Nieuw China ontstaat AGENDA. WOE NSDAG 5 TUEI 1939 HA ARE EM'S D'AG BEAD 2 PROVINCIALE STATEN. COLLEGE VAN GED. STATEN GEKOZEN. Mr. M. Slingenberg In de vacature-D. Kooiman. Hedenmorgen half elf kwamen de Provin' ciale Staten van Noord-Holland wederom in openbare vergadering bijeen, thans ter ver kiezing van het college van G-ed. Staten. Zooals men weet waren aan de beurt van aftreden de heeren Mr. A. Bruch (A.R.), E. Polak (S.D.A.P.)A.W. Michels (S.D.A.P.), Mr. P. J. Witteman (R.K.) en Mr. J. B. Bomans (R.K.) De heer D. Kooiman (V.D.) had voor het lidmaatschap van dit college bedank. Verklaringen. De heer V1 e k k e (N.SB.) wenscht te voren een verklaring af te leggen. De President herinnert hem er aan, dat de stemming een geheim karakter draagt. De heer Vlekke herinnert er aan, dat in de dagbladen de mededeeling had gestaan, dat in de fracties der Staten volkomen over eenstemming over de samenstelling van het college van Ged. Staten was bereikt. Het col lege èou ongewijzigd terugkomen en in de vacature-D. Kooiman zou Mr. Slingenberg worden gekozen. Dit alles gaat spreker te ver. Hij en zijn partijgenooten wenschen zich niet belachelijk te maken en zullen niet mee doen aan de opvoering van het toonelstukje, dat hier door volwassen mannen en vrouwen zal worden opgevoerd. Als protest tegen deze handelwijze verklaarde spreker, dat hij en zijn drie partij genooten tijdens de stemming de zaal zouden verlaten. Mr. M. Slingenberg. De heer Sneevliet (R.S.A.P.) verklaart, ook nu geen enkele verantwoordelijkheid over de samenstelling van dit college te willen aanvaarden. Hij zou zich dus van stemming onthouden. Dr. Ir. Van der W a er den (S.D.A.P.) merkt als voorzitter van de vergadering der fracties op, dat er niets onregelmatigs is ge schied. Het is juist, dat de fracties over de samenstelling van het college van Ged. Staten hebben vergaderd. Alleen de tegenstanders van het parlementair stelsel heeft men niet uitgenoodigd. want met hen zou volgens spreker een discussie onmogelijk zijn. De voor bereiding van de' samenstelling was geen tooneelstukje; er is niets laakbaars gebeurd. De uitnoodiging tot deelneming aan een be spreking is alleen gedaan om met elkaar over leg te plegen. De S.D.A.P. deed dit met on gerepte handhaving van haar beginselen. Alle deelnemende fracties zijn het er over eens, dat de samenwerking in en met dit college van Ged. Staten goed en ook vruchtbaar ls geweest, zoodat continuïteit van het college mogelijk bleek, het werkt immers op staats rechtelijke en democratische basis en dit doen volgens spreker de N.S.B.'ers en communis ten niet. Zij hooren in dit overleg dus niet thuis. Overeenstemming is bereikt over het volgende programma: 1. Voortzetting van het democratisch beleid, 2. Steun aan land- en tuinbouw, 3. Handhaving van een sociaal ge richt financieel beleid, 4. behoud van het natuurschoon. Men hoopt dat dit alles ver wezenlijkt kan worden. Er is dus geen sprake van tooneel, marionetten, verdrukking, be voorrechting enz. De heer Wolkers (C.D.U.) zal zich om andere redenen van stemming onthouden. De heer Seegers (Comm.) wenscht het op één lijn stellen van communisten en N.S.B.'ers niet te accepteeren. Er bestaat vol gens hem geen enkel argument, dat aanleiding zou kunnen geven om dit te beweren. De com munisten vormen het meest vooruitstrevend element in de democratische gemeenschap. Volgens spreker kan er alleen vruchtbare ar beid door het college verricht worden, als de abeidersklasse er in vertegenwoordigd is.. De Heden: WOENSDAG 5 JULI Statenzaal, Prinsenhof: Gemeenteraadsvergade ring, 2 uur. Frans Hals Theater: „Alaska", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Accord Final". Tooneel: Richards Chinese syncopators". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ik eisch gerechtigheid", 2.30 7 en 9.15 uui\ Palace Familie Cinema: „Luchtduivéls der Marine" en „Paniek in Hollywood", 2 en 8.15 u. Moviac: „Bruisend Bloed". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij, Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van DONDERDAG 6 JULI Bilderdijkstraat 1: Vrijwillige verkooping en openbare verkooping. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur: Dinsdag en Vrijdag van 10—5 en 8—10 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3-S en 79 uur j communistische fractie zou dus telkens op spreker stemmen. De stemming. Thans wordt tot stemming overgegaan. De hecren Michels, Polak, Mr. Bruch, Mr. Witteman en Mr. Bomans worden herkozen met overgroote meederheid van stemmen. In elke vacature worden zes stemmen op den heer Seegers en een paar stemmen blanco uitgebracht. In de vacature-D. Kooiman wordt Mr. M. Slingenberg (V.D.) gekozen Op hem werden uitgebracht 58 stemmen, op den heer Seegers 6 stemmen, op den heer A. Sietsma (V.D.) 1 stem en 5 stemmen blanco. De heer E. Luden (Chr. Iiist.) wordt we derom tot buitengewoon lid van Ged. Staten gekozen. Van de 70 stemmen verwierf hij er 66. Eén stem werd uitgebracht op den heer Sneevliet (R.S.A.P.) en drie leden stemden 'olanco. Alle gekozen heeren dankten voor het ln hen gestelde vertrouwen en namen de benoe ming aan. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De openbare vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 18 Juli, 's morgens half elf. EUROFEESCH BRIDGERAMPIOENSCHAP Een bezoek van Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag een be zoek van drie kwartier gebracht aan de wedstrij den om het Europeesche bridgekampioenschap, die in „Pulchri Studio" te 's Gravenhage ge speeld worden. Gedurende drie kwartier heeft hij met leven dige belangstelling het spel aan verschillende ta fels gevolgd, o.a. aan die waaraan de Nederland- sche en Fransche dames tegen elkaar speelden. Van de Nederlandsche spelers waren de ge broeders Goudsmit aan den Prins voorgesteld. De uitslagen waren: Vijfde ronde open-teams: België wint van Italië met 8 match-punten, Finland wint van Noorwegeen met 4, Duitsch- land wint van Hongarije met 2, Zweden wint van Denemarken met 24, Joego Slavië wint van Engeland met 9. Derde ronde dames-teams: Holland wint vaa Frankrijk met 29; Engeland wint van Denemarken met 13. Zesde ronde open-teams: Duitschland wint van Denemarken met 32, Holland wint van Zweden met 9, Italië wint van Noorwegen met 8, België wint van Joego Slavië met 16, Finland wint van Hongarije met 29. Zevende ronde open teams: België wint van Noorwegen met 19, Engeland wint van Hongarije met 12, Zweden wint van Italië met 4, Denemarken wint van Holland met 4, Duitschland wint van Finland met 33. Achtste ronde open teams: Hongarije wint van België met 7, Noorwegen wint van Holland met 2, Denemarken wint van Engeland met 2, Finland wint van Zweden met 6, Joego Slavië wint van Duitschland met 38. EXAMENS OVERGANGSEXAMENS DER 2E H. B. S. B MET 5-J. CURSUS. Bevorderd van I naar II: Piet Altena, Frans Belle, Bep Boekhoud. Anne Marie van der Boom, Maud Dekens, Dini van Eex-den, Bert Engel, Wim Felix, Leo van Gelder, Wim Groenewoud, Meta Hamel, Rita v. d. Heuvel, Jan Hooyer, Corry Hovenkamp, Erich Körber, Kees Krui ten, Frans Spee, Johan Swart, Heero Taconis, Hans Vogel, Bennie de Vries, Jan Yspeert. Erik Badart, Coen Beunder, Marius Boelsma, Njotschi de Crauw, Henny Dekker, Adri Dinge- manse, Wulf v. d. Eshof, Ernst Glaser, Miep van Hillo, Han Hissink, Johan v. d. Hoff, Han Ho- gendijk, Piet Jonker, Anky Jonkman, Corrie Keyser, Henny Langeveld, Willy Leurink, Rudi van Luyk, Henk van der Ouw, Wïetje Razoux Schultz, Plans Schultheiss, Jan Staleman, Mein- dert Stapel, Mattie Swinkels, Henk Wyckerheld Bisdom. Bevorderd van II naar III: Hannie Aufderheyde, Hannie Decker, Cily de Crauw, Berthold Gemmel, Ando Hana, Evert Heemskerk, Tine Hissink (voorw.), Teo Hoek, Corry Hop, Arnaud Hulshoff, Anton Kloots, Corry de Lange, Deo Langhorst, Hans van Lier, Herman Maks, Henk Offringa, Leo Steenhuizen, Kees Teer, Wim Walles, Cor Bodbijl, Hans Brackman, Dina v. d. Eist, Jaap Hogenhout, Sybe Hoogstra, Jan van Kampen, Wim Keppels, Tonny Klasen, Coba Klingers, Jan Klumper, Wim Koelman (voorw.), Berna Komin, Ada Leonhart, Annie v. d. Meulen, Wim Rijnveld, Adri Stuy, Frits Traast, Henk van Vliet, Arend van Berkum, Piet de Klerk. Jaap v. d. Berg, Max Berman, Edde Damstra, Henk Douma, Jan Fortgens, Axel Hedlund, Phi lip v. d. Linde, Gerard Mesritz, Guus Onstenk, Wim Peschar, Harold Poesiat, Pim Pruschen, Ap Schalk, Wim Schön, Henk Stam, Fred Standaart, Dick Timmerman, Folkert de Vi'ies, Han Wouterse. Bevorderd van III naar IV: Kax'el van Aalten, Kees Beunder, Pieter v. d. Burg, Deetje van Buixren, Bob Dootjes, Anneke van Dijk, Ronny van Ees, Kees Glaser, Leo Hommels, Henny Horst, Albert Hovenkamp (vooxnv.), Hans Klinkenberg, Piet van Lohuizen, Leixi Reedei's (voorw.), Annie Roggeveen, Adri de Ronden, Henk Schipper, Piet Stapel, Fred Stang, Nelly Tuyten, Diek Verhaar, Hans van Aken, Wim Brackman, Liesje Donker, Ru Gud- de, Bep Hagens, Nielc Huynink, Joop van Ipen- burg, Willy de Jong (voorw.), Evert Kaleveld, Piet v. d. Maat (voorw.), Annie Middag, Boelie de Nijs Bik (voorw.), Tini v. der Ooi'd, Piet Schoen, Harry Spies, Nini Steenken, Alex Tim merman, Jan Venekamp, Bob Vinkenoog, Wim Wortel, Jaap Admiraal, Johnny Boelsma, Jo han v. der Boi'gk (voorw.), Kees Bi-oertjes, Leendert Dingemanse, Nico Groen, Henk Ho genhout, Piet Huizinga, Jan Komin, Cor Koot (voorw.), Carol Lanz, Wim van Loon, Lourens Rempt (voorw.), Jan Schoo (voorw.), Hari-y van Ulzen, Hans van Unen, Jan de Vrijer, Ben Wie- land Los, Tinxis Wijchers, Kees Wyckerheld Bisdom. Bevorderd van IV naar V: Jan v. d. Akker, Herman Bruce, Cili Chlebna, Piet Couzy, Hein Felix, Henk Jonkman, Henk Kroon, Hannie Meewis, Willy Merlens, Piet Otterspoor, Rudolf Otto, Piet. Pimmelaar, Jan v. d. Roest, Tom Sanger, Corn Scherpenhuysen, Co Schuurman, Melius Tenbroek, Hans Veld kamp, Ties van Waard, Netty Zijlstra, Theo Belterman, Jan Borger, Bob van Borkum, Gerda van Dijk, Ali Felix, Court Flemming, Hans Go ors, Jan Haak, Loes Hoi'smeier, Hans Koppen, Jan Koutstaal, Jaap Molenaar, Sonja v. d. Palm, Wim Polder, Loekie Ramakers, Henk Vlug, Frieda de Vx'ies, Frans Wickel, Kees Yspeert. Lex Bouwes, Armand Bronkhorst, Wim Fiel- mich, Frans Groen, Eric v. d. Haak, Loe Has- selman, Jan v. d. Hoeff, Ai-end Hijner, Nico Klaver, Nico Kok, Rens Kuyper, Wim Resoort, Hugo Schouten, Jan Steenbeek, Jaap v. d. Veen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk matige tot zwakken Zuid- Oostelijken tot Zuidelijken wind, latex- ruimend tot Zuidwest. Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer behoudens kans op onweer, aanvankelijk zeer warm. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 70 F. 60 F. 66 F. Het weer in geheel Centraal-Europa wordt beheerscht door het continentale gebied van hoogen luchtdruk dat zich uitstrekt van den Balkan over het oostelijk Oostzeegebied tot over Scandinavië. De lucht is overal zeer droog en het weer zeer warm en zonnig. Op de Brit- sche eilanden en in West-Frankrijk doet de Oceaandepressie zich gelden, dié stationnair ten westen van Ierland blijft liggen en niet van diepte verandert. Koelere luchtmassa's die met westelijke winden over de Golf van Biscaye en het Ka naal in het westen van Frankrijk en in En geland binnendringen geven aanleiding tot het vormen van een onweersfront. In den nacht vielen zware regens in Bretagne en in midden Engeland. In de Alpen is de tempera tuur zeer hoog. Jungfraujoch meldt plus 1 graad Zugspitze 6 graden, Saentis 9 graden. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.56 uur; n.m. 18.13 uur. Strand bex-ijdbaar van 11.00—16.00 uur. Donderdag v.m. 6.33 uur; n.m. 18.51 uur Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. MORGEN BEGINT DE SPORTWEEK. Met een grooten optocht. De laatste hand aan de organisatie van de tweede Haarlemsche Sportweek is thans ge legd. Alles is op tijd gereed gekomen; de ver wachtingen omtrent den inzet, met den sport- optocht morgenavond, zijn hoog gespannen. Ook de inschrijving voor tal van gebeurte nissen is ruimschoots voldoende gebleken, zoodat ook uit technisch oogpunt bezien, verschillende evenementen al bij voorbaar geslaagd kunnen heeten. De boschloop „Dwars door den Hout" bij voorbeeld mag zich zóó in de belangstelling der athleten verheugen, dat het aantal in schrijvingen reeds meer dan 125 bedraagt. Ook de ster-wandeltocht geniet flinke be langstelling. Op veler verzoek zal de gelegen heid, om hiervoor in te schrijven, nog open gesteld blijven en zelfs aan den start, a.s Zondagmorgen bij „Dreefzicht", kan men zich nog aanmelden, van negen uur des mor gens af. Daar zich nog een turnvereeniging heeft aangemeld om aan de demonstraties op de openbare pleinen deel te nemen, heeft het uitvoerend-comité dat niemand teleur wil stellen de Chr. Dames-gymnastiekvereeniging 't Noorden" ixi de gelegenheid gesteld op Maandagavond a.s. een turndemonstratie te verzorgexi op het speelveld aarx de Paviljoens laan. De aanvragen om kaarten voor het slui- tingsfeest op het Haarlem-terrein aan den Rijksstraatweg, zijn zóó groot, dat het uitvoe rend-comité besloten heeft, den vóórverkoop reeds thans open te stellen aan de bekende adressen der vóórverkoop-winkels. Ook pro gramma's die heden verschenen zijn kan men daar krijgen. Dit boekje bevat niet min der dan veertig bladzijden. De burgemeester van Haai-lem. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, schi'ijft onder den titel: „Met meer zelfvertrouwen" het volgende voorwoord „Toen ik een jaar geleden mij zette tot dezelfde taak, die ik thans wederom heb aanvaard, n.l. om op deze plaats met enkele wooi'den te ge tuigen van de belangstelling van het gemeente bestuur voor onze Haarlemsche Sportweek, heb ik zorg gedragen dat de twijfel, die er toch eigenlijk wel omtrent het welslagen bij mij aan wezig was, niet, naar buiten bleek. Gelukkig was deze twijfel ongegrond; de Sport week was niet alleen in propagandistisch, maar ook in financieel opzicht een volledig succes; laten we er eerlijkheidshalve bijvoegen, dat het weer buitengewoon meewerkte en het is daarom een daad van wijs beleid, ook dit jaar over een waarborgfonds te beschikken om aan kwade kansen het hoofd te kunnen bieden. Maar den tweeden keer gaat men uiteraard met meer zelfvertrouwen in zee en ik zie dan ook geen enkele x-eden, waarom het succes van dit jaar niet minstens dat van het vorige jaar zou enaren. En een geslaagde herhaling stempelt de Sportweek tot een vaste jaarlijksche instel ling, die haar bestaansrecht heeft bewezen. Dit succes zij den organisatoren van harte toe- gewenscht." Prauw omgeslagen. Vijf vermisten. DJOKJAKARTA. 5 Juli (Aneta-A.N.P.) Twee soldaten en drie koelies wilden in een prauw de Kali Progo oversteken. Tengevolge van den snellen stroom sloeg het vaartuigje om De slachtoffers zijn tot nu toe niet gevon den. De landaard der militairen- is nog niet be kend. TREKKING. De vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculose patiënten in Nederland, afdee- ling Haarlem, heeft de trekking van de door haar uitgeschreven verloting vastgesteld op Maandagavond 10 Juli in de Leeuwerik. De avond zal opgeluisterd worden door een cabaret gezelschap. Tsjang Kai Sjeks adviseur mr. Donald op Java Geheel onverwacht heeft de bekende ad viseur der Chineesche regeering, mr. W. H. Donald, waarschijnlijk de meest idealistische avonturier van het Verre Oosten, een kort bezoek aa'n Java gebracht. De heer Donald is eerst te Soerabaja ge weest, vanwaar hij naar Batavia ging. Zijn oponthoud in de hoofdstad was van korten duur. Met de „Ruys" van de K. P, M. is hij naar Madagascar vertrokken. De heer Donald hoopt op deze trip herstel van zijn geschokte gezondheid te vinden. Tijdens zijn verblijf in de krokodillenstad had een vertegenwooi'diger van het Soeraba- jasch Handelsblad een onderhoud met hem, waaraan het volgende is ontleend: „Japan heeft een nieuw China doen ont staan, een China, dat meer en meer zich één gaat voelen. Als Japan het verzet thans niet kan neerslaan, zal het te laat zijn. Toen de Japanners China binnendrongen, realiseer den zij zich niet de kracht van den geest, welke in China is ontwaakt. Zij dachten de bevolking schrik in te boezemen, haar met hun gruwelijke luchtbombardementen te de- moraliseeren, doch zij zagen hierbij over het hoofd, dat de millioenenmassa van China ge traind is de dood in het aangezicht te zien. Millioenen zijn uit de vlakten van het Oos ten gevlucht en trokken Westwaarts, waar geforceerd door Japan, een nieuw China wordt opengelegd en een nieuwe natie in wording is". De ontwikkeling van West-China. Een van de belangrijkste gevolgen van de Japansche invasie is de openlegging en ont wikkeling van West-China. Met inspanning van alle krachten wordt een groot wegen- net aangelegd. De bevolking, bezield door de nationale gedachte, heeft bij den wegenaan leg geweldige prestaties geleverd, waarbij weinig meer vergoeding kon worden gegeven dan voeding en onderdak. Waar vroeger on bewoonde vlakten waren en woestijnen ver rijzen thans de nederzettingen en boerderijen van de Chineesche vluchtelingen uit Oost- China. Waar vroeger zelfs geen ossenwagen kon rijden, snellen thans de vrachtauto's en autobussen voorbij, China is onoverwinnelijk. Op de vraag hoe hij zich den afloop van den oorlog dacht, antwoordde mr. Donald niet rechtstreeks. China heeft 470 millioen inwoners en zelfs al zouden de Japanners er ln slagen om 70 millioen menschen te dooden met hun bom bardementen, dan nog blijft een massa van 400 millioen over. Die is onoverwinnelijk. Het Chineesche leger telt thans ongeveer 180 divisies; het moreel en de vechtcapaeiteit is beter dan het ooit is geweest, terwijl die der Japanners, die gedacht hadden China in 2 maanden te onderwerpen, minder wordt. Het militair nuttelooze bombardement van Chung king was een uiting van machteloosheid. De guerilla-krijg is meesterlijk georganiseerd. Elke luchtaanval wordt met twee guerilla- aanvallen beantwoord. De oorlogsberichtge ving der Japanners is geheel op de voorlich ting van het eigen volk ingesteld, dat niets mag weten van de waren stand van zaken. Kortgeleden verscheen een bericht, dat een geheel Chineesch legercorps was omsingeld, terwijl zij in feite door de Chineesche troepen waren teruggedreven. Een bericht van eenige dagen later van dezelfde plaats vermeldt eenvoudig: „dat de aanvallen op den vijand werden voortgezet". Financiën en vrede. Toen de vraag werd gesteld, hoe dit alles wordt gefinancierd, lachte de heer Donald en zeide, dat hij het ook niet wist en eigenlijk reeds een paar jaar op een krach wachtte. Zijn respect voor den minister van financiën groeit daarom steeds en in den latasten tijd gelooft hij ook niet meer aan een debacie. Ten aanzien van de diverse vredespogin gen zeide Donald, dat elke Chineesche re geering, die vrede zou willen sluiten terwijl de Japanners nog in China zijn, weggevaagd zou worden. Verschillende vredespogingen zijn ï-eeds van Japansche zijde ondernomen, ondanks het bericht, dat zij niet met Chiang Kai Shek willen onderhandelen. Italië, Duitschland, zelfs de marionettenregeering te Nanking en als hekkensluiters de Engelschen waren ver zocht om als bemiddelaar op te treden, zon der succes. PENSIOENFONDS COÖP. „DE EENDRACHT" Donderdagavond 6 Juli houdt de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Eendracht" een bui tengewone ledenvergadering in het gebouw van dexx Protestantenbond, een vergadering, die zeer belangrijk is, omdat daarin een besluit zal wor den genomen over het bij die Coöperatie be staande Pensioenfonds en de daarvoor benoo- digde stortingen. CRICKET BELGIë—NEDERLAND. In haar vergadering van Dinsdagavond heeft de technische en keuzecommissie van den Ned. Cricketbond het volgende elftal samengesteld, dat op Zondag 16 dezer tegen België in het veld zal komen: Mr. P. C. G. Labouchère (S. C. H. C.) aan voerder Jhr; Mr. F. F. Hooft Graafland (S. C. H. C.), wicketkeeper; P. Sanders Jr. en H. Immig (A. C. C.), H. Schnitger en J. Visser (P. W.); J. J. Alders (V. V. V.); H. Burki (Quick N.); Jhr. P. Feith Jr. (S, C. H. C.); J. Oosterholt (Excelsior) en H. C. van der Biji (Kampong). Nader zal nog bekend gemaakt worden of de wedstrijd te Brussel of te Antwerpen plaats heeft. Het gekozen team zal onder den naam van N. C. B.-elftal spelen. CRICKET IN ENGELAND. Oxford 313 en 273—3 (gesl.) sloeg Cam bridge 157 en 384 met 45 runs. Middlesex 317 (Edrich 102) en 217 (Compton 115), Wilkinson 5—73 heeft door een overwin ning op Lancashire 245 en 166 de leiding behouden. Yorkshire 406 en 1996 (gesl.), F. R. Brown 446 wint van Surrey 290 (F. R. Brown 119) en 138. Verity nam zijn 100ste wicket in dit seizoen. Worcestershire 225 en 4578- (Cooper 184x) wint van Leicestershire 197 en 360. Sussex 172 exi 4295 versloeg na een interes santen eindstrijd Northamptonshire 200 (Timms 100 en 399—6 (Timms 114x) met 5 wickets. Cox bleef met 232 not out. De West- Indiërs 510—3 (Headly 234x, Sealy 115) win nen met innings van Notts 149 en 267. War wickshire 4187 (gesl.) wint van Glamorgan 102 en 225 (Hollies 9—93!) In een draw eindigde Somerset 4908 (de drie amateurs Mc Rae 107, Meijer en Barnwell scoorden hiervan 276 runs en Wellard 87 (7x6) tegen Hampshire 321 en 2774. De stand is thans: IT Middlesex, 2 Yorkshire 3 Gloucestershire, 4. Derbyshire. DE ENGELSCHE ZESSEN-SPECIALIST. In den wedstrijd Somerset-Hampshire te Taunton heeft Somerset's freehitter Wel lard, die verleden jaar wegens zijn bijzondere kwaliteiten-als-bowler voor Engelaxid uit kwam, een poging gedaan om de snelste cen tury van het seizoen te scoren. Hij haalde de honderd niet, maar kwam een heel eind. In gaande als nr. 8 maakte hij 87 in vijf kwar tier. Toexi beëindigde een mooie vang van Boyes in de slips zijn innings. In zijn 87 had Wellard, die al in verscheidene seizoenen de „zessen-kampioen" van Engeland is geweest, zeven zessen, een vijf en drie vieren geslagen. Na den val van zijn wicket werd de innings gesloten op een totaal van 490-8. Hampshire antwoordde met 321 en 277 voor 4 en de wed strijd eindigde in een draw, waarbij Somerset de punten voor de leiding op de eerste innings kreeg. ZWEMMEN KENNEMER LYCEUM WINT DEN „IN MEMORIAM DR. W. E. MERENS-BEKER". Dinsdagavond werden op het oefenuur van H.V.G.B. in de zweminrichting aan de Kle verlaan de ondei'linge wedstrijden en een aantal kringkampioenschappen verzwommen. Bij de onderlinge nummers viel het goede' zwemmen van C. Koot. G. Tot en P. van Duin op. Het nummer 4 x 50 M. borstcrawl estafette voor Middelbare scholen was zeer fraai. Nadat het Chr. Lyceum, vooral door toedoen van Merkesteijn een grooten voorsprong had ge nomen, wist W. Herman (Kennemer Lyceum) op de laatste baan een achterstand van on geveer zes meter geheel in te loopen en als eerste aan te tikken. Het kringkampioenschap 100 M. rugslag wex'd het een flinken voorsprong door Kete laar. die zich niet bijzonder behoefde in te spannen, gewonnen in den goeden tijd van 1 min. 20.1 sec. Het nummer 5 x 50 m. borstcrawl voor ad- spiranten was spannend. Haarlem eindigde met handslag verschil als eerste, vóór H.P.C.. doch werd gediskwalificeerd wegens het niet aan tikken van een der zwemmeis. Bij de 100 M. schoolslag bleek A. C. de Bruyn (HP.C.) de steikste. Zonder ook maar een moment bedreigd te worden, behaalde hij het kringkampioenschap in 1 min. 24.5 sec. Voor de 50 M. borstcrawl adsp. om de beste prestatie van Haarlem waren niet minder dan 35 zwemmers ingeschreven. H. Smits (Haar lem) werd hier winnaar in 30.6 sec. Bij de 3 x 50 M. wisselslag estafette ontspon zich een fraaie strijd tusschen Haarlem en H.V.G.B. Ketelaar bezorgde aan H.V.G.B. een voorsprong van 3 Meter. Kemp kon het echter tegen de butterfly-zwemmende Bais niet houden. H.V.G.B. had nauwelijks een halve meter voorsprong toen Sanger en Vaxa Hemsbei'gen de laatste baan ingingen. Aan vankelijk leeik het nog even of Sanger den voorsprong zou handhaven, maar in de laatste tien meter kwam J. van Hemsbergen sterk opzetten en tikte met minimaal verschil als eerste aan. De grootere routine had hier den dooi'slag gegeven. Beide proegen noteerden den tijd van 1 min. 43 sec. Tot slot werd de competitiewedstrijd H. V. G. B.de Zijl gespeeld. Onmiddellijk was H.V.G.B. sterk in de meer derheid, maar door slecht schieten van de voorhoede, waarin de schutter P. Rol ont brak, gingen een aantal kansen verloren. J. ten Cate gaf aan de thuisclub met een onver wacht schot de leiding. Hierna werden An- thonie en J. Bongertman wegens verzwemmen uit het water gestuurd. Tot rust hield H.V.G.B. keurig stand. Kort na rust maakte de Zijl evenwel gelijk (11). Hierna nam H.V.G.B. het spel weer in handen. Na een snelle rush van Ketelaar schoot hij onhoudbaar in (2—1). Ontoelaatbaar spel van den mid-achter van de Zijl werd door scheidsrechter Voogt met een strafwoi-p gestraft. De keeper van de Zijl werd kansloos ge passeerd; H.V.G.B. had een veiligen voorsprong (31). Hiermee kwam het einde. De gedetaileerde uitslagen luiden; 1. 25 M.borstorawl jongens tot 13 jaar: 1. C. Koot 18.7 sec.; 2. G. Tot 18,9 sec. 2. 25 m. schoolslag jongens tot 13 j., 1. P. v. Dazin 25.9 sec.; 2. H. Rol 26 sec. 3. 4 x 50 m. boi'stcrawl est. Middelb. scho len om den „In Memoriam dr. W. E. Merens- beker": 1. Kennemer Lyceum, 2 min. 3.2 sec.; 2. Ohr. Lyceum, 2 min. 4 sec.; 3. M.T.S. 2 min. 9 sec. 4 100 M. rugslag heeren Kringkampioen schap: 1. J. Ketelaar (H.V.G.B.) 1 min. 20.1 sec.; 2. D. van Viersen (D.W.R.) l m. 22.6 sec. 5. 5 x 50 m. borstcrawl adsp. (beste presta tie): 1 H.P.C. I 2 min. 43.3 sec., 2. H.P.C. n 2 min. 54,4 sec.; 3. D.W.R. 2 min. 57.7 sec. (Haar lem 2 min. 43.2 sec. gediskw.). 6. 100 M. schoolslag heeren, Kringkam pioenschap: 1. A. C. de Bruyn (H.P.C.) 1 min. 24.5 sec.; 2. P. Swier (V.Z.V.) 1 min. 27.2 sec. 7. 50 m. borstcrawl adsp. (beste prestatie) I. I-I. Smits (Haarlem) 30.6 sec.; A. Jonker (K.Z.) 31,2 sec. 8. 3 x 50 M. wisselslag est. Kringkampioen- schap. 1. Haarlem l min. 43 sec.; 2. H.V.G.B. 1 min. 43 sec. 9. Polowedstrijd: H.V.G.B.—De Zijl 3—1 (rust 1—0). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2