KING „Cultuurgrond door stadsvuil". VACANTIE1939 ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING DONDERDAG 29 JUNI 1939 HAARDEM'S DAGBEAD 5! Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! KING is hygiënisch En zuivert de mond. En daarbij, als hoofdzaak, Voor ieder gezond! En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! ONHOI21MING VAN (IN OlltQElOt OllltUIKM Woensdag' om half 12 werden de afgevaardigden ter Jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Reinigingsdirecteuren op het Haarlemsche Stadhuis door B. en W. officieel ontvangen. Hier zien we het gezelschap op het bordes vereenigd. In het midden de burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Reini gingsdirecteuren, de heer A. M. van Noppen, directeur der Gem. Reiniging in Amsterdam. Lezing van den heer S. H. Frederiks. Jaarvergadering der Reinigingsdirecteuren. Na de officieele ontvangst op het Haarlem sche stadhuis begaven de deelnemers aan de 32ste jaarvergadering van de Nederlandsche vereeniging van Reinigingsdirecteuren zich naar hotel Lion d'Or om aldaar gezamenlijk den koffiemaaltijd te nuttigen. Om twee uur opende de voorzitter, de heer A. M. van Noppen in één der zalen van „Lion d'Or" de jaarvergadering met een welkomst woord, waarin hij zich ook tot de buitenland- sche vertegenwoordigers richtte. Spr. wees op den groei en den vooruitgang van de reini- gingsbedrijven tot eerste rangs instellingen.. Juist in moeilijke tijden moet veel aandacht aan de stadsreiniging besteed worden. Een ziek mensch heeft in een schoon ziekenhuis toch immers ook meer kans om er bovenop te komen dan in een vuile inrichting. Boven dien wonen 8 millioen Hollanders op een re latief klein stuk grond. Omdat we zoo dicht op elkaar wonen moeten we bijzondere aan dacht aan de hygiëne, inzonderheid de stads reiniging besteden. De reinigingsdiensten zijn bovendien nut tig omdat ze aan 800 menschen arbeid be zorgen. Na het woord van den voorzitter spraken vertegenwoordigers uit Duitschland, Enge land en België, die dankten voor de geboden gelegenheid om met de vorderingen, welke in Nederland gemaakt zijn op het gebied der gemeentelijke reiniging, kennis te maken. Vervolgens sprak de heer A. van Driel, di recteur der Gemeentereiniging te Haarlem, over de Gemeentereiniging van Haarlem. Spr. volgde daarbij op den voet zijn artikel, waar uit we in ons blad van gisteren uitvoerig ge citeerd hebben. De heer S. H. Frederiks, directeur der Ge meentereiniging te Arnhem, behandelde het onderwerp; „Het stadsvuil naar den akker". Waarom gaat men vuil storen? aldus vroeg spr. nadat hij eerst gewezen had op het ge vaar van storten op een niet afgedekt en af gerasterd terrein. Met het stadsvuil kan veel goeds bereikt worden. We kunnen onze „ontginningsziek- ten" daarmede genezen, de structuur van den bodem in gunstigen zin veranderen en het natuurschoon aanmerkelijk verhoogen, door deze bösschen te onderzaaien met verschil lende loofhoutgewassen. Spr. haalde een voor beeld aan uit zijn practijk. Voordat het vuil naar de bösschen werd ge bracht, stortten wij op een laag gelegen ter rein, toebehoorende aan een particuliere maatschappij. De bedoeling van deze stor ting was het terrein, dat 5 a 6 M: beneden den hoogsten rivierwaterstand lag, watervrij te maken en zoodoende geschikt te maken als opslagplaats voor artikelen, die door maatschappij in haar industrie worden bruikt. De maatschappij betaalde aan den dienst 30 cent, per M3. bezakt vuil, hetgeen jaarlijks een bedrag van ongeveer 5800 be droeg. Nadat het terrein was volgestort, werd daar op gebouwd een pompstation voor het vol- en leegpompen van chemicaliëntanks, be nevens 14 tanks met een totaal gewicht van rond 100 ton, ieder met een inhoud van 5000 L. De Reinigingsdienst geraakte hierdoor op goedkoope wijze zijn afvalstoffen kwijt, ont ving een jaarlijksche bijdrage van de eigena res van den grond, terwijl deze een watervrij terrein over hield, zeer goed voor haar te ge bruiken als industrieterrein. Aan de voorzijde van het Gemeentezieken huis lag een terrein ter grootte van pl.m. H.A., dat bestemd was voor plantsoen-aanleg Het terrein was metersdik afgegraven, waar door een sterk grindhoudende, steriele zand bodem was overgebleven, zoodat aanleg tot plantsoen wegens gebrek aan goede teelaarde onmogelijk was. Om deze leelijke vlek in de prachtige om geving te laten verdwijnen stelde ik aan B. en W. voor het perceel grond met een laag van 1 meter stadsvuil te bedekken volgens de z.g. Controlled Tipping methode. Thans is het woeste en onvruchtbare terrein verpacht als bouwland gedurende 12 jaren tegen 100 per H.A, Het is een sieraad voor dit stadsdeel en past zich geheel aan in de landelijke omgeving. Gedurende eenige jaren wordt thans reeds gestort op gronden toebe hoorende aan de „N V, tot Exploitatie van Steenfabrieken IJseloord", gelegen ten Oosten van Arnhem. Door de directie van de steen fabrieken wordt de klei ter dikte van 2 M. uit de omliggende weilanden afgegraven om daarvan steenen te bakken. Na het uitgraven der klei blijft een water gat over, dat voor verder bodemcultuur onge schikt is. Vooral in ons land met zijn groot gebrek aan goeden cultuurgrond valt dit te betreuren. Indien nu dit gebrek kan worden verkleind door improductieve, uitgegraven kleikuilen op te vullen met stadsvuil dan bereikt men daar door op zeer goedkoope wijze twee dingen. De boer, die gebrek heeft aan bouw- en wei land, krijgt wederom de beschikking over zijn vergraven grond en de betreffende stad vindt een oplossing voor het probleem „hoe kan ik mijn afvalstoffen kwijt". De gemeente Arnhem heeft beslag weten te leggen op deze uitgegraven gronden en vindt hier gedurende minstens dertig jaren een stortgelegenheid, die, mits op de juiste wijze wordt gestort, aan niemand overlast bezorgt en haar in de gelegenheid stelt op goedkoope wijze afvalstoffen te verwijderen. Hierdoor ontstaat een cultuurgrond die be ter is dan het beste kleiland in de omgeving en geschikt voor alle cultures. Bij de opening van de vuilverbrandingsinrichting te Dor drecht heeft de wethouder mevrouw Smit— Pieters o.a. gezegd; „De vroeger weinig ge achte vuilnisman zal daardoor hopelijk nog meer worden gezien als de man, die ons niet alleen verlost van het huisvuil, doch tevens als een sociaal werker, die arbeidt in het be lang van de volksgezondheid". Ik zou daaraan, voorzoover het Arnhem be treft, willen toevoegen; „En de productivi teit van den Nederlandschen bodem opvoert en van woesten grond cultuurgrond maakt". Na deze vergadering werd door de deelne mers een bezoek gebracht aan het centraal terrein van de Gem. Reiniging alhier, waar in werkelijkheid werd aanschouwd hetgeen ter vergadering reeds per film vertoond was. De „Yankee Clipper" te Southampton. De „Yankee Clipper" is uit Foynes in Southampton aangekomen. De inzittenden werden verwelkomd door Sir Francis Shelher- dine, directeur-generaal der civiele luchtvaart, die verklaarde te hopen, dat de Britsche dienst over den Athlantischen Oceaan in Augustus zou kunnen worden geopend. De optocht passeert op den Jansweg het Stationsplein. HET JUBILEUM VAN DE GROOTE HOUTSTRAAT VEREENIGING. Propaganda-optocht door de stad. De feestelijkheden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Groote Houtstraat Ver eeniging werden Woensdagmiddag voortgezet met een grooten propaganda-optocht door de stad. Dit is waarlijk niet het minst geslaagde ge deelte van het feest geworden. Mede omdat het Woensdagmiddag en mooi weer was, waren er heel wat menschen op de been en dat was ook de bedoeling van het bestuur der jubileerende vereeniging. Voor de zooveelste maal hebben de Haarlemmers immers kunnen zien, dat zij waar lijk niet naar Amsterdam behoeven te gaan om mooie en degelijke waar te koopen. Ongeveer half drie werd op de Dreef met de opstelling van den stoet begonnen. Ook daar voor bestond groote belangstelling, zoodat de politie orderegelend moest optreden. Voorop reed de motorbrigade "der politie, die gevolgd werd door de in keurige uniform ge stoken tamboers en pijpers van het ongeveer tachtig man sterke Dordtsche muziekkorps „Jubal", die ook een groot aantal veelkleurige vlaggen meevoerden, wat al dadelijk aan den optocht een feestelijken aanblik bood. Drie bestuursleden van de Groote Houtstraat Vereeniging volgden hierachter per auto. Overal op den weg, waar de stoet langs kwam, maar speciaal in de binnenstad, stonden de men schen vele rijen dik, velen met een boekje en potlood in de hand, want voor het publiek was aan dezen optocht nog een speciale attractie verbonden. Door de vereeniging waren name lijk tien zilveren theelepeltjes beschikbaar ge steld voor hen, die vóór 1 Juli de deelnemers van den optocht met hun adressen en telefoon nummers in volgorde noemen. We zagen de volgende met bloemen of vlag gen versierde wagens langs ons heen trekken: De Stoomververij Lottgering, Banketbakkerij Cornegoor, voorstellende een paar banketbak kers, een reuzen taart torsende; Opr. Haarl. Cou rant; Kleedingmagazijn Nederland; Broodfa brieken van H. Franken Jr.; A. D. Meeuwig, étalage-materiaal; firma Gebr. Vermeulen, hee- ren-modes; firma Wisbrun en Liffmann A. Funke en Zn. met een fraaie modepop boven op den wagen; van de groote Nederlandsche Schoe nenfabriek Bata, die blijkens het opschrift aan 2000 Hollandsche arbeiders werk geeft; het Mo dehuis Gerzon; De Jager's Meubileer-inrichting; de radio- en gramofoonfirma G. M. Oord, met een reusachtig ontvangtoestel boven op den wa gen, die vroolijke muziek liet hooren; het Bloe menmagazijn Annie Wigman; van den Perzi- schen Tapijtenhandel, welke wagen smaakvol geheel met tapijten omhangen was; firma Rit- sema, een grooten stofzuiger meevoerend; Boek handel Loosjes met een pakken'de reclame voor schoolboeken. Ook Haarlem's Dagblad was natuurlijk verte genwoordigd met den zoo bekend geworden slagzin: „De meeste Haarlemmers lezen Haar lem's Dagblad; beter en toch niet duurder". Verder firma Wed. L. de Jong, twier wagen natuurlijk een kop-en-schotel van vergroot mo del meevoerde; drie wagens van het Heerenklee- dingmagazijn Peek en Cloppenburg; drie wa gens van den motorhandelaar J. J. van Kooten, die bovendien nog eenige motorrijwielen in den stoet liet volgen, en tenslotte een groote wa gen met de woorden; „Voor radio en geluidsin stallaties Alba", die ook vroolijke muziek liet weerklinken. Zooals gewoonlijk werd de optocht gevolgd door een groot aantal fietsers, die het geheel niet weinig verlevendigden. De stoet ging langs de volgende route: Groote Houtstraat, Markt, Jansstraat, Jans weg, Kennemerplein, Schotersingel, Kleverpark weg. Velserstraat, Marnixstraat, Zaanenlaan, Orionweg, Mercuriusstraat, Zaanenlaan, Delft laan, Stuyvesantstraat, Duinoordstraat, Heus- sensstraat, Jan Haringstraat, Kleverparkweg, Verspronckweg, Kinderhuissingel, Zijlsingel, Wilhelminastraat, Koninginneweg, Stolberg- straat, Koninginneweg, Wilhelminapark, Schouw tjeslaan, Uit den Boschstraat, Bosch en Vaart straat, Oranjeplein, Boekenrodestraat, Wester houtstraat, Westerhoutpark, Wilhelminalaan, Zuiderhoutlaan, Spanjaardslaan, Beelslaan, Fr. Hendriklaan, W. de Zwijgerlaan, A. v. Buren- laan, Spaarnelaan, Zonnelaan, Vijverlaan, Oos- terhoutlaan, Kleine Houtweg. In een goede orde werd de optodht bij het Pa- viljoen ontbonden. De natuur in met de natuurzuivere KING FIRMA TONNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT - SNEEK (Adv. tngez. Med.) „Genootschap voor gezond geld'' waarschuwt. De kranige pijpers en tamboers van het muziekcorps „Jubal" uit Dordrecht openden den optocht, die Woensdagmiddag ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Groote Houtstraatvereeniging door onze stadtrok. Tegen sterke vermeerdering van ongedekte Staatsuitgaven. Het „Genootschap voor gezond geld" heeft de volgende verklaring terzake van onze finan- cieele en monetaire politiek gepubliceerd, ge- teekend door de heeren Gottfr. H. Crone, voorzitter, A. A. van Sandick secretaris. Nu van meer dan één zijde een actie gevoerd wordt voor een sterke vermeerdering van de ongedekte staatsuitgaven en een verdere deva luatie van den gulden als middel om de wel vaart van ons land te doen wederkeeren, achten wij ons gedrongen tegen de gevolgen van een dergelijke politiek te waarschuwen. Wij beseffen, dat onder de huidige internatio nale omstandigheden, welke een natuurlijke ontplooiing van ons economische leven belem meren, van overheidswege kostbare maatregelen genomen moeten worden ter handhaving van onze weerkracht in den ruimsten zin des woords. Dat hierbij ook voorzieningen moeten worden getroffen, die in economisch opzicht verliesge vend zijn, spreekt wel haast vanzelf. Dit geldt met name voor de versterking van ons militaire apparaat, van welker noodzakelijkheid wij vol komen overtuigd zijn. En wij erkennen tevens dat de omvang dezer voorzieningen zoodanig kan zijn, dat het practisch onmogelijk is deze geheel uit de gewone inkomsten van den staat te dekken. Aan een verschuiving van een deel der op het volk te leggen lasten naar de toekomst, valt dus nauwelijks te ontkomen. Dit maakt het echter tevens tot gebiedenden eisch op ander terrein de grootst mogelijke matiging te betrachten en dus niet de uitvoering van plannen te bevorde ren, die evenzeer verliesgevend zijn, maar waar van de noodzakelijkheid geenszins met die der militaire uitgaven op één lijn is te stellen. Meer in het bijzonder moeten wij opkomen tegen de stelling, dat een vermeerdering van uitgaven automatisch de bronnen, waaruit de aldus vergroote schuld kan worden gefinancierd, ruimer doet vloeien. Onmisbare voorwaarde hiervoor is, dat deze uitgaven per saldo een werkelijke inkomstenver- meerdering teweeg brengen, hetgeen slechts dan het geval is indien de aldus in het leven geroe pen meerdere werkgelegenheid een rendabele productie tot resultaat heeft. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan leidt de arbeidsvermeer- dering niet tot vergrooting van de welvaart, maar tot blijvende verarming van ons volk in al zijn geledingen. Ongetwijfeld is het juist dat een welvarende maatschappij de lasten der openbare schuld gemakkelijker kan dragen dan een maatschappij, die in depressie verkeert en dat onder deze praemisse zelfs een schuldvermeerdering aan vaardbaar is, maar het is zeker niet juist, dat door ongedekte overheidsuitgaven, ook als deze het gevolg zijn van het uitvoeren van niet ren dabele projecten, de maatschappij automatisch in dezen toestand van welvaart komt te ver- keeren. De dynamische uitgavenpolitiek is in andere landen in practijk gebracht. In sommige is dit gepaard gegaan met een vermindering van de werkloosheid, in andere landen is de werkloos heid even groot gebleven. Maar een welvaarts vermeerdering valt in geen van alle waar te nemen. Het pleidooi voor een verdere devaluatie van den gulden rust op even zwakke gronden. De voorstanders van dezen maatregel erkennen zelf dat de verwachtingen, die van de depreciatie van den gulden in September 1936 werden ge koesterd, niet in vervulling zyn gegaan. Wel viel nadien een kortstondige, voornamelijk spe culatieve, opleving op economisch gebied waar te nemen, maar van een blijvende verlevendi ging van onzen buitenlandschen handel en een zoodanige verandering in de prijsverhoudingen, dat althans een begin kon worden gemaakt met een matiging van de crisismaatregelen, is geen sprake geweest. Er is geen reden om van een verdere devalua tie wel gunstige resultaten te verwachten. Viel de eerste depreciatie vanden gulden nog in een periode van internationale prijsstijging, thans verkeeren de internationale goederen markten in een toestand van volslagen stag natie, terwijl de handelsbelemmeringen thans van nog ingrijpender aard zijn dan in 1936. Dientengevolge moet het effect van een verla ging van den koers van den gulden nog geringer zijn dan drie jaar geleden. Wel verre van te trachten de depreciatie van den gulden zoo klein mogelijk te doen zijn, heeft het egalisatiefonds voor vele honderden mil- lioenen guldens 'goud gekocht om het weder stijgen van den guldenkoers te beletten. Als ge volg hiervan is de geldruimte thans ongekend groot, zoodat zeker niet gezegd kan worden dat een deflatiepolitiek is gevolgd. Het afsnijden van vele takken van voorheen bloeiende bedrijven en de noodzakelijkheid, ons groote opofferingen te getroosten om de veilig heid van ons grondgebied, hier en overzee, te verzekeren, stellen zoo zware eischen aan de overblijvende welvaartsbronnen, dat het niet geoorloofd is, onze volksgemeenschap daarenbo ven nog te belasten met de uitvoering van allerlei ambitieuse projecten, welke geen econo misch nut afwerpen, of door middel van een moedwillige verdere devaluatie van den gulden illusies te wekken, die, zooals de ervaring leert, niet in vervulling kunnen gaan. INSTITUUT „MERCURIUS". Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein, alhier, gehouden examens zijn ge slaagd: Voor stenografie-Nederlandsch: de heer J. de Vries (100 lettergrepen per minuut) te Haarlem; mej. C. M. van den Bos (130 lgr.) te Heem stede; de heer J. H. Seysener (130 lgr.) te Hille- gom; mej. H. Bruins (130 lgr.) en mej. B. Bruins (130 lgr.), beiden te Haarlem; mej. E. M. Braunschweig (120 lgr.) te Haarlem; mej. L. Ziere (130 lgr.) te Hillegom; mej. J. Kamsteeg (130 lgr.) te Hillegom en de heer J. van den Bos (130 lgr.) te Zandvoort. Afgewezen: één can didate. Voor machineschrijven: mej. J. M. Schop (45 lgr.) te Heemstede en mej. H. J. Bouman (45 lgr.) te Haarlem. Afgewezen: twee candidaten. Engeland'» vliegtuigproductie. Voorspelling van Kingsley Wood zal verwezenlijkt worden. Op een desbetreffende vraag heeft de Britsche minister van luchtvaart Kingsley Wood mede gedeeld, dat het niet in het openbaar belang zou zijn om het juiste aantal te publiceeren van de vliegtuigen, die afgeleverd worden. „Ik kan ech ter wel zeggen, dat er alle reden is om te hopen, dat de voorspelling, die ik bij mijn vorige ver klaring over de credieten voor mijn ministerie deed, op 9 Maart J.l, geheel verwezenlijkt zal worden. De productie blijft toenemen". Op 9 Maart verklaarde de minister, dat hij hoopte, dat tegen het einde van 1939 de produc tie met 400 pet. die van 1938 zou overtreffen. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantleadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts V/2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantle op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeerlng uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". Nog 2 dagen DE LAAGSTE prijzen. 2.— afm. 22/35 o.a. 1.80 afm. 15/22 1.50 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem Of fiets - dat is fijn! Op al onze tochten Naar hei, bos of zee.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11