Het Zangconcours van „Proza en Poëzie". WANDGEDIERTE £fl v.Empelen MAANDAG 3 JU Dl 1939 HAA'RCEM'S DAGBUAD 2 (IIN/T IN (.ETTEREN MUZIEK. Zaterdagavond. De algemeen© opmerking, die ik de vorige week maakte omtrent de wanverhouding die er bestond tusschen de belangrijke muziek der verplichte koren en de keuze van het vrije werk, werd ditmaal door de jury gemaakt, door den heer Paul F. Sanders, toen hij den uit slag van den wedstrijd meedeelde. Wij hopen dus nogmaals dat het beter moge worden. (Een zetfout in dit verslag: „het kwartet kwam aan Debussy's Tabourïn zijn gebrek aan goeden smaak demonstreeren" herstelle men; het deed dit „na"' Debussy.) De kinderkoren openden; na het beschaafd en zuiver gezongen koor van Mangold stelde „De Lofstem" uit Badhoevedorp te leur, meer nog toen net later als meisjeskoor terugkwam. Ik kan hier kort zijn, daar het prachtige „Apollo" uit Amsterdam onder H. v. d. Heide Wijma de twee cantates zóó buitengewoon mooi zong, dat men naar die zangkunst een heelen avond zou willen luisteren. Middelstem men als altviolen, samenklank als doortinteld van harpengespeel, en veelal een klanksfeer die ontroert. En aan dit alles waren even redig de zuiverheid, de uitspraak, het spel van den pianist en, kort gezegd, de hooggestemde kunst die uit alles sprak. De sfeer dezer hoogliggende registratie van de stemmen werd nog behouden in den zang van „Haarlem's Geref. Vrouwenkoor" onder Joh. Brands. Fraai en op toon werd het ver plicht koor gezongen. Toen Brands de vorige week optrad, werd niet bekend gemaakt, dat hij werd gehandicapt door 't gemis van de helft zijner tenoren, die op dit vroeg gestelde uur zich niet uit hun zaken konden vrijmaken. Dat toen het toonpeil kwalijk kon worden be houden, behoeft geen betoog. Brands nam revanche, en gaf ons een deel uit de drie stemmige Messe van André Caplet, waai- de sfeer, en ook de klankkleur, goed werden ge troffen. Het dameskoor uit Naaldwijk had een ander vrij werk moeten kiezen en zou dan een be teren indruk hebben gemaakt, daar de koor klank het goede evenwicht had, en vooral de alten mooie dingen deden in dien klank. Er kwamen nu vier mannenkwartetten (eer ste afd.) die een werk van Paul Hindemith hadden uit te voeren. Het werk (Der Tod) stelde te hooge eischen aan het technisch kunnen der zangers, en de sfeer der muziek kon dus niet geheel benaderd worden. „Kunst min" uit Amsterdam (dat ook Diepenbrock's „Veni Creator" mooi uitvoerde) en „Bel Canto" uit Haarlem (waai- Tom de Vries met een knap geschreven eigen compositie kwam) voldeden 't meest, hoewel de laatste te kampen had met den minder stabielen klank der eerste tenoren en het vrije werk welhaast een heelen toon rees. Het kwartet uit Den Haag rees in 't vrije werk eveneens een heelen toon; de klank bleef desondanks beschaafd, de uitsoraak welver zorgd. „Onder Ons" uit Beverwijk (afd. Uitmun tendheid) kreeg ook te zingen een werk van Hindemith (Du Muss dir Alles geben) De on zeglijk teedere sfeer der muziek, waarin de eerste tenoren voortdurend de meiismen van het gregoriaansch hebben te zingen, bleef prachtig bewaard. Onbegrijpelijk, dat zij te genover dit werk een onbenulligheid konden plaatsen van Kools op een wauweltekst van de ergste soort. Het kloeke koor uit Rotterdam. „De Oranje boom", zong Hugo Wolf's ..Eingebung", al was 't hier en daar wat gehaast, wel in de goede sfeer, en plaatste hiernaast, al kwam het in de tweede afd. uit, Diepenbrock's „Veni Crea tor" Hulde! Een gemengd koor in de eerste afd. „Houdt Onderling Vriendschap" uit Heemstede, onder H. J. Arisz, kreeg een der Quattro pezzi sacri te zingen van Verói, nl. het prachtige „Pater Noster". Al bood de Italiaansche tekst hier en daar moeilijkheden, vooral in de beklemto ning van twee opeenvolgende vocalen, er was ten volle aanwezig de stralende klank der Italiaansche koren en ook de geniepige uit wijkingen aan het slot werden zonder weifelen uitgevoerd. Diepenbrock's ..Den Uil" genoot eveneens een levenskrachtige vertolking. Het slot (Amen) moet echter onmiddellijk aan sluiten als een melisma. Vooraf was nog gegaan (in de eere-afd.) een koor uit Buiksloot „De Lofstem". Verplicht koor was Sweelinck's Psalm 150. waarlijk geen eenvoudige taak. De muzikale dirigent wist echter alles zeer beschaafd en in hoog- fijne klankkleur te houden, al lag 't vrije werk dit koor beter dan de muziek van Sweelinck, die in ons land wel zeer zelden wordt uitge voerd. Hier volgt de uitspraak'door de jury (waar in aohtèenvolgens aantal punten en prijs). Kinderkoren De Lofstem. Badhoevedorp 265Vs2. Apollo, Amsterdam, 327—1. De kleine Lofstem (zie boven) 160—geen. Dameskoren 2e afdeeling: Geref. Vrouwenkoor, Haar lem 318'/»1. Ie afdeeling: Naaldwijksche Koorvereeni- ging 291—2. Mannen-dubbelkwartetten, le afd.: De Amstelzangers 2732. Kunstmin, Amsterdam 3231. Bel Canto, Haarlem 303'-.'?—1. Kunst naar Kracht, Den Haag. 286l/i2. Afd. Uitmuntendheid: Onder Ons, Bever wijk. 3 lO'.'s1. Mannenkoren; De Oranjeboom. Rotterdam, 327—1. Gem. Koren, le afdeeling: Heemsteedsch Gem. Koor 327'/?1. Eere-afdeeiing: De Lofstem, Buiksloot, 289—2. Het hoogst aantal punten was dus voor Heemstede. En hetAmsterdamsch koor der Gem. Telefoon, dat zich de vorige week zoo gunstig onderscheidde, behaalde niet 3111/?, zooals de omroeper abusievelijk opgaf, maar 324J/2 P- Zondagmiddags. Ook dezen dag waren het de kinderen, die het zangersfeest mochten openen. Weliswaar waren het niet zoo hooge afdeelingen als Za terdag. maar door natuurlijken, frisschen kinderzang viel er veel te genieten. Jammer dat het Zaandamsche koor zoo goed als geen jongensstemmen heeft, want wat hadden zij in „Een oud sprookje" prachtig de klokken kunnen doen beieren. Er waren prettige solist- jes en een puik pianistje. De directie bleef wat al te metrisch, maar de weg is er (gezien het mooie zuivere zingen) om te komen tot een goed kinderkoor. Ook de Naaldwijkertjes hadden recht, zich te laten hooren. De effec ten die hier met de jongensstemmen werden be reikt, waren frappant. Er volgden nu drie vrouwenkoren, achter eenvolgens in de tweede-, eerste en eere-af- deeling. Rotterdam zong heel goed, hoewel ietwat voorzichtig het werk van Ol. Koop. maar het Latijnsche werk van Casciolini los en luchtig. De uitspraek van haec is onjuist. Het koor heeft een uitmuntende altpartij. Dordrecht (Ons Koor) heeft geen mooie mid denstemmen en bij Mendelssohn bleef de poëzie zoek. Het latljn in 't vrije nummer was niet altijd juist; zoo heeft gratia drie letter grepen. De klank werd tegen 't slot verre van fraai. Die bleef bij het koor uit Amersfoort geheel ongerept. Het zeer moeilijke werk van Zweers werd door den priester-dirigent uit stekend geleid en bleef, evenals 't vrije werk, „St. Jans-vier", straal op toon. Thans waren de gemengde koren aan de beurt. Apollo", Amsterdam, had van het Italiaansche werk van Arcadelt een zeer goede opvatting; men zong op toon, doch steeg in het vrije werk een halven toon. Voor een derde afdeeling was het een fraaie prestatie. Vier koren volgden nu, alle in de tweede af deeling. Het verplicht werk, Avondlied van Jos. de Klerk, werd het best gezongen door „Harmonia", Naaldwijk, al bleef ook in de laatste strofe, tweede regel, de mineurhar monie onduidelijk. Dit koor zong Diepen brock's Den Uil uiterst snel en met nijdig af gebeten klank op „viva". 't Geheel bleef op toon. De andere koren vonden 't noodig. in 't Vlaamsche ,Den Avond" een hiatus aan te brengen, zoodat de a werd gezongen met glottisslag. Dat is niet fraai. Ook „De Stem" Utrecht, zong genoemd werk op toon. Jammer, dat in de eerste afd. de Friezen geen goede opvatting hadden van den Ita- liaanschen koorklank bij Verdi. 't Was alles héél duidelijk, maar de poëzie bleef verre Hun blanke zingen zou meer voldoen in Palestrina. Ook het Italiaansch was niet ge heel juist (sia, tuo werd elk tot een letter greep) Thans hoorden we weer, in de afd. uitmun tendheid, het werk van Kodaly, door „Ons koor", Dordrecht, maar minder goed dan de vorige week door Pernis. Bij „Nun stimmt" waren de bassen onjuist en ook de transpa rante koorklank was er niet. Het zoutelooze „Ellen" was fraai van klank en 't is te meer onbegrijpelijk, dat die niet ook bij Kodaly aanwezig kon zijn. Een flinke trede hooger stond .Delfshavens gem. koor", dat in de eere-afdeeling deed hooren, welk een prachtige muziek toch onze Sweelinck heeft geschreven. Ook de stijl der muziek werd zeer goed benaderd. Het koor van Rimsky Korssakov in de Russische taal, was ook een prachtig staal van koorzang. Beide werken waren goed op toon. Drie mannenkoren, eerste afdeeling, zon gen nu de Motette van Schumann, maar noch Amstelveen, noch Schiedam, noch Den Helder konden ons Schumann's achtstemmig koor aannemelijk maken, ook al doordat het toonpeil niet bewaard bleef. Eerst toen de afdeeling uitmuntendheid verscheen en de Nijmegenaars onder Piet Versloot ons 't werk van den Rus Tanéjew deden hooren, onder gingen we de overweldigende werking van den mannenkoorzang. Aan Versloot's leiding is alles imponeerend: bij zijn intense muzi kaliteit verlaat hem geen cogerublik zijn sterk concentratievermogen en zelfs het doen rijzen van het toonpeil geschiedt welbewust: het slotaccoord klinkt even frisch als de eerste noot. Ook de weergave van Boudijn's prach tig koor „De Dorschers" op tekst van Martien Beversluis was een openbaring. Waarlijk, Nij megen'.? „Vereenigde Zangets" zijn niet voor niets naar onze stad gekomen, De heer Vranken maakte namens de jury den volgenden uitslag bekend: Kinderkoren, afd. 4. „Het Zuiden" Zaan dam 3261. Afd. 2. „Naaldwijksche Koorvereen." 8161, Vrouwenkoren, afd. 2. „Zuïder Vrouwen koor" Rotterdam 3231. Afd. 1. „Ons Koor" Dordrecht 2712. Eere-afd. „Animato", Amersfoort 333'/o1. Gem. Korén, afd. 3. „Apollo" Amsterdam 297—2. Afd. 2. „Oef. baart Kunst", A'dam (Oost) 2892. „Streven naar Kunst" Amsterdam-W. 2383. „Harmonie" Naaldwijk 3691. „De Stem" Utrecht 314^—1. Afd. 1. „Us Sjöngen" Langweer (Fr.) 221—3. Afd. uitm. „Ons Koor", Dordrecht 3111. Eere-afd. „Delfshaven's gem. kcor" 3851. Mannenkoren, afd. 1 ,.Nw. Amstels Mannen koor 293—2. „St. Caecilia" Schiedam 293—2, „Hejder's Mannenkoor" 2353. Afd. uitm. „Vereenigde Zangers" Nijmegen 376—1. G. J. KALT. Het Frans Halsmuseum. De nieuwe aanwinsten. De heer J. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum schrijft ons: Door de Vereeniging tot uitbreiding der ver zameling van Kunst en Oudheden op het Ge meentelijk Museum te Haarlem zijn, ter plaat sing in het Frans Halsmuseum, drie schilderijen aangeboden! le weten: een vrouwenportret van Salomon de Bray, een berglandschap, gestoffeerd met. herders en vea van Nicolaes Berchem en een landschap met koeien van Dirck van Ber gen. Hiertoe is de Vereeniging voor een deel in staat gesteld door de ontvangst van f 3500, uit de opbrengst van de Frans Hals-tentoonstelling, haar kort geleden door het Gemeentebestuur ge schonken. Salomon de Bray. schilder, architect en dich ter, in 1597 te Amsterdam geboren, kwam reeds vroeg naar Haarlem, waar hij leerling werd van Hendrick Goltzius en Cornelis Cor- nelisz. van Haarlem In 1631 was hij lid van het St. Lucasgilde. Slechts weinig portretten bestaan er van hem: enkele Bijbelsche voorstellingen liet hij na. Meer bekend is hij als architect. Als zoodanig werkte hij in 1627 aan de verbouwing van dc Zijlpoort. In 1629 ontwierp hij een nieuwen vleugel voor het Stadhuis. Zijn boek „Aehitectura Moderna", waarin alle werken van Hendrick de Keyser zijn behandeld, verscheen in 1630. Een ontwerp van de St. Annakerk en een Stadsplan van Haar lem behooren tot zijn werken. Hij stierf in 1664 aan de pest, waaraan zijn vrouw reeds overle den was en welke ook vier zijner kinderen ten grave bracht. Het geschonken schilderij, voluit gesigneerd en 1652 gedateerd, is een der mooiste portretten van zijn hand. dat in de manier van schilderen aan Frans Hals verwant is en in de voordracht en het clair-obscur aan Rembrandt doet denken. Nicolaes Pietersz. Berchem werd in 1620 in Haarlem geboren als zoon van den beroemden stillevenschilder Pieter Claesz., die waarschijn lijk een zijner leermeesters is geweest. In 1642 deed hij zijn intrede in het St. Lucasgilde. Van 1677 af woonde hij in Amsterdam, waar hij in 1683 overleed. Een reis naar Italië heeft grooten invloed op zijn werk gehad. Van zijn landschappen zijn vooral de herdersscènes zeer vermaard. Zij be zorgden hem een grooten naam en hebben, voor al door de talrijke gravures, welke er naar ge maakt werden, grooten invloed uitgeoefend op GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Afwisselend bewolkt met plaatselijk eenigen regen. Iets warmer overdag. Zwakke tot matigen Westelijken tot Zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 60 F. De depressie, welke zich Zaterdag over de Duitsche Bocht bevond, trok verder over Dene marken, Zweden en Noorwegen en bracht in dit heele gebied nog veel neerslag en krach- tigen tot stormachtigen wind. Haar kern, velke tot in Noord-Noorwegen doordrong, heeft zich thans grootendeels opgevuld. De uitlooper van het Azoren-hoogedruk- gebied ontwikkelde zich geleidelijk tot een af zonderlijk hoogedruk gebied, dat zich over Midden- en Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitschiand uitstrekt. Het centrum ligt thans over Tirol. Over dit geheele gebied heerscht thans rustig, nog vrij koel weer. Een nieuw front van het dëpressiesysteem ten Noordoosten van de Faroer passeerde in den loop van den Zondag de Britsche eilanden en heeft thans ons land bereikt. In den afge- loopen nacht viel plaatselijk eenige regen. Een tweetal nieuwe storingen welke zich op den Atlantischen Oceaan ontwikkelden heb ben den luchtdruk op de Azoren aanzienlijk doen dalen terwijl haar invloed in Ierland en West-Frankrijk zich eveneens door barometer dalingen merkbaar maakt. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 5.21 uur; n.m. 17.39 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Bfandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Een eenvoudig vaasje bloemen of een grootcr bloemstuk uit ons magazijn, schenkt steeds vol doening door de groote zorg daaraan besteed, zoowel in kwa liteit als in artistieke uitvoering BLOEMENMAGAZIJN Tel. 2S080, H'stede, Binnenweg 18 (Adv. Ingez. Med.) de Fransche kunst der 18e eeuw. Reeds bij zijn leven was hij een beroemd man, niet alleen als schilder maar ook als etser, die zelf een groote kunstverzameling aanlegde.Meesters van aanzien als Karei Dujardin en Pieter de Hooch behoor den tot zijn leerlingen. Het aangeboden schilderij stelt voor een Ita liaansch aandoend berglandschap bij zonsop gang met een rivier, waardoor een kudde vee en ezels met herders trekken. Het is in goud gelen toon gehouden, prachtig van kleur en bui tengewoon fraai van teekening. Dirck van Bergen, volgens Houbraken in 1645 te Haarlem geboren, was leerling van Adriaen van de Velde te Amsterdam. Vincent Lourensz. van der Vïnne en Jan van der Meer behoorden tot zijn tijdgenooten in de Spaarnestad. Groote verwantschap bestaat er met het werk van zijn leermeester cn met dat van Nicolaes Berchem. Omstreeks 1690 overleed hij in kommervolle om standigheden alhier. Het thans verworven schilderijtje is een uit nemend staal van het oeuvre van dezen meester, dat een zeer goed beeld van zijn kunnen geeft. Van bovengenoemde kunstenaars zijn teeke- ningen aanwezig in Teyler's museum. De. Vereeniging tot uitbreiding heeft met het schenken van deze schilderijen haar naam wel in het bijzonder eer aangedaan, daar zij het be zit van het museum verrijkt heeft met prach tige werken van Haarlemsche meesters, die nog niet in de verzameling vertegenwoordigd waren. Onze kunstcriticus, de heer J. H. de Bois, schrijft ons over de drie schilderijen. De schenking der Vereeniging tot uitbrei ding der Verzameling van Kunst en Oudheden op het Gemeentelijk museum werd in ons blad reeds vermeld. Een zeer aantrekkelijk schilderij is het groote paneel van Claes Pietersz Berchem een der elegantste Italianiseerende meester onder zeventiende eeuw. Door een berglandschap trekken reizigers, en kooplieden met hun met goederen beladen dieren en enkelen zelfs te paard gezeten, langs een meer. Herders in hun romantische landskleedij bewaken hun beesten en stoffeeren het rechtsche gedeelte der voorstelling. Zeer dun geschilderd, misschien hier en daar zelfs door 'den tijd wat doorschijnend ge worden, heeft dit luchtige, opvrodijkende werk van den uiterst knappen Hollandei haast de charme eener aquareltechniek en zal aan den wand een keurig stuk decora tieve peinture opleveren. Van Dirk van Bergen. Haarlemsch schil der uit de tweede helft der 17e eeuw, bezat het museum niets. Hij is thans met het ge signeerde veestuk zeer goed vertegenwoor digd. Het rechtsche groepje koeien bij een boom is al heel mooi geschilderd en als men het dc-nker-bruine beestje daar in den scha duwtoon bekijkt, zal men in het jonge werk van Mauve en Willem Maris de sporen dezer 17e eeuwsche voorgangers herkennen. Het doekje lijkt bovendien zeer gaaf bewaard, is aantrekkelijk door zijn oprecht Hollandsch karakter en voor een verzameling als de Haarlemsche bovendien van documentaire waarde. Het damesportret door Salomon de Bray vertoont zeer interessante gedeelten; zoo is de linkerhand zeer mooi van schildering en zijn ook in kop en buste sporen van een zeld zame schildervaardigheid aanwezig. Als totaal eenpressie is het vrij conventio neel; hier en daar, zooals in de plooien van het kleed bij de rechterhand, zelfs houterig De zeldzaamheid van Salomon de Bray's werk rechtvaardigt echter de keuze der gulle schenkster die wederom den dank der Ge meente verdient. Radio-distributie. B. en W. stellen wijziging der bepalingen voor. B. en W. schrijven aan den Raad: De aan deze gemeente verleende machtiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken voor den aanleg en het gebruik van een radio distributie-regeling eindigt 27 November 1940. Verlenging van deze machtiging zal derhalve moeten worden aangevraagd. Blijkens een rond schrijven van voornoemden Minister geschiedt de verlenging thans tot 1 Mei 1942, met de be paling, dat deze termijn na ommegang met vijf jaren, dit is tot 1 Mei 1947, wordt verlengd, ten zij vóór het beëindigen van den eersten termijn mocht blijken, dat wezenlijke veranderingen in het omroepbestel of in de techniek, die het noo dig zouden maken het geheele vraagstuk van de radio-distributie opnieuw te bezien, zich tegen die verlenging zouden verzetten. In uw besluit van 14 Augustus 1935 tot vast stelling van de voorwaarden waaronder door ons vergunning zou worden verleend voor de ex ploitatie van een radio-distributie-inrichting bin nen deze gemeente, werd, uitgaande van den toen geldenden regel, dat de machtiging telkens voor den tijd van 5 jaren zou worden verleend, bepaald, dat de vergunningen in elk geval zou den eindigen na verloop van 10 jaren. In verband met bovengenoemde circulaire werd het ge- wenscht deze bepaling te wijzigen. Behalve dit punt was er de bepaling der door de vergunning houders aan de gemeente te betalen vergoeding, die, bij verlenging, niet ongewijzigd zou kunnen worden gehandhaafd. Deze vergoeding was bij Uw genoemd besluit bepaald op twiittig cent per maand per aangeslotene aan het radio-dis tributienet. Met ingang van 1 October 1936 wer den echter de vergunninghouders verplicht te vens een vergoeding te betalen ten behoeve van de Nozema. Deze was bepaald voor het laatste kwartaal van 1936 op f 1, voor 1937 op 1.25, voor 1938 op f 1.50, voor 1939 op f 1.75 en voor 1940 op f 2, alles per jaar en per aange slotene. Nu was in de voorwaarden wel be paald dat alles wat door de gemeente, als mach tiging-houdster, zou moeten worden betaald, door de vergunninghouders aan de gemeente zou moeten worden terugbetaald, doch een zoo hooge vergoeding als ten behoeve van de Nozema werd gevorderd, was niet te voorzien geweest. Ook dit punt diende derhalve nader te worden bezien. Een en ander gaf ons aanleiding de wensche- iijkheid tot wijziging der voorwaarden, in geval van verlenging der machtiging, met de vergun ninghouders te bespreken. Als gzvolg van dit overleg stellen wij U thans voor ons te mach tigen: a. aan den Minister van Binnenlandsche Za ken verlenging der machtiging aan te vragen; en b. nadat de machtiging zal zijn verlengd met de vergunninghouders een overeenkomst aan te gaan tot wijziging van de bestaande overeen komsten, zooals nader is omschreven sub II van bijgevoegd ontwerp-besluit. Sub II van het ontwerp besluit luidt: Nadat de machtiging als onder I bedoeld zal zijn verlengd, met de vergunninghouders voor de exploitatie der radio-distributie-inrichting, een overeenkomst aan te gaan tot wijziging van de bestaande overeenkomsten, waarbij: le. in plaats van „De vergunning eindigt in elk geval na verloop van 10 jaren" wordt be paald: „De vergunning eindigt in elk geval op 1 Mei 1952 of op zooveel vroegeren of lateren da tum als tot welke de machtiging na 1947 door het Rijk zal worden verlengd"; 2e. de aan de gemeente per maand te betalen vergoeding met ingang van 1 Mei 1939 wordt vastgesteld op een vast bedrag berekend naar f 1.50 per aangeslotene per jaar over het aantal aangeslotenen per 1 Mei 1939, verhoogd met f 1 per jaar voor eiken aangeslotene boven dat aan tal. Indien de vergunninghouders tot tariefsver- hooging overgaan, welke niet het gevolg is van opgelegde lasten, zal de gemeente een procen tueel gelijke verhooging der overeengekomen bedragen genieten, Indien aan de vergunning houders nieuwe lasten in eenigen vorm worden opgelegd, als een radiobelasting of anderszins, of wanneer als gevolg van noodzakelijke verlaging der tarieven de overeengekomen heffingen onre delijk moeten worden geacht, verklaart de ge meente zich tot nader overleg omtrent de finan- cieele regeling tusschen de gemeente en de ver gunninghouders bereid; 3e. in verband met de sub le bedoelde verlen ging de voor de berekening der zuivere winst aangenomen afschrijving per exploitatiejaar wordt gewijzigd van ten minste 10 pet. in ten minste 8 pet.; en 4e. die wijzigingen worden aangebracht, welke een noodzakelijk gevolg zijn van de onder le, 2e en 3e genoemde wijzigingen. Ontploffingen in bagagedcpöts. Zondagochtend vroeg zijn zeven bom-ont- ploffingen voorgekomen. Iersche terroristen hebben, naar men gelooft, deze aanslagen ge pleegd. De bommen zijn ontploft in de baga gedepots op de stations te Leicester, Birming ham, Derby, Stafford, Nottingham, Coventry en Leamington. Twee spoorweg-employés werden gewond. Een groote hoeveelheid goe deren werd beschadigd. De ontploffingen heb ben kleine branden veroorzaakt, die spoedig konden worden gebluscht. In alle gevallen zijn de ontploffingen veroorzaakt door tijd bommen, die den avond to voren in koffers waren afgegeven. Nader wordt gemeld dat de bom, die in het station van Leamington Spa, nabij Warwick, is ontploft, het geheele bagagelokaal verniel de. Er vielen hier geen slachtoffers. ORGELBESPELING m de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 4 Juli 1939, des avonds van 8.15 9.15 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Fantasia d. kl. t. J. P. Sweelinck. 2. Preludium en Fuga D gr. t., J. s. Bach. 3. a. Ruer nobis nascitur, b. Les Cloches, N. Lebégue. 4. Prière, C. Franck. 5. a. Méditation, G. Dupont. b. Chant pastoral, Th. Dubois 6. Final, A. Guilmant. Vier legerkorpsen en één lichte divisie. Vredesorganisatie van onze landmacht gewijzigd. De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 Juli 1939 is voor de land macht een gewijzigde vredesorganisatie in wer king getreden. Als gevolg daarvan bestaat, van genoemden datum af, het veldleger uit 4 legerkorpsen en 1 lichte divisie. Elk legerkorps is samengesteld uit 2 divisiën en 1 regiment motorartillerie, elke divisie uit 3 regimenten infatenrie en 1 regi ment veldartillerie. De standplaatsen der legerkorpscommandan ten zijn onderscheidenlijk 's-Gravenhage (le), Arnhem (He), Breda Ille) en Amersfoort (IVe); die der divisiecommandanten 's-Gravenhage (le), Ede (He), Assen Ille), Arnhem (IVe), Venlo (Ve), Breda (Vle), Harderwijk (Vile) en Amersfoort (Vllle); de commandant van de lichte divisie is gevestigd te 's-Gravenhage. Voorts is met ingang van 1 Juli 1939 opge richt het wapen der militaire luchtvaart, be staande uit den staf van het wapen en 3 lucht- vaartregimenten. Tenslotte is het wapen der genie gereorga niseerd tot een brigade van 3e regimenten en zijn de kustartillerie, de motordienst en de lichte troepen met nieuwe formaties uitgebreid. De met de reorganisatie verband houdende bouw van kazernes en magazijnnen, inrichting van oefenterreinen en aanleg van vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele in uitvoering. Nog steeds aanslagen in Engeland. Koning Zogoe te Boekarest. Via Warschau vermoedelijk naar Frankrijk. De vroegere koning van Albanië Zogoe ls met zijn gemalin en gevolg te Boekarest aan gekomen. Na een kort verblijf zal hij zich naar Warschau begeven, vanwaar hij vermoe delijk naar Frankrijk zal gaan. Duitschers in Zwitserland veroordeeld. Informaties naar Oostenrijksch bankier in opdracht der Duitsche autoriteiten. De rechtbank te Zürich heeft twee Duitsche financieele detectives, die gepoogd hebben bij Zwitsersche banken inlichtingen te verkrij gen over de deposito's van een Oostenrijkschen bankier, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand en zes weken met een verbod om gedurende tien jaar in Zwitserland te verblijven. De rechtbank was het eens met de stelling van het openbaar ministerie, dat de beide Duitschers zich schuldig hadden gemaakt aan fiscale spionnage op Zwitsersch gebied ten gunste van de Duitsche autoriteiten. Huwelijk van den hertog van Spoleto voltrokken. Plechtigheid te Florence. Het huwelijk van prinses Irene van Grie kenland en den hertog van Spoleto is Zater dag plechtig te Florence voltrokken in de kathedraal van Santa Maria Delfiore in te genwoordigheid van het Italiaansche ko ningspaar, den koning van Griekenland, de koningin van Bulgarije, den hertog en de her togin van Kent en de prinsen van het Huis Savoie. PERSONALIA B. en W. van Haarlem bevelen aan den Raad aan om te benoemen tot tijdelijk leeraar(es) Engelsch aan de I-I.B.S. A: le den heer W. G. Hartstra te Rotterdam, 2e mej. A. G. Spiele te Enschedé. Verder stellen B. en W. voor te be noemen tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de 2e H.B.S. den heer Dr. B. B. S. T. Boon stra te Haarlem. MINISTER VAN DIJK BIJ DE LUCHTVAART- AFDEELING TE SOESTKRBERG. Vanmorgen heeft de minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, een officieel bezoek ge bracht aan de luchtvaartafdceling te Soester- berg in verband met het Zaterdag 1 Juli in werking getreden koninklijk besluit, d.d. 22 De cember 1938, waarbij de militaire luchtmacht tot afzonderlijk wapen werd verheven en hier mede officieel erkend als belangrijk onderdeel van het leger. HEEMSTEDE JONGENS GINGEN VUURTJE STOKEN. Zondagmorgen tegen half 10 werd de brand weer gealarmeerd voor een brandje achter den Binnenweg in de nabijheid van dc Kas- tanjelaan. Achter de huizen van deze straten ligt een open terrein, met een groote hoeveelheid tak ken, oude planten en heesters van de firma Carl van B.npelen. Blijkbaar hebben jongens daar met vuur gespeeld en de takken en plantcnafval in brand gestoken. In een ommezien stond alles in lichter laaie. Vrijwel naast de brandende massa staat een groote houten loods van den garagehouder Peters, die groot gevaar liep, waarom de brandweer werd gealarmeerd, die met 2 stra len op de leiding het vuur bestreed en na een half uur de vuurmassa had gebluscht. De staf der brandweer was mede aanwezig. OVERVEEN VRIJ ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagmiddag half vijf reden twee dames per fiets van Bloemendaal in de richting Overveen nabij de Cearalaan. Achter haar reed een auto in dezelfde richting. Ook uit Over veen was een auto genaderd. Deze week naar links uit waardoor een der genoemde dames, mej. G. uit Leiden een schok kreeg en zij de macht over haar stuur verloor, zoodat zij voor de tweede maal met de auto, die van Bloe mendaal gekomen was, in botsing kwam. Die auto werd bestuurd door den heer H. uit Heemstede. De dame kreeg schaafwonden en een bloeduitstorting aan haar rechterbeen. Toevallig was een Haarlemmer ter plaatse, die lid was van E. H. B. O. Hij heeft de dame verbonden en voor verder transport gezorgd. ONWEL GEWORDEN AAN IIET BLOEMENDAALSCHE STRAND. Zondagmorgen was het echtpaar K. uit Am sterdam per tandem naar het Bloemendaal- sche strand gekomen. Op een gegeven mo ment bemerkte de man dat zijn vrouw onwel was geworden. Hij waarschuwde direct de po litie, die de dame per brancard naar den politiepost vervoerde. Dr. Immink uit Bloe mendaal vond den toestand van mevr. K. zeer ernstig. Zij werd per ziekenauto van de firma 1 Mathot naar een der ziekenhuizen te Amster- 1 dam overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2