1 Waar komt het vandaan BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 5 JUKI 1939 HASEL'E M'S DXGBEAD 9 UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT Ned. Vereeniging van Huis vrouwen. Slotbijeenkomst in het Jeugdhuis. De afdeeling Velsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield haar slotbijeenkomst in dit seizoen in het Jeugdhuis der Ned. Herv. gemeente. Nu het vacantieseizoen in aantocht is breekt ook voor de Velser Huisvrouwen een rustperiode in het vereenigingsleven aan. Voor dezen laatsten zoo zomerschen middag be stond nog een zeer bevredigende belangstel ling. Bij ontstentenis van de afdeelingsvoorzit- ster presideerde mevr. L. H. M. Vreugdenhil- Kruijtveldt, die de spreekster, mevr. Franclen Koote-Gerrese, inleidde. Deze verzorgde het programma van decla matie werk in poëzie en proza van bijna uit sluitend Nederlandsche origine. Zij opende met een in dezen tijd actueel gedicht van mevr. Kalmeijn—Spierenburg „Vrouwen-vre- Een schets van Annie Salomons „De Heilige Steenen" voerde het gehoor eerst naar den gordel van smaragd, waar het bijgeloof nog zoo diep in het inlandsche volk verankerd is. Mevr. Koote bleek een aangename vertel ster te zijn en het verhaal van de heilige, oude steenen, die door de Europeanen verwijderd op mysterieuze wijze 's nachts weer terugge komen waren, liet niet na haar auditorium te boeien. Vooral waar zij zoo boeiend verhaalde van de goena-goena en het ondoorgrondelijke van het Oostersche ras, dat een blanke zoo moeilijk begrijpen kan. Op verzoek declameerde de spr. Mien Lab- berton's De Jongen, de bekende novelle over het kinderleed van den jongen, wiens ouders zullen gaan scheiden. Een uitstekend geschre ven brok proza, dat de declamatrice op niet minder uitstekende wijze voordroeg. Ademloos heeft men tijdens deze schets naar haar ge luisterd. Uit den bundel Spaansche volksliedjes (Copla's) van Hendrik de Vries hoorden we eenige uit de rubrieken godsdienst, serenade's, studentenliederen, minnedichten, wijsgeerige overpeinzingen, alle 4-regelige puntdichtjes, steeds vol diepe beteekenis en levenswijsheid, veelal zeer geestig gevonden en knap ver taald. Voor zoo'n serie geven we gaarne in ruil de kalenderrijmelarijen a la Laurillard. Leonard Huizinga schreef een beknopt handboek voor de schoone kunst van het rei zen, „De gestroomlijnde wereld" en met en kele fragmenten daaruit wa"s mevr. Koote dus wel up to date, zoo om en bij den vacantie- tijd. Met zijn roman en het later daarnaar be werkte tooneelspel „Kinderen van ons Volk" heeft Antoon Coolen een bijdrage geleverd voor de Nederlandsche toneelliteratuur en de verbreiding van de kennis van het Brabant- sche boerenleven, die we zeker als de best ge slaagde der laatste 10 jaren mogen beschou wen. De spr. droeg uit den knap geconcipiëer- den roman een fragment voor: de aankoop van den bok Isidoor door Doriske Timmer. Daarop volgden het schetsje „Artiest" door Ina Boudier-Bakker, Anton Tschechow's no velle „Het rendezvous" en het kostelijke ver haal uit het, niet minder kostelijke boek De Kleine Parade door Henriette Eijk. Mevr. Koote, wier voordrachten met groote waardeering ontvangen werden en die zich een declamatrice toonde, die haar stof even als haar dictie en plastiek goed beheerschte (in Ruitjespak en de kindersketches De Jongen en De Artiest zelfs uitnemend) mocht woorden van dank in ontvangst nemen van de vice-presidente. Mevr. Vreugdenhil wenschte daarop de da mes een prettige vacantie en een tot weer ziens in September a.s. toe. IJMUIDEN Kampioenswedstrijden voor tR.-K. dammers en schakers. De R.K. Dam- en Schaakvereeniging „Ge zellig Samenzijn" organiseert wedstrijden voor R.K. dammers en schakers om de persoonlijke kampioenschappen van Velsen. De wedstrijden beginnen Dinsdag 11 Juli a.s. en worden ge speeld in het St. Fidelisgebouw. De regeling berust bij G. S. en de Schaakvereeniging D. D. O. te Velsen. Het inleggeld bedraagt voor leden en donateurs 25 cent, voor niet-leden 50 ct. en voor junioren 10 ct. De prijzen bestaan uit medailles en kunstvoorwerpen. Men kan zich voor deelneming opgeven aan het clublokaal en bij de heeren A. P. de Bruin, Wijkerstraatweg 256 en A. Lieuwes, Corverlaan Velsen Noord, Y. Deden, Kennemerlaan 71, P. Heilig. Willemsplein 5 en P. van Buuren, Kor- tenaerstraat 15 IJmuiden en J. Jasperse, Kerkweg 50, Santpoort. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 52—36 ct. per K.G. Tong 13490 et. per K.G. Griet f 22f 15 per 50 K.G. Zetschol f 23—f 18 per 50 K.G. Kleinschol f 17f 7 per 50 K.G. Bot f 14—f 5.50 per 50 K.G. Schar f 6.50—f 3.10 per 50 K.G. Poontjes f 3.30—f 1.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 16f 11.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 15f 8.30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 11f 5.80 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 7.50f 4.70 per 50 K.G. Groote gul f 11.50f 6 per 50 0K.G. Kleine gul f 8.30—f 3.10 per 50 K.G. Wijting f 4.30—f 1.15 per 50 K.G. Makreel f 4.80—f 2 90 per 50 K.G. Kabeljauw f 52f 19 per 125 K.G Vleet f 3f 2.35 per stuk Leng f 0.95—f 0.38 per stuk Koolvisch f 0.55—f 0.40 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 605 Gerberdina Johanna TJM 38 f 3430 730 Erin IJM 12 1 2300 280 Protinus IJM 85 I 1840 155 Neptunus IJM 87 1 1200 350 Anljc R.O 15f 2290 160 SCH 31 1 1150 Kotter: E 15 f 1070. Loggers KW 86 f 520, KW 76 f 1190. KW 159 f 1140, KW 154 f 630, KW 51 f 740, KW 84 f 440, KW 14 f 610. Met een karretje de wereld in. Vijfjarig jongetje en driejarig meisje op stap. Gisteravond was de Willebrordstraat in rep en roer. In twee gezinnen heerschte groote ongerustheid n.l. in het gezin van den heer D., waar een 5-jarig zoontje, en bij de familie B. waar een 3-jarig dochtertje, nadat ze op straat waren gaan spelen, niet in de ouder lijke woning waren teruggekeerd. De geheele buurt werd afgezocht, maar zonder resul taat, zoodat de onders hevig ongerust begon nen te worden. Natuurlijk was ook de politie gewaarschuwd. Een bericht uit Beverwijk gaf opluchting. De kinderen waren op den Munnikenweg ge vonden, waar de 5-jarige „hij" de 3-jarige „zij" in een karretje voorttrok alsof zij van plan waren de wereld in te trekken. Het karretje werd voorloopig maar in Beverwijk achtergelaten. De jeugdige wereld reizigers werden op de fiets naar IJmuiden- Oost teruggebracht, waar ze om 10 uur weer arriveerden. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor het aan leggen van wegbanen en het ophoogen van ter reinen nabij het tuindorp Nieuwendam was laag ste inschrijfster de Amst. Ballast Mij. met f 36598. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Walrus IJM 24, vangst: 35 manden schelvisch, 50 manden braadschelvisch, 30 manden radio, 20 manden wijting, 25 manden platvisch, 25 man den gul, 10 manden varia, 180 manden makreel, 200 kl. kistjes makreel, 60 stuks stijve kabel jauw. Claesje RO 46, vangst: 50 manden hake, 50 manden makreel, 100 manden haring, 10 manden varia, 25 manden wijting, 10 manden koolvisch, 35 manden braadschelvisch, 35 manden gul en kabeljauw, totaal 315 manden, benevens 50 st. stijve kabeljauw en 8 kantjes steurharing. VELSEN Kiezerslijst Kamer van Koop handel. De Burgemeester van Velsen brengt ter al- gemeene kennis, dat ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd uittreksels uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Tot en met 14 Juli a.s. is een ieder be voegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vra gen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. H. FronenlbroekKlammer, d.; de Genestetlaan 34 Driehuis; M. C. van der EemZoontjes z., Tuindersstraat 32, IJmuiden. A. Haan—Boelsen d., Hagelinger- weg 219. Santpoort. C. M. CornelissensZon neveld d., Schulpweg 46 Velsen-N., P. A. Kor- tekaas—Eijking z., Wijkerstraatweg 74 Vel sen-N. M. C. van den Brink—Westerman, z., Zandersstraat 10 IJmuiden; M. C. Bakker- Broertjes z., Cypressenstraat 5, IJmuiden. Overleden: A. Ploeg 6 j., z. v. E. J. Ploeg, Piet Heinstraat 45 IJmuiden; H. Korthouwer, 57 j. echtgenoot van A. Bank, Wüstelaan 73. Santpoort; Ch. E. Hoogland 79 j„ wed. van A. N. v. d. Lem, Kanaalkade 25 Velsen-N.; L. Prins, 77 j., echtgenoote van D. Harder, Lijs terlaan 18 IJmuiden; H. D. Bol, 70 j., echt genoote van W. J. van de Wal Tasmanplein 11, IJmuiden. BEVERWIJK Auto tegen boom gereden. Bestuurder ernstig gewond. Dinsdagmiddag heeft een autobestuurder door zijn zonderlinge wijze van rijden de vei ligheid van het verkeer in ernstig gevaar ge bracht. De man reed met zijn nog nieuwe auto nabij den spoorwegovergang te Bakkum te gen een betonnen paal voor de Bakkerij De Hoop. Hewel de auto aan den voorkant ern stig gehavend was vervolgde de autobestuur der zijn weg alsof er niets gebeurd was. Met groote snelheid reed hij door de drukke Bakkummerstraat en kwam tenslotte, na op fantastische wijze eenige scherpe bochten te hebben genomen, op den Zeeweg terecht. Hier werd de automobilist zelf het slachtoffer van zijn vreemde caupriolen. De wagen raakte van den weg af en vloog tegen een boom. De auto werd totaal vernield. De bestuurder zekere E. zat zoodanig bekneld dat hij moest worden uitgezaagd. De man bleek zeer enstig gewond te zijn. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, werd hij onmiddellijk naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De onherstelbaar vernielde auto werd naar een gagarge getransorteerd. DIEVEGGE AANGEHOUDEN Bij de politie waren klachten binnengeko men over diefstallen van portemonnaies, die in den laatsten tijd in verschillende kerken zouden hebben plaats gevonden. In verband met deze diefstallen heeft de politie een vrouw aangehou den. Zij heeft bekend dat zij in de kerken por temonnaies met geld had weggenomen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is zij op vrije voeten gesteld. HAARLEMMERMEER Weer een doorlelijke aanrijding. Twee en zestigjarige man gedood. Dinsdagavond heeft op den provincialen weg HaarlemSchipholHet Gooi een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij een oude man, die den weg per fiets wilde oversteken, om het leven is gekomen. De 62-jarige G. W. Rabe uit Amsterdam reed op zijn fiets over den noodweg, gelegen tusschen Ouderkerk en Amstelveen en wilde op het kruispunt met den provincialen weg van Haarlem naar Het Gooi dezen snelverkeersweg oversteken om zich naar het rijwielpad in de richting Ouderkerk te begeven. Juist op dat moment naderde een auto uit de richting Amstelveen, die hij te laat had opge merkt. De bestuurder van deze personenauto, de heer Christ. Smout, trachtte nog een aan rijding te voorkomen door zoo krachtig moge lijk' te remmen, hetgeen niet mocht gelukken. Op het midden van den weg ongeveer werd de oude man met zijn rijwiel door de auto op genomen, eenige meters meegesleurd ert met een hevigen slag tegen het wegdek geworpen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dokter Silman uit Ouderkerk kon slechts den dood constateeren. De man moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Het lijk is naar het Raadhuis te Ouderkerk overgebracht, terwijl de auto in beslag werd genomen. HILLECOM PERSONALIA. Onze plaatsgenooten J. Scholten en D. Huis slaagden te Amsterdam voor het eind-examen der Chr. Handels-H. B. S. aldaar. H. Z. V.—VELSEREND (4—0). Wegens het ontbreken van een man bij de be zoekers gaan beide partijen met 6 spelers te water. Aan beide zijden wordt zeer vlug ge speeld, doch het schieten bij H. Z. V. is beter; al heel spoedig weet Fred. Möhlmann te scoren, wat De Graaf kort voor de rust herhaalt (20). Na de rust is het Möhlmann, die met behulp van Paardekooper en De Graaf nog twee maal scoort (40). H. Z. V. H—HALFWEG (0—1). Zoo goed als het eerste zevental speelde, zoo onbesuisd speelde het tweede. Onoordeelkundig werd de bal overgegeven of van verre ge speeld. Halfweg won met 10. ZANDVOORT SCHOOLREISJE. De vier hoogste klassen van de O. L. School C gaan Donderdag een schoolreisje maken naar Den Haag, waar de Dierentuin, het Pla netarium en het Vredespaleis bezocht worden, Natuurlijk worden ook de verschillende be langrijke regeeringsgebouwen bezichtigd. De terugweg gaat over Scheveningen, Katwijk en Noordwij k. HEEMSKERK DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Dinsdagavond half acht, heeft de 40-jarige waanzinnige J. S., zijn iets jongere zuster E. S., terwijl deze in den tuin bezig was, met een z.g hooigraaf in dan hals geslagen. Op het hulpgeroep van mej. S., kwamen om wonenden toegeloopen. De heer M., ontnam den waanzinnige het st.uk gereedschap, hetgeen deze zonder verzet toeliet. Mej. S. die hevig bloedend op den grond lag, werd direct bijge staan door een lid van E. H. B. O. Direct was dr. v. Genderne Stort aanwezig, die het slacht offer in den tuin verbond. De dader, was na zijn daad, gebruik makend van de consternatie, het weiland ingeloopen en keerde later weer terug, alsof er niets gebeurd was. Maatregelen zullen worden getroffen, om herhalingen te voor komen. Het geval verwekte op de buurt een heele ontsteltenis en werd naderhand nog druk besproken. Onyx brengt ruzie. De oude Hindoes stelden zich de goede geesten voor als wit: de booze geesten als zwart. Daar onyx wit en zwart gestreept is, schreven zij aan dezen steen een tweeslachtig karakter toe vandaar het bij geloof. dat onyx ruzie verwekt Junket. Dit Amerikaan- sche woord voor snoeperij in het algemeen is afge leid van „guincata", een Italiaansche lekkernij, be reid uit room en zachte kaas, welke opgediend werd op breede rietblade- ren. Het Italiaansche woord was op zijn beurt afge leid van het Latijnsche ,juncus" (riet). HEEMSTEDE PERSONALIA Te 's Gravenhage slaagde onze plaatsgenoote mej. Coby Riemersma, voor het Staatsexamen solozang. EXCURSIE TUINLIEDEN Dinsdag maakten de leden der Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken" haar jaarljjksche groote excursie. Thans naar den Achterhoek (van Gelderland). Maandagavond werd de reis naar Arnhem ge maakt om daar te overnachten. Dinsdagmorgen werd eerst een bezoek ge bracht aan het kasteel Twikkel, van bar.esse van Heekeren. Daarna ging de tocht over Hengelo naar Enschedé voor een bezoek aan de Ensche- desche plantsoenen. Eerst werd een bezoek ge bracht aan de mooie begraafplaats en daarna aan de verschillende plantsoenen van Enschedé. Hierna volgde een bezoek aan het „Oude Amelink". De terugtocht ging over Zutphen, Deventer en Apeldoorn naar Heemstede. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Verbetering der internationale economische betrekkingen ook nu nog mogelijk. Rapport van economische Volkenbonds commissie. In een verslag van de Volkenbondscommissie voor economische aangelegenheden aan den Volkenbondsraad komt een zeker aantal „op merkingen voor over de tegenwoordige voor uitzichten van de handelspolitiek". De economische commissie verklaart zich er van overtuigd, dat het zelfs op het oogen- blik dat de mogelijkheid van oorlog de gees ten bezig houdt het mogelijk is voorstellen te formuleeren, die beoogen de internationale economische betrekkingen te verbeteren". Tot de door de commissie gedane voorstel len behooren: 1). Verbetering der handelsovereenkomsten welke de commissie stabieler zou willen zien en waarin zij een herziening der invoerrech ten en contingenteeringen zou willen zien opgenomen. 2. Verzachting der contingenteeringsbepa- lingen. 3. Algemeen maken van de clausule van meestbegunstigde natie. 4. Geleidelijke afschaffing van de wissel- contröle in landen, die er tot nu toe niet kon den afzien. 5. Verbetering van den handel tusschen de landbouw- en industriestaten. Voor diegenen, die nog niet het doe', van dit Clubhuis kennen, waaraan de baten van deze Zomermarkt ten goede komen, zij herhaald, dat hier tegen zeer geringen prijs onderdak wordt verschaft aan werkende meisjes, die hier geen tehuis hebben en geen groot gedrag voorlogies kunnen besteden. Zij krijgen een eigen slaapkamertje en hebben een gemeen schappelijke zitkamer. Desgewenscht kunnen zij in een keuken ook hun eigen potje koken. Verder komen er geregeld vele meisjes sa men in clubs, die in hun vrijen tijd zich toe leggen op handenarbeid, muziek, enz.; wat onder leiding geschiedt en tegelijkertijd ont- syanning en ontwikkeling meebrengt in een prettige omgeving. Het Clubhuis is dus het middelpunt van belangrijk Jeugdwerk en verdient ten volle ieders belangstelling. ATHLETIEK COMPETITIE K.TK. Onder leiding van den heer P. J. Wagemans werd op het sportterrein aan de Kleverlaan de eerste wedstrijd van de K.T.K. athletiek- competitie voor heeren gehouden. In de le klasse kwamen vijf ploegen uit, die in tegenstelling met de dames-competitie niet zoo heel veel in kracht verschillen, want wel iswaar kwam er nu reeds teekening in den strijd, maar de hoogst geplaatste ploegen moesten 't met enkele invallers doen. Zal dus de tweede wedstrijd misschien een andere volgorde brengen, toch is aan te nemen, dat het kampioenschap belandt bij Concordia (8460 p.) of bij de B.G.V. (8061) p.). Verder is de volgorde: 3. Olympia 7487 p., 4. O.S.S. 7349 p., 5. Turn lust B. 7084 p. Persoonlijk met 2460 p. kwam J. Duijff van Concordia aan 't hoofd, aldus den veelzijdigen M. Kluft van Turnlust B. zelfs achter zich latend. De beste prestaties in de le klasse waren: 100 M. hardloopen 11.7 sec., hoogsprin gen 1.60 M., verspringen 6.17 M., kogelstooten 12.175 M., speerwerpen 44.66 M. Van de zeven ploegen uit de 2e klasse bleken er vier ongeveer gelijkwaardig, n.l. S.S.H (6644 p.), Concordia (6437 p.), Bato (6390 p.) en Turnlust B. (6382 p.). Hierop volgen O.S.S. (3790 p.), Bato (3569 p.) en Olympia (1323 p.). Enkele ploegen waren onvolledig. R. Braaksma van Concordia was de beste man van de 2e klasse (1959 p.), In die klasse waren de top-prestaties: 100 M. hardloopen 12.2 sec., vèrspringen 5.31 M., hoogspringen 1.55 M., kogelstooten 10.28 M„ discuswerpen 27.29 m. B.G.V. kwam, nog wel met een onvolledige ploeg, als no. 1 in de 3e klasse (4100 p.), al zal zij een strijd moeten voeren om het kampioen schap tegen Turnlust H.'(3949 p.). Verder was de uitslag: 3. Turnlust B 3273 p., 4. SSH 3133 p., 5. Turnlust H. 951 p. Persoonlijk kwam hier C. Broertjes van de B.G.V. aan het hoofd (1547 p.), cn de beste verrichtingen in die klasse waren: 100 M hardloopen 12 sec., verspringen 5.27 M„ kogel stooten 8.99 M., discuswerpen 28.38 M Zomermarkt in het Burger weeshuis. Vele attracties voor jong en oud. HAARLEM Dinsdag. Heden en morgen wordt in het Gereformeerd of Burger Weeshuis, Olieslagerslaan 5 evenals vorig jaar een bazar gehouden ten bate van het clubhuis der Haarlemsche Meisjesclubs (onderafdeeling der Union) gelegen aan dc Damstraat. Er zijn vele attracties, ook voor de jeugd; pannekoekenbakken en belleblazen. Er komt ook een goochelaar en voor dc vol wassenen is er 's avonds een concert. Op Woensdagmiddag wordt bovendien dc vogel film van den heer A. Burdet vertoond. In een der zalen van het weeshuis zijn tafels met een keur van artikelen opgesteld, waar een ieder iets naar zijn gading en naar draag kracht kan vinden: baby- en kinder kleertjes in allerlei alleraardigste variaties, levensmid delen, thee, jam. chocolade en koeken, voorts tallerlei handwerkjes van mooie dure kussens tot eenvoudige goedkoope kleedjes, zakdoek jes en nog veel meer, kunstvoorwerpen, leerwerk, postpapier, boeken, te veel om op te noemen. Een bloemenstand vormt ook een groote at tractie. Aan het buffet is ook van alles te verkrij gen: thee, ijs en aardbeien met slagroom. De verloting die wordt gehouden zal niet nalaten velen te trekken, want de hoofdprijs is een gratisvlucht met de K.L.M. En verder zijn er nog boeken, kussens, zilveren vorken e.a. voorwerpen als prijzen. Een schilderij zal ook worden verloot. De Zomermarkt is geopend: Heden, Dinsdag van 35.30 en 7.3010 uur. Woensdag van 11—12, 3—5.30, en 7.30—10 inir. In beschonken toestand vier menschen gedood. ALMELO, 4 Juli Hoewel er in de laatste weken tal van ernstige verkeersongelukken zijn geschiedt, waarbij vele dooden zijn geval len, behoort het verkeersdrama te Lonneker, waarbij .vier slachtoffers waren te betreuren, wel tot de eerste categorie. De chauffeur, die de vier menschenlevens vernietigde, de 35- jarige C S. M. te Enschedé, was op Hemel vaartsdag j.l. den geheelen dag uit geweest en hij had daarbij vele glazen bier en anderen alcoholhoudenden drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Win terswijk „plezierritjes" ging maken. Onder weg, in het voormalige dorp Lonneker, heeft hij twee meisjes aangereden, de 12-Jarige A. Smink en de 14-jarige Chr. Smit, benevens het drie maanden oude broertje van de laat ste. dat In een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) ge raakt. Alle vier werden gedood. Thans reeds moest Sm. zich wegens liet ver oorzaken van dood door schuld verantwoor den. De president ging den gang van zaken met verdachte na, doch deze wist zich zoo goed als niets van het ongeluk te herinneren. Hij heeft verscheidene cafés bezocht en op den terugweg van Oldenzaal naar Enschedé was het zoo wazig om hem heen geweest, dat zijn herinnering hem volkomen in den steek liet. De president wees den verdachte er op dat hij onverantwoordelijk had gehandeld. Ook vond hij het niet in de haak. dat de ver dachte nog eenmaal na het ongeluk achter het stuur had gezeten. Deze leemte in de wet zal echter spoedig aangevuld worden. De officier van justitie, mr. S. J. v. d. Hoeven, hield zün requisitoir, waarin hij fel te keer ging tegen het gebruik van alcohol door automobilisten. Een ge lukkig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcoholverbod voor auto mobilisten is het eenige middel om ont zaggelijk veel leed te besparen. „Mijn geduld is uit," aldus spreker, „met deze categorie personen, die ik niet aarzel autobandieten te noemen." Spreker zal in het vervolg de hoogst mogelijke straf eischen tegen chauffeurs, die onder in vloed van drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschap pij te verwijderen. In dit geval eischte hij een jaar ge vangenisstraf cn twee jaar ontzegging der bevoegdheid om motorrijtuigen le besturen. Dc verdachte, die geen verdediger had, had hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. Beroep op de werkgevers van gemobiliseerde arbeiders. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Het Koninklijk Ned. Landbouw-Comité, dc Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandsche Tuinders- bond doen een dringend beroep op alle werk gevers in ons Nederlandsche land- en tuin bouwbedrijf om voor zoover dat in hun ver mogen ligt in hun bedrijf maatregelen te treffen, waardoor wordt verkregen, dat hun onder dc wapenen geroepen arbeiders, voor zichzelf en hun gezin, zoo weinig mogelijk na deel zullen ondervinden van het feit, dat zij in het belang van de landsverdediging uit hun werkkring en uit hun gezin zijn geroepen. De vertegenwoordiging van Neder land te Londen, Bern en Oslo. Mr. E. N. van Klcffcns wordt gezant in Zwitserland, mr. dr. G. A. Sehcltus gezant in Noorwegen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Naar de Staats courant van heden meldt, is aan mr. J. P. Graaf v^n Limburg Stirum, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het Brit- sche hof, op zijn verzoek met ingang 7an 16 September 1939 eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomtieken dienst aan H.M. de Koningin en aan den lande bewezen zeer be langrijke en langdurige diensten. Voorts wordt ons thans van bevoegde zijde bevestigd det Graaf van Limburg Stirum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M. J. Michels van Verduyncn, eertijds Hr.Ms gezant te Praag cn vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement; van buitenlandschc zaken. Naar wij verder vernemen kan eerlang de benoeming worden tegemoet gezien tot Hr.Ms. geeant te Bern van mr. E. N. van Kleffens, thans chef der afdeeling diplomatieke eaken van het ministerie van buitenlandsche zaken, terwijl mr. dr. G. A. Scheltus, thans zaakge lastigde der Nederlanden te Oslo. weldra als Hr.Ms. gezant in Noorwegen zal worden ge accrediteerd. HAARLEM. Ondertrouwd: 4 Juli: H. H. Hoeker en J. E. M. Brink. Gehuwd 4 Juli: W. J. Rutte en H. M. B. den den Turk. Bevallen: 3 Juli: F. Hangjas—Slot, d.l 2 Juli A Feitsma—Martin d., A. W. Hoep— Wieman z.. 3 Juli F. J. Eichhornde Mooij z., 30 Juni Chr. J. LimburgPlas z. Overleden: 2 Juli: E. van Ameronvan Rossum, 77 j., Ruijsdaelstraat; H. A. A. Bo gaard 42 j.. Kampersingel: J. W. Brat. 73 j., Hazepaterslaan; 3 Juli A. de Vlaming 82 J„ van Nesstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7