Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND. VRIJ D A G 23 JUNI 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 BEVERWIJK De aanvoer van aardbeien. De prijzen worden steeds hooger. Ook op de gisteren gehouden veilingen van aardbeien heeft de stijging van de markt zich voortgezet en het verloop van den handel wijst erop dat de aardbeien dit jaar een duur betaalde delicatesse zullen zijn. Het binnenland kan op het oogenblik veel consumptie-aardbeien ge bruiken terwijl daarnaast ook de fabrieken de behoefte aan aardbeien voor het vat trachten te dekken. Het ligt dus voor de hand dat de han del zeer levendig is, vooral ook omdat de oogst opbrengst meer dan de helft minder zal zijn dan het vorige jaar. Daardoor stegen de notee ringen op de veilingen van gisteren tot een hoogte die in de laatste jaren in Beverwijk on gekend mag worden genoemd. De binnenlandsche handel betaalde voor de goede consumptie aardbeien, Moulin-Rouge met dop, aangevoerd in nieuwe sloffen en in de keurige zgn. pootjes- bakken toto zelfs f 1.50 per slof. De handelaren deden alle mogelijk moeite om van den aanvoer hun aandeel te krijgen. Groote hoeveelheden werden gistermiddag voor de groote steden in motorschepen en vrachtauto's en zelfs per trein verladen. De fabrieken betaalden voor de aan gevoerde Amazonen en Dutch Evern zonder dop ongeveer f 1, later zelfs meer, per mand. Aan de B. E. T.-veiling bereiktke de gemiddelde prijs f 42.73 per 100 kg. Ook aan de Vereenigde Vei lingen was de gemiddelde prijs hoog te noemen. Ook hier werden vele aardbeien voor het bin nenland aangevoerd. De tuinders besteden aan de sorteering van het product groote zorgen, waarbij vooral het nieuwe fust belangrijke dien sten bewijst. Ook dit wordt door den handel op grooten prijs gesteld en zal zeker ook nog wel van invloed zijn op de hooge noteeringen die voor het binnenland gelden. Het afscheid van Ds. J. D. van Calcar. Hij laat slechts vrienden achter. De Doopsgezinde Gemeente heeft gisteravond op treffende wijze in de concertzaal van het Kennemer Theater afscheid genomen van haar leeraar en voorganger, ds. J. D. van Calcar, die op 1 Juli a.s. met emeritaat gaat. Zooals te ver wachten was zou voor dezen afscheidsavond groote belangstelling bestaan, maar dat deze zoo groot was, zal wellicht niemand verwacht heb ben. De concertzaal kon nauwelijks de belang stellenden bevatten. Na het openingswoord van den voorzitter van de commissie, den heer W. Rensenbrink, waarin hjj dank bracht aan degenen, die aan dezen avond medewerkten, bracht de organist van de ge meente, de heer P. J. Potgieser, pianomuziek ten gehoore. Toen de scheidende predikant en zijn familie de zaal binnentrad werd hem dooi de aanwezigen staande toegezongen lied 232 „Komt, laat ons zingen de grootheid, de goed heid des Heeren"! Hierna richtte de heer Rensenbrink het woord tot ds. van Calcar. Nadat hij dominee en diens familie verwelkomd had, zei spr., dat, hoewel deze avond tot weemoed stemt door een afscheid, er tot^i ook blijdschap en dankbaarheid in de harten zijn, omdat God Ds. v. Calcar zegen schonk over een 33-jarigen arbeid in deze ge meente, waarvoor hij steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Vervolgens brachten de kinderen van de Zon dagsschool een zanghulde. De kinderen zongen j,David, de zanger", „De landman" en „Daal bij het heengaan" onder leiding van mej. H. Scholtz en met begeleiding op den vleugel door den heer S. van der Wal. Na den zang bood één der meis jes den leeraar een boekwerk aan, terwijl de twee kleinste kleuters van de school mevrouw Van Calcar bloemen overhandigde. Mede namens zijn vrouw dankte ds. v. Calcar de kinderen heel hartelijk voor hun geschenken. Namens de catechisanten bood mej. Hetty Teer den leeraar een boekwerk van A. den Doolaard aan. In zijn dankwoord, herinnerde ds. v. Calcar, aan de prettige sfeer op de catechisa ties en hoopte, dat ook zijn opvolger dezelfde prettige stemming onder de leerlingen zou vinden. Hierna volgde het optreden van den heer F. Postema (cello) en een zanghulde van het Ge mengd Koor onder leiding van den heer H. van Dijk. Hei koor zong als eerste nummer een com positie van Sicking „Oh, zoek het licht". Deze compositie had het koor ten geschenke gekregen van ds. van Calcar bij het 15-jarig bestaan. Ook met een tweetal andere werken oogstte het koor zeer veel succes. Aanbieding huldeblijk. Na de pauze heeft de voorzitter, tevens oudste kerkeraadslid, de heer W. Rensenbrink, den. scheidenden predikant namens de leden van de Doopsgezinde Gemeente een huldeblijk aange boden. In zijn toespraak herinnerde spr. aan de intrede van ds. van Calcar in 1906. „Thans zoo zei hij, nu gij uw ambt na een werkzaam leven neer gaat leggen, blijkt dat wij in 1906 een uit stekende keuze hebben gedaan. Het ledental be droeg toen 100 en thans ruim 400. In honderden harten heeft u de kiem gelegd voor het evan gelie". Voort dankte spr. ds. van Calcar voor zijn medeleven en hulp, niet alleen met het woord, maar ook met de daad. Steeds heeft u op de bres gestaan, aldus spr., voor de gemeente en haar leden. Alle leden zijn vrienden en meer dan vrienden van u en zij hopen dat u nog vele jaren met uw vrouw van een welverdiende rust mag genieten. Spontaan heeft de gemeente medegewerkt aan het huldeblijk. Onder daverend applaus bood spr. den predikant een filmtoestel met toebehooren aan. Spr. hoopte dat in Bever wijk nog eens films gemaakt door ds van Calcar vertoond zouden worden. Dit fraaie geschenk ging nog van drie foto's van het kerkgebouw vergezeld. De heer Rensenbrink besloot zijn toespraak, die met een langdurig applaus werd beloond, met de woorden: „God behoede u en zij u ge nadig". Nadat de heer S. v. d. Wal op de piano „Auffor- derung zum Tanz" van Von Weber ten gehoore had gebracht en de heer Marx een demonstratie had gegeven met het aangeboden filmtoestel, bracht het dubbelmannenkwartet „De Vereenig de Zangers" onder leiding van den heer H. van Dijk eenige nummers ten gehoore, die buitenge woon in den smaak vielen. Hierna bracht de heer A. Mol, de voorzitter van „De Vereenigde Zangers", den predikant dank voor de vele me dewerking in de bestaansperiode verleend. Spr. hoopte, dat ds. van Calcar nog vele jaren met zijn gezin van zijn emeritaat mag genieten. De voorzitter bood den voorganger een kleurpastel aan. De heer Renserink sprak voor den Kerkeraad en getuigde van de prettige samenwerking met den predikant. Spr. bood ds. van Calcar een kijker aan. Namens de Gemeentedagcommissie sprak de heer Jac. Groot, die dank bracht voor hetgene wat de dominee gedaan heeft voor de commissie. Vervolgens spraken nog de heeren Roos voor de plaatselijke afdeeling van de Doopsgezinde Zending, de voorzitter van den Kerkeraad van IJmuiden, J. Bakker, voorzit ter van het Doopsgezind zangkoor die een foto van het koor aanbood, J. de Roos en ds. Milatz uit IJmuiden. Een woord van afscheid. Tot slot sprak ds. van Calcar woorden van af scheid. Spr. dankte hartelijk voor de blijken van belangstelling en de fraaie geschenken. A.s. Zondag wordt een hoofdstuk van mijn leven afgesloten aldus spr. en ook min of meer een hoofdstuk van de gemeene. Het hoofdstuk is niet 33 jaar geleden begonnen, maar veel en veel vroeger. Spr. herinnerde aan het beroep naar Beverwijk, waarmede een wensch, een droom uit zijn jeugd werd verwezenlijkt ten voeten uit. Eerst was het de sfeer en de natuur, dat mij aan Beverwijk bond, maar nu zijn het de men- schen, die mij bonden aan Beverwijk. Dit groeide dieper en dieper. Ondanks den groei van de gemeente is de band hecht gebleven en de trouw en vriendschap bleef bewaard. Alles wordt nu herinnering, maar spr. voelde den rijkdom van die herinnering uit Beverwijk. Er is een band gegroeid, die hecht is, waarvoor spr. hartelijk dankte. Spr. dankte mede namens zijn vrouw en kinderen nogmaals allen voor de hartelijke woorden, geschenken en vriendschap en wenschte ieder in zijn huis een gezegende toekomst. De heer Rensenbrink sloot hierna den af scheidsavond, die ongetwijfeld bij allen lang in herinnering zal blijven. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLER: 290 Antje RO 15 f 1690 ONGEVAL IN DE HARINGHAVEN. Bij het laden van vaten zout aan boord van den in de Haringhaven liggenden logger K.W. 110 gleed een vat uit den strop. Het zware vat kwam terecht op den heer N. van Duivenboden die daarbij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Na ter plaatse voor- loopig te zijn geholpen werd het slachtoffer naar het An toni us Ziekenhuis oveigebracht. OPDRACHT AAN DE A. B. M. Het maken van grond- en kunstwerken onder Utrecht'. De Bilt en Maartensdijk, be- hoorende tot de werken voor den aanleg van weg 22 van het Rijkswegenplan is opgedragen aan de Amst. Ballast Mij., voor f 315.000. EEN TWEEDE GIETHAL VOOR DE HOOGOVENS. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken is vergunning verleend tot het bou wen van een tweede giethal op het fabrieks terrein. Deze giethal is bestemd voor de nieu we staalfabriek. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 23 Juni (A.N.P.) Tarbot 46—34 ct. per kg. Tong 9464 ct. per kg. Heilbot f 1 per kg. Zetschol f 19 per 50 kg. Kleinschol f 15.507.80 idem. Bot f 6—2.70 idem. Tongschar f 1815 idem. Middel schelvisch f 128 idem. Klein middel schelvisch f.8—5.90 idem. Kleine schelvisch f 5.703.90- idem. Groote gul f 5.50 idem. Kleine gul f 5.50—4.60 idem. Wijting f 2,10—0.85 idem. Makree] f 6.50 idem. Kabeljauw f 3016 p. 125 kg. Leng f 0.63 per stuk. Koolvisch f 0.80—0.60 per stuk. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Gisteren is op de tegeltjesmarkt de ijswer- ker De V., die eerst geruimen tijd in de koude cellen van de ijsfabriek had gewerkt en daar na in de volle zon aan het werk was bij net ijsladen door een zonnesteek getroffen. De gevolgen bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. HILLECOM JUBILEUM In intiemen kring is gisteren op de Chr. Burgerschool voor UL.O. het feit herdacht dat mej. A. M. Buisman gedurende 25 jaar het Chr. Onderwijs heeft gediend. Nadat bestuur, personeel, leerlingen en enkele genoodigden zich in een der lokalen hadden vereenigd. uitte de voorzitter, de heer J. Hylkema, zijn gelukwenschen en waar deering voor den toegewijden arbeid der jubi- laresse gedurende de laatste 9 jaren dat zij aan de school verbonden was en bood haar namens het bestuur een vulpenhouder aan. Voor personeel en leerlingen sprak het hoofd der school, de heer P. de Vries, en liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie ets namens de leerlingen en een bloemen mand van het personeel. VERKOOPING. Donderdagavond had de vcrkooping bij af slag plaats van de villa ,Pluk den dag", aan de Leidschestraat 102, groot 4 A. 25 cA. Het perceel, dat op f 5750 in bod stond, werd op f 375 afgemijnd door den heer P. J. Damen alhier. JUBILEUM E.II.B.O. In den loop van October hoopt de Eü.B.O. en Reddingsbrigade haar 10-jarig bestaan te vieren. Daar de leden dit feit niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan, heeft 'n comité uit de leden een verloting georganiseerd om uit de opbrengst daarvan de vereeniging een blij vend aandenken te schenken. B. en W. heb ben een en ander reeds goedkeuring en nota ris D. Lodder zal voor de trekking zorgen op 15 Augustus. Fraaie .prijzen zijn reeds aange kocht en met het.oog op het algemeen belang van het E.H.B.O.-werk kunnen wij het koopen van een lot ten zeerste aanbevelen SANTPOORT BOUW KOSTERSWONING. Bij de Ned. Herv. kapel aan den Pastorieweg zal een kosterswoning worden gebouwd. ZANDVOORT Samenwerking met Amsterdam. Aanvulling van hel feestprogramma. Hoewel de V.V.V. pas een seizoen en nog wel onder ongunstige omstandigheden in haar nieuwe vorm heeft gearbeid, blijkt uit verschillende dingen dat zij door haar goede werk in het vorige seizoen reeds het vertrouwen van de bevolking heeft gewon nen. Weliswaar is de droom van het bestuur- ieder inwoner van Zandvoort, lid van V.V.V. nog niet verwezenlijkt, maar wel is het aantal leden in een jaar verdubbeld. Een verheugend teeken is het, dat plannen om een innige samenwerking tusschen de V. V. V. Zandvoort en Amsterdam tot stand te brengen in een vergevordex-d stadium ver- keeren. Een samenwerking tusschen deze beide vereenigingen kan niet'anders dan" voordeelen voor de badplaats opleveren. Het programma van V.V.V. wordt nog steeds uitgebreid.Een reddingsdemonstratie in sa menwerking van de N.Z.H.R. Mij. en de.Zand- voortsche Reddingsbrigade is thans vast gesteld op Zaterdag 12 Augustus. Iets geheel nieuws zijn de windhond-rennen op Zondag 30 Juli. Vermoedelijk zullen deze plaats hebben op gemeentelijke sportterreinen aan de Vondelstraat. We herinneren ook nog aan de internationale zwemwedstrijden in het Noorderbad, waaraan de Deensche en ook andere bekende zwemsters zullen deelnemen. De data voor de strandfeesten zijn nog niet vastgesteld. Wel staat vast, dat men bij deze strandfeesten dit jaar eens zal afwijken van het oude programma: cptocht. zandbouw- wedstrijd, optocht, prijsuitreiking! Hoe het programma er wel uit zal zien melden we dezer dagen wel. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Na afloop der verkiezing. Bij de SJ).A.P. Door de federatie Haarlem der S.D.AJP. was ook dit maal weder een eigen verkiezings bureau ingericht. In de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw werden door den federatievoorzitter, den heer S. P. Doek. de ingekomen uitslagen bekend gemaakt. Deze cijfers werden tevens vergeleken met de vorige verkiezingen en de andere partijen. Ook de inmiddels ingekomen uitslagen uit de naaste omgeving bracht de voorzitter ter kennis van de leden. Apothekersgewichten In 1150 liet Sul tan Kalid van Egypte verschillende proefne mingen doen door alche misten met het doel onedele metalen om te zet ten in goud Een hunner Nicolaas Praepositus, was de eevste die bij zijn onder zoekingen gebruik ging maken van de kleine ge wichtjes, waarvan de apo thekers zich thans nog be dienen. Ontdekking van Iudië. Toen Alexander de Groote omstreeks 330 vóór Chr. de rivier de Indus ontdekte, meende hij, dat. het de bovenloop van den Nijl was, Naerchus, aan het hoofd van 1000 schepen uitgezonden om te chten een weg te vinden naar den mond van de Euphra tes, zeilde de geheele kust van Indië langs en keerde met zijn daarbij opgedane kennis terug naar Grie kenland. In het begin was de stemming niet zoo en thousiast als dit bij andere verkiezingen het geval was, vooral niet bij het wachten op het laatste stembureau, toen de S.D.A.P. op dat moment, naar taxatie op de cijfers die bekend waren, nog slechts 12 zetels had verkregen, terwijl al reeds vast stond, dat de Vrijzinnig Democraten belangrijk, maar ook de R.K.S.P. in het aantal zetels vooruit was gegaan. Er kwam dan ook later een aanmerkelijke op luchting. De mededeeling, dat de S.D.A.P. ook in de komende vierjarige periode in Haarlem de grootste raadsfractie zal hebben, door het behalen van den 13den zetel werd met vreugde begroet. Nadat de einduitslag bekend was. werd het woord verleend aan den heer M. A. Reinalda, die er de aandacht op vestigde, dat de S.D.A.P. inzake de gemeentepolitiek het werk voortzet van de vroegere kopstukken in Amsterdam de heeren P. L. Tak en W. F. Wibaut en niets zal de Sociaal Democratie weerhouden deze politiek van vooruitgang voort te zetten. Een feit is, dat alle partijen met de grootst mogelijke felheid, hetzij van links, hetzij van rechts, tegen de S.D.A.P. te velde zijn getrokken bij deze verkiezing, en als men uit dat gezichtspunt den uitslag be ziet en daarnaast de aanmerkelijke voor sprong, welke in 1935 word gemaakt, dan valt de uitslag niet tegen. Deze verkiezing laat ook zien, dat de frac tievoorzitter der S.D.A.P., de heer Noordhoff volkomen gelijk heeft gehad, toen hij bij de behandeling van de gemeentebegrooting er de aandacht op vestigde, dat hier ter stede twee partijen zijn, waarin de Haarlemsche be volking in groote meerderheid haar vertrou wen heeft geschonken en dat het derhalve onjuist is, dat deze twee groote partijen met een zeer groote meerderheid in den raad, de minderheid vormen in het college van B. en W. Met een opwekking om de S.D.A.P. te ver sterken eindigde spreker zijn rede. Stroom van poliikwenschen voor dr. Colijn. 's GRAVENHAGE, 22 Juni. Onder overweldigende blijken van sympathie en bewondering heeft dr. H. Colijn heden zijn 70en verjaardag gevierd. Reeds in den ochtend waren behalve tallooze brieven, kaartjes en bloem stukken verscheidene duizenden tele grammen van gelukwenschen binnen gekomen, niet alleen uit Nederland, maar ook van de Nederlanders uit Hongkong, Argentinië, de Vereenigde Staten, de Kaapkolonie en andere deelen van de wereld, alsmede van vele buitenlandsche staatslieden en leidende persoonlijkheden. De minister-president heeft hedenochtend zijn gewone ambtsbezigheden op het departe ment van algemeene zaken verricht. Van de ambtenaren en van de beambten van dit departement .ontving hij een boekwerk met hun handteekeningen van Donald Grove Barnes, getiteld: „George III. and William Pitt". Onder de vele geschenken, die dr. Colijn hedenochtend ontving, bevond zich oc<k zijn in hout gesneden portret afkomstig van een onbekenden vereerder uit- Rotterdam. Om elf uur heeft dr. Colijn te zijner depar- temente een deputatie van Katholieke vrien den ontvangen, bestaande uit oud-minister mr. TV J. Verschuur, staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien en het oud-Kamerlid mr. A baron Wijnbergen, die den jarige, mede na mens de hèerer jhr. O. van Nispen tot Seve- naar en "prof. mr. dr. P. J. M. Aalfoerse, „de Emmaüsgangers", een origineele ets van Rembrandt, in antieke lijst aanboden. Tegelijk met de ets is aan dr. Colijn aan- geboden een album, verzorgd door prof. Huib Luns, met het volgende opschrift: „Aan dr. Colijn hebben zij, wier namen in dit album vereenigd zijn, bij gelegenheid van zijn zeven tigsten verjaardag eere en dank willen bren gen als den man, die ruim van blik en kloek van handelen zijn zeldzame talenten met op rechten zin aan zijn land heeft gegeven,- die zijn vaderland als officier-en als staatsman uitnemend met algeheele toewijding heeft ge diend, die door Christelijke overtuiging werd bezield en verdraagzaamheid betrachtte, wiens persoonlijkheid een karakteristiek Ne- derlandsch merk draagt, dien zij waardeeren 'als nationale figuur". In het album staan de namen van een honderdtal personen uit het economische en sociale leven, uit kringen van wetenschap, kunst en onderwijs, staatkunde en recht. Drie jaar tegen „doofheids- instructeur" geëischt. Keuringsraad tien jaar lang misleid. AMSTERDAM, 22 Juni Een zonderling en misdadig beroep oefende jarenlang de oud diamantbewerker S. Gr. in de hoofdstad uit Tientallen jongelieden men spreekt zelfs van meer dan honderd jongens zijn door dezen man afgericht om zich doof te houden zoodat zij werden afgekeurd voor den militai ren dienst. Ruim tien jaar lang maakte Gr. zich aan deze feiten schuldig. Iedere cliënt betaalde hem 300: hij instrueerde de jongens nauwkeurig in een serie lessen en hij leerde hen wanneer zij moesten zeggen, het geluid van een horloge, een stemvork of een flusterende stem te hooren. Wanneer zij vol leerd waren ging hij met zijn cliënten naar een oorspeciaiist, deze gaf dan na onder zoek een verklaring af, dat de jongens doof waren. Op deze wijze werden tientallen mili- tieplichtigen volkomen ten onrechte afge keurd. Tenslotte werd de politie ingelicht. Tegen den diamantbewerker en ruim twintig jonge mannen werd een vervolging ingesteld. In Maart j.l. stonden Gr. en één van de longemannen de 19-jarige koopman L. L. te recht wegens het doen opmaken van een val- sche geneeskundige verklaring met het. oog merk om het openbaar gezag te misleiden. De diamantbewerker werd tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Den jeugdigen koopman L. legde de rechtbank een jaar gevangenis straf op, door te brengen in de jeugdgevange nis. Vandaag diende deze zaak in hooger be roep voor het gerechtshof. De jeugdige aan staande landsverdediger was niet aanwezig, zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld De diamantbewerker Gr. was verschenen. De procureur-generaal mr. J. Ver steeg achtte het primair ten laste ge legde n.l. de oplichting, bewezen. Des wege vorderde hij tegen den oud- diamantbewerker Gr. drie jaar ge- van genïsstraf en tegen den jeugdigen L. L. een jaar. door te brengen in de jeugdgevangenis. De verdediger mr. K. P. van Westen pleitte op juridische gronden vrijspraak. Subsidiair drong hij aan op clementie. Arrest 29 Juni Christelijke aannemers. HAARLEM Donderdag. Heden werd in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw de jaarvergadering gehouden van den Nederlandschen Christelijken Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) De voorzitter, de heer Swart, opende de ver gadering met voorlezing van Mattheus 7. In een welkomstwoord memoreerde hij den groei, welke de Bond de laatste jaren ondanks de moeilijke tijden, heeft gekend. Thans zijn er 63 afdeelingen met in totaal 1073 leden. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden voorgelezen, uit het laatste bleek een klein voordeelig saldo over '33. Vervolgens werden eenige huishoudelijke aan gelegenheden in behandeling genomen. Hedenmiddag spreekt de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, een rede over „Christelijke werkgeversvakorganisatie eisch van beginsel en praetijk*. De afgevaardigden ter vergadering maken vervolgens met hun dames een autotocht door de omgeving van Haarlem, welke hun door de afdeeling Haarlem wordt aangeboden. Tot slot wordt gemeenschappelijk gedineerd in Hotel Lion d'Or. Inspectietocht van H. M. de Koningin. Bezichtiging der verdedigingswerken in de Noordelijke provincies. DE KRIM, 22 Juni. - Het voorgenomen be zoek van H.M. de Koningin was te De Kriin niet geheel onbekend gebleven. Vooral de militaire activiteit trok de aandacht en hier en daar wist men te vertellen, dat Hare Majesteit ook door deze plaats zou komen. Overal stonden vanmorgen militairen gereed voor de ontvangst, toen de Koningin omstreeks acht uur arriveerde. De stoet bestond Uit vijf auto's. Bij de hier gelegen grensverslerkingen wer den de Vorstin met haar gezelschap begroet door luitenant van Rink, die belast is met de leiding van de hier aanwezige militairen. H.M. werd vervolgens rondgeleid door over ste J. Veenbaas, bevelhebber van Friesland, Groningen en Drente, mejoor H. W. G. R. Dietz, commandant van het eerste bataljon en kapitein Baas, commandant van de eerste compagnie eer ste bataljon 36ste regiment infanterie. Terwijl de Koningin de versterkingen van de grensbewaking bezichtigde, stroomde van alle kanten het publiek toe om de Vorstin toe te juichen. Per auto vervolgde de Koningin haar reis naar Coevorden. Hier arriveerde H.M. de Koningin om kwart over acht. Bij Haar aankomst bij de grensversterkingen stond een detachement militairen opgesteld. H.M. werd rondgeleid door den garnizoens commandant, den heer H. J. Koning. Na de verdedigingswerken in oogenschouw te hebben genomen, bracht H.M. nog een bezoek aan de militaire kwartieren, de verblijfplaatsen der onder-officieren en het christelijk militair tehuis. Bij haar vertrek dankte zij den heer Koning hartelijk en vertrok te 8.40 uur in de richting Dalen. Bij het afscheid werd zij door de bewoners van Coevorden hartelijk toegejuicht. Om kwart voor negen kwam Hare Majesteit te Dalen aan. Bij Hotel Udema, waar zeventig manschappen ingekwartierd zijn, werd halt gehouden, p Hier werden de slaap- en waschgelegenheid bezich tigd, evenals de keuken. Hierna inspecteerde zij de wacht, die voor het hotel opgesteld stond. De Koningin wandelde vervolgens naar hotel De Boer, waar vijftig man schappen zijn ingekwartierd. Ook hier inspec teerde de Vorstin de slaapgelegenheden. Vervolgens vertrok zij per auto in de richting Emmen, hartelijk toegejuicht door de vele be langstellenden. Te Sleen duurde het oponthoud ongeveer drie kwartier De Koningin bezichtigde, behalve de legeringen, de militaire keuken en de in aan bouw zijnde kazematten, waarna zij eenige oefeningen met zware mitrailleurs gade sloeg. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per auto begaf Hare Majesteit, omstuwd door een juichende menigte, zich door het met vlaggen getooide dorp. De Koningin nam in het voorbijgaan ook het nieuwe raadhuis in oogenschouw, waarbij de burgemeester mr. G. L. Mens Fiers Smeding, aan haar werd voorgesteld. Toen de Koningin een bezoek gebracht had aan de voormalige christelijke school, waarin een gedeelte van het detachement gelegerd is, kwamen de leerlingen van de nébïjstaande school naar buiten en zongen Hare Majesteit twee coupletten van het Wilhel mus toe. Daarna vertrokken de auto's naar Emmen. Hier hadden zich op de markt de aldaar ge legerde troepen opgesteld om door Hare Majes teit te worden geïnspecteerd, nadat de Koningin te voren het hulpkazernement in de concertzaal en het Hotel Groothuis, benevens de keukens had bezocht. Hoewel te Emmen het tijdstip van aankomst geheim gehouden was, had zich een groote me nigte op de Markt opgesteld, die H. M. hartelijk toejuichte. Om 10.20 kwam H.M. de Koningin te Barn- flair aan, waar zij de kazematten bezichtigde. In dit dorpje was men van het bezoek van de Koningin niet op de hoogte, zoodat hier slechts weinig belangstelling was. Om 10.35 vertrok de vorstin naar Ter Apel, waar zij vijf minuten later arriveerde en de in kwartiering in hotel Schot en hotel Timmer inspecteerde. Om kwart over elf arriveerde H. M. te Stads kanaal. Voor het hoofdstation had zich een groote menigte opgesteld, die haar bij aankomst en ver trek geestdriftig toejuichte. Omstreeks half een verlieten Hare Majesteit en haar gevolg het station, teneinde de troepen te inspecteeren, die in de nabijheid stonden opgesteld. Na een korte inspectie trok do stoet via Gie terveen over Wildervank naar Veendam. HAARLEM, 22 Juni. Ondertrouwd 22 Juni: J. M. Warmerdam en E. M. Dasia; J. H. Tuijn en M. A. Nieuwen- huizen; J. W. van den Abeele en H. A. Zalm; Th. A. Meerman en J. A. E. Snellens; J. As en L. Hanson; J. H. v. Wunnik en A. M. Petersen; M. J. Metselaar en M. A. B. Dost. Getrouwd 22 Juni: G. Kanning en S. E. Walter; C. Ritsema en E. M. Hoorn; J. J. Boom en F. W. Kwast; J. A. M. van Leuven en Ch. Veeneman; P. A. Althuisius en Ch. S. C. Gardenier; Th. J. Appel en P. Michel. Bevallen 17 Juni: P. M. SobelsJansen, d.; 19 Juni: L. J. J. Meijervan Dijck, d.;' 20 Juni: M. C. Jansen—van der Me ij, d.; 21 Juni J. J. JacobsRaaphorst, z.; 22 Juni: C. Poelman—Horeman, d.; L. Blok—Koger, d.; Overleden 21 Juni: C. F. Ph. Abraham. 77 Groot Heiligland; 22 Juni: J. G. van Duijrir-. Stegemeijea-, 63 j., Vergierdeweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10