Haarlem's Dagblad Regeling op handen? Jersche Aanslagen. Met de „Oranje" naar zee Radio-statistiek. Bontmantels Zomerprijzen 56e Jaargang No. 17184 Uitgave Lonrens Cosfer. Maatschappij voo* Courant-Uilgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodiensi 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 28 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f Ï.IO. per 3 maanden I 3.25 franco per poel f3.55. losw nummer* (i cent per ex. Advertenlien 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35 Reclame* f 0.6O per regeL Regelahonnementatarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. De aanslagen van Iersche extremisten in Engeland duren nog steeds voort en men kan zich daarover verbazen, want wat denken de daders er eigenlijk ooit mee te bereiken? Hun eigen regeering, die van den Ierschen Vrij staat, keurt ze scherp af en verleent alle medewerking om de schuldigen te pakken te krijgen. Scotland Yard heeft er langzamer hand vrijwat ingerekend, maar er blijken er steeds nog rond te loopen. Bommen worden in brievenbussen en onder brugleuningen ge legd. Te Londen zijn er nu pas weer tot ont ploffing gebracht in Piccadilly en op Strand, twee van de drukste straten in het centrum, en hebben een aantal slachtoffers gemaakt. Die gewonde menschen, toevallige voorbij - gangers, hebben natuurlijk part noch deel aan de kwesties die betreffende Ierland nog be staan. De meesten hunner weten waarschijn lijk van het Ulster-vraagstuk vrijwel niets af en hebben er zich nooit om bekommerd. Dat er zes graafschappen in Noord-Ierland zijn, die tezamen Ulster vormen en geen deel uitma ken van den Vrijstaat omdat de bevolking dat niet wil die bevolking houdt er hard nekkig aan vast, deel van Groot-Brittannië uit te maken is hun misschien bekend. Maar persoonlijk zouden zij, al wilden zij het, niets aan den toestand kunnen veranderen. Niettemin .worden zij verraderlijk met bom men bestookt. Het is laf en gemeen. En het heeft natuurlijk de uitwerking dat in de Engelsche volksmassa, die sinds in 1921 Ierland zelfbestuur kreeg de toestanden in dat land had zien verbeteren en dienten gevolge sympathie voor Ierland was gaan ver werven temeer omdat het vroeger zoozeer geleden had onder de overheersching nu wrok en bitterheid tegen Ierland ontstaan. Dat is wel de beste manier om te bereiken, dat de Iersche wenschen niet worden ver wezenlijkt. Al kan niemand de regeering van De Valera en de bevolking van zijn land voor de gepleegde misdaden aansprakelijk stellen, de oude tegenstellingen worden toch weer wakker geroepen en het oude Engelsche wantrouwen tegen den Ier, die van heel ander ras en geestesgesteldheid is dan de Engelsch- man, wordt in de massa tot herleving ge bracht. Het politieke resultaat van zoo'n reeks misdrijven kan dus niets anders zijn dan nadeel voor den Ierschen Vrijstaat. Er is weinig overleg noodig om dit in te zien. Toch blijven de Iersche extremisten hun leven op het spel zetten om deze aanslagen te volbrengen en aangezien dit zoo moeilijk verklaarbaar is hebben eenige Engelsche bladen al de mogelijkheid geopperd dat er ge stook van een buitenlandsche mogendheid achter zou zitten. Welke dat dan volgens hen zou moeten wezen kan men zonder moeite raden, gezien de internationale spanning. En Zoo ziet men nieuw wantrouwen in deze ge vaarlijkste aller Europeesche tegenstellingen groeien. Het blijft moeilijk te begrijpen wat die buitenlandsche mogendheid met zulke aanslagen dan wel zou willen bereiken en men kan de veronderstelling der Engelsche bladen afwijzen. Maar intusschen blijft de uitwer king: nieuwe achterdocht op een nieuw ter rein. Er is herhaaldelijk betoogd dat de Engel sche mentaliteit, toepasselijk uitgebeeld in de logge maar onverzettelijke figuur van John Buil, lang geprikkeld kan worden tot het haar tenslotte te machtig wordt. Dit proces schijnt zich in dezen tijd heel duidelijk te ontwikkelen. Door de Duitsche propaganda, door het optreden van de Japanners in Tientsin, door de aanslagen van Iersche mis dadigers wordt John Buil steeds meer gesard en dat in een tijd, waarin hij zich al zwaarder is gaan bewapenen dan ooit te voren en internationale verplichtingen op zich heeft genomen als nimmer tevoren. Ik heb te lange jaren in Engeland gewoond en gewerkt en teveel van den Engelschen aard geleerd om dezen gang van zaken niet met bezorgdheid te zien. Laat men zich trouwens maar eens even voorstellen hoe verschillende andere vol ken, veel lichter tot opwinding en tot „terug slaan" te bewegen, op zulke ondervindingen zouden reageeren. Afgezien van alle beoordee ling van gelijk of ongelijk staat het vast dat de Engelsche zelfbeheersching op een steeds zwaarder proef wordt gesteld. De hemel be ware Europa ervoor, dat die zelfbeheersching verdwijnt! Gelukkig schijnt het conflict met. Japan door onderhandeling te zullen worden opgelost. Maar zal het niet op eenig ander punt herleven? Men ziet dit alles met be zorgdheid aan en snakt naar bemiddeling in de Europeesche conflicten. R. P. St. Elisabeths Gasthuis. Afscheid Dr. L. C. Kersbergen en installatie Dr. P. A. Heeres. Naar wij vernemen zal Dr. L. C. Kersber gen Donderdag 6 Juli, des morgens tien uur, in de regentenkamer van het St. Elisabeths Gasthuis afscheid nemen. Dan zal tevens de installatie van zijn opvolger Dr. P. A. Heeres plaats hebben. Het ligt in de bedoeling van regenten en personeel van het Gasthuis, aan Dr. Kersber gen een herinnering aan te bieden. DF. POSTBESTELLING OP 29 JUNI. In verband met de viering van den verjaardag van Z. K. II. Prins Bernhard zal de postbestel ling op Donderdag 29 Juni beperkt worden. Dit brengt o.a. mede dat de postabonnés van ons blad hun exemplaar van het nummer van Don derdag niet meer op denzelfden dag. zooals ge bruikelijk, zullen kunnen ontvangen. Onderhandelingen te Tokio van het conflict te Tientsin TOKIO, 28 Juni (Havas-A.N.P.) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft mede- deeling gedaan van een communiqué van zijn departement, waarin herope ning der Britsch-Japansche bespre kingen aangekondigd wordt. Uit welingelichte bron verneemt men, dat de volgende week te Tokio- onderhandelingen voor een diplomatieke regeling van de kwestie Tientsin gevoerd zullen worden door vertegenwoordigers der beide re- geerir.gen onder leiding van Arita en Craigie De Britsche en Japansche consuls-generaali te Tientsin zullen daar blijven. De pers toont zich voorstandster van een regeling. De Asahi Sjimboen zegt: „Tokio, dat een onnoodige verscherping der Britsch-Japansche betrek kingen vreest, wil een vreedzame regeling der incidenten bereiken, wanneer men aan Brit sche zijde bereid is de Japansche verlangens in oprechtheid in te willigen". De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft heden medegedeeld, dat vandaag tegelijkertijd te Londen en te Tokio communiqué's zullen worden gepubli ceerd. die betrekking hebben op be sprekingen, welke te Tokio over den t ces tand te Tientsin zullen worden gehouden. Reuter verneemt in doorgaans goed ingelichte kringen te Londen, dat de Japansche regeering twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onder handelingen met de Britsche regeering. Het eerste is, dat de concessie te Tientsin niet zal worden gebruikt voor anti-Japansche intriges door de Chinee- zen. Het hvecde is dat de concessie te Tientsin niet zal worden gebruikt als basis voor sleunverlcening aan de -Chi- neesche valuta in Noord-China in con currentie met de valuta, die de Japan- neezen trachten in te voeren. Men meent te weten dat de Britsche regeering onmogelijk het tweede voor stel kan aanvaarden, doch dat niettemin algemeene onderhandelingen beginnen. Instructie tot matiging aan de Japansche schildwachten. De bevelhebber van het Japansche garnizoen te Tientsin, generaal Homma, heeft naar Reuter voorts verneemt de Japansche soldaten, die de posten om de Britsche nederzetting bezet heb ben, opdracht gegeven zich te onthouden van het „onwaardig behandelen" van vreemdelingen. Tot de vertegenwoordigers van de pers zeide generaal Homma later: „Ik heb myn manschap pen opdracht gegeven voorzichtiger te zijn in hun methode". Hij voegde hieraan toe, dat nooit opdracht is gegeven om vreemdelingen bij het onderzoek uit te kleeden. Hij heeft ook geen rapporten ontvangen dat dit zou zijn geschied. Generaal Homma zeide tenslotte, dat de blok kade zal voortduren tot Engeland zijn houding ten aanzien van de gebeurtenissen in het verre oosten zal hebben gewijzigd. Zelfs Britsche re- pressailles zullen Japan niet van de wijs bren gen. Na deze verklaringen is volgens een nader bericht van Havas, een kleine vermindering van de Britsch-Japansche spanning waar te nemen. Bij de toegangen tot de concessie zijn geen in cidenten voorgevallen. Passeerende Engelschen werden wel aan een nauwkeurige fouilleering onderworpen, doch behoefden zich niet geheel te ontkleeden. Drama te Batavia. Drie dooden. BATAVIA, 28 Juni (Aneta-A.N.P.) Dins dagavond tusschen half acht en acht uur heeft zich in de wijk van Batavia, waar de z.g. onderwereld bijeen pleegt te komen, een bloedig drama afgespeeld, waarbij drie per sonen zijn vermoord. Het betreft hier twee beruchte Europeanen J. de W. en S. B. en een inlandsche vrouw. B. en de inlandsche vrouw zijn dood aange troffen in een kamer van een berucht huis. Naast hen lag een bebloed mes. De W. is, naar uit de wonden blijkt, beschoten met een revolver en verder met messteken afge maakt. De officier van justitie, de heer De la Parra. heeft de verhooren gedurende den geheelen nacht voortgezet. Het staat vrijwel vast. dat De W. vermoord is. omdat hij zich niet heeft gehouden aan de gewoonte, waaraan hier strikt de hand ge houden wordt, n.l. „om zich niet met ander mans vechtpartijen te bemoeien". Hij is n.l. eenige dagen geleden bij een vechtpartij voor iemand anders in de bres gesprongen, werd hierbij door de (politie gearresteerd en is nu door B., die over het voorgaande met wraak gevoelens bezield was. vermoord. B. is hierna naar huis gegaan, daar hij zelf gewond was, hier heeft hij, vermoedelijk toen hij zich be wust werd wat hij had gedaan, zijn bezinning verloren en heeft toen een einde gemaakt aan het leven van de vrouw, met wie hij samen woonde en zichzelf. Vooral de motoren staan onder strenge controle. Een (draadloos A. N. P -telegram van boord van de „Oranje" meldt: De eerste dag van den technischen proef tocht van het nieuwe mailschip der Stoom vaart Maatschappij „Nederland", de „Oranje", werd begunstigd door prachtig weer. De stemming onder de genoodigden, die met veel belangstelling de onderscheidene techni sche proeven, welke met de „Oranje" werden genomen, volgden, was zeer goed. Deze technische proeven betreffen in de eer ste plaats de ankerproeven, waarbij de beide ankers om beurten worden gevierd en dan ge lijktijdig worden ingehaald. Daarop volgden de stuurproeven, het achtereenvolgens volle kracht vooruit en volle kracht achteruit slaan en vervolgens de stuurproeven in een cirkel, gevolgd door de handstuurproeven. Na deze proeven volgden die met de moto ren, die tijdens deze eerste reis van het schip op zee onder voortdurende zeer strenge con trole van de vertegenwoordigers der scheep vaartinspectie en der klassificatiebureaux staan. De belangrijkste proef betreft het me ten van de hoeveelheid lucht, welke verbruikt wordt voor het aanzetten van de motoren. Hiervoor wordt direct na elkaar twaalf maal vooruit en twaalf maal achteruit gevaren zonder dat de luchtdruk, welke voor het aan zetten der motoren noodig is en welke 25 k.g per c.M.2 moet bedragen, door het producee- ren van nieuwe lucht versterkt wordt. Dinsdagavond te zes uur bevond de „Oranje' welke in Noordelijke richting vaart, zich op 53 graden 33 minuten Noorderbreedte Sectiel-mozaïekpaneel in den eetsalon 2e klasse van het motorschip „Oranje". Een schildering op glas voorstellend het vertrek van Kohing Philips II uit Nederland naar Spanje. Prins Willem van Oranje deed den Koning uitgeleide. Deze verweet den Prins bij die gelegenheid, dat het verzet van de Nederlanden, tegen het Spaansche bewind niet uitging van de Staten maar van hém, den Prins, met de woorden (die op bovenstaande reproductie te lezen zijn): „No los Estados ma vos, vos, vos!" („Niet de Staten, maar gij, gij, gij!"). Op den voorgrond, in het midden, van links naar rechts: de Prins, Koning Philips II en Margaretha van Parma, de landvoogdes. Het geheel is ontworpen door den heer W. Bogtman. alhier (die ook nog vier andere wandversieringen voor de Oranje ontwierp en uitvoerde) en in diens ateliers vervaardigd. (Het aantal radiotoestellen in de geheele wereld in gebruik wordt thans geschat op 78 miUioen). Achtenzeventig millioen, Niet precies, maar ongeveer Voor het luisterlegioen, En er komen nog wel meer. Zóó 's de radio in tel, Wat 'n lampen allemaal. Wat 'n draadloos dradenstel, Wat 'n luidspreker totaal. Dacht u dat het zooveel was, Zoo 'n verbijsterend getal, Een op dertig van ons ras, Op heel 't aardsche tranendal. Met en in een handomdraai, Heel eenvoudig aan een knop, En met min of meer lawaai, Vang je zoo van alles op. Kris kras door het firmament Schieten golven heen en weer, Ach, we zijn eraan gewend En zien 't niet als wonder meer. Onverpoosd, zelfs dag en nacht, Kun je luistren als je wilt. Altijd wordt wat voortgebracht, Nooit is al 't geluid verstild Wat 'n machtig legioen, Schatte u het op zooveel? Achtenzeventig millioen. 't Is een luister-rijk geheel. OMVANGRIJK HERSTELWERK AAN HET ALBERT KANAAL. Inwijding toch op den vast- gestelden datum. VRAGEN IN DEN SENAAT. Het woord is aan Bodenstedt: Een goed vuur geep weinig rook, en echte liefde is niet spraakzaam. Fabrieksarbeider doodde de pleegmoeder van zijn vrouw. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het O.M. bij de arrondissementsrechtbank te Almelo, vorderde Dinsdag vier jaren ge vangenisstraf tegen een fabrieksarbeider W. uit Losser, die in Januari van dit jaar een moordaanslag pleegde op een bejaard echt paar, de pleegouders van zijn vrouw, die on derdak hadden verleend aan W's dochter. Deze dochter voelde zich verongelijkt door de behandeling thuis en was weggetrokken naar de pleegouders van haar moeder, het echtpaar öc Boer. Daar was W. op zekeren dag gekomen en hij had zich zoo driftig ge maakt. dat bij de oude lieden met een mes had toegetakeld De oude vrouw was dienten- gevoige overleden, de man werd ernstig ge kwetst. doch herstelde. Het O.M. eischte tegen W. vier jaren ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering. De werking van den Krakatau. RANGKASBETOENG 28 Juni Aneta- A.N.P.) - Nadat de Krakatau gisteren in den loop van den dag rustig was gebleven, begon de werking weer t.e 20 20 uur in den avond en duurde voort tot middernacht. De erupties stegen tot 1000 meter hoogte en gingen ge paard met bliksemschichten en knallen. Daarna is de vulkaan verder rustig gebleven. De veiligheidsmaatregelen voor de bevolking blijven echter nog van kracht. Het hoofd van den vulcanologischen dienst dr. Stehn en de waanemer. zijn op Pasaoeran gebleven ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 29 Juni 1939, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1 Psalm XVIII B. Marcello (I cieli immensi) 2 Sonata I (Es dur) J. S. Bach Allegro moderato Adagio Allegro 3 Choralvorspiele J. S. Bach a. Nun komm' der Heiden Heiland b. Nun freut etich, lieben Christen g'mein 4 a. Pièce caractéristique dans le mode phrygien A. Guilmant b. Scherzo 5 a. Fugue A. Honegger b. Choral 6 Toccata H. Andriessen. Op het Belgische ministerie van openbare werken veronderstelt meh, dat de oorzaak van het doorbreken van de dijken van het Albert-kanaal ligt in den aard van het terrein ter plaatse. Dit is zanderig en zeer mul. Bovendien werd op de plaats waar de dijken zijn gebroken, het kanaal ge sneden door een beek. Verder werd medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld om de dijken te herstellen, op dusdanige wijze, dat de inwijding van het ka naal op den vastgestelden datum en met het vastgestelde ceremonieel zal kunnen geschieden. Het rerstelwerk is evenwel zeer omvangrijk. Niet alleen moeten de doorbraken worden gedicht, doch ook moet de rechteroever, welke doorweekt is en door de golven over een lengte van twee kilometer is mee gesleurd, hersteld worden. Men hoopt toch op tijd klaar te zullen komen. De feesten, welke te Luik gehouden zouden worden, zullen dus doorgaan en niets zal de optocht van schepen, welke het kanaal van Luik naar Antwerpen zouden afzakken tegenhouden .De genie te Hasselt is druk bezig met het verhoogen van de voorloopige brug welke over het kanaal werd geslagen op de plaats waar in 1938 de brug is ingestort. In den Senaat hebben drie leden verzocht vragen te mogen stellen over de doorbraak. Na de opening van de vergadering gaf de minister van openbare werken Vanderpoorten een uiteenzetting van het gebeurde. De minister achtte het onvoorzichtig reeds nu den omvang van de schade vast te stel len. Hij zeide verder den dood van den ingenieur te betreuren. Een onderzoek is in gesteld om de oorzaak vast te stellen en men moet het resultaat hiervan afwachten. Ook is het wenschelijk. dat men niet de politiek mengt in deze betreurenswaardige zaak. waar bij de politiek niets te maken heeft. Verder moet men niet uit het oog verliezen, dat in alle landen, waar men een dergelijk groot werk onderneemt, men geen ernstige onge lukken heeft kunnen voorkomen. De voorzitter van den senaat zeide vervol gens van oordeel te zijn. dat de leden, die den minister vragen wenschen te stellen, zelf ook van meening zullen zijn. dat zij het resul taat van het onderzoek moeten afwachten zcodat de minister hen zal kunnen antwoor den. Vervolgens werd met zitten en opstaan het voorstel om de zaak met spoed te behandelen, verworpen. Wij berichten de ontvangst van onze nieuwe collectie welke wij U gedurende korte tijd zullen aanbieden tegen Damesconfectie - Pelterijen Haarlem Gr. Houtstr. 19 (Adv. ingez. Med.) HEDEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wat in Haarlem voor de luchtbescherming gedaan is. 7 BINNENLAND. De Parana-delta in Argentinië genoemd als kolonisatiegebied voor Nederlandsche landbouwers en tuinders. 2 Minister Goseling is gisteren inzake het rap- port-Oss in de Kamer aan het woord ge weest. 3 BUITENLAND. Te Tokio zullen onderhandelingen worden gevoerd over het conflict te Tientsin. 1 Daladicr heeft de zitting van de Fransche Kamer gesloten met een rede, waarin hü zich weinig optimistisch over den toestand uitliet. 5 De pogingen tot lichting van de „Thctis" zul len vermoedelijk vandaag worden voort gezet. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Iersche aanslagen. l J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 H. D. Vertelling: „Trein-tragedie" door Bep Choufour. 4 Van onzen Londcnschen correspondent: Ter roristische daden in Engeland. 5 Een catastrofe kwam over Europa. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op M

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1