n il i§ H ff f ROEIEN. ZEILEN GOLF HENCELEN SCHAAKRUBRIEK - 3 IÉ Hf m 1 z si- C m I I- ft a MAANDAG 3 JU Dl 1939 HAARD EM'S DXGBDAD INTERNATIONALE WED STRIJDEN OP DE BOSCHBAAN De Deen Olscn wint den Holland beker. De Oude Acht voor Nereus. Jonge Vier van Het Spaarne verovert den Hultzer Beker. In combinatie hebben het Holland Beker Comité, de roeivereeniging De Amstel en de Amsterdamsche Roeibond tweedaagsche wed strijden op de Boschbaan gehouden. De inschrij ving in sommige nummers leed onder de om standigheid dat pas een week tevoren Aegir lustrumwedstrijden nabij Groningen had ge houden. De studentenvereenigingen, met uitzon dering van Nereus, waren daarom maar in weinig nummers vertegenwoordigd. Sterke ploegen uit het buitenland gaven evenwel een bijzonder cachet aan deze wedstrijden. Ook sterke skif- feurs. Die maakten den strijd om den Holland Beker zeer interessant. Het werd een spannend gevecht tusschen den Deen Olsen, den Belg Piessens en de Nederlanders Velds (Die Leythe) en Logger (Poseidon). Olsen won na een zeer goed en krachtig ge roeide race. De indruk werd evenwel gewekt dat de Belg, die aan boei 4 zeer ruw water had en daar toch goede tweede werd, terwijl Olsen aan boei 1 de eenige was die van beschutting van den hoogen wal kon profiteeren, minstens even sterk moet zijn. Onze landgenooten weer den zich goed in moeilijke omstandigheden en leidden zelfs beurtelings over een flinken afstand. Maar wij hebben toch nog geen skiffeur van internationale klasse. De oude acht van Nereus won zeer mooi van een sterke Duitsche acht „Baldeneysee" in den zeer goeden tijd van 6 min. 15 sec. Hier had Nereus het voordeel van den hoogen wal, dat evenwel bij de achten niet zoo veel verschil maakte als bij de skiffs. De oude vier van Nereus roeide een row-over, faute de combattants, en maakte weer een uitstekenden indruk. Dit is weer de beste Nederlandsche ploeg; het is te hopen dat zij in September, als de Europeesche kampioenschappen gehouden worden, nog in dezen vorm zal zijn. Het Spaarne behaalde Zaterdag, toen de wind matig was, een mooi succes doordat de Haar- lemsche jonge vier den Hultzer Beker won tegen de Hoop en de Amstel, in een zeer goeden tijd (7 min. 23 sec.). Dezelfde ploeg bracht er Zon dag, toen een stormwind mee stond, in een ander nummer (Jonge Vier A) al heel weinig van terecht en eindigde als laatste in 7.41, dus acht tien seconden langer dan op Zaterdag. De een voudige verklaring is dat drie van de vier roeiers veertien dagen tevoren pas hun eerste race op 2000 M. geroeid hadden en in de gladde boot zelfs bij hun oefeningen nog nooit ruw water hadden gehad. De overwinning van den vorigen dag werd er niet minder goed door en zal de herlevende animo voor het raceroeien in Haarlem ongetwijfeld helpen stimuleeren. Daartoe droeg ook een Haarlemsche vetera- nenploeg bij, die op 1000 M. de overnaadsche vier voor veteranen won na feilen strijd met de Duitschers (Etuf uit Essen) die met klein ver schil de tweede plaats bezetten. Er waren meer veteranen-nummers; de Duitschers- wonnen een acht (1500 M.) en Muntz (De Maas) een skiff nummer met Cox (Het Spaarne) als tweede een Duitscher op de laatste plaats. Een juniores stijlvier van Het Spaarne werd tweede uit vier deelnemende ploegen; de quadruplescull werd door de Duitsche meisjes uit Hannover op overtuigende wijze van Het Spaarne gewonnen. Dit nummer, dat in Duitsch- land „Doppeltvlerer" heet en daar al sinds lange jaren populair is op roeiwedstrijden, is nieuw in ons land en in dit seizoen pas ingevoerd. Het belooft wel een blijvende attractie te zullen worden. De Jonge Vier A en de Jonge Vier B, beide racenummers over 2000 M., werden op deze wedstrijden allebei door Duitschers gewonnen, n.l. door Baldeneysee en Rurohrt. In het eerste geval, Zaterdagmiddag, verloor Triton slechts met taflengte. In het tweede, Zondagmiddag, deed het boeivoordeel in den schuin over de baan staanden storm zijn invloed gelden; Ruhrort roeide onder den hoogen wal. Pas in de toekomst, als de beplanting hooger is opge schoten en de Boschbaan inderdaad een Bosch- baan wordt, zal de mogelijkheid van boeien- verschil geheel kunnen verdwijnen. Door de goede ligging van de baan doet het nadeel zich nu al slechts zelden gevoelen, maar Zondag deed het zich gelden. Hier volgt een overzicht van de verschillende races. Stijlroeien voor dames. Het stijl-skiffroeien voor seniores werd ge wonnen door de Hoop (mej. E. I. Klein) met 82 punten; tweede was de Amstel (mej. E. A. M. Fontaine) met 72 punten. Het stijlroeien overnaadsche vier bracht een overwinning voor de Hoop met 77 punten. Het Spaarne werd met 67 punten 2e en Amstel met 63 punten 3e. Om den Willem Hultzer- beker. Voor dit nummer voor burgervieren komen aan den start Amstel, De Hoop, en Het Spaarne. De Haarlemmers maken den snelsten start. Amstel neemt daarna even de leiding toch spoe dig moet het dit aan het Spaarne afstaan. De Hoop is met een lengte achterstand derde. Op 500 M. leidt Spaarne met een taflengte. Daarna haalt De Hoop wat op, zoodat deze ploeg op 750 M. tweede is. Amstel zakt verder af. Het Spaarne blijft aan het hoofd. De ploeg roeit krachtig. Tegen het einde tracht De Hoop nog op te halen, doch het gelukt niet. Het Spaarne wint met 1 lengte verschil in 7 min. 23.6 sec. De Hoop is tweede in 7 min. 26.9 sec. De ploeg bestond uit: W. van Ree, boeg, J. P Beekman, H. M. de Bilt, E. P. Hulsman, slag, A. D. Th. Bruyning, stuurman. De Amstel was ver achter; tijd 7.46. Jonge dubbel scull. Het Spaarne, dat tegen S. R. Nautique Anver- soise moest uitkomen, miste haar slag, die ver hinderd was. Hij werd vervangen door Sellies van De Hoop, om aan de Belgische gasten partij te kunnen geven. Het Spaarne nam spoedig de leiding en behield die tot 800 M. De Belgen hadden op de hell't van de baan een halve leng te voorsprong. Het was duidelijk dat de Ant- werpsche ploeg een beter geheel vormde. Hoe wel Het Spaarne door een spurt het verschil nog wat verminderde, wonnen de Antwerpenaren met 3 lengten verschil in 7 min. 19 sec. De tijd van de combinatie was 7 min. 25.5 sec. Jonge Vier B. Aan den start kwamen R. G. Baldeneysee (Duitschland) en Triton. De Duitschers namen en behielden de leiding: met een taf lengte ver schil wonnen zij in 7 min. 19.3 sec. De tijd van Triton bedroeg 7 min. 20.2 sec. Jonge acht. Amstel en Laga, die voor dit nummer start ten. gingen aanvankelijk gelijk op. Op 500 M. leidden ae Delftsche studenten met een tafleng te. Toen werd het een spannende strijd om de leiding; op de helft van de baan had Laga nog een kleinen voorsprong; het ging vervolgens ge lijk op tot 1250 M. Ongeveer 500 M. verder nam Amstel de leiding en stond die niet meer af. Zij won in 6 min. 38 sec. Tijd van Laga 6 m. 41.8 sec. Jonge Twee A. Dit nummer werd door Poseidon met 254 lengte voorsprong in 8 min. 36 sec. van De Hoop gewonnen; laatstgenoemde deed er 8 min. 43 sec. over. Lichte skiff. L. R. Wieringa van De Amstel won onbedreigd van E .J. Zeegers (De Hoop) in 8 min. 10 4 sec. Dg tijd van De Hoop. die vijf lengte achter was. gedroeg 8 min. 18.2 sec. Overnaadsche skiff. De strijd ging tusschen De Hoop (I. N. Cog- nito), Willem III (G. Schiller), en De Amstel (J. Moolhuyzen). Reeds op 1500 M. had De Hoop gewonnen. Onbedreigd en met vrij groot verschjl eindigde hij in 8 min. 30 sec. Willem III was no. 2 in 8 min. 42 sec. Overnaadsche vier (veteranen). Voor dit veteranennummer, dat over 1000 M. ging, kwamen de volgende ploegen aan den start: Het Spaarne, E.T.U.F. (Essen), D.R.V. uit Am sterdam en De Amstel. Dit werd een hardnek kige strijd. Het Spaarne nam de leiding met D. R. V. op de tweede plaats. D.R.V. zakte echter af waardoor E.T.U.F. tweede werd. Het werd een spannende strijd tusschen het Spaarne en E.T.U.F., waarbij Spaarne met een meter ver schil won. Amstel kwam nog in botsing met D. R.V., waardoor deze ploegen drijvend door de finish gingen. De tijd van het Spaarne was 3 min. 47.2 sec., die van E.T.U.F. 3 min. 47.6 sec. De ploeg van het Spaarne bestond uit: L. Molijn. slag; W. Huygens. H. Cox, N.N. slag en A. D. Th. Bruyning, stuurman. Stijl Skiff Juniores. Het nummer Stijl skiff voor dames Juniores werd gewonnen door De Hoop (mej. E. S. Klein) met 80 punten: No. 2 was Willem III (mej. M. Pool) met 66 punten. ZONDAG. De Deen Olsen wint het hoofdnummer. De tweede dag van deze wedstrijden is een groot sportief succes geworden. Jammer was het alleen, dat er den geheelen middag een harde wind stond, dien de roeiers in den rug hadden en die het water zwaar, soms haast onstuimig maakte. De winnende ploegen startten biina alle aan de eerste boei, waar het minder golfde. Ook de Deen Olsen uit Kopenhagen, die na een span- nenden en fraaien strijd tegen den Antwerpe naar Piessens en onzen langenoot Velds het hoofdnummer Oude Skiff om den Holland-beker won, startte aan de eerste boei, hetgeen intus- schen niets afdoet aan de zeer goede prestatie van dezen roeier, die ook nu bewees, dat hij tot de beste Europeesche skiffeurs gerekend moet worden. Ook in de andere internationale races waren de Hollandsche successen zeer matig. Alleen de Oude Acht van Nereus slaagde er in, van een buitenlandsche ploeg de acht van R. G. Baldeneysee te winnen, welke goede prestatie hartelijk werd toegejuicht. De Duit schers bleven meer dan drie lengten achter, waarbij echter opgemerkt dient te worden, dat Nereus aan de eerste en dus de beste boei startte. De uitslagen waren: Oude Skiff (om den Holland-beker): 1 V. Ol sen (Soroe Roklub, Kopenhagen) 7 min. 32.4 sec., 2 B. Piessens (S.R.N. Anversoise) 7 min. 33.9 sec., 3 G. J. Velds (Die Leythe) 7 min. 44.7 seconde. Jonge Skiff a: 1 R. Sellier 7 min. 55.8 sec., 2 L. R. Wieringa (De Amstel) 7 min. 59 sec. Jonge Twee B: 1 De Hoop 8 min. 36.8 sec., 2 Amstel (omgeslagen). Jonge acht B: 1 R.G. Baldeneysee 6 min. 26.8 sec., 2 De Amstel 6 min. 36 sec. Overnaadsche twee: 1 Willem III 8 mm. 39.8 sec., 2 Njord 8.49.1 sec. Double scull seniores: 1 S. R. Anversoise 7 min. 15.6 sec., 2 Het Spaarne 7 min. 41.5 sec. Oude acht: 1 E.T.UF. (Duitschland) 5 min. 07.8 sec., 2 De Amstel 5 min. 0.8.5 sec. Oude twee met stuurman: 1 Willem III 8 mm. 17.3 sec., 2 Poseidon 8 min. 26.7 sec. Jonge Skiff B: 1 G. Debbauf (S.R.N. Anver soise) 7 min. 38.2 sec., 2 J. van Blerkom (Laga)- 7 min. 43 sec., 3 K. E. Meijer (Willem III), 7 min. 43.1 sec. Oude vier: 1 Nereus 7 mm. 07.8 sec. (Ruhrort niet opgekomen). Overnaadsche Vier: 1 Njord 7 mm. 29.9 sec., 2 Poseidon 7 min. 40.8 sec.. 3 Zwolsche Roei- en Zeilvereeniging, 7 min. 41.9 sec. Skiff (veteranen) afd. 1: J. W. H. Muntz (De Maas). 2 H. Cox (Het Spaarne). 3 R. Schmidt ^Mdeeling 2: 1 B. J. Boersma (De Amstel), 2 H. J. Bots (Willem III), 3 Dr. L. F. Tjalma (Triton). Jonge Vier a: 1 Ruhrort 7 mm. 08.8 sec., 2 Triton 7 min. 18.6 sec., 3 De Hoop 7 mm. 21.9 sec.. 4 Het Spaarne 7 min. 41 sec. Oude Acht: 1 Nereus 6 mm. 15.8 sec., 2 Balde neysee 6 min. 29.3 sec. Stijl-snel-skiff: 1 mej. Inge Oehlenschlaeger (Luebecker Fraue Rnudergesellschaft) 65 pnt.. 2 mei. M. Poot (WillemlII) 41 pnt. Stijl-snel-vier: 1 De Hoop 49 pnt., 2 Nereus 34St5l-snel-acht: 1 Willem III 47 pnt, 2 De Amstel 41 pnt. Stijl-snel-quadruple-scull: 1 Erster Frauen Ruder Club Hannover 53 pnt., 2 Het Spaarne 46 pnt. streden, v. d. Bergen wist tenslotte de eerste en Bollemeyer de tweede race te winnen. In het groote en sterke veld der 16 M2.-klasse kon Flemming twee éclatante overwinningen behalen. Beide dagen was hij vrij goed weg, maar op het kruisrak wist hij zich van de eerste plaats te verzekeren om tenslotte met een mooien voorsprong als eerste te eindigen. Op den eersten dag wist Janssen zich achter Flemming als tweede te handhaven. Beide H. J. C.'ers vielen dus in de prijzen. Zondag moest Janssen echter opgeven. Nu wist De Boer zich tweede te plaatsen. In de twaalfvoetsjollenklasse was er nog een aardige deelneming. Beide dagen wist Bier (H.J.C.) met een zeer grooten voorsprong te winnen. Van meet af nam hij de leiding. Vooral daar hij, in tegenstelling met zijn con currenten het meer in het rustige water langs den walletjes zcht wist hij beide dagen met „een heel rak" voorsprong te winnen. Zaterdag werd Schoen, ook van de H.J.C., tweede. Maar Zondag verspeelde hij zijn twee den prijs, doordat hij Jongsma niet vast bleef houden, en op eigen gelegenheid ging avonturen. Hij moest zich nu met de derde plaats tevreden stellen. De tweede prijs viel aan Jongsma ten deel. Beide dagen was er een geanimeerde stem ming onder de zeilers, ondanks den storm, die Zondagmiddag opstak. Kennemer Golfclub. Zaterdag en Zondag had op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort de maandelijksche wedstrijd plaats, 18 holes han dicap tegen bogey, waaraan door 65 spelers- (sters) werd deelgenomen. De heerenprijs werd gewonnen door W. Roth- barth (15), die 1 up eindigde. De Damesprijs won mevr. Strauch (14) met 3 down. Verder eindigden all square: A. Simpson (15). E. A. Veltman (24) R. Thornley (6) en F. C. Strauch (14). Onder Ons. Het vischcollege „Onder Ons" hield in de Leidsohe Vaart nabij Vogelzang een onderlingen vischwedstrijd. In totaal werden 163 vischjes gevangen, waar van Blok er 40, Leuven 39, Haasbeek 26, Monné 20, Zwarts 14, Broertjes 14 en Lomans Sr, 10 voor hun rekening namen. Broertjes werd be kerhouder met den grootsten visch 33 c.M. De uitslag der competitie luidt: Haasbeek won van Leuven 2016, BlokBroertjes 3713, Monné-Zwarts 157. De club „Rolland" opgericht. Te Haarlem is opgericht de Politiehonden Dresseervereeniging „Rolland". Er traden 10 le den toe. Er wordt geoefend op Donderdegavond van 79 uur gedurende de zomermaanden en on Zondagmorgen van 1012 uur onder leiding van den heer H. Boerstra, Harmenjansstraat 50. waar tevens inlichtingen over deze vereeniging worden verstrekt. De Forel. Zondag hield het vischcollege „De Forel" een onderlingen wedstrijd in de Ringvaart bij Vijf huizen. De uitslag luidt: 1. L. Duits gr. 23.1 en 13 st. 2. F. Huis in 't Veld 24 st. 3. F. Steggink 15 st. 4. T. Selhorst 13 st.. 5. F. Hoogeboom 11 st. 6. P. Huis in 't Veld 7. H. J. v. Os. 6 st. 8. N. Balk 6 st. 9. P. Hartman 4 st. 10. H. Mijer 3 st. 11. Schoonderbeek 2 st. WEDSTRIJDEN OP DE NIEUWE MEER. (Van onzen medewerker) Met een flinke dosis wind zijn Zaterdag en Zondag de wedstrijden, uitgeschreven door de Watersportvereeniging Amsterdam, op de Nieu we Meer verzeild. Zaterdag woei er een bries uit het W.N.W. Hierdoor was de baan zoo goed als bezeild. Maar op den tweeden dag was de wind zeer geruimd, zoodat er een groot kruisrak ontstond, wat voor de wedstriidzeilers zeer aangenaam was. Er werd Zondagochtend team gevaren ra de 12 M2.-klasse, N.N. 16 M2. klasse en B.M.- klasse. Vooral de teamwedstrijden in de sharpies waren zeer belangrijk, daar het hier om den Daniels-wisselbeker ging. We zagen dan ook vijf teams aan den start verschijnen. Na de eerste race had de W.V. Amsterdam al een voorsprong van drie punten. Voor deze ver eeniging zeilden dan ook de eminente zeilersotap en Ott. beiden zeer bekend uit de Kieler Woche. In den tweeden wedstrijd wist Ott als eerste en Stap als tweede te eindigen. Hierdoor kreeg de W.V. Amsterdam nog een grooteren pun ten- voorsprong; zij won dan ook met 34.2 punten dfen Daniëls-wisselbeker. Op de tweede en derde plaats eindigden resp. de W.V. Aegir 25 p., met de gebr. Overmans, en de Haaiiemsahe Jacht club 18 p., met van Werkhoven en Bier. In de N.N. 16 M2.-klasse liet het team van de H.J.C. zeer goed werk zien. Hiervoor zeilden Janssen en Flemming. In de eerste race was Flemming niet goed ge start, maar hij wist zich toch op hel; groote kruisrak op te werken tot de tweede Plaats. Janssen zakte echter eenige plaatsen af. Maar daar het team van de W.V. Amsterdam ook ver uit elkaar lag, stond de H.J.C. na den eersten wedstrijd maar 0.1 punt achter. Er kon dus nog van alles gebeuren. In den tweeden wedstrijd waren beide H.J C.'ers goed weg. Na het groote kruisrak bezet ten ze de eerste twee plaatsen. Gezamenlnk wisten ze hun voorsprong nog te vergrooten; de K.J.C, won dan ook verdiend met 34.1 punten den team-prijs. Op de tweede plaats eindigde de W.V. Amsterdam met 30.1 punt. In de B.M.-klasse had de W.V. Amsterdam met de bekende zeilers Recourt en Leeuwis niet veel moeite om den prijs te winnen. Met een voorsprong van 4.2 mint wisten ze een groote overwinning te behalen. In de sharpies A was Gnedgebuure Zaterdags het snelst weg. Maar hii kon toch niet verhinde ren dat Ted Rol. Ott en Schoten de leiding over namen. Het was jammer, dat Ott voor den start een boei had aangeraakt, waardoor hij gedisqua- lificeerd werd. Hierdoor kreeg Schoten den twee den en Smith den derden priis Op den tweeden dag was de eminente zeiler Stap het beste weg. Op het kruisrak wist hij ziin voorsprong te vergrooten. zoodat hij onbereik baar bleef voor het verdere veld. Om de tweede plaats werd lang tusschen Ted Rol en H van Werkhoven gestreden. Maar ein delijk gelukte het aan Van Werkhoven, den tweeden priis te winnen. Tn de Olvmpiaiollenklasse ging h»t voorna melijk tussohen de zeilers Semsfra. Bollemeyer en v. d. Bergen. Er werd tusschen hen hard ge WÏELRIJDEN. Clubontmoeting Excelsior— Achilles—D. J. K. Bovengenoemde ontmoeting had Zondag plaats voor een peloton wedstrijd over 60 K.M. Van iedere vereeniging namen twee pelotons deel. De uitslag werd als volgt: 1 Achilles, tiid van 2 pelotons 3 uur 8 min. 42 sec., 2 Excelsior 3 uur 12 min. 28 sec., 3 De Jonge Kampioen. Een persoonlijke wedstrijd voor renners, die niet in het peloton reden bracht den volgenden uitslag: A-kl.: 1 L. Schelfout,. 2 K. Verbeek beiden Excelsior, 3 van Roode (Achilles), 4 Boersma, 5 Kleef (beiden Excelsior). 6 Hilterman (Achil les), 7 Taverne (Exc.), 8 Van Zijl (Ach.), 9 Sdhelfout (Ex.), 10 Bok (Ach.) Uitslag juniores: 1 C. Boersma (Exc.), 2 Van Es, 3 Kabel (beiden Achilles), 4 Boudewijn (Exc.), 5 Zijde, 6 Koopman (beiden Achilles), 7 Van Tongeren (Exc.), 8 Donkersloot (Ach.) 9 Keijzer (D.J.K.), 10 Markenstein, 11 Droog (D. J.K.), 12 Tholen (Exc.), 13 Wooning (Exc.) H, S. V. „De Kampioen". Er werd een trainingsrit gereden over 50 K.M. met als uitslag: 1. W. v. d. Nes, 2. C. de Best, 3. P. Duyns. 4. J. Brey, 5. Feye. Voor het critetrium van Zandvoort heeft inge schreven Gerri-t Schulte, die 1.1. Zaterdag eerste werd in de Ronde van Antwerpen. De Zondag gehouden 5e en laatste competitie- rit van de Zomercompetitie werd gereden over 120 K.M. De uitslag daarvan was: A-klasse: 1. J. Breij, 2. Valkman, anderen door pech uitgeschakeld. B-klasse: 1. J. Wolff, 2. C. Eldik, 3. Feye. 4. Laan. De eindstand van de zomercompetitie luidt nu als volgt: A-klasse: 1. C. de Best 5 5 4 5 0 19 pnt.; 2. J. Valk man 4 0 2 2 4 12 pnt.; 3. W. v. d. Nes 340 0 3 10 pnt.: 4. M. de Lange 2 0 5 0 3 10 pnt.; 5. S. Bos 0 0 3 4 0 7 pnt.: 6. F. Drost 0 2 0 10 3 pnt.. B-klasse: 1. Feye 5 4 3 2% 3 17 pnt.; 2. C. Eldik 0 5 4 4 4 17 pnt.; 3. Wolf 3 3 0 >/i 11 Vz pnt.: 4. P. Duyns 0 0 5 5 0 10 pnt.; 5. Laan 4 0 1 '/j 2 17»'2 pnt.; 6. H. Bos 0 0 2 2>/2 4Vt pnt.; 7. C. Burggraaf 1 2 0 0 0 3 pnt.; Schenk 2 0 0 0 0 2 pnt. Dinsdagavond vergadering voor maatregelen voor de aanstaande Sportweek op Donderdag avond a.s. De inschrijvingen voor het criterium van Zand voort en van de Haarl. Sportweek zijn uitstekend geslaagd. Ook Cor de Best rijdt in beide wed strijden mee. Achilles. Zondag nam Achilles deel aan den Federatie- pelotonrit over 60 K.M. met Excelsior en De Jonge Kamipoen. Van elke vereeniging startten twee pelotons. Het A-peloton van Achilles, bestaande uit de ren ners, P. Gruyters, D. Claassen, B. de Vries, J. Banken, P. Korthals en S. Schrama reed over de ""i K.M. 1 uur 35 min. 21 sec. Het B-peloton onder leiding van J. Klinken berg deed het beter; dat reed n.l. dezen afsttand in 1 uur 33 min. 21 sec., het bestond uit de ren ners J. Klinkenberg, J. Stet, C. Siebeling, C. Portegies, B. Schel en H. Rusman. Waardoor Achilles deze ontmoeting won in den tijd van 3 uur 8 min. 42 sec. Bij den persoonlijken wedstrijd plaatsten de renners, Nol v. Rooden zich 2e, Hilterman 5e, v. Zijl 7e, en de Bok 8e. Bij de B-Junioren werd Kabel 3e, v. d. Zijden 5e, Koopman 6e, Donkersloot 9e en Markensteyn 11e. Op de Zaandamsche Wielerbaan boekten le den van Achilles wederom succes, C. Portegies won den klassementwedstrijd en werd J. Stet 3e. In den koppelwedstrijd bezetten zij samen de 2e plaats. In de Rónde van Hilversum werd B. de Vries 16e en D. Claassen 18e. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield een trai ningsrit voor A en B-kl. over een afstand van 38 K.M. De juniores reden eveneens een rit over 38 K.M. De uitslag werd als volgt: 1J. Lasschuit, 2 J. Westbroek, 3 R. Taverne, 4 W. Kleef, 5 H. v. Dijk. 6 G. v. Dijk, 7 K. Verbeek. 8 J. Jas. Uitslag juniores: l Ch. Schelfout, 2 Wooning, 3 H. Jas, 4 Boudewijn, 5 Tholen. Vrijdagavond had eveneens een trainingsrit plaats: de A en B-kl. reden 38 K.M. De juniores reden eveneens 38 K.M. Na veel spanning werd de uitslag als volgt: A en B-kl 1 W. Kleef op 4 min.. 2 Ch. Schel fout. 3 R. Taverne. 4 Ko Verbeek. 5 M. Taverne. 6 H. v. Dijk. Uitslag juniores: 1 H. Jas, 2 Tholen, 3 Bron. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dag blad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1013. (No. 9 van den wedstrijd, 53e ladder). m M P "f n n Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf8, Dg7, Td6, Th2, Lh5, b2, e4. Zwart: Kc5, Tc4, Pa6, Pd3, b3, b4, b5, e6, f4. „Een onafhankelijke, onpersoonlijke, onbe twistbare methode van oordeelen bestaat niet op een gebied zoo persoonlijk en artistiek als dat van het Schaakprobleem." ALAIN C. WHITE. PROBLEEM No. 1014. (No. 10 van den wedstrijd, 53e ladder). 0% k '7) A ÊÊk k k w m k mm k - Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh7, Dgl, Ta8, Tb7, Pb5, Pf6, a2, c2, c7, d6, e2. Zwart: Kc4, Dh3, Tb3, Tg3, a3, b4, c5, f2, f7, g2, g4, h5. OPLOSSING PROBLEEM No. 1003. (No. 10 van den wedstrijd, 52e ladder). Stand der stukken: Wit: Kf6, Da5, Thl, Lbl, Le7, Pg5, b6. Zwart: Kg8, Td6, Le4, Pd2, e5. e6, f7. (A. F. Blokker, Haarlem) 1. Da5—a4, Le4c6; 2. Da4g4, enz. Td6d7; 2. Pg5xf7, enz. enz. Neven oplosbaar door: 1. b6b7, 1. Da5c3. Da5a8f, 1. Thl—h7. De auteur verbetert zijn probleem door plaat sing van den zwarten Toren op d3 en toevoeging van zwarte pionnen op a7 en f3. Sleutelzet als boven. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt, J. Vermeer en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom. B. Amelung, H. J. Bakker, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker (als auteur) D. Boterbloem, J. Buma, K. J. Damstra, C. v. Dort, H. W. v. Dort, C. H. Erbrink Jr.. A. W Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, F, W. Hoo- gerbeets, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, G. Jordan, L. Kensen, Joh. Kok Jr., J. v. Lunen burg, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, J. J. Piers. W. Prinsen. P. Rotteveel, J. Schippers, A. C. Spaan, Veerman, J. Voigt, C. Warlé, C. F. Weber en J. P. Wever, allen te Haarlem: F. D. Kat. L. A Patoir en C. de Vries, allen te Heemstede: T. W Zwerus, te Hoofddorp; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad, mej. D. M. Graafland en K. Siegerist, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen drie punten). Drie extra-punten zijn toegekend aan: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. Wiersema, allen te Bloemendaal; B. Amelung, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort, J. Hillebrand, P. Rotteveel en C. Warlé allen te Haarlem. CORRESPONDENTIE. Voor zooveel noodig merken wij op, dat extra- punten uitsluitend worden toegekend, omdat c.q. aangetoond wordt, dat een probleem incorrect is, t.w. onoplosbaar of nevenoplosbaar. Het aan tal nevenoplossingen speelt daarbij geen rol, zooals trouwens uit de wedstrijdbepalingen t. d. o. blijkt. Haarlem. A. F. B. Natuurlijk kunt gij ons uw composities doen toekomen. Door uw verzoek destijds om directe plaatsing moesten wij uw 3-zet ter beoordeeling aan de lezers overlaten, wat trouwens i.e. zeer interessant is geweest. PROBLEEM No. 1015. (No. 11 van den wedstrijd, 53e ladder). k k k m WW' M WÊ Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh7, De4, Ld8. Le6, Pa4, Pd2, d5. Zwart: Kd6, Ta2, La3, Pe5, Pf5, b7, c4, g6. „Het schaakspel is voor het gros van het pu bliek iets mystieks en ditzelfde publiek doet geenerlei moeite om in die geheimzinnigheid door te dringen en dan te bemerken, dat men met wat gezonde hersenen en wat energie al een heel eind komt." G. J. REESER. PROBLEM No. 1016. (No. 12 van den wedstrijd, 53e ladder). Thotojen.: met uttrtsfye Of HET BLIKJE VELERLEI KNAX.RECEPTEN Ë3Ë555 (Adv. ingez. Med.) w tm k A ts\ W/Ji MW cc Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Khl, Da7, Tel, Th3, Lel, Lh7. Pc3, Pe5, b3, b4. Zwart: Kd4, Dbl, Td5, Tg6, Lal, Pb6, d7, g5. OPLOSSING PROBLEEM No. 1004. (No. 11 van den wedstrijd, 52e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh6, Da6, Te6, Tg5, Lh8, Pd5, Pf3. Zwart: Kc5, Dgl, Tc7, Tg3, La8, Pg2, a5, c3, e4, h4, h7. S. S. LEWMAA, Moskou). 1. Pf3e5, enz. Bekroond met den 2en prijs in het Boedapester tournooi (1932/33). OPLOSSING PROBLEEM No. 1005. (No. 12 van den wedstrijd, 52e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh3, Dc5, Tg3, Pf8. Zwart: Kh6, Td6, Le7. (C. KOSTER. Haarlem). 1. Dc5e5, enz. Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. H. Wier sema, allen te Bloemendaal: E. J. Akkerboom, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, J. Buma, C. v Dort, H. W. v. Dort, C. H. Erbrink Jr., F. F. Groos, J. Hillebrand, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, G. Jor dan, L. Kensen, K. Koedooder, Joh. Kok Jr., J. v. Lunenburg, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, C. S. G. Noord- hoff, J. J. Piers, W. Prinsen, P. Rotteveel, J. Schippers, A. Veerman, J. Voigt, C. Warlé, C. F. Weber en J. P. Wever allen te Haarlem; F. D. Kat, L. A. Patoir en C. de Vries, allen te Heem stede; T. W. Zwerus, te Hoofddorp; H. F. An tonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen vier punten). Ingevolge art. 4, al. 2, der wedstrijdbepalingen is één strafpunt toegekend aan G. Jordan, te Haarlem, wegens de bewering dat Probleem No. 1005 nevenoplosbaar is door 1. De3f, welke zet faalt na 1.Kh6h5. Voorts is Probleem no. 1004 goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal: A. F Blokker en B. Schijf, beiden te Haarlem (allen twee punten). Ten slotte is Probleem no. 1005 goed opgelost door: B. Amelung, H. J. Bakker. D. Boterbloem. K. J. Damstra, A. W. Face, C. Koster (als auteur), A. K. v. Oeffel en A. C. Spaan, allen te Haarlem (allen twee punten). UITSLAG TWEE EN VIJFTIGSTE LADDER WEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd is, dat de heer J. Hillebrand, te Haar lem, den Maart-Aprilprijs heeft gewonnen, mvt in totaal 670 punten. Voor de tweede maal heeft de heer J. Hille brand den top van de ladder bereikt, met welk welverdiend succes wij hem hartelijk gelukwen- schen. Op 18 December 1934 won onze prijs- winner voor de eerste maal den (Sept.Oct.) prijs met 482 punten. In ongeveer vijf jaren, in een sedert dien tijd zoo sterk bezet „tournooi", wederom als overwinnaar te worden begroet, mag inderdaad een „top"-prestatie worden ge noemd. De wijze, tenslotte, waarop de heer J. Hillebrand zijn oplossingen verzorgt, verdient het praedicaat „uitmuntend". Wij hopen, dat onze prijswinner tijd moge vinden, onzen wed strijd te blijven volgen. Gaarne' zullen wij vernemen, welke keuze hij gedaan heeft uit de bekende prijzen. De uilslag van den extra-wedstrijd in dezen 52sten ladderwedstrijd, zal in de volgende ru briek worden opgenomen. CORRESPONDENTIE. Haarlem. H. J. B. 1. Pf3—d2 faalt na 1. c3xd2. A. F. B. 1. Dc5—f5 faalt na I .Le7xf8. D. B., A. W. F. en A. C. S. Zie corr. met H. J. B. Haarlem. K. J. D. 1. Te6e4 faalt na 1. Tc7c6f F. A. F. en P. J. M. Welkom in onzen oplos serskring G. J. Uw problemen komen t.z.t. aan de beurt. Joh. K. Jr. Een goed begin in dien zomerwedstrijd, succes! C. K. De boekjes ont vangen, met dank! J. H. M„ Voor „Grimshaw", zie corr. met Joh. K. Jr. c.s. in de rubriek van 5 Juni LI. Jac. P. Onder een zelfmat-probleem wordt verstaan een schaakopgave, waarvan het doel tegengesteld is aan dat der practische partij. Wit dwingt Zwart, hem in een bepaald aantal zetten mat te zetten, Zwart's doel is dit te ver hinderen De volgende schaakrubriek verschijnt begin October.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7