flX' $)e idea Dwim Voedzaam ^miexsche J'jumpec' MENU VAN DE WEEK Recepten Hoe we van oud N U reeds: r/ag/W> Vier dagen gapen DONDERDAG 29 JUNI 1939 HAAREEM'S DA'GRCAÖ e twee vriendinnen zijn aan het pra ten geraakt over de toekomstige vrouwen van hun zoons, die juist hun eindexamen achter den rug hebben. „Ze moet flink zijn, maar niet al te kattig, want dan wordt Jan ongeduldig", zegt de eer ste. „Ze moet ook voldoende belangstelling in zijn werk hebben om hem te stimuleeren, cnaar vooral niet teveel, want een eerzuchtige vrouw, die zich met het werk van haar man bemoeit, is een onding." „Ze moet er aardig en fleurig uitzien, een matig modern type, maar niet zoo'n eeuwig rookend schepsel met vuurroode nagels aan handen en teenen en een schorre grocstem. En ze moet zich goed kleeden maar ze mag niet verkwistend zijn." De andere begint met haar opsomming: „Mijn illusie is een beetje een ouderwetsch, zacht meisje met lang haar en bescheiden kleeding, maar ze moet toch smaakvol gekleed zijn. Ze mag wel sportief zijn, maar op een rustige manier, niet aan wedstrijden meedoen en zoo" „Ze moet zich maar liever buiten Wim's werk en geldzaken houden, en ze moet huis houdelijk zijn en zuinig zonder krenterig te zijn. Verder vind ik een beetje overgevoelig heid wel aardig, maar vooral niet teveel want dan kon ze weieens zenuwziek worden Zoo peinzen ze over een toekomst die niet ver meer af is, tot de eene opeens in schater lachen uitbarst: „We lijken zelf wel zenuwziek met onze meisjes op een presenteerblaadje voor onze jongens, ze zullen heusch hun eigen keus wel bepalen, en die zal allicht beter zijn, dan wat wij hier zitten te fantaseeren voor bovenmen- schelijke wezens!" Het meisje van den zoon volledig en direct accepteeren dat is voor menige moeder een onmogelijke eisch. Zij heeft zich bijna altijd wel een zekere voorstelling van het meisje gemaakt, en dat komt het volmaakte zeer nabij, alleen is het jammer, dat ze vergeet dat zoonlief zelf allesbehalve volmaakt is, en dus niets geen aanspraak kan maken op een vol maakte levenspartner. Als ze verstandig is, verwacht zij dus geen volmaaktheid bij haar aanstaande schoon dochter, maar desniettemin blijft het moeilijk om met haar goede eigenschappen ook haar slechte te aanvaarden. Hoe gauw worden de slechte eigenschappen opgeblazen tot gewel dige gebreken, waarbij de goede en aardige dingen heelemaal in het niet verzinken. Bovendien vergeet moeder ook weieens, dat zoonlief haar voor een deel al ontgroeid is, en eigenschappen, wenschen en verlangens in zijn binnenste herbergt, die zij nog niet kent, en waar dat meisje nu juist zoo goed en prettig aan beantwoordt. Het kan zijn dat de verloving weer afraakt en dat moeder wat triomfantelijk oppert: dat was geen meisje voor je, ik heb het van het begin af geweten. Maar het is ook best, moge lijk, dat het paar nu niet meer bij elkaar past omdat zij zich in een verschillende richting verder ontwikkelden, terwijl zij elkaar in het begin best begrepen. ..Natuurlijk moet men de moeilijkheden-niet. altijd bij de liefhebbende moeder zoeken; het' meisje kan inderdaad ongeschikt zijn, zij kan prominent slechte eigenschappen hebben of in haai' jaloersche liefde de zoon van zijn ouders afhalen. Maar het meisje dat als aanstaande schoon dochter met de beste bedoelingen bij de fa milie van haar toekomstigen man wordt ge ïntroduceerd, mag aanspraak maken op een tegemoetkomende houding van de moeder, en dat is voor sommige vrouwen een moeilijke op gave. Heel goed en heel verfrisschend is het dan weieens om zich te verdiepen hoe dat in de eigen jeugd bij de intrede in de familie van den man allemaal is verloopen; ging dat vlot en prettig, welnu, dan was haar eigen schoon moeder een verstandiger vrouw dan zij, want die had zich op haar beurt natuurlijk ook weer bepaalde illusies gemaakt. En bleef aan dien tijd een onaangename herinnering han gen, dan is het dienstig om zich daaraan niet schuldig te maken. Bovendien is het goed om met een wijze, oudere vriendin zulke moeilijkheden te bespre ken: wanneer het leven het jachtende ver loren heeft zooals bij oude menschen.' blijft vaak de zuiverheid van voélen alleen over, en die is in staat tot wijze raadgevingen. En is het meisje inderdaad de ware niet, dan kan men slechts hopen dat den zoon van daag of morgen de oogen opengaan. E. E. J.—P. SAIHA 't Zonnige strand noopt tot sport en spel alen me za eleqant mogelijk zijn De vacantie nadertreeds zijn we aan 't plannen beramen, waar we dit jaar dien heerlijken ontspanningstijd zullen door brengen. Als het strand en de zee onze voorkeur hebben, dan behoeft onze garderobe ons niet zoo erg veel hoofdbrekens te kosten. Het voor deel van strandkleeding is immers, dat letter lijk alles mode is wat ons goed staat! En de stoffen behoeven ook heusch niet duur te zijn. Met een aardig lapje katoen, waschzij badstof of flanel doen we wonderen! Vooral het laatste is thans favoriet. Misschien brengt onze strandteekening u op een goed idee voor uw eigen garderobe. De modellen zijn luchtig, doch steeds zeer de cent, zoodat het niet noodig is, ook maar een snippertje van het iadilyke cachet, waaraan we zélfs bij onze vacantiekleeding gehecht zijn, prijs te geven. Het figuurtje links op den voorgrond draagt een tamelijk wijde strandpantalon in grijs met blauw gestreept flanel, terwijl de blouse van wollen crêpe een mauve tint ver toont. De breede sjerp van soepele zijde, die harmonieert met het lint om den strandhoed, geeft het geheel een romantisch toetsje.. Het figuur rechts draagt een strandmantel van voile de laine. in het geliefde wit-zwart effect, terwijl het dametje op den achtergrond een elegent strandbroekje van écrukleurig linnen draagt bij een gestreepte blouse van waschzijde. Deze Fransche modellen zijn echt het nieuwste. U ziet wel dat ze wel charmant, doch allerminst opzichtig of ,„duur" zijn. Vrouwenrubriek. Zondag: Woensdag: Omelet met asperges Lamscoteletten Ham met tuin- Gestoofde tomaten boonen en aardap- Aardappelen pelen Rijstebrij Vruchtensla Donderdag: Varkensschijf Maandag: Peulen en wortelen Groentesoep van Aardappelen beentjes met gehakt- Gestoofde bessen met balletjes vanillevla Wentelteefjes Vrijdag: Gebakken zeezalm Dinsdag: Komkommersla Haché van rauw Aardappelen vleesch Kamemelksche pap Rijst Zaterdag: Kropsla Zomer-erwtensoep Flensjes Ketelkoek Haché van.rauw vleesch (4 pers.) 1 pond runderpoulet, 2 uien, 1 ons boter of vet, peper, zout, azijn, pl.m, V2 ons bloem, 8 ons rijst, 4 króppen sla, 1 d.L. olie. Bereiding: De gesnipperde uien en het ge- wasschen vleesch in boter of vet bruin bak ken. l'/a L. water toevoegen evenals de krui den de azijn en het zout, en alles op een zacht vuur laten stoven (pl.m. 2 uur). De saus binden met de aangemengde bloem. De rijst gaar koken in kranten. De sla aan maken met olie. azijn, peper, zout en een paar fijngemaakte koude aardappelen. Lamscoteletten, tomaten, aardappelen, rijstebrij (4 pers.) 1 pond lamscoteletten. 100 gr. boter of vet, lVz pond tomaten, 2 K.G. aardappelen, 1 V= L. melk, lVz ons rijst, Va ons suiker, peper, zout. Gestoofde tomaten De tomaten wasschen en in niet te dunne plakken snijden.-Bestrooien met wat peper en zout. In een geëmailleerden schotel een stukje boter of vet laten smelten, de schijven er in leggen en op een zacht vuur gaar laten stoven (10 a 15 min V nieuw maken Uw „tusschenjurkje" wordt verfrischt. Vandaag wil ik u eens een manier aange ven om uw donker zijden „tusschenjurkje" wat een heerlijke dracht, niet waar voor een niet-zonnigen. en eenigszins killen zomerdag'! keurig op te frisschen. We gaan het japon netje met bloemen versieren. In den winter staat dit niet zoo erg. maar in den zomer en herfst des te beter! De bloemen zijn gedacht van vilt of suede of een andere stevige stof, die niet rafelt. Natuurlijk kan één kleur, doch kunnen ook verschillende frissche kleuren worden geko zen, als die dan maar met smaak gerang schikt worden. De hartjes, die we van wol ma ken en waarmee de bloemen meteen op de ja pon gehecht worden, moeten een frisch-gele tint hebben! Vrouwenrubriek, ten ptaalfe ave*, melk en enkele ceceplen met kcstenlecekening) Melk is een uitstekend voedingsmiddel voor jong en oud. Ze bevat alle stoffen, die men voor opbouw en onderhoud van het lichaam noodig heeft. De waarde van melk is misschien jaren ge leden overschat, daarna is een tijd gekomen, dat melk drinken ouderwetsch genoemd werd. Nu komt de melk gelukkig weer wat meer op den voorgrond. Toch wordt er in Ne derland, waar zooveel weiden met koeien zijn, niet zooveel melk gedronken als men denken zou. De Nederlander, gebruikt gemiddeld 3 d.L. per dag. de Noren, Zweden en Denen 6 a 7 dL. per hoofd, de Amerikanen 8 d.L., en de Zwitsers staan bovenaan met 'n gebruik van 1 Liter. Het melkgebruik in Nederland kan dus zeker wat toenemen. Melk bevat verschillende belangrijke eiwit stoffen, verder vet en wel in de lichtst ver teerbaren vorm, dan koolhydraten, die de melk den zoeten smaak geven en ten laatste zouten en vitaminen, die voor ons lichaam onmisbaar zijn. De prijs van de melk is, wat de voedings waarde betreft, niet hoog;. Als men rekent dat 1 L. melk 12 cent kost," krijgt men hiervoor pl.m. 30 gr. eiwit, een hoeveelheid, die ook voorkomt in 1l/2 ons vleesch, waar men min stens 18 cent voor betaalt en in 5 eieren, die als men 1 ei op 4 cent rekent, ons toch 20 cent kosten. Melk moet men dus beschouwen als een goedkoop, eiwitrijk voedingsmiddel. Door den neutralen smaak is ze gemakke lijk te drinken. Het noodzakelijke koken van melk en de kooksmaak die hierbij ontstaat, wordt wel eens als een bezwaar genoemd. Men moet dan de volgende regels in acht nemen lo. Neem de melk in een schoonen, met koud water omgespoelden melkkoker of melk- pan, die men alleen voor melk houdt. 2a. Kook de melk in eens en laat ze 3 a 5 minuten op een kleine gasvlam doorkoken. 3o. Koel ze vlug af, door den melkkoker in een teil met koud water te zetten, en dit nu en dan te verfrisschen. De „kooksmaak" zal dan haast niet opvallen. 4o. Bewaar de melk op een koele, frissche plaats, afgedekt voor vliegen en stof. Het drinken van melk door kinderen is ze ker aan te raden. Onderzoek op scholen, waar door de kinderen geregeld 1/4 L. melk per dag gedronken wordt, wijst uit, dat deze kin deren v/at de gezondheid en weerstand be treft, vooruitgaan. De laatste jaren wordt het gebruik van llt L. melk per dag voor kinderen zeer aangeraden. Ook in de keuken is melk een onmisbaar ar tikel. Hoeveel toespijzen worden er mee klaargemaakt, die dan juist gegeven kunnen worden op dagen, dat er geen vleesch of visch gegeten wordt. Soep kan door een flinke scheut melk voed zamer en smakelijker gemaakt worden, b.v: bloemkoolsoep, tomatensoep, spinaziesoep. Door stamppot geeft ze ook een aangena- men smaak en verhoogt de voedingswaarde, b.v. door hutspot, boerenkool e.d. Verder kan men er verschillende dranken. Madetips van „Jxwotiet" fjhve SERIE I: Cotton waschecht 19 ct. per Meter SERIE H Crêpe Georgette 39 ct. per Meter SERIE IIIKreukvrije Zijde 49 ct. per Meter GRATIS bij aankoop van 1.50 ons succesvol SUPERCHIC patroon naar maat. 27 BARTEL JORIS STRAAT 27 (Adv. ingez. Med.) ook met vruchtensap mee klaarmaken, die juist door kinderen, die melk als zoodanig moeilijk drinken, graag gebruikt worden. Recept van vruchtenmelk. $4 L .melk of karnemelk, A L. sap van bessen, aardbeien, sinaasappelen of limonade. Wat basterdsuiker naar smaak. Het gezeefde sap in een kan gieten en goed roerende de melk of karnemelk er bij gieten. Suiker naar smaak toevoegen. Van limonadestroop kan men minder nemen dan L., en dan kan de suiker ook vervallen. 0 Zonder dieet Zonder medicijnen 0 Zonder oefeningen Deze jonge vrouw verloor 30 pond over tollig vet op gemakkelijke, veilige en aangename wijze. Zij hield geen dieet. Zij nam geen medicijnen. Zij deed geen oefeningen. Zij nam alleen Wex. het mousseerend zout met druivensapde rivaten. ,,Ik ben lm. 55 lang", schrijft zu. ..Voor ik Wex begon te nemen, was mijn gewicht 132 Sond, nu weeg Ik nog 102 pond. Mijn omvang van uste. taille en heupen ls afgenomen. Ik heb be merkt. dat mijn glas Wex iederen morgen mijn bloed zuivert van al het overtollig zuur. Mijn ge zondheid ls vooruitgegaan en mijn teint is frlsch en gezond". Mej. A. W. U kunt een slank, aantrekkelijk figuur krijgen op dezelfde veilige en aangename wijze. Neem Wex - 2 theelepels in een half glas water 's morgens direct bij het opstaan. Wex ls verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in handige, apart verpakte hoeveelheden, een doos van 6 stuks voor 40 cent. of een groote flesch MOUSSEEREND r F 1.20. (Adv. Ingez. Med.) Deze vroolijke zomersche jumper voor de koele dagen, is gebreid van heel lichtgroene zijde-achtige wol op pennen no. 4. We hebben voor maat 42, 250 gr. wol noodig. Voorpand. Met het voorpand te beginnen zetten we 68 st. op, en breien 4 ribbels recht. Dan beginnen we met het patroon dat schuine strepen heeft die in het midden van elkaar af naar beneden loopen. Om dit patroon te krijgen breien we de eerste pen als volgt: 8r, 8a. 8r, 8a, 4r, 8a, 8r, Ra, 8r, en aan den achterkant breien we de ste ken zooals ze op de pen zitten maar de streep schuift dij elke pen een steek naar binnen, zoo dat de eerste teruggaande pen is: lr, 8a, 8r, 8a, 8r, 2a, 8r, 8a, 8r, 8a, lr. De derde pen is dan: 2a, 8r, 8a, 8r, 16a, 8r, 8a, 8r, 2a enz. Als we zoover gevorderd zijn, dat het patroon aan de voorzijde voor de derde maal met 8r. begint, wordt er voor en achter om de 6 pennen een steek bijgemeerderd (het patroon loopt door) tot 72 st. en als we bij de zijnaad voor den 6den keer met 8a. beginnen, zijn we aan het armsgat. Hiervoor kanten we 9 st. af. (3-2-2-2). Tegelijkertijd meerderen we midden voor om een moderne ruime halsopening te krijgen. Dit doen we door om de 4 pennen van den middel sten steek er twee te maken. Met een beetje smokkelen zorgen we dat het patroon doorloopt (de strepen worden dan iets breeder) Op deze manier wordt het voorpand 12 st. wijder, zoo dat er tenslotte weer 68 st. op staan. We breien geen hals en als we van het randje van onder af 130 pennen gebreid hebben, kanten we aan weerszijden 20 st. voor den schouder stevig af en de middelste 28 st. kanten we los af. Rug. De rug breien we als het voorpand, alleen wordt er na het armsgat in het midden niet bij- gemeerderd. zoodat we na het armsgat-, waar voor we hier 7 st. afkanten, met 58 st. verder breien tot den hals. Hier kanten we-ook aan weerszijden 20 st. af en de rest wordt los afge- kant voor den hals. Mouw. De mouw beginnen we aan den kop en zet ten 40 st. op en wel 8r, 8a, 8r, 8a, 8r. Evenals bij de jumper verspringen we ook eiken toer, maar meerderen ook nog om de 3 pennen voor en achter 1st. bij. Opletten met het patroon is hier dus de boodschap. Als er 54 st. op de pen staan, meerderen we voor en achter in één keer 6 st. bij en met deze 66 st. breien we verder. Nu om de pen voor en achter een steek min deren tot er nog 44 st. op de pen staan. Als we van het begin af 64 pennen gebreid hebben, breien we nog 4 ribbels recht en kanten af. Opmaak. We strijken alles onder een vochtigen doek. Dan naaien we een der schouders dicht en tus- schen de andere zetten we een patent sluiting. Nu worden de schouders aan den kop stijf in gehaald en ingenaaid. Voor de afwerking boven breien we een reep van 80 st. (achterkant 70 st.) en 8 pennen lang, dan afkanten. Deze reep wordt onzichtbaar langs den schouder (hij moet iets recht opstaan), dan langs den hals en den anderen schouder genaaid, zoodat het lijkt of de bies er aangebreid is. Achter doen we dit eveneens. We draaien nu een dik koord, rijgen dat onder de bies door langs den hals en maken er dan twee flinke ballen aan. Bij het sluiten van de jumper wordt de ruime hals dicht ge haald en het koord gestrikt. SP.—TH. Verrassinkjes uit 't land van statistiek Ja, 't komt weer uit Amerika! Men heeft daar onlangs uitgemaakt, dat bij een levensduur van 80 jaar een vrouw ge middeld: 26 jaar, 312 dagen, 18 uren, 22 mi nuten van haar leven slaapt; 5 jaar 346 dagen 5 uren, 12 minuten bezig is met eten; 4 jaar, 12 dagen, 15 uren, 3 minuten wandelt; 1 jaar, 80 dagen, 12 uren en 6 minuten naait, 130 da gen, 19 uren, 20 minuten modebladen bekijkt; zich 169 dagen. 7 uren 9 minuten lang op maakt; 83 dagen, 8 uren, 11 minuten bij den kapper vertoeft; 46 dagen, 21 uren 4 minuten boodschappen doet; 54 dagen 14 uren, 7 mi nuten haar tanden poetst; 30 dagen, 9 uren, 36 minuten op de klok kijkt; 29 dagen, 4 uren, 47 minuten de deur opendoet; 26 dagen 14 uren, 38 minuten de kinderen bestraft; 4 dagen, 2 uren, 26 minuten gaapt, 2 dagen, 14 uren, 20 minuten haar hond roept enl dag, 22 uren, 3 minuten lacht! De gemiddelde man deelt zijn leven eenigszins anders in. Hij werkt 21 jaren, 95 dagen, 14 uren 20 minuten; zit te soezen ge durende 6 jaar, 116 dagen, 14 uren, 10 minu ten; wacht (op treinen, trams of op zijn vrouw die toilet maakt), 5 jaar, 302 dagen 15 uren, 40 minuten; reist 3 jaar, 273 dagen, 18 uren, 25 minuten; leest de krant 1 jaar, 243 dagen, 7 uren, 17 minuten; scheert zich 228 dagen, 2 uren 52 minuten; betaalt rekenin gen 140 dagen, 23 uren. 55 minuten; zet zijn handteekening 42 dagen. 14 uren. 58 minu ten, strikt zijn das 18 dagen, 12 uren, 6 minu ten; steekt zijn sigaar of sigarette aan 12 dagen, 16 uren, 25 minuten enzoekt zijn boordeknoopje 6 dagen, 21 uren, 25 minu ten

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13