Haarlem's Dagblad !Besptekitigen twee au? Tennis. De zeeslang. WESSELING Bejaard echtpaar dep tegen auto. duurden ruim Onderhandelingen te Moskou verfiepen aanvankelijk ototr BRITSCHE KABINET PETRIE&Co. 56e Jaargang No. 17191 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EI\ ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 6 Juli 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het is aantrekkelijk, zich temidden van ernstige buitenlandsche en binnenlandsche gebeurtenissen met een zoo luchtig, sierlijk en prettig onderwerp als de zomersport bezig te houden. In de schoone natuur van het zon nige en warme jaargetijde, dat helaas door den tegenwoordigen mensch is uitgekozen om er de ergste oorlogsgevaren en politieke ge schillen in bot te vieren behoort, nevens de vacanties waarin de geplaagde burger zich van de beklemming dezer dingen tracht te bevrijden, de zomersport. Zij is natuurlijk niet belangrijk in verhouding tot al die groote ge beurtenissen. Maar toch belangrijker dan zij bij oppervlakkige beschouwing lijkt. Want velen onzer geeft zij verlichting en soelaas en het is een goede gedachte dat de jeugd er 's werelds beslommeringen volkomen in ver geten kan en er een mooie, blijde wereld van sportleven kamp in vinden. Wie de beheerders van sportbonden kent weet dat hun werk ook lang niet zonder zor gen Is. Maar het zijn zorgen waarbij geen menschenlevens, existenties van regeerings- stelsels of van geheele staten, ja beschavingen van gansche werelddeelen op het spel staan. Daarom zijn ze lichter te dragen en velen be oefenen ze dan ook als een soort vrije tijd- zorgen, ongetwijfeld uitgaande van de ener gieke gedachte dat men zich het best van zijn werk ontspant door ander werk te doen. Ik vermoed dat onze tennisbond-leiders zich in hun liefhebberij wel ernstig bezig zullen houden met deze zorg: waarom tennissen wij niet beter? Want het is niet al te best. Jaren geleden, toen Diemer Kool en Van Lennep onze grootste spelers waren, hielden wij het internationale tempo aardig bij. De periode van Timmer en Kea Bouman bracht een be trekkelijke bestendiging. Maar heelemaal over tuigend was die niet en in de laatste jaren raken we achterop. Dat heeft het jongste Wimble don-tour nooi weer bewezen. Niet alleen omdat al onze vertegenwoordigers zeer snel gewipt werden, behalve de double Van Swol Hughan die de laatste acht bereikte en daar in gisteren geslagen werd. maar ook omdat het peil van Wimbledon in de laatste jaren zak kende is. Immers sinds de sterren de gewoonte hebben aangenomen tot het professionalisme over te gaan is de topklasse der amateurs na tuurlijkerwijze minder ontoegankelijk gewor den en heeft men in Wimbledon een betere kans gekregen om het ver te brengen. Ook wij hebben die kans gekregen. Ik bedoel met dat wij niet u en ook niet mijzelf, maar u begrijpt mij wel. Als het in ternationale wedstrijden betreft geldt de eerste persoon meervoud, die ons allen vereen zelvigt met de daden onzer spelers. Vraagt Ti het maar aan Lotsy en aan Hollander: zij zullen het bevestigen. Evenzeer als wij neu traal blijven in de Europeesche conflicten, of vluchtelingen al dan niet toelaten, of onze K.L.M.-toestellen rond den aardbol laten snorren als even zoovele Plesmannen, evenzeer voetballen wij in het Heysel Stadion tegen de Roode Duivels, hockeyen wij tegen Engeland, cricketen wij tegen de Free Foresters en ten nissen wij op Wimbledon. Waarom gaat het ons in dit edele, snelle behendigheidsspel zoo weinig naar den vleeze? Waar ligt het aan? Moet een vleiende ver klaring gezocht worden in het feit, dat het zoo gevaarloos is en dat onze physieke durf er niet voldoende in tot uiting kan komen? Dat klinkt prettig, maar ik twijfel of dat de reden Is. Zijn wij niet snelvoetig genoeg, zijn onze voeten te zwaar en onze bewegingen te be dachtzaam geworden in klei en veenbodem? Ontbreken ons, bedachtzamen, niet over een-nacht-ijs-gaanden, met beide beenen op den grond staanden, die snelheid van reactie en die durf in het nemen van risico's die het moderne wedstrijdtennis zoozeer kenmerken? Of zou het waar zijn dat wij niet beantwoor den aan dat schoone Fransche spreekwoord, dat zegt dat er geen kracht zonder gratie be staat, en doet ons gebrek aan gratie ons in de tennissport te snel afmatten? Ik geef de gedachten in overweging. Mis schien zijn er betere redenen te vinden. Maar het pijnlijk vraagstuk eischt onderzoek en op lossing. Wij zijn niet tevreden met ons eigen tennis. R. P. Halifax naar Moskou? LONDEN, 6 Juli. (Havas-A.N.P.) De „Daily Express" meldt, dat het naar aanleiding van een door de Sovjet-regeering geopperd denk beeld mogelijk is, dat Halifax zich binnenkort naar Moskou begeeft om de onderhandelingen over het niet-aanvalspact te bespoedigen. Men verklaart, dat persoonlijk contact tusschen de verantwoordelijke staatslieden het mogelijk zou maken, alle moeilijkheden snel te boven te ko men. Longpest in liet regentschap Krawang. Reeds 48 dooden. BATAVIA. 6 Juli. (Aneta-A.N.P.) In de desa Majang, onderdistrict Tjisalak, regentschap Krawang, is een longpest- explosie geconstateerd. Het eerste ge val, twee weken geleden waarschijnlijk van buiten af aangebracht, is niet di rect als zoodanig herkend, en heeft vele anderen besmet. Alle maatregelen zijn genomen. Tot gisteren bedroeg het aantal dooden 48. Óp dat moment wa ren er nog 16 zieken, terwijl vele an deren nog zijn geïsoleerd. (Te Rotterdam is een jonge zee hond gevangen). Merkwaardig toch, gister pas heb ik geklaagd: (U hebt het misschien zelf gelezen), De tijd van de zeeslang is lang al vervaagd, Van 't dier wordt sinds jaren al niet meer gewaagd, Ook dit jaar weer is 't niet herrezen. Steevast in den zomer kwam vroeger de rust; Met rust kon men kranten niet vullen, Daar was men zich toen ook al sterk van bewust, De zeeslang verscheen dan getrouw aan de kust, Voor lezers om fijn van te smullen. Men ving het dier nimmer, men zag het alleen, Dat konden de zeelui verklaren; Waarna het dan weder voor maanden verdween, Men wist niet waarom en men wist niet waarheen, Maar zoo ging het steeds alle jaren. Wij lachten erom en geloofden het niet. Want zeelieden weten van wanten, Op grappig en ook op fantastisch gebied, Een zeeslang aanvaard je pas als je hem ziet En niet naar verhalen in kranten. Maar toch, ik beken het, het speet me wel dat Hij jaren reeds weg is gebleven; Maar Rotterdam heeft nu een zeehond gehad, Al is dat geen zeeslang, het is dan toch wat, En dat geeft weer moed in het leven. P. GASUS. WAFELEN en POFFERTJES GR. HOUTSTR. 176 - Tel. 10737 (Adv. Ingez. Med.) Krachtige aardbeving geregistreerd. PASADENA, 6 Juli (A.N.P.l Het Seis- mologisch laboratorium te Pasadena heeft gisteren medegedeeld, dat zich op 1300 K.M. afstand een aardbeving had voorgedaan, krachtig genoeg om aanzienlijke schade te hebben aangericht zoo zij in een bewoond ge bied heeft plaats gevonden. Beiden levensgevaarlijk gewond Woensdagavond omstreeks half elf is in de Lusthofstraat in Rotterdam een ernstig, tra gisch ongeluk gebeurd. Een bejaard echtpaar, de heer en mevrouw E. van de Wetering-Nieu- wendijk, 79 en 80 jaar oud, wonende in de Ru bensstraat aldaar, wilde de Lusthofstraat over steken juist toen een auto voorbijreed. De oude menschen bemerkten dit niet en liepen tegen de auto aan. Het gevolg was dat beiden achterover op den rijweg smakten. Beiden liepen zeer ern stige verwondingen op. De man had een her senschudding, een fractuur aan beide beenen en aan de sleutelbeenderen en de vrouw een her senschudding, een fractuur aan den rechterbo- venarm en aan het rechteronderbeen, terwijl aan het hoofd een groote scheurwond was toe gebracht. Beiden zijn met een ziekenauto in hoogst ern- stigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar opgenomen. Men vreest voor hun leven. Fractie-voorzitters deelden Dr. Colijn hun inzicht mede (Kedeamotgea aan de (Koningin lappext uiigebtachir 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Naar wij vernemen heeft dr. Colijn zich hedenochtend naar de Koningin begeven, ten einde aan H. M. mede te deelen, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet, welke door hem in beraad was gehouden, niet aanvaardt. Dr. Colijn is te kwart over negen door H. M. de Koningin ontvangen. Eenige uren na dit bericht verspreidde het A. N. P. de volgende mededeeling: Van bevoegde zijde wordt ons verzocht mede te deelen, dat het bericht omtrent het doel van de komst van dr. Colijn op den Rul- genhoek voorbarig is. Dr. Colijn zou uitsluitend rapport aan de Koningin hebben uitgebracht over den toestand. Onze Haagsche correspondent seint: Uit het bovenstaande zal men naar ik uit par lementairen kring vernam waarschijnlijk moe ten opmaken, dat de Koningin alvorens een beslissing te nemen naar aanleiding van het rapport van Dr. Colijn, eerst nog nader beraad gewenscht acht. Hiermee klopt ook dat de voor zitter .van de Eerste Kamer Mr. Baron de Vos van Steenwijk inmiddels reeds wederom door de Koningin in gehoor ontvangen zou zijn, ter- wijls voorts te verwachten valt dat hetzelfde met den president der Tweede Kamer Mr. van Schaik zal gebeuren. Deze was evenwel heden morgen niet dadelijk bereikbaar doordat hij zich sinds Woensdag te Venlo bevond. Na dit nader overleg zal dan de Koningin zich eeo onrdeel kunnen vormen omtrent de vraag aan wie zij thans zal verzoeken de for matiepoging te ondernemen nu dr. Colijn zelf op dit oogenblik deze taak niet op zich scheen te kunnen nemen. Intusschen ware ook in theorie nog denkbaar dat de Koningin hetzij aan Dr. Colijn zal ver zoeken zijn pogingen alsnog even voort te zet ten, hetzij er op aan zou dringen het daarheen te sturen dat het huidige Kabinet aanblijft. Het is zeker niet overbodig hieraan toe te voegen dat dit laatste, na al wat er nu gebeurd is, wel buitengewoon moeilijk lijkt en dat wij dan ook uit parlementairen kring vernamen, dat het vermoedelijk voor een besluit van dien aard op dit tijdstip in elk geval nog te vroeg is. H. M. de Koningin heeft van middag den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, op den Ruigenhoek ontvangen. Bij het afscheid van dr. L. C. Kersbergen als geneesheer-direcleur van het St. Elisabeths Gasthuis, werd dr. Kersbergen door het personeel van het Gasthuis een bank aangeboden, die op de afbeelding te zien is. V. 1. n. r.: de adj.-directrice Zr. Rebel: dr. P- A. Heeres, de opvolger van dr. Kersbergen; dr. kersbergen: dokter J. P. Joosten Hattink, chirurg. Russische voorstellen gingen Engeland echter te ver LONDEN, 0 Juli (A.N.P.) Voor de eerste maal wordt, van betrouwbare Britsche zijde een aaneengesloten verslag van de onderhandelingen met Moskou gegeven in de „Times" van vandaag. Het blijkt dat tot twee of drie we ken geleden alles vrij goed scheen te gaan. De regeeringen waren het eens over de beginselen van een defensief drie-mogendhedenverdrag en hadden erkend dat het in het gemeenschap pelijk belang was bepaalde staten te gen directe of indirecte agressie te verdedigen. De moeilijkheden begonnen echter zoodra de onderhandelaars deze an dere staten gingen opsommen. De Britten stelden voor België. Polen. Roemenië. Griekenland en Turkije. De Sovjet-regeering ging hiermede aecoord, mits Finland. Estland en Letland eraan werden toegevoegd. Engeland antwoordde, dat het in dat geval rekening diende te houden met zijn speciale belangen bij de handha ving der onafhankelijkheid van Zwit serland en Nederland. Hierop antwoordde de Sovjet regeering weer dat, als West-Europa duidelijker op den voorgrond werd geplaatst, zij middelen dien de te beramen voor de waarborging van haar onmiddellijken bijstand aan het westen, en zij gaf als haar meening te kennen, dat zij eerst onderhandelingen diende te openen over militaire accoorden met Polen en Turkije. Tezelfdertijd omschreef zij „directe en indirecte agressie" in zulke vér strekkende bewoordingen, dat van de zijde van Engeland de vrees gekoes terd wordt, dat zij neerkomen op een mogelijke inmenging in de binnen landsche politiek van andere staten. De „Times" voegt hier dan nog aan toe: Het is duidelijk dat het tijd wordt om te be denken in welk een aanzienlijke mate reeds overeenstemming was bereikt en om. ingaan de van deze hechte basis, opnieuw te begin nen. vergaderde gedurende vier en een half uur. Militaire en financiëele verplichtingen in Europa in studie. Het Engelsche kabinet heeft gisteren gedurende vier en een half uur verga derd. De reden hiervan was gelegen in het feit, dat het stadium is bereikt, waarin de voorzorgsmaatregelen, welke het kabinet zoekt te nemen tegen iedere eventualiteit gekomen zijn op het punt. waarop bijzonderheden, zoowel van de militaire als van de financieele ver plichtingen in Europa, moesten worden bestudeerd. Natuurlijk zoo meldt Reuter werd ook gesproken over de laatste fase der onderhandelingen met de Sovjet Unie. Het woord is aan W. L. Cross: De voornaamste taak eener regeering is, menschélijke strevingen te bevorderen. Voorloopig geen Poolsche nota aan Dantzig. Wel heeft de Poolsche regeering een nieuw plan van actie. WARSCHAU. 6 Juli. (Reuter- A.N.P.). Volgens een geïnspireerde verklaring in de „Kurjer Warsawski" is de Poolsche regeering voor het oogen blik niet voornemens, aan den senaat van Dantzig een nota betreffende de militaire voorbereidingen in de vrije stad te zenden. „De Poolsche regee ring. aldus het blad. heeft thans tot een plan van actoe besloten, doch dit beteekent niet, dat de regeering tot onmiddellijke actie zal overgaan. Het publiek zal niet direct van het plan en de stappen van Polen op de hoogte worden gesteld, doch wel dient er met allen nadruk op gewezen te worden dat aan Dantzig nog geen nota zal worden gezonden. Onlslag van den Nederlandsohen consul-generaal te Berlijn? 's GRAVENHAGE. 6 Juli. Naar ons ter oore komt zou de Nederland- sche consul-generaal te Berlijn, de heer M. J. van Schreven, voornemens zijn binnenkort zijn ontslag in te dienen. Hij zou niet uit den con- sulairen dienst treden, maar een an dere bestemming volgen. De heer van Schreven, die thans verlof heeft en in Zwitserland verblijft, is 19 Juli 1902 geboren. Als adspirant-vice-consul trad hij op 1 Maart 1926 in den consulairen dienst. Hij verwierf zich groote bekendheid door een automobieltocht dwars door Afrika, die van December 1936 tot Juli 1937 duurde en tot doel had het onderzoeken van de economische mogelijkheden voor ons land In dat wereld deel. In September 1937 werd hij consul-generaal te Berlijn. Tijdens het verlof van den heer Van Schreven treedt dr. H. R. van Houten, gezantschapssecretaris te Berlijn, als zijn ver vanger op. Minister Funk naar Zu i cl erzeewerken de O.a. in gezelschap van minister Van Buuren. 's-GRAVENHAGE. 6 Juli Hedenochtend om half tien zi.in de Duitsche minister van economische zaken en mevrouw Funk van Hotel des Indes naar de Zuiderzeewerken ver trokken. De tocht werd in auto's gemaakt In de eerste auto waren gezeten minister Van Buuren en mevrouw Funk en in de tweede minister Funk met ir. de Block van Kuffeler, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken. Verder namen aan de excursie deel de Duit sche gezant graaf J. von Zech Burkersroda, dr. H. M. Hirschfeld. directeur-generaal van handel en nijverheid, mr. Schaepman van het departement van buitenlandsche zaken en mr. Teppema, van het departement van eco nomische zaken, mevrouw de Block van Kuf feler. mejuffrouw Hirschfeld en de Duitsche ambtenaren, die met minister Funk zijn me- degekomen. Telef. 13870 (2 lijnen) Haarlem Ged. Oude Gracht 82 GOEDKOOPE REISMARKEN VREEMD GELD BAGAGE-VERZEKERING (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pa*. Een museum voor moderne kunst te Haar lem? f Haarlemschc Gemeenteraad. fl BINNENLAND. Minister Funk gast onzer regeering. 3 BUITENLAND. Tc Warschau heeft gisteren een belangrijke conferentie plaats gehad tusschen den pre sident. generaal Smigly Rydz en Beek. 5 De berichten over Dantzig luiden iets gun stiger. 5 Roosevelt krijgt de bevoegdheid den dollar te devaluecrcn. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Tennis. 1 J. B. Schuil: Een partijtje poker. 2 Mr. E. Elias: Anne Morrow Lindbergh. 3 Melis Stoke: De maatschappij van morgen 3 11. D. Vertelling: Ik ga naar huiten. 4 Van onzen Brusselschcn correspondent: Een excursie naar het Albert-Kanaat. 7 Voor de Vrouw. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlc-m Is opge nomen on jj

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1