Haarlem's Dagblad Nog steeds geen overeenstemming KABINET Europeesch goud in de Ver. Staten N Vetdexe antspxMiüiig) te Warschau te „Moskou op zoo breed mogelijke basis Zomeravond. Jofxcms Ceger* met de «as» Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17190 Cl tg ave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne L2. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 5 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poel f3.55. losae nummer» 6 cent per ex. Advertentien: 1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. MOSKOU, 5 Juli. (Havas) Volgens gezaghebbende kringen zou het ant woord, dat Molotof de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland ter hand heeft gesteld, eenige tegenvoorstellen bevatten. Het betreft hier dan ook niet, zoo zegt men, een definitief antwoord en de besprekingen tusschen de drie landen zouden nog worden voortgezet. Volgens dezelfde aanwijzingen schijnt het, dat de Russische nota nog steeds draait om de garantie der Oostzeestaten door Frankrijk en Engeland en de ga rantie voor de kleine Wcst-Europeesche staten, België, Zwitserland en Neder land door de Sovjet Unie. Men zal zich herinneren, dat Zjdanov zich in de „Pravda" van 29 Juni heeft afgevraagd, waar om Engeland en Frankrijk wilden, dat de Sov jet Unie landen als Nederland en Zwitserland, die met de Sovjet Unie geen diplomatieke be trekkingen onderhouden, garandeert zonder de meening van laatstgenoemde landen te kennen, terwijl zij aarzelden de Oostzeestaten te garan deeren, omdat deze zich tegen de Russische ga rantie verzetten. Sommigen meenen, dat Engeland wellicht be reid zou zijn, de Oostzeestaten te garandeeren, als de Sovjet Unie Nederland en Zwitserland zou garandeeren. Het gerucht gaat echter, dat de Russen zich zouden blijven beroepen op het ontbreken van diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Zwitserland en Nederland en zouden ver langen dat de wederzijdsche bijstand ingeval van bedreiging van de onafhankelijkheid der in het garantiestelsel opgenomen landen verplicht en onbeperkt is. In een hoofdartikel schrijft de „Times", dat Nederland en Zwitserland niet tegen hun wil in een stelsel van garantieverdragen moeten wor den opgenomen .Het standpunt der Sovjet Unie zou zijn dat het voor de Oostzeestaten goed is, tegen Duitschland verdedigd te worden en dat zij gegarandeerd behooren te worden of zij wil len of niet, terwijl Engeland zich daarentegen op het standpunt stelt, dat iedere staat voor zichzelf dient uit te maken, wat het beste voor hem is. Dit is het natuurlijke uitvloeisel van de Britsche vrijheidsgedachte. De juiste procedure schijnt daarom te zijn, dat de drie groote garan- deerende mogendheden een verdrag van weder- zijdschen bijstand onderteekenen, waartoe zij zich alle drie bereid verklaard hebben en dat in feite reeds bestaat, aangezien tusschen Frank- Kwestie der garantie aan de kleine staten blijft de moeilijkheid rijk en de Sovjets een bondgenootschap bestaat en Engeland met Frankrijk verbonden is. Intusschen, zoo voegt de „Times" er nog aan toe, zou de Fransch-Britsche diplomatie er op gericht kunnen zijn de Oostzeestaten er van te overtuigen, dat hun werkelijke belangen gelegen zijn in een bondgenootschap met de drie non- agressiestaten. In een eventueel garantieverdrag zou zonder moeite een clausule gevoegd kunnen worden, waarbij de garandeerenöe mogendheid verplicht wordt haar strijdkrachten na den met succes verleenden bijstand terug te trekken. Voor meer dan een milliard dollar opgeslagen NEW-YORK, 5 Juli (Havas) Meer dan een .milliard dollar aan goud is in de Vereenigde Staten opgeslagen voor rekening van Engeland en andere Europeesche landen. Het totaal dei- in de Vereenigde Staten en Canada opgeslagen goudreserves beloopt on geveer V/z milliard dollar. In aansluiting op het bericht, dat dr. Co- lijn de voorzitters van de zes Tweede-Kamer fracties voor een besj reking op Woensdag middag heeft uitgenoodigd, meent „De Avond post" omtrent den stand van zaken het vol gende te kunnen mededeelen: „De besprekingen alle besprekingen die de formateur tot dusver heeft gehouden, zijn uitsluitend van oriënteerend,en aard ge weest. Tot portefeuille-aanbiedingen in een bepaalde formatie is het nog niet gekomen. Dr. Colijn streeft naar een kabinets-samen- stelling op zoo breed mogelijke basis. De eerste phase van dit streven is achter den rug. De tweede vangt Woensdagmiddag aan; Öan heeft dr. Colijn een conferentie met zes fractievoorzitters uit de Tweede Kamer en wel met allen gelijktijdig. Ook hieruit blijkt duidelijk de tendenz om te komen tot wat men zou kunnen noemen een nationaal kabinet. Afgewacht zal moeten worden, hoe de zes groepen (Roomsch-Katholieken. Anti-Revo- lutionnairen, Christelijk-Historischen, So ciaal-Democraten, Vrijzinnig-Democraten en Liberalen) er op zullen reageeren. Met name spant deze vraag ten aanzien van Katholie ken en Sociaal-Democraten. Dat het program van het te vormen kabinet hierbij een rol speelt, spreekt vanzelf. Evenzeer kan in dit verband worden gedacht aan de toepassing van het nieuwe grondwetsartikel inzake de be noeming van ministers zonder portefeuille." Churchill's kansen voor het ministerschap. LONDEN. 5 Juli (Reuter) de benoeming van Churchill tot minister van marine is zeker, althans volgens de ..Daily Mail", welk blad verklaart, dat van buiten het parlement als ook door de directe aanhangers van den pre mier druk op Chamberlain wordt uitgeoefend om zoo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan bij het wijzigen van het kabinet. De wijzigingen kunnen volgens het blad tot stand gebracht worden op elk oogenblik vóór het parlement eind Juli met vacantie gaat, doch enkele adviseurs van den premier verzetten zich nog steeds tegen een ingrijpende poli tieke wijziging en onder zekere omstandig heden aou de opneming van Churchil in het kabinet dan ook tot September vertraagd kunnen worden. Poolsche politie door Oekraïners beschoten. Ernstig incident in Oost-Galicië. WARSCHAU. 4 Juli (Havas). Te Brzekany in Oost-Galicië heeft zich een incident voorgedaan tus schen Poolsche politie en drie Oekraïners. De politie verlangde dat de Oekraïners hun papieren zouden toonen, doch de mannen vluchtten in een huis. Toen de politie hier wilde binnendringen, werd zij met schoten ontvangen. In den strijd werden een politieman en een Oekraïner gedood. De chef van de Poolsche politie leidt persoonlijk het onderzoek. Naar aanleiding van dit voorval formuleert de „Kurjer Polsky" het orgaan der bewape ningsindustrie, de Oekraïnische kwestie al dus: De kwestie is rijp voor een definitieve op lossing. Polen heeft zich steeds bereid ver klaard, haar te regelen op basis van de drie volgende punten 1. De Oekraïners moeten de Poolsche souve- reiniteit aanvaarden. 2. Zij moeten dezelfde plichten op zich ne men als de andere staatsburgers. 3. Zij moeten afzien van alle geheul met de vijanden van Polen. Het blad verklaart dan verder: op deze voor stellen antwoordt men van Oekraïnische zijde met schoten en stappen bij de Duitschers te Praag en te Dantzig, terwijl het voorts meldt, dat de leider van de S. S. in Oost-Pruisen en Dantzig, Rediess, zich in verbinding heeft ge steld met de vertegenwoordigers van de Oekraïnische minderheid. Het woord is aan Het schuttersfeest te Luzern ter gelegenheid van het Zwitsersche eedgenoot schap werd geopend met een salvo door een „vrouwenbataljon". 't Is avond, ik zit in een heel luien stoel, rt Is warm en verrukkelijk weer; Ik grijp naar mijn krant met het heerlijk gevoel: Mijn liefje wat wil je nog meer. Daar staat het met heel dikke letters gezet: De poging tot vorming van nieuw Kabinet Een moeilijk probleem voor Colijn; Men raadt, men ontraadt, men voorspelt, men vermoedt Dat hij dit moet laten en dat mooglijk doet, En hoopt dat het spoedig zal zijn. Daar staat met nog dikkere letters vermeld: In Dantzig is 't nu zus of zoo weer gesteld, Uit Moskou wordt aldus bericht; Een tegenspraak hier, een bevestiging daar, Geschrijf over wantrouwen, onrust, gevaar, Veel duisters en bijna geen licht. Och, raken wij nooit van problemen meer vrij, Van onrust en oorlogsgerucht; De tijd van de zeeslang is heel lang voorbij, En ik sluit de krant met een zucht. Daar zit ik nu machtloos met geen ander doel. Dan stil van mijn rust te genieten, Maar overal heerscht een onrustig gewoel, Je bent maar afhankelijk, zooals ik voel, Van ai die belangrijke pieten; Maar wat kun je doen? ik sta op uit mijn stoel, En ik ga mijn tuintje begieten. P. GASUS. voor militair verdrag Aftreden van het kabinet geeischt indien dit zich verzet? TOKIO, 5 Juli. Het leger zou het aftreden van het Japansche kabinet eischen indien dit geen militair verdrag met Duitschland en Italië zou sluiten. Von Ribbentrop zou blijk baar verklaard hebben dat den door het ka binet aangeboden politieken en economischen steun in geval van een Europeeschen oorlog niet voldoende zijn en dat Duitschland ster kere militaire banden wenscht, een meening die overigens door den Japanschen gezant te Berlijn, Oshima, wordt gedeeld. (United Press). Minister Funk in ons land. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli Ter beant woording van het bezoek dat minister Steen berghe in Maart j.l. aan zijn Duitschen ambtgenoot in Berlijn heeft gebracht, is dr. Funk hedenochtend met den nachttrein uit Berlijn hier ter stede aangekomen. De Duit- che minister was vergezeld van mevrouw Funk en van eenige hoofdambtenaren aan zijn departement verbonden. Ook kwam mede de Duitsche gezant in Den Haag. graaf Von Zech Burkersroda, die den Duitschen minister tot Gouda tegemoet was gereisd. Op het tweede perron van het Staatsspoorstation waren ter begroeting aanwezig gravin von Zech Burkers roda, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-gene raal van handel en nijverheid, namens den mi nister van Economische Zaken, met mr. Teppema van het departement van Econo mische zaken. jhr. mr. G. C. J. van Reenen. chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, namens dien minister en verschillende heeren van het Duitsche ge zantschap. In den loop van den ochtend heeft minister Funk een bezoek gebracht aan den Nederland- sche minister van Economische Zaken. mr. M. P. L. Steenberghe en den minister-president dr. H. Colijn. Lunch op het Duitsche gezantschap. Ter eere van het bezoek van minister Funk hebben de Duitsche gezant en gravin Von ZechBurkersroda heden op het Duitsche ge zantschap een lunch gegeven. Behalve de Duitsche minister en mevrouw Funk behoorden tot de gaston minister-pre sident Colijn en de ministers Steenberghe Welter en van Buuren, de president van de Nederlanösche Bank, mr. L. J. A. Trip. Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, eenige departementale hoofdamte- naren en leidende figuren uit Nederlandsche economische kringen. De Duiitsche pers over het bezoek van dr. Funk. BERLIJN. 5 Juli (AJN.P.) Over het bezoek van den Duitschen rijksminister van econo mische zaken aan Nederland, schrijft de .Ber liner Böersenzeitung" dat deze reis de uit drukking is van Duitschland's bereidwilligheid een gezonde wereldeconomie te voeren welke allen deelnemers recht laat wedervaren. Minister Funk zoo vervolgt het blad. heeft vaak genoeg uitvoerige verklaringen afge legö, hoe zeer Duitschland's autonome eco nomische politiek in het geheel geen starre afsluiting behoeft te beteekenen van de rest de wereld, doch hoe Duitschland mtegen deel wenscht en bereid is ook in de toekomst zoo mogelijk nog meer op de wereldmarkt te blijven koopen, op voorwaarde dat dit han delsverkeer geschiedt op den grondslag van eerlijke wederkeerigheid. De Duitsche invoer- cijfers zijn darvoor het beste bewijsstuk. Het Duitsche beginsel is niet, het betrekken van buitenlandsche goederen, daar te concen- treeren waar Duitschland in de positie is van een kooper die onvoorwaardelijk goederen moet koopen. neen, Duitschland's streven naar autonomie in den wereldhandel ls er op gericht de grootste vrijheid tusschen vraag en aanbod te verkrijgen. In zeker opzicht geldt dit ook voor de kwestie der z g. valuta- politiek en daarom is het opmerkelijk dat Funk voor de vergadering van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel ook van gedachten gaat wisselen met den president der Nederlandsche Circulatiebank. De „Deutsche Allgemeihe Zeitung" schrijft „Het is niet de eerste maal, dat minister Funk een nabuurland bezoekt waarmede Duitschland door waardevolle vruchtbare economische betrekkingen verbonden wordt. Thans gaat het echter niet om het aanbren gen van een nieuwen klant. Het betreft hier integendeel een van Duitschland's beste cliënten, zooals omgekeerd Duitschland een der grootste afnemers is van Nederlandsche producten in het bijzonder op landbouwge bied. Daarom zal het bezoek van minister Funk meer zijn dan een aangelegenheid van diplomatieke hoffelijkheid. Deze reis zal ge legenheid geven boven de technische bijzon derheden uit. den nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid der beide handelsge bieden. Het défilé voor Gouwleider Foerster tijdens de groote demonstratie van de leden der S.A. en vrijkorpsen van Danzig voor den terugkeer der Vrije Stad naar het Duitsche Rijk James Hilton: Hij besefte dat Historie niet alleen gemaakt icordt met kanonnen en veroverin gen, jnaar met elke prettige 'ondervinding die in de her innering blijft. (Uit To you, Mr. Chips"; 193)8 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,81 7/8. Berlijn 75,55. Parijs 4.99. Brussel 32.03 Zwitserland 42.47. New-York 1.88 3/8. Situatie weerspiegelt zich in de houding van de pers United Press verneemt uit Warschau: De spanning van vorige week is nog meer afgenomen. Politici zijn van mee ning dat Polen's volgende stap gister avond na een conferentie op het paleis van den president tusschen Moscicki en andere hooge leden der regeering is bepaald. Ook de Poolsche gezant te Londen nam aan die conferentie deel. Tot nu toe is omtrent het besprokene en de volgende démarche van Polen niets bekend ge maakt. Men verwacht echter dat deze niet drastischen aard zal zijn. Deze opinie is g seerd op de ontspanning die ongetwijfeld v- te nemen valt en die zich eveneens in de I ding van de pers weerspiegelt. Gedurende drie laatste dagen hebben de Poolsche bla;' zich van eigen commentaar en aanvallen o Duitschland onthouden en voornamelijk berich ten uit Berlijn. Londen en Parijs gepubliceerd, die mededeeling doen hoe men daar de situatie •iet. „Duitschland tot staan gebracht". PARIJS. 5 Juli (Havas) Met betrekking tot de kwestie Dantzig schrijft de „Epoque": De as- mogendheden hebben de internationale open bare meening op de proef willen stellen, willen zien wat Frankrijk en Engeland zouden doen. De regeeringen te Parijs en Londen hebben krachtig gereageerd. Wij zullen niet zeggen, dat Duitschland is teruggedeinsd, omdat dit woord slecht klinkt in de ooren van den Führer. Wij zullen zeggen, dat het tot staan gebracht is, het geen juister is, en dat het op een gunstiger ge legenheid wacht om voorwaarts tc gaan. Laten wij dus waakzaam en vastberaden blijven. De „Rcpublique" constateert: Het is weinig waarschijnlijk, dat de Poolsche regeering met goede woorden genoegen zal nemen, terwijl men voortdurend bezig is Dantzig tot een versterkte stad te maken, in strijd met het statuut, dat iedere versterking en militarisatie van de Vrije Stad verbiedt. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat de Senaat spoedig de verwachte waarschuwing zal ontvangen VERSCHE ZALM ƒ1 40 per pond TARBOT 0.30 per pond Fa. JAN RIENSTRA, Bloemend.weg 339 ,Tel. 13897, Overveen (Adv. ingez. Med.) HF.DEN 12 PAGINA'S BINNENLAND. pag. De spoorwegen gaan gezinsretours Invoeren 3 BUITENLAND. De Engelsche minister Hore Belislia consta teerde in een rede te Parijs dat de Britsch- Fransche verbondenheid hechter is dan ooit. 5 Engeland, Frankrijk en Polen zouden een ge meenschappelijke démarche te Berlijn doen. 5 Dantzig staakt zijn betalingen op den buiten- landschen schuldendienst. 5 Syrië en Palestina, de zwakke plekken in de as LondenParijs. 7 ARTIKELEN, enz. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. J. C'. Mollerus: Voor de derde rpaal naar de Oost. 3 H. D. Vertelling: Wij hebben alles. 4 Domyn Keiler: De jongste Douglas vliegt proef. 6 De wereldtentoonstelling te New-York. 6 J. B. Schuil: Feest in Amsterdam. 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1