AGENDA. I\CEZ(MEN /TUKKIN DONDERDAG 29 JUNI 1939 HAARDEM'S D'AGBCAD 0 Directeur Da Cosla Kweekschool. Neemt 15 Juli afscheid van zijn werkkring. De lieei' O. A. Houwen, directeur van de Da Costa-kweekschool te Haarlem zal 15 Juli a.s. afscheid nemen van zijn werkkring we gens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. De heer Houwen werd 3 Juli 1874 te Bel- lingwolde geboren. I-Iij bezocht de lagere school te Sittard en 'ontving zijn opleiding te Doetinchem. 1 Oct. 1894 ving hij zijn loop baan als onderwijzer aan aan de Chr. school te Doetinchem. 1 Juli 1897 vertrok hij als onderwijzer naar Haarlem. Van 1 Jan. 1900 tot 1 Jan. 1910 was hij in Haarlem als gou verneur werkzaam, om met ingang van laatst genoemden datum op te treden als hoofd van de Chr. Muloschool te Bloemendaal. Hij sticht te in 1916 de Da Costa-kweekschool te Haar lem en trad met ingang van 1 Mei van dat jaar op als haar directeur welke functie hij nu 23 jaar heeft bekleed. Er heeft zich een comité uit bestuur, leera ren, leerlingen en oud-leerlingen gevormd om den scheidenden directeur een huldeblijk aan te bieden. JUBILEUM GR. HOUTSTRAAT- VEREENIGING. Ter gelegenheid van bovengenoemd jubileum zal de Politie-muziekvereeniging Vrijdag avond tusschen half negen en half tien een muzikalen omgang houden, welke na een tocht door de Groote Houtstraat op de Groote Markt eindigt. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.27 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Dinsdag 17 Tammoez te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. TALMOED TORAH: Sabbath te 12.30 uur. Dinsdag niet. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. De Middag- en Avonddienst op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstr. 14. De Middag- en Avonddienst op 17 Tammoez, alsmede de overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. Financiering provinciaal wegeiiplaii. Van wegen voor doorgaand verkeer. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, te besluiten, hen te mach tigen ten behoeve van aanleg van wegen in doorgaand verkeer en daarmede samenhan gende werken (ook aanleg van rijwielpaden) naarmate de behoefte daaraan zich voordoet, geldleeningen aan te gaan tot een zoodanig maximum bedrag als noodig zal zijn om een som van f 10.000.000 te verkrijgen, met bepa ling, dat deze leeningen zullen worden aan gegaan tegen eene reëele rente van ten hoog ste 4 pCt. 's jaars en idat de aflossingen voor elke leening, aanvangende in het jaar, volgen de op dat, waarin zij is aangegaan, zullen ge schieden in 40 jaren in gelijke of afloopende termijnen. In hun toelichting zeggen Ged. Staten o.a.: Indien wij thans tot Uwe Vergadering het verzoek richten, ons voor een uiteindelijke, goede oplossing van het verkeersvraagstuk, voor zoover de Provincie zich dit rechtstreeks heeft aangetrokken, nog een aanvullend cre- diet te verstrekken, willen wij tevens voor komen, dat wij, door welke onvoorziene om standigheden ook, wellicht binnen niet al te langen tijd weder voor dit doel 'bij U zouden moeten aankloppen. Reeds werd in ideze voordracht gewezen op de steeds toenemende eischen, die het moder ne verkeer 'blijft stellen. Nieuwe vindingen zullen wellicht reeds binnen korten tijd ook toepassing bij het Provinciaal Wegennet vra gen. Ook blijven uiteraard tegenslagen, zelfs zeer ernstige, kostbare tegenslagen bij werken als de onderhavige steeds mogelijk. Om al deze redenen en bovendien in verband met de thans nog pro memorie geraamde kosten van ver schillende overbruggingen van het Noord hol - landsch Kanaal achten wij het dan ook zeer wenschelijk, dat het bedrag van het aanvul lend crediet zoodanig wordt gekozen, dat dit nog eene eenigszins ruime marge blijft bevat ten. Wij zouden dit crediet daarom bepaald willen zien op f 19.000.000.—. Het behoeft hier wel niet nog eens uitdrukkelijk te worden verklaard, dat zonder noodzaak daarvan niet ten volle gebruik zal worden gemaakt. Wij meenen, dat de nuttige, deugdelijke en fraaie resultaten, verkregen met de tot dusver door Uwe Staten beschikbaar gestelde gelden, toch wel ten volle aan de verwachtingen heb ben beantwoord en wij stellen er prijs op hier voor een woord van erkentelijkheid te richten tot den Dienst van den Provincialen Water staat, die dit alles heeft tot stand gebracht. De Wegencomaiissie, die zulk een belangrijk aandeel in de uitvoering tot dusverre van het Beheersplan gehad heeft en waarmede deze zaak uitvoerig Is besproken, heeft zich in haar vergadering van 19 dezer met algemeene stem men vóór deze voordracht verklaard. Heden: DONDERDAG 29 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Feestelijkheden ter eere van den verjaardag van Prins Bernhard. Frans Hals Theater: „De onzichtbare man" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ultimatum". Tooneel: De Ramblers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,,'n Stel om te stelen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Heldenbrigade" en „Moeder Carey's kuikens", 2 en 8.15 uur. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur: Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Heemstede: Vergadering van den gemeen teraad, 8 uur. Haarlemmermeer: Gemeenteraad, 4 u. VRIJDAG 30 JUNI Groote Kerk: Kerkconcert Chr. Oratorium- vereen. G. D. Cunningham (orgel) 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—5 uur; Dinsdag en Vrijdag van 10—5 en 8—10 uur. Rijksstraatweg hoek Jan Gijzen- vaart. Plannen voor een groote verbetering. Het eenige oude huisje, staande op den hoek van den Rijksstraatweg en de Jan Gij- zenvaart, aan de Oostzijde van dien weg, dat nog herinnert aan den ouden toestand van den smallen Rijksweg met de trambaan Haar lem—Alkmaar aan den kant, is thans gesloopt. Het rondom liggende terrein, waarop de laat ste jaren een sloopersbedrijf gevestigd was, is ontruimd en als straks de laatste resten van het oude gesloopte huisje verwijderd zuilen zijn, zal weldra worden begonnen aan de ver betering van dit gedeelte van den drukken rijksweg. Aan de Oostzijde van dien weg bleef een strook bouwgrond van enkele tientallen meters tot de brug over de Jan Gijzenvaart nog altijd onbebouwd. Daardoor konden de modern aan gelegde Jan Gijzenkade, Zuidzijde en de Minahassastraat ook niet worden doorgetrok ken naar en aansluiting gevend op den Rijks straatweg. De braakliggende grondstrook is een ontsie ring van dat deel van den Rijksweg. Daarin zal nu spoedig verandering komen. De beide genoemde straten kunnen worden doorgetrok ken en de grondstrook zal weldra worden volgebouwd, terwijl de weg naar die zijde dan tevens met enkele meters zal worden verbreed. Het heeft lang geduurd, voordat tot deze verbetering kon worden overgegaan. Ongeveer 16 jaar gele'den werd de thans alweer te smalle brug over de Jan Gijzenvaart, toen nog een breede boerensloot, gebouwd. Er kwamen sedert dien groote veranderingen tot stand, maar de laatste verbetering aan de Oostzijde van den Rijksweg zal pas binnen enkele maan den haar beslag hebben. Aan de Westzijde zullen in de toekomst nog groote veranderin gen tot stand moeten komen ter verbreeding van den weg. Classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk. De Classicale vergadering. In de Groote Kerk werd Woensdag de jaar- lijksche vergadering van de Classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk gehouden. Aanwezig waren predikanten en ouderlingen als vertegen woordigers uit de Classis Haai'lem. Ds. M. G. Blauw, die voor de laatste maal de vergadering presideerde door het hem op zijn verzoek verleend eervol emeritaat, opende de bijeenkomst met het gezamenlijke zingen van Gezang 77, de verzen 1 en 4 en ging daarna voor in gebed. Daarna hield hij een afscheidsrede, welke op allen een diepen indruk maakte en waaruit wel duidelijk bleek, dat het neerleggen van zijn ambt hem moeilijk valt. Verder werd de morgenvergadering besteed aan de verkiezingen en het uitbrengen van ver slagen. Door periodiek aftreden, uittreden, overlijden, enz. werden benoemd tot leden van het Classi caal Bestuur: Ds. H. J. Visser te Santpoort, Ds. Ch. de Beus te Overveen, Ds. J. G. Lekkerkerker te Bennebroek, Ds. J. A. L. Hovy te Wijk aan Zee en Duin en W. P. J. Overmeer te Haar lem, ouderling. Tot secundus-leden: Ds. J. C. Salverda te Haarlemmermeer, Ds. J. Bronsgeest te Velsen, Ds. H. E. Beker te Haarlem, E. van Dullemen te Haarlem, ouderling; Mr. F. J. D. Theyse te Bloe mendaal en S. Dijkstra te Zaandam. Tót lid van het Provinciaal Kerkbestuur in Noord-Holland: Dr. J. Weener en tot secundus lid Ds. P. W. Foeken, beiden te Haarlem. Laatstgenoemde is tevens Scriba van genoemd Provinciaal Kerkbestuur. Tenslotte werden nog gekozen tot praeses van het Classicaal bestuur Ds. G. A. Barger te Heem stede, tot assessor Dr. A. W. Groenman te Zaan dijk, tot scriba én tevens quaestor Ds. Ch. de Beus te Overveen, en tot secundus-quaestor Ds. Joh. IJzerman te Heemskerk. Alle benoemden en herbenoemden namen hun benoeming aan. Uitgebracht werden de verslagen der Wedu wen-en Weezenbeurs in de Classis, der vereeni ging voor Kinderzorg, eveneens in deze Classis en het verslag der Zuiderzee-commissie. De praeses drong er met Idem op aan vooral de Vereeniging voor Kinderzorg te steunen. In de middagvergadering werden o.a. eenige voorstellen behandeld. Een door de Algemeene Synode voorloopig goedgekeurd nieuw hoofd stuk voor het Reglement voor Kerkelijk opzicht en tucht, bevattende bijzondere bepalingen be treffende het voorkomen of beëindigen van ge dingen voor den burgerlijken rechter, waarbij een bemiddelingsraad in het leven zou worden geroepen, kon geen instemming bij de vergade ring vinden. Besloten werd aan de Synode te verzoeken het stuk terug te willen nemen. Eenzelfde lot onderging een voorloopig door de Synode aangenomen wijziging van het Regle ment op. het godsdienstonderwijs, waarbij aan door den Kerkeraad tot godsdienstonderwijzers aangestelden in openbare godsdienstoefeningen bijbellezingen zouden mogen houden, doch al leen met uitdrukkelijke toestemming van den betrokken predikant of de betrokken predi kanten. Deze bevoegdheid wil de Synode ook toekennen aan zendelingen. Op verschülende gronden werd eveneens met algemeene stem- mn besloten aan de Synode te adviseeren, ook deze wijziging terug te nemen. Predikant-gemeenteraadslid. Na behandeling van nog eenige zaken kwam ter sprake, zulks in verband met een geval in een andere gemeente, dat het ambt van predi kant onverecnigbaar moet worden beschouwd met het lidmaatschap van een gemeenteraad. Met algemeene stemmen werd besloten dit ter kennis van de Algemeene Synode te brengen en te verzoeken dit verbod op te willen nemen in artikel 3 van het Synodaal reglement voor de Kerkeraden, waarin die bepaling reeds is vast gesteld voor het lidmaatschap van een der Ka mers der Staten-Gencraal cn de Provinciale Staten. Nadat de praeses de aftredende leden, de hee- ren J. H. van Leijden, Ds. G. J. Waardenburg en Ds. P. W. Foeken had bedankt voor hun zoo te waardeeren werk en dè overleden heeren H. D. Seissener en J. G. Hoffmann had herdacht, werd na het zingen van Gezang 237 vers 4 de verga- dering gesloten met dankgebed door Ds. G. J. Waardenburg. FAILLISSEMENTEN. Bij de faillissements-opgaven van j.l. Dinsdag, is als adres van de gefailleerde mevr. A. Ham- mink Veltman, weduwe van H. Kolk te Zand- voort, opgegeven van Speykslraat no. 3, dit moet zijn van Speykstraat no. 2. „BELLAMY". De afdeeling Haarlem en omstreken van de internationale vereeniging „Bellamy" houdt een openbare bijeenkomst op Zaterdagmid dag 1 Juli op 't buitengoed „Wildhoef", Don- kerelaan te Bloemendaal. Sprekers zijn de heeren J. Derksen Staats uit Groningen. Onderwerp: Doel en streven der Bellamy- vereeniging en J. Horsmeier Jr., uit Bloe mendaal, onderwerp: Waarom er plaats is voor allen in onze gelederen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verande ring in temperatuur, meest matige Zuid westelijke tot Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 64 F. 60 F. 62 F. De depressie, die het weer over bijna geheel West-Europa beïnvloedt, heeft haar kern bij de Faroer. Zij brengt kachtigen wind en veel regen over de Britsche eilanden en langs het Zuiden van de Noorsche kust. Ook in ons land viel wat regen, Maastricht had met 6 m.M. de grootste hoeveelheid. In Frankrijk is het weer regenachtig en werden hier en daar groote hoeveelheden afgetapt. In Duitschland begint de depressie-invloed merkbaar te worden. Het weer is hier zwaar bewolkt tot betrokken met regen in het Wes ten. In Scandinavië daalt de luchtdruk. In het Zuiden regent het hier, terwijl overal de tem peratuur in vergelijking met gisterenmorgen is gestegen. Het gebied van hoogen luchtdruk verplaatste zich Oostwaarts naar Centraal Europa. Het is via een rug van hooge drukking over Zuid- Frankrijk verbonden met het Azorenhooge- drukgebied. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.49 uur; n.m. 15.11 uur. Strand berijdbaar van 7.30—13.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Deel erfpachtsrapport eind Juli in Amsterdamschcn Raacl? Op de agenda van de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den raad van Amsterdam kwam bij de ingekomen stukken om. voor het rapport van de raadscommissie, die een onderzoek instelt inzake de erfpachts kwestie. Zooals bekend is het eerste gedeelte van dit rapport onlangs gepubliceerd. Namens de betreffende commissie deelde de heer Walrave Boissevain mede, dat de commissie in de eerste helft van de volgende maand gereed denkt te komen met een ver volg, waarmede dan het eerste van het uit twee hoofdstukken bestaande rapport klaar en gepubliceerd zal zijn. Wanneer de raad er prijs op stelt 't rapport te behandelen, dan zal hij goed doen om daarmede te wachten tot ook dit vervolg is gepubliceerd. De Raad heeft dan een beter overzicht. Spa-, vroeg of het. mogelijk is om nog voor het reces van den raad tegen het einde van Juli een vergade ring bijeen te roepen, waarin dan het eerste hoofdstuk van het erfpachtsrapport kan wor den behandeld. De wnd. burgemeester, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, deélde mede, dat hij dit verzoek aan den burgemeester, die, zooals gebruikelijk, de raadsagenda vaststelt en die thans met vacantie is, zal overbrengen. EXAMENS Gem. H.B.S.-A. Voor het eindexamen aan de Gem. H.B.S. a zijn geslaagd: Mej. Janna M. L. W. Bercht. E. Daemen. B. van Gorselen, Mej. Lucia A. Hendriks. O. an Heuven, G. Jongert, F. W. Koster, R. A. van der Laaken, Mej. Magdalena Phenning, Mej. Maria v. d. Putten, P. K. F. Schuhmacher, J. W. Schutte, Mej. Annie C Smit, P. H. Sprokkreeff, C. H. R. Veldhuisen, H. Vos, Z. van Waart, Mej. Anna Zanen. Gemeente-financiën. Voor het examen gemeente-financiën is ge slaagd A. Lohman, te Haarlem. Chr. Lyceum, afd. Gymnasium. Na verlengd examen zijn geslaagd voor di ploma A de heeren A. J. R. Brussaard, J. C. Kuyper en P. K. van der Waals. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts F. J. A. Paesi te Haai'lem. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor: Gemeente- financien: A. Lohman, Haarlem. VAKHOOFDEN LUCHTBESCHERMING. Ter aanvulling van ons verslag van de bespre kingen ten Stadhuize Dinsdagavond gehouden over de luchtbescherming zij nog vermeld, dat als vakhoofden zijn aangesteld: voor vak 1 (Centrum) inspecteur A. S. de Jong; voor vak 2 (Oost) inspecteur J. J. Sauer; voor vak 3 (Zuid) inspecteur H. J. Verschoor; voor vak 4 (West) inspecteur Oudman en voor vak 5 (Noord) in specteur J. D. Duyts. Op het Politiebureau is aangesteld om samen met den Commissaris, Hoofd der Luchtbescher ming, de zaken de luchtbescherming betreffende te behandelen, inspecteur K. Rijpma. VIJFTIGJARIG HUWELIJK. Op 10 Juli a.s. zal het echtpaar P. de Ko- ninckZoetigheid, Nieuwe Kerksplein 7 zw., waarvan de man 72 en de vrouw 69 jaar oud is, den dag herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De bruids dagen zijn Dinsdag ingegaan. Beiden genie ten een goede gezondheid. De man geniet pensioen van de Ned. Spoorwegen. Pharmaceutische artikelen mogen niet in een automaat ten verkoop worden aangeboden. Besluit van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie. Woensdag werd te Middelburg de 88ste al gemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der pharmacie voortgezet. Bij de verdere behandeling van de voorstellen vereenigde de vergadering zich met de voorge stelde uit te schrijven prijsvragen over een phy- tochemisch onderzoek van een plant waaraan geneeskrachtige werking wordt toegeschreven, in Nederland of Oost- en West-Indië voorko mende, waarvan de chemische bestanddeelen niet voldoende bekend zijn. Besloten werd ook voor 1940 f 3000 ter be schikking te stellen van het hoofdbestuur ten einde daarmede behoeftige assistenten, welke niet volgens art. 38 van het huishoudelijk regle ment voor een uitkeering in aanmerking ko men, te ondersteunen en een zelfde bedrag als toelage voor den secretaris van de commissie voor het ziekenfondswezen. Naar aanleiding van in de geheime vergade ring genomen besluiten werd o.a. medegedeeld, dat het hoofdbestuur een verbod heeft uitge vaardigd aan de leden om pharmaceutische ar tikelen door middel van een automaat ten ver koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren, zoo in als buiten apotheek. De vergadering vereenigde zich met het voor stel van de commissie voor maatschappelijke be langen om voor de salarieering van apothekers gedurende het eerste jaar f 2400 te handhaven, gedurende 18 jaar elk jaar stijgende met f 200, met een maximum van f 6000 na 19 jaar. En het minimum salaris van provisors te bepalen op f 2000 per jaar. Een tweede voorstel van dezelfde commissie, behandelende de salarieering van apothekers assistenten werd teruggenomen. Bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Voorbereidende maatregelen worden getroffen. Door het rijksbureau voorbereiding voedsel voorziening in oorlogstijd ressorteerende on der den minister van economische zaken is een commissie gevormd, welke tot taak heeft van advies te dienen inzake de bescherming van levensmiddelen tegen oorlogsgassen. Als resultaat van den arbeid dezer com missie, waarin o.a. vertegenwoordigers van den dienst van volksgezondheid en de inspec tie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zitting hebben, is thans 'n algemeene circulaire gered gekomen, be trekking helbbende op voorbereidende maat regelen ter bescherming van levensmiddelen tegen besmetting met strijdgassen, welke zonder veel bezwaar reeds in vredestijd kun nen worden getroffen. Deze circulaire wordt door het rijksbureau voorbereiding voedselvoorziening in oorlogs tijd onder een groot aantal ondernemingen op het gebied der voedselvoorziening ver spreid, waarbij zooveel mogelijk in aanmer king zijn genomen bedrijven, welke naar mag worden verondersteld regelmatig over voorraden van eenigen omvang beschik ken. Belanghebbenden, die meenen tot deze categorie te kunnen worden gerekend en de circulaire op 10 Juli a.s. nog niet hebben ont vangen, kunnen alsdan een of meer exempl. bij voornoemd rijksbureau (Lange Voorhout 3, 's Gravenhage) aanvragen. Volledigheidshalve worde vermeld, dat om practische redenen de detaillisten uitslui tend in hun organisaties bij de verspreiding worden betrokken. „Oranje" vaart veel sneller dan verwacht werd. Een draadloos A. N. P.-telegram van boord van de „Oranje" meldt: In tegenstelling tot den eersten dag van den technischen proeftocht van de „Oranje", welke door fraai weer begunstigd werd," was het den tweeden dag van de proefvaart slecht weer. Er stond een krachtige Zuid-Westen wind, welke van tijd tot tijd gepaard ging met regenbuien. De stemming onder de vijfhonderd opvarenden had evenwel door het minder gunstige weer geenszins te lijden. De positie van het schip was Woensdagavond om zes uur: 55 graden, 56 minuten, 30 seconden Noorderbreedte. De snelheid van de „Oranje", welke bij het varen op de gemeten mijl werd bereikt, bedroeg 26,30 mijl per uur. Zooals bekend bedraagt de berekende dienst- snelheid 21 mijl per uur. MISDRIJVEN TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Aan het voorloopig verslag over het wetsont werp tot aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het Wetboek van Straf recht (misdrijven tegen de veiligheid van den staat) is het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsont werp verklaarden zeer vele leden zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen, al werden tegen de uitwerking verschillende be zwaren aangevoerd. Niettemin werd van verschillende zijden de vraag gesteld, of het kwaad, dat de regeering met deze voorstellen bestrijden wil, zoo ernstig en van zulk een omvang is, dat strafmaatrege len daartegen inderdaad noodig zijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de redactie van de voorgestelde artikelen in ieder geval te ruim is. JONGEN AAN ADDERBEET OVERLEDEN. De 12-jarige I. Cohen uit Martenshoek onder Hoogezand is het slachtoffer geworden van een adderbeet, welke hij vorige week op de heide bij Tinaarlo had opgeloopen. Tijdens een school reisje naar Arnhem werd de jongen ernstig ziek en moest naar het Diaconessenhuis te Groningen worden vervoerd, waar hij is overleden. In ons land komt het gelukkig zelden voor, dat iemand door een adder wordt gebeten, toch blijkt uit bovenstaande het gevaar te bestaan. Het gif van den adder is alleen schadelijk als het in het bloed komt. Het lihaamsdeel, waarin een adder heeft gebeten, moet afgebonden wor den, om te voorkomen, dat het vergift met het bloed naar 't hart stroomt. Als het mogelijk is, zuige men de wonde uit. Hulp van een dokter dient echter in elk geval zoo spoedig mogelijk te worden ingeroepen. PERSONALIA. Aan de Universiteit te Amsterdam is be vorderd tot arts de heer F. J. A. Paesi te Haar lem. Vleeschverbruik stijgt weer. Mededeeling op de jaarvergadering van den Slagershond. De Nederlandsche Slagershond heeft te Zwolle zijn 48ste jaarvergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer E. Weima, wees er in zijn openingswoord op, dat hoewel het afgeloopen jaar financieel voor den slager zeker niet bevredigend was, er toch een ver betering in de positie van het bedrijf valt te bespeuren. Spr. haalde in dit verband den gunstigen invloed van de Vestigingswet aan en deelde voorts mede, dat, dank zij de door den Nederlandschen Slagershond gevoerde vleesch- propaganda, de teruggang in het vleeschver bruik, welke over 1938, vergeleken bij 1932, niet minder dan 27 pet. bedroeg, tot staan is gekomen niet alleen doch de vleeschconsump- tie zich thans weer eenigermate schijnt te zullen herstellen. Volgens voorloopige bereke ningen is de consumptie over het eerste kwar taal 1939 met 13 pet. gestegen vergeleken bij het overeenkomstige tijdvak over 1938. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond over het afgeloopen jaar belang rijk in ledental is vooruitgegaan en thans ruim 42Q0 slagerspatroons bij den Nederland schen Slagershond zijn aangesloten. De heeren E. Weima te Leeuwarden en H. C. Bille te Heemstede werden resp. als voorzitter en penningmeester herkozen, terwijl in de plaats van het scheidende hoofdbestuurslid, den heer Van Asperen te 's-Gravenhage werd verkozen de heer A. L. J. de Haas aldaar. Tevens werd de heer Pruisma tot lid van het dagelijksch bestuur gekozen. Verder werd het hoofdbestuur nog uitgebreid met de heeren L. Maris te Fijnaart, als commissaris voor Noord-Brabant en J. B. uit den Boogaard te Haarlemmermeer als commissaris voor de losse leden. Ih verband met de fusie van den Alge- meenen Bond van Dorpsslagers met den Ne derlandsche Slagershond werden enkele wij zigingen m de statuten en het huishoudelijk reglement aangebracht. Zeer fel werd in de vergadering geprotes teerd tegen de concurrentie, welke een tegen zeer lage keurloonen slachtend groot bedrijf te Gieten door den verkoop aan par ticulieren den slagers in het Noorden aan doet. De vergadering droeg het hoofdbestuur op te trachten hier met alle wettelijke mid delen een eind aan te maken. Amsterdam beeft een „ijzeren long". De medische outillage van de hoofdstad is dezer dagen verrijkt met een der nieuwste vin dingen, waarover de wetenschap de beschikking gekregen heeft, namelijk de z.g. ijzeren long. Dit is de populaire benaming van het toestel voor kunstmatige ademhaling, dat in den korten tijd van zijn bestaan, alom zoo sterk de aan dacht heeft getrokken. Men herinnert zich, dat dit apparaat tot dus verre het leven heeft weten te behouden van een zoon van een Amerikaanschen millionnair, wiens ademhalingsorganen niet meer functio neerden. Vooral in Engeland, waar de „long" wordt gefabriceerd, heeft het toestel grooten op gang gemaakt, mede dank zij het besluit van lord Nuffield om het kosteloos aan alle zieken huizen van het Britsche Koninkrijk te ver strekken. OORLOGSBROOD VOOR KAMERLEDEN. Woensdag werden aan het gebouw van de Eerste Kamer voor vijftig personen, bij het ge- bouw van de Tweede Kamer voor honderd per sonen gesneden boterhammen bezorgd door het departement van economische zaken. Dit brood-, was het nieuwe oorlogsbrood, dat aan de Kamer leden vwerd aangeboden als attentie voor het aannemen" van de wet, waarbij dit brood het aanzijn kreeg. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De H. O. V. en de Zomercouccrtcn. Ergens staat geschreven: „Een nieuwe zo mer, een nieuw geluid!" De H.O.V. gaat zich daarnaar richten. In dien ooit, sinds de lange jaren van onze ver minderde inkomsten, een nieuw tijdperk ver wacht mocht worden, dan is het thans. In het Jubileumboek bij haar 125-jarig bestaan werd gezegd. „Nu of nooit!" De mo gelijkheid dat het „nu" zal zijn, is groot. Im mers, dat de belangstelling beduidend is ge stegen, worde slechts in het voorbijgaan her haald 't is bekend. En, met dankbaarheid erkend. Maar ook, de officieele lichamen: het Rijk, de Provincie, de gemeenten Haarlem en Bloe mendaal hebben een extra steun, verhoogde subsidie of donatie gegeven, waaruit de waardeering voor de H.O.V. wel zeer te be merken is. Ook particulieren hielpen. Aan allen dank. En nu gaan de zomërconcerten aanvangen, evenals verleden jaar tweemaal per week, op Maandagen en Donderdagen, uitgezonderd 'het openingsconcert op Vrijdag 7 Juli. De zeer groote belangstelling van verleden jaar doet verwachten, dat deze thans niet minder zal zijn. Een doel van ons streven is een langere werkperiode, een betere bezoldiging voor onze orkestleden. Het is echter geen sinecure, dit te bereiken. Maar het moet er toch eindelijk van komen. Moge Haarlem nu eens aan de spits staan om in dezen tijd, waarin vele orkesten een moeilijk bestaan hebben, (maar dat der H. O. V. is het slechtst van allemaal), een nieuwe, betere, Area in te luiden: Haarlem, een voorbeeld voor andere steden. Mocht ge zegd worden, met terugdenken aan oude tij den: „van „Haarlem" begint de victorie". Daarvoor is noodig geen schulden meer, in de eerste plaats. Hoe kunnen we uitgeven als het niet binnenkomt? Doch daaraan wordt gewerkt, onze loterij moet ons helpen. We moeten muziek maken, uitstekende muziek. Daarvoor zijn factoren noodig, waar voor we ook werken. Het vereenigingsjaar loopt officieel van 1 September af. Met het winterseizoen openen wij dus ons nieuwe jaar en zullen wij officieel onze diri genten Marinus Adam en Toon Verhey aan onze leden voorstellen. Wij verwachten onze leden echter ook op onze zomer-coneerten, welke serie wij semi- officieel zullen openen op Vrijdag 7 Juli. Namens het bestuur der H.O.V. Mr. A. BEETS, voorzitter. P, DE WAARDT, secretarie,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2