Gezondheid niet WAAG UW De Haarlemsche Sportweek begonnen. Grootsche optocht door de stad. AGENDA. H.O.'V ertellini VRIJDAG 7 J Ut I 1939 HXXREEM'S DAGBEAD 7 De optocht, die Donderdagavond ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek is gehouden, passeert de Raaks bij de Wilhelminastraat. De Haarlemsche Sportweek 1939 is Donder dagavond op een indrukwekkende en artistie ke wijze ingeluid met een grootschen optocht door de stad, die duizenden Haarlemmers uit hun huizen heeft gehaald. En daar zullen ze geen spijt van gehad hebben, want wat schoonheid betreft stelde hij den optocht van het vorig jaar ver in de schaduw. Dat hebben we te danken gehad behalve aan den goeden smaak van hen, die sommige groepen verzorgd hebben, aan de werkelijk artistieke leiding van den bekenden sierkunstenaar Huib de Ru, die met pijnlijke nauwgezetheid zijn moeilijk werk verricht heeft. Ook een woord van lof aan den algemeen leider, den gymnastiekleeraar B. J. Wieland Los, die er voor gezorgd heeft, dat alles vlot van stapel liep, wat vooral bij de opstelling, die reeds te kwart over zeven op de Dreef be gon, geen gering werk was. Zooals te begrijpen Is, was ook daar, mede dank zij het fraaie zomerweer, de belangstel ling bijzonder groot. Te kwart over acht zette de lange en kleu rige stoet zich in beweging. Voorop marcheer de het muziekkorps van het trampersoneel waarna de prachtige praalwagen van den Haarlemschen Voetbalbond volgde. Aan dit groote sportlichaam dat aan zooveel duizen den jongelieden op Zaterdagmiddag en Zon dag een gezonde sportvreugde verschaft, was de eer gegund, den optocht te openen wegens het veertigjarig jubileum, dat het op zulk een luisterrijke wijze herdenkt. De wagen was be zet en omringd met voetballers. Overal waar de enthousiaste sportmeisjes en -jongelingen passeerden, stonden de toe schouwers vele rijen dik. Maar de grootste drukte heerschte natuurlijk op de Groote Markt, waar de stoet voor het Stadhuis zou worden opgesteld. De politie had hier onder leiding van den waarnemend Commissaris, den heer M. Woud, voor een voorbeeldige af zetting gezorgd. Op het bordes had de Burgemeester, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, plaats geno men. Daar stonden ook de gemeentesecreta ris, Mr. Th. A. Wesstra en de wethouders W. J. B. van Liemt, A. G. Boes, M. A. Reinalda en E. van der Wall, de meesten met hun dames. Verder vele raadsleden en de heer H. L. War nier, het hoofd van den dienst der Lichame lijke Opvoeding, die het in de laatste weken van voorbereiding ook ontzaglijk druk heeft gehad. Op een ruimte vóór het Stadhuis stonden ook vele genoodigden, o.a. bestuursleden van een groot aantal sportverenigingen en com missieleden der Sportweek. Men was op alles voorbereid. Zoo was in dc hal van het Stadhuis ook een post van tien man van den Ongevallendienst met volledig materiaal aanwezig om eventueel hulp te ver- leenen. Eindelijk, te vijf minuten voor negen, kwam er eenige deining onder de menschenmassa de stoet was in aantocht. Het was een impo sant schouwspel, den optocht uit de Smede- straat het geheel vrij gehouden marktplein op te zien marcheeren. Het opstellen van de groepen nam nogal veel tijd in beslag, maar alles ging ordelijk in zijn werk. Eerst te zeven minuten voor half tien was de staart van den optocht opgesteld. Toespraak van den Burgemeester Toen nam de Burgemeester het woord om de Sportweek te openen. Hij sprak als volgt: „Het is voor mij een aangename taak om, gevolg gevend aan uw verzoek, de Sportweek van Haarlem officieel te openen. Voor de tweede maal zal deze gebeurtenis thans plaats hebben en de organisatoren heb ben zich veel moeite getroost om het geheel zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De deel nemers moeten nog toonen wat hun aandeel zal zijn, maar ik twijfel er niet aan of zij zul len de inspanning welke de voorbereiding heeft gekost niet te schande maken. Uw bedoeling is niet om topprestaties te le veren, maar om een ieder te laten zien wat de gemiddelde Haarlemmer, die over een ge zond lichaam beschikt, er voor over heeft zich moeite en inspanning te getroosten en bereid ls zich aan deskundige leiding te onderwer pen. kan bereiken. Want leiding bij de sport is een noodzakelijk iets, zoowel om excessen te vermijden als omdat het teamwerk in vele sporten een belangrijke plaats inneemt. Daar door, men ziet het bij eenig nadenken gemak kelijk in, ontwikkelt de sport niet alleen het lichaam maar ook den geest en het karakter. Samenspel vereischt verstandelijke scho ling. zelfbeheersching en bovenal den wil om individueel succes achter te stellen bij dat van de ploeg waarvan men deel uitmaakt. Wie dat in de sport geleerd heeft kan er ook in zijn verdere leven menige nuttige toepassing van maken. Een bijzonder woord van hulde wil ik tot de sportleiders spreken die tevens de dikwijls ondankbare taak van scheidsrechter hebben te vervullen. Van hun bekwaamheid, van hun enthousiasme hangt het grootendeels af of de sport zal blijven groeien en bloeien. Scheids rechteren is een moeilijke taak. in de sport zoowel als op elk gebied van het maatschap pelijk leven, het vereischt een grondige ken nis van de spelregels, een vlugge opmerkings gave en ten slotte het prestige, noodig om zijn beslissingen te doen eerbiedigen. Een onder werpen aan de beslissing van den scheids rechter is het goud van het zwijgen, vele ma len waardevoller dan het zilver van het ap peleeren. De beste hulde, die de spraakmakende ge meente aan de sport heeft gebracht is het daarvan afgeleide begrip „de sportiviteit". Het zou mij te ver voeren hierover thans te gaan uitweiden. Maar het geheel van sympa thieke eigenschappen, die met dit begrip wor den aangeduid en die hun toepassing kunnen vinden ook op elk ander gebied van de samen leving, is een eeresaluut aan wat de sport heeft bijgedragen en kan blijven bijdragen aan de veredeling van de omgangsvormen en beteu geling van het egoïsme. En hiermede verklaar ik de Sportweek voor geopend". Dank zij de aangebrachte luidspreker installatie waren de sympathieke woorden van den burgemeester tot in de verste uit hoeken van de Groote Markt te hooren. Een daverend applaus weerklonk na afloop van de rede. De Voorzitter van de Commissie voor de Sportweek, Dr. C. Spoelde r, beantwoordde den burgemeester. Hij dankte hem voor wat hij op zulk een kernachtige wijze tot de jeugd gezegd had. Met een gevoel van bewogenheid had spreker eerst de opstelling van den stoet op de Dreef aanschouwd en gezien hoe allen hun best deden om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en te laten zien wat ze waard waren. „Wij zijn er trotsch op, al die sport- menschen aan den burgemeester en aan de andere leden van het gemeentebestuur te kun nen laten zien; maar het gemeentebestuur mag er op zijn beurt trotsch op zijn, een sport- menigte in Haarlem te bezitten, die in staat is, zulk een prachtigen optocht in elkaar te zetten. Ik dank den burgemeester voor wat hij egd heeft over de sportleiders en scheids rechters, die dit nerveuse volk moeten leiden. En gij vooral, voetballers", riep Dr. Spoelder met luide stem. „onthoudt wat de Burgemees ter over de scheidsrechters gezegd heeft. Ik weet, dat op het oogenblik het gemeentebe stuur trotsch en verrast, is, maar wij zijn allen trotsch op den burgemeester, die ons zoo wel willend heeft geholpen. Wij zijn hem buiten gewoon dankbaar, dat hij de Sportweek heeft willen openen." Dr. Spoelder verzocht aan de deelnemers aan den optocht en aan de menschenzee er om heen een driewerf hoera voor den Burge meester aan te heffen, waaraan geestdriftig voldaan werd. Toen zette de stoet zich onder luid tromge roffel en klaroengeschal in beweging. De op stelling was als volgt: Muziekcorps Tramfanfare, Haarlemsche Voetbalbond (met wagen), V.V. Droste. V.V. E.D.O., V.V. Spaarnevogels (met wagen), V.V. R.C.H.. V.V. Ripperda, V.V. Schoten, V.V. Spaarndam (met versiering), V.V. E.H.S. Sportvereeniging '34 (met wagen), V.V. V.O.G. V.V. Telefonia (met wagen). Mu ziekcorps Postfanfare. D.A.V. Gita. H.K.V. Achilles, Wandelclub Jan Passtoors. Wandel club Viribus Unitus. H.S.V. Vooruit, H.S.V. De Kampioen, Zwemclub Haarlem, Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen (met wa gen), Heemsteedsche Poloclub. H.Z. en P.O. De Waterratten. Sportclub Haarlem, Muziekver- eeniging Excelsior. Nederlandsche Arbeiders Sportbond, Afdeeling Haarlem. Muziekcorps Het Oosterkwartier, Haarlemsche Korfbal- bond, H.K.C. Oosterkwartier. H K.C. Sport Ver eent, H.K.C. De Oosthoek, H.K.C. Onder Ons, H.K.C, Nieuw Flora. H.K C. Meerlebosch, H.K.C. Haarlem, H.K.C. Aurora, Muziekvere niging Apollo, H.K.V. Trekvogels met wagen.' Haarlemsche Kano-vereeniging met wggen. Gymnastiek-afdeeling Oosterkwartier, Dames Gymnastiek-vereeniging 't Noorden, Chr. Gymnastiekvereniging Kracht en Vriend schap, Muziekcorps, Kennemer Turnkring, Gymnastiek-vereeniging Turnlust, Padvin ders-trommelcorps. Gymnastiek-vereeniging Concordia, Muziekvereniging Harmonie Cres cendo. Gymnastiek-vereeniging Bato. Vele organisaties kwamen kranig voor den dag, zooals bijv. de Nederlandsche Arbeiders Sportbond, die wel de grootste en levendigste groep had. Telkens weerklonk een luid applaus, wanneer een fraaie wagen of groep de aandacht trok; o.a. de Spaarnevogels. „Spaarndam", Sport vereeniging '34, Telefonia. Haarlemsche Red dingsbrigade. de Haarlem. Kanovereeniging „De Trekvogels" en de Haarl. Kano-Vereeni- ging.Wandelclub Jan Passtoors, de padvindsters en padvinders, de Chr. Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap", de Haarlemsche Korfbalbona, enz. Al die groepen maakten den optocht tot een ievend schilderij. Gewandeld werd nu van de Groote Markt naar de Groote Houtstraat tot de Spekstraat, waar het verkeer zoo lang gestopt werd. Oude Groenmarkt, Damstraat, Spaarne, Turfmarkt, Kampervest, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan, Dreef, waar de stoet te 10.15 uur in een uit stekende orde ontbonden werd. Het comité, dat dezen grooten sport-optocht verzorgd heeft, mag zeer zeker tevreden zijn: het was alles af! HET PROGRAMMA. VOOR HEDEN. 7.309.30 uur iMït. Krachtsportdemon straties op het E.D.O.-terrein. 7g uur n.m. Onderlinge roeiwedstrij- den van ,,'t Spaarneop het Zuider Buiten Spaarne. 7.3010 uur n.m. Zwemfeest Zwemin richting Kleverlaan. VOOR ZATERDAG. 2—5 en 7—9 uur n.m. Voortzetting roei- wedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne. 7 uur n.m. Boschloop over 4 km in Den Hout (Spanjaardslaan). 7 uur n.m. Hockeywedstrijd (heeren) H.B.S.Alkmaar, Sportterrein Klever laan. 7 uur n.m. Demonstratie van de sport- afdeelingen van de speeltunivereeni- ging Het Oosterkwartier", terrein Zomervaart. VRIJDAG 7 JULI Gem. Concertgebouw: H. O. V. Eerste Volks concert. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vervaagde sporen", 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De bruigom in angst", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Dorpsdetective". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Geef liefde een kans" en „De Saint slaat terug", 2 en 8.15 uur. Moviac: „De zeven stamgasten". Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. ZATERDAG 8 JULI Z and v o or t-B ad: Wielercriterium. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling van werken van wijlen H. A. van den Eynde 105 uur; Dinsdag en Vrijdag van 105 en 810 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, opent op het bordes van het Stadhuis den optocht. Aardige buurtjes door JAN MENS. IK kan u verzekeren, dat wij het uitstekend met onze nieuwe woning getroffen heb ben. Tja dat is óók nog een lot uit de lo terij: als je verhuizen gaat, wat krijg je dan voor buren? Per slot van rekening weet je nooit, wat er boven je hoofd hangt.... Maar het geluk was mèt ons: boven onze dierbare hoofden woonde een jong gezin, zonder kinderen. Stil, rustig enfin: ideale luitjes. De jeugdige echtgenoot sportief, 'n beetje jongensachtig nog in z'n plusfour, die ik anders voor getrouwde mannen uit den booze acht. Zoo'n zwabberbroek geeft aan den drager het cachet van absoluut jong te willen schijnenMaar onze nieuwe buurman is werkelijk nog een jongen in zijn doen en la ten. Mijn oudste dochter, die daar uit den aard der zaak beter „kijk" op heeft dan ik, vind hem 'n leuke knul, en bij dat deskundig oordeel sluit mijn vrouw zich van harte aan. En dan onze nieuwe buurvrouwAardig, héél aardig! Als ik haar (toevallig) es tegen kom, dan kan ze zoo leuk zeggen: „dag, meneer VermeerHeelemaal niet aanstellerig of gemaniereerd. Zoo echt aardig hè, en zoo inne mend, net of ik haar vader, of nog beter: haar oom ben! Werkelijk, als ik 's morgens, voor ik naar mijn werk ga, even mijn buurvrouw heb gegroet, dan lijkt 't net, of het zonnetje veel vriendelijker schijnt dan anders.... „Idioot!" zult u zeggen, gelijk heeft u. Misschien dat ge trouwde mannen voorbij de veertig dit beter snappen 'n Paar dagen geleden kregen wij bezoek. Van de aardige buurvrouw. Heelemaal niet officieel of zoo, gewoon even aanloopen voor een praat je. Mijnheer. (Karei zegt onze buurvrouw kin derlijk) had nog wat te werken. Om met de vaeantie geheel vrij te kunnen zijn, naar me vrouwtje meedeelde. Er was thee, limonade en koekjes. Zandkoekjes. En we babbelden. We keuvelden over ditjes en datjes, en ik kreeg ge legenheid eenige van mijn geestigheden te de- biteeren. Met succes! Aardig hoor, zooals onze buurvrouw om mijn moppen wist te lachen! Ook mijn vrouw had succes, zij het op ander terrein. Heel moederlijk gaf ze goeien raad voor het stoven van lamscotteletten, poetsen van nikke len kranen en eht maken van sla-tjes. Mevrouw tje luisterde met diepe belangstelling, met eer bied bijna, naar de wijze woorden mijner er varen echtgenoote, die op al deze markten wer kelijk terdege thuis is. We dronken voor de gezelligheid nog een glaasje limonade, knabbelden nóg een koekje, en het gesprek kwam op de aanstaande vaeantie. En op het nut van reizen. Haastig maakte ik hiervan gebruik, om een paar fantastische reis herinneringen ten beste te geven, die. hoewel bejaard, voor onze buurvrouw echter de beko ring van het nieuwe bleken te bezitten. Ja, ik kan gerust zeggen, dat ze vol bewondering aan mijn lippen hing. Toch fijn, als je es iemand gevonden hebt, waar je zoo leuk mee babbelen kunt. Onze aardige buurvrouw had nog niet veel gereisd. Och ja, hoe gaat 't: jong getrouwd, 'n huishoudentje, ze moest toch zorgen, dat ze er netjes uitzag.... enfin: dan komt van reizen niet veel. Maar toch had ze er reuze zin in! Reizen, nou - dat leek haar éénig! Nieuwe in drukken opdoen, vreemde landen bezoeken Zalig! En dan niet zooals de Amerikanen reizen, nee oplettend uitkijken en met een knapzak vol herinneringen weer thuis komenVer trouwelijk vertelde ze, dat Karei dit jaar een aardig tantième tegoed had, en dat ze 't om de kosten nu eigenlijk niet behoefden te laten Vol vuur spoorden wij haar aan, dan ook eens de voeten buiten de grenzen te zetten! Verdorie, 'n jonge vrouw moest toch weten, dat er buiten haar vaderland nog andere menschen leefden! Ze hoefden toch niet zoo ver te gaan: Brussel, Gent, OstendeOf naar de grot van Han. Mijn vrouw raakte in geestdrift over den schitteren den toer, dien wij op onze huwelijksreis gemaakt hadden, twintig jaar geleden. „Je bent maar ééns jong, hoor", besloot ze haar aansporingen naar waarheid. Ja, dat be sefte onze buurvrouw ook wel. En eigenlijk had den Karei en zij er al dikwijls over gepraat. Alleen: ze konden niet goed wegkomen.... „Onzin", meende ik; 'n mensch moest niet èl te hokvast worden. Ze waren nu nog met z'n tweetjes, nietwaar, en het huis loopt niet weg. Ja, dat begreep het mevrouwtje óók wel. Maar ze wist niemand, die zoolang op hun vo geltjes wilden passenEn het daghitje ver trouwde ze niet alleen, 't Was een aardig, kwiek kind, maar absoluut geen liefde voor dieren. „Ha, ha,ha!" lachte ik. „Dus voor zoo'n paar pieterige vogeltjes blijft u thuis, mevrouw... Nou, als ik u was, dan bracht ik die beestjes maar gauw bij ons, en ging er met de vaeantie gezellig met Karei vandoor.Wat jou, vrouw?" „Gerust, beste kind", moederde mijn vrouw. „Ik vind 't wel aardig, om op een paar vogels te passen, vooral nu mijn kinderen al zoo groot zijn „Dus u wilt zoo vriendelijk zijn, een paar we ken op mijn lievelingetjes te passen?" vroeg onze aardige buurvrouw. „Natuurlijk, heel graag zelfs!" praatte ik alle bezwaren uit de wereld. ..We zijn allemaal dol op vogels! Gek gewoon! Als kind besteedde ik al m'n zakcenten reeds aan vogels! Ja, wat dat betreft, heeft u 't met ons getroffen, mevrouw tje Mevrouwtje lachte dankbaar, we dronken nog een glaasje limonade, aten het laatste koekje uit het trommeltje en ons aardig buurtje tripte naar boven, naar haar vogeltjes en naar haar Karei, die nog zoo veel te werken had.... 'n Week later bracht mevrouw de vogeltjes. Het was een kooi met zes glanzend groene parkieten. Ze enterden langs de tralies op en neer, en kwetterden lustig. Ik verzekerde, dol op parkieten te zijn. Dit was echter een leugen tje: in mijn oogen zijn ze precies onvoltooide papegaaien. Met de tweede reis bracht mevrouwtje een aardig vogeltje: een puttertje. In 'n leuk kooitje. Met een zaakbakje op wieltjes, dat ie hup! han dig optrok en weer liet zakken. Ik zette de twee kooien op mijn boekenkast wat de parkieten niet naar den zin was. „Ze zullen wel wennen", vergoelijkte ik hun geschreeuw, en stak een stukje in melk en suiker gedoopt brood door de tralies. Mevrouwtje tripte de trap op en af, droeg vo gels aan. Twee kooien tegelijk. In elke een ka narie, echte import. „Ja. dat met de kanaries was een heele oppasserij", vertelde ze lachend. De eene kanarie was 'n pop, en de andere een mannetje.En nu moesten de kooitjes zóó ge zet worden, dat de vogels elkaar zien konden. „Dus géén liefde op het eerste gezicht", poogde ik grappig te wezen. Mijn vrouw keek mij aan, ik keek haar aan. Toen ze wat wou zeggen, stond onze lieve buur vrouw alweer voor ons. Nu had ze een vogeltje, dat bijna niemand in het leven kon houden. Een kolibri-tje, en het diertje kwam heelemaal uit Zuid-Amerika. En een zorg dat je daar aan besteden moest niet te gelooven! Iedere ochtend moest 't gevoerd worden met lauw suikerwater en levende mug- •plt. «tijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en veriiea van kracht. En wol. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden doo* deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen; voorkomen Is beter don genezen. Gebruik tijdig Foster** Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zulvar. krachtig en leven gevend blijft. (Adv. ingez. Med.) genMaar 't was dan ook een prachtdiertje. En of we vooral, vooral voorzichtig wilden zijn met tocht. Eén koude luchtstroom, en 't diertje vatte kou en dan was 't mis „Dat wordt een heele verzorging", zei ik tot mijn vrouw, die de putter van schoon water voorzag. De woorden waren amper m'n mond uit, of daar verscheen mijnheer. Hij torste een soort volière met vinken en sijsjes en plaatste 't geval op het buffet. Hij had die kooi (er waren er twee zoo) zélf getimmerd, vertelde hij trotsch. Ik nam een schilderij van den wand en hing de zelf getimmerde volière er voor in de plaats. De tweede kwam op de plaats van den spiegel te hangen „Staat leuk!" vond onze aardige buurvrouw, die twee pietepeuterige, door glas beschutte kooitjes bracht. „Senegaleesjes", zei ze met een teeren blik op het gefladder in de hokjes. „Nu ga ik Lorre even halen!" Een beetje glazig oogde ik naar de als met roode nagellak gepolste snaveltjes van de be weeglijke diertjes. Er kwam zooiets over me van: „laat nu maar komen wat wilGe dachteloos propte ik mijn nijp vol tabak. Mijn vrouw veegde met een stoffer om dc parkieten- kooi.... Lorre kwam. Hij huisde in een nikkel-glim mende kooi van een meter middellijn. Ik plant te het glanzende papegaaienpaleis op m'n rook tafel, waarbij een kistje met mijn beste Havan na's over den vloer duikelde. De huiskamer begon aardig op het vogelhuis in „Artis" te gelijken, toen onze buurman aan klopte. „Die had ik bijna vergeten", zei hij met een jongensachtigen lach en hij deponeerde een kooi met twee lichtbruine tortelduiven op tafel. „Als u naar die duifjes kijkt, dan denkt u vast nog wel es aan ons", grapte hij naar mijn vrouw. „Nu komen de uiltjes". Onze aardige buurvrouw bleek de uiltjes voor haar rekening te hebben genomen. Twee in elkaar gedoken, katachtige monsters waren 't, en ze kregen een plaats op mijn schrijfbureau. „Leuke diertjes", wou ik zeggen, maar het mevrouwtje was me voor. „Ze hief grappig-be- sti*affend haar gemanicuurd vingertje naar me op, deed kinderlijk: „Meneer Vermeer, meneer Vermeer.... Hoe kunt u nu gaan rooken in een kamer die vol met vogels staat. Haastig snelde ik naar de keuken, klopte mijn pijp leeg in de aschla. Dronk een glas water. Bette mijn voorhoofd. Toen ik in de kamer terug kwam, gaf me vrouw theorie: „De parkieten moeten eiken morgen een bakje vol gerst met een vingerhoed hennep hebben. En af en toe een stukje hard gekookt ei.De putter en de vogels in de groote kooien kunt u gewoon vinkenvoer geven, afgewisseld met wat groen. Mijn vrouw noteerde ijverig, zij 't met saam- geknepen lippen. Er volgde een verhandeling over het suikergehalte in het water van de koli- bri, en hoe men muggen levend kon vangen met behulp van een schoteltje vol bloed. Dat gelukkig ook ossen- of varkensbloed kon we zen „En de uilen?" wou ik weten. Ik voelde me werkelijk tot die beesten aangetrokken. „De uiltjes zijn gewoon dol op stukjes rauw vleesch", leeraarde mijn lieve buurvrouw. „En gehakt gekneed met jonge kaas kunt u ter af wisseling geven". Ik stelde haar gerust, door te zeggen, dat de slager eiken dag aan de deur kwam. En toen stapte ze op. onze lieve buurvrouw. Als een jong meisje, dat voor het eerst naar een partij gaat, zoo vroolijk. We wenschten haar goede reis, plezierige vaeantie en behouden te rugkomst. Mijn vrouwen had tranen in haar oogen. Een kwartier later bracht een taxi ons dier baar burenpaar naar het station. Ik woof ze na met mijn zakdoek. 's Nachts kon ik geen oog dicht doen, en mijn vrouw liep als een slaapwandelaarster over den vloer. Tegen den morgen viel ik in een lichten sluimer, waaruit ik gewekt werd door Lorre, die niet nader te omschrijven, onnette klanken uitbraakte. Zwijgend hing ik een doek over de hatelijke glanzende kooi. Mijn vrouw kneedde ballen gehakt met kaas. Aan het ontbijt spraken we geen woord, ik niet. mijn vrouw niet. Toen ik 's middags van kantoor kwam. trilde de huiskamer in een cacofonie van oerwoudge luiden, terwijl de mannetjeskanarie duidelijke avances maakte tegen het popje. Beesten zijn niet wijzer. De putter rolde z'n zaadbakje heen en weer en de vogel uit Zuid-Amerika snoepte van het suikerwater. De muggen ont braken wegens dc afwezigheid van bloed. Drie dagen leefden we als volslagen maan zieken. Toen ik na den vierden dag thuis kwam had de kat twee vinken opgevreten. „Ik ik hier nog één dag mee opgescheept blijf, kun je me naar een gekkenhuis brengen", huil de mijn echtvriendin, en voerde de parkieten gehakt vleesch met kaas Toen pas voelde ik. dat ik moest ingrilpen. Ik draaide het telefoonnummer van „Artis"... Een uur later stond een grijsgekleede oppas ser op m'n vloer en droeg een voor een de lieve vogeltjes naar beneden. „U gaat zeker op reis", veronderstelde de man. liet de kooi met Lorre aan zijn pink ben gelen. Ik gaf hem een kwartje, een sigaar en geen verdere uitlegging. Per slot van rekening hoef je niet alles aan een anders neus te han gen (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verbo den). ARBEID IN DE BLOE.MBOLLENPELLERIJEN De minister van Sociale Zaken heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of be stuurders van bloembollenpellerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun on dernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der ge rooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en met 19 Augustus 1939, in af wijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voor waarde dat de arbeidstijd van bedoelde ar beiders geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11