Haarlem's Dagblad Ehgeicmd viootvetduig) bereid tot nieuw Na Twintig Jaar. Een „ophaaT'brug. Haarlem heeft geen conductrices meer. Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17185 Uitgave Lom ren9 Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 29 Juni 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het was gisteren twintig jaar geleden dat het vredesverdrag van Versailles in de Galerie des Glacés van het historische kasteel werd onder teekend. Dat gebeurde op een schoonen zomer dag. Ik herinner mij den dag en de plechtigheid heel goed. Er was een sfeer van blijheid en op timisme. De narigheden van vijf-en-een-halve maand onderhandelen, met tallooze moeilijk heden en geschillen en allerlei min of meer ge wrongen oplossingen, waren nu tenminste achter den rug. Ook wij buitenlandsche cor respondenten in Parijs waren daar dankbaar voor, al hadden velen van ons zich in artikelen en ook in onderlinge gesprekken zoo vaak pes simistisch geuit over de besluiten der vredes conferentie. De leuzen die in de jaren van slachting bij de gealliëerden opgang hadden gemaakt, zooals „De oorlog die oorlogen be ëindigen zal", „De oorlog die de wereld veilig voor de democratie zal maken", „De oorlog ter bescherming van de kleine naties" waren al erg ongeloofwaardig gaan klinken. Sommige nieuwe Europeesche landsgrenzen stonden nog niet eens vast. De toekomst der nieuwe mogendheden, vooral die van Polen, scheen velen zeer onzeker en vol gevaren. Wat Oos tenrijk aanging: het was moeilijk te begrijpen hoe het economisch zou kunnen bestaan. Dantzig en de corridor konden alleen diege nen, die totaal vrij van scepticisme waren, veel hoop geven. De meeste journalisten haal den de schouders op over den Volkenbond en over Wilson's idealen die hij grootendeels niet had kunnen verwezenlijken. Tsjecho-Slowa- kije leek een vreemde nieuwe volkenverzame ling, maar het zou op zooveel steun kunnen rekenen. Het lag veel veiliger dan het aan Rusland grenzende Polen. En Duitschland was machteloos. Men moet niet meenen dat de Fransche pers tijdens de conferentie zoo geestdriftig was over hetgeen er gebeurde. Heelemaal niet. Er was veel felle critiek, vooral op den minis ter-president Clemenceau, die door vele bla den werd gekenmerkt als een man die met succes een oorlog kon voeren maar ongeschikt was om den vrede op te bouwen. Hij was een zeer begaafde en buitengewoon wilskrachtige man, maar bovenal nijdig, koppig en strijd lustig. Geen diplomaat, geen bemiddelaar. Een doorzetter en doorhakker. En hij was heel oud, hij scheen niet meer tot den nieuwen tijd te behoor en die nu dagen moest. Hij even min als zijn naaste medewerkers, meest poli tici van „het tweede plan", die hij bij voor keur in zijn ministerie koos, om niet door kabinetsintrige ten val gebracht te worden. Het gevolg was natuurlijk dat hij hen totaal overheerschte. Zijn minister van Buitenland sche Zaken, Stéphen Pichon, was een vrien delijke oude heer, die ook lang niet tegen hem opgewassen was. De knapsten onder zijn medewerkers waren de fabrikant Louis Lou- cheur, een zakenman en organisator die tot minister was verheven, André Tardieu en Clemenceau's secretaris de Rothschild, die nu minister in het kabinet-Daladier is en nog steeds niet onder zijn eigen naam maar on der het pseudoniem Mandel optreedt. Maar die knappe menschen stonden niet op de lei dende posten; hij gebruikte hen als adviseurs als hem dat aanstond en zij hadden zelf niet veel macht. Al die dingen en nog vele andere hadden tijdens de vredesonderhandelingen onzen twij fel over de toekomst versterkt. Maar op dien 28sten Juni scheen de zon en was er een soort feeststemming. Wij Hollanders waren ook blij dat het geschil met België zijn ge vaarlijke phase scheen te overwinnen. En persoonlijk was ik, als jong journalist, extra verheugd op dien dag, omdat het mij op het nippertje gelukt was een kaart voor de Ga lerie des Glacés te krijgen. Ik was de eenige Hollandsche journalist wien dat gelukt was, door toedoen van „een goede relatie". En toen hij mij 's morgens de kaart over handigde, ik hem bedankte voor den vrienden dienst er waren in advertenties groote be dragen voor een kaart geboden, tot 80.000 francs toe, maar ik kreeg het ding zoomaar en hem vroeg waarom, hij eigenlijk zelf niet ging, antwoordde deze Franschman: „Het in teresseert mij niet; het is toch geen werke lijke vrede". Dat antwoord somde al den twijfel op en al het pessimisme die in de lange maanden van onderhandelingen ontstaan waren. En het is mij altijd bijgebleven. Het was voor mij de eerste wolk op dien zonnigen dag. En de zon scheen al veel minder helder toen ik op de Place d' Arm.es in Versailles de geweldige troepenmacht zag en daartusschen door liep, telkens weer mij legitimeerend. In de Galerie des Glacés zaten de gedele geerden ter conferentie in het middengedeelte, aan het eene einde het Corps Diplomatique, aan het andere wij journalisten. Er waren een kleine duizend menschen in totaal. Clemenceau presideerde. Ik hoor zijn bij tende, doordringende stem nog en zie nog die twee bleeke Duitsche gevolmachtigden, Muller en Bell, binnenkomen en zich over de tafel buigen om te teekenen. Wij stonden bij tientallen op met rood trijp bekleede banken om het maar goed te kunnen zien. Er was een défilé van onderteekenende ministers. Toen barstte het geschut van den Mornt VaJérien los, een nijdig gebrom in de lucht kondigde de komst van een groep oor logsvliegtuigen aan en mijn buurman op die bank, een Australische collega keek mij strak aan en zei ironisch: „Hoor je het? Dat is het geluid van den vrede die zooeven geteekend 9 Memorandum t aan Berlijn Het Foreign Office heeft gisteravond den tekst gepubliceerd van een memorandum inzake de opzegging van het Britsch-Duitsche vlootver- drag, dat de Britsche ambassade te Berlijn aan Von Ribbentrop heeft overhandigd. Hiei-in wordt o.a. gezegd, dat men niet kan; zeggen, dat, in welk deel van Europa Duitsch land ook in een oorlog zou worden betrokken, Engeland altijd een Duitsch-vijandige houding zou moeten aannemen. Engeland zou slechts dan een vijandige houding kunnen aannemen, als Duitschland een daad van agressie tegenover een ander land zou begaan. Verklaard wordt, dat de in het memorandum der Duitsche regeering gegeven beschrijving van de Britsche politiek als een politiek van om singeling volkomen ongemotiveerd is, Engeland heeft niet den wensch, de ontwikkeling van den Duitschen handel te belemmeren. Het memoran dum wijst erop, dat reeds een aanzienlijk bedrag aan vrije valuta ter beschikking van Duitsch land is gesteld voor de aanschaffing van grond stoffen. De Britsche regeering ziet uit naar een bespreking over een verdere verbete ring van Duitschland's economische po sitie, zoo slechts wederzij dsch vertrou wen en goede wil geschapen kunnen wor den. De vaste wensch der Britsche re geering is, wel verre van bevordering van een oorlog met Duitschland, het scheppen van Britsch-Duitsche betrek kingen op den grondslag van wederkee- rige erkenning van de behoeften van de beide landen, natuurlijk met behoorlijke inachtneming van de rechten van an dere landen. Het voornaamste doel van het vlootverdrag was het invoeren van een element van stabili teit ter vermijding van een onnoodigen bewa peningswedloop. Vandaar dat de accoorden geen bepaling inzake eenzijdige opzegging bevatten, doch duidelijk alleen maar rekening hielden met beëindiging of wijziging door gemeenschappe lijk overleg. Het accoord van 1935 was naar uit drukkelijk. was verklaard, van permanenten aard. De eenige bepaling, afgezien van de bij zondere bepalingen ten aanzien der duikbooten, welke de mogelijkheid eener wijziging insloot, had betrekking op het geval van een krachtige verstoring van het algemeene evenwicht in de bewapening ter zee en zelfs dan diende een wij ziging alleen nog maar te geschieden in over leg met de Britsche regeering. De Duitsche re geering voert niet aan, dat zulk een toestand in feite bestaat. Nog minder heeft zij de Britsche regeering uitgenoodigd, den toestand te bestu- deeren, alvorens haar stappen te doen. In het memorandum wordt verder verklaard, dat de vroegere voorafgaande aankondigingen van de vJootsterkte, die de Britsche regeering aan Duitschland heeft versterkt, uitsluitend gegeven werden met het doel, de bepalingen van het accoord van 1935 na te komen. Geen verdere voorafgaande aankondigingen zullen noodig zijn, aangezien zij slechts beoogden, Duitschland in staat te stellen, ten volle gebruik te maken van de quota van 1935, doch als Duitschland niet lan ger gebonden is aan de in het accoord vastge legde limiet van 35 pct.„ kan de Britsche regee ring zich niet langer gebonden achten aan haar vroegere aankondigingen, welke derhalve als vervallen moeten worden beschouwd. Zoo Duitschland bereid mocht zijn, over een ander accoord te onderhandelen, zal de Britsche re geering gaarne aanwijzingen ontvangen omtrent omvang en doel, welke de Duitsche regeering Die woorden heb ik ook altijd onthouden. Maar toen drongen allen naar buiten, naar het terras. De menigte in het park verbrak de militaire afzetting en stormde naar voren om Clemenceau, Wilson, Lloyd George toe te juichen. En de zon scheen nog steeds. Men moest er maar het beste van hopen. Zie nieuws van heden. R. P. voor zulk een accoord geschikt zou achten. De Britsche regeering zou in het bijzonder willen weten: 1. Wanneer naar de meening van Duitschland de besprekingen zouden moeten plaats vinden, en 2. Hoe de Duitsche regeering zich voorstelt te garandeeren, dat iedere handeling in den vorm van een opzeg ging of wijziging van het nieuwe accoord gedurende den geldigheidsduur de goed keuring van beide partijen wegdraagt. Slecht onthaal, in Duitschland. De Völkischer Beobachter schrijft: „De Britsche nota, overhandigd op den verjaardag van Versailles, beteekent geen bijdrage tot den vrede. Het omsingelingsspel van 1914 herhaalt zich en de nota rechtvaardigt het met precies dezelfde holle phrasen als vroe ger. De nota is opgesteld in uitdagenden vorm en de laatste zin beteekent een onbe schaamdheid. Men zal in het document tever geefs een antwoord op Hitler's rede van 28 April zoeken. De nota beperkt zich er toe, op droge wijze de omsingelingspolitiek te ont kennen en bevat slechts een magere passage over onderhandelen waartoe Engeland be reid is. Maar de groote fout is, dat het docu ment het Britsch-Duitsche vlootverdrag tracht te verlagen tot een zuiver-technisch in strument ter beperking van de vlootbewape- ning, zoodat het geen enkele beteekenis zou hebben gehad voor de Duitsch-Engelsche betrekkingen. Indien dit werkelijk overeen komt met de oorspronkelijke Engelsche op vatting, kan men slechts constateeren, dat Engeland reeds in 1935 Duitschland bedro gen heeft, Voor ons was het document een werktuig voor een duurzamen vrede tusschen Duitschers en Engelschen. De nieuwe nota toont aan, hoe zeer het noodig was een ein de te maken aan het vlootverdrag van 1935". GROOTE VERKEERSDRUKTE in de BARTELJORISSTRAAT voor „DE OUDE TIJD" om de oude Melange sigaar, zooals Uw vader die rookte. In doosjes van 10 stuks a 30 en 40 cent. (Adv. Ingez. Med.) (De provincie Zeeland zal het veer naar Noord Bevéland over de Zandkreek vervangen door een brug, maar op deze brug tol heffen). Zeeland wil een brug gaan bouwen. Waar tot heden het verkeer, Zich getroost moest toevertrouwen, Aan de diensten van een veer. Maar zoo'n veer heeft zijn bezwaren, 't Is niet altijd bij de hand En soms biedt het zelfs gevaren, Althans bij Noord Beveland. Nieuwe tijden, nieuwe zeden, 't Veer is niet van dezen tijd. Vaste bruggen eischt het heden En dat weet de overheid Steeds streeft men in onze dagen Naar wat het verkeer versnelt, Veren moeten het vertragen, Weg ermee dus, tijd is geld. Maar een veer mag duiten kosten, Ook een brug is niet te geef, In de provinciale posten, Gaat dat wat over de schreef. Voor het veer moest men betalen, Daarom lijkt het niet te dol. Uit de brug wat „op te halen", Door de stichting van een tol. Zoo bepalen Zeeland's Staten: Geef ons er wat voor terug, Wij willen geen veren laten, Kom dan gij over de brug. P. GASUS. HET DRAMA TE KOEDIJK. Veidachte ook in hooger beroep aufgespcaken. De eisch was: levenslang. AMSTERDAM 29 Juni, Arrest wijzende in de zaak tegen den melk rijder uit Bergen (N. H.) die ervan wordt verdacht op 2 Januari 1938 met een huurauto opzettelijk in het Noord Hol- landsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Amster- damsche gerechtshof vanmorgen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd en den verdachte vrijge sproken. Zoowel de officier van justitie te Alkmaar als de procureur-generaal te Amsterdam hadden den melkrijder schuldig verklaard aan moord op drie van zijn kinderen en aan poging tot moord op zijn vrouw en jongste kind. Beiden hadden levenslange gevangenisstraf geëischt. Men zal zich herinneren, dat deze gerucht makende zaak eerst een half jaar na het drama, dat zich op dien donkeren, kouden, en mistigen avond van den 2den Januari 1938 te Koedijk had afgespeeld, aan het rollen werd gebracht door een inwoner van Schagen. Deze man had een meisje uit Bergen als huishoudster in dienst, genomen Na eenigen tijd ontstond er tusschen deze twee personen een intieme verhouding en eens op een avond vertelde het meisje den man, dat zij tot voor eenige maanden terug een intie me verhouding had gehad met den melkrijder. Zij vertelde verder, dat die vroegere geliefde zich van zijn gezin had willen ontdoen terwille van de verhouding met haar en dat hij getracht had aan dit gruwelijke voornemen gevolg te geven door op dien bewusten Januariavond met een auto in het Noord Hollandsche Kanaal te rijden. De justitie werd van deze zware beschuldigin gen in kennis gesteld, waarna een vervolging tegen den melkrijder werd ingesteld en de zaak voor de rechtbank te Allernaar werd gebracht. Dit college sprak den man vrij, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd ge acht. Wel achtte de rechtbank het bewijs gele verd, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven, doch het was van oordeel, dat hij de ver dachte dit voornemen op dien bewusten Januaridag niet heeft gehad, temeer, omdat deskundigen de mogelijkheid van een ongeluk niet hebben uitgesloten. Het arrest van het gerechtshof dat de president, mr. Jolles, vanmorgen onder groote belangstelling voorlas de ver dachte zelf was echter niet verschenen is gelijkluidend aan het vrijspreken de vonnis van de rechtbank, met uit zondering echter van de overweging, die de rechtbank aan haar vonnis heeft toegevoegd, en waarin zij zegt, dat zij wel het bewijs geleverd acht, dat de verdachte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven. Deze overweging heeft het gerechts hof niet overgenomen, hiermede de smet wegnemende, die bij handhaving van het Alkmaarsche vonnis in zijn geheel toch nog op den verdachte zou zijn blijven rusten. GENERAAL GAMELIN OP DE SLAGVELDEN VAN VERDUN. De Fransche legercommandant, generaal Gamelin, bracht ter gelegenheid van de herdenking van den slag van Verdun een bezoek aan de slagvelden aldaar. Worden voorloopig vervangen door jonge mannelijke werkkrachten. Naar wij vernemen zal Haarlem na Vrijdag geen conductrices meer op de tram hebben. Indertijd waren er bij de N.Z.H. te Haar lem 6 conductrices aangesteld, terwijl bij de aanstelling door de directie werd medegedeeld dat het in de bedoeling lag, als de proef slaagde, in de toekomst meer van deze jonge vrouwen aan te stellen. De directie was, naar verklaard werd, tot dien maatregel overgegaan uit financleële overwegingen, daar de financieele resultaten van het bedrijf tot bezuiniging dwongen. Het aanstellen van de conductrices heeft, zooals men zich herinneren zal, nog al wat critiek uitgelokt. De critici meenden, dat het verkeerd was in een tijd van groote werkloos heid vrouwen aan te stellen in een werkkring die tot heden alleen door mannen werd ver vuld. In den loop der jaren is te Haarlem het aantal conductrices geleidelijk verminderd. Thans zijn er nog slechts twee in dienst. Die twee zullen morgen, Vrijdag, voor het laatst de uniform dragen. Een hunner verlaat den dienst en de tweede is overgeplaatst op het kantoor. Van de directie der N.Z.H. vernemen wij dat het niet in de bedoeling ligt te Haarlem voorloopig tot aanstelling van nieuwe con ductrices over te gaan. Er zullen nu jonge mannelijke krachten aangesteld worden Mocht dit evenwel niet slagen, dan zal weer overwogen worden om opnieuw conductrices dienst te laten doen. Uit het feit, dat er nu geen nieuwe conductrices te Haarlem worden aangesteld moet zoo werd ons medegedeeld niet de conclusie getrokken worden, dat do proef niet geslaagd zou zijn. Integendeel, uit bedienings oogpunt is de proef met con ductrices genomen, goed geslaagd, ook al waren er natuurlijk ook bezwaren aan ver bonden. Op andere lijnen zijn de conductrices dan ook nog steeds in dienst, o.a. te Leiden. Het woord is aan Charming: Weinigen zijn volkomen rechtvaardig jegens hen, van wie zij verschillen. Wij wenschen Z.K.H. Pt ■ins Bernhard geluk met zijn 28sten ver jaardag. MORGENAVOND KERKCONCERT 8.15 GROOTE KERK Koor: C. O. V. Orgel: CUNNINGHAM (Adv. ingez. Med.) Nog 1 dag slechts, dan komt JULI. Daarom waarschuwt FRANS PERQUIN, Want dan zult ge die laagste prijzen. Voor Uw BRANDSTOF niet meer zien. TELEFOON 10212. (Adv. ingez. Med.) 2>5 jjxVt&t droge Sigaren Sigarenmagazijn P. J. Prenen Gen. Cronjéstraat 164 1914 1 30 'juni [79391 (Adv. ingez. Med.) test e leus: ik plaats maar een Groentje in Haarlem's Dagblad is een van die oude leuzen, die door den tijd niet lijden, maar integendeel steeds beter worden. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag- Vrijdag rijden de conductrices der N. Z. H. te Haarlem voor het laatst. 1 Op de jaarvergadering der Reinigingsdirec teuren te Haarlem sprak de heer S. H. Fre- deriks gisteren over „Cultuurgrond door stadsvuil". 7 De propaganda-optocht ter gelegenheid van het jubileum der Groote Houtstraatver- eeniging. 7 BINNENLAND. De verdachte uit het drama te Koedijk is ook in hooger beroep vrijgesproken. 1 Twee auto's zijn in het Winschoterdiep ge reden, drie personen verdronken. 13 De Kamer heeft de conclusies van het rap port inzake Oss aanvaard. 3 BUITENLAND. In een rede, waarin hij een beroep op Hitier deed, heeft Churchill o.a. gezegd dat „het Engelsche geduld thans zijn grens bereikt heeft." 5 De Londensche City is opnieuw door een feilen brand geteisterd. 5 De onderhandelaars voor dc besprekingcen te Tokio zijn aangewezen. 5 SPORT. De nieuwe indeeling der cricket-competitie. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Na twintig jaar j Mr. E. Elias: De paradox van het overschot. 3 Melis Stoke: Ik vind'3 J. S. Visser: Het wapen van Velsen. 4 H. D. Vertelling: „Tact" door J. J. P. 4 Voor de Vrouw. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1