Dordt Tloif steeds Os uetke&isfaug) Van alle kanten felle critiek op den Procureur generaal heeft een nieuwe DE „BLOK"KADE ZATERDAG 24 JUNI 1939 HASRCEM'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER DEN HAAG Vrijdag. Nadat Minister C o 1 ij n een klein wetsont werp inzake Rijksinkoopbureaux had verdedigd, kwam Oss weer ter tafel. Het begon met een philippica van Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.), die er een Ossche zeden-zaak tegen een veroordeeld industrieel bij sleepte om vervolgens uit te weiden over de zaak der beide geestelijken. Volgens den nat. soc. spreker was de geheele bevolking van Oss van hun schuld overtuigd. Na het een en ander te hebben mee gedeeld, o.a. over „nieuwe feiten" met minder jarige meisjes, beweerde spr. dat er ook in Oss een bijeenkomst van notabelen is gehouden om niet-vervolging te bevorderen. Een deputatie, met den burgemeester van Oss aan het hoofd, was daartoe naar den Haag gegaan. „Onwaar" riep hierop de Minister uit. De nat. soc. spreker eischte aftreden van den Minister, ontslag aan den Procureur-Generaal, eerherstel van de maréchaussees, een nieuw onderzoek (door de maréchaussee) van verschil lende zaken. Mr. Joekes (v. d.), die zich aansloot bij de hulde aan de Kamercommissie gebracht, ver klaarde te betreuren, dat belet was het hooren van ambtenaren door die commissie. Aan de goede trouw van den Minister twij felde spr. niet. Hij noemde het voorts een voor deel van de democratie, dat het beleid van den Minister op zakelijke wijze in 't openbaar be sproken kan worden. De bewindsman hiervan was de v. d. afge vaardigde overtuigd had zich laten leiden door het verlangen de rechtszekerheid en het gezag te handhaven. Maar dit brengt toch tevens den eisch van rechtvaardigheid tegenover zijn amb tenaren met zich mee. De maatregel tegen de marechaussee was niet gerechtvaardigd geweest, al bestond er wel aan leiding tegen de leden der brigade die zeker fouten hadden begaan, op te treden. Schorsing van de opsporingsbevoegdheid was echter een, thans niet op zijn plaats geweest zijnde, buiten gewone maatregel geweest. Ook meende spr. dat het stopzetten van het onderzoek tegen den „verzekeringsagent" v. d. H. niet tot bevordering der rechtszekerheid had gediend. Hier lag bovenal een fout van den Proc. Gen. Het ver hoor van 7j2 uur van den wachtmeester De Gier is in strijd met de waardigheid van de Nederlandsche magistratuur. Mr. Joekes concludeerde dat een dergelijke functionaris niet kan gehandhaafd worden. Spr. was het geheel eens met de meerderheidscon clusie der Kamercommissie (de maatregel tegen de marechaussee was niet gerechtvaar digd). Een en ander dient men zakelijk te beschou wen en gaat niet tegen de R. K. beginselen in, wat dit fractie moet inzien. Hierna zong ook Dl*. Bi er em a (lib.), die het nog steeds betreurde dat de Kamer destijds het enquête-voorstel had verworpen, den lof der commissie, terwijl hij betwistte, dat het rapport der commissie ook maar op eenigerlei wijze door antipapisme zou zijn ingegeven. Vrij van elke bijgedachte zal de liberale fractie haar stem geven aan de meerderheids conclusie. Daarmee zal de rechtsgedachte gediend 2ijn. Toen dr. Bierema het vermoeden uitsprak, dat de Minister wel geen nieuwe argumenten meer zou kunnen aanvoeren, interrumpeerde deze: „Daar weet u niets van". Na een uiteenzetting van den heer v. Hou ten (chr. dem.), die in den breede betoogde, dat de Proc. Gen. de kwade genius van mr. Goseling en in heel deze zaak was geweest, con cludeerde deze afgevaardigde, dat deze bewinds man, voor wien z.i. Mr. de Geer ten onrechte gepoogd had een brug te bouwen, moest heen gaan, opdat dan zijn opvolger aan den Proc. Gen. ontslag zou geven. Mevr. Mr. Macka'y-Katz (c.h.) betwistte allereerst, dat de Minister van Justitie het recht zou hebben gehad tot ontneming der opsporings bevoegdheid en zette vervolgens uiteen, dat op sporingsambtenaren een zelfstandige taak heb ben. Spreekster merkte voorts o.m. op, dat de brigade de rechtszekerheid niet had geschaad zoodat de wijze van ingrijpen door den Minister niet gerechtvaardigd was. Mevr. Mackay-Katz wees er o.m. nog op, zulks in verband met de kwestie van de geestelijken, dat ons Wetboek van Strafrecht juist ten aanzien van dienaren van den godsdienst scherpere be palingen bevat dan voor de gewone burgers;; hun aansprakelijkheid wordt bij wijze van spre ken gelijk gesteld met die van ouders, voogden, leiders van gestichten waarin zich jeugdige per sonen bevinden. Te bedenken viel, dat niet al leen strafbare feiten maar eveneens aanwijzin gen redenen kunnen vormen voor politieel en justitieel onderzoek. Door zijn te eenzijdig en te kras ingrijpen heeft in de oogen van spreekster, welke ook weer scherpe kritiek uitoefende op den P. G., de Minister de rechtszekerheid niet bevorderd, maar geschaad. En hij heeft bovendien op die manier waarlijk het gezag noch krachtig noch even wichtig gehandhaafd. Genoteerd zij nog, dat blijkens een interruptie van Minister Goseling de Ministerraad alles wist, toen hij zijn besluit nam gericht tegen het hooren van ambtenaren door de Kamercommissie. Het meeste spijt deze afgevaardigde van den Minister, dat hij in zijn nota zijn houding was blijven verdedigen wat ook jammer was van Mr. v. Maarsseveen's rede ofschoon hem toen toch inmiddels van allerlei door den P. G. en anderen begane fouten gebleken was, die hij aan vankelijk niet gekend had. Ware de Minister er toe gekomen in zijn nota te erkennen, dat hij te eenzijdig te werk was ge gaan, dit zou de meerderheid in de Kamer èn in het land gewaardeerd hebben. Spreekster, wier uiteenzettingen getuigden van een volkomen beheersc'nen der zaak, acht noodig openlijk eerherstel van de Marechaussee, open lijke afkeuring door den Minister van Justitie van de houding van den Proc. Gen. met de daaraan te verbinden gevolgen, nader onder zoek in eenige zaken. Dat is het beste in het be lang van de rechtszekerheid èn van het gezag. Na een anti-papistisch betoog van Ds. Ker sten (H. Ger,), wiens gansche rede gegrond vest was op de bewering, dat alles er om ge draaid had het Roomsche recht boven het we reldlijke, Nederlandsche, recht te doen zegevie ren en die meende, dat deze Minister onmoge lijk nog langer kan aanblijven „het prestige van dezen bewindsman is hiervoor al te zeer ge daald" kwam tot slot van den middag Ir. Al fa ar da (s. d.) aan het woord. De s.d. woordvoerder verklaarde, dat hem het politiek anti-papisme alsmede de ongezonde belangstelling voor schandalen, welke zich t.a.v. de zaak-Oss in sommige kringen geopenbaard heeft, hoogst onsympathiek was. Anderzijds vond hij de houding der R.K. Staatspartij in dit geval ook te betreuren, schoon wel begrijpelijk na de zooeven door spr. bedoelde agitatie. Niettemin hadden de katholieken behooren te •rkennen, dat er ook waardige en juiste kritiek was uitgeoefend en zij hadden niet een door- dik-en-dun politiek moeten voeren. Jammer is ook, dat het R.-K. lid der Kamercommissie van de meerderheidsoordeelvellingen wenschte af te wijken en insgelijks, dat hun woordvoerder bij dit debat, zich vrijwel geheel achter den Mi nister had geschaard. Als men spreekt over rechtszekerheid, dient bedacht, dat zulks ook beteekent dat schuldigen moeten worden gestraft. Spr. betreurt het ingrijpen van den Proc.- Gen. juist waar het katholieke geestelijken be trof en begrijpt ook niet, dat de hoogere geeste lijkheid in dezen niets heeft gedaan nu alge meen toch de indruk is, dat er door die perso nen, zoo geen strafbare dan toch wel immoreele handelingen zijn gepleegd. Vervolgens betoogt de s.-d. woordvoerder, dat een krachtig gezag had moeten leiden tot op treden tegen den Proc.-Gen. Uit een oogpunt van beleid had de Minister bereid moeten zijn de gevraagde stukken aan de Kamercommissie over te leggen. Is nu nog een enquête noodig? Neen, zij zou niet veel anders meer kunnen opleveren en bo vendien thans noodeloos tijdverlies veroorza ken. Over de voorstelling van zaken van Mr. Rost v. Tonningen dat het nat, socialisme een ieder tegen geestelijk en lichamelijk leed wil bescher men, heeft spr. zich hoogelijk verbaasd, gezien alles wat er in nat. soc. kring in Duitschland is en wordt vertoond. Wat nu de meerderheidsconclusie aangaat, spr. zal er van harte voorstemmen, behalve als de Minister belangrijke nieuwe feiten mocht aanvoeren. Zou dat het geval wezen, dan zou er reden kunnen bestaan dit hebben we na de interpellatie-Drop wel geleerd om schorsing dezer beraadslagingen te doen plaats hebben, teneinde aan de Kamer gelegenheid te geven zulke nieuwe mededeelingen rustig te verwer ken. Wat nu de opmerking van Mr. De Geer be treft over de beteekenis van de meerderheids conclusie die ging wel wat te veel in de richting van verzachting van den zin dier uitspraak. De beteekenis van het votum der Kamer zal intusschen afhangen van 's Ministers rede. In dien de Minister onverzettelijk blijft volhouden, dan beteekent de aanneming veel meer. Ik koester echter nog de hoop. dat 't anders zal gaan. Een achtenswaardig man vernedert zich niet door schuld te erkennen. Integendeel. Daarom hoop ik dat 's Ministers antwoord tege moetkomend zal zijn en de Procureur-Generaal de kracht zal gevoelen van 's Ministers hand, al dus spr. Aangezien de voorzitter eener Kamercommis sie, die na onderzoek eener kwestie tot een be paalde aan de Kamer voorgestelde conclusie is gekomen pas na het betoog van de Regeerings- tafel het woord pleegt te voeren, komt de heer Schouten eerst na den Minister aan 't woord. Deze kan heden nog even z'n rede aanvangen, zijn waardeering uitsprekend voor de zakelijke sfeer, waarin dit tweedaagsch debat, enkele •ontsporingen daargelaten, was gevoerd. Of schoon ik, aldus mr. Goseling, zooals men misschien begrijpen zal, in meer dan een op zicht verlangd heb naar dit oogenblik, waarop ik mag spreken nadat ik zoolang heb moeten zwijgen, beschik ik toch over voldoende geduld en zelfbeheersching, mijnheer de voorzitter, om u te verzoeken a.s. Dinsdag mijn rede te mogen voortzetten. Dinsdag om 1 uur dus vervolg. E. v. R. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmiddag ls in de Grootestraat te Nijverdal, het twaalf-jarige meisje S„ dat, op de fiets gezeten, tusschen twee stilstaande' auto's door den rijweg wilde oversteken, door een passeerende personenauto aangereden. Het kind viel tegen den grond, waarbij 't een zware hersenschudding opliep. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Vrijdagmiddag ging de vijftigjarige heer A. Hulzebos, opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwem men in een wijk te Groot-Stukken, gemeente Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zij een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal liggen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daar na het lijk op. Vermoed wordt, dat de heer H., die een goed zwemmer was, in het water onwel is geworden Nu een ideale verbinding tusschen Noord en Zuid Het verlangen naar snelle verbin dingen tusschen de verschillende dee- len van ons land in den loop der jaren sterker geworden naarmate het wegverkeer groeide, is vandaag weer voor een gedeelte bevredigd nu de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht officieel in ge bruik is genomen. De ingebruikneming van de brug over het Hollandsch Diep beteekende reeds een belangrijke ver betering, doch de weggebruikers zullen eerst thans kunnen juichen nu het leed van de veerponten bij Dordrecht geleden is. Een prachtig viaduct leidt hen feitelijk over Dordrecht heen over een lengte van 1260 meter, zoo dat zij op de snelste wijze hun weg naar het Zuiden of naar het Noorden kunnen kiezen. Geen wonder dus, dat er vreugde heerscht in de kringen van deze weg gebruikers. Geen wonder ook, dat de gemeente Dordrecht verheugd is over de totstandkoming van deze brug, welke Dordrecht uit zijn isolement verlost. De ligging van deze stad tus schen de groote Zuid-Hollandsche wa teren maakte haar gedurende langen tijd vrijwel ontoegankelijk en toen men de oeververbindingen tot stand bracht door middel van veerponten, toen was het oponthoud der wegge bruikers dermate groot, dat men na het passeeren van de pont de stad als het ware ontvluchtte De nieuwe "brug. Er is een groot werk tot stand gebracht, dat weer luister bijzet aan den naam van de Ne T- YAtHP e Het sensatienummer. derlandsche bruggenbouwers. Men kon name lijk niet volstaan met het bouwen van een brug alleen, welke de oevers van de Oude Maas zou verbinden, doch, omdat de brug op Rijnvaarthoogte gebouwd moest worden, waren viaducten noodig om het verkeer op de ver- eischte hoogte te brengen. De bouwers zijn er niet alleen in geslaagd een uitermate prac- tische brug te bouwen, doch zij hebben hier een voorbeeld gegeven hoe doelmatigheid aan- de schoonheid van nieuwe zakelijkheid ge paard kan worden. De brug met toebehooren bestaat in de rich ting van Zwijndrecht naar Dordrecht uit een gronddam, een betonviaduct, een stalen via duct, een vakwerkbrug. een beweegbare brug, een betonviaduct en een gronddam. De grond- dammen zijn op de gebruikelijke wijze aan gelegd en zij dragen de wegverharding. Het beton-viaduct aan de Zwijndrechtzijde bestaat uit op betonpalen gefundeerde kolomrijen, welke door tusschenkomst van stalen rol- en scharnier-opleggingen een vlakpiaatligger dra gen. Behalve ter plaatse waar, in verband met het uitbreidingsplan van de gemeente Zwijndrecht, een overspanning van 40 meter werd verlangd, wisselden de overspanningen van 13 tot 22.50 meter. Het viaduct is 536 meter lang. In de nabijheid van den ringdijk zijn ter weerszijden van het viaduct betontrappen ge bouwd voor voetgangers. Een rijwielgoot ver gemakkelijkt het transport van fietsen. Het stalen viaduct overspant met twee ope ningen van ieder 33.60 meter den rivieroever en met één overspanning van 33.60 meter het gedeeltevan de rivier in het verlengde van de kleine draaibrug van de spoorbrug. De hoofdliggers zijn doorgaande stalen plaat liggers. Ook de vloerconstructie bestaat uit stalen balken, afgedekt met een betonplaat. De vakwerkbrug overspant met openingen van 88.80 en 77 meter de eigenlijke rivier. De beweegbare brug heeft een opening ge lijk aan de geheele opening van de naastlig gende draaibrug van de spoorbrug, welke 48 meter bedraagt. De brug bestaat uit twee klappen, welke ieder van dit draaipunt af een lengte hebben van 28 meter bij een breedte tusschen de leuningen van 22 meter. Het betonviaduct aan de Dordrechtzijde ver toont veel overeenkomst met dat aan de Zwijndrechtzijde. Dit viaduct heeft een lengte van 468 meter. De totale lengte van de viaducten en brug te Dordrecht, welke als een aansluitende over brugging kunnen worden beschouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bij den Moerdijk. De Minister van Waterstaat heeft de brug officieel opengesteld. Bij Groesbeek blijft beide en bosch branden. Reeds veertien maal brand in kort tijdsverloop. Opnieuw heeft Vrijdag brand gewoed in de bosschen van Groesbeek, nu op de Mookerheide onder de gemeente Mook. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte verscheidene hectaren bosch. Deze brand kwam zeer ongelegen in verband met de viering van het zil veren ambtsfeest van den burgemees ter van Mook. Toen er alarm iverd ge blazen werden de feestelijkheden on derbroken en snelden soldaten en bur gers naar het terrein van den brand, om de uitspanning de Mookerschans te beschermen. Hierin slaagde men, doch 4 H.A. jong dennebosch en heide gingen verloren. Dit is nu reeds de veertiende brand, welke in korten tijd te Groesbeek heeft gewoed. Sybrigje teekent booger beroep aan. Naar wij vernemen heeft Sybrigje V., die door de rechtbank tot anderhalf jaar gevange nisstraf is veroordeeld, omdat zij ten nadeele van haar vriend P. B., 45.000 gulden uit diens safe in een bank te Amsterdam had gestolen, hooger beroep aangeteekend van dit vonnis. Telegrammen worden op stations afgeroepen. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizi gers. voor wie een telegram is aangekomen, daarvan te verwittigen. Daarom is eenigen tijd geleden op het station te Arnhem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het sta tion aanwezige luidsprekers te waarschuwen. Daar deze proef een bevredigend resultaat heeft gehad, zal voortaan behalve te Arnhem eveneens op het station te Amsterdam ca., Utrecht c.s., Rotterdam D.P., Nijmegen. Gro ningen, 's-Hertogenbosch, Zwolle. Dordrecht, Hilversum en Amersfoort voor dit doel van de bestaande luidspreker-installaties gebruik wor den gemaakt. Nieuwe technische leider bij K. L. M. de In de vacature van algemeen technisch lei der bij de K. L. M., ontstaan door den dood van den onder-directeur P. Guilonard, is be noemd de heer H. Veenendaal, totnutoe verte genwoordiger van de K. L. M. in Amerika. De heer Veenendaal is 26 Juli 1899 te Maarn geboren en hij trad in 1921 bij de K. L. M. in dienst, toen hij werd tewerkgesteld bij den technischen dienst. In 1935 vertrok hij naar Amerika om als technisch vertegenwoordiger der maatschappij op te treden. In den loop van de vorige week keerde hij ln ons land terug. De heer Veenendaal die dus een gedeelte van de werkzaamheden van den heer Guilo nard overneemt, zal onmiddellijk zijn nieuwe functie aanvaarden. Tot zijn opvolger in Amerika is benoemd de heer F. Besangon, die den heer Veenendaal reeds terzijde stoncL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5