IWaar komt het vandaan? cKaadetd jaat Fransche beeldhouwkunst BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 3 JUCI 1939 HAARLEM'S DA'GBEAÜ 12 ZANDVOORT Landdag B. V. L. Landstormcorpsen Kennemerland en stelling Amsterdam defileerden. Vele leden van V. V. V. hadden aan het verzoek van het bestuur gevolg gegeven en Zaterdag ter gelegenheid van den Landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm den vlag uitgestoken. Hierdoor kreeg de badplaats een werkelijk feestelijk aanzien en deze feestelijke sfeer werd niet weinig ver hoogd door de vroolijke muziek, die de staf- muziek van het 5e Regiment Infanterie on der leiding van kapelmeester Van der Glas in den voormiddag op het Tramplein ten gehoore bracht. Onder de verschillende groepen van deel nemers aan dezen Landdag, die in den voor middag aankwamen en een wandelingetje door het dorp en langs het strand maakten, vielen onmiddellijk de Markers en Volendam- mers in hun kleurige nationale kleederdracht op. Om 12 uur werden de autoriteiten en vele genoodigden door het gemeentebestuur van Zandvoort officieel op het raadhuis ontvan gen. In de met bloemen versierde raadzaal sprak burgemeester Van Alphen de aanwe zigen toe. Allereerst richtte hij het woord tot den Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. Baron Röell. Spr. drukte zijn blijdschap uit over de groo- te opkomst, in het bijzonder wat het vrou welijk element betreft. Nadat spr. nog gewezen had op de taak van den B. V. L. in verband met het behoud van onze vrijheden, ging spr. verder: Als ik denk aan den B. V. L. denk ik ook steeds aan den naam Duymaer van Twist. Ordelievend Ne derland is u, generaal Duymaer van Twist veel dank verschuldigd voor hetgeen u in den loop der jaren voor den landstorm hebt ge daan. Het dochtertje van burgemeester Van Al phen overhandigde daarna aan mevr. Duy maer van Twist en aan mevr.. De Jongh bou- quetten oranjekleurige rozen. Namens alle aanwezigen dankte generaal Duymaer van Twist voor de vriendelijke ont vangst en de aangename woorden. Mede namens generaal De Jongh, dankte hij voor de bloemen. De B. V. L. was blij zijn landdag in een plaats met wereldreputatie, als Zandvoort, te kunnen houden. Hierna richtte spr. zich tot burgemeester Van Alphen in zijn kwaliteit van voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommis sie Kennemerland. Hij noemde hem een waar dig opvolger van Mr. Dr. A. baron Röell en bracht hem dank voor allen arbeid gedaan voor het instituut van den B.V.L. Door meisjes in Zandvoortsch costuum wer den hierna ververschingen aangeboden. Om streeks half twee lokte het geronk van zware vliegtuigmotoren duizenden belangstellenden naar den Boulevard de Favauge. Gedurende een half uur werd door vijf watervliegtuigen, soms laag, dan weer hoog vliegend, een keu rige demonstratie gegeven, die ook door de in middels op net terras van het Casino aange komen autoriteiten met belangstelling werd gevolgd. Intusschen stelden de Landstormers zich in de Dr. Mezgerstraat en de Vondellaan op. voor het défilé. Voorafgegaan door de Stafmuziek van het 5e R. I. marcheerden de vele afdeelingen van den B.V.L. uit Kennemerland en de Stelling Amsterdam in stramme houding langs de autoriteiten. De officieele opening van den Landdag had plaats op het gemeentelijk Sportterrein door burgemeester Van Alphen. voorzitter van de Gewestelijke Landstorm Commissie Kenne merland. Mr. II. Bijleveld, oud-minister van Marine, hield hierna een rede, waarin hij wees op de groote beteekenis van de B.V.L. in verband met de ontwikkeling van orde en rust en niet minder voor een zelftandig volksbestaan. Medegedeeld werd nog dat de afdeeling Ne- derhorst den Berg den prijs voor de grootste opkomst had verworven. Zestig procent van de Landstormers was op den Landdag aanwe zig. Bij het springconcours verwierf fourier De Haas op Sara den le prijs, wachtmeester Patje op Donderwolk den 2en en wachtmeester Kraayenstein op Nelly den 3en prijs. De prijzen bestaande uit een bronzen paardje en twee plaquetten werden door burgemees ter v. Alphen aan de winnaars uitgereikt. Het slotwoord werd gesproken door den voorzitter der Gewestelijke Landstorm-commissie Stel ling Amsterdam, den heer Dr. I. H. J. Vos, die dank bracht aan allen die hadden mede gewerkt aan dezen uitstekend geslaagden landdag. In aansluiting op dezen landdag werd des avonds elf uur een groot vuur ontstoken op het strand ter hoogte van het Groot Badhuis. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van de Banket- ba kkersschool te Amsterdam slaagde L. Ple ging, leerling van school C. BLOEMENDAAL „BELLAMY" OP WILDHOEF. Zaterdagmiddag hield de afd. Haarlem en omstreken van de Intern. Ver. „Bellamy" een openluchtbijeenkomst op het buiten „Wild hoef". Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer H. de Vries, voerde als eerste spreker het woord de heer J. Derksen Staats uit Gro ningen over: Doel en streven van de Bellamy Vereeniging. Het doel: de verwezenlijking van de pro fetieën van Edward Bellamy, vastgelegd in zijn werken: „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen", d.w.z. het stichten van een hoogzede lijke samenleving, steunend op hooge ethische Christelijke beginselen, dus het in practijk brengen van de dingen, die Christus ons heeft voorgehouden: Hebt Uw naasten lief als uzelf. Verder: het zakelijk streven met behulp van de technische mogelijkheden, die er bestaan. Dit is de eenige zakelijke weg, om zonder dwang of geweld tot een nieuwe en betere orde te komen. Een weg die door evolutie ons doet erken nen. dat wij door een beter inzicht komen tot een samenwerking, waarbij het eigen be lang ondergeschikt is aan het algemeen be lang. Bellamy's gedachte is niet alleen een kwestie van zedelijkheid, maar ook van noodzaak. Tusschen de drie raderen der samenleving, die in elkander moeten grijpen: productie, distributie, consumptie, heeft de mensch den mammon, de winstidee, binnengehaald, maar wij leven nu in de laatste phase, nu de winst zich zelf verteert. Men zal dan een nieuwe orde moeten scheppen, en dit moet vlug ge beuren, omdat het toch komt. Om dit tot stand te brengen wekt spr. op, voor de Bellamygedachte strijd te voeren, een gedachte, die voert naar zedelijke, zakelijke, ordelijke, werkelijke vrijheid. De heer J. Horsmeier beantwoordde de vraag; „Waarom is er plaats voor allen in onze beweging?" Spr. wees allereerst op de moeilijke interna tionale toestanden en op de moeilijkheden, die in ons land tot het aftreden van het minis terie hebben geleid. Spr. ziet in de oplossing van de vraag, hoe aan de millioenen te komen voor de werk- loozen geen moreele of geestelijke verheffing. Men zal meer geld leenen, meer belasting betalen, meer werkloozen krijgen. Hij betwijfelt het, of ons aantal werkloozen afneemt en meent dat onze huidige politiek voert naar meer armenzorg en liefdadigheid en dat alle narigheid in de wereld terug te brengen is tot het oude stelsel. Daar tegenover vraagt spr. de daad. Welvaart voor allen is mogelijk, daar men 40 x meer kan produceeren da'n noodig is. Aan het einde van zijn rede herinnerde de heer Horsmeier aan de Koninklijke woorden van September en October 1938 en die van kortgeleden en eindigde met de opwekking: Doe, wat Oranje U gevraagd heeft! De heer De Vries sprak een woord van dank en sloot de goedbezochte bijeenkomst. NIEUW TEHUIS ELSWOUTSGROEP. Zaterdag was het voor de Elswoutsgroep. on- derafdeeling van de Ned. Christ. Padvinders- vereeniging een gewichtige dag. Tot dusver had deze troep nog steeds geen goed eigen tehuis. Maar dank zij de medewerking van het Bloemendaalsche gemeentebestuur heeft de troep thans op het terrein van de vroegere boerderij Bleekenberg een paar ideaal gele gen en voortreffelijk ingerichte troephuizen gekregen, waarin de jongens, na hun omzwer vingen door de rimboe of bij slecht weer een behoorlijk toevluchtsoord vinden. Zaterdagmiddag zijn ze officieel in gebruik genomen. Op het terrein waren aanwezig de burgemeester van Bloemendaal Jhr. mr. C. J. A. den Tex, de wethouders ir. J. Ouwehand en A. J. Prinsenberg, de districtscommissaris C. M. de Jong, de directeur van Publieke Wer ken van Bloemendaal, de heer J. de Jong Czn., de predikanten J. C. van Dijk en Ch. de Beus, en een groot aantal hoplieden, ouders en genoodigden. Toen allen vereeni-gd waren op het gras veldje achter het vroegere woonhuis bij de boerderij, kwam de trommelband van de Els- woutgroep met slaande trommen het terrein opmarcheeren; toen nam oubaas K. J. Bon nes het wood. Na allen een welkom toegeroe pen te hebben, schetste hij de ongemakken van het missen van een eigen tehuis en ook van het ongerief, dat verkenners en welpen steeds gescheiden moesten zijn. Thans is het eindelijk gelukt beide afdeelin gen bij elkaar te krijgen, elk in een mooi tehuis in een idale omgeving. Met enthousias me hebben de jongens er aan meegewerkt, om alles netjes voor elkaar te krijgen. Maar het gemeentebestuur van Bloemen daal en zijn technische dienst hebben krach tig meegewerkt; daarvoor past een woord van hartelijken dank. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat de jongens een prettigen tijd in het tehuis zul len doorbrengen en dat ze het als goede pad vinders zullen bewonen, verzocht spreker den burgemeester, de vlag te willen hijschen. De burgemeester hield vooraf een rede. „Waarom", vróeg hij, „gaan we hier de vlag hijschen? Omdat we Hollanders zijn? Neen. Omdat we de aandacht willen vestigen op eigen voortreffelijkheid? Neen. Want het eene volk is niet beter dan het andere. Voor onze voorouders was onze vlag het symbool van moed. beleid, ondernemingsgeest en zelfs opofferenden arbeid. Dit alles ligt in onze vlag en sluimert in onze harten. „Wij zijn van één bloed, gij en ik", zooals Kippling het zegt in zijn Jungle-boek. Dit is de taal, die de vlag tot elk van ons spreekt. Deze vlag is een stuk van ons land, van onze voorouders, van ons zelf. En daarom hijschen wij nu deze vlag". Nadat de vlag geheschen was, brachten de hoornblazers van de band een hymne ten gehoore en las hopman Weze-lman de Pad- vinderswet voor. Ds. J. C. van Dijk gaf zijn blijdschap te kennen over het tot stand komen van het nieuwe tehuis. Het bstuur der Jeugdvereeni- ging heeft altijd gedeeld in het wel en wee van den troep. Nu deze prachtige oplossing is gekomen, verheugt spr. zich over het mooie resultaat; hij hoopte, dat de troep een mooie toekomst tegemoet zal gaan en onder Gods zegen zal groeien en bloeien. De district-commissaris Buitendijk uit Den Haag wenschte den troep geluk met de mooie aanwinst, hij merkte op, dat een padvinder 'n andere sfeer wenscht dan die van 'n gewone vergaderzaal. Hij bood een wand-bordje aan om in het troephuis op te hangen. Namens de ouders sprak de lieer K. Han- hart, die dank bracht aan den oubaas, leiders, helpers en helpsters. Namens het bestuur van de afdeeling Haar lem sprak mr. Julius Hoog. Verder voerden nog het woord de districtscommissaris M. C. de Jong, die dank bracht voor het glas-in- loodraam (geschenk van den heer Kloppen burg), voor de technische adviezen van den heer Jaski, voor de muurschildering van den heer Duyvesteyn, voor de groote ronde tafel, vervaardigd door den heer Van der Heyde en voor het beschilderde stuk leer van de Yoali- groep. Tenslotte was ei' gelegenheid, de beide troep huizen, het eene de boerenwoning en het andere de als troephuis ingerichte hooiberg, te bezichtigen. Dat ze in alle opzichten aan de behoefte voldoen, mogen we niet onver meld laten. HILLECOM EXAMEN-Z WEMMEN Bij het in de gemeentelijke Zweminrich ting te Hillegom gehouden examen zijn ge slaagd voor diploma A de dames P. Lange- laan, R. Assendelft. B. Goemans, E. W. ten Hoopen, I. M. de Brabander, L. Nebbeling, R. Keyzers en de heeren P. A. J. v. d. Kaaden, H. F. ten Hoopen en P. de Vreugd. Voor diplo ma B. (geoefend zwemmer) slaagden de heeren G. D. A. Scheuder, D. Enthoven, J. J. J. van Rooden, W. Steensma en W. H. Voges. WATERPOLO. Dames H.Z.V.—Haarlem II (1—1). Beide ploegen spelen een gelijkwaardig spel: wanneer een der Haarlemsche speelsters wegens de beruchte 2-meter-lijn uit het water wordt gestuurd, krijgt de thuisclub gelegen heid, door Gré Guldenmond de leiding te nemen (10). Na de rust zijn de Haarlemsche dames meer in den aanval maer na goed verdedigen moet de H.Z.V.-keepster kort voor einde toch bezwijken voor een goed gericht schot (11). DE BLOEMBOLLENBEURS ■Het bestuur der Beurs te Noordwijk, welke evenals hier ter plaatse op Donderdag wordt gehouden had tot het Hillegomsche bestuur het verzoek gericht de beursuren naar den middag te verschuiven. De beurscommissie heeft na rijp beraad besloten niet aan dit ver zoek te voldoen omdat de Hillegomsche belan gen daarmede ernstig zouden worden ge schaad. BEVERWIJK Jubileum aan de conserven- fabriek. Huldiging van den directeur. In aansluiting op de bijzonderheden omtrent het jubileum van den heer J. P. Reyt, direc teur van de Beverwijksche Conservenfabriek, kunnen wij nog mededeelen dat de jubilaris 's morgens ten kantore van de vennootschap in tegenwoordigdheid van de commissarissen, van den oud-directeur en het geheele perso neel wend toegesproken door zijn mede-direc teur den heer F. A. van Loenen, die o.m. her innerde aan de groote werklust en de vitaliteit van den jubilaris, die hem in staat stelden het bedrijf aan te passen aan de tijdsomstan digheden en de werkelijke leiding daarover te behouden. Als stoffelijk blijk van waardeering bood hij een handgeweven tapijt aan. dat werd vervaardigd in de Kon. Tapijtweverij „Kinheim" alhier. Ir. F. van Hattum wees op de zakelijk goede verstandhouding met de commissarissen, die hem uit erkentelijkheid daarvoor een aquarel aanboden, vervaardigd door den kunstschilder A. M. Luyt te Wassenaar. Deze aquarel gaf een voorstelling van de nieuwe groote fabriekshal. Mevr. A. A. van HattumDekker herinner de vervolgens aan de vriendschapsbanden tusschen haar familie en die van den jubi laris en eindigde haar toespraak met een dichterlijke gelukwensch, die bijzondere in stemming vond. Namens het personeel voerde de heer J. Schipper het woord. Hij bood den jubileeren den directeur een gouden armbandhorloge aan. Tenslotte spraken nog de heer G. Hesse en namens de oud-geëmployeerden de heeren N Luyt en J. van Leeuwen. De jubilaris dankte voor de huldiging en bood als herinnering aan deze plechtige mor gen een volledige radioinstallatie aan, waarop alle afdeelingen van het bedrijf zijn aange sloten. Zijn mede-directeur aanvaardde met groote dankbaarheid dit geschenk dat in sa menwerking met de N.V. Philips Radio werd geïnstalleerd door het Radio-Electro-Tech- nisch Bureau „Edison" alhier. De huldigingsplechtigheid werd besloten met een vroolijke marsch die met de nieuwe instal latie ten gehoore werd gebracht. IJMUIDEN Aubade in Velserbeek en weer een sprookjesoptocht. Sleutel buiten de deur ter we ring van heksen. In de middeleeuwen meende men, dat sleutels in staat waren, geheimen te ontsluieren, vandaar dat bijge loof, dat, wanneer men den sleu tel buiten de deur ophing, even tueel langs het huis komende heksen zoo verheugd waren, dat zij het huis van haar bezoek ver schoonden. In sommige plaatsen in Engeland en Amerika wordt dit gebruik nog in eere ge houden. Meten van wegen. Darius, in de 5de eeuw vóór Chr. koning van Perzië was de' eerste, die de lengte der we gen nauwkeurig liet opmeten. Hij liet een weg aanleggen van Soesa naar Sardis, die ruim 440 parsangs lang was (een parsang 5i/2 kilome ter). Op elke 22 kilometer stond een koninklijk posthuis. Feesten in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis op Soestdijk. Vrijdagavond hebben de besturen dér ver schillende Oranjevereenigingen in onze ge meente op het raadhuis een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de plannen tot het organiseeren van feesten in verband met de in Augustus te verwachten blijde gebeurtenis op Soestdijk. Besloten werd, in samenwerking met de verschillende zangvereenigingen in onze gemeente een dag nadat de ver meerdering van het Prinselijk gezin een feit geworden is, een aubade te houden in Velserbeek. Verder werd besloten, in de eerste helft van September een sprookjes optocht te houden, zooals verleden jaar tijdens de jubileumfeesten. Voor dezen optocht hebben reeds vele scho len hun medewerking toegezegd. Deze optocht, die de noodige voorbereiding vereischt, kan natuurlijk niet direct na de blijde gebeurte nis gehouden worden. Men vond het daarom beter hiermede te wachten tot na de vacantie en na Koninginnedag. Zangvereenigingen, die aan de aubade wem schen deel te nemen, maar door de een of andere oorzaak geen uitnoodiging mochten ontvangen, kunnen zich opgeven bij den heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool. AANBESTEDING. Bij de door de Genie gehouden herbeste ding voor het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden was hoogste in schrijf ster de fa. Joh. Dienaar en Zn. alhier met f 5980 en laagste G. W. Polderman te Spaarndam met f 2649. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Delft IJM. 17. Vangst 800 kisten makreel, kleine kistjes makreel, 40 m. diversen en 40 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 3 Juli 1939 (A.N.P.) Tarbot 45—40 ct. per kg. Tong 11088 ct. per kg. Heibot 130 ct. per kg. Griet f 3014 per 50 kg. Middel schol f 2614.50 idem. Zetschol f 2317 idem. Kleinschol f 18—7.40 idem. Schar f 7.504.90 idem. Tongschar f 2517 idem. Poontjes f 3.70—1,20 idem. Groote schelvisch f 1610 idem. Middel schelvisch f 1510.50 idem. Kleinmiddel schelvisch f 116.50 idem. Kleine schelvisch f 7.60—4.70 idem. Groote gul f 12.506 idem. Kleine gul f 8.503.20 idem. Wijting f 3.801.90 idem. Makreel f 5.503.60 idem. Versche haring f 103 idem, Kleinmiddel heek f 8 per 50 kg. Kabeljauw f 4019 p. 125 kg. Leng f 0.55 per stuk. Koolvisch f 0.80—0.30 per stuk. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 250 Knikker IJM. 4 f 1450 325 Hollandia IJM. 78 f 2130 420 Cornelis IJM. 15 f 2340 615 Silvain IJM. 116 f2 340 Haarlem IJM. 9 f3 1225 Caroline IJM. 26f 4330 365 Christine IJM. 2 f 2090 160 Condor IJM. 72 f 1520 755 Flamingo IJM. 25f 3290 Loggers: SCH 225 f 1250, SCH 132 f 580. KW 155 f 680. KW 60 f 320, KW 107 f 370, KW 62 f 170, KW 56 f 300, KW 153 f 340, KW 130 f 430, KW 42 f 350, KW 105 f 400. INBRAAK IN DE KENNEMERLAAN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een perceel aan de Kennemer- laan te IJmuiden. Vermist worden sigaren, sigaretten en eau de Cologne. SANTPOORT DE JEUGDHUISBAZAR. Het ligt in de bedoelin gvan de commissie van beheer van het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente ook dit jaar weer een bazar in en ten bate van het Jeugdhuis te organiseeren. Hij zal vermoedelijk, behoudens geudkeuring van B. en W. gehouden worden op 23 24 en 25 November e.k. GESLAAGD. Van de openbare lagere school F, hoofd de heer D. J. Scholten, slaagde voor het toe latingsexamen van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal Emmy Clay, Lia Otto, Miep Stel en Carla Vorenkamp; voor dat van de R.H.B.S. te Velsen Rein Homan en Gerard Rijkeboer, terwijl Dirk Scholten tot het ge meentelijk gymnasium te Haarlem werd toe gelaten. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) B. DE BOER. f In den ouderdom van 57 jaar is overleden de heer B. de Boer, oud-hoofd der School vereeni ging „Aerdenhout-Bentveld". Alvorens de overledene in 1927 deze functie aanvaardde, was hij geruimen tijd werkzaam geweest ais hoofd van een openbare lagere school te Haarlem. Daarnaast gaf hij ook tijdens zijn hoofd schap van de Aerdenhoutsche school les aan de Handelsavondschool te Haarlem. Ook had de heer de Boer zitting in het Oranje-Comité van Aerdenhout-Bentveld. De heer de Bo'er was bij zijn leerlingen en de ouders zeer geliefd, hetgeen tot uiting kwam bij zijn afscheid, dat hij in 1937 wegens zijn gezondheidstoestand moest nemen. De hoop werd toen gekoesterd, dat de rust, die hij kon nemen, een gunstigen invloed zou hebben. Helaas is deze hoop niet verwezenlijkt. De teraardebestelling zal plaats hebben Maan dag 3 Juli a.s. te 2 uur op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan, te Haarlem. Vrijdagavond is met de gebruikelijke plech tigheid deze tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam geopend. Na een rede van Dr. E. Boekman, den wet houder voor de kunstzaken, sprak de heer Huisman, directeur-generaal voor Schoone Kun sten der Fransche regeering, de openingsrede uit. Beiden bedienden zich hierbij van de Fran sche taal en in beide redevoeringen werd aan de kunst van Frankrijk, ook die in onzen tijd ontstaan, lof toegezwaaid, waartoe de schitte rende verzameling kunstwerken, naar Amster dam overgebracht, dan ook alle reden geeft. De opening werd door tal van autoriteiten en kun stenaars bijgewoond. De Fransche gezant in Den Haag, Baron de Vitrolles, onze minister Slotemaker de Bruine, de reeds genoemde heer Huisman, de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. A. baron Röell, luisterden door hun aanwezig heid deze openingsplechtigheid op, die ook door de aanwezigheid van vele dames een feestelijk karakter verkreeg en veel goeds voorspelt voor de belangstelling, die de omvangrijke tentoon stelling dezen zomer mag ondervinden. Ook uit Haarlem hadden verscheidene in de kunstwereld vooraanstaande heeren aan de uit noodiging tot bijwoning van de opening gevolg gegeven, met onze museumdirecteuren de hee ren G D. Gratama en Van Borssum Buisman zag men er de Haarlemsche beeldhouwers Theo van Reyn en Mari Andriessen, den heer J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk en vriend der schoone kunsten en nog vele andere belangstellenden uit de Spaarnestad. Rondom Rodin. Met die woorden wordt de expositie van dit jaar aangeduid. Van dien grooten meester heeft men enkele jaren geleden een luisterrijke ten toonstelling ingericht, maar in het bezit van den Franschen staat is nog zooveel dat zelfs nog nimmer buiten Frankrijk werd tentoongesteld dat men gemakkelijk voor deze gelegenheid een nieuwe groep kon uitzoeken, waaromheen dan vroegere en latere beeldhouwers der laatste hon derd jaar konden geplaatst worden, Zoo zijn dit maal van buitengewoon belang geworden de groepen van Maillol en Despiau, twee kunste naars die nog in leven zijn en in beteekenis op Rodin volgen. Maar ook de jongeren van van daag zijn nu zij het op bescheidener schaal, ver tegenwoordigd: Manoio, Czaky, Zadkine, Wlerick, Loutchansky hunne namen mogen dan niet alle volslagen Fransch klinken, zij zijn door de Seinestad geannexeerd en onder de bena ming Ecole de Paris, zijn, evenals in de schilder kunst, vele mogelijkheden saam te brengen. Maar ik vermoed dat voor de meeste bezoe kers de kennismaking met zoo vele origineels werken van Maillol en Despiau de groote attrac tie zal blijken. Na Rude en Carpeaux schitterende figuren eener vorige generatie, zijn zij het die nu het meest ons boeien kunnen. Te vroeg is dat voor Holland niet: Maillol i3 al bijna tachtig en Despiau is midden-zestiger. Wij zullen nog wel gelegenheid vinden op deze groepen uitvoeriger terug te komen, evenals op Dalou, Bourdelle, en enkele anderen, die in de historie der beeldhouwkunst van belang zijn. Curieus zijn hier ook de bijeengebrachte plastieken van hen die als schilders grooter be kendheid verwierven: van Daumier, van Degas, van Gauguin, van anderen nog. Meer dan een spel is het voor ze geweest al zou hun schilderen hun roem brengen en hun plastiek bijkomstigheid blijven. Voorloopig laten wij het bij deze korte notities. Van Juli tot September is er nog tijd zich met deze, weer zeer geslaagde, belangrijke expositie bezig te houden. i J. H. DE BOIS. „IIET AMERÏKAANSCHE HUIS" VER PLAATST NAAR BARTELJORISSTRAAT 20. ..Het Amerikaansche Huis" van den heer Jack Morris, de bekende zaak voor buitensportarti kelen en regenkleeding, is van Barteljorisstraat 24 verplaatst naar no. 20. In alle opzichten is deze verandering een ver betering. De groote, ruime etalages van het nieuwe pand nooden de voorbijgangers reeds dadelijk tot kijken. Bij het binnenkomen treft de groote winkelruimte en het moderne, lichte in terieur. De groote wandkasten en de practische opstel ling geven een gemakkelijk overzicht van de groote verscheidenheid van artikelen die men er op het gebied van buitensportartikelen kan verkrijgen. De ateliers die wegens gebrek aan plaats ruimte in het oude perceel gedeeltelijk elders waren ondergebracht bevinden zich nu in het nieuwe pand. Dit zal ongetwijfeld de vlotte be diening zeer ten goede komen. Wie voor de komende vacantie dus zijn inkoo- pen wil doen wat betreft kampeeruitrustingen, motor- en regenkleeding en wat voor buiten- sportartikelen ook, weet dus het adres: Bartod jorisstraat 20 De bomaanslagen in Engeland. Vijf betrokkenen tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Vrijdag zijn vier van de vijf personen, die be schuldigd werden de bomaanslagen in den nacht van 3 op 4 Mei te Londen te hebben gepleegd, veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Een der beklaagden. Keer genaamd, vervaar digde bommen voor het z.g. Iersche Republikein- sche Leger. Nader meldt Reuter dat nog een vijfde lid van het „Iersche Republikeinsche leger", dat betrokken was bij dezelfde reeks bomaanslagen, eveneens tot twintig jaar veroordeeld is. De vijf veroordeelden zijn resp. 24, 21, 19, 27 i 20 jaar oud. HAARLEM 1 Juli 1939. Bevallen: 29 Juni C. E. VerheulVeldman, z.; M. M. de WitKenbeek, z.; J. Th. G. Uriot Dammers, z.; 30 Juni A. H. Visservan der Burch, d.; C. S. StevenhaagenKiekens, d.; 1 Juli M. S. Giesberts—Prent, 2 z. Overleden: 30 Juni G. C. Slikker—Kaarls, 57 j., Ged. Schalkburgergracht; A. Ditmar, 71 j., Zijlstraat. Ondertrouwd: 1 Juli: J. R. p. Brinkgreve en G. KoeL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8