ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. WEERBERICHT Amsterdamsche Aspecten. VRIJDAG 23 JUNI 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD A Alleen I) f voor Uw planten, word aite&x ftiCf icMiui qvteA. Uity^cül Vtitu^n dosis' Vraaqt Uw winkelier de qratis(0j£ bloemkaarlen VERKEER EN WELVAART. Amerika en Nederland vergeleken. DE AL"TO ALS GANGMAKER VAN HET ECONOMISCH LEVEN. De heer E. J. Mulder, d ires leur van de Shell, heeft na een studiereis door de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, een uitvoerige studie het licht doen zien, onder het motto: „Minder wetten, meer werk, meer wel vaart". De schrijver eindigt zijn studie met deze woorden: „De door de Nederlandsche Regeering ge vierde economische politiek der achter ons lig gende jaren, heeft ons naast stijgende armoede gebracht beknotting onze vrijheid in land bouw, handel en bedrijf, zooals vorige gene raties nimmer gekend hebben. Blijft de Regeering ondanks hier en elders opgedane ervaring volharden in de gevolgde politiek, dan zal zij zich binnen afzie nbaren tijd voor het probleem geplaatst zien, hoe het Neder 1. volk beperkt en beiknot in den na tuurlijken groei van zijn bedrijfsleven, boven de 1.000.000 per dag voor steun in onder scheidene vormen, als gevolg van Regeerings- maatregelen, ook nog kan opbrengen de kos ten van een steeds groeiend ambtelijk appa raat en de enorme bedragen, die voor de lands verdediging hier en in Indië geëischt zullen worden. Slechts een op volle kracht werkend be drijfsleven, dat steun vindt in een op „meer werk, minder wetten" gefundeerde economi sche politiek, is in staat dit probleem op te lossen". „Hoe meer wetten, hoe minder welvaart" is de meening van den heer Mulder en hij vestigt er de aandacht op, hoe ook in de Ver eenigde Staten het bedrijfsleven in ernstige mate den druk 'van het steeds toenemend aantal wetten ondervindt. Zelfs de dreiging alleen van sommige wet ten. zooals de „hotmoney tax". ..capital gains tax", „surtax on undistributed profits" heb ben groote verwarring en ontwrichting van het bedrijfsleven in de V.S. veroorzaakt, nieuwbouw van fabrieken werd stopgezet, aan koop van machines werd uitgesteld, personeel werd ontslagen, etc. Het is in dit verband interessant te ver melden. dat zich in den loop van 1933 het opmerkelijke verschijnsel voordeed, dat het bericht van vervroegd reces van het Ameri- kaansche Congres onmiddellijk ten gevolge had stijging van goederen en effecten op alle binnenlandsche beurzen. Wel een treffend bewijs, hoezeer de wetgevende arbeid van Regeeringen tegenwoordig door het bedrijfs leven wordt gevreesd. Het autoverkeer. De verkeersontwikkeling in Amerika is enorm. Men vindt er 1 auto op 4 inwoners, in Frankrijk en Engeland 1 per 19, in Duitsch- land 1 per 43 en in Nederland1 per 53 inwoners. In tegenstelling tot Nederland bevindt zich het grootste aantal auto's in Amerika niet in het, bezit van de meer welgestelden, doch van werkman en landbouwer. Op weekdagen is de auto voor den werkman het transportmid del om, zooals bij ons de fiets, hem naar het wenk te brengen, op Zon- en feest- en vac an- tiedagen om met vrouw en kinderen de stad te ontvluchten en buiten, aan zeie, in het ge bergte, in de National Parks, van vrijheid en frissche lucht te genieten. Een arbeiders familie in Amerika, die gedurende den va- can tie Lijd 1500 a 2000 K.M. per auto aflegt, is geen zeldzaamheid: zonder de auto zou het grootste deel der arbeiders nimmer natuur wonderen als Grand Canyon, Yosemite Valley, Yellowstone Park, kunstwerken als Tennessee-, Bonneville- en Boulderdam, Golden Gate-, Oakland- en Holland bridges, hebben kunnen bezoeken Van het totaal aantal auto's in Amerika zijn er ruim 15.000.000 in het bezit van men- schen, die 1500 per jaar of minder ver dienen. In Nederland behoort het bezit van een auto tot dc bevoorrechten der inkomens klassen van 5.000 of hooger. De klasse beneden 1500 in de Vereenigde Staten bestaat uit chauffeurs, handwerkslieden, monteurs, schilders, opperlieden, metselaars, geschoolde arbeiders etc., welke groepen in Nederland ongeveer 1500 of minder verdienen en die wij dus ongeveer op één lijn daarmede kunnen stellen. Waar echter de inkomensklasse tot S 1500 in Amerika vrijwel zonder uitzondering een auto bezit, is het in Nederland een groote uitzondering, indien iemand uit de gelijksoor tige klasse een auto houdt. De oorzaak van Nog enkele dagen DE LAAGSTE prijzen. 2.— afm. 22/55 o.a. 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 23 JUNI Frans Hals Theater: „De onzichtbare man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ultimatum". Tooneel: De Ramblers. 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'n Stel om te stelen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: ..Heldenbrigade" en „Moeder Carey's kuikens", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. ZATERDAG 24 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 310 uur Teyler's Museum. Spaarne 16 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij Palestina Diorama's, SchotersingeJ 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. dit opmerkelijke verschil vindt voornamelijk zijn verklaring in het verschil in de hoogte der belastingen. De 1000 tot 1500 inkomensklasse in Ame rika koopt uiteraard alleen 2e of 3e handsch wagens, die op de enorme openluchtmarkter.. welke men overal vindt, voor een prikje te koop zijn. De gangbare prijzen loopen over het algemeen van S 200 voor een 2e handsch tot 50 voor de 3e handsch auto. Daarmede is onze arbeider-automobilist er dan ook. Be houdens enkele dollars voor een license plate, betaalt de automobilist in Amerika alleen be lasting in den vorm van bcnzine-accijns. die daar te lande overal veel lager is dan hier. De gemiddelde belasting (accijns inbegrepen) bedraagt ongeveer 50 per auto. Wanneer echter in Nederland iemand in de 1000 a 1500 inkomensklasse tot aanschaf fing van een 2e handsch auto tegen een prijs van laten wij zeggen 300 zou willen over gaan, dan komen voor hem pas de groote kosten. De gemiddelde belasting per auto be draagt hier rond 450 en overtreft dus vele keeren de belasting van 50 in Amerika. Bo vendien moet onze automobilist steeds weer betalen voor parkeeren, tollen, veren etc. etc. Hoezeer in Amerika de Regeering ervoor waakt, dat het gebruik van de auto bereik baar blijft voor landbouwers, arbeiders, voor dc lage inkomens in het algemeen, blijkt niet alleen uit de afwezigheid van wegen- en per soneel e belasting, doch bijv. ook het feit, dat het gebruik van richtingwijzers niet verplicht is, omdat deze meerdere kosten niet door den kleinen man kunnen worden betaalt. Het hoeft geen betoog, dat een gemiddelde belasting van S 50 bij een inkomen van 1500 (is 3V2 pCt.) dragelijk, een gemiddelde belasting van 450 bij een inkomen van 1500 (is 30 pCt.) on dragelijk is en dus het houden van een auto voor de kleine beurzen in Nederland onmoge lijk maakt. Meermalen werd de auto genoemd als gang maker van het economisch leven, als middel tot yerhooging der volkswelvaart. Dat dit zoo is, is niet zoo verwonderlijk, wanneer men bedenkt op welke wijze dit van huis-tot-huis- vervoermiddel zijn dienende functie in land bouw, handel en industrie vervuld. In Neder land echter werd tot nu toe deze taak ten zeerste belemmerd door de exorbitante lasten en de belemmeringen van het autoverkeer. Ons taxiverkeer werd door reglementen en bepalingen zoo duur. dat taxi transport voor den kleinen man 'n onbereikbare weelde werd. Het aantal taxi's in verschillende steden ver minderde dan ook onrustbarend. Wanneer ook in Nederland de auto eens binnen het bereik der pl.m. 2000 inkomens klasse zou komen, dan zou daardoor het aan tal auto's stijgen van 94.000 tot ongeveer 400.000. Dit zou aan tienduizenden werk geven en in zeer hooge mate bijdragen tot vermin dering der werkloosheid. De boottocht van „Snelverband". Het is voor Haarlem een traditie geworden dat elk jaar in de zomermaand aan de velen die niet in staat zijn zelfstandig een reis te ondernemen omdat zij aan hun stoel gekluis terd zitten, door „Snelverband" een boottocht wordt aangeboden. Ook dit jaar behoorde deze gebeurtenis wederom tot het programma van Snelverband De boottocht werd gisteren, zooals wij reeds berichtten gehouden en mag uitnemend ge slaagd heeten, omdat alles heeft medegewerkt juist dezen dag tot een onvergetelijken te ma ken. Waren ten opzichte van het weer, döor de ervaring, de verwachtingen niet hoog gespan nen, de uitslag heeft bewezen dat deze reserve ongegrond is geweest, want een schitterende zomerdag heeft de ervaring van vroegere ja ren gelogenstraft. Het schitterende zomer weer heeft alleszins het succes bevorderd en reeds bij de afvaart een stemming doen ont staan, die in alle opzichten opgewekt mocht heeten. Reeds vroeg in den morgen togen de vele auto's, die welwillend door stadgenooten ter beschikking werden gesteld op het pad om de vele gasten van huis te halen en naar de: boot te vervoeren. Een file van velen, die schoon in gebrekkige omstandigheden zijnde, toch met blijdschap dezen dag begroetten, betrad de boot „Succes". Een jazz band ..The Blue Stars" genaamd, onder bekwame leiding van onzen stadgenoot Van den Broek, bracht er direct de stemming in. Zoo ging het opgewekt naar Purmerend. naar het Heerenlogement, alwaar de gasten op een heerlijk diner werden onthaald, dat zij zich allen goed lieten smaken. Aan versnape ringen ontbrak het trouwens gedurende den heelen tocht niet. Snelverband had zich ook van de medewerking verzekerd van den trou wen reisgezel Oom Louis (Louis Contran) die reeds menig tochtje heeft meegemaakt en na eenige jaren van afwezigheid weer in den kring van Snelverband is teruggekeerd. Dat dit van de bootcommissie goed gezien was. bleek wel uit de verrassing, die op veel gezichten kwam. toen Oom Louis zijn joyeuse entree maakte. Ondanks de hitte, welke de felle zo merzon op gulle wijze verspreidde, voelde men aan boord een heerlijke frischheid. zoodat al len van het begin tot eind opgewekt en fit bleven. Snelverband mag op een geslaagden boot tocht terugblikken, die in een opgewekt feest overging, dank zij het schoone weer. de flinke medewerking van de autobezitters. De patiën ten zullen nog lang na deze aan dezen prach- tigen dag terugdenken en met dankbaar ge moed Snelverband huldigen. EXAMENS Academische Opleiding. Gestaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het eerste gedeelte van het candidaatexamen geneeskunde: A. Alleman, C- J. Baarsjes. Berreklouw, R. Bldemgarte, C. W. Bötbger, J. de Bruin, J. ter Burg, K. Bijlsma, R. S. ten Cate, L. A. Cats. mej. A. van Calsem. B. Dalhuysen, A. van Dantzig, A. A. M. Djelantik, H. J. Döll, mej. E. C. Enge lenberg, S. Fr enkel, J. W. Fortuin. D. Gaasbeek D. Gorter. W. Ch. Götte, K. B, R. P. Groeger, mej, H. de Groot, N. J. van Hazel. R. M. v. d Heide. L. J. Heilborn, D. Held, G J. Heringa, mej. J. Holdert, R. Kalff, F. Kampstra, J. Koene, C. G. Kroes. mej. B. Kroon, mej. Oh. de Kruyff. E. Kuipers. G. A. Ladee. S. A. de Lange, J. Leyns. T. D. Liem, mej. E. N. Lim, G. van Maanen, J. v. d. Meer, K. J. M. Heuwese R. Middelberg, A. C. M. J. Mostart. P. Ph. Nieuwenhuis. P. Peereboom. J. Poiesz, P Proost.. L. Roegholt. G. de Rooy. A. J. Ros kam. J O van Rossum, E. W. K. Rcevekamp. S. H. Rudelsheim. C. A. Th. Ruifrok. C. W Setzpfand. E. M. van Soest, J. K. Steinmetz. R. R. J. Strobos, F. J. Struik, R. W. Stijn, G. Taams. K. I. Tan. G. C. M. G. Verstraelen. A. H. de Vries. mej. J. de Weerdt, D. J. v. d. Wilk, L. van Woerden, L. Woltring, mej. H Wijgand. H Zandbergen en L. Zwaap. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Groepsadaptatiemetin- gen". mevr. H. H. Voet—Morgendcrff geb. te Arnhem. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen met kans op onweer. Koeler. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit Noordelijke rich tingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 70 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 62 F. Over den geheelen Noordelijken Atlanti- schen Oceaan ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat aan zijn Noordzijde wordt aangetast door een actieve depressie, die zich gisteren over de Poolzee ontwikkelde en zich Zuidoostwaarts verplaatste. Vanmor gen gaf zij aanleiding tot ware luchtdruk dalingen aan de Noorsche kust, de wind nam daar tot krachtig toe, terwijl tal van stations regen meldden. De koele luchtmassa's, die gisteren tot Zuid- Zweden waren doorgedrongen, hebben nu Zuid-Duitschland bereikt. In Hamburg ging het verdrijven van de warme lucht met 12 m.M. neerslag gepaard. In ons land werd het wat koeler. De voch tigheid van de lucht blijft groot, waardoor op vele plaatsen ochtendnevel voorkwam. Van de Noordzee worden dichte mistbanken ge meld. Over België en over de Golf van Biscaye liggen vlakke lage drukgebieden. Deze ver oorzaken daar veel neerslag en onweer, en ook in Zuid-Engeland viel nog al wat regen. Overigens is het weer op de Britsche eilanden nog mooi. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 mM. Stand van heden 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 9.04 uur; n.m. 21.34 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevailendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de overweging, dat de Kamerdebatten over het rapport Oss tot dusver niet den in druk gevestigd hebben, dat een kabinetscrisis voor de deur staat, was de Ameriko.ansche dollar op de Amsterdamsche wisselmarkt he denmorgen iets zwakker gedisponeerd, in zooverre, dat de koers neiging vertoonde, om af te glijden van den koers van afgifte van het Nederlandsche egalisatiefonds en zich iets onder het niveau van 1.88 3/8 te bewegen op 1.88 5/16 a 1.88 3/8. Er was dientengevolge voor het egalisatiefonds geen aanleiding meer om op te treden, zoodat in dit opzicht een lichtelijk gewijzigde situatie tegenover giste ren aan den dag trad. 'Overigens was de toe stand vrijwel gelijk, en'deden zich geen wijzi gingen van eenige beteekenis voor. De zwakke stemming/ welke het pond ster ling in Londen vertoont, komt ingevolge de interventie van het Britsche egalisatiefonds niet tot uiting en het Britsche devies bleef zich bewegen op 8.81 11/16 a 13/16. De markt droeg een zeer kalm karakter en de affaire had weinig te beteekenen. Parijs werd verno men op 4.99, Brussel op' 32.01 a 04, Zwitserland op 42.46 a 48. en Berlijn op 75.55 a 60. Het voorbeurseffectenverkeer was zoo mo gelijk nog stiller dan de vorige dagen, en de koersen weken meerendeels maar weinig af van de slotkoersen van gisteren. Zoowel in locale als in Amerikaansche fondsen was de stemming uiterst rustig en onbewogen. Pachtkamers en pachtbureaux moeten één lijn trekken. Vandaag en morgen wordt te Alkmaar de 69e jaarlïjksche algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche juristenver- eeniging. De bijeenkomst is vanmorgen ge opend met een rede van den voorzitter, Mr. A. D. H. Fockema Andreae, vice-president van het gerechtshof te Arnhem, tevens voorzitter van de pachtkamer van dat gerechtshof, het rechterlijk college, dat in hoogste instantie recht doet in pachtzaken. Spr. zeide van deze gelegenheid gebruik te willen maken, iets van de toepassing der pachtwet te vertellen, hoe wel het daarvoor eigenlijk nog iets te vroeg is, omdat die wet eerst sedert November van het vorige jaar in werking is getreden en de rechtspraak, die de uitlegging moet brengen, nog in het beginstadium verkeert. In het vervolg van zijn rede gaf spr. in groote lijnen de rechtspraak bij pachtzaken aan. waarbij hij o.m. uiteenzette, dat de pachtkamer van het gerechtshof te Arnhem zich reeds spoedig heeft kunnen uitspreken over de belangrijke vraag of los land, dat sinds jaren telkens voor een jaar wordt ver pacht, ook onder de pachtwet voor één jaar kan worden verpacht. Deze vraag is in het al gemeen ontkennend beantwoord. Spr. stond nader bij deze beslissing, bij haar beteekenis en bij haar bestrijding stil, waarna hij nog andere moeilijkheden onder de loupe nam. De oppositie, die tegen de pachtwet be staat. zou naar sprekers ooi-deel grootendeels worden weggenomen als vaststond in welke gevallen een korte duur toelaatbaar is en ten aanzien der pachtprijzen, waar de grens van het laten van een redelijk bestaan of van een buitensporige verplichting ligt. Het zou van belang ziin als pachtkamers en pachtbureaux hierbij één lijn trokken. Hierna werden aan de orde gesteld de pre adviezen. uitgebracht door prof. mr. P. W. Kamphuizen en mr. F. M. Westerouen van Meeteren over; „is het wenschelijk de aan sprakelijkheid van den ambtenaar wegens onrechtmatige daad tegenover derden en tegenover het. publiekrechterlijk lichaam, waarbij hij in dienst is. nader te regelen? Zoo ja, welke richtlijnen moeten daarvoor worden aanvaard?" Uitvoerig werd over dit onderwerp van ge dachten gewisseld. Morgen, na de huishoudelijke vergadering za! worden beraadslaagd over het onderwerp- .behoeven de beginselen van schadeverzeke— ringsrecht. opgenomen in de artikele 246— 283 W. v. K., wijziging?". Prae-adviezen zijn uitgebracht door mr. T. J. Dorhout Mees en Mr. W. Nolst Trenité. Vreemdelingen kijken ons aan! Nu de zomer na moeizame intrede dan einde lijk op gezette tijden de stad met zonneschijn overgiet en zoele winden langs haar bouwsels waaien, doemt als een welkome seizoensver schijning weer de figuur op van den vreemde ling, den buitenlandschen toerist of de landge noot „uit de provincie", die den argeloozen Amsterdammer plots de aantrekkelijkheden van zijn eigen woonstede, ten opzichte waarvan hij in de dagelijksche sleur van zijn bestaan een onvergeeflijke nonchalance aan den dag pleegt te leggen, doet herinneren. Zoo zoetjes aan mengen zij zich in het stads beeld. Zij bewegen zich te midden van ons zwoegers en jakkeraars, die geen oog meer heb ben voor een verstild grachttafereei, een gevel tje, dat van vervlogen tijden fluistert, een toren, die majesteitelijk oprijst uit de huizenzee, voor de forsche lijnen der nieuwe wijken, die getui gen van levensdurf of voor de bruisende energie, die ons tegemoet springt in het woelige haven kwartier. Wat brengt de vreemdelingen er toe ons te komen opzoeken? Vanwaar komen zij en hoe lang blijven ze op visite? Ziedaar eenige vragen, met welker beant woording de nieuwe Vereeniging voor Vreem delingenverkeer zich al bijna 2 jaar bezig houdt, om op de conclusies, welke er uit vallen af te leiden, haar verderen propagandistischen arbeid op te bouwen. Het verkeersbureau is een cen trum, dat blaakt van activiteit en initiatief, waar het de belangen van het hoofdstedelijk toerisme geldt. Daar is men nooit moede de dui- zend-en-een bezoekers te woord te staan en hen op weg te helpen. Daar worden nauwkeurig de bewegingen van het „vreemdelingen-legioen" geregistreerd en op wetenschappelijke wijze ge analyseerd. Daar worden steeds weer nieuwe plannen uitgebroed om den vacantiegangers uit den vreemde en uit het eigen land duidelijk te maken, dat de Amsterdamsche stedemaagd weer gereed staat haar taak als gastvrouwe te ver vullen. De vereeniging, opvolgster van „Het Kogge schip", heeft in korte spanne tijds, aangevuurd door haar voortvarenden directeur, den heer J. Nikerk. bergen werk verzet. In tegenstelling met voorheen, toen het uitgaansbedrijf zich voor een goed deel tevreden kon stellen met locale wel vaartsbronnen, wordt, nu deze niet zoo krachtig meer vloeien, thans op forsche wijze de trom geroerd voor de aloude Amstelveste. Welbewust, met gebruikmaking van alle hulpmiddelen, waarover de moderne reclametechniek beschikt, wordt het bezoek aan de hoofdstad gestimuleerd. Het jongste bedrijf, de vreemdelingenindustrie loopt gesmeerd. Toen men de vele mogelijkhe den nader bestudeerde, bleek, dat het terrein in tal van opzichten nog onontgonnen was. In het „laboratorium" aan het Rokin, waar men zich buigt over cijfers en grafieken, verkeert men momenteel nog voor een goed deel in de periode van de ontdekkingen. De belangrijkste vondst, tot nu toe gedaan, is wel die van de verbetei'de statistieken, welke Amsterdamsche uitvinding haar weg reeds naar de officieele bureaux in den lande heeft gevonden. Doordat sedert 1 Januari 1938 de Amsterdamsche hotels verplicht zijn da gelijks de vereischte gegevens te verstrekken, kreeg men de beschikking over zoo uitgebreid mogelijk cijfermateriaal, dat bovendien op een geheel andere manier dan tot dusver werd ge groepeerd, hetgeen tot verrassende resultaten leidde. Er ontstond daardoor een overzichtelijker en duidelijker beeld van den omvang van het toeristenverkeer, vooral wat het binnenland be treft,'.waar van de. gegevens tot nu toe zoo goed als geheel over het hoofd gezien werden. In drommen blijken de „buitenmenschen" naar Amsterdam „ons aller Metropolis", zooals de Eindhovensche burgemeester onlangs de hoofdstad vleiend betitelde, te komen en dan vooral te logeeren in de goedkoopere hotels, welke vroeger niet aan de statistiek meewerk ten. Zeer belangrijk is ook de nieuwe wijze van berekenen der uitgaven, door de vreemdelin gen te doen. Had men tot dusver klakkeloos genomen, dat de verteringen op een bedrag van tien gulden per overnachting moesten worden gesteld, nu men over een gedifferentieerd over zicht van de bezetting der hotels van verschil lende prijsklassen beschikt, wordt de werkelijk heid zeker het best benaderd, door uit te gaan van de veronderstelling, dat de kosten van lo gies een vierde van het toeristenbudget bedra gen. Hierdoor kwam men tot de verheugende slotsom, dat er in Nederland tweemaal zooveel aan vreemdelingenverkeer werd „geëxporteerd" dan werd aangenomen. Het vorige jaar bracht de vreemdeling Am sterdam 5 1/4 millioen gulden in het laadje. In totaal werden 494.000 overnachtingen geboekt, waarvan 290.000 buitenlandsche, of veertig pro cent van hét totaal aantal in Nederland. Van belang is verder het onderzoek, dat gaan de is naar de soorten van belangstelling der toeristen. Uit de enquête blijkt, dat de musea het meest in trek zijn, gevolgd door de folklore, het verkeer te water, stedenschoon, kunst, land- en luchtverkeer, alsook nijverheid en handel. Ook heeft men nu eenigszins een idee, in welke rich ting de specifieke belangstelling der verschil lende nationaliteiten uitgaat. Zoo is bijv. de in teresse voor cultureele zaken bij de Engelschen het grootst, bij de Amerikanen iets minder. De Duitschers komen voornamelijk voor zaken. De Franschen komen hoofdzakelijk voor musea, floklore en kunst. Ook wordt nagegaan hoeveel bezoekers elk groot congres of elke bijzondere gebeurtenis trekt en wordt gecalculeerd hoeveel die ople veren. Het abstracte begrip toerist van weleer, die een min of meer magische verschijning was, heeft nu plaats gemaakt voor een beschouwing van een levend wezen, welks interessen worden onderzocht en welks psychologie door de man nen van de drie v's wordt uiteengeplozen. Suggestieve folders, waarin met enkele slag zinnen de beteekenis van de hoofdstad van een wereldrijk van 75 millioen inwoners wordt weer gegeven, vliegen uit naar alle deelen der aarde. Aantrekkelijke affiches pogen tot een bezoek aan Amsterdam op te wekken, terwijl men er tevens op uit is de vreemdelingen, die er een maal zijn aangeland, zoolang mogelijk vast te houden. Dit alles vereisc'nt een veel-omvattende orga nisatie en een groote toewijding. Het moet ge zegd worden, dat het nieuwe bureau op een voortreffelijke wijze zijn taak te dien opzichte vervult. Nauw wordt samengewerkt met den gemeentelijken commissaris voor het vreemde lingenverkeer, die er eveneens op uit is dc aan dacht op Amsterdam te vestigen, waarbij het „Wordende Bosch" een belangrijke rol speelt. Zoo werpt de gemeente zich thans op de foren sen, wien de verlokkingen van het groote stads leven wordt voorgehouden, in de verwachting, dat zij als „verloren zoon" vol berouw van hun desertie zullen terugkeeren. Ziehier enkele „slogans", die bij deze actie opgeld doen: „Jaar lijks keeren 1000 gezinnen terug!". „Amsterdam is niet duur", „Woont, waar gij werkt", „Cij fers dooden legenden" (volgt o.a. een rekensom, waaruit blijkt, dat de uitgaven in Amsterdam enkele honderden gulden 's jaars blijven bene den die van bijv. de bewoners van Zuid-Kenne- merland). Ook hier doet het toekomstige Bosch - (Adv. Ingez. Med.) park van 800 H.A. als paradepaard dienst. Het is echter zeer de vraag of men zich door dit alles zal laten overtuigen en ter wille van een aantal voordeelen afstand zal doen van het buitenle ven, welks waarde tenslotte niet alleen van eventueele goedkoopte afhangt, omdat daarvoor meerendeels andere maatstaven gelden. In dit verband zal het vooral den Haarlem mers inleresseeren, dat men er in Amsterdam op het oogenblik op uit is, een goedkoope blik- semverbinding met Zandvoort en het Kenne- merland te verkrijgen, evenals met de andere natuurlijke buitenplaatsen van de hoofdstad, om zoodoende een compensatie te kunnen verschaf fen aan de bewoners, die van grootsch natuur schoon het weidsohe polderland trekt slechts enkelen verstoken zijn. Het vorige jaar bracht als gevolg van het re- geeringsjubileum en het bezoek van Koning Leopold een hausse voor het vreemdelingenver- keer, waarop we nu nog een beetje teren. Op het oogenblik moet Amsterdam het kalmpjes aan doen. Pogingen om het een strandbad te ge ven zijn afgestuit op de technische onmogelijk heid en het voorstel om een soort zomerkermis met vermakelijkheden op verschillende pleinen, gepaard gaande met verlichting van grachten en torens, is afgeketst. Lieden, die meenen, dat er eens iets groots ge beuren moet, hebben het getij tegen. Het afge lasten van de Rai-automobieltentoonstelling was een ernstige tegenslag, want die gebeurtenis pleegt krachtens de V.V.V.-boekhouding 120.000 bezoekers te trekken, waarvan een groot ge deelte van buiten. In het verschiet is nu de Fransche beeldhouwtentoonstelling „Rondom Rodin" in het Stedelijk Museum, welke waar schijnlijk door minister Sarraut geopend zal worden, een expositie, die een waardige pendant is van „Honderd Jaar Fransche schilderkunst", vorig jaar door duizenden bezocht. De invoering van de verlate sluiting op Don derdag en Zaterdag voor een beperkt aantal cafés en restaurants wordt door velen als een stap in de goede richting beschouwd. Voorts verwacht Amsterdam nog verscheidene belang rijke congressen, o.a. het oecumenische wereld- jeugdcongres met 1500 deelnemers en dan als sluitstuk de groote spoorwegten toonstelling op het voormalige Paleis voor Volksvlijtterrein, die een pi'achtige attractie zal blijken te zijn. Een nieuwigheid is de komende openlucht voorstelling van Vondel's „Gijsbrecht van Aem- stel" op de Nieuwmarkt met de historiséhe St. Anthoniswaag, overblijfsel van de gelijknamige poort, als karakteristieke achtei-grond. Boven dien in de onmiddellijke nabijheid van den „Söhreyerstoren" aan de Prins Hendrikkade, welke Gijsbrecht als toevlucht pleegt te dienen en die thans met een kort ritje op lijn 8 in zijn bereik ligt. Twee bedevaartsoorden voor vreemdelingen bij uitnemendheid voerden met succes den strijd voor hun bestaan: Schiphol, dat de aanslag voor- loopig afweerde, en Artis, dat, dank zij het in grijpen van de gemeente, gered is en dat nu door de hulpvaardigheid van .toegeschoten burgers" een belangrijke vernieuwing en verfraaiing zaï kunnen ondergaan. Vol goeden moed gaat Amsterdam den zomer tegemoet! A. D. L. „Onze Vloot" dringt aan op versterking der vloot. Jaarvergadering te Eindhoven. Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalinge heeft de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" te Eindhoven haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord uittte de voorzitter zijn tevredenheid over den groei der vereeniging en met vreugde stelde hij vast, dat het defaitisme in den lande aanzienlijk verminderd is. Op voorstel van den voorzitter der Eindhoven sche afdeeling, mr. J. J. van der Putt, werd be sloten, de volgende motie aan de regeering te zenden: „De vergadering van „Onze Vloot", zeer waar- deerende de in den laatsten tijd getroffen maatregelen tot uitbreiding en versterking onzer marine, is van meening, dat met het oog op de naar algemeen oordeel zich ongunstig ontwik kelende internationale verhoudingen en de daar in waarschijnlijk gelegen bedreiging onzer nationale zelfstandigheid, deze' versterking nog ontoereikend moet worden geacht, betreurt vooral met het oog op de onvoldoende geachte veilig heid van Nederlandsch Oost Indië, dat nog geen regeeringsbesluit werd genomen tot den aanbouw van groote vlooteenheden als bedoeld in het onlangs officieus bekend geworden vlootplan en verzoekt den ministerraad ten spoedigste tot zulk een besluit te komen". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal in het voorbije jaar met 1935 groeide tot 8858 en vele nieuwe afdeelingen in 1938 en 1939, o.a. te Brussel en te New York werden gesticht. Voorts vermeldde het jaarver slag de instelling van een leerstoel in de mari tieme geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Met uitzondering van den heer Wilkens, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werden de aftredende be stuursleden bij acclamatie herkozen. Het waren de heeren Braat, Poortman, jhr. mr. dr. A. B, G. M. van Rijckevorsel, W. Voorbeytel Cannen- burgh en jhr. C. van der Wijck. In de vacature de Booij en Engelbrecht zijn in den algemeenen raad gekozen mr. dr. L. N. Deckers en luit.-gene- raal jhr. W. Röell, oud-commandant van het veldleger. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Heeres en van Ramhorst, laatstge noemde zal het secretariaat op zich nemen. Ten slotte werd als plaats voor de volgende jaarvergadering Alkmaar aangewezen. BROCKWAY BUS IN BRAND. Donderdagmiddag om tien over half vier is een Brockwaybus op het kruispunt Groote MarktZijlstraat onder de motorkap in brand gevlogen, vermoedelijk door kortslui ting. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was. bluschte de vlammen met een snelblus- scher. De bus werd naar een garage gesleept. MIDDENSTANDSHUIS H.AARL. HANDELS- VEREENIG ING De opening van het nieuwe Verenigings gebouw „Het Middenstandshuis van de Haar= lemsche Handelsvereniging". Wilhelmina- straat 3. zal plaats hebben op Vrijdag 30 Juni te 3 uur. De burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft zich bereid verklaard, het ge bouw officieel te openen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2