GARAGE RABO H.C.ANDFR/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE V RIJ DAG 23 JUSJ -1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Jaarvergadering van den N. C. A. B. Rede van den heer C. Smeenk. Tot besluit van de Jaarvergadering van den Nederlandschen Christelijken Aannemers- en Bouwpatroonsbona iN.C.A.B.) in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw alhier hield de heer C. Smeenk. lid van de Tweede Kamer, Donderdagmiddag een rede over: „Christelijke werkgeversvakorganisatie eisch van beginsel en practijk". In de maatschappij, waarin wij leven, zijn de anti-individualistische tendenzen steeds sterker. Het feit dat de werknemers zich or ganiseerden was aanleiding tot de organisatie der werkgevers, doch ook andere factoren heb ben daartoe meegewerkt. Geestelijke en sociaal economische factoren hebben geleid tot het prijsgeven van het libe ralisme. In breeden kring groeide de overtuiging dat organisatie en overheidsbemoeiing noodzake lijk waren. Thans leven we derhalve in een anti-liberale wereld. Doch ook daarin schuilen gevaren. Daar moeten we oog voor hebben, ook al zouden we ook geen herstel van het liberalisme wenschen. De liberale regeerders zijn niet alleen ver antwoordelijk voor alle misstanden in de 19de eeuw. De snelle ontwikkeling der techniek en de verschuiving van het platteland naar de in dustriecentra brachten groote veranderingen teweeg. Toch valt niet te ontkennen dat de liberale dwalingen vele onchristelijke hande lingen hebben veroorzaakt. Scherpe tegenstelling groeide tusschen werk nemers en werkgevers. De reactie op het liberalisme is het socia lisme. Doch evenmin als het liberalisme heeft het socialisme oog voor den constructieven zin van het leven. Spr. betreurde dat ook in ons land niet eer der sociaal-Christelijke gevoelens waren opge komen. want dan waren velen bewaard geble ven voor geloofsafval. Omstreeks 1895 was er onder de Christelijke arbeiders vee! meenigsverschil over de ont wikkeling van het organisatieleven. De Christelijke vakbeweging heeft met har den strijd haar positie moeten veroveren. Niet alleen de socialistische arbeiders doch ook vele werkgevers waren tegen de afscheiding. Doch de Christelijke arbeiders voelden dat het niet alleen ging om materieele dingen. De Christen, die volgens de Schrift wil leven, kiest tegenover het liberalisme en het socia lisme een eigen standpunt. Het gaat er niet om elkaar te bestrijden, doch om met elkaar samen te werken. Werk gevers en arbeiders komen bij organisatorische vorming steeds in contact met de diepere levenswaarden. Dit leidt tot een eigen visie op sociaal-economische problemen. Op sociaal-economisch of sociaal-politiek terrein kan men niet neutraal zijn. Het is niet de bedoeling der Christelijke werkgevers zich in eigen kling te koesteren en op anderen neer te zien. Onze vakorganisaties hebben wij altijd ge zien als middelen om den Christelijken in vloed op ons volksleven te vergrooten. De sociaal-economische verhoudingen hier te lande ontwikkelen zich geleidelijk. De klas- senstijdbeginselen zijn teruggedrongen. Het gaat meer in de richting van bedrijfsorgani satie: samenwerking tusschen werknemers en werkgevers. Het liberale tijdperk ligt achter ons. Het bedrijf is een gemeenschap; samenwer king tusschen bedrijfsgenooten is natuurlijk. Wij mogen in dit land nog velerlei acties beleven, die geleid worden door de religie van het kruis. Er komen echter ook bewegingen op, die niets met betrekking tot arbeid enz. uit de Schriftuur af te leiden achten. We moeten ons blijven buigen voor de auto riteit van de Schrift. Ook in het sociale leven vormt de Schriftuur de lamp voor den voet en het licht op het pad. De Bondsvoorzitter de heer J. Swarts uit Groningen zeide den heer Smeenk dank voor zijn rede. Vervolgens besloot de vergadering om Dr. Colijn een gelukwenschtelegram te sturen. ^/an Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace Gedistingeerdi zoo'n gladdering van f (Adv. Ingez. Med.) STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) AANWINSTEN. Godsdienst Dyckmeester, Theodor Fliedner. Groot. Waarom theosofie? Minderbroeders, De, in Nederland. Chemische en Mechanische Technologie. Oss, van, Warenkennis en technologie, 2 dln. 1. Anorganische waren en brandstoffen. 2. Organische waren en verfstoffen. A3rdri.ik.s-, Land- en Volkenkunde. Trautz, Ceylon. Verbraeck. Het Westland. Wagner, München. Kunst. Cranach. Kluge, Foto in Farben. Lassaigne. Daumier. Reichel. Albrecht Dürer. Geschiedenis. Fisher. Geschiedenis van Europa. 1. Oudheid en middeleeuwen. George (Ps.) The betrayed Czechoslovakia. Rauwerda. Een wandeling dwars door Haarlem Suarez. Soixanle années d'histoire frangaise: Clemenceau. Nederl. en i. li. Nederl. vert. Romans. Klauwaerdinne en Hannah (Ps. van de Maegt) Dit. is de kleine almanak van Brabant uit het verloren hoeksken. 2 dln. Selleger-Elout. Vergeef ons onze zonden. Traven. Modesta. Engelsche Romans. Wodehouse, The little nugget. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 JUNI 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Ned, Brussel 3.25; Keulen 4.50; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.50; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brus sel 10.30; Keulen pl.m. 11.00. Progr. 4. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 11.05 London Regional 11.05; Droitwich 1.05: London Regional 2.35; Parijs Radio 4.20; Radio P. T. T Xord 6.05: Droitwich 6.20; London Re gional 6.50; Droitwich 8.20. Progr. V. 3.007.00 Diversen. 7.UÜ8.00 Eigen grarr.oioonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. (Adv. Ingez Med.) De zangwedstrijd van „Proza en Poëzie". Begint Zaterdagavond. A.s. Zaterdagavond zal de zangwedstrijd, uit geschreven door de Mannenzangvereeniging „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda, geopend worden om 7 uur in de Gemeentelijke Concert zaal. Op dien avond zullen 10 vereenigingen deel nemen, namelijk Mannenkoor, Gem. Telefoon Amsterdam, Haarlems Gerei'. Mannenkoor, en de Vereenigde Zangers uit Maarsen, Gemengd Koor Zanglust uit Pernis, Dubbel Gem. Kwartetten Sempre Avanti Benningbroek, Zangkunst en Ar- ti et Amicitia uit Haarlem en Onder Ons uit Hilversum. Dameskoren, Bel Canto Schevenin- gen en Viva Melodia uit Vlaardingen. Op dezen avond zulllen verplichte werken ten gehoore worden gebracht van Hugo Wolf, Robert Schumann, Fred. J. Roeske, Mendelssohn, Claude Debussy, Zoltan Kodaly en Ol. Koop. Naast de ol'ficieele opening zal door den heer Jan Booda het concours geopend worden door een orgelsolo. MUZIEKSCHOOL VAN TOONKUNST. Met ingang van 1 September a.s. is als leeraar in den Koorzang aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst te Haarlem benoemd de heer Felix de Nobel, directeur van Aerdenhout's Vrouwen koor en het Nederlandsch Kamerkoor. l/aat £uxe Vetkm* zonder Chauffeur alleen GASTHU1SVEST 11 - HAAKI.KM l'EL Verzekerde Wagens zy (Levert alle z.fondsen (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. Medj CRISTIAN SCIENCE. Men zendt ons een verslag van The First Church of Christ, Sientist te Bostond (V.S.). Daaraan ontleenen wij; In zijn boodschap aan de vergadering constateert het hoofdbestuur wederom den gestadigen groei van de beweging in al haar geledingen, er waren o.m. 46 nieuwe vertak kingen zoowel kerken als vereenigingen geformeerd en ae verkoop van de werken van Mrs. Eddy overtrof het gemiddelde van de afgeloopen tien jaar. Met erkentelijkheid werd gewezen op de toenemende erkenning om op zuiver geestelij ken grondslag te genezen. In het afgeloopen jaar konden 688 leden als „pactitioners" of ficieel worden aangewezen. In deze tijden van politieke en economischs onrust moeten wij ons ook ernstig afvragen aldus het hoofdbestuur in zijn boodschap of wij immer voldoende waakzaam zijn tegen de strijdlustige menschelijke gedachten in plaats van liefdevolle gedachten omtrent onze mede-menschen te koesteren. Het vredeswerk begint bij het individu. Melding werd gemaakt van een aantal nieuw benoemde functionarissen o.a. van den presi dent der kerk, de heer George Shaw Cook, die in zijn toespraak, zeide dat een juiste waardee ring voor Christian Science alleen mogelijk is bij een juiste waardeering voor degeen die deze leer heeft geopenbaard. Doordat Mrs. Eddy pal heeft gestaan voor de Christus-idee kan haar kerk zich heden ten dage in een geestelijken en numerieken groei verheugen. Tenslotte vermeldde het verslag de toe nemende belangstelling voor Christian Science lezingen, over de geheele wereld en met name in Duitschland, waar geen belemmeringen van overheidswege werden ondervonden Via Londen" ADELBERT VAN MANNEKUS. ONDEREND brullen de drie machtige motoren, terwijl het groote vliegtuig koers zet naar de grootste stad dei- wereld: Londen. Met een snelheid van driehonderd kilometer per uur laat het toestel Continentaal Europa achter zich, de Britsche eilanden tegemoet. Gezagvoerder Laming kijkt met een tevreden lachje naar de instrumenten voor hem, terwijl hij onhoorbaar een bekend wijsje neuriet. Hij voelt zich tevreden. En hij heeft alle reden, tevreden te zijn. Vier maanden is hij nu van huis geweest, vier lange maanden van werken, vier lange maanden van vechten tegen de elementen, die somtijds zoo mooi en toch zoo verschrikkelijk zijn konden. In den beginne had hij het prettig gevonden, dat hij Verschuur vervangen moest op de lijn naar Athene, nu was hij dankbaar, dat hij weer het Kanaal oversteken kon en zijn oude route her vatten. Het valt ook niet mee, om 4 maanden van je vrouw gescheiden te moeten zijn, vooral niet, als je eerst een jaar getrouwd was. Steeds had hij zijn vliegtuig veilig aan den grond kunnen zetten. Soms was het op het nip pertje geweest bijvoorbeeld- als het vliegveld in duister gehuld was en hij slecht zien kon door den dikken mist, die over het veld hing. Maar immer was hij er zonder kleerscheuren ai' gekomen had zijn toestel met hetzelfde glim lachje aan den grond gezet als gold het een alle- daagsche landing. Voor de bewonderende blik ken van den tweeden piloot had hij geen oog, hij liep dan altijd snel naar het restaurant om een kop koffie te drinken en een sigaret te roo- ken. Ook nu is de weersgesteldheid niet ideaal, de weerberichten, die hij zoo juist ontvangen heeft, vertellen hem, dat geheel Croydon in den mist lag en dat een landing gevaarlijk was. Maar wat kon hij doen? Hij had vijf passagiers, die misschien even hard naar huis verlangden al: hij zelf Glimlachend kijkt hij den tweeden piloot, die naast hem zit, aan. „De weerberichten zijn nu niet zoo erg gunstig, maar wat komt dat er op aan? We gaan naar huis.... hoeraaa, we gaan naar huis! Kinderlijk gelukkig klinkt zijn stem nu. Een stem, die anders metaal-hard kon klinken, als er gevaar dreigt. De tweede piloot, Frits Brussee, knikt. Voor jou is het dubbel gelukkig, dat je naar Enge land gaat! mompelt hij, Zijn gezicht staat ern stig. Laming knikt even met het hoofd. „Voor jou. is het minder prettig", zegt hij, nauwelijks hoor baar boven het geronk van de motoren. „Voor jou is het minder prettig. Maar wat. vooruit, kop op kerel.... er begint nu een an der leven.voor je. de toekomst ligt voor je open.grijp je kansen in dit leven. ze ko men niet te dikwijls!" Hij denkt aan den jongen Frits, die naast hem zit. Zijn vrouw is twee maanden geleden om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Frits had aan het stuur gezeten, toen het noodlot zijn arm naar hen had uitgestrekt. Hoewel alles ge- Copyright P. I B. B „Zelfs ae vogels setenk-ken van me", dacht het eendje, „zóó leelijk ben ik dus!" Het deed de oogen dicht en vieeg ongetroost verder, door onbekende gebieden, waar het nog nimmer geweest was. Tegen den avond werd het eendje moe en het vloog, in de buurt li vol van gedachten aan zijn moeder en zusjes, die zoo leelijk gedaan van een paar groote plassen, naar den grond. Daér ging het zitten, hadden en die tenslotte de oorzaak waren geweest van het besluit om weg te vliegen Moe en bedroefd bleef het den geheelen nacht aan den kant van de plassen zitten, 's Morgens kwamen de wilde eenden, die hier woonden, te voorschijn en zij keken nieuwsgierig naar het leelijke eendje. „Wat ben jij voor iemand?" vroegen ze en het eendje wendde zich naar alle kanten en groette zoo beleefd als het kon. „Je bent zeldzaam leelijk", zeiden de wilde eenden, „maar dat kan ons niet schelen, als je maar niet in onze familie trouwt." De stakker dacht heeiemaal niet aan trouwen. Hij wilde alleen maar permissie hebben hier te mogen bleven. (Wordt vervolgd) heel en al buiten zijn schuld was geschied, had hij zichzelf telkenmale voor moordenaar uitge scholden, maar de vriendschap van Laming, waarmede hij reeds vijf jaren samen vloog, had hem een heel eind overeind geholpen. Hij had zich met alle kracht, die in hem was, geweerd tegen de aanvallen van diepe moedeloosheid, die hem plotseling konden overvallen Dan was La ming gekomen en had hem mee genomen naar een bioscoop of naar een cabaret. In den be ginne had dit juist een averechtsche uitwerking op Frits gehad, doch allengs begon hij wat meer belangstelling in den loop der dingen te toonen. En nunu was het slechts nog een som bere herinnering, die hem kwelde Een herinne ring aan een klein vrouwtje, dat hem zoo lief had gehad. Dat hij zoo lief had gehad. Frits schudt vermoeid het hoofd en tracht een glimlach te forceeren, terwijl hij Laming aan kijkt. Het wordt een akelige grimas. „Jij praat gemakkelijk, Hans, ik weet wat het is. We waren nog maar een paar maanden ge trouwd Laming kijkt strak voor zich uit. Hij was liever voor goed van dit onderwerp afgestapt, de herinnering aan zijn vrouw moest uitgewischt wordentot op zekere hoogte. „Ik ben ook getrouwd, Frits en ik zou weten, wat het beteekende, om haar te verliezen.... ik zou.... enfin, wat zou ik?!" Frits schudt het hoofd. „De verbeelding is zoo geheel anders dan de werkelijkheid, Hans", zucht hij. „De werkelijkheid is zooveel wreeder zooveel harder Gedurende eenige minuten is er niets te hoo- ren buiten het geronk van de motoren. Het witte gezicht van Frits wordt nog bleeker. Hij ziet weer het gebeuren voor zich en plotse ling grijpt een dolle woede hem aan. Hij kijkt schuins naar zijn vriend. deze zit stil, zonder een woord te zeggen voor zich uit te staren, ter wijl een glimlachje om zijn lippen speelt. „Hij kan wel gelukkig zijnhij gaat aan stonds naar zijn vrouw toe.... maar ik? Wat moet ik? Ja, lach jij maar.... jij bent geluk kig, maar ik? Ben ik gelukkig? Daar houd je geen rekening mee, hè? Als jij maar gelukkig bent!" Wild jagen de gedachten door zijn hoofd. De motoren donderen hem in de ooren. er komt een roode gloed voor ziin oogen. Hij ziet nog slechts het grijzende gezicht van Laming voor zich.... dan uit hij een wilde kreet. Laming kijkt een oogenblik verschrikt opzij, dan sperren zijn oogen zich in doodsangst van een. Frits heeft een revolver in zijn hand en de loop is dreigend op zijn borst gevestigd „Jij lacht, smerige hond.jij gaat aanstonds naar je vrouw toe. en ik? Wat heb ik?" Roodachtig schuim staat nu op zijn lippen, zijn oogen zijn met bloed doorloopen. Wild kijkt hij Laming aan. Deze kijkt voor zich uit.zijn hart bonkt wild in zijn keelFrits is krankzinnig ge worden... spookt het door zijn hoofd.... het kan niet anders. Nooit in de vijf jaren, dat ze nu samen vlogen, had hij zoo iets van hem ver wacht. Frits, doe niet zoo dwaas.leg die revolver neer Laming doet een greep naar den dreigenden loop, maar een spottend gelach klinkt hem in de ooren. Wèg met je pooten. ellendelaar!" Het bloed stroomt weg uit Lamings wangen. Spierwit zit hij in den stuurstoel en staart strak voor zich uit. Over tien minuten zijn ze bij Croydon. hij landenin dit weer! Dacht jij, dat ik jou gelukkig liet bij je vrouw, terwijl ik niets heb? Nooit! Dacht je. dat ik altijd alleen wilde zijn, als jij bij je vrouw bent? Neen, hahaha, wij zullen samen ondergaan hond die je bent!'' Op dat moment wordt er op het deurtje van de cabine geklopt. Het is de marconist. „De deur is afgesloten", huilt Frits van op winding, „niemand zal hem open kunnen doen." Dan lacht hij spottend. Hij neemt Laming dreigend op. „Jij dacht, dat jij die landing wel maken kon, hè? Wel. probeer het dan!" En luid lachend haalt hij den trekker van de revolver over.een, twee. drie maal. Bij het eerste schot is Laming overeind ge sprongen, heeft zijn hand om de pols van Frits geslagen en terwijl hij voelt, dal een kogel in zijn dijbeen dringt, geeft hij zijn vriend met alle kracht die in hem in een klap tegen de kaak. Frits laat de revolver zakkenkijkt een oogenblik verbaasd om zich heen.... zakt dan door zijn knieën en blijft bewegingloos liggen. Laming zet zich trillend van opwinding weer achter het stuur. goede hemel, daar is he' vliegveld reeds. en hij is veel te laag. Met den moed der wanhoop trekt hij da stuurknuppel naar zich toe. Het statiönspersoneel zag het vliegtuig dicfa bij den grond naderen.... dan leek het. alsot het opeens een sprong in de lucht nam, daarna sloeg het met een harden klap met den buik op den grond, draaide een keer om zijn as. waarbij een vleugel afknapte en boorde dan den neus in den grond. Toen was er één moment van doodelijke stilte Laming kijkt om zich heen, de cockpit is ern stig beschadigd. Hij is buiten de kogelwond in zijn been niet gewondis er goed afgekomen dan kijkt hij plotseling naar zijn vriend Frits, die in een vreemd gebogen houding naast hem op den vloer ligt. Snel pakt hij het lichaam op en draagt het de cabine uit, het vliegveld op. Daar legt hij den bewegingloozen Frits voorzichtig neer en haalt een platte flesch whisky uit zijn broekzak. Voorzichtig giet hij eenige druppels tusschen de half geopende lippen en zucht van voldoening, als Frits de oogen open slaat. „LamingHans. wat is er gebeurd Een stekende pijn in zijn dijbeen, doet hem eeh oogenblik zwijgen, dan tracht Hans te la chen. „We zijn afgezakt bij het landen, kerel", zegt hij. geforceerd vriendelijk, met een mat lachje. „Hoehoé is dat dan gekomen?" De fluiste rende stem van Frits bereikt maar net zijn oor. Maar dan flitst de herinnering terug door het verdoofde brein van Frits Brussee en een rood gloeiend overtrekt zijn wangen. Hij kreunt. „Mijn borst. nu herinner ik me alles, Hans. Hansvergeef me. ik was gek.Hans, ver geef me. ik kon het niet helpen. ik miste haar zooIkIk heb niets gezegd, Hans". Laming knikt zwijgend. Hij kijkt even om zich heen. „Nee, niet noodig, Hans. Geen dokter halen. Vergeef me voor mijn woorden, Hans.... de stem van Frits werd al zwakker en zwakker Hans, de werkelijkheid. iszooveel wree der. dan.de verbeelding. Frits' hoofd zakte opzij, Hans' gezicht staat strak, als hij zich omdraait en Frits overgeeft aan de mannen van het vliegveld. Zij zullen toch niets meer voor hem kunnen doen. En terwijl hij naar huis rijdt, klinkt het in zijn hoofd; „De werkelijkheid is zooveel wreeder Jan de verbeelding, Hans. „Dat was niet zoo slecht", mompelt Frits Brussee, terwijl hij zijn vriend Hans Laming grinnikend aankijkt. „De film is beter geslaagd, aan ik, eerlijk gezegd, verwachtte". Hans Laming grinnikt eveneens. „Laten we blij zijn. dat het een film was." bromt hij dan. „In die film waren wij de hoofdpersonen, laten we hopen, dat het nooit in het werkelijke leven voor komt!" „Tjade werkelijkheid is zooveel wreeder dan de verbeelding....'' geeft Frits nadenkend ten antwoord, terwijl ze de cantine van het vliegveld uitloopen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6