidelijke vischsport te wagen. HH.LECOM WATERPOLO. H. Z. V. II—HAARLEM IV (2—2). Direct na het uitzwemmen weet de linksbui ten van Haarlem den bal te bemachtigen en met een overigens houdbaar schot te scoren. De Haarlemmers vertoonen een meer sluitend spel dan hun gastheeren, maar hun schieten is of onzuiver of te zacht. Uit een vrije worp van Scharpf weet Jac. de Brabander voor de rust dan fraai gelijk te maken. Na de rust is H. Z. V. beter op dreef met eenige goed opgezette aanvallen, maar het succes komt toch aan de andere zijde als de linksbuiten met een goed van achteren aange geven bal voor de tweede maal doelpunt. Kort voor het einde weet dan Scharpf uit vrije po sitie opnieuw gelijk te maken, in welken stand geen verandering meer komt. ENKEL GEBROKEN. Op de Leidschestraat slipte gisteravond mevrouw B. met haar rijwiel en kwam daar bij zoo te vallen dat zij haar linker-enkel brak. Leden der E.H.B.O. en mevr. Dr. van der Kaaden boden de eerste hulp. waarna de pa tiënte per auto naar het Leidsche ziekenhuis werd vervoerd. IJMUIDEN VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuisstoomende voor dc Donderdagmarkt: Flamingo IJM 25. Vangst: 100 m. makreel, 60 m. schelvisch, 90 m. braadschelvisch, 35 m. gul, 45 m. radio, 25 m. platvisch, totaal 355 m., be nevens 15 st. stijve kabeljauw. Geluk aanbrengend hoefijzer. Oudtijds vergeleek men het hoef ijzer met de halve maan: werd het opgehangen met den open kant omhoog; dan bracht het geluk aan. Op gehangen met den open kant naar beneden, heette het on geluk aan te brengen. Speelkaarten, aan de achter zijde bedrukt. Tot den aanvang der 17e eeuw werd de achterzijde der speelkaar ten onbedrukt gelaten; om streeks 1615 evenwel begon een onbekend gebleven Fransch schilder op de keer zijde der kaarten een versie ring aan te brengen, bestaan de uit de afbeeldingen van verschillende vogels. Zoo kwamen de aan weerszijde be drukte kaarten in de mode. Raad van Commissarissen van het Hoogovenbedrijf. Dr. C. J. K. van Aalst treedt af als president-commissaris. Dr. C. J. K. van Aalst, die sedert de oprichting der N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken in 1918 zitting heeft gehad in den Raad van Commissarissen dier maatschap pen en o.a. gedurende het laatste vijftal jaren als President-Commissaris is opgetreden, heeft den wensch te kennen gegeven, deze functie thans neer te leggen, evenwel onder bestendi ging van zijn lidmaatschap van den Raad van Commissarissen. In de een dezer dagen gehouden vergadering van den Raad werd Dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen tot zijn opvolger benoemd, terwijl Mr. D. Crena de Iongh naast Dr. E. Hel dring als onder-voorzitter van den Raad werd aangewezen. BESOMMINGEN. Trawlers: manden. 475 Gerberdina Johanna IJM. 38 3470 635 Caroline IJM. 26 2860 415 Cornelis IJM. 15 2840 255 Hollandla IJM. 78 2460 265 Maria IJM. 95 1990 Kotter: E. 142 f 705. Loggers: KW 76 1560. KW 78 1550, KW 155 575, KW 28 530. KW 69 350. IJMUIDEN 21 Juni 1939 Tarbot 46—35 cent per K.G. Tong 9464 cent per K.G. Heilbot 120100 cent per K.G. Griet f21—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 24 per 50 K.G. Middel schol f 20 per 50 K.G. Zetschol f 24—f 13,50 per 50 K.G. Kleinschol f 20f 8 per 50 K.G. Bot f 16.50—f 5.50 per 50 K.G. Schar f 9—f 3 per 50 K.G. Tongschar f 24—f 16 per 50 K.G. Poontjes f 3.60f 2 per 50 K.G. Groote schelvisch f 22,50f 19 per 50 K.G. Middel schelvisch f 18,50f 17 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 15f 7,50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 9f 6 per 50 K.G. Groote gul f 13f 8,50 per 50 K.G. Kleine gul f 11—f3.30 per 50 K.G. Wijting f 6—f 2,70 per 50 K.G. Makreel f5,60—f3.70 per 50 K.G. Kabeljauw f 56f 23 per 125 K.G. Vleet f 2,10 per stuk Leng fl,50f 0,95 per stuk Koolvisch f0,83f0,60 per stuk VELSEN De werkloosheid blijft afnemen. Het aantal werkzoekenden, dat op 17 Juni j.l. bij de Gem. Arbeidsbeurs stond inge schreven bedroeg 1771, tegen 1749 op 10 Juni. Ingeschreven waren 221 (229) bouwvak arbeiders 153 (153) metaalbewerkers. 18 (21) houtbewerkers. 37 (46) landarbeiders. 129 f123) havenarbeiders. 274 f248) visschers, 36 (36) kantoorbedienden, 586 (563), losse ar beiders en 249 (265) arbeiders in overige be roepen, totaal 1703 (1684) mannen boven 18 j., 24 (17) vrouwen boven en 6 (7) vrouwen onder 16 jaar. Het aantal geheel werkloozen bedroeg 1260 (1271). In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 114 (109) personen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. MeijboomMeijer, d., Jac. v. Heemskerkstraat 77, IJmuiden; P. van Schie de Waard, z., Kompasstraat 22, IJmuiden: B. Schaapvan Leeuwen, d., Oosterduïnweg 34, IJmuiden; H. P. M. ToninoHens, z., Willem de Zwijgerlaan 11, Santpoort: C. E. Sequin— Thomsen, z., Kanaalstraat 25a rood, IJmuiden; W. StevensDirks, d., Frans Naereboutstraat llr IJmuiden; D. Stratingvan Schoor, z.. Linden- straat 8. IJmuiden. J. Ankervan der Heide, d., Dirk Hartoghstraat 19. IJmuiden C. J. M. Mooi- weerRonehetti, d.. Duinweg 22, Santpoort. Overleden: J. Sluis, 80 j., echtgenoote van H. Wezenaar, Wüstelaan 81. Santpoort; M. M. Smit. 1 jaar, d. van G. Smit, Melklaan 46, Velsen (N.); H. de Vries, 59 j., echtgenoote v. C. van der Velden, Velserduinweg 168, IJmuiden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Amnestieverleening in het protectoraat Bohemen en Moravië BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) In de staats courant is een decreet van den Führer gepu bliceerd, waarbij kwijtschelding van straf wordt verleend voor sommige politieke misdrij ven in verband met den terugkeer van het Sudetengebied tot Duitschland en het aanvaar den van het protectoraat over Bohemen cn Moravië. Geen gevolg zal worden gegeven aan veroordeelingen wegens het lidmaatschap van de N. S. D. A. P.. de Sudeten Duitsche Partij, het Sudeten Duitsche Heimatfront, e. d.. even eens voor veroordeelingen wegens daden be gaan in den strijd om het behoud van het Duitsche element. Voor andere daden, begaan uit politieke over wegingen. wordt kwijtschelding van straf ver leend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevangenis bedraagt.Hiervan uitgesloten is landverraad ten nadeele van het Duitsche rijk. Ook Tsjechen, die veroordeeld zijn wegens politieke misdrijven, wordt de straf kwijtge scholden, tenzij zij zijn veroordeeld wegens het plegen van aanslagen met ontplofbare stoffen, waardoor menschen zijn omgekomen, roof en moord. Eenzelfde regeling is getroffen voor het pro tectoraat Bohemen en Moravië. Krakatau werkt weer heftig. Ongekende explosies. BANDOENG. 19 Juni (Aneta/A.NP.) - Na dat in de laatste'dagen de Krakatau een ver hoogde eruptie-werking had vertoond, zijn Zaterdagnacht explosies voorgekomen tot 9000 voet hoogte, de hoogste welke ooit geregistreerd ijn. De mantri, belast met het toezicht op de vulkaan, verliet Langeïland. het eilandje dat vlak bij de Krakatau ligt, en begaf zich naar Pasaoeran aan de Java-kust in Bantam Gis teren werd vast materiaal tot 1000 meter hoogte geslingerd. Bovendien hebben zich vuurverschynselen voorgedaan. De werking gaat nog onverminderd voort. BATAVIA. 19 Juni <Aneta/A.N.P.) Aneta verneemt omtrent de verhoogde werking van de i Krakatau nog nader uit Rangkasbetoeng: Gisterenmorgen te half zeven zijn vrij hevige erupties van dei Krakatau voorgevallen, waar van de hoogte op 1000 meter werd geschat. Gis terenavond viel veel asch en vuur. Uit Ban doeng zijn enkele waarnemers gearriveerd, ter wijl het hoofd van den vulcanologlschen dienst, dr. Stelm, Woensdag wordt verwacht. De bevol king is niet ongerust. Direct gevaar is dan ook niet aanwezig. Een nader rapport van den vulcanolog^chen dienst luidt als volgt: de Krakatau wierp vast materiaal uit tot 3000 meter hoogte. De waar neming van Langeiland uit is verder onmoge lijk. De mantri, met de bewaking belast, is juist op tijd van het destijds gevormde eilandje Anak Krakatau met een motorboot naar Lang eiland gevlucht. Haarlemsche ouden van dagen naar „Nijenrode". Een stoet van 80 auto's. HAARLEM Dinsdag. Vanmiddag omstreeks half twee werd de Fon teinlaan herschapen in een autoparkeerplaats. Een ieder kon zien dat er iets bijzonders aan de hand was. De auto's, die aan den tocht voor ouden van dagen deelnemen, verzamelden zich om in stoetvorm Haarlem te verlaten en naar het Kasteel Nijenrode te gaan. Het comité „Auto tocht ouden van dagen" bestaande uit de heeren B. W. Lasschuit, voorzitter. R. W. P. Peereboom, secretaris, A. M. Duytshoff, penningmeester, Dr. Th. Koot. W. B. Smit, E. H. Tenckinck. G. H. Vogelzang en G. van Zon is er ditmaal in ge slaagd om bijna 80 auto's bijeen te krijgen ten einde de oudjes naar Nijenrode te brengen en hun daar een prÊttigen middag te bereiden. Alvorens op de Fonteinlaan verzamelen werd geblazen werden de oudjes resp. van het Stads- Armen- en Ziekenhuis, St. Joannes de Deo, de Ned. Hervormde Diaconie, Huize Harlang, het Luthersche Huis, St. Jacob's Godshuis en het Proveniershuis gehaald. In vele eenzame levens wordt vandaag dus weer een zonnetje gebracht, in figuurlijken en naar we hopen ook in let terlijken zin. Het ziet er wel naar uit dat het weer zal meewerken. De auto van den heer Tenckinck was zooals gebruikelijk weer fraai versierd en opende de lange stoet van bijna tachtig wagens. Opgewekt ging het om 2 uur op weg naar Nijenrode te Breukelen. Alle auto's waren voorzien van een oranje en een rood-wit-blauwe vlag. Brand in vlieghaven van de Imperial Airways. De vliegboot „Connemara" vernield. LONDEN, 19 Juni (Reuter-A.N.P.) Heden avond is brand uitgebroken in de vlieghaven van de Imperial Airways te Hythe (Hampshire) waar juist de vliegboot „Connemara" lag. De vlammen bereikten de vliegboot, voordat men er in geslaagd was het vuur te blusschen, met het gevolg, dat ook de vliegboot in brand vloog en geheel vernield werd. Aan boord van de „Connemara" bevonden zich zes personen, n.l. drie technici der Impe rial Airways en drie deskundigen voor de brandstofvoorziening. Een der laatstgenoemde drie mannen wordt vermist. De overige vijf bleven ongedeerd. De „Imperial Airways" deelt mede dat de Connemara" zal worden vervangen door een vliegboot, welke reeds wordt gebouwd en ver moedelijk in den loop van den zomer gereed zal komen. Dit is de 24 ton metende vllogboot „Caphay", welke gelijk is aan de „Connemara", doch voorzien van de modernste installaties, o.a. voor het aanvullen van den benzinevoor raad tijdens de vlucht. Krachtig Britsch protest te Tokio. TOKIO, 20 Juni (Reuter). De Brit- sche ambassadeur te Tokio Cralgie, heeft een bezoek gebracht aan den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, Arita. Naar verluidt heeft hij een krachtig protest ingediend tegen de wijze waar op Britsche onderdanen worden be handeld door de Japansche schild wachten, bij het passeeren van de af sluiting van de Britsche nederzetting te Tientsin. Voor het bezoek van Craigle had Arita een onderhoud met den premier Hiranoema. Daar bij bespraken beide staatslieden zoowel de si tuatie te Tientsin als die in Europa cn het ver band hiertusschen. Zij zouden daarbij, zoo ver onderstelt men. het effect daarvan op de Engelsch-Russische besprekingen hebben over wogen. Intusschen richt de „Kokumin Sjimboen" een aanval op den Britschen ambassadeur in China Clark Kerr en diens activiteit. Het blad vraagt het terugroepen van dezen „helper van Tsjang Kai Sjek, die misbruik maakt van zijn extra-territoriale rechten en die Tsjang Kai Sjek gelijk een schaduw volgt met het uitslui tende doel Japan te irriteeren". In particuliere zoowel als in legerkringen is men zoo vooringenomen tegen genoemd diplo maat dat men zelfs hoort opmerken dat men voor zijn veiligheid niet kan instaan, indien hij zich mocht begeven op militair terrein De Ja pansche autoriteiten slaan dan ook aandachtig en met wantrouwen alle bewegingen van den Engelschen ambassadeur in China gade. Het bestuur van de ..Trekvogels" geschorst. Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Athletiek Unie heeft een vergadering ge houden ter behandeling van het rapport van de strafcommissie over de strafzaak tegen het bestuur van De Trekvogels. Het bestuur besloot, in afwijking van het voorstel der commissie, het voorlooplg ge schorst bestuur van De Trekvogels te schorsen als Unielid wegens schaden van de K N. A. U. en de athletiek voor den duur van zes maan den. Bij herhaling van dit of ander wangedrag is het bestuur voornemens over te gaan tot royement van de betrokkenen. Voorts besloot het bestuur in afwijking van het: voorstel der commissie de leden van De Trekvogels niet te schorsen. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 20 Juni. Bevallen 16 Juni: M. Visser—Broere, z.- M. fansen—Jooren, d.: 18 Juni: M. van der Moo- lcn—van Schagen. z.; C. C. van der Sluijs— Klingers. z.; W. C. Luitjesde Cock, d.; W J. Smal—Sikkink, d.; M. van Delden—de Jong. d.; 20 Juni: C. C. de Haan—Kok, z.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7