fad ik't Hod AJAX Haarlem kampioensvlag) ATERT)^ ">i 'UNI 1939 HAAREEM'S D'AGBEAD Amerikanen voetballen op een rugby-veldScheids rechter met een motorkap Bijgeloovigheid onder sports men Het geluk aanbrengende zadelTraining en dressuur van paarden vereischt kennis en zorgSutcliffe heeft 50.000 runs gemaaktHet H. C. B.-elftal tegen de Flamingo's; Ons cricketprobleem. Kanovaren en kanovaren is ook twee. Je kunt het ook doen in stroomversnellingenmaar deze sportsman had te aanvaarden, dat hij een seconde na deze opname omsloeg Het is duidelijk, dat hij er al op rekent. Het ,,all-stars"-team van de American League heeft gevoetbald tegen het Schotsche elftal, dat door de Vereenigde Staten tourt. Het was 80 graden in de schaduw, doch des ondanks waren er 25.000 zeer luidruchtige toeschouwers aanwezig, die hun aandacht ver deelden tusschen het eten van apenootjes en het spel. De match werd gespeeld op een rugby-terrein, waarop zooals een ieder wel eens in de bioscoop heeft gezien vele hori zontale strepen over het middenveld waren getrokken ide z.g. ..diamond"), zoodat de Schotsche spelers, die aan „ruiten" gewoon zijn, lichtelijk in de war raakten. Zij meen- ren wellicht, dat van hen het dansen van een „hornpipe" verwacht werd. doch dit bleek achteraf toch niet het geval te zijn. De grenslijnen ontbraken, waardoor zoo nu en dan een speler een bal, die anderhalven Meter „out" was. rustig kon meenemen. De scheidsrechter droeg hetzelfde costuum als de Amerikaansche spelers met dit verschil, dat hij een witte motorkap op had, doch dit on- derscheidingsteeken was niet duidelijk ge noeg om te verhinderen dat hem herhaal delijk de bal werd toegespeeld. De Yankees speelden beter dan verwacht werd en als de Schotsche defensie, waarin Ca rabine, d!e ook tegen Nederland te Amster dam uitkwam, niet zoo uitstekend op dreef was geweest, waren de touristen er niet met een 11-gelijk spel afgekomen. De Ameri kanen speelden als goede amateurs, met uit zondering van hun doelman Chesney, die in iedere Engelsche League-club een plaats zou vinden. Hij is twee meter lang en heeft handen als soepborden, dus met recht: mijn neefje uit Amerika. De Engelschman is zeer bijgeloovig, wat ook ln de sport meermalen tot uiting komt. Daar om is het te verklaren, dat de kampioen jockey Gordon Richards reeds thans als de rijder van den Derby-winnaar van 1940 wordt gedoodverfd, mitshij het zadel mag ge bruiken, dat Cameronian, het paard, dat in 1931 zegevierde, te Epsom droeg. Cameronian werd destijds gereden door Freddie Fox, die vier jaar later een tweede Derby-succes op Bahram boekte. Toen deze jockey zich eenigen tijd later terugtrok, vond hij het ongepast, het door hem bij zijn twee overwinningen voor „het blauwe lint" ge bruikte zadel zonder meer af te danken en op zolder op te bergen. Hij vertelde de geschiede nis aan zijn collega Douglas Smith en na tuurlijk was deze niet eerder tevreden, voor dat Fox hem het gelukbrengende zadel had verkocht. Nu moest de broer van Smith in de, enkele weken geleden, gehouden Derby Blue Peter rijden en bekend zijnde met het bezit van Douglas, vroeg hij dezen om hem het zadel te leenen. Is het wonder dat Blue Peter als eerste de finish bereikte? Nu wil het toeval, dat Gordon Richards nog nimmer een Derby heeft gewonnen, ofschoon hij al ettelijke jaren den titel van kampioen jockey draagt. Wat was dus logischer dan dat hij met Douglas Smit een afspraak voor het volgende jaar maakte? Het moet nu al raar loopen, als Richards paard in de Derby niet het eerste door de finish gaat. In het programma voor den Olympischen dag heeft de heer D. J. Couvee het een en ander geschreven over de training van paar den voor de Olympische Ruiterspelen. Deze bestaan uit een springconcours, een dressuur- proef en een samengestelde wedstrijd. Voor elk dier wedstrijden is een verschil lend type paard noodig en dikwijls blijkt eerst na geruimen tijd van voorbereiding, dat het gekozen dier ongeschikt is. Ongeveer anderhalf jaar voor de Spelen worden voor de dan beschikbare ruiters en paarden door den Nederlandschen Hippi sche n Sportbond in samenwerking met an dere vereenigingen volgens een opklimmend nro^ramma verschillende oefeningen uitge schreven Deze dienen om de paarden te pro- beeren, de eigenlijke training blijft in han den van den ruiter. Bij deze oefeningen en proeven worden de minder geschikte combinaties van paard en ruiter uitgeschakeld en niet meer voor volgen de wedstrijden aangewezen, zoodat ten slotte net twee- of drievoudige van de sterkte der uit te zenden équipe overblijft. Later volgt na een samengestelden wedstrijd de eindselectie, waarna de uitverkorenen en een even sterke reserve doorgaan om het uithoudingsvermogen te verhoogen en verbetering te brengen in de dressuur of het nemen van hindernissen. Zoo mogelijk wor den ruiters en paarden gedurende de laatste zes of acht weken te Amersfoort bij elkaar Betracht om onder leiding van den directeur der Rijschool de fijne puntjes bij te schaven. De ruiter is gedurende de training verplicht zijn paard voortdurend te observeeren, ook op stal. De verzorging van het dier eischt zeer veel aandacht en mag niet uitsluitend aan den oppasser worden overgelaten. De bekende Yorkshire-cricketer Herbert Sutcliffe. die enkele dagen geleden voor de 21e achtereenvolgende maal de duizend runs in één seizoen vol maakte, heeft bij elkaar in eerste klasse-cricket meer dan 50.000 runs gescoord. Hij is niet de eenige, die dit feit heeft volbracht, maar hij heeft er veel minder jaren voor noodig gehad dan de vijf anderen. Sutcliffe toch bereikte de 50.000 in 20 jaar; Jack Hobbs in 29, Hendren en Mead in 31, Dr. W. G. Grace en Frank Woolley in 32 jaar De Yorkshireman scoorde deze runs in En geland, Australië, Zuid-Afrika en Jamaica. Zaterdag a.s. speelt het elftal van den Haarlemschen Cricket Bond aan de Span jaardslaan zijn jaarlijkschen wedstrijd tegen de Flamingo's. In tegenstelling met vorige wedstrijden is de match ditmaal op een datum vastgesteld, die ver genoeg van den aanvang van het seizoen verwijderd ligt. zoodat de H. C. B.-spelers althans de gelegenheid hebben gehad in de competitie hun vorm te vinden. Als de Flamingo's nu ook nog maar willen bedenken, dat ze niet met een veel te sterk elftal moeten komen, dan kunnen de toe schouwers van een interessante en wellicht spannende match getuige zijn, wat de propa gandistische waarde meer zou ten goede ko men dan de eenzijdige vertooningen van de laatste jaren. Het H. C. B.-elftal is als volgt samengesteld: Drs. w. F. Bok (aanvoerder), A. J. de Haan, J. Reus (allen Rood en wit), H. Zonneveld. G. van Musscher, A. van Roon. (allen R.C.H.) G. Langeraar, C. Feitz, J. Jacobs (allen C. V. H.). W. Peschar (Haarlem) en G. Kesting (Bloemendaal). De mogelijkheid bestaat, dat besloten zal worden om „twelve a side" te spelen. Wederom heeft het cricket-probleempje aanleiding gegeven tot vele tegenstrijdige meeningen. De vraag luidde aldus: Jansen slaat een bal enkele meters recht voor zich uit op de pitch en roept zijn partner voor een gewaagde run. Een fielder komt echter snel toeloopen en Jansen, ziende dat hij te onvoor zichtig is geweest, keert tereug. Doch bij het terugloopen trapt hij den bal tegen zijn wicket aan, zoodat dit gebroken wordt, voor hij we der binnen zijn crease is. Antwoord: Natuurlijk is Jansen uit en wel: gebowld. Hij is niet run out, omdat de bal door geen fielder is aangeraakt; hij is ook niet „hit wicket" want de bal en niet hijzelf of zijn bat deed de bails vallen. En van „obstruc ting the field" is oog geen sprake. Er zij aan herinnerd, dat „played on" in het scoring- boek gewoon als „bowled" wordt genoteerd. CRICKET IN ENGELAND. West-Indië wint met innings en 60 runs van Lincolnshire. Verity bowlt 14 voor 68 tegen Glamorgan. De West-Indiërs 363 wonnen met innings en 60 runs van Lincolnshire 120 en 183. Yorkshire behaalde een snelle inningsoverwin ning op Glamorgan dat in de eerste in nings 168 bijeensloeg en in de 2de slechts tot 65 kwam. Het was een wicket waarop Verity in zijn element bleek te zijn, want de vermaarde Yorkshire-bowler veroverde met zijn spinners in totaal 14 wickets voor 68 runs. Yorkshire scoorde 328, waarvan Hutton 144 not out. Judge was in den aanval van Glamorgan met 875 een succesvol bowler. Gloucestershire 183 en 1070 behaalde even eens in twee dagen een gemakkelijke zege op Cambridge University 121166 (Sinfield 544, Cranfield 555). Cranfield nam in dezen wedstrijd in totaal 10 wickets voor 88 runs. De stand van de overige wedstrijden is: Derbyshire 197 (Smith 5—64) en 8—0 tegen Leicestershire 126 en 124, zoodat Derbyshire Vrijdagmorgen nog slechts 46 runs behoeft te maken om de match te winnen. O'Conner scoorde wederom een fraaie 122 uit 273 voor Essex tegen Hampshire 329 (Hill 74, Pothe- cary 75). Sussex 413 (Bartlett 114, James Langridge 96), Butler 6—127 tegen Notts 198 (Harris 100). Notts dat de follow-on kreeg scoorde in de 2de innings 783. So merset 145 en 129 tegen Kent 176 (Andrews 756) Worcesterhire 69 en 1384 tegen Lancashire 236—6 (gesloten). TAFELTENNIS. Bekende tafeltennissers bij „Het Oosterkwartier". Bovengenoemde vereeniging organiseert Zondag 25 Juni een propaganda-invitatie- tournooi in haar cubgebouw aan de Zomer- vaart. Voor dit tournooi zijn uitgenoodigd de 6 sterkste Haarlemsche spelers en de Nationale kampioen C. du Buy, die de uitnoodiging aan vaard hebben. VOETBAL zal Zondag kunnen hijschen Gelijk spel tegen Eindhoven voldoende Zondag zal dan naar alle waarschijnlijk heid de beslissing om het landskampioen schap wel vallen. Ajax heeft aan een gelijk spel tegen Eindhoven genoeg en de Eind- hovenaren, hoewel tot goede prestaties in staat, zouden vriend en tegenstander toch wel een bijzonder groote verrassing bereiden, in dien ze de twee punten mee naar het Zuiden zouden nemen. Nee, het lijkt waarschijnlijker, dat Ajax vcor de zevende maal op den Nederlandschen titel beslag zal leggen. Mocht Ajax echter toch verliezen dan wacht ons nog een be slissingswedstrijd tegen D.W.S., waarop vele Amsterdammers zeker vurig hopen, maar zoo ver zullen de Ajaxieden het wel niet laten komen en Zondagavond zal dan wel het einde komen van deze enerveerende kampioens- competitie, die reeds te ver in den zomer moest werden voortgezet. Zij nog vermeld, dat Ajax reeds zes maal kampioen van Nederland is geweest, waar van vier keer in de periode 19291938 en wel in 1931, 1932, 1934 en 1937. Vorig jaar was Feijenoord landskampioen. NOORWEGEN VERLIEST VAN DUITSCHLAND Donderdagavond is te Oslo de landenwed- strijd NoorwegenDuitschland gespeeld, welke ontmoeting door Duitschland met 40 werd gewonnen, nadat de rust was ingegaan met een 10-voorsprong. ZOMERAVONDWEDSTRIJDEN. De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden waren: Sierkan IS. A. C. 34 Spaarnestad BSpaamestad A 12 Sierkan 2Merens 03 Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 26 Juni: S. A. C.H.K.S.V. Dinsdag 27 Juni: Spaarnestad AMerens. Woensdag 28 Juni: Sierkan ISpaarne stad B. De jeugd te Zandpoort had onlangs dit Londensche voorbeeld op de nieuw aangelegde baan in onze badplaats wat graag willen na volgen. Welke jongen kan niet met een zeep kist, kinderwagenwieltjes en nog een paar instrumenten een auto maken en welke zou niet enthousiast zijn voor een race% Jammer dat hieraan niet is gedacht. CRICKET heefi een kans tegen V.R.A. Lastige uitwedstrijd voor Rood en Wit Het programma voor Zondag luidt: Eerste klasse: V.R.A.Haarlem. V.O.C.—R.W. H.D.V.S.—H.C.C. I. P.W.—H.B.S. H.C.C 2—VV.V. Overgangsklasse: H.C.C. 3—A.C.C. Excelsior—Quick (N.) C.V.H.Sparta. Tweede klasse A: Ajax (A.)Hercules. V.V.V. 2—Kampong. R.W. 2—U.V.V. Tweede klasse B* H.B.S. 2Haarlem 2. Ajax (L.)—R.W. 3 A.C.C. 2-L.C.C. Derde klasse A: HilversumHaarlem 3. Kampong 2S.C.H.C. 2. R.I.O. 2—V.R.A. 3. V.V.V. 3—Hercules 2. A.C.C. 3—Olympia. Haarlem moet dus op bezoek bij V.R.A. en het is wel merkwaardig dat deze beide clubs Zondag jJ. met zeer gering verschil verloren. Bij Haarlem scheelde het maar twee runs of V.O.C. was met een nederlaag naar Rotterdam teruggekeerd en V.R.A. verloor met slechts 6 runs van haar stadgenoote V.V.V. Dat wijst erop, dat aan het batten van deze elftallen wel het een en ander mankeert en dat zal ook Zondag wel blijken. De V.R.A. aanvoerder Klink is een uitstekend bowler, zijn cijfers tegen V.V.V. waren zeer fraai (7 voor 25) en hij zal het de Haarlemmers dus geducht las tig kunnen maken. Toch hebben we genoeg vertrouwen in de capaciteiten van Haarlem om een succes lang niet uitgesloten te ach ten. Abendanon en H. de la Mar en niet te vergeten wicketkeeper Voogd zullen het Ara- sterdamsche totaal binnen redelijke perken weten te houden en als het dan met het bat ten wat meezitNa ongeluk komt ook dik wijls geluk, Haarlemmers! Rood en Wit kon het zonder Yates tegen H.C.C. 1 niet bolwerken. Het was een slechte wedstrijd met als eenig lichtpunt de uitste kende innings van P. Lammerts van Bueren. Het is te hopen dat Yates in den lang niet gemakkelijken uitwedstrijd tegen V.O.C. het elftal y^eer completeert, want anders zouden de Rood-Witters wel eens zonder buit uit de Maasstad kunnen terugkeeren. Hage naar deed verleden week goed werk met den bal (6 voor 76) en dat geeft ook moed voor Zondag. Toch is het oppassen en de spelers van Rood Wit zullen zich terdege moeten inspannen om tot een behoorlijk resul taat te komen. P.W. heeft ver leden Zondag on dervonden, dat H.D. V.S. in eigen omge ving uiterst lastig te verslaan is en daarom zal H.C.C. 1 zich zeker wel aan dit voorbeeld spiegelen en alle krachten inspannen om haar kansen op den titel niet te verspelen. En daar een gewaarschuwde club voor twee geldt lijkt ons een Haagsche overwinning toch wel het meest waarschijnlijk. De hekkensluiters H.B.S. hebben een zeer moeilijken uitwedstrijd tegen P.W., die vermoe delijk wel te moeilijk zal zijn. Intusschen wachten de Hagenaars nog steeds op hun eer ste overwinning. De leiders V.V.V., gaan naar H.C.C. 2, waar hun ongetwijfeld een warme ontvangst wacht. Het zou geen verrassing zijn als V.V.V. een of twee punten in Den Haag zou moeten laten. Tot een inningsoverwinning zal wel geen dei- ploegen het brengen. P. Hagenaar. KORFBAL Kon. Ned. Korfbalbond. Wedstrijden voor Zondag. Voor den Zilveren Bal worden Zondag te Amsterdam de halve- en eindwedstrijd ge speeld op het veld van Landlust. Elke wedstrijd duur twee maal dertig minu ten met tien minuten rust. In den hal ven strijd komen uit D.E.D. en Amstelodanum en Nieuw Flora en D.T.V. 2. De winnaars spelen tegen elkaar in den eind- wedstrijd. Er wordt te drie uur begonnen. Haarlemsclie Korfbalbond. De adspiranten-wedstrijden. Voor Zaterdagmiddag zijn de volgende ad- spiranten-wedstrijden vastgesteld: 3e klasse: Meerlebosch bAnimo Ready, Meerlebosch c —Animo Ready b. Voor de nacompetitie afdeeling A wordt ge speeld Sport Vereent aHaarlem a en voor B Aurora bHaarlem a Kampioenen. Meerlebosch en Aurora 2 van de adspirant- afdeeling B promoveeren naar de eerste klasse, Oosterkwartier 6 naar de tweede klasse van den Haarlemsche Korrfbalbond. Jaarvergadering H.K.C. „Haarlem". De jaarvergadering van de H..K.C. Haarlem wordt Donderdag 29 Juni gehouden Behalve de gebruikelijke agenda-punten heeft de ver kiezing van drie bestuursleden plaats en wordt het zomerprogramma vastgesteld. OOSTERKARTIER 4 WINT VAN WATERVLIET Op het terrein van Aurora heeft Ooster kwartier 4 na verlenging van Watervliet 1 gewonnen in den eindstrijd om den Stads- Éditiebeker. Daardoor heeft Oosterkwartier dus weer voor een jaar beslag op dezen beker ge legd. Het was een spannenden wedstrijd waar in Oosterkwartier 4 een 3-0 achterstand ten slotte in een overwinning wist om te zetten. WATERPOLO. Eerste overwinning der D. W. R.-dames. Ook nu weer kunnen de Waterratten-dames op een uitstekenden wedstrijd terugzien en hebben zij hun eerste overwinning in de le klasse behaald. Reeds spoedig na het begin weet mej. Leunis met een goed schot de score te openen. (19). De Haarlemsche dames zijn steeds in den aan val en het U.Z.C.-doel beleeft benauwde oogenblikken. Tenslotte weet mej. Zieren met een boogbal den voorprong te vergrooten (2—01. Wanneer een Waterratten-aanval is afgeslagen komt een Utrechtsche achter speelster snel opgezommen en wanneer mej. Houben overneemt wordt de bal goed naar de vrij liggende middenvoor geplaatst, die onhoudbaar doelpunt (2—1). Opnieuw volgt een Utrechtschen aanval maar mej. Kollerie stopt het schot keurig. Dan is weer de beurt aan de Waterratten en mej. Lennis scoort opnieuw (3—1) waarna het rust is. Na de hei-vatting komt U.Z.C. iets meer in den aan val doch zonder succes. Aan den anderen karnt krijgt mej. Leunis een straf worp te nemen, die zij echter tegen de lat schiet. Greet je Zieren weet zich keurig vrij te maken, doch wanneer zij naar de vrij liggende mej. Leunis plaatst schiet deze recht in handen van de keepster. Toch weet mej. Kuypers vlak voor het einde den stand op (4—1) te brengen waarmee de Waterratten-dames een volkomen verdiende overwinning hebben behaald. Heeren: D. W. R. 2—Zian III 5—0. H. P. C. dwingt U. Z. C. een gelijk spel af. HPC heeft het bestaan om met 2 invallers in baar ploeg het sterke UZC op eigen veld een ge lijk spel af te dwingen. Als scheidsrechter de Kok laat beginnen zien wij bij HPC de Geest en Mauritz opgesteld als links en rechtsvoor, beiden als invaller. Van Groningen speelt thans in de achterhoede. Op het lange en groote veld is UZC reeds spoedig in den aanval en er ontstaat reeds in de allereerste minuut eem uiterst gevaarlijke situatie, doordat Overhagen v&n de UZC-achter- 'noede plotseling naar voren komt en een formi dabei schot in den bovenhoek lost. Keeper de Bruyn weet echter op onnavolgbare wijze dezen bal uit zijn doel te houden. Even later is UZC zoodanig opgedrongen, dat het doel van de Bruyn als het ware belegerd wordt. Uit een zeer ge vaarlijke schermutseling weet de HPC-keeper echter het leder toch het veld weer in te plaatsen waar Mauritz hem verder expedieert. Een uit val van Braam levert niets op en als de rust komt is UZC in alle opzichten de meerdere- in het veld, uitgezonderd voor het doel van HPC, waar de verdediging kranig stand houdt. Na de hervatting een zelfde spelbeeld. Zooals gebruikelijk moet ook thans Eldering wederom het water verlaten. Het is daarbij een geluk dat ook zijn tegenspeler Wille uitgezonden wordt, zoodat beide partijen in aantal gelijk blijven. UZC dringt nu geweldig op en HPC speelt thans met 4 achterspelers en één middenvoor. Alle spe lers krijgen het parool van aanvoerder Braam elke uitloopingskans van UZC te voorkomen en hierin is HPC uitstekend geslaagd. Hoe UZC ook zwoegde, De Bruyn wist zijn doel schoon te hou den en het duo Braam-Leyenaar speelde zulk een tactische partij dat het voor de UZC niet mo gelijk was om door deze sterke verdediging heen te komen. Zonder een doelpunt eindigde deze wedstrijd. De stand in de eerste klasse van den KNZB is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. IJ 4 4 0 0 8 18—4 H. P. C. 4 2 1 1 5 5—5 U. Z. C. 4 1 2 2 4 5—5 D. W. R. 4 1 1 2 3 8—7 Dolfijn 4 0 0 4 0 2—17 De eerste helft van de competitie is nu voorbij en de stand is voor de beide vereenigingen van Kring Haarlem niet ongunstig. Als HPC zoo door gaat kan zij de tweede plaats behouden, terwijl DWR een kans heeft uiteindelijk UZC onder zich te laten. HPC moet thans nog thuis tegen UZC en Dol fijn en uit tegen het IJ en DWR. DWR moet thuis tegen HPC, het IJ en uit tegen Dolfijn en UZC. Het IJ wordt wel- weer ongeslagen afdeelings- kampioen. U. Z. C. 2—H. P. C. 2 8—0 De HPC reserves bestonden, doordat ook het derde moest spelen en vele spelers verhinderd waren en 2 spelers in het eerste zevental moes ten invallen, voor een gedeelte uit spelers van het vierde. Bovendien werd met 5 man gespeeld. De UZC-reserves waren in alle opzichten supe rieur. Desondanks was het spel van de opkomen de Tony Kloots uitstekend en zal HPC nog veel van dezen jongen speler, zoodra deze wat ouder zal zijn geworden, kunnen genieten. Regelmatig werd de stand opgevoerd tot 80, DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1938-1939 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Th. Weiland kampioen tweede klasse! De wedstrijd om het tweede klasse club kampioenschap der Haarlemsche Damclub is thans geheel beëindigd. Het clubkampioen schap werd behaald door Th. Weiland. Naar de eerste klasse promoveeren Weiland, Warmerdam en Koren, die allen het vereischte moyenne van 1.30 behaalden; naar de derde klasse degradeeren. Rutgers en W. Jonkhof, die beneden het vereischte moyenne van 0.65 bleven. HANDBAL. RAPIDITAS TEGEN LIJNDEN. De G. V. Lynden organiseert ter viering van haar 25-jarig jubileum Zondag 25 Juni een sportdag. Een gevarieerd programma is sa mengesteld De Haarlemsche handbalclub Ra- piditas is uitgenoodigd een wedstrijd tegen Lijnden te spelen. ZWEMMEN JOPIE WAALBERG WINT THANS VAN DORIS STOREY. Donderdagavond is Jo Waalberg wederom tegen de Engelsche schoolslagzwemster Doris Storey uitgekomen op de 200 yards schoolslag. Moest zij Woensdag in Doris Storey haar meerdere erkennen, gisteravond nam zij re vanche en tikte met 1.4 seconde voorsprong op de Engelsche als eerste aan. Jo Waalberg maakte een tijd van 2 min. 44 sec., terwijl Doris Storey 2 min. 45.4 see. noteerde.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8