Rugpijn I De Haarlemsche Tramconducteur J rr texste tramconducteui (uMe&tf In 1899 knipte hij 't eerst de kaartjes Haarlem-Zandvoort Concurrentie van Engelsche bloembollenteelt. otoeqet nu eulzG Onverantwoordelijke motorrijders. VRIJDAG 23 JUNI Ï939 HASREEM'S DXGBE'AD Thans nog in actieven dienst De Haarlemsche conducteur J. G. N. Leurs kan zich er op beroemen de eer ste Nederlandsche tramconducteur te zijn. Op 26 Juni 1899 trad hij bij de Eerste Nederlandsche Trammaatschap pij in dienst. Op 1 Juli stond hij op de tram, die de baan van Haarlem naar Zandvoort feestelijk opende en den 3den Juli des morgens om 7 uur knipte hij voor het eerst de kaartjes voor het tra ject HaarlemZandvoort, dat toen voor het publiek werd opengesteld. En thans, 40 jaar later, staat conduc teur Leurs, nog dagelijks in de tram, die tusschen Haarlem en Zandvoort rijdt, en knipt steeds welgemoed de kaartjes van de passagiers. Op Maandag 26 Juni a.s. zal de heer Leurs zijn bijzondere jubileum vieren. Dit is een aanleiding om eens het huis van dezen a.s. jubilaris aan de Lorentzkade no. 122 binnen te stappen en hem te vragen iets te ver tellen over zijn 40-jarige loopbaan En dat hij veel te vertellen heeft spreekt wel van self. Want hij zag den eersten electrisohen tramdienst van het begin af groeien. „De tram van Haarlem naar Zandvoort was de eerste electrische tramlijn in ons land", zoo vertelt dè a.s. jubilaris ons. „Van het Plein in Den Haag naar Scheveningen liep reeds een tram, doch die werd gedreven door accumula toren. Amsterdam kwam na onze stad. Haarlem heeft dus op verkeersgebied een groote rol in ons land gespeeld!" Over de eerste geschiedenis van de E.N.E.T. weet conducteur Leurs ook te verhalen, waaruit zijn intense belangstelling blijkt voor 't bedrijf, dat hij zoo trouw dient. „De concessionarissen waren de heeren v. d. Arend en v. d. Steur. Zij wilden twee lijnen aan leggen, een ceintuurbaan om Haarlem heen, en een lijn naar Zandvoort. Van de firma Tubergen werd een stuk grond gekocht waar nu de Tempeliersstraat is, doch van den kant der Nederlandsche Spoorwegen werd tegenwerking ondervonden. De tram moest de treinbaan kruisen om bij Zandvoort te kunnen komen, en dat werd niet toegestaan. Daarom moest het Leidschevaartviaduct wor den gebouwd: daardoor vermeed men op grond van den spoorweg te komen. Op het terrein, waar nu de Kennemergolfclub Is, rezen nieuwe moeilijkheden. De baan kon hier niet rechtuit geprojecteerd worden, want dan kwam men op terrein, dat de spoorlijn ZandvoortHaarlem in concessie had, en deze vreesde natuurlijk concurrentie en weigerde de E.N.E.T. medewerking. De Zandvoortsche straatwegmaatsohappij gaf echter toestemming om de, tramlijn over den wegberm aan te leggen: Zóó werden meer obstakels aan de trammaat schappij in den weg gelegd. Doch tenslotte ge lukte het de baan geheel uit te zetten toen kon met. den aanleg worden begonnen. De heeren v. Vendeloo en v. Ordennen werden de aanne mers, en in 1898 kon met bouwen worden be gonnen. De heer v. Helden, die de leiding der werk zaamheden had, beleefde echter den eersten den besten dag een vermakelijk incident. Waar nu de oude remise is groeide in dien tijd gras. De koeien, die daar graasden, waren den tramweg bouwers blijkbaar niet welgezind, want één ha- rer stormde op het menschentroepje af, en dit kon zich ternauwernood, en niet dan ten koste van eenige natte pakken, in veiligheid stellen! Een maal begonnen vlotte het werk echter goed. Edoch, de elementen grepen in. In Decem ber van 1898 vernielde een Z.W. storm de mu ren van het ketelhuis en de machinekamer. Op 1 Juli 1899 werd de trambaan feestelijk geopend in tegenwoordigheid van de burgemees ters van Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal en Heemstede. Ik reed op deze feestelijke tram mee. En ook op de eerste tram, die voor het publiek werd opengesteld, was ik conducteur. Op 3 Juli om 7 uur vertrokken we voor 't eerst in eigenlijken dienst". U hoort het, conducteur Leurs kan even vlot kaartjes knippen als vertellen. En hij is nog niet aan 't eind van zijn jubileumpraatje! Hij toont ons zijn aanstellingsbrief van 40 jaar geleden, waarin hij verzocht wordt zich op 26 Juni 1899 te melden. „Toendertijd werd je nog een costuum met slobkousen aangemeten!" Om 9 uur des morgens kwam conducteur Leurs bij de Centrale aan de Leidschevaart. En nu, veertig jaar later, zal hij den 26sten Juni natuurlijk vrij hebben. Er zullen dan veel herinneringen aan hem voorbij trekken. Drie directeuren gingen, conducteur Leurs bleef. De heer Barnet Lyon zwaaide tot 1904 den scepter over de E.N.E.T. Daarop volgden de heeren Julius en Adams. En in 1919 werd de E.N.E.T. met de lijn AmsterdamHaarlem, die in 1904 door de Electrische Spoorweg Maatschappij ge opend werd, overgenomen door de N.Z.H.T.M., waarvan ir. Burgersdijk thans directeur is. „De maatschappij is begonnen met 70 man personeel. Controleur Bessen en ik zijn de eeni ge overgeblevenen hiervan, die nog in actieven dienst zijn. Controleur Bessen jubileert op 3 Juli, deelt Leurs ons mee. Maar dan willen we nog iets over het wagen park weten. Met acht groote motorwagens werd op de lijn HaarlemZandvoort begonnen. Voor de Ceintuurbaan om Haarlem heen. die in het laatst van Juli 1899 werd geopend, kwamen daar 12 kleinere wagens bij. Goederenwagens breidden het materieel uit. want de maatschap pij koesterde in dien tijd hoop op goederenver voer. In 1930 kwamen 30 Belgische wagens er bij, daarna 4 wagens uit Hamburg, en toen on der de dirrectie van de N.Z.H.T.M. wagens uit Boedapest. Maar ook nu nog rijden wagens uit de be ginperiode op de rails! En ook een lid van het personeel, de eerste Haarlemsche en zelfs eerste Nederlandsche con ducteur op een electrische tram doet nog dag in dag uit zijn plicht. Jongeman trachtte meisje te vermoorden. In hooger beroep zeven jaar gevangenisstraf geëischt. In hooger beroep stond Donderdag voor het gerechtshof te'Leeuwarden terecht de 19- jarige boerenknecht P. L., uit Wartena, thans gedetineerd, die wegens poging tot moord op mej. I. Postma door de Leeuwarder rechtbank was veroordeeld tot zeven jaar gevangenis straf. De verdachte, zoowel als de officier van justitie, die tien jaar gevangenisstraf geëischt had, gingen in hooger beroep Op St. Nicolaasavond van het. vorige jaar was er in een café te Warga een danspartij, waar verdachte trachtte een dans te krijgen van mej. P., met wie hij een tijdje verkeering had gehad, welke omgang echter mede op aandrang van den patroon van het meisje was verbroken. Hierover koesterde L. wrok en toen het meisje weigerde met hem te dansen, be sloot hij zich te wreken. Na afloop van de danspartij was hij het meisje achterna ge fietst, had haar bij een stillen landweg op gewacht en haar na een woordenwisseling met een mes in de borst gestoken. Na deze daad trachtte hij haar in een sloot te trekken met de bedoeling haar te verdrinken, doch was hierin, dank zij f het optreden van twee 'jongemannen, die op het hulpgeroep van het meisje waren toegesneld, niet geslaagd. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. or EEN ANDERE RHEUMATISCHE STOORNIS k*n een waarschuwing zijn, waarvan de dokter u zeggen kan, dat zij bij verwaarioozlng Ifan lelden tot vreeseiljke oU" en narigheid. Als de afvoerkanalen niet goed werken, gescnieot de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol, doende en moeilijk. Oe zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergiftige werking. Olt Is vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de beenen. verlies van energie, oostaan s nachts solt. gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatlsche pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Fosters RugoIJn Nieren Pillen, duizenden menschen getulgr- EXAMENS Triniteits Lyceum te Haarlem. Afd. Gymnasium. Na verlengd examen zijn nog geslaagd voor diploma A: K. J. Bekkers, J. M. H. Janssen, H. W. J. Kuipers: voor di ploma B: A. R. M. Hueber en A. P. J. Vreeburg. Van de elf candidaten slaagden er tien. Opheffing saneeringsmaatregelen middel tot bestrijding. Het bestuur van de Vereeniging tot behoud van het bloembollenvak in Nederland zendt ons een rapport over de Engelsche bloem bollenteelt, samengesteld door een commis sie bestaande uit de heeren W. Murk, P. Bak ker Mzn. en dr. ir. M. D. Dijt, die een on derzoek instelden naar stand en ontwikkeling van de bloembollencultures in het Spalding- district (Lincolnshire) in Engeland. In het rapport wordt o.a. gezegd, dat de vakbekwaamheid der Engelsche kweekers over het algemeen achterstaat bij die van de Nederlandsche kweekers. Inmiddels wordt er hard aan gewerkt, de Nederlandsche vakbe kwaamheid naar Engeland over te brengen, door Nederlandsche bedrijfsleiders. Voorts is de voorlichtingsdienst in Enge land paraat. De commissie komt tot de conclusie, dat bij een volledig vrije concurrentie de voor sprong van de Engelsche kweekers boven de Nederlandsche niet van zoodanigen aard zou zijn. dat het Nederlandsche bedrijf door het Engelsche zou worden teruggedrongen. Tegen over goedkoopere cultuur, invoerrechten, va- lutaverschil en vrachtverschil staat nog de grootere zorgvuldigheid der Hollandsche kwee kers en de betere arbeidsprestatie. Het nadeel aan het Nederlandsche bollen- bedrjjf toegebracht als gevolg van de uitbrei ding der Engelsche cultures ligt in de Neder landsche saneeringsmaatregelen, die de Ne derlandsche cultuur ernstig belasten en hierdoor de Engelsche concurrenten, die zon der saneeringsmaatregelen juist achterbleven, naar voren dringen. Het behoeft geen betoog, dat bij bestendi ging der Nederlandsche saneeringsmaatrege len de buitenlandsche kweekers steeds meer geprikkeld zullen worden proeven met de bol lenteelt ook in andere streken te nemen, waar bij de kans zeer groot moet worden genoemd, dat niet alleen voor tulpen, doch ook voor nar cissen omstandigheden zullen worden ge vonden. die een nog beter resultaat waarbor gen, dan dit nu reeds in Spalding het geval is. De Nederlandsche maatregelen maken, om zoo te zeggen, „slapende honden wakker". Het spreekt vanzelf, dat een voortzetting van die saneeringsmaatregelen in Nederland het proces van verplaatsing der cultuur gaan de zal houden en ieder jaar het Hollandsche bedrijf verder verzwakt tegenover het buiten landsche, in het bijzonder het Engelsche. Vast staat, dat reeds onnoemelijke schade aan het Nederlandsche bedrijf is berokkend als noodzakelijk gevolg van de tot zelfver- nietigfing leidende maatregelen. Gezien de oppervlakte der Engelsche cultures en den stand van het gewas, concludeert de com missie, dat de Nederlandsche cultuur bij be stendiging der saneeringsmaatregelen ten doo- de opgeschreven is. Er is slechts één middel, om aan den ver deren gang naar den afgrond te ontkomen en wel een onmiddellijke opheffing dezer sa neeringsmaatregelen. De commissie verheelt zich niet,, dat het Nederlandsche bollenbedrijf nu reeds onnoemeHjk veel zwakker staat dan in 1933, toen dé saneering begon. Wij zullen den strijd tegen de buitenlandsche 'coneür- 1 rentie echter op moeten nemen willen wij niet verder ten gronde gaan. Ieder jaar, dat ge wacht wordt met de opheffing der maatrege len, zal het Nederlandsche bedrijf zwakker en het buitenlandsche sterker worden, tot dat de schim van het Nederlandsche bedrijf geen enkelen strijd-meer zal aandurven. ARROND. RECHTBANK. Uitlokking tot meineed. Een muis, die een berg baarde. Op Zondag 21 Augustus 1938 reed in Velsen-Noord een melkauto achteruit, waardoor een botsing ontstond met een geparkeerde motorfiets. De botsing was niet van ernstigen aard en de behan deling voor het kantongerecht was dan ook niet van publiek belang. Achteraf blijken er echter complicaties in deze oogenschijnlijk onbenullige zaak te zijn gekomen. De muis heeft een berg ge baard. Zulks bleek tijdens de zitting van de Arron- dissements-rechtbank alhier gistermorgen. Al daar verscheen de verdachte S., beschuldigd van uitlokking tot meineed. Voor het kantongerecht had een zekere A., die met S. samen in de melkauto zat, verklaard dat niet hij doch de oudere S. de auto bestuurde, en hem dus de schuld van de aanrijding trof. Toen de zaak in hooger beroep voor de Arr.- rechtbank werd behandeld bekende A. meineed gepleegd te hebben; niet S. maar hij A. had de auto bestuurd. Voor die meineed ziet een gevan genisstraf van 4 maanden uit Daarna kwam A. met de verklaring dat S hem had gezegd aan de rechtbank te zeggen dat hij A. de auto had bestuurd tijdens de bewuste aanrijding. Derhalve nam S. hedenmorgen in het verdachtenbankje plaats, verdacht van uitlok king tot meineed. A. kwam als getuige voor en verklaarde dat hij met S. samen in den trein reisde naar Haar lem voor de behandeling van de kwestie der aanrijding in hooger beroep. S. zei toen tot A. aldus de verklaring dat hij aan de recht bank moest zeggen dat hij A. de auto bestuurd had. Reeds tevoren had S. den broer van A. naar dezen toe gestuurd om hem op het hart te druk ken aan de rechtbank te zeggen dat hij achter het stuur had gezeten. De broer verklaarde dat dit juist was. Toen hij de boodschap aan zijn ouderen broer bracht ant woordde deze: „Vrinden hebben me gezegd te volharden bij wat ik voor den kantonrechter heb gezegd". A. ontkende evenwel dit antwoord te hebben gegeven. Vervolgens kwam get. V. voor, die de aanrij ding had zien gebeuren. Hij kon beslist zeggen dat de kleinere A. niet achter het stuur had ge zeten. Een groote man zat op de chauffeurs plaats. Get. kon echter niet zeggen, dat deze groote man S. was geweest. Een dame, die eveneens het ongeluk had ge zien had ook waargenomen dat de grootere man op de chauffeursplaats had gezeten. De Officier achtte de uitlokking tot meineed bewezen. Op grond van de getuigenverklaringen vond hij het vaststaand dat S. tijdens de aan rijding achter het stuur had gezeten. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Stomps concludeerde tot vrijspraak op grond van het feit dat hetgeen S. tot A. had gezegd geen inlichting was. welke meineed uitlokte in den zin van art. 47 2de lid. Uitspraak over 14 dagen. DRONKEN ACHTER EEN KINDERWAGEN. Gistermiddag werd te Velsen-Noord een vrouw, die met een kinderwagen reed met een klein meisje erin, wegens openbare dronken schap in arrest gesteld. Het kind werd opgenomen in het gesticht „Meerzicht". Tusschen een machine bekneld. Ernstig ongeluk te Hillegom. Donderdagavond was C. P. op zijn schip „Vertrouwen", liggende in de Ringvaart bij de betonfabriek, bezig de motor na te zien. Toen hij de motor aansloeg werd zijn kleeding door hei vliegwiel gegrepen en geraakte hij bekneld tus schen vliegwiel en motor. Ofschoon er spoedig op zijn gegil hulp kwam aansnellen, duurde het nog geruimen tijd voor dat hij uit zijn benarde positie was bevrijd. Zijn linkerarm was verbrij zeld. terwijl hij ook wonden aan hoofd en bee nen had. Dr. Versluys en de E. H. B. O. ver leenden de eerste hulp, waarna de man ir ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd. Bij informatie aan het Diaconessenhuis verna men wij hedenmorgen dat de heer C. S. Donder dagavond te 9 uur overleden is. jmmm mm IMMMMM lllllimiB.iiMliaiy 8 gij p n zuuPglftan t zij hen zoo goed -- verschijnsel van wijten stoornis hebt. probeer VésTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wetenschïppell|k middel Is ver- Icrljgbur In drie verpakkingen a I I.-, I.7S en l 3.-, (Adv. ingez. Mod.) DR. E. GEVEN GEHULDIGD. Woensdag is dr. E. Greven ,de bekende para psycholoog, 60 jaar geworden en in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het gezelschap voor philosophie en parapsychologie is dr. Greven Woensdagavond gehuldigd in hotel De Oude Doelen te 's-Gravenhage. en Op Maandag 26 Juni zal de Haarlemsche conducteur J. G. N. Leurs 40 jaren trouwen dienst achter den rug hebben. Hij reed op de eerste tram van Haarlem naar Zandvoort. Op de bovenstaande foto's zien we den a.s. jubilaris in zijn eerste costuum uit 1899 en in zijn tegenwoordige uniform. Gezonde voeten met Badzo. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. B AD ZO-voet ba den openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor hen, die last hebben van: vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten wintervoeten eeltvorming en likdoorns. Eert pak BADZO (d 20 ctnt) is voldoende voor 3 a 4 voetbaden. Voor kuipbadenPakken van 3 K.G. 45 St. Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten.) Gezonde voeten met 1 g N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. (Adv. Ingez. MedJ Ernstig ongeluk veroorzaakt. Vier gewonden. Donderdagavond omstreeks half elf, reden over den Goudschesingel te Rotterdam twee mo torrijders met zeer groote snelheid naast elkaar. De 28-jarige C. de Ruyter die den weg was overgestoken, en zich tusschen de beide voort jagende motoren bevond, kon zich niet meer uit de voeten maken. De man liep tegen een van de beide motoren aan, met het gevolg? •'"datl hij tegen den grond werd geslingerd .<?n ernstige inwendige kneuzingen opliep. Bovendien was fcijn linkerknie gebroken en verkeerde hij in bcwus- teloozen toestand. De motorfiets sloeg om en de bestuurder de 19-jarige C. Vrocgindewei en zijn duopassagier, de 25-jarige C. H. Markman, liepen resp. een hersenschudding en wonden aan het gelaat op. De motorfiets reed nog eenige meters door en trof daarbij den 62-jarigen F. Greve, die ernstige hoofdwonden opliep. De vier gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De politie ndm beide motoren in beslag. EEN VREDESSPEL. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereen, voor Volkenbond en Vrede (afd. Haarlem en omstreken) heeft een vredesspel voor kinderen ontworpen. Het spel eigent zich buitengewoon goed voor verspreiding op groo te schaal onder de jeugd tegen 11 November, St. Nicolaas en Kerstmis en andere gelegen heden. Het spel is o.a. versierd met afbeeldingen van het Vredespaleis in Den Haag en het Vol kenbondsgebouw in Genève. Het spel is tegen een klein bedrag verkrijg baar en is een goed propagandamiddel. Ernstige auto-botsing. Een 16-jarige knaap zware brandwonden bekomen. Donderdag had in Haarlemmermeer op den hoek van den Spaarnwouderweg en den IJweg een ernstige botsing plaats tusschen een vracht auto, die op den Spaarnwouderweg uit de rich ting Schiphol reed en een luxe-auto, die op dep IJweg uit de richting Zwanenburg naderde. De scliok was zoo hevig, dat de vrachtauto on derstboven sloeg en in den Spaarnwoudertocht terecht kwam. De bestuurder, de heer G. uit Haarlem, werd aan een hand licht gewond en wist zich intijds uit zijn benarde positie te be vrijden. Een naast hem gezeten knaap, de 14- jarige J. W. uit Haarlem, raakte bekneld tus schen de cabinebalken en kreeg den kokenden inhoud van de radiateur over het lichaam. In middels vloog de auto in brand, terwijl de knaap er nog steeds tusschen bekneld zat. Met moeite wist men met emmers water het vuur te blus- schen en den jongen te bevrijden. Met zware brandwonden overdekt, werd hij na door een geneesheer voorloopig te zijn verbonden in zorgwekkenden toestand met de ziekenauto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar de St Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. De chauffeur van de nagenoeg geheel ver nielde auto, de heer A. v. W. uit Velsen, werd aan een dijbeen gewond. De bestuurder C. had eenige ernstige wonden aan linkerhand en been en hoofd,, terwijl hij klaagde over pijn in den rug. Hij werd door den. geneesheer naar diens woning meegenomen, om aldaar te worden verbonden. Toen de vrachtauto met een kraanwagen uit den tocht was gehaald, bleek deze grnotendecls te zijn vernield. Beide auto's zijn door de politie in beslag genomen en naar Hoofddorp vervoerd. Een wegwijzer van den A.N.W.B., die in den berm op dit kruispunt stond, werd eveneens vernield, bovendien werd een groote afrijpaal uit den grond gerukt, zoodat mag worden aan genomen, dat de botsing met groote snelheid heeft plaats gehad. Beide auto's werden door de politie, die spoe dig ter plaatse was om een onderzoek in te stel len, in beslaggenomen en naar Hoofddorp ge sleept Tegen beide bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11