Peeks Cloppenburg De Groote Houtstraat in het verleden. 3,9' Yl*° In de laatste 30 jaar kwam de groote moderniseering. Daudeij's Bloemenmagazijn Qwate dioutstxaat Vexeemgiag) - HEERENCOSTUMES PALTHE Vd voV ZATERDAG 24 JUNI 1939 HASRCEM'S DAGBEAD R is veel te vertellen over de II—J 1 geschiedenis van de Groote 11 Houtstraat, maar laten wij be- ginnen met te constateeren dat de groote moderniseering het werk van de laatste 30 jaar is geweest. Met dit tijdvak valt dus juist het bestaan der Groote Houtstraatvereeniging samen, zoodat reeds daaruit valt af te leiden, dat de vereeniging daarop invloed heeft uitgeoefend. In vroeger eeuwen is er natuurlijk ook wel een geregelde ontwikkeling geweest, maar in de laatste tientallen jaren is het beeld van Haarlem's hoofdstraat toch het sterkst gewijzigd. De keien (kinderhoofdjes) zijn vervangen door asphalt; de paardentram is verdrongen door de electrische, die niet alleen veel snel ler, maar ook veel grooter is; de electrische booglampen verspreiden nu een fel licht, waar vroeger de gaslantaarns slechts schemerden, de auto's en fietsers rijden thans niet zelden in een haast aaneengesloten rij. zoodat een voetganger van nu zijn beurt moet afwachten om op een gunstig moment de straat over te steken; in het begin van deze eeuw liepen de voetgangers nog vrij gerust op den rijweg. Het is nu alles leven en beweging geworden, zooals trouwens verwacht kan worden in de hoofd straat van een moderne stad. De Groote Houtstraat, althans het gedeelte tusschen Groote Markt en Oude Gracht, is even oud als Haarlem zelf is, want het was oudtijds de hoofdstraat en dat is het steeds gebleven ook. Geen andere straat heeft ooit met succes een poging gedaan om haar die eer te ontrooven! Het gedeelte Groote Hout straat tusschen Oude Gracht en Plein is aan gelegd na de uitbreiding van de Haarlemsche veste, maar die heeft zich al in de 15e eeuw voltrokken. In den Stedelijken atlas op het Haarlemsche Gemeente-archief zijn teekeningen en aqua rellen die het leven in de Groote Houtstraat in vroeger eeuwen in beeld brengen. Wij geven hier een teekening van de Groote Houtstraat bij den Raamsingel in de 18de eeuw. De Hout poort ziet men op den achtergrond. Al het ver keer naar buiten ging door de smalle poort- boog, zoodat daaruit reeds blijkt, dat het zeer weinig te beteekenen moet hebben gehad. De fruitvrouw maakte ook midden op den weg een genoegelijk praatje met een statig uitgedosten burger, geen oogenblik bevreesd dat ze over reden zouden worden. Zelfs was er nog geen behoefte aan trottoirs gebleken; wel hadden de huizen smalle stoepen, maar daarover had den de wandelaars geen beschikking, daar overal banken of uitgestalde winkelwaar het wandelen belette. Nu zouden op drukke dagen nog geen 20 van zulke poortdoorgangen het verkeer in de Groote Houtstraat kunnen ver werken. Interessant is ook de teekening die wij geven van mej. C. G. Enschedé in 1839 gemaakt, dus nu juist een eeuw geleden. Het gedeelte van de Groote Houtstraat tusschen Peuzelaarsteeg en Anegang is daarop afgebeeld. Er blijkt, dat er ook toen nog weinig verkeer was; als er nu een arreslede in de hoofdstraat kon glijden zou de directeur van de Reiniging ontslagen worden, omdat hij schromelijk te kort gescho ten was in zijn zorg voor de reinheid der stra ten en het opheffen van verkeersbelemme- ringen. De heer J. L. Tadema vertelt in Haarlemsche Jeugdherinneringen een uitgaaf der vereeni ging „Haerlem" interessante bijzonderheden over de Groote Houtstraat zooals die aan het einde der 19e eeuw was. De paardentram is in 1878 gaan rijden. De prijs van een rit van het station tot den Hout was 10 cent, maar bij Wittgrefe in de Groote Houtstraat waren boekjes met 10 coupons te koop voor 75 cent. Vier wissels maakten een „vlotten" dienst mogelijk, waarvan die op de Groote Markt voor den koetsier bezwaar op leverde, omdat hij den wagen uit de Groote Houtstraat niet kon zien aankomen. De con ducteur sprong daar van het balcon op het trottoir om te zien of de tram reeds op dubbel spoor reed.* Van het Plein langs de (in 1925 afgebroken) commiezenhuisjes komend, vond men in de Groote Houtstraat links de bekende stalhou derij van Joop van den Berg, die veel voor den ingang van zijn stal stond. Er was ook nog een Van den Berg, die hetzelfde bedrijf uitoefende in de Manege tegenover de Korte Houtstraat, waar de prijzen van de loterij bij gelegenheid van de zomerpaardenmarkt tentoongesteld la gen. Vlak bij de Korte Houtstraat stond een pomp, doch een veel fraaiere hardsteenen stond onder den kastanjeboom voor het Prove niershuis. Heel de stad was met dergelijke ge beeldhouwde watervoorzieningen, die den voor bijgangers een waarschuwend „slecht drink water" voorhielden, versierd, maar menige dorstige ziel sloeg die waarschuwing in den wind. Naast de Manége oefende van Hermeling de hoefsmeedkunst uit. Deze smederij (er waren er toen nog meer in de stad) had een houten travalje, waarin de paarden beslagen werden, buiten op straat. Haarlem's jeugd vierde daar aan haar nieuwsgierigheid bot. Als het ijzer in het vuur werd gelegd, aangeblazen door den blaasbalg, daarna op het aambeeld passend werd geslagen, waarbij de vonken in de smidse rondsprongen, om onder den hoef van den weerbarstigen Rossinant genageld te worden, was het een spannend moment. Vele statige van prachtige gevels voorziene huizen, waarin bekende Haarlemmers woon den, sierden de straat. Al die heerenhuizen waren voorzien van blauwe stoepen met ge smeed ijzeren hekken. Het verkeer eischte die stoepen en hekken op, om ze in karakterlooze trottoirs te doen veranderen, waardoor de gevels den indruk maken van iemand wien de voeten zijn afgehakt. Temidden der huizen stonden de ouderwet- sche, degelijke winkels, waar de oprechte Haarlemmer zijn inkoopen deed. In het voorlaatste huis naast het Verwulft, met zijn hooge stoep troonde voor het raam de gemeente-ontvanger J. C. Gerlings. met zijn eerwaardige bakkebaarden en jaagde door tegen het raam te tikken, de jeugd weg, die zich langs de beeren liet glijden. Op het grint en de groote steenen van de Gedempte Oude Gracht pikte de toom kippen van den smid Van der Vaart. De eigenaar voerde ze voor zijn smederij en liet dan tevens de duiven mee genieten, die op zijn gefluit kwamen aangevlogen. Was het ijzeren voer- tonnetje leeg, dan stak hij, gevolgd door al zijn kippen de Houtstraat over, om bij den grutter van Breemen op het Verwulft, in de Erwtenzak, nieuw voer in te slaan. In het cen trum der stad trof den wandelaar soms een zelfde tafereel; bij voorbeeld op den hoek van de Barteljorisstraat en de Krocht, waar de vogels overdag rustig in de vensterbank van een café sliepen. Op den hoek Groote HoutstraatVerwulft was de heerenwinkel van Goossens. Blinde Meyer, zooals dit Haarlemsche type genoemd werd, hij heette Wallach, zag men bij de familie Dyserinck op No. 39 aanbellen om zijn centjes op te halen. Hij had zijn vaste klanten en wist met zijn stok tegen de stoe pen tikkend, opperbest den weg te vinden. Ge holpen wilde hij nooit worden, wat'hem eens slecht te stade kwam, toen hij pardoes in het Spaarne liep, waaruit hij gelukkig weer spoedig op het droge werd gebracht. Zaterdags ging hij met zijn hoogen hoed naar de Synagoge. In 1897 overleed hij, 67 jaren oud. Tegenover de Anegang met den gaper in den gevel prijkte de drogisterij van Veen, thans corsettenmagazijn van Spruyt van Riet schoten. De oude vischwinkel van Van der Maai*en, met de ijzeren raamroeden, waar door hier het eerst in den winter de bloemen op de glazen stonden, is voor enkele jaren ook verdwenen, om eetgragen fluks te helpen. Even verder, voorbij de Guldebergspoort waren in den vergulden Halletjesberg van Reeser de onvolprezen roode letters en turons verkrijg baar. In het gat van de Groote Houtstraat ver rees Trou moet blijeken, sober en eenvoudig, met zijn tuintje aan de Spekstraat. waarin zomers de leden zaten. Het gebouw, niet fraai genoeg geacht, werd in 1880 gesloopt. Het herrees in afzichtelijken stijl. Daarbij is even wel de ingang van de Groote Houtstraat be langrijk verbreed geworden. HET GAT VAN DE GROOTE HOUTSTRAAT. Rechts het tuintje van de Sociëteit „Trou moet Blycken". In 1880 werd op deze plek het nieuwe sociëteits gebouw gezet, waardoor het mogelijk was de ingang van de straat bij de Groote Markt belangrijk te verbroeden. bij elke gelegenheid is het adres Geen Fialen Telefoon 10859 Gr Houts'r '12 Alléén OPPERSEN 1-— ONTVLEKKEN en OPPERSEN CHEMISCH REINIGEN (tarief A) ƒ2 90 Desgewenscht DIRECT gereed \)\C O* Aed Bijna 70 jaar en nog steeds aan de spits! GRQQTJi HQUTSTR 38 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 17