Haarlem's Dagblad diet kabinet afgebeden „Oranje" het snelste ter wereld De Regeering Afgetreden. Dr. Colijn met vorming van nieuw ministerie belast Rookverbod. motormailschip Zeer geslaagde proeftocht 56e Jaargang No, 17186 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 30 Juni 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand fl.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Adverteutiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het bericht dat de regeering is afgetreden, dat vanmiddag te ruim één uur bekend werd, zal tenslotte voor velen nog als een groote ver rassing zijn gekomen. Immers, na de behan deling van de kwestie-Oss, waarbij de meerder heid der Kamer zoozeer tot uiting bracht dat zij minister Goseling's beleid alleen in zake- lijken zin afkeurde en zijn persoonlijke goede trouw erkende een verklaring die reeds door de Kamercommissie was uitgesproken in haar rapport was veler indruk dat men alle ge schillen wel zou overbruggen. Ook de geschillen omtrent het financiëele beleid, culmineerend in de vraag: „moeten wij streven naar een sluitende begrooting voor 1940 of kunnen wij dien eisch, gezien de enorme uitgaven voor De fensie en de noodzaak der bestrijding van de werkloosheid met nieuwe maatregelen, niet langer vooropstellen?" Dat een brug tusschen de tegenovergestelde inzichten in het Kabinet geslagen zou worden kon men met te meer reden verwachten, om dat in de laatste dagen de internationale span ningen weer onrustbarend zijn gaan toenemen, zoodat het moment voor een Kabinetscrisis allesbehalve gunstig geacht kan worden. Men heeft op de zeer belangrijke kwestie van het financiëele beleid elkaar evenwel kennelijk niet kunnen vinden. Er is gisteren een Kabi netsraad gehouden op het departement van Algemeene Zaken en vanmorgen heeft de minister-president zich naar het Paleis Soest- dij'k begeven, waar de Konhigin vertoeft. Zooals nu blijkt heeft dat bezoek ten doel ge had, H.M. het ontslag der regeering aan te bieden. De Koningin heeft de mi nisters verzocht de loopende zaken te blijven waarnemen tot de vorming van een nieuwe regeering haar beslag zal hebben gekregen. Dat is gebruikelijk. Verder heeft H.M. aan dr. Colijn de opdracht tot nieuwe kabinetsformatie verstrekt. Hij heeft verzocht die opdracht „in beraad te mogen houden". Ook dit is de ge bruikelijke vorm. Eenvoudig schijnt de nieuwe opdracht voor ür. Colijn, die zooals men weet evenals zijn reeds afgetreden vriend mr. De Wilde het standpunt van de sluitende Staatsbegrooting ïnneemt, geenszins. De R.-K. afgetreden mi nisters deelen zijn inzicht niethet zal een zeer moeilijke zaaik worden als de houding door hen c:v hun gecstvcrwaten in de Kamer en in hun partij wordt gehandhaafd. Op dit eerste oogenblik ook maar eenigerlei voorspelling te geven aangaande dr. Colijn's kansen om zijn opdracht met succes te volbrengen, moet evenwel onmogelijk worden geacht. Vele fac- fcoren kunnen zich hierbij doen gelden en zeer zeker behoort daartoe het persoonlijk gezag van dr. Colijn ,die zoowel in het binnenland als buiten de grenzen tot een symibool van Ne- derlandsche kracht en weloverwogen natio naal beleid is geworden. Als hij een volgende regeering niet zou lei den, zou dat in meer kringen dan één als een verzwakking worden beschouwd. De uitingen bij zijn zeventigsten geboortedag hebben van zijn persoonlijk© reputatie opnieuw een zeer indrukwekkend beeld gegeven. En van „voor bestemde premiers" is in ons huidige staats bestel wel zeer weinig te veronderstellen. Aangenomen moet worden dat algemeen, ook in Den Haag, de noodzaak gevoeld zal worden deze Kabinetscrisis ten snelste op te lossen. Men kan zich geen sleepende, langdu rige crisis veroorloven. De tijden laten zulks niet toe. R. P. Duitsch-Chinee§che wapen» overeenkomst. HONGKONG, (U. P.) Naar verluidt is de Duitsch-Chineesche wapen-overeenkomst vol tooid. In Tjsoenking verwacht men dat het eer ste Britsche crediet aan China hiervoor ge bruikt zal worden. Koningin Mgry verlaat de Monseigneur- bioscoop te Londen, waar zij de film van het bezoek van den Engelschen koning aan Amerika in oogenschouw had genomen. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De regeeringspersdienst meldt De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin onthef fing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging' genomen en den heeren ministers verzocht zich voor- loopig met de behandeling en de afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven belasten. Hedenmorgen heeft H. M. Dr. Colijn, mi nister van Staat, ontvangen en hem op dracht verleend tot vorming van een kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht die op dracht in beraad te mogen houden Dr. H. Colijn. ZOMERAVONDFEEST. Donderdagavond werd door Franken's Personeelsvereeniging een zomeravondfeest gegeven in het gebouw van den H.K.B. waar aan „De vier van Tholen en van Lier", hun medewerking verleenden. De sketches en levensliedjes welke zij gaven en die in een zeer snel tempo elkander op volgden, ontlokten telkens aan het publiek een applaus dat aan het geluidsvolume van de zaal zeer zware eischen stelde. Na afloop van dezen op zeer hoog peil staanden cabaret- en revue-avond volgde een geanimeerd bal, waaraan de band der Mari- nucci's medewerking verleende. Het was een zeer geslaagde avond. Militair detachement in Egypte vermist. CAIRO, 30 Juni (D.N.B.) Sedert Woensdag wondt een militair detachement, bestaande uit drie officieren, veertien soldaten en zeven auto's vermist. De soldaten waren op weg naar de oase Bahariya, ongeveer 300 Kilo meter ten zuidwesten van Cairo. Ofschoon het detachement zenndinstallaties meevoerde en ook noodseinen zijn opgevangen, heeft men de afdeeling nog niet gevonden. Gisteren hebben vliegtuigen aan de opsporingen deelgenomen en ook vandaag zijn toestellen opgestegen. (De Berlijjisclie politie heeft ge decreteerd dat autobestuurders in de rijkshoofdstad achter het stuur niet meer mogen rooken). Overal, in alle landen, Tracht men middelen te vinden, Om het snelverkeer op banden, Aan meer banden nog te binden; Overal zit men in nooden, Om de vele ongelukken, Waar de dood in nieuwe dooden, Slechts de vrucht van weet te plukken. Om den overmoed te temmen. Weet men regelen te stellen, Tracht men snelheden te remmen, Maar de doodenlijsten zwellen. Zie, bij onze Oosterburen, Komt men nu met nieuwe plannen, Daar wordt voor wie autos sturen 't Rookgereigerij verbannen. Geen bezwaar heeft de regeering, Als daar Nico gaat met Tine, Zij verbiedt de snelverkeering, Van den man met Nicotine. Dat het rooken zou kalmeeren, Gaat men daar als stelling wraken, Men zou, naar Berlijnsch beweren, Er juist over-stuur van raken. Mocht gij dus Berlijnwaarts rijden, Denk dan aan die nieuwe wetten, Laat niet u 't genot verleiden Van sigaar of sigaretten. Want u hebt het nu gelezen, Dat gij, eenmaal opgestoken, Zelf gauw de sigaar kunt wezen En een kwaje pijp zult rooken. Zitting Tweede Kamer verdaagd. 's GRAVENHAGE, 30 Juni. De Voorzitter van de Tweede Kamer deed hedenmiddag mededeeling van een missive van Dr. Colijn, waarin de Kamer in kennis werd gesteld met het aangeboden ontslag van het Kabinet. In verband met het aftreden van het Kabinet zijn de onderwerpen, die bij de Tweede Kamer voor openbare behandeling aan de orde waren, van de agenda afgevoerd en is de verga dering tot nadere bijeenroeping ver daagd. Buitengewone ministerraad. 's-GRAVENHAGE. Gisteroch tend is aan het departement van algemeene zaken een ministerraad ge houden, waarin opnieuw het budgetaire probleem ter sprake is gekomen. Het vlaggeschip van de „Nederland"te Amsterdam weergekeerd AMSTERDAM, 30 Juni. Tegen negen uur vanmorgen is het nieuwe motormailschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland van den driedaagschen technischen proeftocht in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. De zoo zeer geslaagde proeftocht werd voor het grootste gedeelte gehouden voor de kust van Schotland, waar ter hoogte van St. Abb's Head ook de gemeten mijl werd ge varen. Meer dan twintig maal werd de „run" langs de kust gemaakt en de bereikte ge middelde snelheid van 26,3 mijl per uur bij een gecontracteerde dienstsnelheid van 21 mijl per uur mag, zoowel voor de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, op welker werf het schip gebouwd werd, ais voor de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", een geluk- wensch waard worden geacht. Geen oogenblik hebben de drie Sulzer-motoren, elk van 12.500 P.K. tezamen een kracht ontwikkelende, welke belangrijk grooter is dan van de meeste elec- trische centrales in ons land, gehaperd. Steeds hooger werd het aantal asomwentelingen per minuut opgevoerd totdat de maximum-snel heid was bereikt. De op den technischen proeftoch be reikte snelheid beteekent, dat de Oranjeniet alleen het snelste Ne derlandsche koopvaardijschip is, doch ook het snelste motorschip ter wereld. Bovendien is het schip in machine sterkte 37.500 P.K. het negende schip ter wereld. Het nieuwe vlaggeschip der "Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zal derhalve naar verwacht wordt in alle omstandig heden volgens de dienstregeling, gebaseerd op een vaart van 21 mijl, te varen en in staat zijn, als de weersomstandigheden tegen zijn, eventueelen achterstand in te loopen. Drie dagen en nachten heeft de „Oranje" proef gevaren: alle technische installaties, in de machinekamer en op de brug, zoowel als in de keuken en de andere afdeelingen van den civielen dienst, zijn aan krachtproeven onder worpen. En zij zijn alle geslaagd. Veiligheids- inrichtingen en noodinstallaties bleken aan de hoogste eischen te voldoen. Ook een verduis teringsproef op de brug met gebruik van ultraviolet licht en fluoresceerende fosfores- ceerende materialen voor het geval dat niet met de gewone verlichting kan worden ge varen welke verlichting ook gebruikt kan worden als niet-verblindende instrumentver lichting op schepen, slaagde volkomen. Over het algemeen waren de weersomstan digheden voor den proeftocht niet ongunstig. De derde dag van den technischen proef tocht eindigde in mooi frisch zomerweer en met een opgewekte viering van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, Aan den laatsten gemeenschappelijken maaltijd heeft de heer mr. D. A. Delprat een feestdronk gewijd aan Z.K.H.wien namens alle opvarenden van de „Oranje" een gelukwensch-telegram werd ge zonden. In de feestvreugde aan den wal werd ge deeld doordat de deelnemers aan den proef tocht gelegenheid kregen de „Oranje" ging Donderdagavond op ongeveer 2200 M. afstand van de kust voor Scheveningen voor anker het vuurwerk, dat ter gelegenheid van 's Prin sen verjaardag op de pier werd afgestoken, gade te slaan. Daarna werden van de kust af twee zoeklichten op de „Oranje" gericht, welke het geheel verlichte schip nog meer deden afsteken tegen de duisternis van de Noordzee, Gedurende den nacht werd naar IJmuiden gevaren. Voor de eerste maal keerde het snel ste motormailschip ter wereld, geschut door de grootste zeesluizen, door het thans verbreede Het woord is aan Ofto Wei SS: Noordzeekanaal naar Neerland's hoofdstad terug, waar het te ruim negen uur weer aan de kade der reederij meerde. De inrichting van het schip. Reeds voordat de bouw van dit vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" was aangevangen, doch vooral gedurende den bouw in de laatste jaren, zijn uitvoerige pu blicaties verschenen over de inrichting van dit modernste Nederlandsche koopvaardijschip. Nu de „Oranje" in de vaart is zij het nog niet officieel onder de vlag van de reederij blijkt, dat de ontwerpers en bouwers er in ge slaagd zijn een geheel tot stand te brengen, dat in alle opzichten niet alleen aan de eischen van de opdrachtgeefster voldoet, doch ook ten volle beantwoordt aan de wenschen van hen, die gewend zijn op comfortabele wijze een groote zeereis te maken. De 585 passagiers eerste en tweede klasse, die de „Oranje" kan vervoeren, vinden op de boven ste van de in totaal tien dekken een zwem bad en sportdekken, elk grooter dan op de oudere schepen de sportdekken eerste en tweede klasse tezamen. Een vijftigtal luxe hutten komen uit op het opper-promenade- dek, de meest voorzien van privé-bad of douchekamer, met groote vierkante ramen en gelegenheid voor mechanische ventilatie, een aantal ook met een privé-dekje. Alle eerste klasse hutten, ook die op de overige dekken, hebben dezelfde inrichting, Er is naar gesreefd om in de beschikbare ruimte het grootst mogelijke comfort onder te bren gen. Op de bovendekken liggen ook de prachtige kinderkamers eerste en tweede klasse, elk met een eigen promenadedek, waarvan die der eerste klasse naar een ontwerp van Lion Cachet is uitgevoerd door het Amsterdamsch genootschap voor werkverschaffing aan on volwaardigen. Ook de hutten 3de klasse op het achterschip, met. bijbehoorende promenade- en sportdekken en de vierde klasse verblijven voornamelijk voor den overtocht van militairen zijn ruim ingericht en hebben alle stroomend water. Er is plaats voor 84 passagiers derde klasse, zoo noodig door daarvoor goed gelegen tweede klasse hutten te bestemmen voor de derde klasse, voor 147. In totaal kunnen 82 personen vierde klasse vervoerd worden. In het voorschip is een groote eetzaal voor de Europeesche leden van de bemanning beneden den rang van officier met niet minder dan 110 plaatsen. Op geen der vroegere schepen was een gemeen schappelijke eetzaal welke des avonds dienst doet al recreatiezaal aanwezig. In totaal bestaat de bemanning uit 380 koppen. In de 1ste klas rooksalons vindt men ook basreliëfs in marmer van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Z.K.H. Koning Willem III Z.K.H Prins Hendrik, broeder van koning Willem IV. In de bibliotheek bevinden zich basreliëfs van H.M. Koningin Emma en van H.K.H. Prinses Beatrix- Veel is er dat men niet kan uitdrukken maar alleen voe len. En veel ook dat men niet. kan voelen maar alleen uitdrukken. Nederland genoemd bij de onder handelingen te Moskou. Aan de Nederlandsche regeering hieromtrent niets bekend. De correspondent te Londen van de N.R.Ct bericht: Van bevoegde zijde wordt mij te verstaan ge geven, dat in de nieuwe voorstellen, die de En- gelsche en Fransche gezanten te Moskou dezer dagen aan Molotow zullen voorleggen, niet al leen de Oostzeestaten, maar ook de positie van Nederland en de andere kleine democratieën in het Westen althans indirect ter sprake worden gebracht. De preciese formuleering is nog onbe kend, maar wel slaat vast, dat Londen en Parijs hebben voorgesteld de drievoudige garantie, die Rusland ten aanzien van de Oostzeestaten van Engeland en Frankrijk verlangt, ook tot Neder land, België en Zwitserland uit. te strekken. De redactie van het blad voegt hieraan toe, van officieele zijde gemachtigd te zijn mede te deelen, dat de Engelsche regeering daarvan nooit iets aan de Nederlandsche regeering heeft medegedeeld. Onze regeering staat uiteraard volkomen buiten deze besprekingen, met het be staan, waarvan zij niet bekend was en welke voor haar verborgen waren gehouden. Kennedy niet „Yankee Clipper" naar Washington. Bespreking met Roosevelt over Europeeschen toestand? WASHINGTON, 30 Juni (Havas) De Ame- rikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft een plaats besproken aan boord van den „Yankee Clipper", die vanmiddag van South ampton vertrekt en Zaterdag te New-York aankomt. Op het departement van buitenlandsche zaken verklaarde men het motief van de reis van Kennedy niet te kennen. Het gerucht doet echter de ronde, dat de ambassadeur door president Roosevelt ontboden zou zijn voor een conferentie over den toestand in Europa. Levensmiddelengebrek te Swatau. HONGKONG, (U. P.) In Swatau is tengevolge van de Japansche blokkade gebrek aan levens middelen ontstaan. In het bijzonder groenten en rijst- zijn nauwelijks meer te krijgen. De Ja pansche troepen zijn van Swatau uit verder in het binnenland doorgedrongen en van Chinee- sche zijde wordt toegegeven dat de Jauanners het belangrijke knooppunt Tschautschau bezet hebben. De mijnenvelden voor Foetschau en Went- schau zijn nu gesloten, zoodat de blokkade van deze beide havensteden nu volkomen is. In Tientsin is de toestand eenigermate verbeterd, daar de Japanners aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen naar de concessie hebben door gelaten. De aangekondigde verscherping van de blokkade is tot dusver nog achterwege gebleven. HEDENAVOND KERKCONCERT 8.15 uur GROOTE KERK KOOR: C. O. V. ORGEL: CUNNINGHAM. (Adv. Digez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De steunregeling in Heemstede blijft onge wijzigd. 4 BINNENLAND. IIEl' NEDERLANDSCHE KABINET IS AFGETREDEN. DR. COLIJN IS MET DE VORMING VAN EEN NIEUW MINIS TERIE BELAST. 1 De zitting van de Tweede Kamer verdaagd. 1 De „Oranje" is liet snelste motorschip ter wereld. 1 De viering van Prins Bernhard's verjaardag 3 BUITENLAND. Lord Halifax heeft gisteren in een rede ge zegd, dat Engeland geen verdere agressie toelaat, maar dat overigens over alle han gende kwesties onderhandelingen moge lijk asfito. 5 De Japanners verscherpen de controle te Tientsin. 5 Dantzig blijft dc aandacht op zich vestigen. 5 SPORT. Van onzen Berlijnschen correspondent:. De Olympische Winterspelen van Garmisch- Partenkirchcn. 8 Schaakrubriek. 3 ARTIKELEN, enz. R. P.: De regeering afgetreden. 1 Dr. P. H. Schroder „De Vlaggedrager". 2 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 H. D. Vertelling: „Hondentrouw" door Bep Clioufour. 4 Voor de Jeugd n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1