Haarlem's Dagblad Weldoener niet vertrouwd Luchtgevecht Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17181 Uitgave Louren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBEKT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 24 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. op de grens van Mandsioekwo. Twaalf Russische toestellen zouden neergeschoten zijn TOKIO. 24 Juni. (Reuter-A.N.P.) Volgens een hier ontvangen bericht, zijn zestig Sovjet-Russische vliegtuigen van morgen over de grens van Mandsjoekwo gekomen. Japansche toestellen hebben twaalf Russische machines neergescho ten. Mogendheden van beschuldigd. ,,Volkischer Beobachter" over het FranschTurksche verdrag BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Betreffende de onderteekening van 't Fransch-Turksche ver drag schrijft de „Völkischer Beobachter": Wanneer men de huidige ontwikkeling ziet in venband met de geheele orientpolitiek van de democratieën, komt men tot de volgende con clusie: 1. Met den afstand van dit Arabisch gebied (bedoeld is het Sandsjak) hebben de westelijke mogendheden voor het eerst in de geschiedenis van na den oorlog een door hen geroofd gebied aan zijn vooroorlogsehe eigenaars terug ge geven. De teruggave van de Duitsche koloniën wordt door hen echter onder alle mogelijke uitvluchten afgewezen. 2. onder flagrante schending der man daatsbepalingen. welke zoowel door Frankrijk als door Engeland vrijwillig zijn erkend, heeft de Fransche regeering beschikt over een ge bied, waarvoor zij niet het minste recht van eigendom kan laten gelden, doch dat haar uitsluitend als z.g. a-mandaat was toever trouwd. 3. De door Engeland in het verdrag met Italië plechtig gegarandeerde statusquo in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee is hiermede practisch ondermijnd. De demo cratieën habhen zich door deze handelwijze opnieuw aan een verdragsbreuk schuldig ge maakt, welke van invloed moet zijn op hun verhouding tot Italië, als de beheerschende mogendheid van de Middellandsche Zee. Scherpe aanval van Goebbels op Engeland. BERLIJN, 24 Juni. (D. N. B.) Onder het op schrift. „De afgehakte kinderhandjes" schrijft minister Goebbels in de „Völkischer Beobachter" over de Engelsche propagandamethoden. Hij zegt hierin o.a.: Engeland probeert thans weer hetzelfde wat het tijdens den oorlog met zoo groot succes ge probeerd heelt. De huidige Engelsche propagan- dastrijd tegen Duitschland is even plomp, even driest en even brutaal als toen. De „afgehakte kinderhandjes" in nieuwe uitgave kunnen bij het Duitsche volk en ook bij het grootste deel dei- wereld geen indruk meer maken. Men heeft John Bull's bedoelingen doorzien. De volken der aar de weten waaraan zij zich te houden hebben. En geland moge zich zijn bondgenooten zoeken waar het wil, maar niet in het Duitsche volk. Daar zal het slechts een hoongelach ten antwoord krijgen. Wanneer de Engelschen het op een machtsstrijd met Duitschland willen laten aankomen, hebben zij het niet met den Führer of met een leidenden kring te doen. Dan treedt hun het gesloten 80- millioenen volk der Duitsehers tegemoet. Zij zouden er dus goed aan doen, andere wegen dan die van het gewapende conflict te zoeken. Want dit zou geen succes opleveren en het accute ge vaar meebrengen, dat Groot-Brittannië zijn we reldrijk verliest. Londen moet zich meer in het realisme oefenen en de harde en onverander lijke feiten onder de oogen durven zien. Aardbeving aan de Goudkust. Groot aantal inboorlingen omgekomen. ACCRA (Goudkust), 23 Juni. (Reu ter). In den afgeloopen nacht en van ochtend vroeg is de Goudkust geteisterd door aardbevingen, waarbij 66 personen om bet leven zijn gekomen en velen werden gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich geen blanken. Ernstig mijnongeluk te Randfontein. 24 dooden. JOHANNESBURG. 23 Juni. Reuter- A.N.P.) In de goudmijnen van Rand fontein is een liftkooi 150 meter diep neergestort, waarna er 1200 Meter sta len kabel op terecht kwam. Tengevolge hiervan werden 24 mijnwerkers op slag gedood. Twintig anderen werden gewond, waarvan 9 zwaar. Vrijdagavond werd in een buitengewone algemeene vergadering der Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, geïnstalleerd als cere-voorzitter der Liedertafel. De burgemeester spreekt bestuur en leden toe. V. 1. n. r. de heer J. E. Voet, onder-voorzitter de heer Frits Schuurman, directeur de burgemeester de heer J. Tideman, voor zitter de heer H. Haverschmidt, secretaris. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Installatie van den burgemeester als eerevoorzitter. Vrijdagavond had in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat de installatie plaats van den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, als eere-voorzitter der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Nagenoeg alle leden waren aanwezig. Aan de bestuurstafel zat ook de directeur, de heer Frits Schuurman. Nadat de nieuwe eere-voorzitter tusschen den voorzitter en den directeur aan de bestuurstafel had plaats genomen nam de voorzitter, de heer J. Tideman. het woord, opende deze buitenge wone algemeene vergadering en heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder den burge meester. Onze Liedertafel, zoo vervolgde de heer Ti deman', bestaat meer dan 100 jaar en heeft meer dan 50 jaar het praedicaat „Koninklijke". Zij neemt dus een eereplaats in onder de zangers corpsen van Nederland. Maar dit koninklijk 'cachet legt haar ook hooge verplichtingen op. Spr. verheugde zich in de belangstelling, die de burgemeester toont in het wel en wee en het werken van „Zang en Vriendschap". Deze Liedertafel heeft opbouwend werk verricht en medegewerkt aan den bloei van het cultureele leven in deze gemeente. De zangers weten en begrijpen dat, zij zien in dat zij moeten voort gaan met werken zooals „Zang en Vriendsdhap" dit vroeger deed. Zij moeten de vriendschap door den zang blijven verhoogen. Zij vormen een groep mannen die op ernstige wijze de kunst beoefenen en de cultuur bevorderen. „De daden van „Zang en Vriendschap", zoo zeide de heer Tideman tot den nieuwen eere- voorzitter, zullen u bewijzen dat de Liedertafel voortgaat op den door haar gekozen weg, opdat het u nooit zal berouwen de functie van eere voorzitter te hebben aanvaard. Hierna ging de voorzitter over tot de instal latie door den burgemeester den voorzittersha mer in handen te geven en daarbij den wensch uit te spreken, dat de burgemeester nog jaren lang eere-voorzitter zal zijn en zijn belangstel ling de Liedertafel kracht zal geven om met toe wijding verder te arbeiden aan het eens begon nen werk. Staande brachten de aanwezigen daarna een driewerf hoera op den eere-voorzitter uit en zongen hem geestdriftig de toast van Von Poppel toe. Vervolgens nam de burgemeester het woord en begon met te zeggen, dat hij wel eens meer als eere-voorzitter was geïnstalleerd, maar nog nooit op een zoo welluidende wijze. Het betreu rend, dat het hem niet gegeven was, op dezelfde wijze te antwoorden, merkte spr. op dat dit niets afdeed aan de zuiverheid van zijn gevoe lens voor de Liedertafel. In Haarlem worden muziek; en zang met veel liefde beoefend en de burgemeester sprak er zijn voldoening over uit nu in het eigen gebouw van de Liedertafel kennis te maken met velen van hen die aan Haarlem kunstgenot verschaf fen. De voorzitter leidt „Zang en Vriendschap" met veel belangstelling en ijver, maar de kern vor men toch de leden. Het bestuur moet zich ge dragen weten door de toewijding van de zangers. „Ik hoop", zoo eindigde spr.. „dat ook in de toekomst de Liedertafel zich haar verleden waardig zal toonen en het zal mij aangenaam zijn daaraan, zij het zijdelings, mede te wer ken. Ik voeg hieraan den wensch aan toe, dat de „Zang en Vriendschap" nog krachtig in bloei zal toenemen". Nadat de leden onder leiding van den heer Schuurman, het Wilhelmus hadden gezongen, sloot de voorzitter de vergadering en noodigde den burgemeester uit, de verschillende herinne ringen aan het roemrijk verleden der Lieder tafel. in de zaal aanwezig, te bezichtigen. Singapore in oorlogstijd vloot- basis der Britsch=Fransche strijdkrachten. Britsche opperbevelhebber aan het hoofd der gezamenlijke legers in het Verre Oosten. Naar Reuter meldt zijn de besprekingen welke op het oogenblik te Singapore, worden gehouden, zuiver Britsch-Fransoh, doch waarnemers ge- looven, dat nauw contact wordt onderhouden met de Vereenigde Staten, die ten nauwste be trokken zijn bij de strategie der bevriende mo gendheden in den Stillen Oceaan. De strate gische beteekenis van Siam, dat, naar men wel gezegd heeft, voorbestemd is om eens het België van Azië te worden, schijnt bij de besprekingen een belangrijke plaats te hebben ingenomen. Een der belangrijkste besluiten, die de conferentie gisteren genomen heeft, is, naar gemeld wordt, dat de Britsche opperbevelhebber van de vloot ingeval van een oorlog in liet Verre Oosten het opperbevel over de Britseli-Fransche strijdkrachten op zich zal nemen. Ook gelooft men, dat de conferentie, besloten heeft, dat «Singapore in zulk een geval basis der operaties zal zijn. De Japansche penetratie naar het Zuiden en de bezetting van de eilanden Hainan en Spratley zijn, naar men meent te weten, eveneens dioor de gedelegeerden besproken, alsmede de drin gende noodzaak van bescherming der olievelden van. Borneo ingeval van een oorlog. Het is nog niet bekend, wanneer de bespre kingen geëindigd zullen zijn, doch in verband met de buitengewoon snelle vorderingen zullen zij waarschijnlijk nog slechts een paar dagen duren. Een nieuw defensief Balkanpact? BOEKAREST. 23 Juni (Reuter). Volgens volstrekt betrouwbare bron wordt door den Roe- meenschen minister van Buitenlandsche Zaken. Gafencoe, als voorziter van den Balkanbond een nieuw defensief Balkanpact voorbereid. Japanners bezetten het Ckusan- eiland. 120 mijl ten Zuiden van Sjanghai. SJANGHAI. Volgens een Japansch com muniqué zijn de Japanners op het Chusan- eiland geland, hetwelk 120 mijl ten zuiden van Sjanghai ligt ten einde te pogen de scheepvaart op Ningpo af te snijden. Hetzelfde communiqué meldt, dat. de Japan ners Tinghai en het dichtbijliggende Taishan- eiland bezet hebben. (United Press). Mecanicien verborg gestolen geit] in luidspreker. Een Haarlemmer, die aan het Spaarne woont, deed bij de politie aangifte, dat hij f 5 uit een kast en f 2 uit een portemonnaie, die in een andere kast lag, vermiste. Hij verdacht hiervan een monteur. Door de recherche is daarop een 17-jarige electricien aangehouden, die bekende het geld te hebben gestolen. Hij had het geld thuis verborgen in een kast en een luidspreker. Na het opmaken van proces-verbaal is hij op vrije voeten gesteld. oiewt Gouden tientjes voor een rijksdaalder verkocht Vrijdagmiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een mandie met een re- m clamebord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen „Ik verkoop gouden tientjes voor jj 2.50". De man werkte met dit fenomenale aanbod als een rattenvanger van Hameln. Velen liepen achter hem aan en van die velen icaagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrie ger moest worden gelanceerd, in te gaan. En zoo waar.... zij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouwden het zaakje g niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat g geleidde om dezen vreemden koopman 1 eens even te ontmaskeren. Op het bureau ontpopte hij zich als 1 een medewerker van een weekblad, die 1 in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt §f aan te breken, op jacht was naar kopij g voor een artikel in zijn blad, waarin de 1 reacties van het publiek bij een dergelijk 1 aanbod moesten worden verwerkt. 1 Zijn eerste ervaring was een proces g 1 verbaal wegens venten zonder vergun- g g ning. Een kwestie van opvatting (Mariene Dietrich is onlatigs, diep verontwaardigd, een duur restau rant te New York uitgeloopen, om dat er een dame zatdie precies zulk een japon droeg als zij). Het is wel zeker, dat Mariene. In 't restaurant juist was verschenen, Om er een goed figuur to slaan („Figuur" in dubblen zin „bekeken", Daar hoef ik wel niet van te spreken) Met haar gloednieuwe robe aan. Daar zat me nu die andre dame. Dat mensch. en zonder zich te schamen, Precies hetzelfde uitgedost; En de creatie van Mariene, Werd tot een jurk. zoo'n algemeene. Had daarvoor 't ding zooveel gekost? Dat zij dit beeld niet kon verstouwen, Dat vindt misschien begrip bij vrouwen, Maar ik ben maar per slot een man, En daarom zal het ook wel wezen, Dat 'k een gebeurtenis als deze, In feite, niet begrijpen kan. Wij mannen zien die dingen anders, Wij zien in d' eerste plaats elkander's Colbertjes niet zoo critisch aan; Wij vragen slechts van broek-en-jassen, Dat deze ons behoorlijk passen En ons niet te lachwekkend staan. Maar verder, als wij constateeren, Dat andre mannen in hun kleeren Er 't zelfde uitzien, redeneeren Wij logischer in dezen geest: De twijfel eerst bij ons gerezen. Was ongegrond, nu wordt bewezen, Dat onze smaak en keus in deze, Niet onverstandig zijn geweest. I Het woord is aan Bindesböll: Wij moeten onze werken volbrengen, dan zitllen onze werken ons weder vormen. Eisch tegen Bioscoopbond ontzegd Voor vertooning van geluidsfilm is toe stemming van Buma niet noodig. UTRECHT. 24 Juni. Zooals bekend had Buma bij de rechtbank te Utrecht een vor dering ingesteld tegen een bicscooponderne- ming te Amersfoort tot verbod van vertooning van geluidsfilms, waarin muziek voorkomt van direct of indirect bij het Buma aangeslo ten componisten, zonder toestemming van Buma op verbeurte eener dwangsom van f 10.000 per dag, waarbij in de eerste plaats de principieele vraag aan het oordeel van de Utrechtsche rechtbank werd onderworpen, of een bioscoopexploitant, die een geluidsfilm vertoont, waarvoor de muziek ingevolge op dracht van den filmproducent is gecompo neerd tegen betaling van een zeker bedrag aan den componist voor het openbaar ver- toonen van die geluidsfilm in zijn bioscoop, de toestemming behoeft van dien componist resp. van het lïiwziekauteursrechtenbureau aan wie die componist de behartiging van zijn muziekauteursrechtbelangen heeft over gedragen- De rechtbank heeft thans ln deze zaak vonnis gewezen en aan het Buma zijn vor dering om vertooning van geluid.sfilms, waarin muziek voorkomt van bij dit bureau aangesloten componisten te verbieden, ont zegd en het veroordeeld ln de kosten van het geding. De rechtbank overwoog, dat Buma niet het recht heeft om de toestemming tot de vertooning van geluidsfilms te weigeren. Een overzichtfoto van de generale repetitie van de „Lighaluitvocring", welke hedenavond op het „Haarlcm"-terrein wordt gegeven. Britsche schepen mogen Swatau binnenvaren. Hervatting van het zakenleven in de stad. HONGKONG, 24 Juni (Reuter!A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche marine-autoriteiten met ingang van vanmiddag 12 uur aan Britsche schepen het recht toekennen de haven van Swatau binnen te varen. Naar uit Swatau aan Domei wordt gemeld, hebben vooraanstaande burgers der stad een commissie voor behoud van den vrede ge vormd. teneinde het normale leven te herstel len. Reeds zijn 50.000 uitgeweken Chineezcn naar de stad teruggekeerd en hebben ver scheidene zaken hun winkels weer geopend. Gisteren hebben 400 vooraanstaande burgers vergaderd en het volgende besloten: 1. De burgers hervatten hun zaken bin nen drie dagen. 2. De Kamer van Koophandel her opent zoo spoedig mogelijk. 3. De Japansche oorlogsbons worden aangenomen tegen een koers van 1H yoean per Japansche yen. Anti-Britsche actie. SJANGHAI. 24 Juni (Reuter). Tsingtao heeft zich geschaard in de rij van steden in Noord-China. waar een anti-Britsche bewe ging gaande is. Op alle gebouwen, oa. op het Britsche con sulaat en op kantoorgebouwen, zijn anti- Britsche biljetten aangeplakt. Chineezen en Russen worden gedwongen aan de massa- 'oetoogingen deel te nemen. Een massavergadering van gisteravond ein digde met een betooging voor het Britsche consulaat. De toestand te Tientsin. TIENTSIN. 23 Juni (Reuter). De autori teiten van de Britsche nederzetting te Tientsin zijn zeer bezorgd over de verhooging van de prijzen der levensmiddelen en maatregelen zijn genomen om de armere bevolkingsklassen te helpen. Vreemdelingen, welke de nederzetting van ochtend zijn binnengekomen, hebben mede gedeeld. dat de controle verscherpt is. de documenten werden aan een nauwkeuirg on derzoek onderworpen. Voor het eerst moesten Duitsehers met Chineezen in de rij staan. TENTOONSTELLING H. A. VAN DEN EYNDE. Wegens de groote belangstelling wordt de eere-tentoonstelling van werken van wijlen den beeldhouwer H. A. van den Eynde in het Frans Halsmuseum verlengd tot en met 9 Juli. Opening van den Noord- Atlantischen luchtdienst. „Yankee Clipper" naar Southampton gestart. NEW-YORK. 24 Juni (Reuter/ A.N.P.) Heden vertrekt de „Yankee Clipper" van de Panamerican Airways op zijn eerstel vlucht naar Engeland over het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de tocht naar Southampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, waaronder Stephen Early, de secretaris van president Roosevelt, verscheidene regeerings- ambtenaren en vertegenwoordigers van het congres. HEDEN: 20 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De Tweede Kamer is nog met de Ossche kwestie bezig: Dinsdag komt de Minister aan het woord. 3 Dordrecht heeft een nieuwe verkeersbrug gekregen. 3 BUITENLAND. Het Fransch-Turksche bijstandspact is Vrij dag onderteekend. 5 Koning George over zijn reis naar Canada en de Ver. Staten. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. P, v. d. Hem: De „blok" kade. 3 Van onzen Brusselschen correspondent: Kunstweken in België en Nederland. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht: De zaken op de Beurs zijn vrijwel tot stilstand gekomen. p v. H.: „Vruchtbare rotsen". n J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 11 Gabriel Smit: Boegen uit het buitenland. 11 K. de Jong: Kerk*oncert. 12 Bioscopen. \2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1