Haarlems Dagblad De Kamer over Oss. Oorlogsbroodproeven. PALMBEACH nternationaal postcongres. Ernstig ongeluk met tractor Twee dooden Het Belangrijkste Ochtendbeurs Amsterdam §<Se Jaargang No. Ï7180 Uitgave Lotrrens Coeter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 23 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. mnnnd f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1*5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. RegelahonDementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In de Tweede Kamer is gisteren het debat over de bekende Ossche zaak begonnen. Het is gegrond op de nota van minister Goseling en op het later uitgebrachte rapport van de Kamercommissie, dat in zijn conclusies deze nota bestrijdt. Het rapport keurt het beleid van den minister af, ofschoon het uitdrukke lijk zijn goede trouw erkent. Dat laatste is een punt van belang. Niet het minst omdat deze Ossche zaak, in den loop van zijn bestaar door sommige bladen tot een omvang opge blazen, die in een tijd als deze verwondert in het buitenland zou men er zeer verbaasd over zijn, als men er daar iets van wist tot wrijving tusschen het Katholieke en het niet- Katholieke volksdeel had geleid. Dat is te betreuren. Degenen die aan beide zijden zulke tegenstellingen toespitsen, besefferl blijkbaar niet hoe noodzakelijk de eenheid van ons volk is, hoezeer die als levensvoorwaarde geldt in zulke critieke jaren als wij thans doormaken. De samenwerking, de wederzijdsche waardee ring, de verdraagzaamheid van beide volks- deelen dienen wederzijds te worden bevorderd en nagestreefd. Wat wil men anders? Zij vor men samen het volk en dat zal zoo blijven. Zij moeten tezamen de kracht en de gezond heid van Nederland verzekeren en gezamen lijk aan zijn toekomst werken. Zij zijn als Nederlanders, verbonden in beider trouw aan het Huis van Oranje, voor het heden en voor de toekomst op elkaar aangewezen. Ruzie en onverdraagzaamheid kan alleen dat geheel verzwakken, dat temidden van twistende Europeesche grootmachten zijn uiterste in spanning moet aanwenden om zich te hand haven. Dat is nu al het geval: de economische positie van ons kleine land met zijn groote overzeesche gewesten is temidden der Euro peesche ontwrichting zeer benard. En ieder een weet dat straks zijn onafhankelijkheid en die van Italië in het geding zouden kunnen worden gebracht. Meer dan ooit is het noodig dat wij eendracht en vastberadenheid toonen. Het buitenland kent de Ossche zaak niet en dat is gelukkig voor ons. Maar het zou die zaak leeren kennen en er een bewijs van zwakte en verdeeldheid van het Nederland- sche volk in zien als tengevolge van de over plaatsing van een brigade maréchaussées een regeeringscrisis zou ontstaan. Het eerste deel van het Kamerdebat over de Ossche zaak heeft gelukkig aangetoond, dat deze vrijwel zeker vermeden zal worden. Er waren vier redevoeringen: van den com munist Wijnkoop, den C.H. fractieleider jhr. mr. de Geer, den S.D.A.P.'er jhr. mr, van der Goes van Naters en den Katholiek mr. van Maarseveen. Er komen er nog zooveel meer dat het niet waarschijnlijk is dat de Kamer vandaag het debat zal beëindigen. Het zal nog wel Dinsdag a.s. voortgezet moeten wor den. Maar reeds is uit de betoogen van de Kamerleden De Geer en Van der Goes van Naters gebleken, dat er geen Kamermeerder heid zal zijn die den minister tot aftreden zal dwingen. Want naast beider zakelijke afkeu ring van minister Goseling's beleid hebben zoowel de woordvoerder van de C.H. als die van de S.D.A.P. verklaard dat zij zijn aftre den niet eischten. Aangezien zijn eigen partij aan zijn zijde staat en ook de A.R. hem zeker niet tot aftreden zullen dwingen, is de groote meerderheid van de Kamer op dit punt dus wel zeker. Jhr. mr. de Geer heeft zich zeer nadrukke lijk geuit, verklarend dat hij niet twijfelt aan 's ministers goede bedoelingen. Hij acht hem verkeerd voorgelicht en had liever gezien dat hij zijn vergissingen had erkend. Hij heeft een fout begaan, maar dat doet ieder die werkt. Jhr. de Geer hoopt dat de minister aan aan neming van de conclusies van het commissie rapport waarvoor hij zal stemmen geen politieke gevolgen zal verbinden. Wantrouwen ligt in die cpnclusies niet. En het zou staats rechtelijk nog onjuister zijn als alle R.K. mi nisters zouden aftreden. Wij staan voor een zakelijke uitspraak, niet voor een politiek doodvonnis tegen een minister. Zoo sprak de leider der Christelijk-Histori- sche partij, die het overigens wel aan den minister moest overlaten of hij zelf zijn po sitie zoo geschokt zou achten bij aanne ming van de conclusies van het rapport, die zeker schijnt dat hij uit eigen beweging zou aftreden. En hierbij sloot de woordvoerder der S. D. A. P. zich aan in deze woorden: „Ik trek geen conclusie ten aanzien van den minister ben het eens met den heer de Geer: een res pectabel mensch en goed jurist als minister Goseling kan zelf oordeelen. Woorden als deze werpen olie op de Ossche golven. Het is jammer dat het zoo lang heeft moeten duren eer men met olie kwam aan dragen. Intusschen blijft de vraag of minis ter Goseling, die tot dusver steeds stokstijf op zijn standpunt is blijven staan, niet zal aftreden als de conclusies van de Kamercom missie worden aangenomen. M. i. is die kans nog steeds groot. Maar na hetgeen nu reeds van de zijde van de C. H. U. en van de S. D. A. P. is verklaard kan men niet meer aanne men dat zijn Katholieke ambtgenooten daar in nog een reden zouden zien om met hem heen te gaan. De ministers Romme, Weiter en Van Steenberghe zullen daar, zooals jhr. de Geer te kennen gaf, geen staatsrechtelijke reden voor kunnen vinden, omdat de aanne ming der conclusies geen wantrouwen van de Kamermeerderheid in hun ambtgenoot van Justitie zal beteekenen. Het vooruitzicht is (De consumptie-proef met water - wittebrood uit z.g. oorlogsmelange te den Haag gehoudenmag alles zins geslaagd worden genoemd). Het hoort in d' eerste plaats tot goed bestuursbeleid. Dat men op toekomstkansen goed is voorbereid, 't Is dus verstandig, dat er proeven zijn genomen, Met brood, voor het geval een oorlog ooit zou komen. Komt onverhoopt die ramp, dan rekent men als feit, Op noodzaak van een brood van minder kwaliteit, Dan wij in vredestijd zoo rustig daaglijks eten, Dat is een les, die wij nog lang niet zijn vergeten. Dus heeft men weldoordacht voor zoo'n geval van nood, Een nieuw recept gemaakt voor waterwittebrood, Dat men den volke blijvend voor zou kunnen zetten, Ook in een tijd van voedseldistributie- wetten. De proeven, en vooral het proeven, zijn geslaagd, Men at het brood met smaak, er is haast niet geklaagd, Al was 't natuurlijk wel van ander t' onderkennen, Men bleek er bij 't gebruik al spoedig aan te wennen. Dit vraagstuk brengt ons dus niet langer in het nauw, Op dit punt zijn wü klaar, als ?t zoover komen zou. Maar u vergeeft we wel, dat ik nog zeggen wou: Al mag het flink en prettig onze magen vullen Al mag het mooglijk zijn zelfs om ervan te smullen. Ik hoop dat u en ik het nimmer eten zullen. P. GASUS. dus thans: geen Kabinetscrisis over de Ossche zaak, mogelijk wel een aftreden van den mi nister van Justitie uit eigen beweging als blij ken zou dat hij de zakelijke critiek op zijn beleid nog steeds vierkant afwijst. R. P. Goede gier gemaakt van gevonden geld* Officier van .Justitie eischt twee jaar gevangenisstraf. AMSTERDAM, 23 Juni. Op 12 Mei j.l. haalde een jeugdige bediende van een handelsfirma aan de Heerengracht een aangeteekende zending van het hoofdpostkantoor. Toen hij op de Hee rengracht kwam bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij de enveloppe, waarin zich f 10.000 aan bank papier en eenige coupons bevonden, kwijt was. Direct ging hij terug, maar van een enveloppe was nergens iets te zien. Enkele dagen later bracht de politie de oplos sing van het raadsel. Een jongeman had in de nabijheid van het postkantoor de leege envelop pe gevonden. Hij waarschuwde de politie en deze wist den man, die de enveloppe direct na net verliezen had gevonden, op te sporen. Deze, een 26-jarige reclameschilder uit Rotterdam, had zich het geld toegeëigend. Hij had in de hoofdstad de bloemetjes danig buitengezet. Behalve diefstal van f 10.000 had de officier hem nog ten laste gelegd, dat hij op 6 Mei voor zijn kortstondigen rijkdom een fiets had gestolen. Deze rijwieldiefstal ontkende hij, tegenstelling met de verduistering van het geld. Dit laatste feit kon hij moeilijk ontkennen, om dat hij nog ruim f 8000 van het kapitaaltje in zijn bezit had toen de politie hem inrekende. Het reclasseeringsrapport luidde ongunstig. De officier van justitie mr. A. L. F. van Dul- lemen vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vonnis 30 Juni. HET SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN BARTELJORISSTR. 7 (Adv. Ingez. Med.) Luchtbescherming in Haarlem. In de wijken 17, 18 en 19. Donderdagavond werd door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het gebouw van den Protestantenbond in de Berkenstraat een open bare vergadering gehouden voor de bewoners uit het deel van Haarlem-Noord benoorden Zaa- nenlaan en Zaanenstraal, omvattende de wijken 17, 18 en 19, zich uitstrekkende tot Spaarndam en Slaperdijk. Uit de zeer groote opkomst bleek wederom de warme belangstelling van de burgerij voor de luchtbescherming. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging de aanwezigen welkom en deed een beroep op alle bewoners van deze wijken, hun medewer king en onderlinge hulpverleening in tijden van gevaar. Daarna hield de heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst een rede, waarin hij de organisatie van de luchtbescher ming schetste en waarin hij naar voren deed komen, dat de gezinsbescherming voor en door de burgerij de kern van de luchtbescherming is. Vervolgens gaf de heer Tenckinck een over zicht van de gevaren, die uit de lucht kunnen dreigen en de maatregelen die de burgers moe ten nemen. Ook de overheidsdiensten moeten belangrijk uitgebreid worden, waarbij een be roep op de burgerij gedaan werd, zich als vrij williger op te geven. De rede, die voor allen veel wetenswaardigs bevatte, had een belangstellend en dankbaar ge hoor, hetgeen bleek uit de gestelde vragen, die alle tot tevredenheid beantwoord werden. Aan het eind van den avond werd overge gaan tot het benoemen van een wijk-comité, waarin de navolgende dames en heeren zullen zitting nemen: A. Zijlstra, voorzitter; P. J. Tuij. ten, Zaanenlaan 154, secretaris: P. G. Bannink, W. Bartels, J. Bonfrer. W. H. Busch, J. Eggeraat Jr., J. Th. de Groot, Van 't Hul, mej. W. Kui pers. H. Mensink. mevr. Meijlis, F. S. Noord- hoff. Van Scha ik. W. H. Selter. De Waal Malefijt, mevr. de Waal Malefijt, B. Wamars, L. P. J. Zegwaard. Piet Berk, J. P. Schoolmeester, C. Stapel. A. Leijdekker, C. J. Koppen. Comité voor wijken 15 en 16. De afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming bericht ons, dat in het onlangs opgerichte Comité voor de wijken 15 en 16 (het deel van Haarlem-Noord tusschen Kleverlaan, Kloosterstraat en Zaanenlaan Zaanenstraat) de navolgende dames en heeren hebben zitting genomen: H. van Meurs, voorzit ter, A. J. F. Vis, Jan Haringstraat 25; H. J. Bak kenhoven, Dijk, G. Felman. A. G. v. d. Graft, J. den Haring, A. Knol, H. Kossen, H. A. Lee man, W. C. Mühlhaus, J. J. Robbé, N. Sipkema, J. Smitz, Th. Stamer, J. Steinkamp, J. Timmers, mevr. H. Weber-Strik, J. W. Zwart. Het woord is aan Verschillende besluiten genomen, die volgend jaar van kracht zullen worden. Te Buenos Aires is een congres van de Wereld Postvereeniging gehouden. De belangrijkste besluiten voor het publiek op dit congres genomen, laten we hier volgen. De grondporten, welke in het postverdrag zijn vastgelegd, werden met 20 procent ver laagd, waarmede beoogd werd in de verschillen de landen waar de porten als gevolg van de in die landen getroffen monetaire maatregelen te laag waren geworden en waar op grond van practische overwegingen niet tot verhooging kon worden overgaan, deze weer met de internatio nale voorschriften in overeenstemming te bren gen. Een technische wijziging dus, welke geens zins de noodzakelijkheid medebrengt het buiten- landsche briefport van Nederland ad 12.5 cent te verlagen Invoering van een nieuwe categorie van stuk ken „fonopostzendingen", dat zijn zendingen, welke fonografische platen bevatten, waarvoor een port werd vastgesteld, lager dan het brief port, t.w. 15 goudcentiemen voor de eerste 20 gram en 10 goudcentiemen voor elke volgende 20 gram (maximum gewicht 60 gram). Elk land moet nu voor zichzelf bepalen of het deze zendingen al of niet wil toelaten. Om de verzending van gramofoonplaten, welke ten behoeve van blinden worden gebruikt, de z.g. Talking Books, mogelijk te maken, is het maximum gewicht dezer zendingen van 5 tot 7 kg. per zending verhoogd. Aangezien deze platen niet van gewone gramofoonplaten kunnen wu:- den onderscheiden, is als eisch gesteld, dat de platen ten dienste van blinden moeten worden verzonden door of zijn gericht aan officieel er kende blindeninstituten. Een maatregel, welke eveneens ten goede komt aan de blinden, is de toelating tegen het tarief der braillestukken, van clichés met teekens, voor blindenschrift. Het verlaagd drukwerktarief, dat in de daar voor aangegeven gevallen van toepassing is op de door de uitgevers of hun lasthebbers ver zonden couranten en tijdschriften zal, indien de betrokken administraties zulks overeenkomen, ook van toepassing zijn op de door het publiek verzonden stukken als bedoeld. Nagegaan wordt thans, welke landen genoemde stukken van Nederland afkomstig tegen verlaagd tarief wenschen toe te treden. De mogelijkheid is geopend om verrekenbe- dragen waarmee briefpostzendingen en pakket ten kunnen worden belast, na de verzending van het stuk of pakket te doen verhoogen. Volgens de tot dusverre bestaande bepalingen was het alleen mogelijk het verrekenbedrag op te hef fen of te verminderen. Een bijzondere regeling werd getroffen tot in voering, onder bepaalde voorwaarden van spe ciale schoolcorrespondentie tegen zeer verlaag de tarieven in vergelijking met het thans be staande briefporttarief (Nederlandsch voorstel). Het minimum port voor doosjes met aange geven waarde zal worden teruggebracht van 50 lot 40 cent. De bestaande gewichtsrubriek voor pakketten boven 1 t/m. 5 kg. werd gesplitst n.l. in een ru briek van pakketten boven 1 t/m 3 kg. en in een andere voor pakketten boven 3 t/m. 5 kg. dit beteekent, dat het tarief voor pakketten boven 1 t/m. 3 kg. bestemd voor landen, welke deze gewichtscoupure nog niet kermen, zal worden verlaagd. Alle getroffen bepalingen zullen 1 Juli 1940 in werking treden. Inmiddels zal elk moeten na gaan in hoeverre de binnenlandsche bepalingen met de buitenlandsche in overeenstemming moe ten worden gebracht. rar staan dagelijks heel veel Groen tjes in Haarlem's Dagblad. Maar er is altijd ook nog plaats voor het uwe. Maak er gebruik van, het is uw belang. Een jaar wegens valsehheid in geschrifte. ASSEN. 23 Juni. De rechtbank te Assen deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den kassier van de boerenleenbank te Roswinkel, die verdacht werd in het tijdvak van 1927 tot 1938, gelden van deze bank te heb ben verduisterd, tot een gezamenlijk bedrag van 246.000 gulden. Voorts was hem ten laste gelegd valsehheid in geschrifte. De officier van Justitie eisch- te 26 Mei j.l. een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden, terwijl de officier -bij de voort gezette behandeling op 16 Juni persisteerde bij zijn eisch. De Rechtbank verklaarde he denmorgen de verduistering niet bewezen, daar niet is komen vast te staan, dat deze door verdachte gepleegd is in het tijdvak van 1927 tot 1938 en dat zij is gepleegd te Roswin kel. Verdachte werd terzake van verduistering vrijgesproken. Het tweede ten laste gelegde, valsehheid in geschrifte, achtte de Rechtbank wel bewezen en het vonnis daarvoor luidde één jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Centrale Aalsmeersclie Veiling gaat uitbreiden.» AALSMEER. 23 Juni. De Centrale A als- meersche veiling, welke voor bijna drie millioen gulden per jaar omzet, heeft haar aanvoer van pot- en perkplanten de laatste jaren zoo zien groeien, dat uitbreiding van haar gebouwen thans noodzakelijk is. Zelfs het invoeren van dagelijksche potplantenveilingen heeft de uit breiding van het gebouw, een werk van archi tect Staal Sr. te Amsterdam, niet kunnen voor komen. Erich Maria Remarque: Er zaten twee mannen in een café. De een zei tot den ander: Hou jij van de Ame rikanen?" en de ander ant woordde met beslistheid „Neen". Van de Franschen dan?" „Neen". Van de Duitschers?" „Neen". Van de Engelschen?" „Neen". „Maar van wie hou jij dan eigenlijk wèl?" vroeg de eene man. vol verwachting zijn glas opheffend. En de andere antwoordde met beslistheid: „Ik houd van mijn vrienden". Optegqcc doet dc cabine hewqeschoten- Eist, 23 Juni. Vanochtend is een tractor met oplegger op den weg ArnhemNijmegen ter hoogte van Eist in een sloot gereden. De lading van den oplegger schoot door de cabine. Omstanders trekken den chauffeur uit den wagen. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Bij de opriumingswerkzaamheden van de auto vond men nog een twee der slachtoffer, de schoonmoeder van den chauffeur. De vrouw was reeds ©verleden. De slachtoffers zijn vermoedelijk afkomstig uit Apeldoorn. Nader vernemen wij nog de volgende bij zonderheden: De chauffeur had zich eenige minuten voer het ongeluk vervoegd bij een garagehouder te ELst, om daar te tanken. Hel viel den garage houder op, dat de chauffeur, zekere W. uit Apeldoorn, die een maand geleden bij het expeditiebedrijf Van der Scheurs aldaar in dienst was gekomen, doch daar vóór in Venlo woonachtig was, er vermoeid uitzag. De garagehouder gaf W. toen den raad. wat voorzichtig te* rijden. Eenige minuten later, nabij de spoorwegovergang te ELst. gebeurde daarop het ongeluk. De breede transport auto, welke geladen was met dakpannen, ge raakte van den smallen rijweg af en reed rechts via het rijwielpad in de naast den weg loopende sloot. Omwonenden, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen onmiddellijk toesnellen. Zij vonden den 28-jarigen chauf feur bekneld achter het stuur. Men wist hem te bevrijden, waarna een inmiddels ontbcden geneesheer uit Eist de eerste hulp verleende en het slachtoffer naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Arnhem liet vervoeren, waar de man kort na aankomst overleed. Doordat de lading van den vrachtwagen in de cabine was geschoven, was de ravage zoo groot, dat men aanvankelijk niet be merkte, dat zich nog een tweede persoon in de auto bevend. Toen men de schoonmoeder van W., die vanmorgen vroeg door haar schoonzoon uit Venlo., war zij woonde, was afgehaald, teneinde zich naar de woning van W. te Apeldoorn te gegeven, vond, waren de levensgeesten bij de vrouw reeds geweken. Het stoffelijk overschot werd naar de algemeene begraafplaats te Eist overgebracht. HEDEN: 16 PAGINA'S Moravïë wordt sinds eenïgen tijd door ernstige overstroomingen geteisterd. Reeds zijn 21 personen, waaronder negen kinderen, tengevolge hiervan verdronken. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 305Vz—6. H.V.A. 403. Vergde Vorstenl. 90. Amst. Rubber 188. Philips 205— V2. AKU 35 1/4. i Beth. Steel 42. U. S. Steel 35 5 8 Repvblic Steel 11 5 8. Anaconda 18 Vk5 8. BINNENLAND. Bij Eist zijn hedenmorgen twee mcnschen bij een verkeersongeval om het leven ge komen. 1 De Tweede Kamer behandelt het rapport inzake de Ossche kwestie. 3 BUITENLAND. Moskou blijft onvoldaan over dc Fransch- Britschc voorstellen. 5 Japan ontkent een ultimatum aan buiten landsche oorlogsschepen te Swatau te hebben gesteld. 5 Het Engelschc koningspaar is gisteren te Londen teruggekeerd. 5 ARTIKELEN. enz. R. P.: De Kamer over Oss. A. D. L.: Amsterdamsche aspecten. Dr. P. H. Schroder: De Koning spreekt, v. H.: Eerste tramconducteur jubileert. Voor de Jeugd. De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1