Haarlem's Dagblad Vechaogde Spamting) 'te Swatau Nieuwe Gemeenteraden. Japan eischte terugtrekking der buitenlandsche oorlogsschepen Colijn 70. BERICHT Het Belangrijkste 56ë Jaargang No. 17179 Uitgave Louretis Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 22 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverteutiën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Nederland heeft gisteren het grootste deel van zijn gemeenteraadsverkiezingen gehouden en daarmee dit vierj aarlijksche electorale werk weer voltooid. Het was gisteren de be langrijkste dag. niet alleen omdat nu de meeste gemeente aan bed waren maar ook en vooral omdat er vijf van de zes grootste steden des lands bij waren: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Groningen Daarbij deden zich dan nog in msterdam, tengevolge van het bekende rapport der Erfpachtscommissie en de deelneming van de N.S.B. aan de verkiezingen bijzondere omstandigheden voor. Amsterdam is de eenige gemeente des lands waar de N. S. B. aan de Raadsverkiezingen heeft deelge nomen. Bepaald groote verschuivingen in de sterkteverhouding der partijen hebben ner gens plaatsgehad. In het algemeen bepalen, sinds de verkiezingen in ons land onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging worden gehouden, de partij winsten en -ver liezen zich tot een of twee zetels. Een winst of verlies van drie behoort al tot de uitzon deringen. In onze stad heeft zich zulik een geval voor gedaan. De Vrijzinnig Democratische Bond, die bij de Statenverkiezingen reeds in vrijwel het geheele land de meest-winnende partij was, heeft dit succes bij de Raadsverkiezingen voortgezet en in vele gevallen zelfs vergroot. Ook in deze stad was dat het geval. De V.D., die bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1935 maar 3707 stemmen haalden stegen onlangs bij de Statenverkiezingen tot 6901 en haalden er nu nog een paar duizend stemmen bij, zoodat hun totaal 9056 werd en zij van twee tot vijf zetels klommen. Daarmee behaalden zij weer dezelfde sterkte die zij in de zittings periode 19311935 bezaten. Maar bovendien zijn zij in den nieuwen Raad de derde fractie geworden. De zetelverdeeling is nu: S.D.A.P. 13 (1 verloren), R.K. Staatspartij 12 (1 gewon nen), V.D. 5 (3 gewonnen), C.H. 3 Conv.), A.R. 2 (onv.), Camammisten 2 (onv.), Lib. 1 (1 verloren) en Vrije Kiezers 1 (onv.). De Chr.- Dem. Unie verloor haar eenigen zetel en de Kath. Dem. Volkspartij, die verdween, even eens. Dit laatste verklaart meteen de winst van één zetel door de R.K. Staatspartij. Summa summarum is het resultaat in Haar lem dus dat vier groepen elk éen zetel ver loren, dat de V. D. er drie wonnen en de R.K. éen en dat het aantal in den Raad verte genwoordigde groepen, het aantal fracties dus, van tien tot acht slonk. Dit verschijnsel, bij de vorige verkiezingen al bij herhaling ge- signaleerd, deed zich ook ditmaal gelden. De kleine partijtjes verdwijnen meer en meer uit de openbare colleges. Ook in Amsterdam kwam dat tot uiting: het aantal fracties ver- minderde daar van 12 tot 10, waaronder nog slechts twee „éénlingen". Ook in Haarlem zijn er nog maar twee. nl. van de Liberalen en de groep Vrije Kiezers. Het groeiende succes van de middenpartijen heeft zich in onze stad tot de V.D. bepaald. De Liberalen, die bij menschenheugenis nog nooit zoo schraal vertegenwoordigd zijn ge weest in onzen Raad. verloren een zetel en de Christelijk-Historischen bleven met drie on veranderd. Dit geeft evenwel niet het alge- meene beeld van de verkiezingen van gisteren aan. In verscheidene plaatsen wonnen de libe ralen, in vele gingen zij, vergeleken bij 1935, althans in stemmenpercentage vooruit. Dat was ook met de C. H. het geval, wier stem menpercentage evenwel in Haarlem iets daalde. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag steeg het. In Amsterdam en Rotterdam stegen ook de percentages der Liberalen. De nieuwe bezetting van deia Haarlemschen gemeenteraad brengt geen ingrijpende ver andering in de politieke structuur, ofschoon nog niemand weet wat de wethoudersverkie zing in September zal opleveren. Wel is er groote verandering in de persoonlijke bezet ting: niet minder dan dertien nieuwe leden zullen hun intrede doen, zoodat precies één derde van den ouden Raad door anderen ver vangen zal worden. De S. D. A. P., die in verscheidene steden •en enkelen zetel verloor (o.a. in Haariem, IDen Haag, Velsen, Maastricht, Tilburg. Schie dam) en in Rotterdam en Leeuwarden elk twee "in Groningen won zij er één) leed een grooter verlies in Amsterdam, waar de frac tie van 17 tot 14 leden terugliep. Men zal dit verschijnsel, en misschien ook eenigermate de door deze partij elders geleden verliezen, moeten toeschrijven aan de tegen eenige S D. A. P.'ers in den Amsterdamschen Raad ge voerde campagne, leidend tot het bekende onderzoek der Erfpachtscommissie en het verleden week gepubliceerde rapport. Het verlies van drie leden op een zoo talrijke fractie is evenwel niet groot; blijkbaar heeft de groote meerderheid der S. D. A. P.-kiezers overwogen dat het hier tekortkomingen van personen en niet van hun partij als zoodanig betrof. Den lijstaanvoerder, wethouder de Mi randa, zijn overigens door de commissie wel beleidsfouten verweten maar hem is geenszins kwade trouw ten laste gelegd. Zijn gezond heidstoestand is, naar ik verneem, door het gebeurde zeer ernstig geschokt, hetgeen zijn vele vrienden diep heeft getroffen. De N.S.B.. voor het eerst aan een gemeen teraadsverkiezing deelnemend, en dat alleen Ultimatum doet tngetscAe en Amccikaansche ituvam=auto>uteUm afgewezen SWATAU, 22 Juni. (Reuter/ANP) De Japansche autoriteiten hebben tot de commandanten der buitenlandsche oor logsschepen te Swatau een ultimatum gericht, waarin zij aankondigen, dat de buitenlandsche oorlogsbodems de haven van Swatau te 15 uur plaatselijken tijd moeten hebben verlaten. Daarna zullen de Japanners de veiligheid der vreem delingen aan land niet kunnen garan deeren. Op dit oogenblik bevinden zich in de haven de Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpe dobootjager „Pillsbury". Naar nader wordt gemeld hebben de Britsche marine-autoriteiten medege deeld, dat de „Thanet" te Swatau zal blijven ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen. Admiraal Yarncll, commandant der Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren, heeft eveneens geweigerd het Japansche ultimatum tot terugtrekking van de „Pillsbury" uit Swatau in te wil ligen. Hij zeide dat de Vereenigdo. Staten Japan aansprakelijk zullen stellen voor schade aan de persoon en den eigendom van Amerikaansche burgers, voort vloeiende uit militaire operaties te Swatau. Inmiddels zullen de Engelsche vrouwen en kinderen en ook onderdanen van andere lan den, die Swatau wenschen te verlaten, worden in de hoofdstad, behaalde drie zetels. Haar stemmenpercentage, dat bij de Statenverkie zing voor Amsterdam 5.9 was, klom nu tot 6.91. Wie vandaag de stemmencijfers en de ver gelijkingen met vorige verkiezingen bestu deert zal rekening dienen te houden met cïe groote stijging (sinds 1935) van het aantal kiezers. Natuurlijk was die stijging het grootst in de vele steeds-maar-groeiende steden in het Westen der lands. Voor Haarlem bedroeg zij (in geldige stemmen) zelfs 17.5 pCt. Om op dezelfde hoogte te blijven als in 1935 moest dus iedere partij 17.5 pCt. meer stemmen ha len, ruim één zesde van het in dat jaar be haalde aantal. Dat er nu al meer dan zeventigduizend gel dige stemmen in Haarlem werden uitgebracht teekent den snellen groei der bevolking. Het inwoners-aantal nadert, zooals men weet, de 140.000. Een dertigtal jaren geleden was dat 70.000! R. P. geëvacueerd door een Engelsch en een Noorsch schip, die vanmiddag zullen vertrekken, daar hevige gevechten verwacht worden als gevolg van Chineesche tegenaanvallen. De Britsche torpedobootjager „Scout", die buiten de haven van Swatau ligt, is gereed om zich zoo noodig bij de „Thanet" te voegen. Volgens berichten uit betrouwbare bron vertrekt de Amerikaansche kanonneerboot „Asheville" morgen naar Swatau. Krachtige houding der mogendheden. HONGKONG, 22 Juni Het is thans duidelijk dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten van plan zijn een on wrikbare houding aan te nemen te genover de inbreuk van Japansche zijde op de buitenlandsche rechten in het Verre Oosten. De Britsche troepen staan in het Verre Oosten overal ge reed. Behalve de berichten uit Sin gapore dat daar troepen gereed staan om te worden ingescheept is de mi- trailleursafdeeling van het Middle sex regiment in gereedheid gebracht om op bevel onmiddellijk naar Tientsin of naar Swatau te vertrekken. Thans wordt vernomen dat de Japansche autoriteiten Woensdag aan alle consuls te Sjanghai een dringende boodschap hebben ge zonden met, het verzoek om alle buitenlanders, die te Swatau wonen, te evacueeren. De Ame rikanen hebben deze boodschap aan Washing ton doorgegeven. De Britsche consulaire amb tenaren waren eerst van plan alle Britsche on derdanen aan boord van het Britsche stoom schip „Yingtsjau" op te nemen. Hedenmorgen heeft de Britsche ambassadeur er echter bij den consul te Swatau op aangedrongen om het besluit tot evacuatie nogmaals te overwegen en slechts uit te voeren indien de Britten wer kelijk in gevaar verkeeren. Aan dit verzoek heeft de consul aldaar voldaan. Wanneer dus de door de Japanners aangegeven limiet ver strijkt zal het eenige schip van beteekenis, dat Swatau verlaat het Noorsche vrachtschip zijn, dat 70 buitenlandsche vrouwen en kinderen met bestemming Hongkong aan boord heeft. Verdere teekenen, die er op wijzen dat de Engelschen besloten zijn een onwrikbare hou ding aan te nemen, kan men zien in de hou ding van het Britsche militaire hoofdkwartier te Tientsin. Deze heeft den Japanners mede gedeeld dat militaire trucks gereed staan om voedseltransporten te convoyeeren naar de concessie, tenzij de Japanners den toevoer van versche groenten, vleesch enz. toestaan. De Japansche consul-generaal te Amoy heeft het protest van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten inzake de voedselblokkade van Koelangsoe van de hand gewezen. In bevoeg de Engelsche en Amerikaansche kringen te Sjanghai wordt over de mogelijkheid gespro ken dat tengevolge van deze houding men zich genoodzaakt zal zijn om met oorlogs schepen de Japansche voedselblokkade te doorbreken. (United Press). Vandaag het is bekend geworden Door stukken in haast elke krant, Verjaart een man van hooge orde. Een krachtig zoon van Nederland. Er zijn, naast veel die hem vereeren. En zeggen: wat hij doet is goed, Ook velen die hem critiseeren, Om heel veel dat hij wil of doet. Maar zelfs de felste tegenstander Zal rt eens zijn met den trouwsten vriend In dit: Colijn heeft als geen ander Ons land en volk kordaat gediend. Kordaat en trouw door vele jaren, Met stalen werkkracht en met moed, In tijd van crisis en gevaren, In tijd van voor- en tegenspoed. Zijn groote gaven kon hij geven Aan 's lands belang, zooais hij 't zag. 't Symbool voor zijn arbeidzaam leven Is steeds de rood wit blauwe vlag. Ondanks zijn onvermoeide werken. Beladen met een zwaren last, Heeft hij den leeftijd van de sterken Bereikt, als extra sterken past. Welk ander standpunt men ook huldigt, Ons volk voelt zich oprecht verwant In eerbied en in dank verschuldigd Aan dezen zoon van Nederland. P. GASUS. WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICA A L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan A. S. C. Wallis: Slechts zij bouwen voor de toekomstdie diep en warm voor het heden voelen. Wie zijn tijdgenooten heeft losge laten voelt zich zelden meer sterk verbonden aan de na komelingen, zelden meer ge neigd een zaaier te zijn. Hoe Haarlem gestemd heeft. De uitslag der Raadsverkiezingen te Haarlem. Voorloopige uitslag was te 8.20 uur bekend. Onze verkiezingsdienst voor Haarlem heeft Woensdagavond vlub kunnen werken. Om half zeven was het eerste stembureau klaar en om kwart over acht kwam het laatste al. Daar door was het mogelijk reeds om 8.20 een voor loopigen uitslag te publiceeren. Het hoofd stembureau dat pas om 12 uur gereed was met het vaststellen van een eveneens nog voorloopigen uitslag had hetzelfde resultaat verkregen (op een afwijking van slechts enkele stemmen na), zoodat wel aangenomen mag worden dat als de officieele uitslag later komt die conform zal zijn. Op de lijsten waren zoo goed als geen voor keursstemmen uitgebracht, zoodat er geen sprake^ van is, dat tengevolge van voorkeur stemmen nog een wijziging in den voorloopigen uitslag kan komen. Kort na het vaststellen van den uitslag door onzen Verkiezingsdienst hebben wij een bulletin daarover uitgegeven. Voor onze bureaux trokken de publicaties van de verkiezings-uitslagen op Haarlem volgden in den loop van den avond vele resultaten van de verkiezingen in andere steden natuurlijk veel belangstelling. Komt Mr. A. Beets in den Raad? Mogelijk is dat hij zijn zetel afslaat aan Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi. Uit den verkiezingsuitslag blijkt dat op de lijst van de Liberale Staatspartij voer den Haarlemschen Raad alleen gekozen is mr. A. Beets. Dat wil .dus zeggen dat mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi niet hekozen is. Wij vroegen mr. A. Beets of hij zijn be noeming tot raadslid zal aanvaarden of daar voor zal bedanken ten gunste van mevr. ScheltemaConradi. De heer Beets zei ons. dat hij die quaestie nog in be >aad heeft. Voor hij een beslissing neemt moet nog eenige be sprekingen hebben. Meer stemmen van onwaarde dan bij de Statenverkiezing van 1939. Bij de in April gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten kwamen 74.689 kiezers aan de stembus, waarvan er 3191 een ongeldig biljet in de bus gooiden. Nu bij de Raadsver kiezing waren er 73.349 stemmen, waarvan 3335 van onwaarde. Er is dus iets minder druk gestemd dan bij de Prov. Staten-verki?zing. Nu toch bleven 6.223 kiezers thuis en in April j 1. 4.883. Een verschil dus van 1.340. Het aantal stemmen van onwaarde steeg, vergeleken bij de verkie zing der Prov. Staten, van 4.27 tot 4.53%. Bij de verdeeling van de restzetels is de eene partij natuurlijk wat gelukkiger dan de andere. Het aantal stemmen deelende op de ver kregen zetels krijgt men het volgende resul taat: per zetel: S.D.A.P. 1541 5/13 R.K. Staatspartij 1635 1/3 Christ. Hist. Unie 1800 2/3 Anti Revolutionnair 2257 Liberale Staatspartij 2690 Vrijzinnig Democraten 18112/5 Communisten 2075 Vrije kiezers 1614 Onder ae kleine partijen die geen zetel be haalden hoewel zij toch boven de duizend stemmen kwamen zijn de C.D.U met 1368 en Gemeenschapsbelangen met 1025. De kiesdeeler was 1795 9 39. Japansche kanonneerboot beschiet Itabaanseb schip. HONGKONG. 22 Juni. Een Japansche kanonneerboot heeft gepoogd het Itaiiaansche stoomschip „Roma" aan te houden. De kapitein van het schip, de Amerikaan Miller negeerde het bevel tot stoppen en liet doorstoomen. Daarop werden van de kanonneerboot eenige projectielen op de „Roma" afgeschoten, welke echter geen doel troffen De kogels kwamen nabij Hongkong op de kust terecht zonder schade aan te richten. (United Press). Tien menschen door den bliksem gedood. WARSCHAU. 22 Juni (D.N.B.i Gisteren hebben zich boven het gebied van Wilna zware onweders ontlast. Tien menschen zijn door den bliksem gedood. De zeventigste verjaardag van minister-president H. Colijn. De jubilaris temidden van zijn familie in den tuin van zijn woning. Moderne bezwering van booze geesten. TOKIO, 22 Juni (Reuter). Te Fockocoka is op het vliegveld een merkwaardige plech tigheid gehouden. Onlangs waren daar bij oen vliegt uinongeluk zeven menschen om het leven gekomen en op verzoek van do afdee- lin.g Foekoeoka van de Japansche luchtvaart maatschappij hebben thans drie Sjintopries- ters de lucht van booze geesten gezuiverd. In hun lange witte gewaden stegen zij op in een groot vliegtuig en gedurende een kwartier zongen zij hun bezwerende formules. Zij, dis zich met ingang van t lull per kwartaal abonneeren, ontvangen de in luni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN 14 PAGINA'S. HAARIEM EN OMGEVING Pag. Uitslag der raadsverkiezingen in Haarlem en Bloemendaal. 9, 10 11 BINNENLAND. Uitslag van raadsverkiezingen in ons land. 3 De Tweede Kamer aanvaardt het wetsont werp inzake den kinderbijslag. 3 BUITENLAND. De spanning te Swatau 1 De Britsche troepen te Tientsin krijgen versterking. 5 De nieuwe Rritsoh-Fransche voorstellen heb ben geen vordering gebracht in de onder handelingen te Moskou. 5 SPORT. De loting te. Wimbledon voor llughan niet gunstig. Jopie Waalberg verliest van Doris Storey. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Nieuwe gemeenteraden. Vr. S.: Stadsverkeer In Engeland. 5 Voor de Vrouw 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen od 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1