REDSKIN (BIJ SHAG Vader en dochtertje doodgereden. Schrikkend paard veroor zaakt verkeersongeluk. Dr. A. R. Zimmerman overleden. MAANDAG 3 JUL'I 1939 HA ARE EM'S DKGBEAD 3 Zaterdag-middag had in Haarlemmermeer op den provincialen Kruisweg bij het Museum „De Cruquius" een ernstige autobotsing plaats tusschen een Fransche auto en de auto van den heer H. F. B., uit Heemstede waarbij 6 personen gewond werden. Hoe de auto's er na de botsing uitzagen. Bij botsing met een autobus. Op den Velperweg te Arnhem is Zondagmiddag om zes uur een ver keersongeluk gebeurd, waarbij een vader met zijn twaalfjarig dochtertje het leven hebben verloren. De vijftigjarige wielrijder F. J. Oste- rop uit Arnhem, die zijn twaalfjarig dochtertje achter op de fiets had, werd op het kruispunt Oude Velper wegVelperweg bij het oversteken door een autobus van de Geldersche Traanweg Maatschappij gegrepen en tegen den grond gesmakt. Zoowel de vader als zijn dochter liepen ernstige verwondingen aan het hoofd op en werden in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar het gemeente zieken huis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na aankomst zijn beiden daar overleden. De tegenstand der wilde bussen is gebroken, 'k Zit nu mijn Ibis dus weer in den trein te rooken. WF VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) Motorrijder te Hoogwoud gedood. Zaterdagmiddag om half vier reed op het Zuideinde te Hoogwoud een met een paard be spannen wagen. Het dier, dat blijkbaar schrok van een witten muur, maakte hierbij een zij sprong, met het gevolg, dat een passeeerende motorfietsrijder, de 23-jarige D. Wiedijk uit Aartswoud, door één der lemoenen van de kar werd getroffen, waardoor hij van zijn motor werd geslingerd en met het hoofd tegen een hek vloog. De man bleef bewusteloos lig gen. Twee dokters, die spoedig ter plaatse waren, constateerden een schedel fractuur en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het zie kenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. W. was tim merman van beroep. K. L. M. voorloopig niet naar Australië. Wachten is nog op een beslissing der Australische regeering. Naar Aneta verneemt heeft de K. L. M. be sloten het plan tot het doorvliegen naar Australië en wel voor het traject Neder- landsch-Indië naar Australië met gecharterde toestellen van de K. N. I. L. M.. voorloopig uit gesteld, zulks in verband met het uitblijven van een beslissing van de zijde der Australi sche regeering. Fransche anto aangereden. Zes gewonden, van wie één ernstig. Zaterdagmiddag heeft op den Provincialen Kuisweg nabij het museum de Qruquius in de Haarlemmermeer een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen twee personenauto's waarbij niet minder dan zes personen zijn gewond, van wie één zeer ernstig. De heer H. F. B. uit Heemstede reed met zijn echtgenoote en schoonzuster in zijn auto over den provincialen Kruisweg van Heem stede naar Hoofddorp. Zijn echtgenoote zat achter het stuur. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de auto in aanraking met een in den berm staand reflectorpaaltje, juist waar de Kruisweg nabij den ouden Kruisweg een flauw bocht maakt. Tengevolge daarvan bracht de bestuurster het stuurrad naar links, doch heeft bij deze manoeuvre zeer vermoede lijk te veel gas gegeven, waardoor de auto plotseling naar de linkerzijde van den weg schoot en daar in botsing kwam met een uit de richting Hoofddorp naderende Fransche personenauto, waarin een Indisch verlofgan ger uit Frankrijk, twee Fransche dames en een kind gezeten waren. De bestuurder van deze auto, zelf van Hol- landsche afkomst, bleek zeer ernstig gewond te zijn en lag bewusteloos in den zwaar ge- havenden wagen. De andere inzittenden lie pen tengevolge van het versplinterend glas lichtere snijwonden op. Ook mevr. B. en haar zuster kregen licht letsel; beiden klaagden over pijn in de borst. Dr. H. D. Nanninga, wiens hulp was inge roepen, was spoedig aanwezig en consta teerde bij den bestuurder van de Fransche auto een zeer ernstige hersenschudding, zoo dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Met de gemeentelijke ziekenauto is de man naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. De overige gewon den zijn per luxe auto naar hun woning en verblijfplaats gebracht. De zwaar beschadigde auto's zijn door de Rijkspolitie uit Haarlemmermeer in beslag ge nomen en naar Hoofddorp gesleept. De Officier van Justitie, mr. Sikkel uit Haarlem, heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld omtrent de toedracht van dit auto ongeluk. Nader vernamen we, dat de toestand van den bestuurder van de Fransche auto heden morgen vrij gunstig was. Prov. Brandweerbond vergaderde te Zaandam. De Prov. Noord-Hollandsche Brandweer- bond heeft te Zaandam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. van den Broek uit Haarlem, deelde mede, dat de voorzitter, jhr. J. P. W. van Doorn uit Heem stede zichom gezondheidsredenen genood zaakt had gezien als zoodanig te bedanken. Op voorstel van het bestuur werd besloten thans nog niet in deze vacature te voorzien. De heer Van den Broek, die aan de beurt van aftreden was. werd als bestuurslid herkozen. In de vacature van den heer B. T. Deenik uit Naarden werd benoemd, de heer M. Hondijk, burgemeester van Venhuizen. De rekening en verantwoording werd, even als de begrooting van 1939, vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. de Bruijn uit Bussum, bleek, dat het aantal leden van den Bond op het oogenblik 52 bedraagt. Onder dankzegging werd het jaarverslag goedgekeurd. Besloten werd krachtig te blijven aandrin gen op de verwezenlijking van het plan-Gor dijn. Als afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren A. de Bruijn uit Bussum en Joh. Overtoom uit Zaan dam. Adviezen. Tenslotte gaf het bestuur adviezen met be trekking tot den aankoop en keuring van autospuiten, en voorts over de uitrusting van het brandweerpersoneel en brandalarminstal- laties. Nadat er nog op aangedrongen was, zooveel mogelijk gebruik te maken van de uniformbestekken, die bij den Bond verkrijg baar zijn, werd de vergadering gesloten en vereenigde men zich, eveneens in „Het Wapen van Zaandam", aan een gemeenschappelijke lunch. Om drie uur des middags volgde dan de officiëele ontvangst in de raadzaal van het gemeentehuis. Burgemeester In 't Veld hield een begroe tingsrede. De heer C. J. van den Broek betuigde na mens de aanwezigen zijn hartelijken dank voor de ontvangst en sprak den wensch uit, dat Zaandam met zijn industrie mag groeien en bloeien. SCHOOL VOOR VOLWASSEN WERKLOOZEN. Door de leerlingen van bovengenoemde school zal op 4 en 5 Juli een tweedaagsche excursie worden gemaakt naar de omstreken van het Gooi. Er zal o.m. een bezoek worden gebracht aan de AVRO-studio. het Raadhuis te Hilver sum en de stichting Zonnestraal. De tocht zal geheel per rijwiel worden gemaakt. Oud-burgemeester van Rotterdam. In den ouderdom van zeventig jaar is Zondagmiddag op zijn buitenverblijf aan den Boulevard te Velp, waar hjj juist Zaterdag was teruggekeerd, plotseling overleden dr. A. R. Zimmerman, oud burgemeester van Dordrecht en Rotter dam en oud-Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk. Alfred Rudolf Zimmerman werd op 19 Januari 1869 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium aldaar te hebben doorloopen, studeerde hij aan de universiteit te Leiden in de rechts- en staatswetenschappen. In 1894 promoveerde hij op een dissertatie „over internationale arbitrage" tot doctor, waarna hij gedurende twee Jaren als commies werkzaam was ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was dr. Zimmerman gemeente-secretaris van Dordrecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van deze stad. In dat jaar volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, in welke gemeente hij tevens curator was der Nederlandsche Handels- hoogeschool. Rotterdam heeft aan dr. Zimmer man veel te danken. Hij nam o.a. het initiatief tot den bouw van het stadhuis, tot een belang rijke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawijken, die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman afgevaardigd om Nederland te vertegenwoordigen op de finan- cieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Hongerije inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgenland. Aan het einde van 1922 werd dr. Zimmerman benoemd tot commissaris-generaal van den Vol kenbond te Weenen, waar hij tot taak had de Oostenrijksche financien te saneeren. In April 1923, toen hij deze functie definitief aanvaardde, vroeg hij tevens ontslag als burgemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Volken- bondsbemoeiïngen met Oostenrijk in dat jaar afliepen. In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks als voorzitter van de Anglo-Mexican Claims Commission voor de regeling der Engel- sche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 19101920. Als Nederlandsch afgevaardigde nam dr. Zim merman daarop zitting in de controle-commissie der garantiestaten voor de Oostenrijksche op- bouwleening. In 1930 werd hij benoemd tot voorzitter der Fransch-Zweedsche verzoenings commissie. Van zijp hand zijn o.a. publicaties verschenen over Amerika, Italië en over ons land. De BESPARING is het grootst bij geregelde motorverzorging door een vakman. Uw garagehouder! (Adv. ingez. Med.) ONVOORZICHTIG AUTO BESTUURDER. V oorrangsiveg overgestoken hoewel er verkeer aan kwam TWEE GEWONDEN. Zondagmiddag om vier uur wilde de auto bestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam, komende uit de richting Apeldoorn en rij dende naar Ede op het kruispunt Rijksweg— Otterloscheweg bij Ede den Rijksweg, die een voorrangsweg is, oversteken, hoewel hij zag. dat een motorfiets met zijspan uit de rich ting Arnhem naderde. Het gevolg was, dat de motor met zijspan tegen de auto botste, vervolgens tegen een steenen paal reed en over den kop sloeg. De motorrijder, de heer A. Gruil uit Amsterdam, brak een sleutelbeen en een paar ribben. Zijn echtgenoote, die in de zijspan was gezeten, liep een schedelbasis- fractuur op, alsmede verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De auto werd licht, het motorrijwiel ernstig beschadigd. Auto van dijk gestort. Twee personen gewond. Op den weg van Wadenojjen naar Gelder- malsen, welke het vorige jaar werd verbeterd, is Zondagmiddag een personenauto, waarin drie Amsterdammers waren gezeten, in een S-bocht tegen een verkeerspaal gereden, welke uit den grond werd gerukt. De auto reed vervolgens een pereboom omver sloeg over den kop den hoogen dijk af en kwam in een sloot terecht. De 65-jarige heer Blik slager, die achterin den wagen zat. werd uit de auto geslingerd en kwam in een suiker bietenveld terecht. Hjj liep een sleutelbeen fractuur op en'werd bloedend aan het hoofd verwond. De bestuurder geraakte in de auto bekneld. Hij brak een arm en werd aan het gelaat gewond. Een naast hem zittende dame bleef ongedeerd. De heer Blikslager werd, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De andere gewonde kon naar zijn woning worden overgebracht. De vernielde auto is door de politie in be slag genomen. GARANTIES BETREFFENDE NEDERLAND Het Persbureau van de N. S. B. deelt ons mede, dat een N. S. B.-lid der Eerste Kamer, de heer Van Vessem, vragen aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft gezonden in verband met persberichten over een Britsch-Fransche actie ter verkrijging van Poolsche en Russische garanties betreffende Nederland. De voorzitter der Eerste Kamer heeft gewei gerd deze vragen aan den Minister door te zen den, zonder zijn bezwaren nader aan te geven De N. S. B. meent, dat de voorzitter dit niet had mogen doen, omdat in deze alleen bezwaren van staatsrechtelijken of constitutioneelen aard en bezwaren van orde kunnen gelden, dus geen bezwaren voortspruitende uit de persoonlijke politieke opvattingen van den voorzitter. In dit optreden van den voorzitter wordt door de N. S. B. „een ernstige inbreuk op een belangrijk grondwettig recht der volksvertegenwoordiging gezien". Zomerconcerten der H. O. V. „Die Verkaufte Braut" in concertvorm. Zaterdag 1 Juli a.s. zal de H.O.V. na een ge dwongen rust van drie en een halve maand, haar werkzaamheden hervatten. De nieuw benoemde dirigenten, Marinus Adam en Toon Verhey hebben in deze periode niet stil gezeten, doch zich beijverd goede solisten te engageeren en interessante programma's sa men te stellen. Op enkele uitzonderingen na, zullen de con certen wekelijks op Maandag- en Donderdag avond gegeven worden, terwijl om de week door Marinus Adam en Toon Verhey zal worden ge dirigeerd. De samenstelling van het orkest is niet noe menswaard veranderd. De zomerconcerten hebben de laatste jaren een steeds grooter wordende belangstelling on dervonden en zullen zich zeker ook dit jaar in een druk bezoek mogen verheugen. Het eerste concert vindt plaats op Vrijdag 7 Juli, als soliste werkt daaraan mede Louise Dentz (zang). Het 2e zomerconcert, waarvoor de medewer king is verkregen van de pianiste Susi v. d. Chijs, die de Variations Symphoniques van César Franck zal spelen, wordt op 10 Juli ge geven. Deze beide concerten zullen onder leiding staan van Toon Verhey. Op het eerste concert wordt o.a. uitgevoerd de 4e Symphonie van Joh. Brahms en op het tweede de 2e Symphonie van Beethoven. Dus wel programma's een groote belangstel ling waard! Het 3e concert wordt gegeven op Woensdag 12 Juli en wordt gedirigeerd door Marinus Adam In concertvorm wordt uitgevoerd de komische opera ,Die Verkaufte Braut" van Smetana. Als solisten verleenen hieraan medewerking Hé- lène Ludolph, Eline Hemrica, Dora Schrama, (sopranen), Ans Stroïnk (alt), Jac. van Kempen, Kees Smulders (tenoren), Otto Couperus (bas) en Piet Korthout, Lucien Louman en Willem van Santé (baritons). Het H.O.V.-koor en Het Postaal Mannenkoor zullen ook medewerken. Door het H.O.V.-koor o.l.v. Marinus Adam en Het Postaal Mannenkoor o.l.v. den heer Germes is met veel enthousiasme aan deze opera ge werkt. Het werk verdient om de vlotheid waar mee het is gecomponeerd zeker een groote be langstelling. Er zijn veie bezwaren tegen het uitvoeren van een opera in concertvorm, doch het feit dat „Die Verkaufte Braut" zoo zelden als Opera in Hol land wordt uitgevoerd, is toch een reden ge weest dit werk in studie te nemen. Een duide lijke verklaring in het programma met een uit gebreide rol- en scèneverdeelïng, zal er zeker toe bijdragen ook het werk zonder de handeling voor het publiek begrijpelijk te maken. Verder werken in Juli nog als solisten mede: Manny Ligthart, sopraan, Bets Nederkoorn, piano en Cor de Wilde, cello. Op Maandag 24 Juli zal de Haagsche dirigent Nico Verhoeff het orkest leiden en Hélène Lu dolph haar medewerking verleenen. De dirigent heeft ook een zeer interessant pro gramma samengesteld. Abessynische stamhoofden hebben een bezoek gebracht aan Rome, waar zij door Mussolini ontvangen werden. De aankomst in de Italiaansche hoofdstad. ■EFN MOOIE JPRpNér.. "BtHEERSCWT EN -ZONDER.DE. AMNJTE AARZELING- GrEFN WONDER., WANf 5INT>5 DOLT REDSKIN ROO<T- IJ HjJ Z'N ZENUWEN DE BAA^ ><T- 1 Ook Uw belang is het de Redskin te rooken. U verdubbelt Uw genoegen, want Redskin spaart geld en gezond heid. Rook dus Redskin/ ItuiHó 20 voor !S et- (Adv. Ingez. Med.) Dr. Colijn voert besprekingen. Dr. Colijn is, terstond nadat hem door de Koningin opdracht tot Kabinetsformatie was gegeven, zijn besprekingen begonnen. Tot hen. met wie dr. Colijn heeft geconfereerd, behooren o.m. oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude; Staatsraad mr. Da A. P. N. Kooien, die als minister van Arbeid. Han del en Nijverheid deel heeft uitgemaakt van het Kabinet-Colijn van 19251926; mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, minister van Justitie in het tweede Kabinet-Colijn en Mr. Th. J. Verschuur, voor zitter van de R.K. Staatspartij en oud-minis ter. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. De burgemeester van Haarlem deelt mede. dat van heden tot en met 14 Juli ter gemeente secretarie le afdeeling, ter visie zijn neergelegd de kiezerslijsten voor het grootbedrijf en het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor zoover betreft de kiezers in die gemeente. Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vragen op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt of verkeerd is geplaatst. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 19391938. Aantal behandelde posten 17620 v. j. 17251. Aantal Inlagen 11413 v. j. 11331. Aantal Terugbetalingen 6207 v. j. 5920. Ingelegd f 438 872.31 v. j. f 490.025.46. Terugbetaald f 489.946.17 v. j. f 461.062.39. Minder ingelegd f 51.075.86 v. j. meer f 28.963.07. Aantal nieuwe boekjes; 255 v. j. 251. Aantal afbetaalde boekjes: 173 v. j. 151. Spaarbusjes op 30 Juni 1939 in omloop: 3925. Geledigd in Juni 1939: 440 busjes met totaal inhoud van f 7196.17. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Juni 1939: 683. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Triniteits Lyceum te Haarlem. Eindexamen H.B.S. A. Geslaagd A. J. M. Bolsius, P. P. M. Castelein, A. J. Gottmer. F. E. Jacobs, J. A. H. M. Kamp- huys. Th. A. Kuenen, M. P. M. van Pelt, C. J. Stammeyer, L. B. M. Tepe. Afgewezen 2: MD. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN In de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart werd Zondagmorgen, tijdens het oefenuur der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen examen afgenomen voor het be halen van de Bondsdiploma's A en B. Uitsluitend leden van de Haarlemsche brigade namen aan het examen deel. De examencommissie bestond uit de dames M. M. Honig te Zaandam, A. E. Evers, Bloemendaal en de heer R. Krab van Am sterdam. 11 candidaten werden duchtig theore tisch en practisch onderzocht, met als uitslag dat 9 candidaten slaagden. Voor diploma A slaagden de dames: W. Dijk stra, M. A. Gerritsen, C. C. Martin, H. G. M. Mil- denaar, N. van Kempen, A. A. Schippers en de heeren V. H. Snel en J. Kol. Voor het diploma B slaagde mejuffrouw J. C. Stammes; aan laatstgenoemde drame en aan mej. C. C. Martin werd, daar zij reeds met goed ge volg het medisch gedeelte van dit examen had den afgelegd, het desbetreffende diploma uit gereikt. „DIE SPAERNE-SANGHERS". De gewoonte getrouw, besloten „Die Spaer- ne-Sanghers" en Haarl. Vrouwenkoor onder leiding van hun dirigent Lieven Duvosel het seizoen met het geven van een concert In één der ziekenhuizen en wel ditmaal in het St. Elizabeth's Gasthuis. Gezonden werden 3 nummers voor man nenkoor, t.w. „Stille", „Pilgenchor". en „t Haesken jagen" 3 nummers voor vrouwenkoor, t.w. „O Salutaris", „Vite une chanson", en „Schoon Lieveke" en tenslotte 3 nummers voor gemengd koor, t.w. „Heer Jezus heeft een Hofken". „Jubilate" en „Gloria in Excelsis". Het concert, dat Zondag 2 Juli plaats vond, werd door de patiënten buitengewoon op prijs gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5