f rinses Jbeatrix" IS IN DE VAART H.C.ANDER/TN HET LEELIJKE JONGE EENDJE Coba is dood. AGENDA maandag 3 JUKI 1939 HA'AREEM'S DAGBEAD 4 «H. H. V." en ,,Die Raeckse". Tuinfeest in Groenendaal. De „H. H. V." vereeniging van oud-leer- lingen der vroegere Hoogere Handelsschool (tegenwoordig: H.B.S. A) heeft reeds eeni- ge jaren de sympathieke gewoonte in samen werking met de Vereeniging „Die Raeckse*1 (de leerlingenvereeniging) den geslaagden eind-examinandi der H.B.S. A een feestavond aan te bieden. Ook thans Zaterdagavond was het weer een tuinfeest in Groenendaal, te Heem stede. Er was werk gemaakt van dit feest: de wan den van de groote zaal van het Groenendaal- sche Ververschingshuis waren keurig met bloemversieringen gedecoreerd door de leden die ook gezorgd hadden dat het danspodium in de open lucht feestelijk verlicht werd door lampions en smaakvolle lantaarns. De band der „Bonzonians", 13 man sterk, is bekend om haar uitstekende dansmuziek en stelde ook thans niet teleur. Maar aan het eigenlijke feest ging eerst nog een plechtigheid vooraf. De eindexaminandi werden n.l. toegespro ken In kleinen kring in de zaal. Eerst door den voorzitter van „H. H. V.", den heer P. C. André de la Porte, die in 't bij zonder den directeur der H. B. S. A, ir. M. Voorzanger en mevr. Voorzanger welkom heette en verder woorden van gelukwensch tot de geslaagden richtte. „Gij hebt nu", zoo zeide spr. ongeveer, „een gevoel van zalige verrukking, van ruimte en rust. En wat uw toekomst betreft, staat ge als voor een hooge duinenrij en den hoogsten duintop, daar in de verte, dien wilt gij bereiken. Maar op uw weg zult gij vele obstakels vinden, gij moet door lage valleien en zult vele distels op uw pad vinden. Maar als dat alles overwonnen is, dan zij t gij er! Ik wensch u toe, dat uw toekomst zoo zal worden, als gij u die hebt voorgesteld en dat zij u veel voldoening zal geven. Nadrukkelijk waarschuwde spr. voor het overschatten van eigen kunnen en het on derschatten van gevaren en moeilijkheden. Vroeger was er helaas wel eens geen plaats voor alle geslaagden, maar het schijnt nu wat beter te worden, ieder vindt wel zijn begin. Op de school, zoo vervolgde de heer André de la Porte, hebt gij veel gewonnen: kennis en kundigheden, gij hebt met allerlei men- schen, met jong en oud, leeren omgaan. Maar gij hebt ook iets verloren: nu gij de school gaat verlaten, zult gij iets missen en dat is de onderlinge vriendschap, aangename en on aangename dingen, kortom: alles wat de lijst vormde van uw schooltijd. Dergelijke vriend schappen als in dien schooltijd worden ge sloten. kunnen zich later niet meer vormen. Wordt daarom lid van de „H. H. V.". de ver eeniging van oud-leerlingen der H.B.S. A, daarin zult gij uw oude vrienden vinden! Hierna was het woord aan den directeur, lr. Voorzanger, die begon met te herinneren aan den tijd van hard werken, die de geslaag den achter den rug hebben. Zij hebben in dien tijd in spanning geleefd en zij hebben el- kaars spanningen opgevangen. „Blijft dit ook in de toekomst doen", aldus spr., „deelt vreugde en leed met elkaar, blijft trouw Er moeten in het leven ook oogenblikken zijn voor bezinning en herinnering: die oogenblikken kan men hebben in de mooie vereeniging de H.H.V., waar de oud-leerlingen zich voor elkaar kunnen openstellen. Dit zal hun leven in veel opzichten verrijken. Welk een mooie spheer kan er heerschen op de clubavonden der H.H.V., waar ook een ern stige stemming niet vreemd is. „Gaat de toekomst met energie tegemoet", zoo zeide de heer Voorzanger, en pakt aan. Tracht dadelijk aan het werk te gaan na de vacantie, die u zoo toekomt. Blijft werken aan uw verdere ontwikkeling, dit zal veel bijdra gen tot uw levensgeluk. En denkt aan de schoone woorden van onze Koningin over moreele en geestelijke herbe wapening, die bij ieder individueel beginnen moet. „Herziet uzelf voortdurend en tracht uw „bewapening" zoo hoog mogelijk op te voeren". „Jongens en meisjes, van harte het beste op uw verderen levensweg!" "Laatste spreker was de heer J. H. Textor, die een der Rijksdeskundigen was bij het eindexamen en een der oudste leden der H H. V. Deze wenschte de geslaagden geluk ook na mens de andere Rijksdeskundigen. Spr. heeft 25 jaar geleden eindexamen gedaan en in zijn leven ondervonden, van hoeveel waarde het onderwijs op de H-B.S. A is. De groote toewij ding en de welwillendheid van directeur en leeraren dwingen bewondering af. Spr. hoopte dat de geslaagden het geleerde nu spoedig in practijk zullen kunnen brengen en harmonisch gevormde, evenwichtige men- schen zullen worden, die zooals van leerlingen eener economisch-litteraire H.B.S. verwacht mag worden, de rede aan het gevoel weten te paren. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en was de avond aan dans en jool ge wijd. Den geslaagden werden de eindexamen- distinctieven op de borst gespeld, zoodat zij den geheelen avond en een deel van den nacht want de pret zou tot drie uur duYen in hun en haar „qualiteit" konden herkend worden. De „Bonzonians" trokken nu spoedig de vele danslustigen naar de dansvloeren (buiten en in de zaal, waar luidsprekers waren opgesteld) en de clou van het feest was wel eenigen tijd later de lampionoptocht door Groenendaal! Zij nog vermeld dat het in het officieele gedeelte gesprokene werd opgenomen op gra- mofoonplaten als herinnering en ook opdat familieleden in Indië eenig idee van die offi cieele bijeenkomst zullen kunnen krijgen. VASTSTELLING UITBREIDINGSPLAN. Zooals bekend zal de rioolwater-zuiverings installatie voor de centrale rloleering In den Waarderpolder worden gesticht. Hierdoor is het noodzakelijk het uibreidingsplan „Waa/r- der- en Veerpolders" te wijzigen. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor het ontwerp-uitbreidingsplan vast te stellen. De wijziging bestaat in het veranderen van de oorspronkelijke bestemming van de gron den voor „Land- en Tuinbouw" in die voor de „Stichting van de rioolwater-zuiveringsinstal latie voor de centrale rloleering". Openbare wegen komen in dit gebied niet voor. VEREENIGING „HAERLEM". Vrijdagavond 7 Juli zal in het Verenigings gebouw „De Hoofdwacht" de Vereeniging „Haerlem" haar jaarlijksche algemeene ver gadering houden. Aan de orde komt o.a. de verkiezing van twee bestuursleden wegens het periodiek af treden van mr. A. J. Enschedé en den heer J. D. Rutgers van der Loeff. Het groote rioleeringswerk. De regeering: blijft ZV-% rente van 5.000.000 eischen. In de op 27 Juli 1938 gehouden raadsver gadering is besloten tot den aanleg van een centraal rioleeringsstelsel met zuiverings installatie in den Waarderpolder. Een bedrag van 5.000.000.werd daarvoor ter beschik king gesteld. Tegelijkertijd noodigde de Raad B. en W. uit, om voor de uitvoering van dit werk stappen te doen, om een voorschot van het Werkfonds 1934 tot gelijk bedrag te verkrijgen op voor de gemeente aannemelijke voorwaarden. Zooals B. en W. mededeelden, had de Minis ter van Financiën bij schrijven d.d. 23 Juni 1938 bericht, dat de Regeering haar goedkeu ring hecht aan het door het Werkfonds gedaan voorstel tot het verstrekken aan de gemeente van een voorschot groot ten hoogste 5.000.000.De aflossing werd gesteld op 40 jarendit bij wijze van annuïteitde eerste annuïteit te voldoen op den 31sten De cember van het jaar volgende op dat, waarin de laatste betaling op het voorschot heeft plaats gehad. De rente werd bepaald op 2V2% per jaar. B. en W. meenden evenwel, dat een betere verhouding zou ontstaan tusschen het voor deel, dat het Rijk zal ondervinden als gevolg van de uitvoering van dit werk en de finan- cieele lasten, welke er voor de gemeente uit zullen voortvloeien, indien de rente alsnog op 2 's jaars werd gesteld. B. en W. deelden voorts mede, dat zij er ook bij brief d.d. 13 Juli 1938 o.a. op hadden aangedrongen het rente percentage te stellen op 2. Antwoord op dien brief was toen echter nog niet ontvangen. Thans deelen B. en W. den Raad mede, dat pogingen om tot dit lager percentage te komen, niet zijn geslaagd. De Regeering is n.l. van oordeel, dat het percentage van 2'/2 ge handhaafd dient te worden. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat Uw Raad thans besluit tot aanvaarding van het toegezegde voorschot. OLIE VAN OLIESPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) Het nieuwe motorschip voor don DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. dar MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (Adv. ingez. Med.i Een nieuw gemaal voor den Romolenpolder. 14.000 graafwerk in werkverschaffing. In verband niet de voortschrijdende bebou wing nabij de Zomervaart, is verplaatsing noodzakelijk van liet gemaal van den Romo lenpolder. Met het bestuur van dien polder is door B. en W. overeengekomen, dat het ge maal wordt verplaatst naar de zuidzijde van den polder. Op het gedeelte grond aan de oost zijde van den Schalkwijkerweg, ter grootte van plm. 1800 M2., zal het Polderbestuur voor re kening van de gemeente een nieuw gemaal met woning c.a. stichten. Met het oog daarop zal de grond, waarop zich het tegenwoordig gemaal van den polder bevindt, met den hier- voorgenoemden, aan de gemeente in eigen dom toebehoorenden grond worden geruild. Voorts moet de gemeente aan den polder in eigendom afstaan de strooken grond tusschen den Schalkwijkerweg en den Zomerweg, waar in vanwege de gemeente een nieuwe hoofd watering moet worden gegraven. In de begrooting voor 1939, kapitaaldienst is een bedrag ad f 26.500.uitgetrokken voor „verplaatsen gemaal Romolenpolder". Dit be drag wenscht het Polderbestuur n.l. bij ge melde ruiling te ontvangen voor den bouw van het nieuwe gemaal met woning c.a. Oók is op de begrooting voor 1939 reeds een bedrag ad f 18.000.— uitgetrokken voor het maken van een duiker in de Gouwwetering bij de Zomer vaart en de wijziging van den aanleg der aan sluitende weggedeelten. Niet is in de begrooting opgenomen een be drag voor het graven van de nieuwe hoofd watering, het verruimen van de Gouwwetering ten zuiden van de zuidelijke grens van het terrein van het openbaar slachthuis en het maken van de vereischte keerschotten. Het voor dit werk benoodigd bedrag is geraamd op f 14.000.Hierin is een bedrag van plm. f 10.200.aan loon vervat. Mede in verband met dezen naar verhouding belangrijken loon- post, leent zoo meenen B. en W. dit werk zich uitstekend voor uitvoering in werkver schaffing. Dit hoofdzakelijk eenvoudig grond werk 'te bestempelen als een soort „boeren werk") vraagt een klein percentage vakbekwa me grondwerkers. Bij de raming van het be drag ad f 14.000.— is er reeds rekening mede gehouden, dat de uitvoering van dit werk in hoofdzaak zal geschieden door werkkrachten met mindere routine „op de schop". B. en W. stellen den raad voor laatstge noemd bedrag ter beschikking te stellen. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het Zomerfeest op Beeckestein. IJMUIDEN Maandag. Op het landgoed „Beeckestein" heeft het gewest Noord Holland van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Zondag onder enor me belangstelling zijn derde Zomerfeest ge houden. Reeds lang voor den aanvang stroom den van heinde en verre bezoekers uit alle deelen van Noord-Holland naar het oude bui tengoed, dat zich zoo uitnemend leent voor openluchtbijeenkomsten. Toen dan ook te ruim 11 uur de voorzitter van het gewest Noord-Holland-Zuid, de heer E. T. Albrecht, den landdag opende, was het groote grasveld dicht bezet en na den middag was het getal bezoekers zeker niet ver van de 3000 af. Na het inleidende woord van den voorzitter zong „De Stem des Volks" uit Haarlem onder Antoon Krelage een openingslied. De heer Otto Belie, voorzitter van Noord-Holland- Noord sprak daarop de openingsrede uit. Hij wees op de doelstelling van het Insti tuut en schetste de groote waarde van het instituutswerk voor den arbeider. Vooral in een tijd als deze, vol oorlogsdreiging en ver nietiging van menschelijke waarden, is het Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad Zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden ln ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, overlijden f 400 verlies van een hand, voet of oog f 200 belde leden van een duim f 100, één lid van een duim 1 50, alle leden van een wijsvinger f 60 één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een anderen vinger f 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk f 30, enkelbreuk f 15. pols breuk f 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. Copyright P. I. B. Bo« 6 Cop««*>og»n Veesabiifet vioog het eenwear op, kwam terecht m het botervat en vervolgens in een ton uit. Wit van de melk en de meel, en vet van de boter. met meel. O, o, wat aag het er nu mar öe boerin sefeoié en sk>eg met de pook naar het eendje, de kinderen liepen e&aar omver om het te i joelden en maakten het eendje nog angstiger, dan bet toen al was. Gelukkig maar, dat de deur open stond. Het eendje zag dit op het laatste oogenblik en het vloog meteen naar buiten, door de strui ken, waar het eindelijk doodmoe in de sneeuw bleef liggen. Neen, het zou te droevig zijn al de ellende te verhalen, welke het eendje in dien barren winter doorstaan moest. (Wordt vervolgd). noodzakelijk, dat men beseft in het socialisme het ideaal te hebben gevonden, dat den mensch kan opheffen uit den poel van af schuwelijke ellende, waarin de menschheid maar al te dikwijls dreigt ten onder te gaan, zeide spr. o.m., daarbij een warm pleidooi houdend voor het Instituut, dat een van de organisaties is, die de arbeiders dichter tot elkander brengen en hen leert de dingen des levens scherper te bezien. Met behulp van een luidspreker-installatie, verzorgd door Radio Kooi, was hetgeen dat op het podium te hooren gegeven werd, overal goed te volgen. Er was zang van de Stem en massa-zang alles onder leiding van Antoon Krelage, het leekenorkest „Het Signaal" onder leiding van Wim Gaffel, dat vlot musiceerde en tal van aardige melodieën ten gehoore bracht. De Trekkers bleven niet achter; een kwartet zangers met begeleiding van guitaar, banjo en fluit gaf prima ingespeelde liederen ten beste, alle populaire volkswijsjes van heinde en verre; een viertal af deelingen van het In stituut voerde een symbolisch leekenspel op. In den middag hield de voorzitter der S. D. A. P., de heer Koos Vorrink een rede, waarin hij wees op den huidigen politieken toestand zoowel in het binnenland als daarbuiten. Met klem betoogde spr. dat slechts het socialisme uitkomst kan brengen in benarde tijden als deze. De clou van den dag was de première van het dans- en muziekspel „De Vlaggendragers", geschreven door Hans J. Tobi, muziek van Wolfgang Wijdeveld en regie van de bekende dansleerares Els Keezer. De medewerkenden waren het bewegingskoor van laatstgenoem de uit Haarlem en de Haarlemsche „Stem" ond§r Antoon Krelage. Onnoodig te zeggen dat het spel met groo te aandacht gevolgd werd en een warm ap plaus den uitvoerenden ten deel viel. EXAMENS le H.B.S. b. Voor het eindexamen aan de le H.B.S. b zijn geslaagd: A. D. Kelderman, Chr. R. Kirschbaum, J. H. Kuiper, B. Leupen, mej. Cornelia J. Molenaar, A. I. Pijl, M. van Til, mej. Johanna M. Ulsamer, J. van der Valk, J. G. Waekwitz, P. Zalm. Afgewezen 1. Het examen duurt voort. Maar leeft, mysterieus als drie eenlingen voort. Coba is dood Coba de lezer denkt natuurlijk aan een lieve jonge dame, of aan een aardige olifant in Artïs. En als hij menschen- of dierenvriend is, grijpt hij al naar zijn zakdoek om de tra nen van gevoel die bij hem opwellen bij het lezen van dit doodsbericht, af te drogen. Te meer omdat de ondertitel van dit bericht leeft, mysterieus, als drie eenlingen voort" hem doet rillen. Het is zooiets als een draak, die, als een moedige ridder hem één kop af hakt, er twee koppen voor terugkrijgt Eigenlijk is Coba geen Coba, maar C.O.B.A., of in volle glorie C(ommïssie) O(nderzoek) B'ezuiniging) A(dministratie). Bij het begin der crisisjaren heeft het Haarlemsche ge meentebestuur toen nog vastgehouden werd aan de noodzakelijkheid van een slui tende begrooting, omdat nog niet bij de Re geering kon worden aangeklopt om het te kort te dekken een commissie van drie hoofdambtenaren ingesteld om aan B. en W. te adviseeren over bezuinigingsmogelijkheden in de gemeente-administratie. Het drieman schap had vrij groote bevoegdheden en heeft ook vele en naar wij mogen aannemen be langrijke rapporten aan B. en W. gezonden. Waar Coba kwam ontstond niet zelden eenige onrust onder de ambtenaren. Zou het drie manschap beslissen dat er ambtenaren te veel waren? Wie zou dan Jonah zijn op wien het lot zou vallen? Hoewel Coba nog niet was uitgewerkt, werd zij op haar beurt zelf op zij gedrongen door iemand met nog grootere bevoegdheden. Die machtige heeft op zijn beurt aan den boom van de gemeentelijke administratie geschud. Bladeren en takken vielen. Maar het eind van het lied was dat deze bezuiniger, die door het gemeentepersoneel geëerd werd als Alva inder tijd door onze voorouders, ook van het Haar lemsche tooneel verdween. Zou Coba nu weer in eere hersteld worden? Die vraag heeft eenigen tijd het gemeente- personeel bezig gehouden. Zekerheid werd daarover niet verkregen, want hoewel af en toe door haar teekenen van leven werden ge geven scheen zij officieel „ter ziele". Om zekerheid te hebben informeerden wij eens ten Stadhuize. Toen kregen wij het wondere antwoord: „Coba is dood, maar leeft als drie eenlingen voort". Dat wil zeggen; de drie hoofdambtenaren, die intertijd tezamen Coba vormden, werken nu elk zelfstandig om, als B. en W. dit wenschen, een onderzoek in te stellen naar bezuinigingsmogelijkheden. Maar de drie hoofdambtenaren kunnen elkaar in het Stad huis moeilijk altiid ontloopen, zoodat het toch wel mogelijk is, dat een enkelen keer Coba, al is het dan ook niet met een officieele sanctie, weer uit den doode herrijst! Heden: MAANDAG 3 JULI Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Luchtduivels der Marine" en „Paniek in Hollywood". 2 en 8.15 uur Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. DINSDAG 4 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Gouvernementsgebouw Dreef: Openbare zit ting Provinciale Staten, 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 10—5 uur: Dinsdag en Vrijdag van 10—5 en 8—10 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. 11—3 uur, be- talve 's Maandags Toegang vrij Palestina Diorama's, SchotersingeJ 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6