E. D. O. gesl agen HET SPORTGESPREK Hughan speelt tegen Kukuljevic. DONDERDAG 22 TUN I 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 6 VAN DE WEEK Drs. W. F. Bok over het scheidsrechteren bij cricketwedstrijden. Wellicht meer dan bij andere sporten is een deskundige rechtspraak bij cricket een eerste vereischte. Het spel staat of valt met de juiste naleving van het reglement, dat zeer zeker niet eenvoudig is en dat daarom in den loop der ja ren door het wetgevend lichaam, de M.C.C., op verschillende punten nader werd toegelicht. Er bestaat een uitgebreide cricket-litteratuur; het gedeelte er van, dat aan de rechtspraak bij het spel is gewijd, is echter betrekkelijk klein. Daarom voorziet het onlangs door Drs. W. F. B o k op uitnoodiging van de Propaganda-com- missie van den N.C.B. geschreven boekje over het scheidsrechteren (nummer 7 van de Groene Krekelserie) in een lang gevoelde be hoefte. De schrijver im mers heeft jarenlange ervaring in het leiden van eerste klasse en in ternationale matches, een taak, die hij tot al- gemeene tevredenheid verricht. We zijn eens met den heer Bok, die voorzitter is van de Scheidsrech. ters-Commissie van den N.C.B. gaan praten. Hij vertelde ons het vol gende: Drs. W. F. BOK. „De Scheidsrechters-Commissie werd in 1937 door het Bondsbestuur ingesteld, dank zij voor al het initiatief van den heer F. Ruychaver. Die instelling was te meer urgent, daar bij het over- groote deel der clubs geen vaste umpires wa ren, tot wanhoop van de aanvoerders, die op ongelegen momenten scheidsrechters moesten zoeken. Veelal moest hij dan zijn toevlucht ne men tot spelers, die niet aan bat waren; deze konden dan niet weigeren, maar wilden er toch zoo gauw mogelijk weer van af, daar zij alle kans liepen zich de niet steeds welwillende cri- tiek van vijand en ook van vriend op den hals te halen. Zij vervulden de arbitrale functie kort en on gaarne en daarom niet geconcentreerd. Deze concentratie, gevoegd bij goed hooren en zien en snel decideeren zijn de voornaamste kenmerken van een goeden umpire. Daarin ligt mede op gesloten, dat zooveel mogelijk gestreefd moet worden naar het aanstellen van neutrale scheids rechters en men is thans zoo ver, dat de com missie daarover voor de eerste klasse- en voor sommige wedstrijden van de overgangsklasse de beschikking heelt. De animo moet volgens mijn meening vooral onder oud-spelers aangewakkerd worden. Deze hebben vaak het idee, dat ze er niet genoeg van weten, daarom heb ik het boekje geschreven en houd ik lezingen om dit minderwaardigheidsge voel te overwinnen. De scheidsrechters-commis- sie staat de gegadigden met raad en daad bij. „De lijst telt momenteel ongeveer 15 arbiters, enkelen daarvan zijn ook actief speler en zij kunnen dus alleen fungeeren, als ze zelf geen wedstrijd hebben, want spelen gaat natuurlijk voor. „Het peil is nog niet zoo g<?ed als ik zou wen- schen, maar toch hebben we verleden jaar de voldoening gehad, dat de captain van de M.C.C., Major Stanyforth, bij het officieele diner ter ge legenheid van het H.C.C.-jubileum verklaarde, dat cricket in Holland erg meeviel en wat hij niet verwacht had dat de rechtspraak aan zienlijk beter was dan bij overeenkomstige mat ches in Engeland. „Routine is een zeer voorname factor, vooral bij den l.b.w.-regel, dien ik echter niet de moei lijkste vind, hetgeen vele kenners van het spel zal verbazen. Het beoordeelen van een spannend stump- of run out-geval is veel moeilijker, daar niet zelden bij een run out de wicketkeeper in den weg staat. De meeste arbitrale fouten wor den gemaakt door een batsman als gestumpt uit te geven, nadat de wicket-keeper den bal heeft gegrepen, voor deze het wicket is gepasseerd; door het te laat roepen van „no-balls" en door een bal te snel als „wide" te kwalificeeren. „De l.b w.-regel houdt natuurlijk altijd zijn eigenaardige moeilijkheden: niet zelden worden deze verzwaard, doordat de batsman en de bowler maar al te gauw klaar staan om een een zijdige meening te geven, wat voor minder ge routineerde umpires bezwaren oplevert. Men moet zich daar echter niets van aan trekken, want geen van beiden is bevoegd om er over te oordeelen. de bowler niet, omdat hij in zijn actie is, terwijl hij het geval waarneemt en de bats man niet, omdat, als hij den bal goed had be oordeeld, deze wel op het bat in plaats van tegen het been was gekomen. In lager cricket wordt veel te snel uit gegeven. „Ook een vang achter het wicket geeft veelal moeilijkheden: men zegt in het algemeen, dat alleen mag worden „uit" gegeven, als men het contact van bat en bal hoort en de afwijking ziet. Dit is volgens mij onjuist, want als de bowler met een sterken wind mee bowlt, is het best mogelijk, dat men den „tik" niet hoort, terwijl als de wicketkeeper op snellere bowlers dicht achter de palen zit, de afwijking bijna niet kan worden waargenomen. Echter misken ik de waarde van deze hulpmiddelen geenszins. „Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de taak van den umpire belangrijk is, immers zelfs in langdurige testmatches kan één enkele beslis sing den loop van het spel volkomen wijzigen. „Aanvoerders, die niet de beschikking hebben over officieele umpires, zou ik met klem willen aanraden, zeer zorgvuldig te werk te gaan bij de keuze van scheidsrechters". KRACHTSPORT. Wereldrecords gewichtheffen erkend. De Federation Internationale Halterophile heeft het wereldrecord lichtgewicht, tweehandig stootcn van Ibrahim Cham (Egypte) met 151 kg. en het wereldrecord lichtgewicht tweehandig trekken eveneens van Ibrahim Cham met 114 kg erkend. De records stonden beide reeds op den naam van Cham. Het eerste met 147.5 kg., gevestigd op 30 Juli 1938 te Alexandrié, het tweede met 112.5 kg. gevestigd op 5 Mei 1938 te Cairo. KAATSEN. NATIONALE WEDSTRIJDEN. Zondag 25 Juni organiseert de kaatsclub „Arn hem'' op haar terrein een nationalen wedstrijd voor de buitenafdeelingen, waarvoor veel be langstelling bestaat. Ook de kaatsclub „Heerlen" organiseert dit seizoen een dergelijken wedstrijd. Officieele Adler-Agent Garage „Den Hout" - Wagenweg 164168 - Haarlem - Telef. 12138. (Adv. Ingez. Med.) LAWNTENNIS. Het Jiibileumtoiirnooi van „Eindenhout". Met de regelmaat van een klok werkt de wedstrijdleider, de heer Th. de Crauw, zijn vastgestelde programma af. Weer werden ca. 30 partijen gespeeld; dus de eerste honderd zitten er bijna op. In het heeren-enkelspel B zijn de voorron den bijna afgewerkt en heeft het eerste tref fen al plaats gehad van geplaatsten en niet- geplaatsten. Daarbij heeft W. J. C. v. d. Veer zijn „geplaatsten" tegenstander met de goede cijfers 6-1, 6-4 weten te slaan; echter moest Poernomohadi na zijn twee voorronden thans inderdaad de meerderheid erkennen van T. G. Th. M. Hendriks met 6-1, 6-3. In het damesenkelspel B is thans mevr. Mo- nasch nog de eenige „niet-geplaaiste", die er in geslaagd is een „geplaatste" te slaan; met 6-4, 6-1 moest mevr. A. Saarberg de vlag voor haar strijken. De uitslagen van Woensdagavond luiden: Heeren-enkelspel B. voorronden Tweede ronde. P. J. WeUinghof-J. G. W. Kuyten 6-4, 4-6, 8-6. Derde ronde: Poernomohadi-C. O. A. Driehuizen 6-3, 6-3. S. Hamaguti-H. Klein 6-3, 7-5. W. J. C. Olivier-H. H. Meyer 6-4, 6-4. J. S. de Groot-W. G. ten Houten de Lange 6-4, 7-5. S. Hiemstra-J. F. F. Klok 6-2, 6-2. Heeren-enkelspel B, eerste ronde W. J. C. v. d. Veer-J. W. v. Hezel 6-1. 6-4. T. G. Th. M Hendriks-Poernomohadi 6-1, 1-3 Heeren-dubbclspel B, voorronde Eerste ronde. J. S. de Groot en J. A. Hopper—H. E. Rüsch en W. G. ten Houten de Lange 6-1, 6-4. H. Klein en J. Uilkema—E. J. Alofs en C. Baay 9-7, 8-6. J. H. Knoop en J. v. Wijk—C. J. v. Kempen en H. Spliethoff 8-6. 4-6, 6-2. M. Funke Jr. en Th. A. Ruys—J. Ingerman en G. Tyman 6-1, 6-3. J. Weidema en K. Weidema—J. M. H. Janssen en M. Vehmeyer w. o. J. P. Wellinghoff en J. Logger—L. Steger en J. Steger 6-1, 6-1. J. F. Saarberg en J. 'F. F. Klok—D. Kuiper en H. L. Warnier 6-4, 6-1. J. G. W. Kuyten en L. v. Waveren—J. A. Nieland en J. de Waard 6-1, 3-6, 6-4. Tweede ronde. B. Hertog en Poernomohadi—W. J. Fostema en R. E. Diisterbeck 6-1, 6-4. G. H. L. Bakker Jr. en W. J. C. Olivier—C. A. Lindner en R. Steger 6-0, 6-2. Heeren-dubbelspel B, eerste ronde T. de Booy en B. Wiemeyer-A. J. B. v. Huis steden en P. Dieekmann 7-5, 3-6, 6-4. J. W. v. Hezel en F. Kramer—J. de Graaff en C. A. Schipper 7-5, 7-5. Dames-enkelspel B, eerste ronde Mej. C. S. de Groot-mevr. C. A. Hoppener 6-1, 6-2. Mevr. Monasch-mevr. A. Saarberg 6-4 6-1. Mej. H. Josso-mej. v. Noort w. o. Tweede ronde Mej. J. Goeting-mevr. A. v. Eckelt 6-1 6-0. Mej. K. Mos-mej. M. v. d. Haar 6-3 6-4 Mej H. Josso-mej. B. Thonus w. o. Damesdubbelspel, voorronden Eerste ronde. Mej. H. S. Hendriks en mej. T. C. Hendriks— mej. A. M. S. Lindner en mej. M. Jansen 7-5, 7-5 mevr. A. v. Eckelt en mevr. T. Scholten van Meeuwen-mevr. J. Knoop en mevr. A. v Berg 6-4, 6-3. Gemengd dubbelspel, voorronden Eerste ronde. Mej. A. Corba en J. Logger—mej. C. Marnus en Poernomohadi w. o. Mevr. v. Salm en W. G. ten Houten de Lange—mej. N. N. en B. Hertog w. o. Mej. K. de Ridder en H. Meyer—mevr. J. Steger Allard en R. Steger 6-2 6-2. Mej. T. Kuiper en D. Kuiper—mej. C.'Ver meulen en W. J. Lamoraal Wichers 6-0 6-0. Mej. M. L. van Eyndhoven en S. Hamaguti- mevr. A. v. d. Berg en H. Deegenaar 3-6, 7-5, 9-7. Mej. H. Zwanenburg en Th. J. v. d. Berg- mej. M. D. Clarkson en H. E. Rüsch 6-0 6-3 Tweede ronde. Mej. K. de Ridder en H. Meyer—mej. I. Alofs en E. J. Alofs 6-3 6-4. Het tennistournooi te Wimbledon. Van Swol heeft het gemakkelijker. ZWEMMEN Jopie Waalberg verliest van Doris Storev. Hughan. De loting voor de eerste ronde van de interna tionale kampioenschappen van Engeland, had voor de Nederlandsche spelers Hughan en Van Swol het volgende resultaat: Hughan speelt tegen den sterken Zuid- Slavischen speler Kukuljevic in de tweede afdee- ling, waarin Mac Neill (V. S.) de winnaar van de internationale kampioenschappen van Frank rijk geplaatst is. Van Swol komt in de vierde afdeeling tegen Lysaghi, een Engelschen speler. In deze laatste afdeeling is de geplaatste speler Bobby Riggs (V. S.). Mej. M. Rollin Couquerque heeft voor de eerste ronde voor het damesenkelspel van het tournooi te Wimbledon een bye geloot. In de tweede ronde komt zij tegen de Engelsche speelster Nancy Brown. Mej. Rollin Couquerque speelt in de eerste afdeeling, waarin Helen Jacobs de geplaatste speelster is. In het heerendubbelspel komen Hughan en Van Swol tegen Avorn en Lee, een Engelsche combinatie. Mej. M. Rollin Couquerque, die met de Frangaise Pannetier als partner in het dames dubbelspel uitkomt, heeft ook thans een bye geloot. In de tweede ronde komt het Fransch- Nederlandsche dubbel tegen mej. Thomas en mej. Trouncer (Engeland). Hughan heeft met Gem Hoahing (China) in de eerste ronde een bye en komt in de tweede ronde uit tegen Olliff en Jean Nicoll (Engeland). Van Swol speelt met mevr. Andrus (V. S.) in de eerste ronde tegen Hare en miss Hardwick (Engeland). Mej. Rollin Couquerque heeft ook in het ge- mengt dubbelspel een bye geloot. In de tweede ronde komt zij met den Zwitser - schen speler Fischer uit tegen Russel (Argen tinië) en mevr. Hammersley (Engeland). Jopie Waalberg. LEEDS, 21 Juni (A.N.P.) Tijdens weel- wedstrijden te Leeds kwam de A.D.Z.-zwem- ster Jo Waalberg uit op de 200 yards school slag. Haar tegenstandster was de Engelsche kampioene Deris Storey, die de volgende maand aan de internationale wedstrijden te Zandvoort zal deelnemen. Doris Storey won met ongeveer 30 centi meter voorsprong van Jo Waalberg in een tijd van 2 min. 46 sec. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1938—1939 HAARLEMSCHE DAMCLUB. De strijd om het hoofdklasse clubk'ampioen- schap 19381939 der Ilaarlcmsche Damclub gaat thans alleen nog tusschen Joh. Fabel, P. G. van Engelen, J. B. Sluiter Jr., H. van Lunenburg Jr. cn P. J. van Dartelen. Hierbij hebben Fabel en Van Lunenburg nog vrijwel alleen theoretische kansen, zooals uit onderstaande ranglijst blijkt. Practisch zal deze strijd dan ook wel uitgevoch ten worden tusschen Van Engelen, Sluiter cn P. J. van Dartelen. Inzake de degradatie is nu ook de beslissing gevallen. Groenevvoud en D. Schrijnemakers de- gradeeren naar de eerste klasse, aangezien deze beneden het vereischte moyenne van 0.65 bleven. Tevens staat nu reeds vast, dat het hoofd klasse-team der Haarlemsche Damclub voor het seizoen 19391940 zal bestaan uit de nos. 1 tot en met 10 van bovengenoemde ranglijst. JAARVERGADERING HAARLEMSCHE DAMCLUB. De jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Haarlemsche Damclub zal worden gehou den op Maandagavond 3 Juli a.s. in „liet Hof van Holland" te Haarlem. (Koiikkal I overtuigend Haarlem wint met 12—4 Het zag er in het begin van den wed- stijd niet naar uit, dat Haarlem nog op zoo'n overtuigende wijze zou winnen. De punten kwamen aanvankelijk zeer moeilijk binnen. Reeds in de eerste beurt noteert E.D.O. een dubbelspel, doordat KI. Zandstra Vrugt vangt en Kloos is gaan loopen. Als dan Haarlem eindelijk in de derde innings één run scoort, dank zij den honkslag van Kloos, antwoordt E.D.O. met drie runs! De honkslagen van Oomen, Kr. Zandstra en Van dei- Putten hadden daar groot aandeel in, maar een fout van Langereis op het eerste honk kostte ook een punt. Haarlem heeft twee beurten noodig gehad om dien achterstand om te zetten in een klei nen voorsprong. In de vierde beurt profi teerden Wulfhorst van vier wijd en Lange reis van twee fouten. Toen kwam er nog een doorgeschoten bal en daarop kon Wulf horst scoren. Ook in de vijfde beur-t kwamen een paar fouten in het veldwerk van E.D.O. voor, Die en de honkslagen van Hunik en Ferment zorgden voor twee punten, 't Scheelde niet v€el of 't waren er drie geworden, maar een goede aangooi van Oomen naar KI. Zandstra deed Kloos op het thuishonk sneuvelen. In diezelfde beurt had E.D.O. geen punt kun nen maken. In de vierde beurt doordat De Mon drie maal succes had en in de vijfde beurt mede door goede vangen van Kloos en Wulfhorst, waardoor Schijvenaar en KI. Zandstra sneuvelden. Augustinus, Van den Born en C. Zandstra waren wel door vier wijd op de honken gekomen, maar kwamen niet rond. Na vijf innings stond Haarlem dus met 43 voor. Het lukte Haarlem "vporloopig niet den voorsprong beduidend grooter te maken. In de zesde beurt hadden honkslagen van Lange reis en De Mon één tun tot gevolg, maar vlak hierop was Haarlem weer het slachtoffer van twee goede vangen, terwijl Langereis op het tweede honk uitging, door goed werk van Van den Born. E.D.O. bracht die beurt er echter nog slech ter af, want Kelder en Oomen kregen drie slag, terwijl Augustinus wel raak sloeg, maar het eerste honk niet haalde. In de zevende beurt wist E.D.O. een punt aan de score toe te voegen, maar nu ging Haarlem voor nul uit. Het duurde tot de negende beurt eer het wat sneller ging. Toen legden de Haarlemmers er het hout zoo op dat Van der Born van vijf op elkaar volgende spelers vier honkslagen te incasseeren kreeg. Toen ging KI. Zandstra werpen, maar die had ook niet meteen suc ces. Pas de achtste man aan slag zorgde door een vangkans voor de eerste nul. Kloos was ook nu weer gaan loopen en E.D.O. noteerde door goed veldwerk voor de tweede maal een dubbelspel. Ferment kwam zelfs voor de twee de maal in deze beurt aan slag, maar haalde nu het eerste honk niet. Ondertusschen was Haarlem gestegen van 6 tot 12! E.D.O. roerde zich eveneens met het hout. Augustinus be gon met een tweekonksiag en Oomen volgde met één van één honk. Toen liep het echter weer tegen. Van den Born sloeg den bal niet hoog genoeg om „binnenhoog" afgeroepen te krijgen. Daardoor ging Kr. Zandstra loopen en toen Langereis den bal van Van den Born ving noteerde hij twee nullen tegelijk. Daarna gaf van der Putten nog een pracht van een slag, waar hij minstens drie honken op had kunnen loopen, maar de bal ging fout. Hij probeerde het nog wel eens. maar nu sloeg hij den bal vlak langs De Mon. Die aarzelde niet en zijn aangooi naar het eerste hout deed de laatste kans van E.D.O. te niet. Zelfs Augustinus en Oomen wax-en nog niet thuis. De cijfers der innings zijn: Haarlem: 001121016 12 E.D.O.003000100 4 ROEIEN. Laga's acht wint van Njord. Woensdagavond hebben de achten van Laga en Njord op den Amstel tusschen 't Kalfje en het clubgebouw van „De Hoop" elkaar het bezit van den „Telegraaf-beker" betwist. Het is een race geworden, waarbij de Delftenaren een aan zienlijk beteren stijl demonstreerden en voort durend de leiding hadden. De ploegen moesten tegen een stijven bries optornen, zoodat een snelle tijd niet verwacht kon worden. Laga startte aan boei twee met een tempo van 11 slagen in de eerste kwart minuut, 20 in de eei-ste halve minuut, 38 in de eerste minuut. De overeenkomstige cijfers voor Njord waren 11, 21 en 39. Laga liep direct uit. Zijn voorsprong bedroeg gedurende eenigen tijd een lengte, doch daarna kwam er licht tusschen de booten. Bij de stadswallen bedroeg het verschil anderhalve lengte. Het baantempo van Laga was toen 32 slagen. Njord spurtte in de binnenbocht en bij Zorgvlied was zijn achterstand tot drie kwart lengte vei-minderd. De volgende bocht, die bij den Wandelweg, bracht Laga echter weer op anderhalve lengte aan den kop. Bij de Berlagebrug verhoogden beide ploegen het tempo. Njord had toen nog steeds een be hoorlijke kans, maar ter hoogte van Willem 3 kregen de Leidenaren een inzinking, die de be slissing bracht. Laga, roeide met een tempo van 36 slagen in de minuut, liep steeds verder uit. Bij Poseidon bedroeg het verschil 2 lengten, bij de Nieuwe Amstelbrug 21/2 lengte. Laga ging het eerste door de finish met een voorspi-ong van 2 3/4 lengte. De ploeg had den afstand afgelegd in 16 minuten 44 2/5 sec. Zij bestond uit de heeren: B. van Wijk (boeg), R. A. Brzesowsky, H. G. Klinkert, J. J. Siepman van den Berg, J. H. Croockewit, H. Herklots, T. T. Risselada, W. E. Mooyaart (slag) en J. H. Hum mel (stuurman). CRICKET IN ENGELAND. De West-Indiërs spelen vóór hun eersten test match welke Zaterdag op Lords begint, een tweedaagschen wedstrijd tegen Lincolnshire, dat Woensdag in de eerste innings 120 bijeenbracht. Constantine nam 8 wickets voor 30 runs. De West-Indiërs scoorden in een snel tempo 366 runs. waarvan J. Stollmeyer 100, Hutchinson 459. De eerste dag van SurreyOxford Uni versity op den Oval verregende en ook Derby shire 945 tegen Leicestershire 126 (G. Pope 414) moest gestaakt worden. De stand der overige wedstrijden is Hampshire 3117 tegen Essex. Cambridge University 121 (Cranfield 533) legen Glou cestershire 1218. Somerset 145 (Wright 835) tegen Kent 1024. Sussex 3466 (Bartlett 114 not out) tegen Notts. Worcestershire 96 (Phil— lipson 726) tegen Lancashire 2369. Gla morgan 168 (Verity 748) tegen Yorkshire 153—5. SCHAKEN. LEZING MARWITZ De heer J. H. Marwitz hield in het clublokaal van het Haai'lemsch Schaakgezelschap een lezing over het nut der Eindspelstudie. De eindspel studie is een zeer belangrijk onderdeel van de studie van het schaakspel. Het beoefenen ervan geeft niet alleen aesthetisch genot, maar ver groot bovendien de speelsterkte. Dat een goede kennis van het eindspel dikwijls beslissend is, toonde de heer Marwitz aan in enkele voor beelden uit clubwedstrijden. Op verzoek de monstreerde hij bovendien eenige bekroonde eindspelstudies uit het tijdschrift van den K. N. S. B. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond j.l. werden in „Het Hof van Holland" de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1938/1939 der Haai'lemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van J. J. van Groenewoud; Joh. Fabel remise met P. H. Meure; J. van LooijPh. G. Amelung Jr. afgebroken. Tweede klasse: Th. Warmerdam wint van O. T. Glaser; J. M. Rutgers remise met J. Boter bloem. Medaille-wedstrijden: A. Blom wint van G. J. Steenkist: D. Schrijnemakers wint van C. Vro lijk; A. Miedema remise met L. Kisch; G. van Es remise met F. Akersloot; G. J. Steenkist wint van G. van Es PRIJSVRAAG TOT 1 JULI Fl. 8000.-PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) /CUEEP/ 'TJEINCENI ATHLETIEK. OPLEIDINGSCURSUS VOOR TECHNISCHE LEIDERS. De K.N.A.U. heeft besloten om. indien er vol doende belangstelling bestaat, een opleidings cursus voor technische leiders van 1719 Juli zoo mogelijk in het Amsterdamsche stadion, te houden. Leeraren M. O. Lichamelijke Oefening, toe komstige leeraren M.O. Lichamelijke Opvoeding en Personen, die in athletiekvereenigingen een leidende technische functie bekleeden, kunnen aan dezen cursus deelnemen. HOLLAND AMERIKA LIJN. Statendam 21 v. Rott. te New York. Blommersdijk N. York n. Rott. via Antw. Noordam 20 van New York te Philadelphia. Damsterdijk Rott. n. Vancouver 19 v. Seattle. HOLLAND AFRIKA LIJN. Jagersfontein (uitreis) 21 te Antwerpen. Nijkerk (thuisreis) 20 te Duinkerken. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Maaskei'k (thuisr.) via Havre 19. 450 mijl Z.W. van Land's End. HALCYON LIJN. Stad Zwolle 21 v. Hamburg naar Rott. Rozenburg 20 v. Rott. te Bordeaux. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendskerk 20 v. Hamburg te Rott. Algenib (uitr.) 20 van Bombay. HOLLAND OOST AZIë LIJN. Gaasterkerk Antw. n. Hamburg p. 21 Vliss. Serooskerk (thuisr.) 21 van Singapore. Abbekerk (thuisr.) 21 van Genua. KON. HOLL. LLOYD. Westland (thuisreis) 20 van Bahia. Amstelland (uitr.) 21 van Las Palmas. KONINKLIJKE SHELL Agnita Corpus Christi n. Amsterdam 20, 120 mijl Z.W. van Land's End. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld 20 van Amst. te Callao. Colombia 20 van Barbados n. Amst. Draco Amst. n. Curagao p. 20 Azoren. Fauna 20 van Stamboul n. Aghia Marina. Hebe 20 van Cadix naar Lissabon. Irene 20 van Napels naar Catania. Iris 20 van Amsterdam te Bordeaux. Juno 20 van Thessaloniki te Izmir. Merope 21 van Puerto Plata te Amst. Nereus, Vigo n. Amst. p. 21 (4.30 v.m.) Lydd. Stella Stamboul na Amst. p. 20 Finisterre. Alkmaar* 21 Chili te Hamburg. Deucalion 20 van Behram n. Mutzuma. Oberon 21 van Amsterdam te Lissabon. Orestes 20 van Caibarien te Havre. Triton 21 van Candia n. Santa Maura. Vulcanus 21 v. Barcelona te Genua. Pluto 21 v. Odense te Stettin. Perseus 21 v. Amst. n. Kopenhagen. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. Prometheus Batavia n. Amst. 21 v. Belawan, Teucer Rott. n. Japan 19 te Hongkong. Agamemnon Japan n. Rott. 21 van Sing. Glenfinlas Japan n. Rott. 19 v. Manilla. Philictetes, Japan n. Rott. vertr. 22 v. Londen. ORIENT JAVA AFRIKA LIJN. Tegelberg 20 van Durban n. Mauritius. Van Heutz 19 van Penang n. Singapore. ROTT. ZUID AMERIKA LIJN. Alhena (thuisr.) 19 van Montevideo. Algorab (thuisr.) 20 van Rio Janeiro. Alphacca 20 van Rott. te Buenos Aires. Alcyone 20 van Hamburg n. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisr.) 20 van Suez. Slamat (uitr.) 21 van Port Said. Baloeran 21 van Batavia naar Rott. Palembang (thuisreis) 21 te Maiseille. Soekaboemi 19 van Penang n. Port Swettenh. Blitar (uitreis) 20 van Singapore. Bantam (thuisr.) 20 van Singapore. Dempo 21 v. Rotterdam n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan 21 van Batavia n. Amsterdam. Marnix (th.) 21 van Colombo. Johan van Old. (uitr.) 20 van Algiers. Johan de Witt (thuisreis) 22 (l n.m.) te IJmuiden en (4.30 n.m.) te Amst. verwacht. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. Salabangka New Orleans n. Majunga 10 v. Beira WIJK LIJN. Stolwijk 10 van Tampa n. La Guayra. Noordwijk 10 v. Rochefort n. San Juan (Sp.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10